Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Ingezonden. uitgehold, groot genoeg, om een mensche- lijk lichaam door te laten. Wanneer de cipier kwam, plaatste hij do uitgehaalde steentjes weder zoo netjes in het gat, dat dit in het geheel niet werd opgemerkt. Zondagmorgen, toen een zware mist over de stad hing, achtte hij hel oogenblik gunstig, om de vlucht te beproeven. Hij werd echter ontdekt en gevat, zoodat zijn maandenlange zorg en arbeid alleen een verscherpt toezicht ten gevolge zsl hebben. Het plan was wel romantisch, maar in werkelijkheid onmogelijkeenmaal bui ten het gebouw gekomen, zouden de hooge walmuren, de schildwachten, de grachten onoverkomelijke hinderpalen ge bleken zijn. (Maasbode.) Uit Maastricht wordt aan de N. R. Cl. gemeld: «Onlangs werd melding gemaakt van eene verduistering van militaire goederen herkomstig uit het kleedingmagazijn te Arnhem, door een onderofficier van het 8e regiment infanterie, aldaar in garni zoen. De schuldige werd door den krijgs raad tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld en tengevolge daarvan bleef zijne vrouw met diie jeugdige kinderen in kommervollen toestand achter. De militaire woning, waar het gezin was ge huisvest, moest worden ontruimd, en het nachtleger afgestaan, dat van Rijkswege in gebruik was gegeven. De onderofficie ren van het korps, waartoe de gestrafte behoorde, hebben zich nu het lot van dat ongelukkige gezin aangetrokken en de naaste toekomst van viouw en kinde- sen op afdoende wijze verzekerd. Uil eigen middelen hebben zij het i.oodige aange kocht, 0111 haar behoorlijk te huisvesten terwijl zij zich bovendien hebben ver bonden dagelijks iels van hun tractement af te zondeien, waardoor aan de bekla- genswaaidige vrouw de middelen worden verstrekt, om in de behoeften van het gezin te voorzien, tot dat haar man uit de gevangenis zal zijn ontslagen. Naar wij vernemen, werd bij het re giment grenadiers en Jagers onlangs een dergelijk loffelijk voorbeeld gegeven." Te Barneveld had eergisteren het 4-jarig jongentje van J. S. het ongeluk in een pot met kokend water te vallen. Overdekt met zeer ernstige brandwonden werd het kind door den vader er uitge trokken - Het dienstmeisje van den heer Doorenbosch, dat in het Gasthuis, wordt verpleegd, (brand in de Huidenstraat te Amsterdam) werd Dinsdaghuar linkerbeen geamputeerd. Het meisje verklaarde, dat hare meesteres,van wie bekend is, dat zij bij wijlen aan vlagen van verstandsverbijste ring leed, de oorzaak van het onheil is geweest, waarbij zij zelve den dood ge vonden heeft. Het meisje had het eerst den brand bespeurd en riep hare mees teres, die haar toen als eene zinnelooze met brandende lucifers in het gezicht begon te werpen. De ongelukkige was wakker, toen de dienstbode ontwaakte, en toen deze laatste wilde ontvluchten, tracht te zij haar in de kast te duwen, waar de brand ontstaan was. De dienstmaagd worstelde zich los en ontrukte het jongste kind aan het gevaar, waaraan het in het bijzijn der moeder blpolslond. De arme krankzinnige schijnt weer naar bed ge gaan en zoo verbrand te zijn. Amst. Cf. Het maken van eene ijzeren balie langs de Langegracht, westzijde, ter lengte van 76 meters, is gegund aan den minsten inschrijver, de heer P. 11. Hür- mann, te Utrecht. Bij het op 18, 19 en 20 Novem ber gehouden examen voor de betrek king van commies der posterijen is o. m. geslaagd, de heer F. J. Mijnssen, sur numerair aan het Postkantoor alhier. De 22e lijst van de elfde jaarcol lecte voor de scholen met den bijbel wijst een totaal aan van f 89,932.06, als op brengst van 550 locale comité's. Wij maken onze lezers opmerkzaam op een nieuwe uitgaaf der firma F. B' van Ditmar te Ulrecht, die tegeljjk met het Gedenkblad Holland-Antwerpen van hunne persen komt. Wij bedoelen de Nederlandsche III us li a tie, Geïllustreerd Nieuws van den Dag, waarvan het eerste nummer de pers verliet, en dat zich ten doel stelt in tekst en plaat de belangrijstke gebeurtenissen van den dag te beschrij ven en af te beelden. Het voor ons liggende nummer bevat een hoofdartikel: Twee Droombeelden, (over den Atjeh- oorlog en het misbruik van opium) met illustraties van Joh. Braakensiek. Een beschrijving van de onthulling van het standbeeld van Koning Willem III te Brixham, door H. Tiedeman te Londen met afbeeldingen van Brixham en het beeld; een feestgroet aan Ds. J. J. L. ten Kate, bij de nadering van diens zeventig sten geboortedag, door B. H. vanBreemen, met het portret van den dichterMejufTr. Roelofscn in de rol van Nora in Ibsen's drama van dien naarn; het portret van onzen Minister Mackay met bijschrift, als de eerste eener reeks portretten van man nen, die zich op het gebied van staat kunde, kunst of watenschap onderscheiden een brief uit Amsterdam, van den beken den geestigen correspondent der N. Rott. Ct., Isaac van Rennes; wetenswaardige rnededeelingen voor Dames berichten op het gebied van kunsten, letteren en mi litaire zaken, en voorts last not least een rubriek Humoren Satiie, een aardige verzameling geestige verzen en illustraties. Aan de uitvoering is de grootst moge lijke zorg besteed. Elke week verschijnt een nummer van acht bladzijden met vele illustraties, de prijs is per kwartaal fl.25, franco per post fl.37'/2. Afzon dei lijke Nummers 10 cent. 333ste STAATSLOTERIJ. (Eerste klasse.) Trekking van 20 en 21 Nov. (600 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 12613. Prijzen van f 20 237, 2944, 2947, 2992, 2996. 4007, 4014, 4018, 4077, 9013, 9032, 9465, 9472, 9502 9539, 9542 9543. 9558, 9582, 12620, 12627, 12643, 12672, 12695, 12760, 13854, 13857, 13880, 13881, 13892, 13903, 17132, 17141, 17167, 17236, 17275, 17720, 17738, 18013, 18039, 18042, 18053, 18054, 18304, 18320, 18321 en 18334. Te zamen 48 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 25, 16-19, 30, 31 Dec. 1889, 2, 13—16, 21-24, 28-31 Jan. en 4—8 Febr. 1890. Een doodvonnis uitgesproken. Te Bona, eene stad in Algerie, heeft een ze kere Mezian voor het hof van assises te recht gestaan, beschuldigd van vijf po gingen tot moord. In den vroegen ochtend van 15 Juli begaf hij zich naar een molen en trachtte zich daar meester te maken van een kind, terwijl het door de moeder gezoogd werd. Toen deze haar kind met de kracht der wanhoop wilde beschermen, haalde hij een grooten dolk te voorschijn en doorstak haar; dezelfde afschuwelijke handeling pleegde hij ook op den mole naar, die toeschoot om zijne vrouw ter hulpe te komen; vervolgens ging hij naar een naastbijgelegen gebouw, waar nog 't was pas half drie in den nacht een gezelschap bijeen was, dat met een bal een nationaal feest besloot. Daar ge komen, wendde hij ziel: tot de dochter van den maire, en ook haar bracht hij een dolksteek in het hoofd toe, lachende uitroepende: «Zoo vermaken zich de Ara bieren Daarop begon hij in 't wilde weg rechts en links van zich af te ste ken, gelukkig zonder daarbij iemand eene doodelijke wonde toe te brengen. Door tusschenkomst van zekeren heer Quelox, commies-griffier, die hem aangreep, maar daarvoor drie wonden ontving, waarvan eene diepe in de keel, kon de woesteling worden gevangen genomen. Beschul digd van al die misdrijven stond hij nu voor liet hof terecht. Twee geneesheeren, die een onderzoek hebben ingesteld naar zijn geestvermo gens, hebben verklaard, dat hij voor een gedeelte toerekenbaar was; zij namen echter aan, dat treurige omstandigheden, die Mezian getroffen hebben, storend op zijne geestvermogens kunnen hebben ge werkt. Zijn advokaat pleitte op grond daarvan geheele ontoerekenbaarheid, maar de jury wees die af en het hof veroor deelde den beschuldigde tot de strafle des doods. Tot de uitspraak van dit vonnis droeg voor een groot deel ook nog bjj de onverschillige houding des moordenaars tijdens zijn verhoor voor de rechtbank. Eergisterenochtend had te Zwolle een treurig ongeluk plaats in de centrale werkplaats der Exploitatie-Maatschappij der Staatsspoorwegen. De bankwerker B. van Breemen was bezig op een der snel- draaiende amarilsteenen de scherpe kanten van een ijzeren plaat af te slijpen, toen bij een hoek de plaat tusschen de bank en den steen geklemd raakte, waardoor deze laatste uit elkaar sprong. Een groot stuk vloog tegen het onderste deel van B.'s gelaat en verpletterde dit geheel. Gelukkig leed de man slechts zeer kort. De geneesheeren dr. Kros en Vitringa konden slechts den dood constateeren. De man die op een paar pas afstand van v. B. aan den tweeden amarilsteen werkte, die op dezelfde as loopt, kwam met den schrik vrij. Een werkman, die zich op eenigen afstand bevond, kreeg een stuk tegen den schouder, een ander tegen het been beiden kwamen er zonder noemens waardig letsel af, hetgeen wel een wonder mag heeten, daar de stukken met zulk een kracht werden weggeslingerd, dat in het zich hoog boven den vloer bevindende dak twee gaten werden geslagen. Van Breemen was een ijverig werkman," gehuwd en vader van drie kinderen. Romantisch. De jonge smidsgezel Emil Becker werkte gedurende twee jaren aan eene geweerfabriek te Berlijn. Door zijne bekwaamheid maakte hjj spoedig vordeiingen en werd, na een korten tijd als gezel werkzaam te zijn geweest, be noemd tot meestei knecht. Te Berlijn leerde hij eene jonge dame kennen, die steeds zeer elegant gekleed ging, wier beurs altijd vol goudgeld was en die in Chailoltenburg eene prachtige woning be woonde. Ernil had de jonge dame liefen de jonge dame hem, doch de pracht, die steeds haar omgaf, maakte zulk een ge weldigen indruk op hem en hij vond het meisje zoo aardig, dat hij besloot zijn werkkring geheim te houden. De beide geliefden leefden als duifjes. Op zekeren dag, toen zij weer elkander allerlei woord jes van liefde toefluisterden, kwam een bediende het gesprek storen met een brief, die eene aanzienlijke geldsom inhield. Toen ontdekte de smid, dat zijne aange bedene de dochter was van een Russi- schen ginaf. Dat werd den eenvoudigen gezel wat te kias. Hij, de smid, en zij, de gravin /ouden nooit een paartje kun nen worden. Zijn verstand raadplegende, besloot hij zijne liefde te verbannen, be kende aan de schoone gi avin wie en wat hij was en deelde haar mede, dat het groote verschil van stand tusschen hem en hair voor altijd eeri hinderpaal zou zijn voor eene echtelijke verbintenis, en dat het dnaiom beter was van elkaar te scheiden. De gravin wilde hiervan niets weten. Zij verhaalde hoe haar vader haar de ouderlijke woning had ontzegd, omdat zij weigerde te huwen met den man, die voor haar tot echtgenoot was bestemd. Zij kon leven op der. voet, waarop zij thuis had geleefd en waar zij wilde,doch de deur van het ouderlijke huis bleef voor altijd voor haar gesloten. Haar minnaar verlaten deed zij nooit. En inderdaad, iederen avond haalde zij in 't vervolg haar Emil van de fabriek. Op zekeren avond deelde zij haar min naar mede, dat haar vader thans toege vender was geworden hij had haar zelfs verzocht weer thnis te komen. Z(j had zich bereid verklaard, doch slechts onder ééne voorwaarde: haar minnaar zou haar mogen vergezellen. Ook hierin stemde de vader toe, en een week of drie geleden stoomden de jongelui naar Rusland. De jonge smid werd als toekomstige schoon zoon aangenomen en eerstdaags zal hij met zijn gravinnetje in het huwelijk treden. Een familie uitgemoord In een wijngaard op twee kilometers afstand van Foggia een plaatsje in de buurt van Napels heeft men een geheele familie bestaande uit vijf personen: de vader, de moeder en drie kinderen, in een put ge vonden. Een ander kind lag dood in de wo ning. Men schrijft deze misdaden toe aan wraak. Verschillende arrestatiën hebben reeds plaats gehad. De berichten betrefiënde de cholera in Mesopotamië en Perzië blijven zeer gun stig luiden. Na 19 October zijn te Bagdad geen nieuwe gevallen van cholera meer voor gekomen. In de andere plaatsen in Me sopotamië, waar de ziekte in November nog is geconstateerd, trad zij slechts sporadisch op. Van 30 October tot 5 November zijn slechts 84 sterfgevallen daar meer voorgekomen. In Perzië breidt de ziekte zich wel is waar in hel westen uit, maar schijnt toch in kracht af te nemen, althans zijn de berichten, in den aanvang dezer maand uit Teheran en Kurdistan afgezonden geruststellend. Opmerkelijk is dat een Arabische stam, aan den Eufraat tusschen Anak- en Aboukemal gekampeerd, zich heeft weten vrij te houden van de ziekte door de bergen op te gaan en niemand tot het kamp toe te laten. Gisteren werden twee werkliedenop de Kattenburgergracht, te Amsterdam, in een tramwagen gezeten, achtervolgd door de vrouw van een hunner. De vrouw maakte gebruik van de gelegenheid, dat de tramwagen stilstond, om dien binnen te gaan, alwaar inen, na een hevige woordenwisseling, handgemeen raakte. Tengevolge daarvan is een glasruit in den wagen gebioken. Genoemde vrouw was in dien opgewoi den toestand geraakt, doordien haar man tegen haar zin uit ging- Het wonder der wereld.»Hoe toch sommige zaken verborgen kunnen blijven I" schrijft het Maandblad tegen de kvjak- zalverij. «Het «wonder der wereld" bestaat te Amsterdam, bestaat er reeds verscheidene jaren, wordt, zooals men ons schreef, door Amslerdamsche aristocraten en de mocraten aangeprezen en 't Is schan de tot nu toe waren wij en mis schien meerderen met ons met de aanwezigheid van dit wonder geheel on bekend. Dank zij de welwillendheid van een der leden onzer Vereeniging werd onze aandacht op dit wonder gevestigd en vonden wij het in de Goudsbloemstraat in den vorm van een pleister. Ziet hier wat er var, gezegd wordt: «Deze zalf, genaamd het wonder der wereld, moet met een warm mes op lin nen gesmeerd worden en is zeer goed voor allerhande oude en nieuwe wonden, mits de wond open zijnde, wat dun smee- ren, maar zit de wond bedekt onder den korst of vlies, dan vet smeeren, zoo zal zij terstond de vuiligheid uilhalen en ge nezen. mits alle morgen een frissche plei ster. Voor het pootje of jicht, de pleister tamelijk gesmeerd, geen uur geleden of de pijn zal terstond verminderen. Voor likdoorns de pleister goed gesmeerd, en zij zullen genezen. Voor diegenen die geen zalf kan verdragen, kan deze verdragen. Voor zinkens of cathnres op de oogen, kies of tanden, een paar pleisters aan het hoofd, en in de nek, onder het nek- kebeen. Voor bloedvinnen of negenoogen onfeilbaar. Voor bulten of knubbels, zoo ze niet door moeten, ze zullen verdwijnen. Voor knubbels en zweeren in vrouwen borsten, al zijn ze nog zoo ingezworen, alle morgen een fiissche pleister. Zoo handen of voeten verstuikt zijn of dik gezwollen, een pleister ron'om. Voor branden, al is de brand nog zoo ingevre ten, het zal de wond zuiveren en genezen. Men mag deze zalf voor alles onfeilbaar gebruiken. Alleen als echt zijnde verkrijgbaar bij U. Steeden, Goudsbloemstraat boven No. 37, te Amsterdam. Let s. v. p. goed op 't Nummer. «Ja lezer, let goed op 't nummer en.... indien gij een goeden raad wilt volgen, vermijdt dit nummer met het wonder- praeparaat, dat er verkrijgbaar is." «Wij geven dien raad niet op losse gronden, Onze ijverige medewerker, de heer D. van der Weerd, apotheker te Kampen, heeft de pleister onderzocht en bevonden, dat zij bestaat uit een meng sel van loodpleister, hars en terpentijn 30 gram van dit mengsel woiden voor 35 ct. afgeleverd. Het bedoelde mengsel nu komt overeen met de stof, die, op linnen gesmeerd, onze gewone hechtpleister vormt gij kunt dus even goed een rolletje hecht pleister koopen. Maar dat zult gij niet doen, want gij zijt overtuigd, dat hecht pleister niet helpt voor «het Pootje of Jicht" «voor branden" enz." Een schouwburgbrand. Zondagavond is de schouwburg te Barcelona door het vuur vernield. De brand brak na de voor stelling uit. Slachtoffers zijn niet te be treuren. Gedurende de tentoonstelling te Parijs zijn 198 individuën gevangen genomen onder de verdenking van diefstal, hazard spelen enz. Onder de gearresteerden be- hooren 139 Franschen, 9 Italianen, 7 Belgen, 5 Engelschen, 5 Oostenrijkers, 9 Zwitsers, 6 Duitschers, 3 Spanjaarden, 4 Russen, 1 Hollander, 1 Zweed, 2 Ieren, 1 Egyptenaar, 1 Braziliaan, 1 Amerikaan 1 Turk, 1 Algerijn en 2 Luxemburgers. Voor bijenvrienden. Een bijenvriend in hel Duitsche plaatsje G. droeg toeval lig op zijn jas een bij mede naar zijn woning; hij zelte het diertje op de tafel en gaf het een druppel honig. De bij liet zich de versnapering goed smaken en vloog toen 'de deur uit. Na een kwar tiertje kwam zij terug in gezelschap van een vriendinnetje. Beide ontvingen een droppel honig en verdwenen toen weder, om na korten tijd terug te keeren in gezelschap van vier anderen. Telkens en telkens werd dit aantal grooter. In den beginne vermaakte de bijenvriend zich met het bezoek zijner gasten deze maak ten het echter in 't laatst te bont.- de gansche zwerm was de kamer binnen gedrongen, had hun gastheer niet de voorzorg genomen, deuren en vensters te sluiten. Hieruit volgt, dat de bijen niet alleen het vermogen bezitten elkaar iets mede te deelen, doch tevens de macht zich de plaatsen te herinneren, waar zij vroeger eeris zijn geweest. Een kostbaar instrument. Vooi de viool van den bekenden violist Paganini welke te Genua als een heilig stuk wordt bewaard, is door den zaakgelastigde van den heer Eugène Ysaw, professor aan het Conservatorium te Brusqel, de som van dertig duizend gulden geboden. Het aanbod is van de hand gewezen. In Duilschland zijn gedurende het jaar 1888 door den bliksem beschadigd 780 telegraafpalen, 138 isolatoren, 22 galva- noskopen, 14 telefoons- 33 morse-toeslel- len, 1340 bliksemafleiders en 20 draad geleidingen. In Augustus 1890 zal te Genève in Zwitserland een internationale muziek- wedstrijd plaats hebben voor fanfare- en harmonie-muziekkorpsen. Muziek vereeni- gingen worden tot deelneming uitgenoo- digd. Te Weenen hebben 4000 werklieden, die paarlemoeren knoopen draaien, het werk gestaakt. De werkstaking komt de patroons betrekkelijk gelegen, daar zij, ten einde de waarde van den voorraad te verhoogen, reeds over een vrijwillige schorsing van den aanmaak hadden ge dacht. Het comité van de werkstakers zorgt, dat geen dwang op de niet werk stakers wordt uitgeoefend. Te Bergen-op-Zoom is gisterenmiddag omstreeks 3 uur een felle brand uitge broken in den galanteriewinkel van de dames Veraart op den Kruisweg. Alle spuiten waren in volle werking; het weer was zoo gunstig mogelijk, zoodat het on heil zich bepaalde tot het brandende perceel. De jager op Tessel, van wien wij on langs meldden dat hij door een defect van zijn jachtgeweer ernstig aan bet rechteroog gekwetst werd, bleek ernsti ger verwond te zijn dan aanvankelijk vermoed werd. Hij heeft zich thans naar Leiden begeven, om in het academisch ziekenhuis aldaar hulp te erlangen. Woensdag heeft men twee bijzonder groote walvisschen het Nauw tan Calais noordwaarts zien doorgaan. Men had ze eerst voor torpedobooten gehouden, en met verbazing zagen de toegeloopen nieuwsgierigen de hooge waterstralen op schieten. In de laatste dagen is aan de Fransche kust ontzaglijk veel visch gevan gen en men onderstelt nu, dat de walvis schen ze hadden opgejaagd. Een koninklijk wielrijder. In de menagerie van den bekenden dierentem mer Hagenbeek wordt thans een jonge leeuw opgeleid tot velocipèderijder. De dressuur zal maanden lang moeten duren. Aan het rad zijn pedalen bevestigd van de grootte van een bord, waarop de rij der zijn pootjes laat rusten. Het voorste wiel heeft een hoogte van 80 centimeter. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 14 Nov., Adriana d. van Joachim Brouwer en Johanna de Gooijer. Maria, d. van Jan Boon en Jansje Steen beek. Wilhelmus Willebiordus. z. van Jan Hazelaar en Ida van der Velden. Gerarda Sophia, d. van Gerardus Josephus van den Bos en Geertruida Steenbeek. 15 Nov., Francina, d. van Jan Teunis Breemer en Willemijntje van Karsbergen. Abraham Cornelis, z. van Abraham van El en Gesina van Doornum. Cor nelia, d, van Dirk van Zijl en Ruttera Hendrika Schoonderbeek. 17 Nov., Hendrikus Franciscus, z. van Petrus van Nes en Maria Willemina Hellevoort. 19 Nov., Elizabeth, d. van Hendrika Rib- bens. 20 Nov., Sophia (xerdina, d. van Theodorus Johannes Yos en Sophia Ger- dina de Ruiter. Ondertrouwd: 16 Nov., Jurriën Vastenburg en Dina de Ruiter. 21 Nov., Rijk Schouten en Helena Barne veld. Herman Hijmering en Geertruida Everarda van Öuwerkerk. Abraham Verhoef!' en Cecilia Hartogsveld. Getrouwd: 20 Nov., Philip Veenen- daal en Neeltje van den Bongaard. 21 Nov., Dirk Ruijs en Dirkje Petronella Koppen. Overleden: 16 Nov., Mina Wesse- ling, 60 j. echtg. van Breunis Veldhuizen. 17 Nov., Willem Dijkman, 29 j. ongeh. Twee levenl. aangeg. z. van Antonie Heere en Hendrica Francina Maria Jagers. 19 Nov., Elis van 'tWel, 4j. Johanna Geertruida van Leijenhorst, 13 m. 20 Nov., Jeannette Mendel Wallach, 77 j. wed. van Mozes Spier. Pieter Cocx, 69 j. ongeh. 21 Nov., Stijntje van der Veen, 75 j. ongeh. Hoogland. Geboren: 15 Nov., Johannes zoon van Jan Veldhuizen en Alijda Berg. Lensden. Geboren: 19 Nov., Teunis, zoon van Johannes van Asselt en van Jannetje de Kruiff. 19 Nov., Engelina, dochter van Cornelis van Geerestein en van Jannigje van de Kraats, G e h u w d 21 Nov., Teunis Osnabrugge met Dirkje van de Kraats. 21 Nov., Hendrik Fliek met Hendrika Lammerdina van Harten. Overleden: 21 Nov., Jan Kok, oud 80 j. wedr, van Antonia de Wit Stouteubnrg. Geboren: 17 Nov., Johannes Hen- dricus, zoon van Gerrit van Kasbergen en van Hendrica van Bekkum. Mijnheer de Redacteur UEd. zou mij zeer verplichten door hel plaatsen van onderstaande regelen. Als geïntroduceerde was ik in de ge legenheid gesteld het vijftienjarig bestaan der Red. Kamer «Ontwikkeling" bij te wonen; ik heb dien avond genoten. In welgekozen woorden werd ons door den piesident 't welkom toegeroepen, en een genotvollen avond toegezegd. Ik kan niet andeis verklaren, dan dat deze be lofte mijne verwachting verre heeft over troffen. Het is geene vleierij, wanneer ik het bestuur en den werkenden leden dezer vereeniging mijn compliment maak over de degelijke opvatting van hunne taak. Het oudste lid van «Ontwikkeling" gaf in eene boeiende improvisatie de levens geschiedenis dezer Karner weer, en toonde aan, dat zij hare kracht putte uit de waarachtige liefde voor kunst en letteren, en haar vooitdurend bestaan te danken had aan hare onpartijdigheid, aan 't ge mis van kleur. Verder deelde hij mee, dat de leden van «Ontwikkeling" gedu rende die vijftien jaar meer dan eens ge toond hadden eer. warm hart te hebben voor armen en weezen, dat zij op volks lezingen enz. wisten te boeien door hur.ne degelijke voordrachten, zoodat de Red. Kamer «Ontwikkeling" steeds met eere werd genoemd. De feestavond van 18 Nov. 1.1. opende op waardige wijze het 16e levensjaar. Onberispelijk werd het tooneelstuk «Ont-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2