HAKHOUT, Advertentie». BOOM EN. HAKHOUT. Zwaar Eiken-, Elzen-, Gemengd Nieuws. Ofïïcieele Publicatiën. VEMCMKNt Zwaar Eiken en ander BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. 101 perceelen 35 perceelen Zware Eikei-, Essckei-, Sparren-, Beikei- ei aaderc 19 perceelen zijn in den zak te steken van het loon dat den werkman toekomt »'tls fooien hier,'tis fooien daar 'tis fooien overal" zou Judels in zijn tijd gezongen hebben. Het is velen menschen als tot een tweede natuur geworden, om bij alles wat zij doen, zonder recht streeks er toe verplicht te zijn de hand voor een fooioptehouden Zoo gebeurde het ergens dat een net-gekleed heer van den hoogen stadswal in het water sprong, om een kind te redden, dat in gevaar verkeerde van te verdrinken. Hij bracht het kind behouden op het drooge. Een toeschouwer stak hem de hand toe, daar hij moeite had tegen den hoogen wal opteklau teren. »Een kleinigheidje, asjeblief, meneer!" zei de toeschouwer, de hand ophoudende voor een fooitje Nietwaar, geachte lezer, gij zoudt dien toeschouwer gaarne een duw hebben gegeven dat hij te wate vloog Wij halen dit voorval slechts aan als een voorbeeld. Misschien zou 'teen weldaad zijn voor de maatschappij, als alle fooien werden afgeschaft. Wil ie mand hiertoe eene ernstige poging wagen, wij zullen van de eersten zijn, om met hem ten strijde te trekken, onder voorbehoud, even wel, dat begonnen worde bij het begin, dat wil zeggen van boven af. Fr. Purm. Ct. Het jubileum van Ds. J. J. E. ten Hate. Maandag vierde Ds. J. J. L. ten Kate zijn 70slen jaardag. Jammer dat de ge vierde dichter, door geeling aan het ziek bed gekluisterd, slechts enkele van zijn vele vrienden en vereerders kon ont vangen. De commissie, die zich te Amsterdam gevormd had, onder eere voorzitterschap van mr. G. van Tienhoven, complimen teerde gistermorgen den jubilaris. Bij monde van den dichter dr. E. Laurillard werd hem een fraai bronzen beeld, op piëdestal, voorstellende een gelauwerde Apollo met een lier in de hand en staande op <le zegeKar, aangeboden, waarbij een keurig album was gevoegd, bevattende een opdracht in poëzie van den dichter en tijdgenoot dr. J. P. Hasebroek en de namen van de schenkers, gecalligrafeerd door Antonie Grevenstuk. Behalve door den heer Laurillard, werd de grijze dichter door den burgemeester en den heer Hasebroêk toegesproken, terwijl zijn zoon, de schilder J. J. L. ten Kate Jr., zijn vader in poëzie toesprak. De jubilaris dankte voor de hartelijke blijken van belangstelling. In het album prijken bij vele illustre namen die van H. M. de Koningin, de Groothertogin van Saksen-Weimar en de Prinses von Wied. Van Z. M. den Koning ontving de dichter een bijzondere onderscheiding. Z. M. droeg nl. aan den jongsten broe der, den kunstschilder Mari ten Kate op, zijn oudsten broeder namens Z. M. het commandeurskruis van de Eikenkroon aan te bieden, waarvan hij zich heden morgen kweet en waarmee hij den dich ter niet weinig verrastte. Behalve de talrijke gelukwenschen en de vele bloemstukken zal de hulde van zijn beide zoons, den schilder J. J. L. ten Kale jr. en mr. W. ten Kate bij zonder aangenaam geweest zijn, omdat uit die hulde niet alleen kinderlijke toe genegenheid, doch ook gemeenschap naar den geest bleek. In dichterlijke taal bezongen beiden hun geliefden vader. De schilder voegde daarbij een bewijs van zijn talent in de aanbieding van een schilderij, voorstellende een verlaten vrouw en getiteld «Aandacht," waarbij een be schrijving in gebonden stijl was gevoegd. Een eigenaardige hulde werd den dich ter nog gebracht door den heer R. E. J. Roeterink, die een aquarel zond, voor stellende het Noorderdeel van de Nieuwe kerk, van binnen gezien. Deze dag was in alle opzichten een feestdag voor den dichter, die, wjj hopen het, spoedig hersteld, nog menigmaal voor zijn vereerders en vrienden de lier zal mogen stemmen. De verslagene, een meisje van ongeveer 25 jaar, is door haar oom en voogd, Zondagochtend, terwijl diens vrouw 'en kinderen naar de kerk waren, in eene schuur gelokt en door middel van een touw toen geworgd. Daar bleef het lijk eenigen dagen liggen en is toen achter zijne woning begraven. S. beheerde als voogd het kapitaal van zijn nichtje, dat door hem was aangewend tot het bouwen zijntr tegenwoordige woning. Kapitaal met interest op interest bedraagt nu reeds meer dan de waarde der boerderij. Reeds eenige malen wist S. te bewerken, dat het huwelijk van het meisje werd uitge steld, doch nu stond het voornemen om te huwen vast en was het trouwkleed reeds gemaakt. Een oud vrouwtje, verpleegde in een R. C. gesticht te Nijkerk, werd gis teren door hare familie te Ankerveen, waar zij had gelogeerd, per rijtuig naar hare woonplaats teruggebracht. Zij was lijdende aan eene verouderde borstkwaal en kreeg onder weg eenige benauwdhe den die haar bij aankomst in een hotel alhier, het leven kostten. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon niet meer baten, en gaf zij na een rust van ongeveer 3 4 uur den geest. Bij Kon. besl. isden heer J. J Jacobs met ingang van 1 Jan. 1890, als direc teur van het Rijkstelegraafkantoor, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend en is hij benoemd tot telegrafist le. klasse. heeft thans aangekocht op de Koitegracht, die zullen worden verbouwd tot post- en te legraafkantoor. Naar wij vernemen zal Mejuffr. M. M. Scholten van Amsterdam den 29e Januari e.k. in het gebouw «Volksheil" alhier eene voordracht houden over: «de vrouw tegenover een groot maatschap pelijk kwaad. Bij besluit van burgemeester en wethouders, dd. 16 December 1889, no. 659. is aan de heeren C. Jonker, J. van Wessem en G. van Ede, bestuurders van de vennootschap «Amersfoortsche bank van leening," tot wederopzegging, vergun ning verleend tot het houden eener bank van leenine, met ingang van den 2. Januari 1890. Het rijk twee perceelen Jan (de hond met hangenden kop en staart). Genavend, buurvrouw! Pietje (de ])oes). Vansgelijks, buurman Wat zie j'er bedrukt uit. Is dat omdat e nou op jullie een belasting van vijf gulden hebben gezet? J. 't Is rnaar een naar ding buurvrouw. We beleven kwade tijden. P. Ben je bang, dat ze je nou zullen verzuipen? J. 't Zou er altemet van kunnen ko men. P. En je baas houdt zooveel van je. J. Ja, en ik van hem. Ik moet altijd naast hem zitten, als hij 's avonds van zijn werk thuis komt, en als hij Zondags kuiert, heeft hij er zoo'n pret van, als ik hard vooruitloop, en dan weer hollend teiugkeer, en dal ik dan tegen hem op spring, en de drie gulden belasting, die bij voor my moet betalen, spaart hij uit aan zijn tabak en borrelduiten. P. Nou, maak je dan maar niet on gerust. J. Jawel, maar zijn vrouw vindt vijf gulden belasting te veel voor een hondje, dat ze alleen maar voor pleizier houden. P. Je mocht ook wel wat meer doen dan opzitten en pootjes geven, en blaffen tegen bange menschen. J, En wat voer jij dan uit? Als je niet op 't dak bezig bent, speel je met je kornuiten in een andermans tuin en haalt er de bloembedden omver of maakt, dat het huis onfrisch riekt, en voor jullie wordt heelemaal geen belasting betaald. P. Genavend, buurman, 't Beste. commissie wekelijks aan de armen brood en gort uit. Is er een behoeftige kraamvrouw in de gemeente, dan ontvangt zij een gedeelte der luiermand. Aan minvermogenden zie ken wordt kosteloos geneeskundige hulp verschaft. Het vorstelijk huis zij dank voor de hulp aan onze armen veileend. Te Luijksgestel (N.-B.) is de land bouwer W. S. in hechtenis genomen, onder verdenking" dat hij Zondag II. zijne bij hem inwonende nicht, de 26-jarige C. v. d. B., door worging om het leven heeft gebracht. De drijfveer tot deze misdaad zou ge weest zijn, om aan eene geldelijke resti tutie van beheerde gelden, wegens het aanstaande huwelijk der nicht, te kunnen ontkomen. De dader, die alles bekend beeft, is naar 's-Bosch getransporteerd Soest. De commissie van weldadigheid in deze gemeente, daartoe door HM. MM. den Koning en de Koningin in staat ge steld, hield heden morgen hare jaarlijk- sche uitdeeling. 100 kinderen van de openbare school te Soest en 25 van die te Soesterberg ontvingen ieder een hemd, een paar kou sen en een paar klompen. Alleen zij kwamen daarvoor in aan merking die altijd trouw de school had den bezocht. Bovendien werden aan behoeftige ge zinnen uitgereikt 167 mans- en vrouwen hemden en 40 wollen dekens. De hemden en kousen zijn vervaardigd op de naai- en breischool, door wijlen H. M. koningin Anna Paulowna opgericht. Gedurende de wintermaanden deelt de Wie ia Stanley Wie Henry Stanley is, over wiens terugkeer in bewoonde streken gansch Europa verheugd is? Stanley is eigenlijk James Rowland Geboren in 1840 werd hij reeds 3 jaar oud in een aimpnhnis opgenomen, waar hij tot zijn 13e jaar bleef. In Nieuw Orleans kwam hij in kennis met een koopman. Stanley, die hem als zoon aannam. De jonge Rowland was een weetgierige vlijtige knaap, die zich eerst op't onder wijzersvak wilde toeleggen later echter gaf hij toe aan zijn lust om vreemde landen te bezoeken. Hij streed na 1863 in't Amerikaansche leger, later bereisde hij Turkije en klein Azië, om in 1868 aan 't Amerik. blad The New York Herald verslagen zenden over de verrichtingen van 't Eng, leger in Abessinië. De eigenaar van dit blad, Bennett, zond hem in 1869 uit om den doodgewaanden George Livingstone in Afrika op te sporen. Hij vond dezen aan het Tangai.jika meer een vinden aan de Engelschen steeds onveiklaarbaar voorgekomen. Maar toen hij in Maart 1872 met L. naar En geland teiugkeerde, hield alle twijfel op. De Engelschen waren zeer verblijd dat Stanley «hun" Livingstone had terug gebracht en boden hem aan het eere burgerschap vau Londen. In 1874 vertrok hij met 300 gewapende mannen op nieuw om de bronnen van den Nijl op te sporen. Nauwelijks waren deze gevonden of hij begon een meer hachelijke taak, nl. de bronnen van den Congo op te zoeken Hierover verscheen in 1878 een verhaal van zijne hand, dat zeer belangrijk is Met een handjevol mannen leverde hij 32 gevechten met de inboorlingen. In 1879 ging hij, thans op verzoek van België's Koning, andermaal naar het Congo-gebied. Diie jaien bleef hij weg om zegevierend in Europa weertekeeren Opnieuw deed Stanley ons zijn geest kracht bewonderen om de standvastige wijze, waarop hij Emin Pacha heeft be vrijd. En nu het mooiste. Na zijn terugkeer heeft de voormaal arme weesjongen tiet voor 't geheele be schaafde en gefeeide Europa uitgesproten «Ja, Hij de Almachtige, bestaat, ik heb Zijn vinger gezien te midden der wouden van Afrika." Een te Londen overleden juffrouw heeft f36,000 vermaakt om uit de rente heu schen wijn aan le schaffen voor de Lon densche schouwburgen, wanneer hetdrin ken van wijn in de handeling van een stuk voorkomt. Op verzoek plaatsen wij onderstaand Red. NEDERLANDERS Het juk der conscriptie drukt nu bijna honderd jaren ons diei baar Vaderland en vooral de drang der politieke omstan digheden, waardoor dit juk zeer waar schijnlijk nog zwaarder zal worden, gaf in den aanvang dezes jaars wording aan den Oranjebond. Deze Bond stelt zich ten doel, de be lofte van Koning Willem I te verwezen lijken, op de eerste plaats: de geleide lijke afschaffing der conscriptie door wettige middelen voor te bereiden en op de tweede plaats: de zedelijke en stof felijke lotsverbetering van Neèrlands zonen in gewapenden dienst. Bij de oprichting van den Bond op den 7den Maart waren uit negen en zeventig gemeenten van ons Vaderland bewijzen van instemming ontvangen sedert heeft de Bond zich uitgebreid. In Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven zijn afdeelingen gevestigd, in andere plaatsen zijn er in voorbereiding, terwijl de Bond in vele kleine gemeenten correspondenten heeft. Een algemeene beweging, uit het volk voortkomende, is evenwel nog niet bereikt. Wat wij wenschen isEene nationale uiting, groot en krachtig ge noeg om de opmerkzaamheid af te dwin gen van onze Regeering of van onze Volksvertegenwoordiging. Om dit te be reiken, doen wij hiermede een beroep op alle Nederlanders, op alle oudeis, broe ders en zusters, op een ieder, zonder onderscheid van kunne, rang of stand, ongeacht tot welken Godsdienst of staat kundige partij men behoort. Iedereen kan helpen, en zou men dan niet helpen waar het de peisoonlijke vrijheid geldt van de vrije zonen van het vrije Neder land Moeten wij na bijna honderd jaren nog dien druk torsen der Napo leontische overheersching Slaan wij het oog op Engeland, dat dien druk nooit heeft gevoeld en als gevolg daarvan geen conscriptie en lotelingen, maar alleen vrijwillige soldaten kent. En zon er in ons land geen dergelijke toestand te ver krijgen zijn? Doch, wanneer een proef weid geno men, om op beter voorwaarden dan thans vrijwilligers in het leger op le neinen, dan zijn mannen van gezag in deze het met ons eens, dat het gehalle van ons leger aanmerkelijk zal vvonlen veihelerd en alsdan de vrijwilligers onze beste troepen zullen vormen. Het behoeft geen betoog dat wij als trouwe zonen ons Vaderland tot het uiterste willen verdedigen maar wij zijn overtuigd dat dit beter zal geschieden door vrijwilligers, die uit vrije neiging zich tot den soldatenstand voelen ge roepen, dan door lotelingen, die tegen hun zin in het leger worden gedreven. Het bloote gezond verstand pleit hier voor onze zaak. Wanneer de vrijwilliger beter gehuis vest, beter behandeld en vooral beter betaald wordt, dan gelooven wij, dat een leger, samengesteld uit vrijwilligers, eene heilzame oplossing kan voorbereiden der sociale quaest'e en het treurig leger van werkloozen eene eervolle toekomst open stelt. Dat ons streven allerminst anti militair is, kan uit ons program blijken, waar wij op" de tweede plaats de zede lijke, verstandelijke en stoffelijke ver heffing van den militairen stand wen schen te bevorderen. Daarom, Nederlanderslaat ons de handen ineenslaan. Reeds meermalen is door den drang der geheele natie een goede zaak bevorderd, een groot onheil afgewend. Wie zal zeggen, wat ons in de naaste toekomst nog te wachten staat. Het groot, het algemeen belang, waar voor wij streven, behoeft geene nadere verklaring; alleen moet met de zoo nadeelige en zoo inoeielijk te overwinnen sleur worden gebroken. Dit kan door algemeene samenwerking. De contributie a 50 cents per jaar is daarom zoo laag gesteld, opdat zij ook de minst bemiddelden niet zou afschrik ken. In plaatsen, waar nog geen afdee- ling en geen conespondenten zijn, kan men zich gemakkelijk aansluiten bij die der naastbijzijnde plaats. Ligt deze te ver verwijderd, dan richte men zich lot het hoofdbestuur. Nog beter echter ware het, alsdan te trachten door samenwerking eene afdee- ling op te richten. Daarom ten slotte Nederlanders I die uw Vadeiland, doi h ook u zeiven en uwe medeburgers lief hebt, sluit u aan bij den Oranjebond, wiens eenig streven is, om, wars van alle partijzucht, het ons door een vreemden overheerscher opge legde slavenjuk af te werpen. He! Hoofdbestuur van den Oranjebond. II. M. WERKER, Eere-voorzitter AmstenJnm. F. VAN GARDINGEN, Loco-Voorzitter Eindhoven. J. P. M. EIJGENRAAM, Onder-Voor zit t. Amsterdam. W. J. J. DE JONG, Eerste Secretaris Amsterdam. P. J. MAAS, Tweede Secretaris Rotterdam. M. E. NATHANS, Penningmeester Rotterdam. Norb. VAN REUTH, Archivaris Eindhoven. Amsterdam, November 1889. Mijnheer de Redacteur! Reeds tweemaal hebt ge een stuk van een «werkman", aangaande de verhoogde hondenbelasting geweigerd, en dit valt in u niet te prijzen; u beweert nl. dat de ontevredenheid die er toch reeds heerscht er door zou toenemen, dit is m. i. niet waar, want wanneer men aan zijn ontevredenheid lucht geeft in een ingezonden stuk, en dat stuk wordt ge weigerd, juist dan zal de onteviedenheid eerder toe dan afnemen. Beleefd verzoek ik u dan ook om het volgende niet te weigeren, maar wèl te plaatsenEn zou ik u wel willen vragen waarom juist Amsterdam als voor beeld moest dienen bij ons stedekewat zouden de Patroons wel zeggen als alle ambachtslui hier ter stede bij hen kwa men en verklaarden: «hoor eens baas in Amsterdam wordt zooveel verdiend wij moeten dat hier ook hebben," of indien de eigenaars van woningen zooveel huur gingen eischeo voor dezelve als in Amsterdam, en dit is toch ook in den zelfden geest; menig ambachtsman die de drie gulden al wel wat hoog waren orn op te brengen, doch dat kon er nog mee door, rnaar vijf gulden is toch wel wat al te kras; en dat te betalen om de trekhonden, vrij te stellen, (en trekhon den zijn gevaarlijk, zoo niet de gevaar lijkste), is dunkt mij ook al niet om dierenbescherming te bevorderen. t Is waar, menig werkman houdt een hondje, voor liefhebberij maar is het al zoover gekomen dat men dal als over tollige weelde gaat beschouwen? Neen M. d. R. ik vertrouw dan ook en velen met mij, dat u het bij het rechte eind moge hebben als u beweert dat de raad op zijn besluit zal terugkomen. U bij voorbaat dank zeggende voor de verleende plaatsing, heb ik het genoegen te zijn een DIERENVRIEND. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT brengen ter kennis ran de belanghebbenden, dat door L. M. den Koning bij besluit van den 26. November 1889, No. 18, is goedge keurd dat door de gemeente Amersfoort aan vuur-, haven: en forigeld voor het bevaren van de rivier de Eem, gedurende het jaar 1890, geheven wordt vijftig (50) percent van het bedrag bepaald bij het tarief, goedgekeurd bij Koninklijk be sluit van den 1. Mei 1830, No. 3. Amersfoort, den 21. December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, 1°. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op de artikelen 10 en 11 der wet van den 5. Mei 1889, (Staatsblad No. 48), houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaar lijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen Brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dat de arbeidskaar ten bedoeld bij artikel 10 der voor melde wet, zullen worden afgegeven ter gemeente-Secretarie, op Vrijdag, den 27. December aanstaande, tusschen des voor middags 10 en 2 uur des namiddags, en dat op Zaterdag, den 28. December eerstkomende, tusschen des voormiddags 10 en 2 uur des namiddags, de bij artikel 11 van voormelde wet bedoelde werklijsten zullen moeten worden aan geboden ter waarmerking. Amersfoort, den 23. December 1889. De buraemeester voornoemd, W." A. CROOCKEWIT, Weth. F. Br. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der gemeentewet. Hebben besloten dat de verkiezing van één lid van den Raad der gemeente Amersfoort, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. J. BOKST, zal plaats hebben op Dinsdag, den SI. Januari aan staande. Amersfoort, den 23. December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. 1°. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlijden van onze tante, Mejulfr. de Wed. M. SPIER, en van onzen vader en behuwdvader, den Heer D. SCUllLMAN te Hilver sum betuigen wij onzen liarteDJken dank. Amersfoort, 21 Dec. 1889. J. SCHULMAN. M. SCHULMAN— Frohwein. De Notarissen A. H. DRIJFHOUT TAN HO OFF en Mr. J. DE LOUTER te Amersfoort, zul len op Dinsdag 7 Januari 1890, des voormiddags ten ÏO ure, op de Hofstede ,.DE KORTE NIJP" te Sfotzfen- burg, in het openbaar In de gemeente Stoutenbnrg, op het landgoed Stoutenburg, en ander en Aan te wijzen door JOHANNES KUYT aan het Koedijkerhek. In de gemeente Stonteubnrg, op de hofstede „De Horst," Aan te wijzen door L. HUURDEMAN op de hofstede „de Horst." De Boomverkooping zal geschieden des middags 12 uur. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2