NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad DE ERFGOEDBEZITTER, UTRECHT EN GELDERLAND. No. 79. Woensdag 2 October 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR ABONNEMENTSPRIJS! Per 3 maanden f 1.Franco per post door het gebeele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIEN! Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertenticn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Omtrent de Patentbelasting schrijft de Stand. »In afschaffing van de patentbelasting zien we geen heil. Haar met éen penne- steek te vernietigen, zou stellig een on beraden stap zijn en de radicale financiers in de Tweede Kamer hebben door deze afschaffing voor te stellen, de kansen op aanneming van hun voorstellen zeker niet verhoogd. Maar onder de belastingen die herzie ning vereischer. behoort die op de paten ten niettemin ongetwijfeld Dat de opbrengst genoegzaam station- nair blijft, terwijl de omzet in handel en financiën steeds grooter wordt, veroordeelt meer dan iets anders de op een verou derde wet berustende regeling. Thans vermoeit rnen zich in het aanzetten der duimschroeven aan kleine lieden en ver hoogt hier met f 40, daar met f20; maar de groothandel blijft onaantastbaar achter het in de wet genoemde, maar met de bedoeling der wet zelve strijdende maxi mum. Dat dit laatste eene groote ongelijk heid schept ligt voor de hand. Gesteld, eene over millioenen loopende financiëele operatie komt tot stand, waar voor eene commissie van b. v. f 400.000 wordt genoten. Volgens de bedoeling der wet zou de schatkist hierran moeten ont vangen f8000. Zij ontvangt echter niets want de som wordt genoten door lie den, die reeds het geheel ontoereikende maximum in de patentbelasting betalen. Elk eervol bedrijf, zulk eet. dat groote winsten afwerpt niet minder dan het kleinste, sta onder de bescherming der wet; maar men drijve het ontzag voor het groote kapitaal niet zoo ver, dat men zoo stuitende privilegiën in het stuk van belastingen verleent." Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Rijks Hoogere Burgerschool te Roermond, zal daar op 10 October een reünie plaats hebben van oud-leer lingen, gevolgd door een feestmaal, waar aan ook de leeraren en de leerlingen der hoogste klassen zullen deelnemen. Den lln October wordt door de Scherm- en Gymnastiekvereniging, F. E. F., aan de reünisten een bal aangeboden. De internationale jury der Wereld tentoonstelling te Parijs heeft aan de in zending der Teekenschool voor Kunstnij verheid te Haarlem een diploma voor zilveren medaille toegekend, voorzeker eene zeer eervolle onderscheiding voor de Haarlemsche school. Daar zij in dezen wereldwedstrijd alwaar de beste krachten op het gebied van het kunstnijverheid- onderwijs uit de meest verschillende lan den vertegenwoordigd zijn, als de derde in rang werd erkend. Patrimonium schrijft «Meer of minder uitvoerig hebben schier alle bladen ons gemeld dat de voorloopige schikkingen tusschen het Rijk en de gedelegeerden der Rijnspoor wegmaatschappij getroffen zijn, om ge meld spoor aan den Staat te doen over gaan, zoodat wij verwachten mogen, dat ze in het volgende zittingjaar aan het oordeel der Kamers van Volksvertegen woordiging zullen worden onderworpen en ter bekrachtiging aangeboden. «Dat bij zulk een overgang belangen van derden betrokken zijn, spreekt wel van zelf; er, daarom dunkt het ons alles zins recht, dat er maatregelen en schik kingen zijn gemaakt, om mogelijke scha de te voorkomen. «Wat ons echter verwondert, is dat die gunstige bepalingen alleen voor direc teuren en hoogere ambtenaren gemaakt zijn en de minderen bloot alleen heb ben af te wachten hoe de «nieuwe hee- ren de nieuwe hekken zullen hangen. «We hopen, dat we misgezien hebben en dat hier niet zal blijken- «Wie het kortst bij het vuur zit, warmt zich het best," maar dat er ook gezorgd is voor hen, die uiteraard op verderen afstand zijn gezeten. «Zoo dit niet geschied is en de be langen van kleinere ambtenaren over het hoofd zijn gezien, dan verblijdt het ons dat alle gemaakte schikkingen slechts voorloopig zijn; doch dan achten we het de dure plicht van de persen vooral van de Cristclijke Pers, tegen zulke ver- waailoozing der belangen van geringeren te getuigen en Regeertng en Volksverte genwoordiging er op te wijzen. Een Christen wil niet en een Chris telijke Regeering mag niet toelaten, dat er onrecht gepleegd worde en ten deze EEN VERHAAL DOOR eCSTAAF NIERITZ. 31) Daar had Jozef zich verder vol- rnaaktin het paardrijden,schermen, dansen, en andere vereischten van eene adelijke opvoeding; op het bericht van de doo- delijke ziekte van zijn pleegvader was Jozef naar hem toegesneld, en was na diens overlijden eenig erfgenaam gewor den van zijn landgoed, dat wel is waar niet zoo groot was als het eigendom van Durrenstein, maar waarvan de eigenaar toch rijkelijk kon bestaan. Ook herinnerde Jozef zich nog uit zijn kindertijd zijn vroegere speelkameraden, hun speelplaats, de ligging der ouderlijke woningen, en verschillende kleine voorvallen. «Herinnert ge u nog, Jozef,"sprak zijn vader, «hoe kort voor onzen ongelukkigen tocht naar Frankrijk, de toen driejarige SereDa in de beek nabij Durrenstein viel en gij, een achtjarige knaap, haar moedig na zijt gesprongen, en haar gelukkig hebt gered Serena's doodelijk verschrikte kin dermeid kon slechts angstkreten aanheffen en zonder uwe dappere daad zou Serena verdronken zijn." «O! zeker, dat herinner ik mij nog zeer duidelijk antwoordde Beaujeu. «Wij beiden, Serena en ik, waren door en door nat, en opdat dit koude bad ons geen kwaad zou doen, werden wij te bed ge legd, en moesten wij vlier drinken om te zweeten." Bij deze woorden keek Hans zijn neef verbaasd aan. Deze merkte dit op, kleurde even, en bracht het gesprek op andere zaken. Toen Jozef met Hans alleen was, begon de eerste met zichtbare verlegen heid «Ge zult liet mij toch niet ten kwade duiden, dat ik mijn lieven vader niet tegensprak. Als ik de geschiedenis van dat koude bad, van dat drinken en zweeten, wat te nauwkeurig schetste, dan is mijn veronschuldiging daarin gelegen dat men iemand die niet wel bij 't hoofd is niet gaarne tegenspreekt, 't Is ook mogelijk dat mijn goede vader zoowel als ik zelf zich vergissen kunnen in onbedui dende kleinigheden die al zoo veel jaren geleden zijn." «Qui s'excuse s'accuse 1" dacht Hans bij met aanzien des jrersoons zou worden gehandeld. nMen houde op om stelselmatig onte vredenheid te kweeken. «Men doe reciit." Zaterdagavond is graaf van Bylandt, de Nederl. gezant te Londen, tijdelijk te 's Gravenhage, met zijn gemalin aan een groot gevaar ontsnapt. Komende van een avondbezoek op den huize Groenhoven aan de overzijde van het kanaal, werd het rijtuig, waarmede zij ongeveer half elf huiswaarts keerden, bij het oversteken van de rails van den stoomtramweg naar Scheveningen, door een van daar komende tram aangereden. Het achterwiel werd geheel verbrijzeld en hel rijtuig viel ter zijde, zoodat de koetsier van den bok geslingerd en zwaar aan het hoofd ge wond werd. Hoewel zeer verschrikt, had den de gezant en zijne echtgenoote ge lukkig geen noemenswaardig letsel be komen, en konden zij lat. i per tram naar het hotel des Indes, waar zij vertoeven, terugkeeren. De koetsier werd door de zorg van den Hoofdcommissaris van politie per bancard naar de stad gebracht. De oprit naar den huize Groenhoven is door hoogopgaand hout van den tramweg ge scheiden, zoodat èn machinist èn koet sier elkander niet konden zien aankomen. De politie heeft overigens een onderzoek ingesteld. De koetsier heeft een zeer gevaarlijke wond. De heer en mevrouw Van Bylandt zijn tamelijk wel. Verleden week is op den Utrecht sehen weg te Arnhem een militair door de stoomtram aangereden. Hij zag de tram in zijne onmiddelijke nabijheid en meende nog te kunnen overstappen, maar struikelde, zoodat hij onder het zoogenaamde «strijkijzer" van de locomotief kwam. Door de tegenwoor digheid van geest van den machinist, die plotseling remde, werd een ernstig on geluk voorkomen. Toen [de soldaat, die ook tengevolge van den schrik, zijn be wustzijn verloren had, weder tot zich- zelven kwam, betuigde hij den machinist zijn dank, daar deze zijn leven gered had. Gisterenmorgen was hij weder in staat te loopen. De gemeenteraad van Schoonhoven zich zeiven. Hij antwoordde er echter niets op. Maar hij werd zeer nadenkend, en sloeg zijn nieuwen neef met nauw keuriger blikken gade. Ook Serena scheen 't voorbeeld van Hans te volgen. Haar gelaat, dat zich anders zoo gelijk bleef, veiraadde eene in nerlijke onrust. Zij vermeed het met haar broeder alleen te blijven, nog meer echter om met hem alleen te wandeleD. «Vindt gij niet," sprak Serena op zeke ren dag schoomvallig tot haar neef Hans, «dat onze Jozef een echte Franschman met warm bloed geworden is Dat harts tochtelijke in geheel zijn wezen maakt mij angstig en verontrust mijhoewel een mensch niets aan zijn gestel veranderen kan." «Ik kan daar niet over oordeelen," gaf Hans ten antwoord, «daar ik te weinig in gezelschap van Jozef ben. Gij weet toch, lieve Serena, dat Willner en ik als wij muziek gemaakt hebben dadelijk na 't avondeten naar Rochnits teiugkeeren." Jozef was nu meer op liet jachtslot dan op Durrenstein, waar zijn veelvuldige tochtjes die hij, zooals hij zeide, in den omtrek deed, langzamerhand in 'toog liepen. Uit was ook 't geval bij de bedienden van den grondbezitter, die na korten tijd de ware verstandhouding tusschen de drie heeft aan B. W.opgedragen,namens den raad bij den minister van oorlog pogingen aan te wenden, dat het buskruit, hetwelk gewoonlijk des winters daar wordt opge slagen, elders woide bewaard. Voor dit buskruit, dat in den regel in de maand October daar wordt aangevoerd, ontbreekt In de gemeente Schoonhoven eene locale bergplaats, zoodat het naar de meening van den raad gevaar moet opleveren voor de ingezetenen. In eene vergadering van den Unie, is besloten, zich te vereenigen rnet de afdeeling Amsteidam van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht, waarbij dengenen, die zich met den heer Gerhard teiugtrekken uit de kiesvereeniging Am sterdam, zich zouden aansluiten. Nog werd bepaald, dat bij verkiezingen de Vereeniging steeds eigen candidaten zal stellen. Vrijdagavond werd te Apeldoorn het lokaal voor Cristelijke belangen, ten aanhoore van vele belangstellenden,inge wijd. Nadat de vergadering geopend was door den voorzitter van de afdeeling Apeldoorn der Vereeniging Patrimonium, werd het woord door verscheidene spre kers gevoerd, terwijl de heer de Kater, van Utrecht, Voorzitter der Vereeni ging de vergadering, sloot. Ter opluistering gaf de Zangvereeniging Concordia eenige stukken ten beste. De lokaaltrein, die Vrijdag 'e 7.53 des avonds van Medemblik naar Hoorn vertrok, is nabij liet station Abbekerk ontspoord. Twee wagens zijn buiten de rails geraakt en hebben belangrijke scha de geleden. Persoonlijke ongelukken heb ben gelukkig niet plaats gehad. Een gedeelte der Utrechtsche bur gerij schijnt zich niet te kunnen veree nigen met de wijze, waarop de studenten aldaar, de novitii laten «groenloopen". Althans, toen Donderdag j.l. op het Vreeburg een tiental der aanstaande Muzen Zonen onder kommando van eenige studenten, eenige militaire bewegingen uitvoerden, wekte dit zoo zeer de ver bolgenheid op van burgers en militairen dat deze de studenten te lijf gingen en hun klappen toedeelden. De politie her stelde de orde. Zaterdag jl. waren twee leerlingen der veeartsenijschool te Utrecht aan het rijden. Een hunner viel van den bok van het rijtuig, kreeg de beide achterwielen over het lichaam en werd bewusteloos opgenomen. De Amsterdamsche vijanden van al wat politieagent is, hebben gisterenavond eens weer getracht, hun hart te koelen tegen de mannen der wet. Een agent, die een persoon, die vechtende was op de O. Z. Voorburgwal, wilde arresteeren, werd hierin krachtig tegengewerkt door eenige burgers. De laatsten zijn echter slecht van de reis thuis gekomen. Eenige militairen werden door den agent verzocht hulp te verleenen. Het vei zoek viel in goede aarde, want fluks werden de sabels getiokken en met een zekere liefhebbei ij op de ruggen der burgers geklopt, die ongetwijfeld een dergelijke kastijding ten volle verdienden. Jammer dat een der militairen bij deze «charge" zijn horloge heeft verspeelt. Werkstaking te Rotterdam. Men meldt ons dat Zondag alles rustig bleef. Ook de Zondagnacht ging rustig voorbij. Maandagmorgen wenschte het vaste volk den arbeid te beginnen. Een troepje werkstakers dreigde, hen te zullen noteeien, die begonnen. De Harwichbooten en enkele andere booten onder de Boompjes werken met eigen volk, onder bescherming van de gewapen de macht. De schutterij blijft onder de wapens. Cargadoors, die willen werken, kunnen voor bun volk op bescherming rekenen doch velen wagen zich niet aan een tijdelijk hervatten ter wille van de groote risico en verantwoordelijkheid voor de lading, wanneer ze uit de schepen op de wal ligt. Volgens de Scheepvaart liggen in de wateren van Rotterdam 13 stoomsche pen en 43 zeilschepen, van verschillende natiën. Op de Maas liggen twee oorlogssche pen, drie kannonneerbooten en twee gewapende sloepen, om bij geweldpleging te kunnen optreden. De 14. en 15. lijst van de 11. jaar collecte voor de scholen met den bijbel wijst een totaal aan van f64.075.61 VJ betrokken personen hadden weten uit te vorschen. Men fluisterde elkander de won derlijke geschiedenis zachtjes toe waarbij men echter verdachte gebaren, en op merkingen maakte, verwijl liet nog ont brekende werd aangevoeld door vermoe dens of eigene uitvindsels, en zoo plantte zich het gerucht, als de kringen in het water van eene in beweging gebrachten vijver, al verder en verder voort. Op zekeren dag werd Jozefs hartstoch telijk gedrag tegenover Serena van dien aard, dat zij onder voorgeven van eene lichte onpasselijkheid zich op haar kamer terugtrok. Daarop nam Jozef zijn paard en reed weg. In haar steeds klimmenden bezorgdheid kon Serena 't niet langer uithouden in de zwoele kamerlucht, daarom ging zij naar beneden in den tuin, alwaar zij een stil plekje, haar gewone rustplaats, opzocht. Daar verzonk zij in een diep gepeins, datjuist niet zeer opwekkend was. «Hoe gelukkig,' zuchtte zij, «had ik mij door het weervinden van een verloren broeder ons huiselijk vei keer voorgesteld In het bezit van een beminden zoon zoo vleide ik inij zou mijn goede vader ook het laatste overblijfsel van krankzin nigheid zien verdwijnen, en wij, met een zoo trouwen vriend als Hans, een stil, gelukkig leven leiden. «Ach! waarom is het niet zoo Waar om zou ik mij er bijna over beklagen dat wij Jozef hebben weergevonden Bega ik daardoor echter niet eene zonde Ach wist Jozef zich maar zoo te beheerschen als Hans Een flauw gedruisch in hare uahijheid maakte een einde aan hare alleenspraak en deed Serena opzien. Zij ontstelde he vig. Ongemerkt was Jozef naderbij ge slopen, wierp zich voor haar op de knieën, en sloeg hai tstochtelijk zijn arrnen om haar heen. Een verterend vuur straalde uit zijne oogen, en de gloed op zijne wangen getuigde van zijne innerlijke aandoening. «Eindelijk tref ik u dan eens alleen" stamelde hij, «en kan ik u zonder het bijzijn van lastige getuigen zeggen, hoe onuitsprekelijk ik u liefheb. Waarom ontvlucht gij mij Waarom onttrekt ge u aan mijne teedere liefkozingen Ach? nadat ik zoo lange jaren alleen en vreug deloos op de wereld heb rondgezworven zou ik den vreugdekelk niet mogen ledi gen, die een gelukkig toeval mij in u aanbiedt? O! Serena, gij mijn heilige, mijne eenige liefde Zeg mij dat gij mij ook bemint, dat ge voor mij, alles zijn,en worden wilt. O, onovertreffelyk meester werk der schepping Zonder uw bezit kan ik niet leven. Ja, dood mij, als gij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1