Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. g I SS I II I I ■s.t Correspondentie. kapitein van Vlijmen, lid van de Tweede Kamer. Mgr. Wulfingh is Bosschenaar van ge boorte, Naar wij vernemen, heeft de mi nister van waterstaat bepaald, dat het bureau voor den aanleg van staatsspoor wegen te Amsterdam met 1 Mei 1891 voorgoed zal worden opgeheven. Het mee- rendeel der ambtenaren zal, in verband daarmede, met 1 Januaii 1891 eervol ontslag uit 's rijks dienst bekomen, Utr. Ct. Eeu conflict. In Afrika in Mozambique, is het tot ernstige botsingen tussclien de belangen der daar wedijverende volken, Portugal en Engeland, gekomen. We bezitten de voornaamste berichten slechts uit Engel- sche bron, en sinds zijn zij door een te legram aan het zendinggenootschap te Londen uit Zanzibar over de handelingen van den Portugeeschen reiziger Serpa Pmto bevestigd. In Engeland is men over 't gebeurde uiterst verstoord. De bladen voeren een opgewonden en dreigende taal tegenover Poitugal, na 't beiicht dat majoor Serpa Pinto niet alleen dreigde alle lar.den aan de Shire tusschen de kust en het Nyassameer te zullen inlijven, maar ook daarmede aan ving door de negerstammen, die de Brit- sclie consul Johnston onder Engelands bescherming bad geplaatst, met kanon nen te beschieten en tevens de Engelsche vlaggen weg te nemen, door Johnston geheschen. De bladen eischen onmiddel lijke voldoening voor de beleediging, de Engelsche vlag aangedaan. De Globe dreigt zelfs met een beschieting van Lis sabon door de Brilsche pantservloot, zoo mede met weerwraak tegen de Porlu- geesche koloniën in Hindoslan. De Por- tugeesche blader, zeggen tot nog toe enkel, dat het hier leiter. geldt sinds 19 No vember bekend. Serpa Pinto, zeggen zij werd aangevallen door de Makololo's en doodde ruim 70 van hen. (Men weet hoe zij zich nu uit vrees onder Portugal heb ben gesteld.) Men was, gelijk bekend is, juist aan 't onderhandelen tusschen Londen en Lissa bon, nu dit feit een geheel andere wen ding kan geven Want de nieuwe Engelsch- Zuid-Afrikaarische maatschappij begeert juist het gebied waar Portugal haar voor is. Denkelijk zal lord Salisbury nu te Londen opheldering vragen. Men spreekt ook reeds van terugroeping van den Britschen gezant. In alle geval is't geschil zeer ernstig geworden. Portugal moet vast zijn besloten zijn aanspraken op Nyassa-land te handhaven, wat Engeland ook doe. op 26 Oct., omstreeks 2 ure, ontmoette bekl. Wouter Hooft, op den Heerenweg, onder de gemeente Amersfoort. H. L. die in beschonken toestand was, zooals hij verklaarde, had een wrevel tegen Wouter opgevat, doordien deze met Gijsje Huijskens, een vroeger meisje van hein, was uitgeweest; hij had Wouter daags te voren reeds aangezegd, dat als hij kermis met Gijsje hield, het met hein niet mooi zou afloopen. Toen bekl. nu Wouter op dien weg des nacbts ontmoette gaf hij aan zijne bedreiging gevolg, door den laatste een 3 cM. lange en 1 cM. diepe wonde aan de linkerzijde van het hoofd toe te brengen, waaruit een belang rijke bloeduitstorting plaats had de wond werd door dr. Morren te Amersfoort verbonden. Bekl. bekende te hebben geslagen; hij had dit gedaan, doordien bekl. meende, dat Wouter hem met een mes dreigde, wat echter door getuigen werd tegengesproken. Mr. Van Geuns, olïic. van justitie, die bij de feiten stilstond, achtte het aan bekl. ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen bekl. had het voorne men den verwonde te mishandelen, en gaf daaraan ook gevolg. Hij vorderde tegen bekl. eene gevangenisstraf van 6 weken. Uitspraak Maandag a. s. 3323to STAATSLOTEIUJI. (Derde klasse.) Trekking van 16 en 17 Dec. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van flOO op No. 4030 en 17160. Prijzeu ran f 45 198 221 230 232 248 273 285 286 288 2923 2949 2967 4056 9021 9036 9048 9470 9484 9514 9524 9547 10342 12607 12629 12650 12671 12674 12678 12686 12692 12745 12755 12763 12770 12816 12818 13352 13829 13850 13851 13855 13922 17129 17131 17135 17146 17170 17178 -17187 17199 17211 17247 17249 17279 17281 18032 18035 18301 18355 18357 18368 18387 en 18395. Te zamen 65 prijzen. Door Burgemeester en Wethouders is Maandag aanbesteed het onderhouds werk van de straten over de jaren 1890 1891. Hiervoor was ingeschreven doordeheeren: A. Maters 13% T. van Daal 14, J. van den Berg 14 en T. W. Bonte 14'/, cents per vierkante meter. Het werk is den minsten inschrijver gegund. Door heeren Dijkgraaf en Hoog heemraden van den Bunschoter Veen- en Veldendijk is het driejarig onderhoud van den grintweg van Spakenburg over en langs den Veldendijk tot den Haar- en Bisschopsweg onder Baarn, bij welke aan besteding, in No. 1885 van 5 Dec. ver meld, 10 inschrijvingsbiljetten waren in gekomen, thans gegund aan den minsten inschryver, den heer R. Los te Bunscho ten, voor f1160. per jaar. De rechtbank te Utrecht behandel de Maandag j. I. de navolgende zaak H. I... 22 jaar. bakkersknecht, geboren en wonende te Hoevelaken beklaagd van mishandeling. In den nacht van 25 Jan. Zeg, zou er nu wat stilstand ko- in den maalschappelijken vooruitgang, nu de wet op 't Lager Ondei wijs er door is Piel. Hoe kom je da sir zoo bij? J. Wel ze zeggen, dat er nu nog meer haat en tweedracht onder de menschen gezaaid zal worden. P. Hoor eens, zij, die gelooven aan een bovennatuurlijk geopenbaarden gods dienst en ijveren tegen den geest des tijds, kunnen hetnooiteensworden methen, die den godsdienst een natuurlijke open baring vinden ook in de ontwikkeling der hedendaagsche denkbeelden. J. Maar dan moet er altijd strijd blij ven P. Je laat me niet uitspreken, kerel. Strijd op godsdienstig gebied zal er blij ven, maar in iederen godsdienst, met veel of met weinig leerstellingen mits innig verbonden met zedelijke grondbe ginselen, schuilt een kracht, die tot maatschappelijke!! vooruitgang drijft. J. Maar dan zou de maatschappelijke vooruitgang nooit tot stilstand gebracht worden. P. Toch wel. Want de grootste vij anden van den vooruitgang zijn de on verschilligen omtrent hoogere beginselen, de menschen, die aan geen goddelijken geest in de natuurlijke en in de zedelijke wereldorde gelooven. gevolge dalen de prijzen. Een van beiden moet het veld ruimen, en in dien strijd is 't gewoonlijk de oudste die overwonnen wordt. Hij toch heeft een huisgezin. Zijne behoeften, zijne gewoonten maken hem minder inschikkelijk. Zijne krachten ne men af. Men is geneigd te zeggen dat hij niet meer werkt in den geest van den tijd. Het wachtwoord in de nijverheid zoowel als in de kunst is alom hetzelfde: maak plaats voor de jongen! Jan Michaud begreep dat bij den eer sten oogopslag. Zonder die afwezigheid van acht maanden buiten zijn schuld, zou er nimmer een andere werkplaats naast de zijne zijn verrezen. Zijn bekwaamheid en zijn ijver waarborgden hem het be houd van zijn positie. Hij zou gedegenheid hebben gehad een huwelijksgift voor Je- annelte op te sparen; zijn kleine Pieter zou hem hebben opgevolgd. Het gaat met de schaaf als meteen koningskroon: het was gedaan niet de dynastie der Miclmuds. Die zijn plaats verlaat, verliest haar. Meester Jan kon al zijne plannen en droomen voor de toekomst vaarwel zeg gen I Wordt vervolgd). Vertoornde (jadena een huiselijke twist. „Wanneer zijn we ook weer ge trouwd'? Het schijnt me wel honderd jaar geleden, dat we elkander voor het eerst ontmoetten De man (voor geen klein geruchtje vervaard). nO, dat weet ik nog best. Het was bij Jansen, en we zaten toen juist met ons dertienen aan tafel I" Pleiten voor een jury. Een handig ad vocaat kan door een enkele handige op merking dikwijls veel succes behalen. De beroemde Engelsche advocaat Wilkens verdedigde eens een zaak in verband met een verbroken trouwbelofte. De advocaat zijner tegenpartij had een roerend tafe reel opgehangen van het onrecht, dat aan zijn cliente gepleegd was, en had zijn pleidooi geëindigd met de woorden: »En bedenk dat zij een wees is! De uitwerking daarvan was zoó, dat de meeste juryleden blijkbaar reeds ge neigd waren om den zoogenaamd on trouwen minnaar een zware geldboete op te leggen, toen Wilkens optrad, plech tig over zijn onberispelijk gewaad en zijn dikken buik streek en zijn deftige dupliek begon met de woorden: iMijnheeren van de jury, ook ik ben een wees!" Het effect was onwederstaanbaar, de leden lachten en hij won zijn proces. Als een eigenaardig bewijs, dat men in Transvaal wel groote salarissen mag hebben, wil een emigrant uil Holland er kunnen leven in den stand, waarin hij in het moederland gewoon was te leven, blijkt wel, als men de marktprijzen van eenige artikelen daar te lande vergelijkt, met die ten onzent. Wij nemen uil het weekblad De Pers, te Pretoria verschij nende, de noteeringen over van 5 Novem ber jl. en plaatsen daarachter de gemid delde marktprijzen, krachtens onderstaand staatje o ca o co o o _c— c> in to in in 90 o -s 6 c* t- --'M'THÖCOÖÖÖ 5 O S* 0 <N CM 5 55 55 C5A«!S=(ft«55»55 2LO O O 10 I LO 0 0 IO I I I I I iq co *4 I ci 00 l# co l_ I I. I C O ci 0 O lÓ O Td O ci O 10 d LÓ Uï J O Cl CO T- O O O O t-O O .00 I OO h Nj O ifl ZD lfOCO l_ -7- O C) T« t> c* c4 (01 r-t Ti 55 •Cj A I 0 O K) kO O O O O I O 1000 I. CO tq r-1 CO 'O OO q C5 I l_ CO O m T- O O C) O ri r< W O T T O oó Ifl n to 'H O -O o u. C S J? 0) OJ QJ - ag. a- a> j-, CL, C/3 C/3 -T CU c a -. s fl H) 5) C H) 3 -O O) fl fl O N J) 5 3 C fc- c O) m 2 cu CU O «D O ei fl tv X O H CO jji 2 to 3 3 <y rt J tc 73 73 CS S- =3 DU P O, CUj-fl - 3 -C t- B C O D C o)^: 1? "O "3 N -ti - c -e "Cd ~- 3 3 £1 O c3 x x De wereldtentoonstelling le New-York. Hoe meer het plan tot het houden eener wereldtentoonstelling in New-York tot rijpheid komt, des te meer komen kun stenaars in alle vakken met voorslagen voor den dag, die ten doel hebben de tentoonstelling van 1889 in't niet te doen zinken bij dien van 1892. Vooral EilTel-torens worden geprojec teerd en geteekend door ieder, die maar een greintje bouwkundig verstand bezit of meent te bezitten. Het nieuwste Eiïel- toren-model is dat van den architect, Charles Kinkel uit Washington. De hoogte van den toren zal 1492 voet bedragen, om aan het jaar van Amerika's ontdekking te herinneren. Bij hetontwerp is niet alleen gelet np de hoogte, doch, piactisch als de Amerikanen altijd zijn, ook op het gebiuik dat er van kan worden gemaakt voor volksvergaderingen enz. De dom of koepel heeft op den basis een doorsnede van 280 voet, bijgevolg een oppervlakte van 61.575 vierkante voet, bij een boogie van 26(i\oet. Erzijndrie galerijen; twee tusschen de verschillend bogen en een aan het begin van den koepel. Deze galerijen bieden ruimte aan voor 25.000 personen. Aan den voet heeft deze toren een doorsnede van 640 voet, naar boven tot 80 voet verminderd. Dertien zuilen, ieder van 33 voet zullen gemaakt moeten worden. De middelste ruimte van den toren beeft een doorsnede van 60 voet; heeft twee trappen van 17 treden, om van het eene vertrek in het andere te komen, benevens deuien voor 8 elevators. Het benedenste deel van den toren, 300 voet hoog, heeft 8 trappen en 16 elevators. De Red Star Line heeft een nieuwe boot in de vaart gebiacht, waaraan de naam Friesland is gegeven. Het schip is gebouwd door James George Thorn son, Blydesban, bij Glasgow en heeft een inhoud van 7116 ton; het is de grootste boot, die tot heden toe de Antvverpsclie haven bezocht heeft. De moeite waard. Den 21sten De cember zal de 11 -jarige dochter van me vrouw Ratazzi in het huwelijk treden met een der rijkste mannen uit Spanje, den ingenieur en afgevaardigde Luis Vil - lianove. De bruidegom heeft zijn toekom stige vrouw als aspeldegeld" verzekerd de opbrengst van twee plantages in Ha vanna; deze plantages leveren de sigaren aan een aantal Europeesche souvereinen. Naar een oppervlakkige berekening brengt dit geschenkje jaarlijks 15 tot 20 millioen francs op. Een luchtreiziger opgegeten. Den vijfden November zou de bekende Ame- rikaansche luchtreiziger professor von Tassel te Honolulu, de hoofdstad der Sandvvich-eilanden, met een ballon opstij gen om met een parachute neer te dalen, ter gelegenheid van'skonings verjaardag. Professor von Tassel ondernam den toi ht ;op ongeveer een hoogte van tweehon derd voet dreef echter de ballon zeewaarts. Op een hoogte van 600 voet werd de parachute losgemaakt en begon von Tas sel te dalen, al sneller en sneller, tot hij in de zee terecht kwam. Zoodia de ballon koers had gezet in de richting der zee, werd hij gevolgd door een boot. waarin de broeder van den luchtreiziger, en een kleine stoomboot. Toen echter de laatste op 20 meter af stand den in 't water spartelenden lucht reiziger was genaderd, schoot een haai toe en von Tassel verdween in de diepte. Een geslaagde list. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen in Spanje is 'ter echt Spaansch toegegaan. Allerlei middelen werden gebruikt, om der tegen partij 't stemmen moeiclijk, zelfs onmoge lijk te maken. Nog nooit echter, zelfs niet in Spanje, heeft men een middel zien toepassen als dat, waai van te Oropesa in de provincie Toledo, is gebruik gemaakt. Ministerieelpn en Carlisten stonden daar als kemphanen tegenover elkaar. Beider macht was bijna even steik. Met behulp der overheid wisten de minislerieelen zich van het lokaal meester te maken, waarin de stemming zou plaats vinden, en het stembureau zelf bestond natuurlijk slechts uit leden hunner partij. Slechts de nota ris, die in zijne kwaliteit de verkiezing moest bijwonen, gold voor onschadelijk Doch na eenige beraadslaging werd ook hem de deur gewezen. Hierdoor werden de Carlisten niet weinig verbitterd. Zij besloten den ministerieelen het stemmen onmogelijk te inaken, doch zonder daarbij geweld te gebruiken. En 't middel, dat zij aangrepen, mag zeer zeker oorspronkelijk genoemd wor den. Zij huurden van een dicht bij wonenden veehouder een ouden slier, een vtoro bravo", en bonden het dier vast aan een muur van het gebouw, waar de slembus stond. Kwam nu een Carlist stemmen, dan trok men liet touw, waar aan de stier was bevestigd, zoo stijf aan, dat de stemmer ongehinderd kon passee ren Naderde echtei een aanhanger der mi- nisterieele partij, dan werd het koord zoo veel mogelijk gevieid; de stier, door her haald plagen en sarren woest geworden, vloog als een dolle heen en weer en be lette ieder daardoor den toegang tot het gebouw. Het middel was probaat. De overwin ning viel den Carlisten ten deel. Een aardige tak van nijverheid. De blikken doosjes en busjes van ingelegde waren, die te Parijs elke maand bij dui zenden weggeworpen worden, leveren de grondstof voor een lak van nijverheid, die groote afmetingen heeft gekregen en waarbij al de jeugd van het land belang heeft. Dat weggeworpen blik wordt ver zameld en door daarvoor geschikte ma chines tot blikken soldaten gestempeld, bij heele regimenten en legers, die zoo goedkoop verkocht worden, dat zij voor de armste kinderen te bekomen zijn. De fabrikant heeft er echter een aardig voor deel van, wat hij niet zou hebben, als hij nieuw materiaal gebruikte. Een dubbele moord. Sedert een dag of vier lag reeds een vaailuig op de ri vier de Schelde, nabij Tainise ('l Vlaam- sclie Temsche) voor anker Men bemer kte echter geen enkel opvarende, zoo,lat eenige personen, die aan den oever woon den, de stoute schoenen aantrokken e' niet een boot naar het geheimzinnig vaartuig roeiden. Gioot was hun schrik, toen zij, de luiken geopend hebbende den schipper met veibrijzeld hoofd in 't ruim zagen liggen, in de nabijheid van een hond, die nog slechts flauw eerrige teekenen van leven gaf. Eenige uren daarna vond men het lijk der vrouw van den schipper op ongeveer 20 minuten afstand van het vaaituig in het water Dit lijk droeg verscheidene messteken. Oogenblikkelijk heeft de justitie zich de zaak aangetrokken. Men gist, dat dief stal het doel der misdaad is geweest Alles wat draagbaar was is uit het vaar tuig verdwenen. Hedenavond zal de heer E. Chambly in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam optreden om eenige experimenten van miss Fay te vertoonen en die daar na aan het publiek te verklaren. De heer Chambly had le 's-Hage in het Casino zeer veel succes. Men is er dan ook zeker van dat het publiek een verklaring van de experimenten van miss Fay gaarne zal vernemen. Tevens zal de heer Chambly enkele experimenten van eigen vinding vertoo nen, die hij natuurlijk niet zal verklaren. Iemand wenscht in de courant de vraag opgenomen te zien, hoe men bij de aanstaande volkstelling met mogelijkheid vooruit kan zeggen hoeveel kaarten men zal noodig hebben voor personen die tij delijk den nacht van 31 December op 1 Januari onder ons duk vertoeven zullen. Laat men zich daarover niet zoo on gerust maken, zegt de Arnh. Ct., voor alle zekerheid kan men een stuk of wat groene of roode kaarten aanvragen en desverkiezende ook op zijn tafel leggen, voor geval dat er dieven inbreken. Die kunnen dan zelf de kaarten invullen: dan weet men meteen wie ze zijn. Met een belangrijke zending is 15 Nov. van Batavia naar Timor vertrokken de mijningenieur van Schelle. De berich ten omtrent den tinrijkdom van dat ei land hebben de regeering eindelijk doen besluiten tol een mijnbouwkundig geog- nostische opname door een deskundig ambtenaar van groote ervaring en ijzer- sterk gestel. Groot zijr. de moeielijkheden, welke den lieer v. S. wachten, daar de inlandsche potentaten aldaar geen gemakkelijke hee ren zijn. Om hen te winnen neemt hij voor een waarde van f 3000 aan geschen ken mede en voor zijn eigen veiligheid wordt hij van hier vergezeld door tien gewapende volgelingen, terwijl hem op Timor nog een dertigtal zullen worden toegevoegd. Deze zending is een op het gebied dei mijnbouw-industrie. die groote gevolgen hebben kan. liet 200-jarig jubilé aan den 'vinger hoed. lil onze dagen van jubi lévierin- gen is het niet onaardig onzen lezeressen mede te deelen, dat nu juist twee honderd jaar geleden de eerste vingerhoed ver scheen althans, indien de Chineezen dien voor twee of drie duizend jaren niet reeds hebben uitgevonden Zooveel is ze ker, dat in het jaar 1689 Nicolaas van Bensehoten, de welbekende goudsmid in de goede stad van Amsterdam, den eersten Europeeschen vingerhoed ver vaardigd heeft en dat hij dit eerste exem plaar van een even doelmatig, als later algemeen in gebruik genomen artikel aan zijn nicht, mejuffrouw van Renselaer, heeft doen toekomen, tegelijk met een brief, die nog bewaard wordt. De ver vaardiging op grooter schaal begon in Engeland. De vingerhoed werd eerst aan den duim gedragen vandaar de Engelsche naam thimble: een samentrekking van de woorden thumb (duim) en bel (klok). Loontje komt enz. Michel Schieffer, een werkman op een boerderij, nabij St. Paul (Amerika), heeft volgens een te legram uil New-York, bekend, dat hij een paar moorden op zijn geweten had. Hij beweert, dat, toen hij woonde te Hanborg (Beieren), hij zijn stiefzoon heeft verdronken, om in 't bezit te geraken van diens erfenis. Vervolgens vermoordde hij den grootvader van den jongen, die, naar hij vreesde, hem van de misdaad verdacht. Zoodra Schieffer de kans gunstig oordeel de, ontvluchtte hij naar Amerika, doch de gedachte aan de moorden pijnigde hem dermate, dat hij zich eindelijk zelf bij de politie aanmeldde. De Beiersche justitie, met het geial in kennis gesteld, heeft zijn gevangenhouding verzocht. 'III - 1 Het ons ter plaatsing gezonden kranig artikel, tegen de verhoogde hondenbelas ting, zullen wij voorals nog niet opnemen, oindat wij vertrouwen, dat de Raad op zijn besluit terugkomt. Het is toch bekend, dat dit besluit, groote ontevredenheid heeft teweegge bracht Red. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72) en van den 1. Mei 1863 (Staatsblad N". 44), betrekkelijk de nationale mi litie, benevens het koninklijk besluit van 17 De cember 1801 (Staatsblad N°. 127); Doen te weten, dat op ZATERDAG den 4den en DONDERDAG den 9den JANUARI 1890, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jonge- lingeu, die in den loop van het jaar 1871 geboren en alzoo in 1891 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering: Art. 15 «Jaarlijks worden voor de militie inge schreven alle mannelyke ingezetenen die op den »1. Januari van het jaar hun negentiende jaar wa- «ren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden1hij wiens «vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn «beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens «de wet van den 28. Juli 1850 (Staatsblad N°. »44); 2. hij, die geen ouders of voogd hebbende, «gedurende de laatste, aan het in de eerste zin- snede van dit artikel vermeld tijdstip voorafgaande, «achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3 «hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten «was. al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij bin- «nen het Rijk verblijfhoude." «Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem- deling, behoorende tot eenen Staat, waar deNe- «derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is «onderworpen, of waar ten aanzien van de dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is «aangenomen." Art. 16. «De inschrijving geschiedt: 1. van een «ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is «deze overleden, de moeder, of, zijn beide overle gden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en «van een weduwnaar in de gemeente, waar hij; «woont: 3. van hem die geen vader, moeder of «voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of «wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de «gemeente waar hij woont; 4. van een buiten «'s lands wonenden zoon van een Nederlander, die «ter zake van 's lands dienst in een vreemd land «woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd «het laatst in Nederland gewoond heeft." Art 17. «Voor de militie wordt niet ingeschre- «ven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven «zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is «2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende zoon «van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; «3. de zoon van een Nederlander, die ter zake van »'s lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen «of koloniën woont." Art. 18. «Elk die volgens art. 15 behoort te «worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij «Burgemeester en Wethouders aantegeven tus- «schen den lsten en 3lsten Januari." «Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is «zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of «zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van «die aangifte verplicht." Art. 20. «Hij, die eerst na het intreden van zijn »19de jaar, doch vóór. het volbrengen van zijn 20ste «ingezeten wordt, is verplicht, zich zoodra dit «plaats heeft, ter inschrijving aantegeven bij Bui- «gemeester en Wethouders der gemeente waarde «inschrijving volgens art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt ge straft met eene boete van f25 tot f100 of subsi diaire hechtenis van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders geboren zijn, wordt de overlegging van een geboorte-acte gevor derd, tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 16. December 1889. Burgemeester en W^.houders voornoemd. De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2