NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. lagdaleRct's led. BERICHT. No. 5. Woensdag 15 Januari 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Mevrouw SILYÈ BINNENLAND. FEUILLETON. AMEBSFOORTSCHE COUKANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Als premie-boekwerk voor het eernte kwartaal iu 1890 kunnen wij thans onze lezers aanbieden een oor spronkelijke Roman, getiteld: 11 ill DOOR Schrijfster van Tweeërlei Kruis' Men leze s. v. p. achterstaan de aankondiging en verzuime vooral niet het biljet aan ons Bureau, met bijvoe ging van 40 centen, op tijd in te leveren. DE UITGEVER. Z. M. de Koning heeft aan H. Ds. buitougewonen gezant en gevolmachtigden minister bij het Duitsche Hof, jhr. mr. F. P. van der Hoeven, opgedragen. Z. M. ter gelegenheid der plechtige teraarde bestelling van wijlen Hare Majesteit Keizerin Augusta, weduwe van Zijne Majesteit Keizer Wilhelm I, bij Zijne Majesteit den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, in bijzondere zen ding te vertegenwoordigen. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in het jaar 1890 geen studenten in de ge neeskunde aan de Universiteiten hier te lande, op den voet der bepalingen van het gewijzigd reglement, zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij artikel 18 der Wet van 2 Augustus 1880 (Staatsblad no. 145) om, na het verkrij gen van den titel van arts, eene benoe ming tot officier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. Door den Minister van binnenland- sche zaken zijn aan Gedeputeerde Staten der provinciën toegezonden de door hem ontworpen voorschriften ter uitvoering van art. 54 der onderwijswet. De minis- DOOR C b. DESLTS. (Naar het Fransch.) 23) In eene opwelling van bewondering, vloog Just haar om den hals. Goed gesproken, zeide hij, men vlucht niet voor den vijandDe moe digste onzei zijt gij, moeder I En de vader, instemmende met die twee edele harten, besloot met de woor den: Vergeving, vrouw I gij alleen zijt moedig en wijs. Neen ik zal niet wijken en al mocht Jan Michaud er onder bezwij ken, zijn graf zal hier blijven om zijne onschuld aantetoonen I Zijn zoon keerde zich tot hem en drukte hem aan 't hart. Moed gehouden, vader!.... God zal u sterken 1.... Hij zal u in uw eer her stellen!.... Vertrouwen wjj in Hem en in Magdalena I Sedert de tien laatste maanden, had ter verlangt daarover he^ gevoelen van Gedeputeerde Staten te vernemen. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Ct., zijn de spoorweg-ontwerpen niet zooals gemeld werd, dezer dagen bij den Raad van State ingekomen, maar is het advies van den Raad reeds uitgebracht. Het 50-jarig jubilé van den contro leur over de vervaardiging van postzegels enz., den heer D. M. L. baron Sweerts de Landas, te Haarlem, ging Zaterdag niet onopgemerkt voorbij. Het bureel van den jubilaris, gevestigd nevens de drukkerij der firma Job. Enschedé Sc Zonen, was smaakvol versieid met vlag gen en groen. Bij zijne komst ten kan tore werd de feestvierende verrast met de hulde, toepasselijk aangebracht in een chassinet, midden in het groen, en aan gesproken door den eerstaanwezenden adsistent, den heer A. de Haan. Daarna kwamen de heeren Enschedé den heer Sweerts complimenteeren en een aandenken aan dezen dag als bewijs hunner hoogachting aanbieden. In den loop van den dag ontving de heer Sweerts een telegram van geluk- wensching van den minister van W., H. en N. en een zeer vleiend schrijven van den hoofddirecteur der posterijen, den lieer Hofstede. Zondag 12 Januari, was het 83 jaar geleden, dat een gedeelte van de stad Leiden door het springen van een kruitschip werd vernield. Van hen, die toen onder de puinhoo- pen geraakten, maar gelukkig gered wer den, is thans niemand meer in leven, ook niet van hen, die toen nog slechts kinderen waren. De laatste is onlangs overleden. Sedert Woensdag avond is de machinale vlasspinnerij te Groningen ge sloten, zoodat thans niemand meer op de fabriek werkzaam is. De gehuwden, die niet aan de werk staking hebben deelgenomen, ontvangen voorloopig de helft van hun wekelijkse!) loon. De sergeant-majoor G. van het korps genietroepen te Utrecht, heeft zich uit de voeten gemaakt, met zich nemende een Michaud niet zoo geglimlacht, niet zoo het oog opgeslagen, niet zoo het hoofd opgeheven. O riep hij opgetogen, dat is beter voor mijn herstel dan alle dranken van den dokter!.... Ik voel mij reeds veel sterkerIk heb nu weer kracht en geduld opgedaan! En zijn beide handen op de schouders van zijn zoon leggende, ging hij vooit: Het voornaamste is dat gij uw ge luk niet wegweipt, dat wij u gelukkig zienl Ik ken slechts half uw geheim, maar zoo ge de verplaatsing, waarvan ge daar even spraakt, noodzakelijk oordeelt, zoo gij meent ons le moeten verlaten, al ware het morgen, ik zal u niet weei hou den, mijn kind 1 Ga gij op uwe wijze strijden.... Wij zullen ook strijden Hij was opgewonden. Zijne vrouw meen de hem kalmte le moeten aanbevelen. Het zij zoo! antwoordde hij, even opgewekt als eertijds, wij zullen daarover later nog wel eens spreken. Maar de goe de jongen heeft een zeer lange reis ge maakt.... Gaan we van daag niet eten? Ik heb waarlijk hongert Magdalena weende van vreugde. Het was zoo lang geleden sinds zij haar armen Jan zoo had booren spreken. Zij ging naar de keuken. Het was avond geworden. Een laatste bedrag van f 000 bestemd voor de corn- paguie'sadministratie. Genoemde militair is gehuwd en heeft vier kleine kinderen. Uit Haarlem meldt men, dat het jaarlijksche skopperfeest" der typo grafische gezellen wegens de heerschende influenza geen voortgang kan hebben. De stationschef te Alkmaar R. onlangs in zijn betrekking geschorst, is thans geheel van de maatschappij ont slagen, wegens misbruik van vertrouwen. Aan de boerderij van de Rijksland bouwschool te Wageningen kwam Zater dag jl. eene drachtige zeugen een jonge beer van het Tamworthras aan. Do kleur van deze varkens is rood en in tegenstelling van andere Engelsche varkens-rassen hebben zij een vrij langen kop, ook zijn ze minder ineengedrongen van lichaam. Varkenshouders, die wat op hebben met een lang ras, vinden hier van hun gading. De Staf-kapt. G. J. Govaars, van het Leger des Ileils, die sedert eenigen tijd in Engeland werkzaam was, is in Nederland teruggekeerd en zal nu op treden als districts-officier in het district Zeeland. Gelijk men weet waren hij en majoor J. K. Tyler (thans in Afrika) de baanbrekers voor het leger in Nederland. Mevrouw Booth, die ernstig ziek was, betert eenigszins. Gustaf Adolf Teichman, 37 jaren, slank, met rosachtigen baard, bleeke kleur en blauwe oogen gekleed met don kerblauwe overjas, bruine jas en vest, grijze broek, wordt door de Duitsche Re geering gezocht en diens uitlevering is aangevraagd. Hij was postbeambte te Heddesdorf bij Neuwied en heeft 3900 mark verduisterd. Van zijn opsporing en aanhouding waarvoor een premie van 300 mark is uitgeloofd - wordt bericht verzocht aan het Dep. van Just., waar ook zijn portret berust. Door de Holl. Maatschappij van Landbouw, afdeeling Hollands Noorder kwartier, is een prachtige collectie vee, bestaande uit 21 stuks koeien en stieren, van Hoorn per spoor verzonden naar Rotterdam, om te worden geëxposeerd op de Landbouwtentoonstelling te Buenos- Ayres. Zonder twijfel zal onze veestapel door deze inzending in belangrijkheid winnen. Men denke slechts, dat zich onder bovengenoemd getal een stier bevindt, afkomstig uit de Beemster, die door den heer de Beukelaar voor een inderdaad fabelachtige som was aangekocht. De heer K. Tensen uit Schellinkhout zal het kost bare vee vergezellen en hoopt na onge veer zes maanden terug te keeren. 't Is te wenschen, dat hij gezond en met lau weren gekroond te Hoorn terug moge komen. Te Utrecht is opgericht de naam- looze vennootschap Wester-Tram-Omni- busmaatschappij, die zich ten doel stelt een geregelden dienst met tramomnibus sen in het leven te roepen tusschen Utrechtde Meern Harnielen, en de MeernMontfoort. Als commissarissen zullen optreden de heeren jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vliet en J. W. A. Diemont, beiden te Oudenrijm en C. Verweyle Harmeien. De ontwerper, de heer Aersloot te Bilt, is met algemeene stemmen tot directeur benoemd. Door de heeren A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem is aan de Maatschappij Ijzergieterij de Prins van Oranje te 's Gravenhage opgedragen het vervaardigen, leveren en stellen van den ijzeren bouw van een steenkolenma- gazijn aan den noordelijken oever van het Noordzeekanaal, welk werk door het mi nisterie van Marine aan bovengenoemde aannemers is uitbesteed. Dit steenkolenmagazijn, geheel van ijzer en rustende op een steenen voeting, heeft een lengte van 165 M. bij een breedte van 21.40., terwijl de hoogte 9.60 M. bedraagt. Een 15tal kapiteins en le luitenants bij het regiment schutterij te Rotterdam hebben zich tot den minister van binnen- landsche zaken gewend met een adres, waarin zij er op wijzen, dat sedert tal van jaren de verstandhouding tusschen den kolonel van genoemd regiment en het meerendeel der daarbij dienende su balterne officieren steeds slechter wordt. Met verwijzing naar een door de heeren W. Smalt en dertien andere le luitenants der dd. Schutterij aldaar op 31 Mei 1889 den minister gezonden adres, verzoeken zij o.a., dat de examens voor het verkrij gen van een rang hij de schutterij zul len worden afgenomen volgens een vooraf bekend gemaakt pogramma, zoo mogelijk voor een vaste commissie, en dat die examens van alle candidaten gelijkelijk zullen gevorderd worden, zoodat aan ge passeerde officieren alsnog de gelegenheid worde geboden, bewijzen af te leggen van hunne geschiktheid tot bevordering, zon der zich aan het gevaar bloot te stellen, eventueel door persoonlijke vijanden ge ëxamineerd te worden, zonder eenigen waarborg van onpartijdigheid waar door zij in hun rang en anciënniteit kun nen hersteld worden. Ook te Helmond doet zich de in vloed van de arbeidswet reeds eeniger- mate gevoelen. Daar op de weverijen op het stuk gewerkt wordt en er in den drukken tijd langer arbeid verricht wordt, dan thans voor vrouwen en meisjes is toegestaan, ondervinden deze daarvan thans nog al eenig nadeel. Om hierin tegemoet te komen, moet men op eenige fabrieken voornemens zijn, de mannen twee uren per dag langer te laten wer ken. Zoodoende ontvangt dan de man meer wat vrouw of dochter minder ver dient. Te Amsterdam heeft een bespre king plaats gehad, met het doel een bouwvereeniging te stichten in de Zuid- Afrikaansche Republiek, waarvoor men de noodige gelden wenscht bijeen te brengen, zoomede voor den aankoop van eenige bebouwde en onbebouwde erven te Pretoria. Uit Londen wordt aan het Hbl. ge seind dal volgens geloofwaardige berich ten binnenkort waarschijnlijk de intrek king is te verwachten van de beperken de maatregelen omtrent den invoer van vee uit ons land en zulks als gevolg van de tusschenkomst van den Nederlandschen gezant en de bevredigende maatregelen der Nederlandsche regeering. De invoer zal op dezelfde voorwaarden als die, welke van September tot Decem ber van kracht waren, opnieuw worden toegestaan. Wegens de bij het depar tement van landbouw te vervullen for maliteiten zal de intrekking der qua rantaine-bepalingen wel niet vóór einde Januari geschieden. zonnestraal flikkerde tusschen de wingerd takken, die door den wind heen en weer werden bewogen en vei lichtte de werk plaats. De kinderen hingen aan hun groo- ten broer, die hen reeds had weten te troosten met hun leed dat zij zoo spoedig van hun overzeesche reis waren terugge komen. Vriend Barnabé kwam binnen om in haast het goed van den luitenant te brengen. Deze opende zijn koffer om Jean- nette en Pieter de geschenken te over handigen die hij voor hen uil verre ge westen had mede gebracht. Toen want hij had niemand vergeten kwam de beurt aan Jan en Magdalena, welke laat ste spoedig kwam aankondigen dat het avondeten op tafel stond. Men at weinig, maar sprak des te meer. Geen enkele zinspeling werd er meer gemaakt op hetgeen hen daar straks zoo diep bewogen had. Een sluier, door nie mand opgelicht, bedekte dit treurige on derwerp. Just, voortdurend met vragen overladen, sprak over zijDe reizen, veldtochten en gevechten en zeide eindelijk zonder na denken Daar ziet ge wat het wil zeggen een oud soldaat te wezen nu ben ik ook bezig mijne 'veldtochten te vertellen." Plotseling hield hij op. Een wolk dreef over zijn voorhoofd. Even als kapitein Lambert! voegde Magdalena er bij Dat is waar ook! viel Jan in, die nu ongerust begon te worden, gij denkt hem toch te gaan bezoeken. O, morgen, stamelde de luitenant. Waarom niet van avond? vroeg zijne moeder. En toen zij hem aanzag en zijne aar zeling bespeurde, voegde zij er bij Ik zal u vergezellen, wilt, ge? Ja!.... antwoordde hij haastig ter wijl hij dadelijk opstond, daar hij van ongeduld brandde alleen met Magdalena te zijn. Met Magdalena alleen kon hij eindelijk spreken over haar, wier naam hij nog niet had durven uitspreken. Wij zullen u bij de Wilgenrots af wachten, sprak de vader. Die rots is een soort van voorgebergte die langs de rivier loopt. Niet ver van daar is de straatweg. Reeds had Magdalena een doek omge slagen. Met Just gearmd, vertrokken zij. Jan gevoelde dat het onbescheiden zou zijn ze van te nabij te volgen. Om dus de kinderen een oogenblik optehouden, raadde hij ze aan een paar geschenken van hun broeder medetenemen. Toen hij nu den heuvel had bereikt, keek hij uit naar den straatweg, waar in een bocht de woning stond van kapitein Lambert. Daar, dacht hij, zal het geluk of ongeluk van Just worden beslist. Reeds was het donker geworden; een zachte, heldere zomeravond. Door de oude eiken, die de hoogte kroonden, zag men de maan opstijgen langs het blauwe hemel gewelf. Enkele sterren schitterden hier en daar. Een frisch koeltje deed het water kabbelen en boog het riet en de winger den. Men hoorde slechts het geluid der krekels en kikvorschen. Tot voorbij de laatste huizen van het dorp waren Magdalena en haar zoon snel en stilzwijgend voortgegaan. Toen eerst hield deze zijn stap in en fluisterde; Nu, moeder waarom spreekt gij niet? Toen wij van Epinal zijn terugge keerd, antwoordde zij, was de kapitein hij zijne oudste dochter. Mijnheer Lam bert was voorzitter van de jury en zoo lang de assises duurden heeft Delphine haar zuster gezelschap gehouden. En toen zij weer terug waren ge keerd? Gij weet kindlief, merkte zij ter stond op, dat zij ons nooit geregeld be zochten. Een groet in 't voorbijgaan, meer niet. En nu?

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1