Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De Gouverneur-Genei aal van Nederl.- Indië heeft onmiddellijk een onderzoek ter plaatse doen instellen, waarvan als voorloopige uilkomst kan worden mede gedeeld, dat de vorsten op genoemd eiland de ten laste gelegde wreedheden ontkennen, ook in een brief aan den re sident, en zelfs tegenspraak verzoeken in de officieele courant, met vervolging van de verspreiders van het gerucht. Volgens hen zouden alleen twee manne lijke slaven wegens ontvluchting over eenkomstig 's lands wettrn zijn gevonnisd en gedood; doch zou ei geene mishan deling hebben plaats gehad van vrouwen die na eene korte hechtenis zouden zijn vrijgelaten. De bedoelde wreedheden zouden, vol gens de mailberichten van 23 Augustus, gepleegd zyn door een paar Arabieren te Apanan. Er was dezer dagen sprake van een tweegevecht. Dat heeft werkelijk jl. Donderdag plaats gehad onder Wassenaars gebied, tusschen baron d' A. v. G., de luit. der jagers, en den Leidschen student B. Het tweegevecht had op het pistool plaats, rnaar geen der partijen werd ge wond. De justitie heeft zich de zaak aan getrokken, De fabrieksarbeider K., die in hel voorjaar in de koninklijke papiet fabriek te Maastricht de beide handen verloor is thans voorzien van kunsthanden, in die fabriek als opzichter geplaatst. Eene dame is Zondag aan het Centraal station te Amsterdam van een der glibberige steerien trapper, gevallen Geheel ontsteld werd zij naar de wacht kamer gebracht, waar door het bedie nend personeel alle mogelijke hulp werd verleend; de linkerarm bleek gebroken te zijn. Per rijtuig werd de dame naar een geneesheer gebracht. N. v. N, De heer J. W. van de Velde, te Kampen den C. dezer overleden, heeft bijna zijn geheele vei mogen vermaakt aan de weesinlichting te Neerbosch. Het burgerweeshuis te Kampen kreeg als legaat een oblig. van f1000 2'/a pet Ned. werk. schuld. Majoor Fröger, van den generalen staf, wien bij de jongste manoeuvres op de brug bij Kuilenburg het bekende ongeluk overkwam, is thans geheel her steld en bevindt zich in den Haag. Z. M. de Koning-Groothertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer Laurent Meijer, rentmeester van Bergh, te 's-Heerenberg (Gelderland). Blijkens bij den Minister van Bui- tenlandsche Zaken van 's Konings minis ter-resident te Madi id ontvangen beticht, is door'Tle Spaansche Regeeiing een wetsontwerp ingediend, waarbij het in voerrecht op korenrneel van G op 6 pe setas (d peseta f0.47'/s 100 cen- timas) 30 centimas per 100 kilo wordt verhoogd, ten aanzien der landen, waar mede Spanje een handelsverdrag heeft gesloten, terwijl daarenboven het transi toir recht op gemeld artikel ten aanzien van alle landen van 2 pesetas 25 cen timas op 2 pesetas 82 centimas wordt gebracht. Bij Kon besluit is agreatie ver leend aan de door het kapittel der rid derlijke Duitsche orde Balije van Utrecht gedane keuze van G. F. W. baron van Neukirchen, genaamd Nijvenlieirn, lot coadjutor dier orde. Naar het Weekblad van het Ftecht verneemt, is de staatscommissie, belast met de samenstelling van een wetboek van strafrecht voor Nederlandsch-Indië, met haar ontwerp, behoudens eene laatste resumtie, gereed, terwijl de memorie van toelichting in bewerking is. Een kreet van verbazing ontsnapte aan Michaud's lippen. En is hij dood? vroeg Jeannette ongedwongen. Maar al te goed antwoordde vrouw Simon, o, de moordenaar heeft zijn slag niet gemist. Ten spijt van het spreekwoord dat de eerste indruk niet altijd de juiste is, denkt men toch gewoonlijk 't eerst aan zichzelven wanneer uit eens anders on geluk eenig voordeel voor ons ontsprui ten kan. Onwillekeurig riep Michaud uit: Wel, maar dan erf ik! Als eenige erfgenaam, voegde de oude vrouw er bij; daarop hebt ge aan- spiaak En tegelijkertijd keek zij Jan op een vreemdsoortige wijze aan. Ook zonderdie blik schaamde meester Jan zich reeds zijn zelfzuchtig denkbeeld. Hij zei dan ook O, wat ik daar zeide was niet goed Arme Anselmel moge God zijner ziele genadig zijn! Maar, vroeg Magdalena nu, hoe is dat dan gebeurd, hoe heeft men den moord ontdekt....? De zaak zit zoo! begon de oude buuivrouw uitteleggen terwijl zij zich op den stogl van Jeannette neerzette. Het is gebleken dat die oude rijkaard Ansel- Het openbaar ministerie bij de rechtbank te 's-Hage vorderde gisteren tegen den socialist Pierlot, die in Hecht voor Allen den burgemeester van Leiden wetschender en reclitsverkrachter had genoemd, twee maanden gevangenisstraf. Woensdagavond vervoegde zich ten huize van den heer Verheul, pastoor in de Voorstraat, te Zwolle, zekere Zijsveld een arbeider uit Westenholte, voorgevende de knecht te zijn van den landbouwer Van Dam, aldaar. Hij wenschte een dei- kapelaans te spreken. Toen deze niet te huis bleken te zijn, vertelde hij den knecht van den pastoor, De Langegenaarnd.dat hij voor zijn baas naar Utrecht moest met monsters hooi, maar aan 't station bemeikt had, dat hij zijn portemonnaie vergeten had. Heel argeloos leende de knecht hem toen f 3,75 Later kwam hij nog eens terug om ook nog twee kwartjes te leenen, die hij voorgaf noodig te heb ben om de zakken hooi die als monsters zouden dienen, als passagiersgoed te kun nen frankeeren. Den volgenden dag bleek het, dat De Lange misleid was. Drie dagen later vervoegde dezelfde Zijsveld zich bij den winkelier Vermeer in de Van Hattumstraat, deelde daar mede dat hij bij Vierdag aan Van Dam's zoon hooi geleverd had, dat hij f2 tekort kwam en deze hem gezegd had, dal hij die bij Vermeer wel zou kunnen ontvangen. Ver meer, die van 't geval bij pastoor Verheul gehoord had, gaf voor, geld te zullen halen, rnaar kwam met den knecht van den pastoor terug Tableau Terwijl de zoon van Vermeer en De Lange de wacht hielden, ijlde Vermeer naar het politiebureau. Daar werd de vriend in voorloopige bewaring genomen en, na het hooren van eenige getuigen, proces-verbaal opgemaakt. Het bleek inmiddels, dat hij onder een valschen naam Zaterdag ook nog een horloge had gekocht. (Zw. Ct.) Men schrijft uit Hoorn: «Op de groote najaarsveemarkt, Maan dag gphouden, waren ruim 4000 stuks runderen aangevoerd. Zondag! waien er pl. m. 1000 aan de lijn gebracht, de meeste van de schoonste en de beste soort. Op beide dagen was de handel buitengewoon vlug, niettegenstaande zeer hooge prijzen besteed moesten worden. Een twaalftal stoombooten en eene menigte gewone schepen lagen in de haven en vertrokken 's middags, alle vol geladen met vee, de laatste met bestem ming naar Elburg, Nijkerk en hel Kam pereiland. Ook per spoor werd veel ver zonden." Eergistei enavond vergaderde de Kiezersvereeniging «De Grondwet" te Amsterdam in den Werkenden Stand, onder voorzitterschap van mr. N. G. Pierson. Deze zette zijn meening over de onder wijswet uiteen cn meende, dat men eerst zou kunnen oordeelen, wanneer die wet in werking was getreden. Als zijn meening gaf hij in overweging dat al of niet aan neming aan de Eerste Kamer over te laten en geen adres te zenden. Dien- oveieenkomstig werd besloten. Het Fremdenblatt bespreekt het bezoek hetwelk graaf Kalnoky prins Bismarck te Friedrichsruhe heeft gebracht, en de aan staande bijeenkomst der Keizers van Duitschland en Oostenrijk te Insbrück. Het blad stelt daarbij op den voorgrond, dat de beide staatslieden en de beide Keizers bezield zijn met hetzelfde groot- sche streven om door een eng verbond voor Europa de zegeningen des vredes zoo lang mogelijk te handhaven en een verstoring van den nu bestaanden rechts toestand te verhinderen. Als gevolg van het bezoek van den Czaar te Berlijn kan men aannemen, dat het den Duilschen Rijkskanselier gelukt is het me een dag verlof heeft gegeven aan zijne dienstbode Mathurine, die familie hier in de omstreken heeft, om daarbij op bezoek te gaan. Heden ochtend kwam zij terug. De winkeldeur, die gewoonlijk reeds 's morgens vroeg opeen kier staat, was nog gesloten Zij wacht een beetje.... niets beweegt zich.... zij klopt.... niemand antwoordt... Zij komt op de gedachte door den tuin in huis te komen..., Het tuin hek en de kleine tuindeur staan wage- wijd open. Mathurine, zooals ge begrijpen kunt, gaat bevend naar boven naar haar meester en vindt hem uitgestrekt op den vloer liggen, badende in zijn bloed, zoo koud als ijs een lijk! Jan Michaud, wien de herinneringen aan den vorigen avond nog oplettender en meer bewogen maakten, deed nu een aantal vragen aan de buurvrouw, als: Heeft men verdenking op iemand Met welk wapen is hij getrofien? Op welke plaats was de wond? Tusschen de beide schouders, ant woordde vrouw Simon, en het moet vree- selijk zijn om aan te zien. Van het wapen weet ik niets Mathurine heeft wel gezorgd daar niet" aan te ko men. Men doet zoo gauw iets verkeerds in zulke zaken. Zij is terstond naar den maire geloopen, die haar bij den vrede rechter heeft gebracht. Zij hebben gete- wantrouwen van don Czaar ten opzichte van de bedoeling van het vredesbond te ontzenuwen. Graaf Kalnoky en prins Bis marck verkregen daardoor gegronde hoop dat de Czaai den Europeeschen vrede volstiekt niet wil verstoren. De staatkunde, welke Duitschland en Oosteniijk in het Oosten volgen, berust op de noodzakelijkheid om een vredelie- venden overgang van ongeregelde tot wettige toestanden mogelijk te maken. Oostenrijk-Hongarije verlangt slechts de zelfstandigheid en de vredelievende ont wikkeling der volkeren op het Balkan- schiereiland met eigen krachten en wil eiken gewelddadigden en onwettigen in vloed van andere Staten beletten. Alleen door den vrede, op den grond slag der tractaten, die nu bestaan, ge lijk reeds in de Duitsche troonrede is gezegd, kunnen de tegenwoordige moei lijkheden een oplossing vinden. De bijeenkomsten te Friedrichsruhe en te Insbrück zijn nieuwe waarborgen ter bevestiging van den Europeeschen vrede. Het verwachte antwoord van Portugal op de annexatie plannen dei Engelsche Zuid-Afi ika-Maatschappij zal zich niet laten wachten. Een telegram uit Lissa bon meldt dat de Koning een besluit heeft uitgevaardigd, waarbij het Portu- geesche gezag wordt bepaald over een deel van het land, dat door het charter van Koningin Victoria aan genoemde maatschappij wordt geschonken. Voorts stelt hij een commissie in, om de over drachten, die deze maatschappij deed teekenen of zal doen teekenen door de inboorlingen, te onderzoeken, opdat Por tugal. zoo noodig, kunne protesteeren en desnoods deze streken kan bezetten. Dat is dus niets minder, dan het begin van den strijd. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort Kennis genomen hebbende van eene missive van den Minister van Waterstaat Handel en Nijveiheid, dd. 11 November jl. litl. K., afdeeling posterijen, waarbij met het oog op de bezwaren welke tegen de plaatsing van het Post- en telegraaf kantoor, inde Utrechtschestraat vanwege de Kamer van Koophandel en fabrieken en den Raad der gemeente zijn gerezen het verzoek gedaan wordt, om een ander geschikt perceel aarrtewijzen, voor een koopsom van hoogstens f 11000, bij welk schrijven Zijne Excelentie zich alsdan be reid verklaart om met den eigenaar der perceelen in de Utrechtschestraat te trachten in eene schikking te treden. Gelet op het raadsbesluit van den 8. November 1889, waarbij het gedeelte van de Langestraat, tusschen de Zeven huizen en de Vischmarkt, als het meest geschikt wordt geoordeeld. Overwegende dat de oppervlakte van de perceelen in de Utrechtschestraat is 490 vierkante Meters, met eene front breedte van 12 a 13 Meters. Noodigen eigenaren van aar, de Lan gestraat of in de onmiddellijke omgeving ervan gelegen perceelen, die bereid zijn hunne panden, welke gerekend kunnen worden geschikt te zijn voor POST- en TELEGRAAFKANTOOR, voor eene som van ongeveer ELFDUIZEND GULDEN te verkoopen, uit. zich vóór of uiterlijk op Vrijdag, den 15. November a.s. per soonlijk of schriftelijk tot hen te wenden, met opgaaf van de ligging en grootte der perceelen, van den gevorderden koop prijs en van het tijdstip, waarop de-per- ceelen kunnen worden aanvaard, zullende er Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 13, 14 en 15 November a.s., van 's voor middags 10 tot 12 uren, ten raadhuize gelegenheid zijn om nadere inlichtingen te ontvangen. Amersfoort, den 12. November 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. legrapheerd, en in het rijtuig dat daar straks is aangekomen, was de substituut officier van justitie van Mirecourt, Het huis van den vermoorde is vol van man nen van 't gerecht die proces-verbaal opmaken, ondervragen, zoeken en.... maar, daar komen zij hierheen.... Zeker om iemand te arresteeren, De oude vrouw wees met haar hand naar de hoogte. Men hoorde het gedruisch van eene woelende menigte. Eerst kwamen de overheidspersonen, daarachter de geheele bevolking, die te ruggehouden moest worden door de gen darmen. De familie Michaud had zich op den drempel begeven om de troep te zien voorbijkomen. De menigte bleef voor het huis staan. De vrederechter en de maire, die ter zijde van den substituut-officier liepen, wezen dezen meester Jan aan. Gij zijt immers Jan Michaud vroeg hem de magistraatspeisoon op strengen toon. Door een onbepaalde vrees gedrukt, knikte hij toestemmend. De substituut-officier nam nu uit de handen van den maire een voorwerp dat hij eerst nog eens beschouwde en het toen de schrijnwerker voor oogen hield, Ds. P. M. Keller van Hoorn, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Dordt, viert den 25. dezer zijn 40jarig ambts- feest. Tot agent van politie in deze ge meente is benoemd E. Leijdekker thans onbezoldigd Rijksveldwachter in dienst der gemeente Kampen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de 1 Helft der maand Oct. 1. Wed. M. van Wilpen, Amsterdam. 2. Vreijer, a 2. Mevr. Hessen, Groningen. 4. Mej. Boshuizen, Rotterdam. Briefkaart. 1. D. Stolp, Utrecht. De rechtbank te Utrecht deed Maandag uitspraak in de navolgende za ken P. V., zonder vaste woonplaats, thans te Utrecht in verzekeide bewaring, bekl. van verduistering van geld, oplichting ten name van zijn zwager L. van Eijke- lenburg, te Amersfoort, en poging tot oplichting, aldaar en te Hilversum ge pleegd, veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf; A. D., te Woudenberg bekl. van mishandeling van W. Voskui len en wederspannigheid tegen ambte naren te Baineveld, veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf; H. v. K., te Soest, bekl. van het verbrijzelen van glasruiten in de woning en ten nadeele van R. Veldhuizen, veroordeeld tot f3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; R. P. en J. P., beiden te Soest, bekl. van strooperij van boomtakken in een bosch en ten nadeele der gemeente Soest, beide ont slagen van alle rechtsvervolging. Jan. De keizer van Duitschland reist zoo wat af. Piet. Dat mag ook wel. Hij maakt er naam mee. J. Hoe zoo? P. Wel zijn grootvader was een grijs-, zijn vader een wijs-, en hij is een reis- keizer. J. Dat is een ouwe ui. Ik dacht, dat je 't anders zou bedoelen. P. Wat dan? J. Wel zjjn grootvader heeft verschil lende landen bezocht, verjaagd door op stand of te midden van de ellende des oorlogs, en hij doet het in rust en vrede. Moge men na zijn dood kunnen zeggen «Zijn grootvader was een snede-, zijn vader een rede-, en hij een vrede keizer." P. Dat zou heerlijk zijn, dan konden de regeeringen op vreedzame wijze alle krachten wijden aan de maatschappelijke hervormingen, die eerder of later goed- of kwaadschiks komen zullen. KERKNIEUWS. Ned, Herv. Kerk. Beroepen; Te Kapelle E. M. van IJzendijk, te Laren. Te Dar.lumawoude, J. H. Westrik, Theol. cand. te Spannum. Te Leiderdorp. W. Gerritsen, te Wierden (cl. Almeloo). Te Heeze en Leende (cl. Eindhoven), J. W. Nijenhuis, te Eist. Te Vleuten, K. Loggers, cand. te Utrecht. Te Hoog-Karspel, C. J. A. Bosch te Nieuw- veen. Te Brielle, W. van den Berg, te Well en Amrnerzoden. Te Wageningen Ph. Peter, te Waddinxveen. Te Oost-en West-Souburg, J. W. Gunning Ji te Eer beek. Te Apeldoorn, J. L. Pierson, te Halle. Aangenomen Naar Ruinen, door R. A. Damsté, te Wedde. Naar Zuidwolde, door H. Nieweg, te Beilen. Naar Elburg, door J. C. Toorenenbergen, te Vreeswijk. met de woorden Herkent gij dien passer? IV de arrestatie. Toen Jan Michaud den passer herkende die hem op die wijze werd teruggebracht door zulk een hand, bleef hij een oogen- blik stom van verbazing staan. Gij kunt niet ontkennen dat dit voorwerp u toebehoort, voegde de sub stituut er bij, want hier staat uw naam in gesneden. Zonder twijfel, antwoordde Jan, het is mijn passer. En zonder nog het doel te begrijpen waarom hem al die vragen werden ge daan, begon zijne stem toch te haperen. Het gedruisch daarbuiten werd sterker onder de menigte die wel werd terug gehouden, maar waarvan ieder op de teenen voorover gebogen, met open ooi en opengespalkte oogen stond te luiste ren. De drie overheidspersonen hadden een blik met elkaar gewisseld. Janriep de maire uit, als om een vermoeden van zich afteweren, waar aan hij weigerde geloof te schenken. Jan, men heeft u zeker dit wemtuig Chr. Gcref. Kerk. Beroepen: Te Oud-Vosmeer, C. Stekelee, te Veere. Te Sliedrecht, A. E. Esseling, te Broek op Langendijk. Nijkerk. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat op de scheepstim merwerf alhier voor het eerst een schip is gebouwd en wel een tjalk, vervaardigd voor rekening van den schipper Frans van der Zande te Harderwijk, welk schip volgens deskundigen uitmunt door net heid en doelmatigheid en waarvan den scheepsbouwmeester J. Nieuwboer alle eer toekomt. Hoevelaken. Door bijna alle inge zetenen van deze gemeente is een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzonden, behelzende het ver zoek, dat tot Burgemeester dezer ge meente een man benoemd worde, die de anti-revolutionaire beginselen is toege daan. In de Universiteits-bibliotheek te Ber lijn is een ingebonden jaargang van een weekblad gevonden, van het jaar 16Ü9. Waar het blad verscheen, is er niet op vermeld. Tot dusver was de oudste be kende Duitsche courant van 1615. Een duur paardje. Kolonel Conley te Chicago, heeft verleden week een paard gekocht voor de som van ruim 250 dui zend gulden, dat de kilometer aflegt in drie en tachtig seconden, de snelheid van een gewonen trein. Een persoon te Opënde (Groningen), en handelsman, die nog geen jaar gehuwd is, kwam thuis van zijn welk. Zijne vrouw was er niet. maar op tafel stond met krijt geschreven: «Wordt niet ongerust over mij, ik ben weggegaan en kom niet terug." Verschillende voorwerpen, die zij in de huishouding gebracht had, waren met haar verdwenen. De vermaarde firma Pears, te Londen wier eigenaardige en inderdaad aardige zeep-advertenties men overal ontmoel, heeft dezer dagen haar lOOjarig bestaan gevierd met een feestmaal te geven aan een aantal genoodigden, waaronder vele vertegenwoordigers der pers. Deze firma, die zich van een klein winkeltje ontwikkeld heeft tot een groote fabriek, geeft, naar de firmant Burret de man van de advertentifen ver klaarde, 100.000 pd. st. per jaar aan advertentiën uit, en hare reclames komen naar hij berekent, dagelijks onder de oogen van 30 millioen menschen. Te Berlijn loopt het gerucht, dat aan der, Rijksdag Regeeringsvoorstellen zullen worden gedaan tot uitbreiding van het oorlogs-spoorwegnet aan de oostelijke en westelijke grenzen. Nieuwe uitvindingen. Na het kruit zonder rook, het kruit met rook. Te Weenen heeft men een soort kruit uit gevonden, 't welk zulk een dichten rook vormt, dat na eenige minuten door de duisternis iederen veldslag onmogelijk is. Te St.-Petersburg heeft men kogels uilgevonden, die dit voordeel genieten boven andeien, dat de door hen ge maakte wond oogenblikkelijk den dood tengevolge heeft, wanneer de wond ern stig is, doch bij een lichte blessure de genezing gemakkelijk maakt. Eetie vrouw uit Boenen, v. K. ge naamd, wilde eergisterenmorgen op de markt te Apeldoorn zich een paar rollen manufacturen toeëigenen. Zij werd juist bijtijds betrapt door de politie, die tegen haar proces-verbaal opmaakte. Zij zeide uit armoede de daad te hebben begaan. ontvreemd Neen, antwoordde hij openhartig, ik zelf heb het gisterenavond bij Ansel- me bij vergissing laten liggen. Bij Anselme! hernam de substi tuut-officier, gij bekent dus dat gij daar heden nacht geweest zijt? Waarom zou ik dat ontkenneD. antwoordde Michaud, daar het de waar heid is. Hij bekent! riepen eenige stemmen op straat, terwijl anderen, maar nog half mompelende, er bijvoegden: Moordenaar! hij is de moordenaar De gendarmen geboden stilte en de omstanders werden nu nog verder ge dreven. Jan Michaud had het desniettemin gehoord. Zonder het te weten, riep hij uit Wat! beschuldigt men mij!.... O, maar ik sta bekend voor een eerlijk man Er zijn bewijzen noodig.... Met dit werktuig, viel de magistraat hem in de rede, is het slachtoffer ge troffen. Jan week achteruit alsof zich een af grond voor zijne voeten opende. Een voor gevoel zeide hem dat zijn geluk verwoest was. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2