MER, Advertentiën. wi& .3» Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. ARMEN-LOTERIJ. IAAL. LIJST Plaatselijke berichten. G. WOLBERS PIEPER Co. Protestantsche WIJSBEGEERTE. W. SALOMONS, Loef Schuphoven, Wet Be volkingsregisters, enz. met Supplement f O 80 id. Arbeidswet, le ged. -0.5O id. id. 2e ged. - 0.25 voor fabrieken of werkplaatsen Ter ezellig jen blik ken stortte ïïn bouwvallig waarvan ook eene Achterdeur bezweken. Geluk bleef de keuken, waarin de bewo ners vertoefden, gespaard en kon ook hun eenigst bezit, eene koe, van uit de puinhoopen in veiligheid worden gebracht De te Amsterdam aanhangige plan nen tot onteigening ten behoeve van de veibouwing en uitbieiding van het post en telegraafkantoor, in verband met den nieuwen verkeerweg, die bestemd is mettertijd eene nieuwe rechtstreekschc verbinding te vormen tusschen den Dam en de Nassaukade, omvatten de ontei gening van 49 perceelen. Op den N.Z. Voorburgwal moeten worden onteigend alle huizen van het Nutsgebouw tot aan de Bodega van «Die Port van Cleve," nummers 210 tol en met '182, dus ook het aloude welbe kende wisselkantoor van Anspach en 'Donk. In de Spuistraat zijn lot afbraak bestemd alle huizen van het Nulsgebouw lot aan de achterzijde van »Die Port van Jleve," nl. de nummers 159 tot en met. Aan de overzijde de huizen 168« en met '152. Op de Singel de perceelen 209 tot en met 187, dus ook het huis genummerd 201, waar Vondel heeft gewoond. Bovendien de enkele huisjes in de Huiszittensteeg. In de Korte Huiszittensteeg zijn geen afzonder lijke perceelen. De opstallen daar be- hooren tot huizen in de Spuistraat of op den Singel. Deze onteigening zal derhalve van den nieuwen verkeerweg de uitvoering moge lijk maken van het gedeelte tusschen den N.Z. Voorburgwal en den Singel. Later zal nog moeten volgen de onteige ning van perceelen aan de Heeren- en Keizersgrachten, ten einde, in verband met de overwelving van de Warmoes gracht, een doorgaanden weg te krijgen van achter het Paleis over de Wester markt en de gedempte Rozengracht naai de Nassaukade. Dc rechtbank te Leeuwarden heeft gister het onderzoek in de strafzaak te gen F. O. W., lid van de firma J. W., beschuldigd van brandstichting in de stoommeelfabriek dier firma op 18 Au gustus jl., waardoor die fabriek met den geheelen voorraad meel en granen is afgebrand, beëindigd. Als verdediger werd de beklaagde bij gestaan door mr. T. van Hettinga Ti omp, die, tegenover het requisitoir van het O. M tot veroordeeling van den beklaagde tot 8 jaren gevangenisstraf, tot vrijspraak concludeerde. De uitspraak is bepaald op 11 Janu- aii a. s. Van Atjeh schi ijft men van bevrien de zijde aan het Bat. Hdbl. «Het wordt waarlijk hoe langer hoe gekker. Nu wordt er weder ten stelligste verzekerd, dat de vijanden niet alleen in 't bezit zijn van repeteerwapens van de allernieuwste soort, maar ook reeds bij enkele gelegenheden hebben gebruik ge maakt van rookvrij buskruit; een ont stekingsmiddel, dat pas is uitgevonden en in Europa nog niet bepaaldelijk is inge voerd, maar steeds beproefd woidt. Wij hopen daarom, dat het gerucht zich niet mag bevestigen, want op die wijze zouden wij op den langen duur te veel in 't nadeel geraken." Bij besluit van Z. M. den Koning is, onder dankbetuiging van de door hen in die betrekkingen bewezen diensten, eervol ontslag verleend aan de heeren: Mr. H. Croockewit, als voorzitter, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck en Mr. F. II. van Persijn, als leden van het coll. van regenten over het huis van be waring alhier. oogen de muren doorborende en fluiste rende Daar misschien Zoo hij daar eens was Ontmoette zij op haar weg een kerk, een kruis, dan knielde zij neder onder den uitroep: God in den hemel heb medelijden met mij. Verlicht mij, leid mij. Ik gevoel dat mijn arme Jan stervende is! Helaas! haar stem verloor zich in de duisternis en niets antwoordde haar dan het geblaf van enkele honden, dwalende als zij. Michaud zag den toestand in. Op ze keren nacht dat hij in haar afwezigheid was opgestaan, zeide hij tot haar toen zij terugkwam Arme vrouwmaar doe toch zoo veel moeite niet.... Zoek niet langer, wij zijn veroordeeld, daarmede is het uit! En toen aan zijn oudsten zoon den kende, wiens regiment in de koloniën stond, en die misschien van alles onkun dig was, fluisterde hij Gelukkig dat Just niet terugkeert. Hij althans, blijft gespaard voor ons on geluk. Eenige dagen later kwam de luitenant Michaud terug. Wordt vervolgd). Blijkens achterstaande advertentie zal de nieuwe Amersfoortsche bank van leening, a. s Donderdag, in de Kromme straat, wijk F. No 231 geopend worden Verkooping van Vaste Goederen. Zaterdag 28 Dec. in het Valkje. Not. de hh. Mr. J. DE LOUTER en A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. J. Een Woonhuis met Bleekveld aan den Weverssingel f1310 2. Een Winkelhuis op den Hof .-1640 3, 4 en 5. Vier Woningen op Bloemendal (in massa.) - 1710 6. Twee Huizen met Grond op de Appelmaikt-1660 7, 8 en 9. Zes Woningen met grond in de Wolkersteeg (in massa)-1680 Jan. Heb je 'took al gehoord? Er is een goede tijd in aantocht voor de dok ters. Piet. Zbo krygen ze ook eens wat rust? J. Laat naar je kijken! Wel.neen er komt drukte. P. Hoezoo, van de influenza? J. Volstrekt niet. Vrij wat erger. P. Van de cholera dan? J. Die moet nog heel uit Azië ko men. Neen het ziektegevaar schuilt veel dichterbij. P. Wat dan? Mazelen, roodvonk, pok ken? J. Je kunt ook niets raden. Kwade koortsen, man. P. En waar moeten die vandaan ko men J. Van al de honden en hondjes die in de beek, de grachten en de Eem verdronken zullen worden we gens het verhoogen der hondenbelasting met 66Vs pet. P. Och kom. Ik geloof van dat vet drinken nog niemendal. J. Waarom niet? P. Omdat het verhoogen der honden belasting op een vergissing steunt. J. Dan moet men het er maar op wagen om de hondjes nog wat te laten leven. Een bewijs, welke uitbreiding de griep te Parijs heeft verkregen is, dat het weke lijks stertecijfer, dat gewoonlijk beneden 1000 blijft, in de afgeloopen week tot 2528 is gestegen. De griep. Er is toch niets nieuws onder de zon. Zij, die zich door de griep voelen aangetast, zich een echt ziekelijk gelaat, passende bij de kwaal, wisten te geven en zich opsloten in de kamer, waar hun ecnig gezelschap bestond in een" gloeienden kachel, in de heilige verbeel ding, dat zij eens aangetast waren door een nieuw uitgevonden ziekte, zij zien zich langzamerhand die illusie ontnemen want 't blijkt al meer en meer, dat de griep,eldersin geschiedboeken vereeuwigd als de influenza, reeds sinds jaar en dag ODddwaalt over bijna geheel de aarde. Geen tropische hitte weerhoudt haar, geen Siberische koude jaagt haar angst aan, als een «wandelende Jood" dwaalt zij van Zuid tot Nooid, van Oost tot West, om nu eens spoorloos te verdwijnen, en na verloop van eenigen tijd weer te voor schijn te komen op een plaats, waar men haar het minst had verwacht. Zelfs Göethe heeft de influenza, de def tige, of de griep, de burgerlijke kwaal, gekend. Immers in het jaar 1781 schreef hij aan den hertog Karei August: «Men spreekt hier van niets dan de influenza." En dat was nog niet eens haar eerste optreden. Bonnisagni en Villani beschrij ven haar marsch in Augustus 1323, Maart 1328 en Januari 1378. Ja, er zijn er, die beweren dat Europa in 1259,1173,929, 842 en 488 met een bezoek der mode ziekte werd vereerd. Toen was zij nog zeer goedaardig, deed niemand veel kwaad, doch zij schijnt inet het toenemen der jaren hoe langer hoe nukkiger te worden. Het eerste toonde zij haar kwaadwillig heid in Italië in 1510 en in 1557 op Sicilië. In 1580 stak zij over naar Frank rijk, waar't haar blijkbaar slecht voldeed, want reeds kort daarna keerde zij naar Italië terug. Haar marschorder luidt verder als volgt 1593. Bezoek aan Venetië, langzaam vooruitrukkende tot binnen de poorten van Rome. 1597. Beginnende op Sicilië een gefor ceerde marsch naar het Noorden. 1626—16571658. Teiugtocht, maar met looden schoenen, uit het Noorden naar Italië. 1709. Rondreis van Italië naar Frank rijk en België. Een bezoek gebracht aan Berlijn, Sint Petersburg en kopenhagen. 1702. Teruggedrongen uit het Noorden naar het Zuiden. 17301731. Verdreven uit Italië, ver schanst zjj zich in Rusland, trekt zij zich in Italië terug, om zich eindelijk te nes telen in Duitschland en Zwitsejland. 1767—1805. Vijf strooptochten op Si cilië. 1831. Van uit haar vesting Petersburg worden uitvallen gedaan door geheel Eu ropa. 1847 48—51. Strooptochten hier en Jaar en overal. 1855-57-50. Verschanst zij zich in Rusland en waagt zoo nu en dan nog eens een uitval in de omliggende stre ken. Amst. Crt. Kapitein O'Shea, een bekend lid der Iersche partij, heeft een eisch tot echt scheiding ingesteld tegen zijne vrouw, die hij beschuldigt, in ongeoorloofde betrek king te hebben gestaan met Parnell. Men zegt, dat veel moeite is gedaan om kapi tein O'Shea van dien stap terug te hon den, die natuurlijk aan Parnell's gpzag en invloed grooten afbreuk moet doen. In strijd met de gewoonte eischt de ka pitein geen schadevergoeding. Werkstakingen. De werkstakingen in 't kolendistrict van Charleroi duren steeds voort. Van de 33,000 mijnwerkers hebben ongeveer 10 a 11 duizend den arbeid neergelegd. In de mijn Sacré-Madame werken 427 van de 1130 werklieden; in Marnbourg heerscht algemeene werkstaking evenals in Viviers-Réunis. Bonne-Espérance, Nord de Gilly en Trieu-Kaisin. De helft van t volk werkt te Courcelles-Nord, la Ro ebelle, Marcinelle-Nord, 't land van Luik Bayemont. Wat men sedert langen tijd niet heeft gezien, is thans weer geschied. In 't bassin van Luik worden Engelsche kolen ingevoerd. De groote fabriek Cocke- rill heeft een harer chefs naar Engeland gezonden om te onderhandelen over den aankoop van 10,000 ton kolen en 6000 ton cokes. Alom klagen de winkeliers in het bui tenland over het groote nadeel, dat zij bij de gewone Kerstmisdrukte door het heerschen der thans overal optredende griep hebben geleden. Zelfs de verkoopers der gewone levensbehoeften ondervonden daar groot nadeel door de ziekte. De Temps verzekert, dat een bakker in de Rue St. Honoré gedurende de vo rige week 120 kilo brood per dag min der heeft verkocht dan gewoonlijk en ook de groote slagers verkoopen gemiddeld 80 tot 100 kilo vleesch minder per dag. Zeer groot is echter de aanviaag om bce- nen voor soep en boudlon,zoodat de prijs van dit artikel aanmerkelijk is gerezen Nog meer klagen de sigarenhandelaars, omdat er zoo weinig wordt gerookt Daarentegen maken de doktoren en apo thekers goede "KPven. Van porticuliere zijile vei neemt de Temps, dat er te Parijs apothekers zijn die in éen week voor 1500 a 1800 francs geneesmiddelen (an- tipyrine en chiuine) afleverden, alleen tot bestrijding van de griep. Uit Amerika wordt een uitvinding van Edison gemeldt, die, zoo het bericht waar is, een reusachtige omwenteling in de journalistiek zal teweegbrengen. Het moet hem namelijk gelukt zijn het mid del te vinden om per kabel drukvormen te stereolypeeren I Een blad hier in den Haag gezet, zou dus terstond na het op maken van den vorm, zoowel hier, als te Amsterdam, te Ainhem en te Gro- gen ter perse gelegd kunnen worden. Op het oogenhlik moge men dit met ons voor een sprookje houden, men bedenke, dat men nog geen twaalf jaar geleden ditzelfde dacht van de telefoon (Vad.) Vreemd weder. Terwijl dezer dagen op den Atlanti sche Oceaan zwaar stormweder woedde, was het op het vasteland van Noord- Amerika buitengewoon warm veelal met windstilte. Te New-York wees de ther mometer op den eersten Kerstdag 65° Fahr., te Pittsburg 80°, te Iowa 70°. De Mississippi is geheel vry van ijs, en op de groote meren gaat de scheepvarrt voort als midden in den zomer. Deze ongewone toestand werkt verlammend op den steenkolenhandel, die geheel stilstaat, en in vele mijnen is het werk gestaakt, dewijl de kolen nagenoeg onverkoopbaar zijn. Duizenden mijnwerkers zijn hierdoor zonder arbeid. Alleen de Pennsylvania- kolenmaatschappij sloot reeds veertien mijnen en ontsloeg vierduizend arbeiders. Te Berlijn bedroeg het aantal pak ketten met geschenken, die ter gelegen heid van het Kerstfeest door den post dienst aldaar zijn verzonden, drie millioen. De Temps beschrijft een proeftocht met de Gymnotus, een Fransche onder- zeesche boot. Zij heeft een spoelvormige gedaante, een lengte van 18.20 meter en een middellijn van 1.80 m.. zoodat een man er rechtop in «taan kan het weegt 30,000 K.G. en wordt voortbewogen met een 7-bladige schroef, die door een elec- trische machine van 54 paaidenkracht in beweging wordt gebracht. Met den uit- inder en 3 andere personen bleef de boot 2 uur onder water op een diepte van omstreeks '/s meter. De lucht in de bcot bleef zuiver en de ademhaling on dervond geenerlei belemmeringen- Aan de oppervlakte van het water was geen beweging te zien boven de plaats waar de boot zich bewoog. Een reus. Men vindt, zegt een Z.-Afr. blad, on der onze boeren vele groote, sterke per sonen, maai er zullen er weinig zijn zoo groot als Johannes Erasmus, van Won- derboon. Zaterdag in het Pretoria Hotel zijnde, werd er gewed hoe lang hij wel zou zijn, toen bevonden werd dat zijn lengte 6 voet 9'/i duim bedroeg. Een reuzenkelder te Bheims De inrichtingen der stad Rheims voor de fa bricatie der champagne en de daarbij behoorende kelders strekken zich ver en in alle richtingen uit als een eindeloos labyrinth van gewelfde gangen en gale rijen,dikwijls twee verdiepingen hoog, en volgepropt met flesschen en vaten. De grootste inrichting is» die van de heeren Pommery en Greno, in de nabij heid der stad. Het geheel heeft het uit zicht van een groot Gothisch gebouw met verscheidene torens. Door eene groote poort treedt men in een uitgestrekte hal, 180 voet lang en 90 voet breed. Rondom verheffen zich lange rijen van vaten waarvan de grootste niet minder dan 25,000 liter inhoud hebben. Stoommachi nes, die acht vaten tegelijk kunnen ophef fen, staan mei de kelders in verbinding en men kan ze bereiken door een trap van 116 treden, ieder twaalf voetbreed. Deze kelder bestaat uit 130 kolossale gangen, die met uitgestrekte galerijen in verbinding staan, zoodat men uren kan wandelen zonder tweemaal op de zelfde plaats te komen. Zij bevatten thans twaalf millioen flesschen Champagne, genoeg om te voorzien in den voorraad, die in vijf jaar wordt gebruikt. Het etablissement is electrisch verlichten van telefoons voor zien. Ofschoon ieder lid der firma zelf uitgestrekte wijnbergen bezit te Verzenay, Ay en Bonzy, heeft de firma nog onge veer een zesde gedeelte van den oogst van 1889 voor 600,000 pond sterling ge kocht. Op het bal. «Kerelwat transpi reer je! Danst die dame dan zoo zwaar?" „Dat haal je de deksel! Ze krijgt een ton mee, maar ik geloof, dat ze die, in centen gewisseld, in hare zakken heeft Laat. Twee vrienden, model-echt- genooten overigens, zijn wat laat uitge weest en brengen more majorum elkan der thuis. Zoo wordt het middernacht. Een stads klok slaat twaalf en even daarna een tweede. «Elf, twaalf, dertien, veertien" telt de oudste der twee zondaars, «neen, Willem zoo laat zijn we toch nog nooit thuis gekomen Hondentrouw Nadut II. Woensdag de overleden burgemeester van Heeze (N.-B.) ter aarde was be>teld, vond men den volgenden dag zijn hond, die van hel oogenhlik van den dood af had zitten treuren, op de begraafplaats angstkreten slakend en het mulle zand van den graf heuvel zijns meesters met de pooten omwoelend. De couranten In geen land van Europa worden zooveel bladen uitgegeven als in Duitschland. Daar verschijnen 5500 bladen, waaronder 800 dagbladen. Daarop volgt Engeland met 300 bladen (809 dag bladen), Frankrijk met 2819, Italië met 1400, Oostenrijk-Hongai ije met 1200, Spanje met 850, Rusland met 800 en Zwitserland met 450 bladen. Frankrijk heeft 700, Italië 170 en Oostenrijk-Hongarije 150 dagbladen. Het getal periodieke geschriften in ge heel Europa bedraagt 20,000, in Azië 3000, waarvan de meesten in Japan en Britsch-Indië, en in Afrika 200. De Ver- eenigde Staten bereiken het getal 12,500, Kanada en Australië ieder 700. Gemiddeld bestaat er één courant op de 82,600 personen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102) Doen te weten, dat het le aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke ouisrlag) over het dienst jaar 1889, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende v ij f maanden op de Secretarie der ge meente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 31 December 1889. Bxrgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Uitgever en Redactie bieden hunnen lezers, op dezen dag, hunnen lieil- groet aan. I Jan. '90. Bij de wisseling des jaars brengt bij deze, de ondergeteekende. aan zijn geachte begunstigers, zijn beste weoschen. 1 Jan. '90. Bij de wisseling des jaars bieden wij onze geachte clientelle onzen heil- wenscli aan. 1 Jan. '90. Voorspoedig bevallen van e MEISJE: M. E. REYNDERS—Calkoen. Amersfoort, 28 Dec. 1889. Wij hebben de eer met onzen vrien delijken dank voor de ondervonden be langstelling onzen stadgenooten mede te deelen, dat de onlangs gehouden LOTERIJ aan GIFTEN en LOTEN de som van f987,711/, heeft opgebracht. Wij voegen hierbij een kort verslag onzer uitgaven. Wij besteedden Voor onze Vrouwen-werkver schaffing f 200, Voor onze Naaischool - 190,—' Voor wekelijksche of jaarlijk- sclie ondersteuning - 300,-4- Voor voeding, ligging en brand stof- 133,86 Voor de winteruitdeeling aan kousen en hemden - 200, Voor de onkosten der loterij - 40, f1063,86 Mej. DE LOUTER. Mej. FOCKENS. Mej. VEDER. Mej. Fr. DE TALMA. Mej. COCHIUS. Mej. v. LANSCHOT HUBRECHT. Amersfoort, 1 Jan. 1890. V Bij A. M. SLOTHOUWER alhier is verschenen: Kortelijk verklaard dook D. BURGER. 3e vermeet derde druk. - Prijs 40 cenl. I/1V00 bestand tegen vuur, water en iedere weersgesteldheid. Vervangt lood, zink, asfalt-dak- papier, door haar duurzaamheid en goedkoopte. Alleenverkoop voor Amersfoort en Omstreken bij iu Bouwmaterialen, Amerstoort. Monster op aanvrage. Commissionairs in Effecten en Wissels. Muurhuizen A. 289 Amersfoort. Koopen en verkoopen effecten, coupons, vreemde muntspeciën en bankpapier, binnen- en buitenlandsche wissels, sluiten beleeningen en prolongatiën, disconteeren openen Rekening-Courant met rentever goeding, nemen gelden a deposito, ver- leenen crediet op nader overeen te ko men voorwaarden. Bij Brückwilder te Vlaardingen verscheen welke aldaar volgeus art. 11 der Arbeidswet moet opgehangen wordeu, /'0,10. Dezelfde lijst op cat ton 0,35. I.IJST van werklieden beneden 16 jaar voor de aanvrage van kaarten aan den Burgemeester, 8 et. TITEL- EN BINNENVELLEN A 0,07'/, per Tel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2