Gemengd Nieuws. OfMeele Publicatiën. Provinciale berichten. Plaatselijke berichten. in brand geraakt en geheel afgebrand. De stoornbrandspuit der gist-en spiritus fabriek was spoedig met aDdere blusch- middelen ter plaatse, doch kon den mo len en andere belendenden niet behouden. Te Bergen-op-Zoorn is Zaterdagnacht de bliksem geslagen in het koffiehuis l'Espérance nabij het wachthuis van den Staatsspoorweg. A'ermoedelijk is die langs den schoorsteen binnengedrongen en, niet tegenstaande in een aangrenzend vertrek de bewoners ter ruste lagen, is men er met den schrik en geringe schade afge komen. Onder Oudemirdum, bij Balk, wer den 5 koeien van den landbouwer L. R. Reinsma door den bliksem gedood. Zoo ook te Barsingerhorn fN.-H.) twee koeien van den heer G. Smit. Exter, van het 3e reg. huzaren, thans gedetacheerd bij de rijschool alhier, wordt met 1 November a. s. ingedeeld bij het depöt-escadron te Leiden. Tot adjudant-onderofficier bij de dienstdoende schutterij is aangesteld de heer J. Busquet, voorheen administrateur van het militair hospitaal alhier. Bij Z. M. besluit van den 11. September 1889 No. 24 is aan den heer J. Busquet Administrateur van het Mili tair hospitaal alhier een voortdurend pensioen toegekend van f521 'sjaars. Bij beschikking van den Minister van d.d. 20 dezer no. 30 (C. V.) is benoemd tot ambtenaar aan hel Ministerie van financien de heer D. Sluimer, geagre- eerd klerk bij de belastingen alhier. gevoegd had, strekte alleen om aan te geven in welken geest hij de verdere behandeling wenschte, ronder evenwel B. en W. te binden aan onderhan delingen met een bepaalden persoon of aan een oplossing in een bepaalden zin. Mochten B. en W. meenen niet met vrucht de nadere behandeling der zaak op zich te kunnen nemen dan zou hij voorstellen de zaak in handen eener raadscommissie te stellen. Overeenkomstig den wensch des Voorzitters, ver anderde de heer Bake zijn voorstel in laatstbe- doelden zin, waarop het in stemmiug gebracht en met 8 tegen 4 stemmen verworpen werd. De voordracht van B. en W werd daarop aangeno men, met algemeene stemmen op 4 na, die van den heer van den Wall Bake. De heer J. Terschuur werd nu nog tot lid van het burgerlijk armbestuur benoemd, in de plaats van den heer Zandijk. Deze was nl. gewoon bd, doch is door den raad gekozen tot „lid uit den raad" in het burgerlijk armbestuur, zoodat zijne plaats als gewoonlijk moest worden vervuld. Door den Voorzitter is mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken 1. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit betreffende het aangaan van eene geldleening van f210.000 ter aflossing van de bestaande geldleeningen. 2. Kennisgeving van Burg. en Weth. dat vanwege het Utr. landbouwgenootschap geene prcmiën voor de najaarsveemarkten alhier gegeven worden en zij diensvolgens geen voorstel daar toe aan den gemeenteraad doen. 3 Een pracht-exemplaar van een boekwerk, hou dende overzicht van de ontwikkeling der Holl. IJz. Sp. Mij. opgemaakt ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van hare eersten spoorweg waaromtrent dank is betuigd door het dage- lijksch bestuur aan den Raad van administratie dier maatschappij. Vrijdag had alhier een oplichterij plaats, welke gelukkig in Amersfoort tot de zeldzaamheden behoort. Een boer ver kocht aan drie hem onbekende personen eenige varkens tot een bedrag van f 408. De koopers gaven voor een wissel bij zich te hebben, betaalbaar aan het sta tion, dat dus de verkooper bij de afleve ring van het gekochte aldaar betaald zoude worden. De niets kwaad vermoedende boer bracht zijn varkens aan het station, leende zelfs de koopers f5.om de vracht tot Amsterdam te betalen, en kreeg eerst kwaad vermoeden toen hij de koopers in den naar Amsterdam ver- trekkenden trein zag stappen. De politie, in kennis gesteld zijnde met een en ander, mocht, bijgestaan door de politie te Amsterdam, er in slagen op de Wete ringschans te Amsteidam reeds spoedig twee der oplichters te arresteeren, ter wijl op de aldaar reeds weder verkochte varkens beslag gelegd werd. Gemeente-Boekerij. Sedert de laatste opgave in deze Cou rant is bovengenoemde inrichting ver meerderd met: Dr. G. J. Loreq. Historische schets der Utreclitsche Hoogescliool. Mr. W. B. S. Boele. Frieslands Honge- school en het Rijksatheneum te Franeker. Csurier d'Amsterdam. 1811 Handelsblad. Jaarg. 1836'44. Utrecbische Courant. Jaarg. 1814,'15, '10, '17, '20, en van 1837—'45. Sedert een paar maanden is het be stuur begonnen, de belangrijkste vlug schriften, die in onzen tijd verschijnen, te verzamelen. Reeds hebben op de Ge meente-Boekerij eene plaats gevonden: J. J. de Rochernont. De strafzaak Ver- stege. Brentano. Die sociale Notli. George. Het Licht der Nieuwe wereld. Dr. A. Kuyper. Eer is Teer. Mr. W. H. De Beaufort. Tegen Dr. A. Kuyper. In herinnering wordt gebracht, dat de catalogus derGemeente-Boekerij voor 12% ct. verkiijgbaar is bij den boekhandelaar G. J. Slothouwer er. dat, wie een werk ter lezing wenscht te bekomen, zich le wenden heeft tot een der leden van de commissie van toezicht en beheer: Dr. J. H. Moll, Dr. A. H. C. Van Driel, A. M. Kollewijn, Nz., Mr. J Heyligers en W. N. Coenen. De medewerking van belangstellenden wordt ingeroepen om ter completeering van de Revue des deux Mondes voor de Gemeente-Boekerij te verkrijgen de jaar gangen 1873 en '76 en van l)e Gids de jaargangen 1847 '49, '52, '53, '55, ,56, '57, '58, '60, '61, '62, '63, '66, '71, '72, '73, '75, '76, '77, *78, '79, '80. Jan. 't Is toch maar jammer, dat er van alle waren zoo'n overproductie is. Magazijnen en winkels zitten vol goede ren en er wordt maar betrekkelijk wei nig van verkocht. Piet. Wat praat je van overproductie, ais millioenen menschen gebrek hebben aan voldoend voedsel, kleeren, brandstof fen, kachels enz. enz. J. Precies, als die menschen het noo- dige konden koopen zou er geen over productie zijn. P. En dat kunnen zij niet, omdat bet daarvoor vereischte geld in de brandkas-j ten ligt der schatrijken, die wel duizend* brooden, pakker., kleeren, kachels enz. meer kunnen koopen, dan zij noodig heb ben. J. Zou jij dan maar gelijk op willen deelen? Je bent een sociaal. P. Noch bet een noch het ander. Ik zou willen, dat de arbeid beter werd be taalddat ieder kon leven overeenkom stig de diensten, die hij aan de maat schappij bewijst. J. Maar dat kan niet, zoolang de menschen meer het geld dan de verdien ste naloopen, zoolang zij het mooier vin den, dat iemand zonder te werken weel derig, dan by nuttigen arbeid eenvoudig leeft. 331ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Tweede week) Trekking van 24 Sept. (950 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 2603 3583 5324 15332 16425 16451 20005 20022 20077 20110 20125 en 20130. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1515 2663 2691 3515 3543 3572 4339 4342 4380 4387 4388 4389 4400 5368 5372 5395 5397 6289 11414 11420 15302 15321 15386 15606 16419 •16468 16486 16490 18782 18828 18855 18868 18887 18890 18911 20001 20024 20035 20092 20099 20101 20109 20124 20648 20679 2068(3 20690 20697 en 20699. HERHSI li TJ TV S. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen: Naar Wilhelminadorp (Zuid- Beveland), A. M. Knottnerus, cand. te Drie bergen. Naar Schiedam, C. van Veen te Stedum. Naar Zoelmond, N. Caro Wz., te Krommcniodijk. Naar Leiderdorp, P. S. Meerburg te Kethel. Naar Nieuwvliet (Zeeland), W. Hulsbergen, cand. te Hattem. Naar Bnnrmalsum, N. P. Fokkens, te Schel- lniuen (cl. Dordrecht). Naar Haskerliorne en Oudehaske, Brandsma, te Ilaarloo. Aangenomen: Naar Hoogeveeu, door J. Groncwegen. te Ruinerwold en Roekangc (bij Meppel). Bedankt: Voor Loon op Zand door W. K. Kalshoven, te Ede. Voor Leid- scbendam, door J. H. Bcokman, te Almkerk. Voor Btucliem en Kerkwijk, door S. Dijkstra, te Hilversum. Ned. Ger. Kerken. Beroepen: Naar Zuidland, P. Segboer te Nieuw-Lekkerland. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Naar Klundert, M. M. Ouen- dag, te Vriezcnveen. Naar Genemuiden, W. J. de Haas, te Hattem. Naar Borger. J. C. van Mantgem, te Harderwijk. Loosdreeht. Door den beer Hacke van Mijnden is bij gelegenheid van zijn 12'/, jarig huwelijk aan de kerk en de armen der Ned. herv. gemeente te Nieuw-Loosdreeht ieder f200 geschonken. Uit Bolsward wordt gemeldt Bekend zijn de twee prachtige gothieke koorheerenbanken in het koor der St. Martini-kerk te Bolsward bekend is ook de gerestaureerde bank, die aan de Quellinusschool te Amsterdam in haren ouden vorm zoo voortreffelijk is terugge bracht en nu met haar negen zetels en haar kwartcirkel-overhuiving in dat koor als een merkwaardig sieraad slaat. Doch nog niet voldoende bekend is wat in den loop van den zomer in datzelfde koor is geschied. Aan de noordzijde namelijk stond nog een massa oud houtwerk, onder een dikke verflaag bedekt, voor het oog van weinig waarde. In een verwaarloosde antieke kast lagen nog heerlijke traceeringen voor de ruggen van zes zitplaatsen. Al dat oude houtwerk is verdwenen door een nieuw pieparaat is het ontdaan van de verflaag, het prachtigste eikenhout is voor den dag gekomen en nu staat er een vierde koorheerenbank, die in schoon heid kan wedijveren met de drie andere. Daarenboven zijn al de banken van zeer goede constructie, met kopstukken van prachtig snijweik versierd, uit de 17e en 18e eeuw, die ook in de nu onbruik bare Broere-kerk stonden, overgebracht naar de St. Martini-kerk en prijken ook deze op bet hoogaltaar van bovenge noemd koor. Dit is afgesloten door een massief eikenhouten bek, dat in brokstuk ken sinds vele tientallen van jaren in de Broerekerk stond en nu tot een schoon geheel is gemaakt. Zoo vindt men, na al wat kerkvoogden en notabelen in de laatste jaren hebben gedaan, om het te lang verwaarloosde in eere te herstellen, in dit gebouw eene verzameling van oude kunst uit meer dan acht eeuwen in hout en steen. Volkomen verklaarbaar is liet, dat vooitdutend meer vreemdelingen komen uit alle oorden, om al deze kunst werken te bezien, en verblijdend is liet, dat ook nu nog werklieden hier gevonden worden, die met groote kunstvaardigheid bovengenoemde restauratiën konden hel pen tot stand brengen. Als Deen teeken des tijds" wijst de Volksvriend op de rustige houding, welke door de werkstakers te Londen in acht genomen weid. Het blad schrijft dit toe aan de om- standigheiddat de geheel-onthouders vooi t- durend en sterk in aantal toenemen, ter wijl zoowel de leiders Tillett en Burns als de mayor en de bisschop van Londen en kardinaal Manning, die hunne tus- scbenkomst verleenden, eveneens dat be ginsel in toepassing brengen. Een der Londensche bladen brengt dan ook onbewimpelde hulde aan de «bijkans bestudeerde matigheid," door de werk stakers in deze dagen aan de dag ge legd. De moeder in spreekwoorden. Al is eene moeder nog zoo arm, zij dekt zoo warm." «Wie de moeder niet vol gen wil, moet ten slotte den gerechts dienaar volgen." «Beter een rijken vader verloren dan eene arme moeder." «Wat de moeder aan het hart gaat, gaat den vader slechts aan den knie." «Moedei trouw spaart veel berouw." De Duitscher zegt«Muttertreu wird taglich neu." In Hiridostan heet bet: moeder mijn, altijd mijn, moge rijk of arm ik zijn." In Venetië zegt inen Moeder, moeder Wie haar heeft, roept haar, wie haar niet heeft, mist haar." De Russen zeggen: «Het gebed der moe der baalt van den bodem derzee op" De Czeche heeft het spreekwoord «De moederhand is zacht ook als zij kastijdt." Bijna alle volkeren hebben het spreek woord «Eéne moeder kan beter zeven kinderen onderhouden, dan zeven kinde ren éene moeder." De Italiaan duidt het lijden der moeder aan in de woor den: «Moeder wil zeggen: martelares." Een Russisch spreekwoord luidt: «Zonder moeder zijn de kinderen verlo ren, gelijk de bijen zonder koningin." Nog geen kunstrijder. De postbode, die des nachts van Sneek naar Balk rijdt, is van de velocipede gevallen en brak daarbij vier ribben. Te voorbarig. Te Kingstorpe, in Enge land, woonde een arm werkman, Johan Pearce geheeten, die zoozeer met legen- spoed te worstelen had, dat zijne vrouw uil wanhoop een einde aan haar leven maakte. Pearce, die uit zijn huwelijk geen kinderen had, verhuisde naar Kettering, waar hij beter aan den kost hoopte te komen. Zondagavond zat hij op het ar moedige kamertje dat hij bewoonde en las een dagblad. Eensklaps ontwaarde hij een bericht, dat een dezer dagen te Sid ney, in Australië, overleden geestelijke, aan zijn bloedverwant Pearce in Engeland, een vermogen van zeventien millioen gulden had nagelaten. «Dat ben ik Dat was mijn oom I Dat geld behoort mij riep de man. Eerst geloofde men hem niet, maar spoedig bleek dat hij de waar heid had gesproken. Pearce is thans naar Australië vertrok ken om de mooie erfenis in ontvangst te nemen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni '1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door G. WOLBERS ingediend verzoek, rnet bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden van de smederij gevestigd in liet perceel alhier gelegen aan de Kamp straat, wijk C. No. 94, bij het kadaster bekend onder Sectie E, No. 3442, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Maandag den 7 October aan staande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 23. September 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, dd. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen politie-regle- ment voor de gemeente; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde najaars-schouw over de wegen, sloten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag, den 10 October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 23. Sept. '1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De arbeider Hendrik Oostenbrink, uit de buurtschap Kalenberg, die bezig was gras te maaien, is Zaterdag te Sleenwijk door den bliksem doodelijk ge- trollen. Zijn zoontje, dat niet ver van hem was verwijderd, bleef ongedeerd. De kleeren van den ongelukkige warer. totaal verscbeutd, en de klompen in stuk ken geslagen. Te Nieuwveen (bij Alfen) sloeg de bliksem in den watermolen letter H. van den polder Zevenhoven. In den molen werd veel vernield, terwijl een der roe den zoodanig is getrolfen, dat hare ver wijdering uit de as zal gevorderd worden. Een lid van het gezin van den molenaar werd zoodanig in het aangezicht geraakt, dat het geheel zwart ziet en vermoedelijk een der oogen het licht verloren zal heb ben. Te Haarlem is Vrijdagavond de bliksem geslagen in een perceel aan den Schotersingel, waarbij twee gaten in den achtergevel zijn geslagen. Ook is de bliksem afleider getroffen boven een an der perceel aan het Staten-Bolweik, waarbij echter geen ongelukken werden veroorzaakt. H. M. de Koningin heeft aan den gezant van België bij ons hof een som tan 1000 francs doen toekomen ten be hoeve van de familièn der slachtoffers bij de tamp van Antwerpen. De Standaard schrijft naai aanleiding der Werklieden-vereeniging Patrimonium, thans 12% jaar beslaan, het navolgende Het is nu twaalf en een half jaar ge leden, dat de vereeniging Patrimonium door haar erkenning als rechtspersoon in het leven trad. Patrimonium bestond destijds nog al leen uit wat thans haar afdeeling Amster dam heet. Ze weid opgelicht met slechts 130 leden. En thans is Patrimonium reeds uitge breid tot 72 afdeelmgen en het ledencijfer gedjjd tot over de zeven duizend. Zoo zelfs, dat Patrimonium thans de talrijkste van dezesoort vereenigirigen hier te lande is. Patrimonium dankt dezen bloei aan het juiste standpunt, dat het van meel af koos; aan het Chiistelijk beginsel, dat hel onveihulen beleed aan de prijsstel ling op Christelijken zin, die nog bij onzen werkmansstand heerscliten niet minder aan den ijver van haren voorzitter en secretaris. En nam de sociale beweging eerst den schijn aan, als weigerde ze met Patri monium, wijl men er slechts een stich telijke vereeniging in zag, te rekenen, ook dn doodzwijgen heelt een einde genomen, en sinds lang beseft elk tegen stander van de socialistische woeling, welk een macht ten goede Patrimonium vertegenwoordigt. Gelukkig het land, waar zulk een vereeniging nog wortel kon schieten en groeien. Gelukkig de arbeidersstand, waar beginselen als die van Patrimonium nog ingang vinden. En niet minder gelukkig liet volk, waar zulk een vereeniging nog op de sympathie ook van de aristocratie kan rekenen. '1'och moet Patrimonium zich nog veel verder uitbreiden. Van zevenduizend moet ze tot zeven tigduizend leden groeien zal ze allengs liet corps van onze arbeider over heel het land in zich opnemen. Evenwel zij die groei langzaan. Wat te snel wast is ook even snel uit zijn kracht gegroeid, en verdort. Slechts dit bedoelen we, dat de bestuur ders niet op hun lauweren mogen in slapen. Er ligt ook voor de propaganda door liet „blad" Palrimotiinm, na het treffend oveilijderi van den heer Julien Wolbers (waarvan het belicht juist inkomt) voor den eenig overgebleven redacteur nog zulk een aanzienlijk veld braak. Zondag a. s. zal op de gewone uren door den heer Galjaard van Leiden bij de Vrije Ger. Gem. gepredikt worden. Belangstellenden wordt herinnerd, dat het onderwijs aan de Herhalingsschool op Donderdag 3 October weder een aan vang neemt in de lokalen der Openbare school in de Koestraat. De Je luit. W. A. P. F. L. van Bij de herstemming van het le district van het hoogheemraadschap De Bunschoter Veen- en Velder.dijk, ter ver kiezing van candidaten tot samenstelling der voordracht van personen ter benoe ming tot hoogheemraad zijn gekozen: op de le voordracht A. van Twillert en op de 3e voordracht J. van de Pol Jz. en H. Nagel Mz., allen te Bunschoten woon achtig. De gemeenteraad hield «Maandag avond eene zitting, waarin het nieuw gekozen raadslid, de heer P. van der Want, de gevorderde eeden aflegde, en nadat de voorzitter hem geluk ge- wenscht had, zitting nam. In behandeling kwam een voorstel van B. en W. tot opheffing der bank van leening met 1 Jan. 1890. De tegenwoordige pachter van het recht tot het houden dier bank is ongenegen, die zaak na 31 Dec. 1889 voort te zetten. B. en W. hebben gegadigden opgeroepen, maar zonder gevolg. Wel zijn inlichtingen gevraagd, maar na het ontvangen daarvan werd, meestal op grond van het bezwaar om een belangrijk kapitaal te verschaffen, van verdere onderhandelingen afgezien. Onderhandelingen hadden onlangs plaats met den heer H. R. Struve, die echter 16 Sept. zijn verzoek introk. De hr. C. T. Poort deed aanvraag, met aanbod om onderpand te geven voor het door de gemeente te verstrekken noodig kapitaal. B. en W. achten het aannemen daarvan niet aan bevelenswaardig. Wil men de bank van leening behouden, dan blijft derhalve geen anderen weg open dan haar door de gemeente te doen exploi- teeren. Dit werd overwogen en daarover is het Burgerlijk Armbestuur gehoord. Dit was van ge voelen, dat als de bank op den tegenwoordigen voet had kunnen blijven bestaan, zulks wenschelijk ware geweest, doch het belang is z. i. niet zoo groot om zich van wege de gemeente daarvoor geldelijke offers te getroosten. De tegenwoordige pachter ziet zelfs met het verhoogd tarief, dat hem voor eenige jaren is bewilligd, geen voordeel in de zaak, en voor de gemeente zal zij altijd kostbaarder zijn dan voor een bijzonder persoon. Het aantal panden tot grondslag nemende berekent het dagelijksch be stuur, dat men met f22.000 a f23.000 kapitaal volstaan kande tegenwoordige pachter acht f34.000 noodig. Op grond van die overwegingen stellen B. en W. voor de bank van leeoing op te heffen, en hen te machtigen de liquidatie die anders van ge meentewege zou moeten plaats hebben aan den bankhouder op te dragen en hun daarvoor een crediet van f1000 te verleenen. Deze voordracht Jokte een uitvoerige beraad slaging uit. De heer van den Wall Bake be klaagde zich over liet laat inkomen van de voor dracht. daar op 2 Jan. de tegenwoordige pachter reeds had te kennen gegeven de zaak niet te willen voorzettenvoorts over de onvoldoende toelichting, daar geen gegevens verstrekt zijn, waaruit de raadsleden kunnen opmaken of de Bank al of niet nut sticht; hij bestreed de ver zekering, dat de hulpbank voor een deel in de behoefte voorziet, omdat de werkkring van de hulpbank een geheel andere is; maar vooral wenschte hij meer licht over de gevolgen, die hij zeer bedenkelijk achtte. Hij nam niet aan, dat van de bank hoofdzakelijk gebruik gemaakt werd voor drankmisbruik, maar zeer zeker ook voor een groot deel om in tijdelijken geldnood te voor zien. Door de opheffing der bank zou een aan zienlijk bedrag aan den omloop onder de minver mogenden onttrokken worden, dit zou leiden of tot nog grooter eischen aan het crediet ten nadeele van den kleinen neringdoenden stand, öf tot meer bedeeling door het Burgerlijk Armbe stuur, of tot toeneming der bedelarij. Spr. had o. a. gewenscht, dat met den heer Poort verder onderhandeld ware, of dat althans een overgangs toestand in het leven ware geroepen De hh. De Koning en Van Lanschot Hubrecht hadden ook rneer licht gewenscht: de eerste evenwel was het omtrent het nut met den heer Van den Wall Bake niet eens. Hij meende dat juist de gelegen heid om kleine sommen op bezwarende voorwaar den voor korten tijd te bekomen de minvermogenden veel kostte zonder hun wezenlijk nut te doen. De Voorzitter en de hh. Croockewit en Zandijk trachtten het gewenschte licht te ontsteken. Uit hunne betoogen bleek, dat de panden grootendeels weekpanden zijn, en dat die h i. meer kwaad dan goed doen; dat, in zoover van de bank gebruik gemaakt wordt, bijv. voor het betalen van pacht, voor het inkoopen van wintervoorraad of het be komen van bedrijfskapitaal, de hulpbank in die be hoefte werkelijk beter voorziet dan de bank van leening. Mocht die nog eenig nut doen, dan zou daaraan wel tegemoet gekomen worden door het in leven roepen van bijzondere inrichtingen, waar toe de wet nu vrijheid laat en waarvoor zelfs steun van gemeentewege in uitzicht werd gesteld. De late indiening der voordracht was een gevolg van den langen duur der gevoerde onderhandelingen, die eerst op 16 September geëindigd waren door het intrekken der aanvraag van den Heer Struve B. en W. hadden een ontwerp vastgesteld voor de voorwaarden, waarop aan dezen de pacht kon worden verleend, maar die voorwaarden kwamen hun zelf onaannemelijk voor; daarom zagen zij, dewijl de grondslag, waarop de heer Poort onder handelen wilde, nog ongunstiger was, in verdere onderhandelingen geen nut, 'tgeen niet weg nam, dat de Raad kon besluiten, de pacht aan den heer Poort te verleenen, als wanneer B. en W bereid waren, de voorwaarden nader te regelen. Na breedvoerige toelichting dier verschillende punten, deed de heer Bake het voorstel om de stukken aan B. en W. terug te zenden, met het doel om nader met den heer Poort te onderhan delen, of althans de liquidatie langer te doen du ren in dien zin, dat de Bank nog enkele jaren zou worden aangehouden, doch mei vermindering tel ken jare van de verhouding, tusschen het te lee- nen bedrag en de waarde van het pand. Als bijv. het eerste jaar 50 pet. van de waarde geleend werd, moest het volgende 40 pet geleend worden daarna 30 pet. om aldus hen, die gebruik maken van de Bank van Leening, daaraan te ontwennen. De behandeling van dit voorstel leidde tot den wensch dat eene geheime zitting zou worden ge houden, waaraan gevolg gegeven werd. Na de her vatting der openbare zitting deelde de heer van den Wall Bake mede, dat zyn voorstel enkel gold verzending aan B. en W.; wat h\j er verder b\j»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2