Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten >f - kind weder aan zijne beangstigde ouders terug te geven' Wij vestigen gaarne, naar aanleiding van het in druk verschenen verslag van den toestand van het schooljaar -1888/89, de aandacht op het Instituut voor doof stommen te Groningen, de oudste d r hier te lande bestaande inrichtingen van dien aard. Het bestuur is. steeds met zijn tijd meegegaan, en heeft zich de ervai in- gen, die in den loop dezer eeuw aan de inl ichting zelve en elders met het onder richt der doofstommen verkregen werden, ten nutte gemaakt. De leerwijze, vroeger de gemengde, is sedert een 25tal jaren de zuivere spreekmelhode: het leeren spreken en afzien van den mond ligt daaraan ten grondslag; de grootste zorg wordt besteed om de leerlingen eene dui delijke uitspraak te doen verkrijgen en aan het gebruik der spraak te gewen nen. Aangevangen met 2 leeilingen, telde het instituut in het laatste jaar 182 kweekelingen, van wie 175 in het insti tuut en 7 daar buiten verpleegd werden. Gedurende het 99-jarig bestaan van hel instituut werden 1151 kweekelingen ont slagen als bekwaam om in de maatschappij te verkeeren, 182 werden ontslagen om bijzondei e redenen, wegens bekrompen verstandelijke vermogens, zinneloosheid of aanhoudende ziekelijkheid; 131 over leden voor liuu ontslag. Van deze kwee kelingen behoorden te huis: in de pro vincie Noord-Brabant 37, in Gelderland 112, in Zuid-Holland 212, in Noord-Hol land 370, in Zeeland 36, in Utrecht 71, in Friesland 192, in Overijsel 110, in Groningen 220, in Drente 65 in Limburg 3, in Oost-Indië I, in West-Indië 1. bui ten dit rijk 7. te zamen 1167. Van de kweekelingen, die werden op genomen, behoorden steeds verreweg de meesten tot den orivermogenden stand; voor ongeveer 150 worden thans alle koslen gedragen. De noodige gelden vloeien voor een deel voort uit de renten van hel fonds, langzamerhand uit erfstellingen, legaten en giften ontstaan; verder uit de jaarlijksche giften van Z. M. den Koning en van Teijlers Slichting, alsmede uit subsidiën van slaat, enkele provinciën en sommige gemeenten. In het dan nog ont brekende dient voorzien te worden dooi de contiibutiën van lede» uit deelen van ons land, die jaarlijks f5,25 of desver- kiezende meer betalen. Door versterf en andere oorzaken echter neemt het aantal dier leden gedurig af eri is het thans reeds geslonken tot ongeveer de helft van de hoogte, waarop het eenmaal stond. Het verslag bevat daarover een klacht: het ledental is van 2019 op 1976 terug gegaan. In het afgeloopen jaar was het bedrag der ingekomen giften en legaten buitengewoon groot (f5S88 74 en f29,586,10'/s in 1888 tegen f 1828,17s en f5727,53 in 1887). Dubbel welkom wa ren deze bijdragen, omdat daardoor het nadeel, dat uit de voortdurende rente- reductiën ontstaat, eenigszins wordt op gewogen. Met nadruk dient er daarom op gewezen te worden, dat de toetreding van nieuwe leden volstrekt noodig is, zal het instituut op den legenwoordigen voet blijven bestaan en open blijven voor alle Nederlandsche doofstommen, wier opne ming wordt gevraagd, tut welke gods dienstige gezindte zij mogen hehooren. De zaal Diligentia waar dr. F- van Gheel Gildemeester eergisteiavond te 's Gravenhage in het openbaar zou be handelen de vraag: kunnen Christenen en socialisten samengaan? was zeer goed gevuld door een menigte mannen en vrou wen, wier aantal veilig op 2000 kan worden geschat, terwijl aan meer dan de helft van dat aantal de toegang inoest worden geweigerd. Aanvankelijk meermalen gestoord door de steeds van builen af aandringende menigte begon de spreker zijn boeiende, dikweif met anecdoten en geestige ge zegden gekruide improvisatie, met de verklaring, dat het doel dezer vergade ring niet was een steekspel naar mooi praten of handig debatteeren, maar een practisch, gelijk later zou blijken. Ter beantwoording van de vraag: kun nen christenen en socialisten samengaan? meende hij allereerst te moeten beant woorden de vraag: Wat is socialisme en hoe werkt het; na de dwaze begrippen omtrent socialisme en socialisten lieer- schende te hebben aangetoond, gaf hij te kennen, dat socialisme was een poging tot oplossing van de sociale quaestie, van dat vraagstuk, dat een reeks van vraag stukken in zich sluit en dat op den voor grond gedrongen is door de vele nooden, die heerschen in allerlei kringen. Er moet toch ergens iets haperen in de maatschappij, had Thomas Carlyje ge zegd en die fout was er, doordien de arbeider geen gelegenheid vond zijn werk kracht, aan te wenden en daarbij zijn kapitaal, zijn spierkracht, tegen den min sten p/ijs moest veikoopen. Overproduc tie en verkeerde verdeeling van het arbeidsproduct waien de fouten. Er, nu was het socialisme opgestaan; het wijst op deze wanverhoudingen en wil ze be strijden met een bepaalde theorie, die op maatschappelijk gebied de commune wil en zegtschaft het privaatbezit af en de zonde is de wereld uit; ieder be lang moet samenvallen met dal van allen. De goeden onder de socialisten werken met klacht en trouw aan dit hun geloof, maar allen werken z. i. verkeerd, waar zij in den mensch trachten op te wekken wrok en wrevel tegen de maatschappij en het slechte in hem aanwakkeren. On der hen was ook veel gemengd volk, van dat soort, dat God dient orn loon en den duivel om loonsverhooging en 's win ters waren ei altijd meer dan 's zomers. (Gelach.) Maar Spr. liet aan het socialisme recht wedervaren, al meende hij, (lat het te veel beloofde, wat het niet geven kon. Vervolgens gaf hij zijn ernstige be zwaren tegen het optreden van de soci aal-democratie in ons midden te kennen en kwam tot de conclusie, dat chiistenen niet met socialisten konden samengaan op grond van de stellingen 1. dat het socialisme is onvaderlandslievend, door volksregeering, democratie, te willen 2, nnpractisch omdat het leidt tot een dwangjuk, waarin alles zal gemaatregeld worden en de verdeeling van het arbeids product wil naar ieders „redelijker wijs gevoelde behoefte," een theorie waarbij met de individualiteit geen rekening wordt gehouden; onpractisch ook omdat de weg naar den ideaalstaat, moet leiden langs het bloedige pad der revolutie en wijl 't niet dan onbetaalbare wissels geeft op de toekomst; 3, dat het socialisme onchristelijk is, omdat het de liefde van Christus niet kent, het christendom be strijdt en samen gaat met het alheisme, het domste wat er op aarde bestaat. Spr. was door het socialisme gesterkt in zijn geloof aan het evangelie, dat be looft, wat ook de socialist wil, een nieu wen hemel en een nieuwe aarde. Maar werd het woord Gods geëerd gelijk het behoorde? Waren er geen groote on- rechtvaardigen in de christelijke maat schappij? Durfde men de kwaden bij naam noemen? Zijn er niet alle'lei standen, die 't den mens-el) ondoenlijk maken, als mensch en christen te leven? Was de publieke opinie christelijk In de zondige maatschappij was op heffing van privaat bezit onmogelijk en toch was het ook z. i. een ideaal. Toon den nu de chiistenen dat ideaal te wil len? Maar al te weinig; en het zelfzuch tig christendom was dan ook de oorzaak van alle kwaad en moest boete doen door daden, door zich zelf te geven. Nu waren en hier kwam spr. tol het doel der vergadering eenige man nen van goeden wil en ernstigen zin opgestaan tot het stichten van ten christelyken volksbond (ter behartiging van maatschappelijke belangen). Deze bond staat op den grondslag van In t christelijk geloof en van de liefde vooi vorstenhuis eri vaderland. Hij verwerpt de hedendaagsche sociaal-democratie als onvaderlandslievend, onpiaciisch. onchris telijk. Hij streeft naar vreedzame oplo-- sing van het maatschappelijk vraagstuk, en in het bijzonder naar de verheffing van den werkmansstand Dat program, op openbare en cursus vergaderingen uit te werken, zou om vatten: de historie van liet socialisme; bevordering van vakvereeniging en her leving van het bruikbaar deel van het gildewezen; verbetering van het failliet- recht: normalen arbeidsdag; protectionis me; internationale arbeidsregeling enz.; en bovenal zou het strekken om hen, die 't christendom niet kennen, daai mede bekend te maken, teneinde langs dezen weg te komen tot leniging van schreien de nooden; mede door een revolutie, maar door een revolutie, die in de ziel moest tot stand komen. En daarna verklaarde dr. van Gheel Gildemeester zich bereid te debatteeren met ieder die hern «recht huiselijk op de vingers wilde tikken." Na eenig geharrewar over de quaestie, hoe laat de vergadering zou eindigen, kwam de heer Domela Nieuwenhuis aller eerst hulde brengen aan den moed van den predikant, die het vraagstuk zoo on bevangen onder de oogen durfde zien. Hij had gehoopt, dal de christenen en socialisten tot zekere hoogte konden sa mengaan evenals in Engeland, maar de voorgenomen bond bleek anti-socialistisch te zijn. Hij bestreed vervolgens dr. Gilde- meester's meening ten opzichte van de werking van het socialisme. Hij meende, dat ook het christendom internationaal was, het practische daarvan niet geble ken was en betoogde dat het socialisme den godsdienst in het midden liet. Hij vroeg, of het christelijke liefde was, dat men hem in de Kamer zelfs de burge- lijke beleefdheid weigerde. De socialisten mogen een ideaal zoeken men late hun dat. Ook Baye en van Emmenes volgden bij het verdedigen van het socialistisch program de kalme spteekwijze en hofle- iijken toon vari hun aanvoerder. De heer Post, hoofd eener christelijke school, die nogmaals betoogde, dat de individualiteit in het socialisme verloren gaat, werd eveneens ongestoord gevolgd. Mindet was dit het geval meteen «bekeerd"socialist Nadat de socialist Ypenburg gezegd had, dat alle dominé's huichelaars waren, die een mensch «op den mat lieten staan", beslrëed de heer Gildemeester deze insi nuatie onder bijvoeging, dat hij iedereen, en ook dien spreker, beleefd ontving en naar 'l Btjbelsche woord, van liet zijne ook aan socialisten geld geleend had (zonder hoop het weet te krijgen) onder het beding «er niets van aan Domela Nieuwenhuis te vertellen". Men dwong hem nu tot deze verklaring. Overigens verklaarde hij zich, in zijn repliek, niet overtuigd en achtte dergelijk debat ook onvruchtbaar; alleen als men op eikaars goede trouw wilde blijven ver trouwen, kon het wet ken voor één doel, langs verschillende wegen, nut hebben. De lieer Nieuwenhuis zeide toen, uil courtoisie zijn geëerden bestrijder het laat-te wooid te willen laten en de ver gadering scheidde in de beste orde. 't Was trouwens reeds na middernacht geworden. Wij meenen onzen lezets geen on dienst Ie bewijzen, door hel bovenstaande uil het Utr. Dgbl over te nernen, te meer daar de geachte spreker, blijkens achterstaande advertentie, voornemens is aanstaande Donderdag in het gebouw „Volksheil" alhiei een lezing te houden. - Voor een talrijk opgekomen publiek hield Donderdagavond Prof. Dr. Jan ten Biiuk eene nutslezing in Amicilia. Spre ker had tot onderwerp »Ernst en luim in de Nederlandsche Lellet kunde" Her haaldelijk deed hij door vergelijkingen enz. het echt nationale uitkomen Van eenig oude blijspelen, van Breèroo's klucht, van de koe, van Aafje Deken en Betje Wolf gaf spreker hier en daar iets ten beste, wees op de ruwheid van zeden, welke o. a. dooi eenige bizonder heden uit Huijgens leven aan den dag kwam en deed vervolgens eenige aanhalingen uit moderne dichters als Bogaers, Piet Paaltjes, Beets en anderen. Blijkens het daverend applaus aan het einde en het stil gelach dat meest op zijn snaaksche citaten volgde was het publiek ten hoogste voldaan. -4 De heer Dr. H. Gorter, docter in de Klassieke letteren te Amsterdam is benoemd, tot leeraar in de oude talen aan het Gymnasium alhier. Dejeudgige muziekvereeniging Caeeilia (in het voorjaar opgericht), liet zich alhier Donderdagavond, met -fakkellicht opge luisterd, langs straten en grachten hooi en aangenaam klonken de toonen, men kon bespeuren, dat zij goede vorderingen had gemaakt, waarvoor de eer toekomt aan den Kapelmeester den Heer Hellman. Een groote menigte volks begeleidde de muziek, waardoor getoond werd, dat onze inge zetenen, zoolang verstoken van een eigen kapel, het sticven van de vereeniging op Imogen prijs stellen. Eenige ingezetenen gaven blijk van belangstelling door het ontsteken van Bengaalsch licht. Alles liep in de beste orde af. De gemeenteraad was Woensdag namiddag getuunen tijd bijeen. Langdu rig werd gedebatteerd over de door bur gemeester en wethouders ingediende voorstellen tot wijziging van de veran deringen tot heffing en op de invordering eener hondenbelasting. Hetdagelijksch be stuur wilde de verplichting tot het doen dragen van het kenteeken, dat de be lasting is betaald, doen vervallen, terwijl de meerderheid van dat college ook de houders vari honden, die uitsluitend voor eenig bedrijf van nijverheid worden ge bezigd, van belasting wenschle vrij te stellen. De heer Croockewit, die in het dage- Iijkscli bestuur de minderheid had uitge maakt, betoogde dat zulk eene vrijstelling, behalve dat zij een geldelijk nadeel zou zijn voor de gemeente, tot groot ongerief voor de ingezetenen zou leiden, hetgeen vooral zij die buiten wonen, zouden on dervinden van honden, welke, nadat ze voor de uitoefening van eenig bediyf zijn gebezigd, door de eigenaren worden losgelaten, om onbeheerd, ook 's nachts, rond te dooien. De heer Groeneboorn ging met den heer Croockewit niet mee. Hij zou liever het houden van zoogenaamde honden van weelde hooger bela.-ten, en de honden voor de uitoefening van eenig bedrijf of ter bewaking van eigendommen gehouden wordende, geheel van belasting vrijstel len, in welk betoog hij door de heeren de Koningh en Celosse werd gesteund. Deze meende, met den heer Groeneboorn, dat de lieden, die honden houden tol uit oefening van eenig bedrijf in hun streven om den kost te verdienen zoo weinig mo gelijk moeten worden belemmerd. Alleen de laatste meende de heer Groeneboorn, die inmiddels een voorstel had gedaan om voor het houden van eiken weelde- hond f5 belasting te heffen in plaats van f3, zooals thans geschiedt in over weging te moeten geven, het voorstel terug te nemen en eeist te onderzoeken, of op andere plaatsen zulk een hoog be drag wel wordt geheven. Maar de heei Groeneboorn, die zeker meende te weten dat o. a te Amsterdam een zoodanig be drag als belasting wordt geheven, hand haafde zijn voorstel, dat met 7 tegen 6 Stemmen werd aangenomen. De voorzitter ontraadde vooraf de aan neming van dit voorstel, omdat hij meende, dat de betaling van f5 voor velen, die zeer gehecht zijn aan hun huisdier, en nu reeds met moeite f'3 betalen, te be zwarend zou zijn. Hij kwam voorts op tegen het verwijt van den heer Croocke wit aan de politie, dat 's nachts vele honden onbeheerd zouden losloopen, zon der dat zij bij machte was ze op te van_ gen en achter slot te brengen. Van den heer Croockewit heeft hij dat meermalen moeten vernemen, doch daarentegen vep- klaarde de commissaris van politie pei ti nent dat alle honden, die 's nachts onbe heerd meenten worden aangetroffen aai - gehouden wuiden, doch dat zulke nn-- lioudingen niet geschieden omdat <i 's narhts geen onbeheerd lonpende blin den worden aangetroffen. Spr., die ook buiten woont, heeft dan ouk in dien zin nimmer last ondervonden. Een voorstel van den heer Groeneboorn, om ook de honden teri dienste van den landbouw of ter bewaking van eigendom men of erven gebezigd wordende, vari belasting vrij te stellen, verwietp den raad niet 8 tegen 5 stemmen. Hij besloot daarna overeenkomstig het voorstel van B. en W., om voor het houden van zoo danige honden f 1.50 'sjaars te blijven heffen en de houders van honden uit sluitend voor eenig bedrijf van nijverheid gebezigd wotdende, van belasting vrij te stellen. Na een langdurig debat over het al of niet gewenschte van liet behoud van dit contröle-middel besloot de raad de verplichting tot het doen dragen vari het kenteeken te behouden Vei volgens werd het 1. aanvullings kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1889, vastgesteld op f 14-73.71 V» en een ontwerp-besluit aangenomen tot heffing van den vollen aanslag in den hoofd, om slag voor 1890. Hierna ging de Raad over tot hetdoen van eenige benoemingen. Tol leeraar in de oude talen aan het gymnasium werd benoemd dr. H. Gorter te Amsterdam, met 9 stemmen tegen 4 op den heet R. Jesse te Leiden uitgebracht. Tot herschat- ter der hum waarde van localiteiten, waar sterke diank in 't klein wordt verkocht, werd de heer J. KerkholT benoemd; tot curator van het gymnasium werd het be noemd mr. J. Cock Blornhoff; tot lid der commissie van toezicht op het middel baar onderwijs de heer M. L. Celosse; tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs dr. H. F. Jonkman; tot lid der openbare gezondheidscommissie dr. P. Groeneboorn tot leden van het burgelijk armbestuur de heeren C. T. van Beek en I. Terschuur, tot leden der commissie van fabricage de heeren J. Zandijk jr., E. 1, Visser en E. L. H. van Landschot Hubrecht en tot leden dei- commissie voor de gemeentereiniging de heerer E. L. Visser en E. L. H. vari Landschot Hubrecht. Tot leden tan het stembureau voor de verkiezingen van leden voor den gemeenteraad in 1890 werden gekozen de heereu P. van der Want en C. T. van Beek, en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. Zandijk jr. en J. J. Kleber. Ingekomen is van den minister van binncnlandsche zaken bericht van goed keuring der benoeming van dr H J. Reijnders tot conrectur van het gymna sium. eri van gedep. stalen is goedge keurd terugontvangen het besluit lot ver huring van eenige gemeente-eigendommen en de rekening der dienstdoende schut terij over 1888. Mededeeling werd ge daan dat de Lieve Vrouwetorcn thans voor fl.50 per mille tegen brandschade is verzekerd. Daarop is de vergadering gesloten. Utr. Dagblad. Verknoping van Vaste Goederen: in AMIC1TIA te Amersfoort op Dinsdag 10 December 1889 Notaris: de heer Mr. J. M. RICHELLE. Verkocht eenige petceelen Bouwterrein van het met 10 M. breede wegen door sneden «KalfsVeld" te Amersfoort voor ƒ4. en ƒ2.per tneler. Kaam. Dinsdag was er door eenige heeren liefhebbers van kegelen eene ver gadering belegd in het Hotel Velaars rnet het doel lot oprichting van een ke gelbaan en club te geraken. Deze pogin gen zijn met een gunstigen uitslag be kroond geworden. Ter vergadering traden reeds terstond 16 personen tot het lid maatschap toe. Het voorloopig bestuur is samengesteld uit de heet en: J. Koster pres. W. Obenholzer secr. en A. Hors man Jr. penningmeester. De voormalige lokaliteit voor de Heeren-Societeit op den Brink is thans bij het gemeentehuis getrokken en tot Burgemeesterskamer ingericht. Genoemde sociëteit heeft nu een afzonderlijk ge bouw aanbesteed, onmiddellijk bij het station, dat zijne voltooiing reeds nadert. Hiiiuci-svcld. De voordracht voor Onderwijzei aan de openb. school alhier bestaat uit de Heeren B II. Rudolphi te Haailem, N. Lous te Naaiden en C. Staal te Vleuten. Er zullen weldra postzegels van 3 centen in den handel gebracht worden, dienende voor drukwerken naar Oost-en West-Indië De heer Mac. Donalddirecteur van het Londensche blad The Times, is over leden. 't Was aan hem, dat Piggott, de vervalscher, de brieven verkocht, welke zoo zware beschuldigingen inhielden tegen Parnell. Deze misstap schijnt hij zich zeer aangetrokken te hebben. Drama in eene hondenkar. Een bak ker van Wervick (Engeland) was nor eenige dagen de held van een zóiidei ling avontuur. Hij reed met zijne kar naar de Schot sche grens rnaar werd onderweg door eene geweldige regenvlaag overvallen. Wenschendè te schuilen, zonder tril te verliezen, kroop hij in zijne kar en hield onder het rijden inet de eene' hand het deksel open. Maar eene ongelijkheid van den weg veroorzaakte een schok en flap! daar lag het deksel toe. Daar het slot bij het toevallen was diebtgesprongen, zat de man gevangen. Hij riep, klopte, floot; maar hoe meer leven hij maakte hoe harder de honden over den wég holden. De man had zoo teeds een uur in doodsangst gezeten, toen hij er in slaagde eene plank van den bodem los te werken en er een been door te steken Dit werd gezien door een smid, wiens aandacht door het rumoer was gaande gemaakt. Deze hield den wagen tegen en verloste den gevangen bakker. 8URGERLIJKE STANDEN. .4ui«»t-8foort. Geboren: 5 Dec. Levinus, z. van Jo hanna Roks. Hendrikus, z. van Jaco bus Vorihof en Grietje van den Biink. 8 Dec. Jeannette, d. van Leendert Rooke en Jacoba Maria Stoové. 9 Dec. Willemina, d. van Johannes Zegge- laar en Johanna van de Kletersteeg. Lodewijk Gerhardus, z. van Petrus Her- manu" van Haselen en Anna Gerhardina van Kamp. Wilhelmina, d. van Mari- nus var. Dijk en Petronella Gouw. Willem, z. van Diik Vos en Evertje van der Horst. Maria Johanna, d. van Everardus Johannes Boersen en Theodora Alijda Willigenburg. Adriana d. van Willem van der Geld en Adriana van der Velden. 11 Dec. Petronella. d. van Jan van den Berg en Theodora Wellard. Johannes Theodorus, z. van Andreas Jor- darius van 't Riet en Klazina Tolboom. Evertje, d. van Melis de Mots.en Ger- i'itje Kuijt. Ondertrouwd: 12 Dec. Harmen Hijmering en Elisabeth Zevenboom. Overleden: 6 Dec. Theodora van Dijk. 64 j. ongeh. Christina van Nim- wegen, 3 j 7 Dec. Jannetje Cozijn- -en, 7 m. Hermina Adriana van Beek, 10 m. 8 Dec. Anna Maria van Mee leren, 66 j. echtg. van Jan Knijer. Anna Antonia Kuiper, 9 m. Een lev. 'uang. kd. tri. gesl. van Daniël Hendrikus Pieck en Antonia Maria Maas. '10 Dec. Jan Johannes Tonimol, 8 d. Eveiardus Burgman, 5 in. Gerritje Vul, 8 in. Lucas Heridiik de Nooij, 5 m. Stepnanus Johannes van den Uithoorn. 8 m. 11 Dec. Johanna Geertruida Elisabeth Pot, 4 m. 12 Dec. Geertruida Maria Wilhelmina Verhaar, 15 m. SI (uilenburg. Geboren: '13 Dec. Aaltje, d. van Klaas Aartse Meerveld en Neeltje van Diermen. Woudenberg. Geboren: 8 Dec. Cornelia, d. van Jakob Vermeulen en Geertrui Meerbeek. 9 Dec. Hendtik, z. van Teunis Arien Gaasbeek en Jacoba Bakkenes. Overleden: 6 Dec. Jannigje Eder- veen, echtg. van Johannes Pol, 62 j. 8 Dec. Jannetje van Westerveld, 23 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 13 Dec. 1889, Tarwe f 0.— k f 0.— Rogge 0. >1 0.— Boekweit 0.— 0.— per Appelen 4.— J? t) 7.50 hecto* Peren 0.— 0.— liter. Kleiaardappelen - 0.— 0.— Zand 1.70 1» 2.10 Hoendereieren - 7.— 7.50 p O O Buitenl. 5.— J 5 5.50 Boter 1.— 1.1714 p. kilo. Margarine 0.— 0.— P- Zoetem. kaas 0.— n 0.— p. 50 Kippen 0.60 J j 1.— Kuikens 0.50 v 1.20 Piepkuikens 0.— 0.— Ganzen 0.— JJ 0.— Oude eenden 0.60 J 0.80 per Jonge 0.60 0.80 stuk. Hazen 1.50 2.20 Wilde konijnon - 0.— 0.— Tamme 0.40 1.20 Duiven 0. i 0.— per paar. Vette varkens - 0.— - 0.— kilo. Biggen 6.— 13.— Schrammen 14.— .22 Vetlc koeion 0.-- 0. Guste 0.— 0.— Kalf 0.— 0.— per Kalfvaarzen 0. 0. stuk. 1 inken 0.— 0.— Stieren 0.— 0.— Kalveren 0.— 0. Aangeroerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; liect. Boek weit; 25 beet. Appelen; heet. Peren; liect. Kleiaardappelen; 70 heet. Zand- aardappelen3000 stuks Hoendereieren stuks Eendeneieren: 1100 kilo Boter kilo Margarinekilo Kaas stuks vee.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2