Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. als opbrengst van 375 locale comite's, terwijl de 13. lijst als opbrengst van 325 loc. comitë's een totaal van f 54.056.46 aanwijst. Gedurende de maand Aug. 1889 zijn in de Hijks-Postspaai bank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen inleggen f957 547.52'/,, terugbetalingen f067.242.23. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f290.305.29'/, Aan het eind dei- maand Juli was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 45.982.845 66, zoodat het gezamenlijk te goed opuit. Aug. bedroeg f16.273.150 95". In den loop der maand zijn 4315 nieuwe boekjes uitgegeven, 1285 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 228.378 in omloop waren. Gedurende den winterdienst zullen de goedkooperetourkaarten(ééndaagsche) op den Ned. Rijnspoorweg van Rotterdam, Sclieveningen, den Haag, Leiden en Am sterdam naar Arnhem, resp. Wageningen, en omgekeerd, niet meer verkrijgbaar zijn. N. R. Crt. De heer J. A. Vleugels, sigarenfa brikant te Rotterdam, heeft aan de manschappen van het regiment dd. schut terij aldaar 2500 sigaren aangeboden, als bewijs van waardeering voor hunne trouwe opkomst gedurende deze moeielijke dagen. Een moeder van een talrijk gezin uit Ralk (Fr.) die op reis ging met de geheele familie om naar Zuid-Amerika te vertrek ken, werd op de stoomboot naar Amster dam zeeziek, dat het in duigen vallen van de landverhuizing tengevolge had. Het huisgezin keerde op moeders verlan gen naar Balk terug. Zekere v. d. P. verdacht van ver schillende oplichterijen en verduistering ten nadeele van zijnen zwager, bij wien hij na ontslag uit de gevangenis in huis was genomen, is door de politie aange houden en overgebracht naar de gevan genis te Utrecht. Het was gisteren tien jaren geleden dat de stoomboot, genaamd de Burge meester van Amersfoort, ondernemers H. H. Houtzager Van Veen in de vaart werd gebracht; den 1. October 1879 maakte de boot voor het eerst de reis van hier naar Amsterdam. Als eene bijzonderheid meenen wij te mogen vermelden dat gedurende dien tijd in het personeel der boot geene veran dering is gekomen. Het 38e jaarverslag van commissa rissen der Vereeniging Nederlandsch Mettray aan de Hoofdcommissiën is in druk verschenen; o. m. lezen wij daarin dat dit nuttig werkend opvoedingsgesticht, nog beschermd wordt N. B. als een strafkolonie! het wordt waarlijk lijd dat deze gedachte tot het verleden behoorde. Onder de afdeelingen die vooruit zijn ge gaan in ledental, behoort niet onze stad, die is met zeven andere afdeelingen op dezelfde hoogte als het vorig jaar. Gro ningen rnaakt een prachtige uitzondering, het ledental is daar sterk vermeerderd; toch is de vereeniging in ontvangst van Contributiën teruggegaan; de ontvangst in het afgeloopen jaar aan contributiën bedroeg f 8769,04 tegen f 8871,09 in '1887, aan giften en legaten ontbrak het echter ook dit jaar niet. Het aantal kweekelin- gen is toegenomen, aan het einde van het jaar 1888 bedroeg het aantal kwee- kelingen 148, wel een bewijs dat deze inrichting als opvoedingsgesticht een groot vertrouwen geniet, doch de kosten van verpleging stijgen daardoor; er werd in '88 f1650 meer uitgegeven dan in 1887. De vorderingen der jongens hebben gunstige uitkomsten opgeleverd door 33 hunner werden voorwerpen vervaardigd en ingezonden op den tentoonstelling te Zutphen. De Zutphensche courant van 20 de mijne niet wilt zijn." «Welk een taal antwoordde Serena vertoornd. Zoo spreekt geen broeder tot zijne zuster. Dat is de taal van een waan zinnige. Vlucht ongelukkige." «Gij hebt gelijk, mijne veelbeminde I" sprak Jozef hijgend. «Geen broeder, maar minnaar wil ik voor u zijn. Voor uw be zit breng ik gaarne den weergevonden vader, het rijke erfgoed, ja zelfs de zuster ten offer. Laat ons van hier naar mijne vroegere woonplaats vluchten en als een gelukkig echtpaar leven." «Wee mijriep Serena buiten zich zelve. «De liefde voor mijn armen vader verblindde mij, zoodat ik indezen bedrie ger een broeder meende te zien Weg van mij ellendelingI booswicht!" Maar Beaujeu hield de diep gekrenkte jonkvrouw vast in zijne armen geklemd, en overdekte haar met brandende kus sen. «Ik laat u niet los," riep Beaujeu, al kwam de Satan zelf om u mij te ont rukken. Gij zult de mijne zijn!" Serena worstelde met den sterken man. Zoo dikwijls zij haar mond vrij had, uitte zij een doordringenden noodkreet. Lang zamerhand begonnen hare krachten te verminderen het bewustzijn dreigde haar te begeven, hare voeten wankel den nog een oogenblik en zy zou Maart 1889 gaf daarover een waardeerend artikel. Van de inzenders werden er 8 bekroond. Bij het vakonderwijs dal gege ven wordt, is de muziek niet vergeten. Mettray bezit eer, muziekcorps van 30 liefhebbers. Moge de vereeniging «Nederlandsch Met tray" veel deelneming blijven ondervinden van de bevoorrechte klassen, en de uit komst steeds goede vruchten blijven dra gen. In de New Amsterdam Gazette (New York), lezen wij het navolgende We received by kindness of Mr. A. M Slothouwer, publisher at Amersfoort, Holland, a Dutch pamphlet, entitled «History as a Branch of Learning/ from the pen of Mr. A. M. Kollewyn, editor of the «Periodical for Histoiy." This pamp hlet is a very able essay, showing the necessity of every citizen whatever his station in life to become acquain ted with ancient and modern histoiy, in order to cultivate the mind. The writer insists that teachers should give more direct attention to this branch oflearning in educating pupils than usually has been the case. 331ste STAATSLOTK1UJ. Vijfde klasse. (Derde week) Trekking van 1 Oct. (975 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van flOO. op No, 4383 Prijzen van fTO. 2632. 2657, 2674, 3509, 4368, 6270, 15385, 15641, 16422, 16423, 16457, 16462, 16464, 16478, 18736, 18S24, 18931, 20069, en 20625. Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1504, 1559, 2629, 2647, 2651. 2695, 3596. 4329, 4350, 4352, 4364. 4370, 4371, 4381, 4396, 5317, 5350, 5813, 5835, 5849, 6296, 11416, 15317, 15338, 15353, 15662, 15687, 16403, 16406, 16417. 16472, 18731. 18798, 18850, 18858, 18872, 18917, 1S929, 18933, 18949, 20087. 20105, 20106, 20604, 20626 en 20678. Jan. Zou er een einde aan het getwist in 't land komen na de aanneming van de gewijzigde onderwijswet? Piet. De Eerste Kamer is er ook nog. J. Nu ja, die zal om vredeswil wel meegaan. Anders is er nieuwe beroering te wachten. P. 't Kan wel zijn. Maar of de erger nissen daarmee zullen worden weggeno men is de vraag. J. Kom, je moet zoo zwartgallig niet zijn. P. Neen, maar 't Nederlandsche volk is uit zijn aard godsdienstig en daar het in velerlei kerkgenootschappen is verdeeld heeft het in tijden van vrede steeds te lijden gehad van kerkelijke twisten: Eerst Katholijken en Protestanten, toen Roomsch- en Oud-Kalholijken, toen Re monstranten en Contra-Remonstranten, toen Voltianen en Coceejanen, toen de Afgescheidenen, toen de Anti-Revoluti- ónairen en nu eindelijk de schoolstrijd. J. 'tls waar, dat ons volk tot heden niet aan de overdrijving zijner deugden is ontgaan, maar het kan wijzer worden en tot het inzicht komen, dat aller krach ten noodig zijn om de maatschappelijke toestanden zoo te regelen dat er geen billijke grieven legen te maken zijn. bewusteloos op den tuinbank neergezon ken zijn. Op dit beslissende oogenblik werd de vermeende broeder plotseling met onweer staanbaar geweld van Serena weggeslin gerd. Een sterke vuist had hem bij het zwarte krullende haar, waarvan de lichte stroohoed was afgegleden, in den nek gepakt, en slingerde den ellendeling een eind ver, zoodat hij met zulk een kracht tegen een dennenboom te land kwam dat hij verdoofd en bewegingloos bleefliggen. 't Was Edgard, die nu als een ver toornde Mars, met trotsch opgeheven hoofd voor Serena stond, en zich tot den overwonnene wendend, met onbeschrijfe lijke verachting sprak «Ellendige wurm, ge verdient niet dat ik u geheel onder mijn voeten verpletter. Dat zullen de bedienden met de zweep wel afmaken." Tot Serena sprak hij op bitteren toon «Dat mijn half krankzinnige oom een avonturier voor zijn zoon kon houden, is hem wel te vergeven; rnaar dat mijne hoogwijze nicht zich zoo schandelijk laat beet nemen, dat gaat boven mijn be- gf'P-" Edgard vergat echter in zijne woede dat hij 't zelf was geweest die Beaujeu bij zijn oom en Serena gebracht had, en daar hoog had opgegeven vanzijneschit- terende, uitstekende hoedanigheden. Hij KERKKIEF W8. Ned. Herv. Kerk. Beroepen naar Minnortsga, ds. P Bin nendijk, te Garsthuizen. Naar Kortenhoef W. II. Zijiers, eand. te Oosthein. Naar Kleverkerke, D. Jacobsen, eand. te 's Gra- venhagc. Naar Nieuwland, ds. F. A. vnn I.oenen, te Niemv-Beijerland. Bedankt voor Dokkum, ds. R. Beunk, te Norg. Voor Buurmalsen. ds. N. P. Foekens, te Schelluinen. Voor Hoogeloon (toez), ds. J. H. Beekhuis, te Altnkerk. Aangenomen naar Zoelmond, ds. N. Caro, te Kromincniedijk. Ned. Ger. Kerk doleerende Drietal te Bolsward, K. Fernhout, te ZwartsluisW. Ringnalda, te Ilarmelen en J. C. de Mol Moncourt, te Vriezeveen. Doopsgez. Kerk. Aangenomen naar VVormerveer, ds. H. van Cleelf, te Drachten. Soest, Donderdag werd door C. Blik slager, de gemeente-veldwachter, tevens onbezoldigd tijks-veldwachter, aangehou den zekere G. Lampke, een oud bekende der justitie. Hij had nog eenige straffen te ondergaan, waarom zijne aanhouding verzocht was. Op last van den burge meester werd hij naar Utrecht gebracht. De andere gemeente-veldwachter, J. B. De Wispelaere, ook onbezoldigd rijks veldwachter, wilde voor zijn ambtenaar in dienstijver niet onderdoen. Zaterdag middag voor zijn venster gezeten het Politieblad lezende, zag hij dat de com missaris van politie in Amersfoort zeke ren Beertje gaarne aanzijn bureau zag; hij kijkt op en hét hem bekende Beertje wandelt kalm voorbij. Hem achterna gaan en aanhouden was het werk van een oogenblik. 's Avonds was Beertje, eigen lijk P. Veenendaal geheeten, reeds aan zijn adres bezorgd. Hij zal nu zijn gerechte straf, wegens verschillende oplichterijen, niet ontgaan. Gevolgen der dronkenschap. TeSoiron, bij Verviers, heeft een vrouw, die in dronkenschap met haar man twist kreeg, haar kindje van zestien maanden uit het venster eener bovenverdieping op straat geworpenals door een wonder is het wicht er met betrekkelijk onbeduidende kneuzingen afggkomen. De beminnelijke moeder is gevangen gezet. Nauwgezet. Wat een gewoon men- schenkind voor een hoogst onschuldig voorwerp aanziet, is dikwijls in de oogen der Russische autoriteiten een gevaarlijk instrument, misschien wel een helsche machine. Een Frankforter ingezetene ontving daarvan onlangs nog het bewijs. De man leed aan schrijfkramp en had zich daarom een schrijfmachine aange schaft, die hij ook medenam op een reis naar Rusland. Toen hij aan de grenzen op verzoek der beambten de koffer open de, viel het oog der Russen op de ma chine. Het gereedschap moet ongetwijfeld een vreeselijken indruk op hen hebben gemaakt, want niettegenstaande het pro test van den eigenaar werd het in beslag genomen. De ambtenaar had nog nooit een der gelijke machine gezien en zag in het on schuldige voorwerp een machine ge vaarlijk voor den staat. Een eigenaardige verkooping. Te Sint Louis, Amerika, is een verkooping gehouden van relieken van terechtstel lingen, moorden en dergelijlte bloedige gebeurtenissen. Wat die voorwerpen nog meer in waarde deed stijgen, was het feit, dat de detectieve Frank Erskine ze gedurende zijn loopbaan stuk voor stuk had verzameld en daardoor de echtheid vergat dat de wereldsche Bertha zich nog veel meer had laten bedriegen dan Serena, doordien zij de gehuichelde liefde van Beaujeu niet slechts geduld had, maar hem nog had aangemoedigd. Om Beaujeu te believen had zij rijden geleerd, voor hem had zij den edeler Audigasl merk baar achteruit, en dezen voor altijd van haar afgeschrikt. Ach ja, de toorn maakt niet alleen blind, maar ook vergeetachtig Serena antwoordde niets op de verwij ten van haren neef. Zij voelde er zich niet toe in staat. Hetgeen zij daar zoo even had ondervonden, had haar anders zoo sterken geest, die met edele stand vastigheid en onderwerping de krankzin nigheid van haren vader had verdragen, diep geschokt zoodat zij aan Edgard's zijde als vernietigd naar het slot wandelde. Een kwartier geleden was Edgard op het slot gekomen en in allerijl naarzijnoom gesneld, om met hem een stuk stof te vergelijken bij het bebloedde jongens kieltje. «Oom," zoo sprak Edgard hem zonder omwegen aan, »iit kom tot u om u de oogen te openen, en een onbeschaamden bediieger te ontmaskeren, die zich voor uw zoon uitgeeft. Geen droppel van het Durrensteinsche bloed vloeit dien schurk door de aderen. Hij is een gemeene geluk zoeker, een valsche speler wien de politie was gewaarborgd. Verkocht werd een dubbelloops pistool, dat de politie den moordenaar en dief Matthews afnam een stuk van een koord, lang vier duim, waaraan eens in 1881 «generaal" Ros set ty had gebengeld. Zij brachten 15 en 17 dollars op (f37.50 en f42.50). Het mes, waarmede Bill Knight zijn «vriend" Harvey doodstak, bracht een even groote som op, terwijl een helsche machine, vervaardigd door J. Krebs het slechts tot 35 gulden kon brengen. Bij zonder opgewonden werden de koopers, toen het mes werd aangeboden, waarmede de moordenaar George Pagels zich in de gevangenis den hals afsneed. Het wapen bracht 57 dollars (f142.50) op. Binnen enkele uren was de geheele voorraad verkocht. Van de vele waarde- looze voorwerpen, handboeien, vijlen, valsche geldstukken, spijkers, zelfs stee- nen, mits ze slechts gediend hadden bij een moord, bleef niets over. Het publiek, dat deze merkwaardige verkooping bijwoonde, was zeer verschei den. Men zag er een groot aantal «hee- ren" uit de omstreken, vroeger zwende laars, roovers, moordenaars en dergelijke galgevogels, die, na hun tijd te hebben uitgediend, genieten van hur, bespaarde duitjes. Het uitvinden eener nieuwe tak van nijverheid zal misschien het gevolg zijn van deze goedgeslaagde veiling de fabricatie van bloedige relieken. Aan 't licht gekomen. Den 17 Juli 1870 werd het Duitsche plaatsje Oud- Landsberg, door een .noord in groote opschudding gebracht. Zekere weduwe Wendt, eene brave, oppassende vrouw die bij een der rijkste bewoners van de plaats, de heer Lindenberg, huishoudster was, was in diens woning gedood ge vonden. De daad, die met een bijl van den koperslager Wilke was gepleegd, moest zijn voorgevallen op een oogenblik dal zij gedurende een half uur alleen in huis was, en in het korte tijdsverloop had de moordenaar bovendien naar kostbaarhe den gezocht en die medegenomen. De verdenking viel aanvankelijk op Wilke, die echter gelukkigerwijze kon aantoonen dat hij, op het oogenblik dat de mootd plaats vond, op een geheel andereplaats was geweest. Later verdacht men den bij hem in wonenden ai beider Hoffman, die korten lijd daarna, gedurende de gevangenschap krankzinnig werd, zonder dat men er in slaagde hem iets te bewijzen. De weduwe Wendt werd ter aarde besteld en op haar graf een steen ge plaatst, die als opschrift de woorden van Daniël II vers 22 droeg: «God openbaart diepe en verborgen dingen. Hij weet wat in het duistei is, want het licht woont bij Hem." Niemand vermoedde wel indertijd hoe zeer de zin dier woorden bewaarheid zou worden. Verscheidene jaren geleden ver huisde de zuster van Hoffman, zekere vrouw Horn, naar Friedrichsberg, waar zij, een paar weken geleden, stierf. Voor haar dood legde zij een bekentenis af. dal haar echtgenoot en Hoffman indertijd gezamenlijk den moord hadden gepleegd. Tengevolge van deze bekentenis is opnieuw een onderzoek ingesteld. Ontploffing te Spandau. Zaterdag morgen, omstreeks acht uur, is in de nabij Berlijn liggende vesting Spandau, een ontzettend onheil gebeurd. In een op een eiland midden in de rivier lig gend lokaal, waar onder toezicht van twee militairen, vijftig vrouwen en meis jes bezig waren met het nazien van slaghoedjes voor de artillerie, had eene geweldige ontploffing plaats. Het geheele gebouw stond, daar onmiddellijk alle ontplofbare stoffen vlam vatten, in een oogwenk in brand. Twaalf vrouwen lie pen zeer zware wondingen op en men vreest dat verscheidene van haar zullen sterven. Het aantal lichter gekwetsten bedraagt meer dan dertig. Met een stoomschip werden de zwaar- al lang op de hielen zit. Waarschijnlijk is hem toevallig de courant in handen gekomen, waarin gij, voor jaren, bij het spoorwegongeluk uwe verlorene echtge- noote en zoontje liet oproepen, en eene groote belooning toezeidet aan dengene, die hunne lijken zou terugvinden of eenig bericht over hun lot kon mededeelen. Daarbij was de nauwkeurige beschrijving van hunne kleeding, hun uiterlijk, hunne voor- en toenamen, hun stand, woon plaats, en andere bijzonderheden gevoegd. Daarop bouwde de ellendeling zijn plan, om zich voor uw zoon uittegeven, en zoo uw erfgenaam te worden. Met dat oog merk heeft hij berichten ingewonnen over uwe, en onze omstandigheden en betrekkingen, en is hierheen gekomen, om zich met al de plekjes die in de kinds heid van uw zoontje een rol speelden, vertrouwd te maken hij zelf stelde het stuk met de beëedigde verklaring van zijn pleegvader, op, en liet een kieltje van dezelfde stof en snede vervaardigen, zoo als het in de courant stond aangegeven en bevlekte dit met bloed van een of ander geslacht beest. Gij ziet, ik weet alles, wat hier onder den dekmantel van geheimzinnigheid is geschied, en welke plannen er zijn gesmeed. Maar ik hield er ook mijne spionnen op na en zorgde dat een goed stuk geld bjj passende gekwetste arbeidsters haar de stad ge bracht en in draagbaren naar bet hos pitaal vervoerd. De licht-gekwetslen wer den na op de plaats zelf te zijn verbon den, in schuitjes naar wal gebracht en begaven zich naar haar woningen. De beide militairen kregen brandwonden in het gelaat. De ontploffing was vreeselijk en de aarde dreunde tot op grooten afstand. De bevolking verkeerde in de grootste ontsteltenis. Tot nog toe weet men niet wat de oorzaak van het onheil is geweest. Aan de eigenaardige ligging van het gebouw op een eiland, is het te danken dat stad en vesting ongedeerd bleven. Candidaten zooals er meer gevonden worden. De bekende Fransche humorist Albert Millaud heeft in de tFigaro" eenige bijtende satires geschreven over de hedendaagsche candidaten voor het Parlement. De geestige studie heeft alleen betrekking op Fransche Kamerleden. De pohtieke-satire is geschreven in den vorm van vragen en antwoorden. Vraag: «Wie is u? Antwoord: «Ik ben car.didaat voor de verkiezingen van 22 September. Ik wil gekozen worden!" «Op welke gronden wilt ge afgevaardigde worden?" «Omdat ik voor niets deug." «Schrijver?" «Zonder talent!" «Gij bezit ten minste eerlijkheid, nauw gezetheid, goede wil, kennis en ideën «Neen; bezat ik dat dan zou ik dat ge bruiken om in mijn levensonderhoud te voorzien en onafhankelijk te blijven. Nu echter ben ik tot niets nut!" «Wat heeft u tot nog toe gedaan, om afgevaardigde te kunnen worden?" «Ik heb in Café Chantant's van mijn district redevoeringen gehouden I" «Wat heeft u thans nog te doen, om de stemmen van uw medeburgers te ver werven?" «Voor alles moet ik een politieke geloofsbelijdenis afleggen en een programma ontwerpen." «Wat ver staat u daaronder?" «Daaronder ver sta ik een soort proefschrift, een verhan deling, een redevoering, bestaande uit een zeker aantal woorden, op een be kwame wijze door elkaar geworpen." »Bij voorbeeld?" «Eenige dezer woor den kunnen zijn: Alles voor 't volk een sterke politie!goede financiën algemeene gelijkheid.... vrije liefde.... hoogere arbeidsloonen welstand het maximum van volmaaktheid!" «Uw tegenstanders zullen misschien een zelfde programma in 't licht zenden." «Een zeltdeHoe zult gij dar. in dergelijke omstandigheden handelen? Wat zijn uw andere middelen om den strijd vol te houden?" Beleedigingen iu couranten of op vergaderingen." «Wat? Belee digingen?" «Ja, beleediging, laster, minachting, insinuaties, leelijke staaltjes uit zijn dagelijksch leven." «Uw tegen stander zou zich van dezelfde wapenen kunnen bedienen!" «Ik weet het!" «Wanneer hij u in 't openbaar een canaille noemt, ;oudt ge dat kalm aanhooren?" «Ja, doch dan zal ik hem als eeii schelm, een oplichter voorstellen!" «Doch wanneer hij verklaart, dat gij stukken hebt vervalscht en dat gij een brand stichter zijt!" «Dan zou ik daarover ontstemd zijn, doch het niet laten mer ken; ik zou een stortvloed van beschim pingen en verdachtmakingen over de ge heele familie uitstorten." «Omdat ge nu reeds weet, dat ge belasterd zult worden, zou het daarom niet beter zijn, u niet candidaat te stellen en te genieten van de rust en den vrede van den arbeid «Het bewustzijn, het vaderland!!!!! te dienen, geeft de kracht alles te verdra gen. Tweeduizend gulden inkomen jaar lijks en de titel van afgevaardigde wis- schen menige beleediging weg!" Te Drunen (N.-Br.) is een meisje van 13 jaar, dat met hare moeder een kachel van den zolder haalde, daarmede van de trappen gevallen, waarbij een punt van het ijzerwerk haar in het hoofd drong. Zij verkeert in bedenkelijken toestand. gelegenheden alle sloten en grendels wist te openen. Daarenboven hielp mij nog de politie, die uw gewaanden Jozef dat handwerk wel voor altjjd verleeren zal." Tegen alie verwachting nam de baron deze gewichtige mededeeling kalmer op, dan men het zou verwacht hebben. «Dus een oplichter," sprak hij «hm die kromme neus wou mij maar niet bevallen, dat was iets, wat bij de Durren- sleins nooit voorkwam. Die man beviel mij ook reeds van het begin af aan niet ik dacht dat die tegenzin was toeteschrij- ven aan de lange scheiding en Serena ver ste: kte mij in die meening. Het goede kind was meer dan gelukkig dat ik ten minste de helft van mijn droevig verlies terugkreeg. «Toch rees er dikwijls een twijfel bij mij op, of die teruggevonden Jozef wel de echte was. Ik herinnerde mij dat ik nog een lapje van de kiel van mijn zoon tje trouw bewaatd had, en na lang zoeken vond ik het dan ook. «Het gelijkt veel op het bebloede klee- dingstuk, maar toch zijn de bonte ruiten veel grooter, en loopen in de schuinte. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2