Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. namelijk op grond dat het werk zoo hoogst gevaarlijk was. 't Was toch niet enkel om de koperen hulzen te doen maar ook om 't kruid en aangezien de uit Spanje aangevoerde pa tionen van oud systeem waren en nog van een slaghoedje voorzien, was 't ge vaar bij 't ledigen hoogst dreigend. Die lediging geschiedde in Antwerpen op een zuinigje en er werden menschen voor gebruikt, die volstrekt niet met de eigenaardige bewerking waren vertrouwd; de vrouwen en meisjes wisten wellicht niet eens welk gevaarlijk werk zij ver richtten. Onzen minister van oorlog die niet toegaf aan den waarschijnlijk uitgeoefen- den drang om 't werk te Terneuzen toe te laten, welke plaats daar bij een gel delijk voordeel hoopte te verwerven, mag een woord van oprechte hulde niet ont houden worden. De consul-generaal van België te Amsterdam, bureau Frederiksplein 5. zal zich gaarne belasten met het in ont vangst nemen van giften, die men zal willen afzonderen, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der bij denvree- selijken ramp te Antwerpen verongelukten. Het Leidsch Dagblad brengt het plan ter sprake tot het houden van eene wereldtentoonstellingteNew-York in 1892, wannear het 400 jaren geleden zal zijn, dat Christophorus Columbus voet aan wal zette op de Nieuwe Wereld. Het blad zou in overweging willen geven de jaren 1890 en 1891 eens geheel tentoonstelling- loos voorbij te laten gaan, om in 1892, te New-York, bijzonder flink voor den dag te kunnen komen. Want de uitnoodiging, die eerlang van de overzijde des Oceaans tot de volken van Europa zal worden gericht, is zoo volkomen ge rechtvaardigd door de belangrijkheid van de historische herinnering, die er aan wordt verbonden, dat er omtrent het al of niet beantwoorden geen zweem van twijfel kan bestaan. Herinnerende, dat Nederlanders de stichters waren van New-York, waar het Nederlandsche element nog lang niet uitgedoofd is, en dat door de landver huizing het Nederlandsche ras in de gansche Vereenigde Staten ruim verte genwoordigd is, betoogt het L. Ddat het voor ons een quaestie van eer is, op de New-Yorksche wereldtentoonstelling niet slechts te verschijnen, maar er te schitteren. Wij moeten daar komen met volle kracht, bereid om de mededinging met allen te doorstaan. Daarom is het niet te vroeg er reeds thans over te spre ken. Wij zijn niet gewoon over één nacht ijs te gaan: om iets van beteekenis te doen, hebben we een tijd van voorberei ding noodig. Laat die voorbereiding zoo krachtig mogelijk zijn. Een goede orga nisatie maakt de samenwerking van velen noodig, en die moeten eerst trachten el kander te vinden. Het L. D. eindigt met den wensch, dat de eerste stoot tot een dergelijke or ganisatie van Leiden moge uitgaan, en geeft dit denkbeeld ter overweging aan de mannen der Leidsche industrie. Drie hoofden van bijzondere (chris telijke) scholen voor eigen rekening te Amsterdam, de heeien H. F. Gangel, P. Le Grand en P. J. Kloppers, hebben in zakedeschoohvets-herzieningeen adres verzonden aan de Tweede Kamer. Daar het schoolgeld aan de inlichtingen van adressanten minder dan f80 per jaar en per leerling bedraagt, zouden zij volgens het ontwerp in de termen der rijkssubsidie vallen, indien niet de bepa ling, dat de school onder het bestuur moet staan van een instelling of onder een vereeniging die rechtspersoonlijkheid bezit, hen van die subsidién uitsloot. Zij dringen er op aan, dat de Kamer aan de regeering wijzigingen voorstelle, waar door art. 54bis o.a. vervalt en alzoo, noch het bijzonder onderwijs voor eigen reke- king in het algemeen noch hunne eigen scholen in het bijzonder, met ondergang bedreigd worden. zoeken, maar wij hebben ons in die ver wachting bedrogen. Sedert ons vertrek van het slot Durrenstein hebben wij nog niemand daarvandaan gezien, waarover ■wij, u uitgezonderd, ook geen spijt heb ben. Gij zoudt, laat mijn vader u ook nog weten, uw fluitist meebrengen om het concert geheel voltallig te maken. Want ik heb r.ieuwe muziek voor piano, viool en fluit uit de stad laten halen, en verheug mij reeds vooruit op het trio. Ik hoop dat oom Bodo zijn opzichter en boekhouder het verlangde verlof niet zal weigeren, en dat gij aan brenger dezes den juisten tijd zult opgeven wanneer wij het genoegen zullen smaken u bij ons te zien. Uwe dankbare nicht SERENA." Sedert het vertrek van Serena en haar vader was dus niemand uit het slot naar Wildingen gegaan Als de verloving nog op het slot had plaats gevonden, zou Hans daarvan toch iets, al was het dan maar uit den spraakzamen mond van Pauline, gehoord hebben. Zou de zaak schriftelijk zijn behandeld? Dat was haast niet aan- tenernen. Zou eene liefhebbende bruid er geen verdriet van hebben als haar minnaar zich niet liet zien. (Wordt vervolgd.) Een Rotterdamsch onderwijzer schreef gedurende geruimen tijd, onder het pseudoniem «Willem van Oevere", in het Radicaal Weekblad hartstochtelijk scherpe verhalen en artikelen in sociaal- democratischen trant. Thans brengt hij ter algemeene kennis, dat hij niet alleen die schrijverij heeft opgegeven, maar bovendien zijn bekomst heeft van zijn eigen denkbeelden, althans van de wijze, waarop hij ze luchtte. «Ik heb indertijd" zoo luidt, onder meer, zijn mededeeling «Ik heb in dertijd geschreven onder impressie van de ellende, die ik onder het volk zag. Sinds echter heb ik geleerd, over perso nen en zaken anders te oordeelen. Zoo zie ik, dat de mij antipathieke «bourgeois" niet alleen onder de kapitalisten voorko men, en dat niet alle kapitalisten «bour geois" zijn. Zoo ook, dat de indertijd zoo gewraakte onvrijheid van de pers, evenals zooveel, niet veel meer dan een klank ishoewel ik toch in mijn onverstand tamelijk heftig ben geweest soms, heeft men mij nooit gehinderd. Zoo ook nog honderd andere zaken." De overeenkomsten tusschen den Staat der Nederlanden en de Rijn- en Centi aal spoorweg-maatschappijen, betref fende de overname harer lijnen door het Rijk, zijn Vrijdag geteekend en, behoudens de goedkeuring van de Wetgevende Macht, gesloten. Onder de lijnen, welke begrepen zijn in de tusschen den Staat en de Rijnspoor-mantschappij gesloten overeen komst, behooren ook de stoomtrammen, die thans door de spoorwegonderneming geëxploiteerd worden. Bij de heeren G. Theod. Bom Zoon, te Amsterdam is Maandagmorgen op de Penningverkooping No. 3034, Tha ler vaD Genève anno 1596, verkocht voor f1600 aan den heer Ad. Meijer te Genève. De Akropoliseen te Athene verschij nend blad, bevatte dezer dagen een ver slag van een gesprek tusschen den heer Spuller Frankrijks minister van bui- tenlandsche zaken en een Grieksch staatsman, van wien Akropolis alleen meedeelt, dat het niet de heer Delyan- nis, den Griekschen oud-minister is. Dat onderhoud liep voornamelijk over de on lusten op Creta, en de Fransche minis ter drukte herhaaldelijk zijn vrees uit, dat de opstand op Creta een gevolg was van stokerij door het Drievoudig Verbond. En Spuller vreesde verder, dat Grieken land het wel met Dnilschland eens zou zijn, en werd in die vrees gesterkt door de houding der Duitsche pers en de voorgenomen reis van den Duitschen Keizer naar Athene, en het bezoek van Koning George aan Parijs, dat incognito plaats had, en nog zoo ettelijke re denen. Hoe de Grieksche staatsman zijn land en volk ook verdedigde tegen de verdek te beschuldiging, om te willen heulen met het Drievoudig Verbond de heer Spul ler wilde er niets van hooien en zeide zelfs, toen zijn bezoeker afscheid van hem nam: «Ik vertrouw u, maar ik vrees toch De Figaro, die dit gesprek mededeelt, is verontwaardigd en met reden. Het is prettig, wanneer men een minister van buitenlandsche zaken de diplomatieke wijsheid zoo slecht ziet toepassen, dat hij de beste vrienden buiten de deur zet. Eén hoop blijft het blad koesteren De vriend, die het gesprek mededeelde, kan zich vergissen of tenminste het Atheensche blad kan het gesprek niet juist mededeelen. Want Spuller is een verstandig man, die zoo'n dommigheid niet zal uithalen, en zoo de Grieksche gevoelens tegen zich in te nemen, als hij blijkens dit gesprek zou gedaan hebben. Men heeft in Griekenland een oogen- blik gehoopt, dat een der mogendheden zich in de bres zou stellen voor de ver drukte Cretenzers en bij de Turken aan dringen zou op afstand van het eiland aan Griekenland. Men heeft vooral de regeeringen te Parijs, Berlijn, Londen en Sint Petersberg daarvoor zoeken te win- neu. Maar als men overal zulk een goed onthaal heeft gevonden, als bij vriend Spuller, dan is het te begrijpen, dat Tri- coupis er aan gedacht heeft zelf naar de wapens te grijpen en met geweld te ne men wat men hem langs diplomatieken weg niet schenken wilde. De heer P. J. Dammers, Commis saris van Politie te Amersfoort is door het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 28 Juni 1887, No. 45, aangesteld tot Correspondent en vertegenwoordiger van dien bond voor de gemeenten Amersfoort, Hoevelaken, Stoutenburg, Barneveld. Hoogland, Bun schoten, Eemnes, BaarnSoestLensden, Maarn, Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude. De correspondent is tot het verstrek ken van verdere inlichtingen gaarne be reid en beveelt de inteekenlijst voor bij dragen, die aan zijn bureau ter dispositie ligt, beleefdelijk aan. Zondag a. s. zal op de gewone uren bij de Vrije Ger. Gem. gepredikt worden door den Heer Eigenman, van Rhenen. Heden morgen te half acht uur werden op de keuring ter vischmarkt, door den keurmeester L. Kames, als schade lijk voor het gebruik, afgekeurd zevenen twintig bennen garnalen van Spakenburg- sehe visschers en aan de politie' overge geven. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende, hulpkanto ren werd gedurende de maand Augustus 1889 ingelegd 8386.28; terugbetaald f 3154.56. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 1874. Tot directeur van het Fanfarecorps te Wageningen is benoemd onze vroe gere stadgenoot de heer F. J. Schweins- berg te Nijmegen. Dr. van Eyken, inspecteur der gymnasia is Maandag te 's-Gravenhage overleden. Zondagavond zijn door den trein, die 8.34 van hier naar Hilversum ver trekt, bij Soest een viertal koeien over reden. De dieren waren door het hek, dat niet voldoende gesloten geweest is, op den spoorweg gekomen. Twee er van zijn geheel vermorseldde derde is wel gedood, maar nog zeer goed tot gebruik geschikt, terwijl der vierde een poot werd afgereden. De trein was genood zaakt te stoppen. Ook de volgende trein moest aan het wachtershuis bij de Melm •enigen tijd stilstaan. Twee der koeien waren het eigendom van den bakker v. d. Flier, éen behoorde aan den bakker van Brummelen, terwijl de vierde de be zitting van den koster van Herwaarden uitmaakte. Utr. Dgbl. Onderstaande circulaire werd ons toegezonden met beleefd verzoek dezelve in onze kolommen op te nemen ANTON RUBINSTEIN hoopt in de maand November e. k, den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden zijne loopbaan als kunstenaar begon. Men wil bij deze gelegenheid den ge malen componist en pianist, die ook als mensch de algemeene achting geniet, eene «Ehrengabe" aanbieden (naar men verwacht eene aanzienlijke somme gelds, waarmede vermoedelijk door den kun stenaar eene stichting ten bate der toon kunst zal worden in het leven geroepen). Ongetwijfeld zullen ook uit Nederland vele kunstenaars en kunstvrienden aan deze hulde willen deelnemen en van hunne sympathi» door eene geldelijke bijdrage doen blijken. De ondergeteekende verklaart zich be reid die bijdragen tol uiterlijk 15 Octo ber in ontvangst te nemen en te doen toekomen aan het Rubinstein-Comité, dat zich te St. Petersburg heeft gevormd. W. F. G. Nicolai. 's-Gravenhage, Veenkade 14. Jan. Die sociaal-democraten kunnen toch erg in den wind schermen. Piet. Hoe zoo J. Wel, een hunner noemt het een onrechtvaardigen toestand, dat waar het kind van den handwerksman voor on derwijs aan de staatskas jaarlijks f20 kost, de rijken voor het onderwijs van elk hunner kinderen f400, 1500 f800 en meer als bedeeling uit de staatskas ontvangen. P. Dat woord bedeeling is wat kras; maar anders zal je er niet veel tegen in te brengen hebben. J. Misschien nog wel. Bedenk in de eer ste plaats, dat de rijken bij betgeen de staat voor hunne kinderen betaalt, er soms nog 1, 2, 3, en meer duizend gul den moeten bijleggen. Kan een handwerks man dat ook doen? P. Natuurlijk niet. J. Kunnen de kinderen der hand werkslieden, gesteld eens dat zij voor een wetenschappelijke betrekking wer den opgeleid, na den leeftyd van b. v. drie en twintig jaar nog eenige jaren rondloopen zonder een cent te verdienen? P. Ook al niet. J. En als de staat geld uitgeeft voor het onderwijs, dan is het om te zorgen dat het op eene goede hoogte blijft en niet verachtert, gelijk zoo licht gebeurd, wanneer particulieren er een geldcon- currentie van maken. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen; Te Varik, C. L.v.d. Broek, te Heiloo. Te Nisse (Zeeland) J. Willemsen, te 's-Heerenhoek. Te Zijpe (Noordzijde), A. G. Reede, te Zuik-Scharwoude. Te Dantu- mawoude (cl. Dokkum). J. Rijnenberg Dz., te Ternaard. Te St.-Jansga c. a. en Delfstra- huizen, E. V. J, Japchen, te Kockengen. Aangenomen: Naar Nieuwerkerko (cl Zierikzee) door G. B. Fijnvandraat, tc Sta- venisse. Naar Vreeland (cl. Amersfoort), door H. Th. Barbas, te Hurwenen. Bedankt: Voor Sappemeer, door J. W. van Hoogstraten, tc Edam. Voor Zoelmond, Hensbroek, Briels-Nieuwland, Nieuw-Helvoet, Eenigerburh. Wijdenes eu Oosterleek (gecom bineerd) door C. Hiflo Ris Lambers. te Bar neveld, cand. tot den H. Dienst. Voor Apel doorn, door S. Dijkstra, te Hilversum, Voor Middelburg, door J. Vermeer Azn.te Zwolle. Ned. Geref. Kerken. Beroepen: Te Buitenpost, K.Fernkout, te Zwartsluis. Te Stee iwijk, E, Zwiers te Hoogeveen, Tbeol. cand. aan de V. U. Aangenomen: Naar Ooltgensplaat, als voorganger, door den hcor.W. J.Gnillaumo, te Charlois. Bedankt: Voor IJselmonde, door J. Verhave. Voor Alkmaar, door J. Wisse, te Garijp. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen: NaarNieuwendam, door G. v. d. Monnik, cand. te IJselmonde. Bedankt: Voor Jutrijp-Hommerts, door P. Veenhuizen, cand. te Stadskanaal. Werkstakingen in Eonden. Zaterdagmiddag zonden de dokbesturen aan den lord-mayor een schriftelijk ant woord op diens voorstellen. De dokbe stuurders verklaren genéigd te zijn die voorstellen aan te nemen, behoudens zekere voorwaarden. Deze zijn, dat de dokarbeiders tot Nieuwjaarsdag vijf pence in het uur zullen ontvangen, om de dokbestuurders in staat te stellen mid delerwijl het tarief voor dokgelden te herzien en te verhoogen, teneinde na Nieuwjaarsdag zes pence per uur loon te kunnen betalen. De andere voorwaar den zijn, dat de werkstakers Maandag het werk hervatten, en dat de aanvoer ders aannemen de thans werkzame dok arbeiders niet te laten molesteeren. Volgens het orgaan der grevisten, de Star, zouden de werkstakers deze voor waarden hebben aangenomen. Het tegen deel bleek echter nog in de gewone werkstakersvergadering van Zaterdag, die zich stellig daartegen verklaarde. Ook in een Zaterdagavond uitgegeven manifest verklaarden de leiders, dat de werkstakers niet geneigd zijn aan de dokbesturen gunstiger voorwaarden toe te staan, dan die door de kaaimeesters zijn aangenomen. De werkstaking zal dus worden voortgezet. Burns voegde er bij, dat zijne mannen er in slaagden twee honderd vrijwilligers, door de dokbe stuurders uit Holland ontboden en be stemd voor de Tilburydokken, op te vangen. Burns neemt eene parlementaire can- didatuur voor Dundee aan. Gisteren werd door de werkstakers weder eene groote bijeenkomst in het Hydepark gehouden. De socialist Burns hield eene toespraak, waarin hij ver klaarde, dat hij zich niet verbonden heeft den werkstakers de aanneming aan te bevelen van de voorwaarden, welke door den lord-mayor werden voorgesteld en die door de directie der dokken zijn goedgekeurd. De werkstakers besloten de voorgestelde schikking te blijven weigeren. Na de bijeenkomst in Hydepaik begaf zich de voorzitter van het centrale comité der werkstakers naar den lord-mayor en verzocht hem den directeuren der dok ken het voorstel te doen, dat de ont worpen schikking terstond in werking zal treden, in plaats van den Isten Januari 1890. De lord-mayor beloofde, dat hij zijn best zou doen, om de nieuwe voorwaar den binnen dgn kortst mogelijken tijd in werking te doen treden. Men verwacht, dat eene schikking zal worden getroffen. Gisteren morgen is weder eene vrouw vermoord en verminkt in Whitechapel gevonden, onder gelijke omstandigheden als bij de vorige misdaden. Het lijk was in een zak, het hoofd en de beenen ont breken- Een dolle streek. De kuiper Carlisle Graham, die met zeer veel succes de Niagara-watervallen in zijn ton is over- getuimeld, heeft verleden Zondag zijn waagstuk herhaald in een ton van 1.35 meter lengte. Nadat hij stevig in het eigenaardige vaartuig was vastgemaakt, werd hij door zijn vrienden midden in de rivier gebracht en daar losgelaten. Mer, zag de ton over het water dui kelen, recht op, dan onderstboven, dan weer was alles verdwenen en kwam na een minuut het geïmproviseerd schip weer boven. Plotseling schoot het snel vooruit in de richting der watervallen, anderhalve minuut bleef het onzichtbaar, daar dook het vaartuig op 30 meter afstand van de stroomversnelling weer op, en de vrienden haastten zich den roekeloozen kuiper uit zijn benauwd vertrekje te ver lossen. Meer dood dan levend stapte Gra ham aan wal, het lichaam overdekt met builen en wonden. Hij verhaalde, dat hij zoo door elkaar was geschud, dat hij oogenblikkelijk ge voelloos werd en niet het minste bewust zijn meer had van hetgeen er met hem gebeurde. Eén ding heeft hij gedurende zijn tocht geleerd plechtig beeft hij gezworen, nooit weer zulk een waaghalzerij uit te voeren. Dit is in alle gevalle één ver standige daad van den kuiper, doch lang zal het niet duren of een andere gek zal het hem nadoen. Uit de tooneeluiereld. le Acteur. «In al len gevalle ben ik niet uitgefloten gewor den, zooals dat jou een paar jaar geleden gebeurd is." 2e Acteur. «Neen, daar heb je gelijk aan het publiek zat voortdurend te gapen en fluit jij nu eens, als je gaapt." Een ware rooversgeschiedenis. Velen hebben waarschijnlijk niet vermoed, dat in het hartje van Duitschland de stiuik- rooverij nog uitgeoefend werd; toch bleek o. a. in Thiiringen de omtrek op deze wijze nog onveilig te worden ge maakt. Wel had de Saksische politie zich heel wat moeite gegeven, om in bosschen en bergen den struikroover, die Klotzbach heette, doch door de bevolking Rinaldo Klotzbach genoemd werd, op het spoor te komen, maar te vergeefs. Een grond eigenaar Schetter uit Masdorf, die Zater dag op zijn goed bezig was eenige vruch ten te verzamelen, zag in het veld een kerel liggen slapen, die geen geruststel lend uiterlijk had, terwijl hij meer en meer in hem den dikwerfgesignaleerden struikroover meende te herkennen. Hij keerde naar zijn wagen terug, be sloten te trachten den slapende te over weldigen; hij haalde een stevig touw en ging toen terug naar den roover, die zijn pistolen naast zich nedergelegd had. Nog voor de mogelijkheid bestond deze te grijpen, was Schetter op Klotzbach ge sprongen, terwijl hij hem terstond de handen boeide, zoodat, nog voor hij recht besef van zijn toestand had weer loos was. Wel ging hjj als een razende te werk, terwijl hij in letterlijken zin schuimbekte van woede, maar weldra kwamen eenige knechts hun heer te hulp, zoo dat de gevangene veilig en wel in handen van het gerecht werd gesteld. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dal door hen aan de directie van het R. K. liefdehuis en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene rookerij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan het Havik, wijk F. no. 466, kadas traal bekend onder sectie E, no. 789. Amersfoort, den 9. September 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan C. J. VAN GINKEL en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleende om eene slachterij opterich ten in het perceel, alhier gelegen aan de St. Jansstraat, wijk C. no. 107, kadastraal bekend onder sectie E, no. 3481. Amersfoort, den 9. September 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875, (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. VAN VOLLENHOVEN ingediend verzoek, met bijlagen, orn ver gunning tot het oprichten van een roo kerij van spek in het perceel alhier ge legen aan de Valkestraat, wijk B. No. 108, bij het kadaster bekend onder sectie E. no. 2642, op de Secretarie der ge meente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 23. September aanstaande, des voor middags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren te gen het oprichten van de inrichting in- tebrengen. Amersfoort, den 9. September 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door CHRISTOPH PLEINES ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het cprichten van eene zeep- ziederij in het perceel alhier gelegen buiten de Groote Koppelpoort, wijk H, no. 13, bij het kadaster bekend onder

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2