NUSUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Magdalena's led. No. 91. Woensdag 13 November 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG W ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCHE OOOBANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentie ni Vun 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De leden van de Tweede Kamer der Staten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 Novem ber aanstaande, ten 2 ure. Door den Minister van Oorlog is o. a. bepaald, dat, indien milicien-korpo raals vrijwillig afstand doen van de voor rechten, verkregen door vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel, nl. vermin dering van hunnen diensttijd, dan belioo- ren zij, evenals de overige miliciens hunner lichting, het geheele eerste jaar van hunnen diensttijd onder de wapenen te blijven. Zij zijn dan echter ook niet gehouden in hun 2e en 3e dienstjaar zes weken onder de wapenen te komen. De minister van oorlog heeft be paald, dat de bevolen troepen-verplaatsin gen moeten zijn afgeloopen op 30 April 1890. Te Zaandam zijn twee aangehuwde kinderen eener weduwe, meisjes van 4 en 6 jaar, door twee onbekende perso nen van de straat opgenomen en in een rijtuig weggevoerd. Volgens latere ge ruchten zou deze ontvoering door de elders wonende voogden bedreven zijn. Uit Hilversum schrijft men aan het Hdbl., dat het nu ernst wordt met het Herstellingsoord van het Witte Kruis. Een mooi plekje, midden in het bosch en vlak bij de heide, werd er voor aan gewezen. Er staat een groot, wit huis, het eerste dat men ziet als rnen van Amsterdam herwaarts spoort- Het bevat een groot aantal flinke kamers, waar licht en lucht in overvloed kunnen bin nenstroomen, een ruim trappenhuis, bal kons, enz. Het comité zoekt thans een directrice. Is die gevonden, dan zal met het inrich ten van het gebouw en den tuin worden begonnen, om in het komend voorjaar te worden opengesteld. Een nieuwe scheur aan 't Centraal station te Amsterdam. Sedert een paar weken viel aan de oprit van het Centraal-station aan den kant van het oude station, juist aan de kromming bij het viaduct, loslaten van de voegen waar te nemen. Successievelijk ontstond een scheur en weldra niet meer langs de voegen maar dwars door de steenen heen, Thans is de scheur van boven tot be neden. Hel driedubbele onderkassement van hardsteen is midden doorgebroken. Het is moeielijk te zeggen, of de scheu ring ontstaan is door de zware lasten, die over deze oprit naar het station wor den vervoerd. Doch die mogelijkheid ligt ook voor de hand, dat dezelfde oorzaken, die de viaducten deden scheuren, ook hier in 't spel zijn. Te Dordrecht is door een comité van heeren, die zich daartoe in eenige plaatsen van ons land hebben gevormd, een gebouw aangekocht, dat bestemd zal worden tot eene opleidingsschool van evangelisten, godsdienstonderwijzers enz., en dat eerstdaags zal worden geopend en in gebruik genomen. Voor den aan koop van dat gebouw is door enkele per sonen de som van 10.000 gegeven, ter wijl nog minstens f5000 noodig zullen zijn om het eerste jaar de kosten te kun nen dekken. Tot onderwijzer is benoemd de heet D. Bokma, vroeger werkzaam aan de Vlaamsche opleidingsschool te Brussel. De in herfstmaand j.l. ondernomen herstelling van het inwendige der kerk te Ingen nadert met rasschen tred hare voltooiing. Wie zich overtuigen wil, hoe veel eene op zichzelve gansch niet onbe haaglijke dorpskerk wint door verplaat sing van den preekstoel naar den kant van het koor, terwijl de stoelen door banken vervangen worden, met bevloe ring, hij trede deze kerk binnen. Een tegen een pilaar geplaatste kansel geeft altijd iets ongezelligs ook is het gepast en aangenaam, dat de spreker zijn ge hoor voor zich heeft. Dusdanige vertim mering vinde navolging in andere dorps kerken. Bij het werk kwamen te voorschijn drie fraaie grafzerken, welke tot dusver op het afgeschoten en niet voor een eere- dienst gebezigde koor aan het oog ont trokken waren geweest Op eene zerk leest men »Ao DNI 1568 den 20 dach Decem- bris starf Derick van Meerten. Ao 1531 den 7 dach Septembris starf Joffer Berta van Eek syn huysvrouw." Zijn wapen vertoont een klimmenden herald rechts gewenden hazewindhond aanziende helm met den zittenden haze wind tot teeken. Haar wapen is het be kende der v. Eck's van Pantaleon t. w. een rechterschuinbalk. De derde groote zerk vermeldt hel overlijden van Joffer Jutta van Wijck, als voerend twee gekruiste distels, eene voorzaat der Utrechlsche Jonkheeren-fa- milie v. Asch v. Wijck, Bait van Hat- tom (-(- 1 Jan. 1534)'s husfrii (huisvrouw, 1521). Ingen, dat trotsch mag wezen op zijn grooten zoon, den omstr. 1342 in zijn midden geboren Marcilius van Ingen, den eersten rector of hoogleeraar der univer siteit der Duitsche stad, bezat weleer eene vermaarde Commar.derie der St. Jans-ridders of der orde van Malta. Een Commandeur dier Orde, in de kerk ter plaatse op het koor begraven is levens groot in plechtgewaad, inet een staf in de hand, uitgebeeld op de zerk, waaron der zijn gebeente rust. Vermoedelijk is 't Hendrick Ruijsch geweest, geboortig van Amersfoort, en Sept. 1596 in hoo- gen ouderdom gestorven. Die zerk, een twintigtal jaren geleden nog gaaf aanwe zig, viel daarna uiteen. Nog kwam te voorschijn een in het onderste gedeelte van een keikmuur ach ter pleisterkalk verscholen brok zachten zandsteen, waarvan het geheel de voor stelling kon hebben behelsd van de aan bidding der drie Wijzen uit het Oosten voor Bethlehem's krib. Uit Voorst wordt aan de Zutph. Ct. gemeld »Gisteren is alhier een van de nog weinig overgebleven strijders, die den lOdaagsehen veldtocht hebben medege maakt, de heer W. van Unen, in den ouderdom van bijna 90 jaar, overleden In 1821 nam hij dienst bij de dragon ders en werd te Deventer ingelijfd na 25 trouwe dienstjaren, waarvan er wegens medegemaakte veldtochten enz. een tien tal voor dubbel werden aangeteekend, nam hij in 1846, versierd met het metalen kruis en de bronzen en zilveren medaille, eervol ontslag, waarbij hem een karig pensioen van f73 per jaar werd verleend, waarna hij zich te Voorst ves tigde. Jaren lang voorzag hij zijn talrijk huisgezin van het hoognoodige door met eene handkar goederen van en naar Zutfen te voeren. Op meer gevorderden leeftijd werd hij door gegoede ingezete nen in staat gesteld een ezel aan te koopen, waarmede hij tot voor ongeveer drie jaren het goederenvervoer volhield en zoo hiermede was ingenomen, dat men hem dikwijls hoorde zeggen nik en mijn ezel." In de laatste jaren werd hij ten deele door zijne kinderen ondersteund. Vcoral zijnen zoon Arend, gepensionneerd briga dier van Nederlandsch Indië, die bij hem inwoonde en zijn hoogbejaarden vader tot het laatste oogenblik liefderijk ver zorgde, komt daarvoor alle eer toe. De grijsaard was steeds vlug ter been, zelfs zoo, dat hij in 1888 met een goed- koopen volkstrein zijne dochter te 's-Gra- venhage nog een bezoek bracht. Van de acht kinderen had de over ledene, behalve bovengenoemde zoon, nog 3 zonen, van welke 1 in Indië gesneu veld en thans nog 2 in Indië in dienst zijn" In een druk bezochte vergadering van Amsterdamsche barbiers en kappers, in het café ide Roode Leeuw" gehouden, is rnet groote meerderheid van stemmen besloten, beginnende 1 Januari 1890 des Zondags na 12 uur niet moer te werken, doch aan de kleine minderheid het slui tingsuur op 1 uur toe te staan, om, mocht deze proef gelukken, met primo Mei den geheelen Zondag tot rustdag te bestemmen, afgezien van eenig godsdien stig principe. Door gedrukte kaarten, in den winkel op te hangen, zal de cliën- tèle van dit besluit verwittigd worden. Jl. Donderdag na de kantoor-uren meldden zich bij de firtr.a Vlaer en Kol te Utrecht, twee deftig gekleede Hollan ders aan, van wie een te Londen en een te Amsterdam woonachtig is, en boden daar een wissel van 24 pond sterling en eenige shillings ter disconteering aan. Aan het kantoor had men juist verno men dat te Apeldoorn, Zutfen, Deventer Oosterhout, Amsterdam en op andere plaatsen geld op Engelsche wissels was verstrekt, die bij onderzoek allen onbe taald uit Londen terugkeerden en ver moedelijk valsch zijn. Daarom behield men den wissel met afgifte van een re?u en de afspraak, dat dienzelfden avond de betaling zou geschieden. Na nauwkeurig onderzoek bleek, dat men goed had gedaan met niet oogen- blikkelyk te betalen, daar de wissel ver moedelijk valsch was, wat slechts door een kleinigheid te bespeuren was. De politie werd terstond met de zaak in kennis gesteld en de noodige maatrege len werden genomen om de beide nhee- ren" in handen te krijgen. Daartoe wer den de rechercheurs Werkmeester en van Doorn met de zaak belast, die zich op de volgende wijze van hunne taak kweten. Op den bepaalden tijd bevonden zij zich in den omtrek van het kantoor en zagen daar twee heeren druk in gesprek, van welke zij de uitdrukking opvingen: »er staat toch een goede handteekening op." Deze uitdrukking was voldoende oir hun vei moeden te bevestigen. Zij wer den beiden daarop door hen gearresteerd. De politie deed aldus eene goede vangsl on kon die beide oplichters vooreerst on schadelijk maken. Naar wij vernemen hebben zij dien avond nog op andere hier gevestigde kassierskantoren getracht Engelsche wis sels te disconteeien, wat hun echter niet gelukt is. De bekende haiddraver Dihbels, van den heer Bierma, te Oldebiltzijl, is voor f2800 gekocht door een ingezetene van Gouderak. De heer B. kocht indertijd dit paard, dat toen voor niets deugde, voor ruim... f50. Dit jaar won Dibbels, bereden door pikeur A. Siderius, nog f2600 aan prij zen en premiën, waarvan de berijder als loon de helft genoot. De Staats-Ct. bevat de volgende mededeeling: Sedert eenigen tijd zijn zoowel in bin- nenlandsche als buitenlandsche dagbladen berichten opgenomen omtrent gruwelen welke op het eiland Lombok door een Arabischen handelaar jegens ontvluchte en door hem weder opgevatte slaven zouden zijn begaan, welke daarop neder- komen dat die personen, na de wreedste mishandelingen le hebben ondergaan, ter dood zouden zijn gebracht of den dood zouden hebben gevonden ten gevolge van onmcnschelijke folteringen. DOOR Cli. DESLYS. Naar het Fransch.) 5) Reeds stond de kast op haar plaats. Zij behoefde nu nog maar in den muur te worden gemetseld. Dit gebeurde stil zwijgend. Men hoorde in de kamer niets dan de onrustige ademhaling van den vrek en daarbuiten niets dan het rommelen van den donder in de verte. Ziezoo! 't is klaarI sprak Michaud opstaande. Eindelijkbesloot Anselme, die hem ter nauwernood tijd liet zijne gereedschap pen op te rapen, maar hem haastig naar beneden drong. Toen zij den winkel doorgingen, werd er plotseling aan de tuindeur geklopt. O, ol sprak meester Jan, ik wed er wel wat om dat dit reeds een of andere schuldenaar is die de brandkast komtin- wijden. Dat raakt u niet! antwoordde de vrek toornig. Ik wacht een bezoeker die niet gezien moet worden. Ga gij maar dezen weg... Dank voor het werk... Goeden nacht. Hij had de straatdeur reeds geopend en sloot die nu haastig achter Michaud. Op dit oogenblik sloeg het juist elf uur. Nooit wellicht was Magdalena's echt genoot zoo laat t'huis gekomen. Het onweer was bovendien losgebro ken. Bliksemstralen doorkliefden den don keren hemel en werden opgevolgd door ratelende donderslagen. Reeds begon het zwaar te regenen. Meester Jan liep op een draf naar huis. Juist toen hij daar aankwam, don derde het zoo hard, dat hij schrikte en tegelijkertijd brak er een hevige stortbui los. Men zou gezegd hebben dat degar,- sche hemel zich opende. Die stortregen, die elk voetspoor van de wegen wegvaarde, zou ook, zooals men later zien zal, ten nadeele keeren van den armen Michaud Den volgenden ochtend toen Magdalena de werkplaats van haar man binnentrad, vond zij dezen zoekende in alle hoeken en gaten. Wat zoekt gij toch vroeg zij hem. Welantwoordde hij, mijn grooten passerl Gij weet wel, die mij werd ge geven toen ik op mijn leerreis door Frank rijk te Bordeaux was en bij een brand het kind van mijn meester redde. De kameraden hebben er mijn naarn in doen snijden en ik ben er aan gehecht... 't Is een herinnering aan mijn jeugd... Waar dat ding nu toch zijn kan? Plotseling sloeg hij zijn hand voor het hoofd. O, riep hij uit, nu herinner ik het mij. Ik zal dien gisteravond achtergelaten hebben bij.... Anselme's naam zweefde op zijne lip pen, maar hij sprak dien niet uit. want de kinderen waren erbij en Michaud had beloofd te zullen zwijgen. Vader, wil ik uw passer gaan halen vroeg zijn zoontje? Neen, Pietje antwoordde Michaud, den knaap omhelzende ik zal hem zelf van daag of morgen gaan halen hij ligt in een huis waar niets verloren raakt.... En als naar gewoonte blijmoedig zin gende, ving hij aan zijn schaaf te slij pen. Tegen twaalf uur, toen de huisgenooten bezig waren in de achterkamer te ont bijten, bemerkte Magdalena eene onge wone beweging op straat. De menschen liepen heen en weer en spraken zeer druk met elkaar. En wat nog buitengewoner was, een oogenblik daarna reed in vlie gende vaart een postsjees voorbij onder bedekking van eenige gendarmes. Wat zou er aan de hand zijn vroeg Magdalena. Kom! sprak Jan, dat zullen we wel hooren als de buten terugkomen.... Kijk maar eens hoe ze die sjees achterna loo- pen. Inderdaad, allen die beneden in het dorp woonden, jong en oud, mannen en vrouwen schenen naar boven te komen en te midden van die drukte hoorde tnen een luid gedruisch van gillende stemmen en geklos en geschuif van klompen. De kleine Piet was naar de deur ge gaan. Vader, vader! riep hij uit, de cate chisatie gaat uit... Zij loopen allen voort.... mag ik er ook bij? Jeannette stond reeds op om met haar broertje medetegaan. Neen, verbood Magdalena ze, neen mijne kinderen, ik wil niet hebben dat ge met dien hoop meeloopt. Een ongeluk is zoo gauw gebeurd. Buitendien ge moet zoo nieuwsgierig niet zijn: door nieuws gierigheid, dat weet gij, hebben de men schen het paradijs veiloren. En de vader, die zijn vrouw gelijk gaf, vervolgde op een toen van zacht bevel: Laat ons voortgaan met ontbijten, kinderen. Toen het ontbijt gëeindigd was speel de Michaud eenige oogenblikken met zijne kinderen in den tuin... en ging toen weer aan zijn werk. Voor den drempel zat Magdalena als naar gewoonte met Jeannette bij zich. Elk oogenblik sprong de kleine Pieter in 't midden van de straat om uittekij- ken naar den kant waar al het volk verzameld stond. Niemand keerde nog terug. Eindelijk kwam er een vrouw aan in de richting van het huisje van den schrijn werker. 't Was een oude buurvrouw, vrouw Simon geheeten. Hé, moeder Simon, riep de knaap haar reeds van verre toe, vertel ons toch eens wat daarboven te doen is, dat er zooveel menschen naar heenloopen. De oude vrouw verhaastte haar stap en bleef voor de werkplaats staan. Jeannette en Magdalena vroegen haar nu ook om inlichting en Jan, met zijn schaaf in de hand, naderde haar om le luisteren. Wat! riep vrouw Simon uit, gij weet dus niet.... maar het geheele dorp is er van in opschudding... Van nacht is er iemand vei moord. Wie dan vroeg kleine Piet, Anselme! antwoordde de oude

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1