KOST EN INWONING Advertentiën. Gehuwde Lieden, Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. CONCIERGE van het Mnsenm, Een jongmensch (Dnilscher), Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. De heer G. B. ran Leersum, te Wageningen, vroeger wonende te Utrecht, heeft bij het Grand Concours internatio nal, uitgeschreven door de Académie La- martine, Sociéte internationale des Let tres et des Beaux Arts te Menou par Varzy (Nièvres) in de afdeeling sDessin," de hoogste onderscheiding verworven met zijn onder het motto ipolitique" inge zonden crayonteekening, voorstellende Gladstone. Deze hoogste onderscheiding (Prix d'honneur) bestaat uit de Palme de Vermeil. De heer van Leersum is de eenige Nederlander, die in dezen driejaarlijk- schen wedstrijd deze werkelijk Looge onderscheiding mocht verwerven. Geen andere Nederlander, die op dezen wed strijd in eene der vier secties inzond werd bekroond. De anti-revolutionaire kiesvereeni- ging Nederland en Oranje" heeft in de gister avond gehouden vergadering tot candidaat voor het lidmaatschap van de gemeenteraad gesteld, de heer S. Knoppers. Door de R. K. kiesvereeniging »Recht voor Allen" alhier is jl. Donder dag tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de Heer J. A. Hameis. Naar wij uit goede bron vernemen wordt door den heer gemeente-ontvan ger, zoolang de Koninklijke goedkeuring op de nieuwe verordening tot heffing der hondenbelasting niet is ingekomen, het bedrag van drie gulden voor de losloo- pende honden geheven. Wij raden de belastingschuldigen, in hun belang aan van deze gelegenheid voor 1890 nog ten spoedigste gebruik te maken. Verder verwijzen wij naar de Kennis geving van den Commissaris van Politie, in dit blad. Gisteren namiddag omstreeks half zes, brak er een binnenbrand uit bij den kleedermaker R. in de Lavendelstraat, welk in het begin zich dreigend liet aan zien. Spoedig was de brandweer aan wezig, die de brand tot de werkplaats beperkte. Ter algemeene vergadering van de afdeeling Amersfoort, van het Ulrechtsch Genootschap voor landbouw en kruidkun de, die Vrijdag werd gehouden, zijn de voorstellen van het bestuur, betreffende de werkzaamheden der afdeeling in 1890, allen aangenomen. Alzoo zullen ook in dit jaar weder keuringen van hengsten, stie ren #n varkensberen gehouden worden. In de daarvoor gewoonlijk gevolgde po- gramma's werden echter kleine wijzigin gen aangebracht. Zoo werd besloten, aan de eigenaars van stieren met kalverstan- den, die de twee hoogste prijzen zullen betalen, een extra-premie toe te kennen van f25 ieder, wanneer zij het bekroonde dier, ten dienste van de landbouw, in eigendom behouden tot 1 Augustus 1891 Voor het geval door het gemeentebestuur van Amersfoort weder subsidie voor de voorjaarsveemarkten wordt aangevraagd, zal daaraan f100 worden besteed. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer T. J. Swierstra, te Scharnegoutum, zich bereid heeft verklaard, alhier eene lezing over zuivelbereiding te houden en dat deze daartoe zal worden uitgenoodigd op de aanstaande najaars-vergadering der afdeeling, waarin tevens de periodieke verkiezing van twee bestuursleden en eene verloting van landbouwvoorwerpen zal plaats hebben. De rekening en verant woording over 1889 werd, na door eene daartoe benoemde commissie te zijn na gezien en in orde bevonden, goedgekeurd. Wij vestigen de aandacht van allen die zich van harte verheugen over elk middel, dat bedacht en toegepast wordt om den werkman in zijn dikwijls zoo gevaarlijk bedrijf voor onheilen te behoe den, op de voordracht, die aanstaanden Vrijdag 's avonds om 8 uur in Amicitia De kapitein houdt als uit gewoonte voor de werkplaats op. Hij heeft altijd een beleefd woord voor uw vader over. Zelfs zou men zeggen dat hij, gedurende ons ongeluk, er prijs op stelt ons meer deelneming te toonen. Een keer zelfs heeft hij mij de hand gedrukt en mij op be wogen toon gezegdVerlies den moed niet I" Een kreet van vreugde ontsnapte aan de lippen van den luitenant. i O! dat stelt mij een weinig gerust, sprak hij. Maar zij.... zijne dochter.... Ik heb haar alleen in de kerk ge zien, antwoordde Magdalena. Denk er toch aan, Just, dal wij slechts werklieden zijn en dat wij altijd genoeg gevoel van betamelijkheid hebben gehad om den af stand in 't oog te houden. Iedereen is trotsch op zijn manierdat is onze trots. Gij alleen gingt bij hen. En hoewel ik het jonge meisje hartelijk lief heb, en zij mij wellicht ook een wei nig mag lijden, hebben wij nog nouit een geregeld gespiek gevoerd.... Maar. viel Just haar in de rede, men heeft toch oogen, en zonder te spre ken, begiijpen vrouwen met een warm hard elkander.... Wordt vervolgd gehouden zal worden door den Heer F. W. Westerouen van Meeteren, Techno loog, in eene vergadering van het Depar tement der Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid. De Heer van Meeteren heeft vele fa brieken hier te lande en in het buiten land bezocht en bemerkte, dat in de meeste de middelen om onheilen te voor komen nog schaars aanwezig zijn. Opge wekt door het voorbeeld van eenige fa brikanten, voornamelijk van die uit den Elzas, wil hij trachten in dien minder gunstigen toestand verbetering te brengen door aan te toonen wat reeds met een voudige middelen in deze gedaan kan worden en door op het voetspoor van de Association pour prévenir les accidents de fabrique a Mulhouse (Alsace) eene vereeniging van nijveren te stichten, die ten doel heeft die voorzorgsmaatregelen in toepassing te brengen. Eene collectie modellen van de ge noemde Elzasser Vereeniging, den Heer van Meeleren welwillend in bruikleen afgestaan, zal aanwezig zijn en door hem verklaard worden. Onnoodig te zeggen, dat het Bestuur van het Departement allen, die zich daar toe aanmelden gaarne in de gelegenheid zal stellen zulk een belangrijk onderwerp te hooren bespreken. Moge velen zich daartoe aangetrokken gevoelen Tot administrateur van het Milit. Hospitaal alhier is benoemd de Heer J. A. Gouvenar. In ons vorig nummer was de naain niet juist waarom w(j dit bericht her plaatsen. Morgen, Donderdagavond te 8 uren zal in Amicitia, in eene vergadering met Dames van het Departement Ameisfoort der Maatsch. tot Nut van 't Alg. als spreker optreden de heer P. M. Keiler van Hoorn, van Dordrecht. De rechtbank te Utrecht deed Maan dag uitspraak o.m. in de navolgende zaken A. M., zonder vaste woonplaats thans te Utrecht in verzekerde bewaring, bekl. van bedelarij en poging tot diefstal met geweldpleging ten nadeele van A. C. Voorhoeve te Scherpenzeel, veroordeeld tot 6 dagen hechtenis en één maand ge vangenisstraf; F. B. v. O., te Amers foort H. V., te Groningen E. v. d. W., te Utrecht, en N. B. te 's Hage, allen bekl. van wederspannigheid tegen amb tenaren gedurende de rechtmatige uit oefening hunner bediening, veroordeeld de 1. bekl. lot 6 dagen, de 2 bekl. tot 3 weken en de 3 en 4 bekl. ieder 12 dagen gevangepisstraf; J. M., te Amers foort, bekl. van diefstal van een zak, gevuld met aardappelen, uit de schuur en ten nadeele van J. Kok, veroordeeld tot 6 dagen hechtenis en één maand ge vangenisstraf. t Jan. Wat is het stil in de gemeente. Piet. Dat komt zeker van de influenza. J. Die kan misschien bij de stemming itlfluenceeren, maar toch geen oorzaak zijn, dat je nog niets hoort over de ge meenteraadsverkiezing op aanstaanden Dinsdag. P. Bedoel je datNu, de vrees, dat de strijd over de schooi, te beginnen met dit jaar, in den boezem der gemeente zou ontstaan, schijnt hier niet bewaarheid te worden. J. Daar heb ik ook geen vrees voor gehad. Ieder kan hier vinden, wat hij verlangt, en als men elkaar nu dat maar niet misgunt, kan de onderlinge vrede best bewaard blijven. P. Die is in onze gemeente ook wel noodig. Bovendien kan zij er nog wat eensgezindheid, samenwerking en wrder- keerige hulp en waardeering bij gebrui ken evenals vroeger J. Schei nu maar uit, anders loop je nog kans je te verpraten. 333ste STAATSLOTERIJ. (Vijfde klasse.) Trekking van 13 en 14 Jan., (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen Tan f 200 op No. 2956 en 13878. Prijzen van f70 208 282 2909 2931 9024 9474 9480 9515' 9590 10328 10344 13860 17159 17185 17736 17746 18303 1830518310 en 10384. Te zamen 22 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 205 227 250 253 262 289 292 2914 2921 2929 2991 4011 4012 4037 4054 4070 4097 9011 9050 9463 9489 9491 9503 9562 9568 10315 10324 10325 10335 12696 12728 12731 12734 12740 12757 12762 12778 12789 12792 12806 12842 13353 13810 13825 13834 13882 13904 13906 13907 13917 1393217134 17153 17177 17208 17256 17286 17295 17733 17743 18019 18031 18065 18068 18378 18381 en 18389. Baarn. Hoewel de influenza hier nog algemeen heerscht, schijnt zij thans toch haar grootste uitbreiding bereikt te heb ben. Een onzer doctoren is er zelfs door aangetast, terwijl de scholen voor de helft ontvolkt zijn. Tot nog toekwamen echter geen sterfgevallen voor. De heer R. G. van der Weerdt heeft wegens langdurige ongesteldheid een verlof van zes maanden aangevraagd. In zijn plaats is lijdelijk benoemd de heer Schwelling uit Utrecht en voor den Tee- ken-cursus van het Nut, de heer L. W. van der Lee alhier. Het spreekwoord vmundus vult decipi", (de wereld wil bedrogen worden) wordt weer bevestigd door een verhaal, dat wij in le Temps vinden omtrent oplichting door schoone beloften. In de couranten las men omstreeks een maand geleden in eer. advertentie het volgende: ïWilt gij 25 frans inkomen per week hebben van een kapitaal van 200 francs, wendt u dan tot de heeren K, en N., bankiers, rue Turgot no. 11, te Pa rijs." Deze advertentie was zeker zeer verleidelijk. Door 400 frans bij de bank te storten, kon men immers 100 francs in de week inkomen ^verkrijgen, terwijl de bankiers bovendien de bedragen waar borgden door bons van het Crédit foncier. Men maakte dus eene rente van 600 pet. Vele personen plaatsten meer of min belangrijke sommen bij genoemde ban kiers, zonder te onderzoeken, hoe deze zulk eene hooge rente konden geven. Er waren personen, die tot 10,000 francs bij de bankiers stortten, en dus per week 1250 francs rente moesten maken. Zulk eene financieele instelling kon natuurlijk niet lang stand houden; voor eenige da gen verdwenen de bankiers, een passief van 600,000 francs achterlatende, en na omstreeks 3000 personen opgelicht te hebben. De griep Te Madrid wordt de toe stand iets gunstiger. Daarentegen verer gert zij te Valencia en te Saragossa. Te Venetië heeft de influenza zoo snel om zich gegrepen, dat men in den tijd van acht dagen 60,000 gevallen consta teerde. De soldaten liggen te Florence ziek. Te Genua heeft men den schouwburg gesloten. Te Zurich telt men 30,000 zieken. Te Lausanne heeft de rechtbank hare zittingen moeten staken. Gedurende drie dagen begunstigt een dikke mist de ziekte te Pesth, waar zij een ernstig karakter aanneemt. Veertig percent der bevolking is aangetast. De scholen zijn gesloten. Weenen telt een half millioen zieken. Te Quebec wint de influenza terrein. Te New-York z(jn den 8sten Januari 1460 personen overleden. Verleden Zaterdag middag kregen twee matrozen aan boord van de Sainte Marie, ter hoogte van Fécamp, twist, welke zoo hoog liep, dat één hunner te water geraakte en verdronk. Hij laat vijf kinderen na. De heftige twist ont stond uit een gesprek overde influenza. De Pieterspenning heeft in 1889 on geveer drie millioen francs opgebracht, ongeveer 150,000 minder dan in 1888. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de aanschrijving van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht van den 16. Juli 1844 (Pro vinciaalblad No. 53), houdende uitnoodi- ging om, ter voldoening aan een, op machtiging van Zijne Majesteit den Ko ning, door Z. E. den Minister van Binnen- landsche Zaken bij aanschrijving d.d. 29 Juni 1844, no. 103,1. afd. gedaan verzoek, jaarlijks de ingezetenen te berinneren aan de bepalingen der wet van den 1. Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de viering der ZON- en FEESTDAGEN Maken dientengevolge aan de ingeze tenen bekend, dat de voormelde wet is van den navolgenden inhond Wij WILLEM, bij de gratie GODS, Prins van Oranje-Nassau, Souverein Vorst der Vereenigde Nederlanden, enz., enz., enz. Aan al degenen die deze zullen zien of hooren lezen, salut! doen te weten: Alzoo Wij in overtuiging genomen heb ben de noodzakelijkheid om, op het voet spoor onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsten prijs stel den, de plichtmatige viering van den dag des Heeren en andere dagen, der open bare christelijke godsdienst toegewijd, door eenparige voor de geheele uitge strektheid der Vereenigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen le ver zekeren. Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord en met gemeen ovei leg der Staten-Ceneraal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze 1. Dat op zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen, als door de kei kgenootschappen van de Chris telijke godsdienst dezer landen al gemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden, welke de godsdienst zouden kunnen sto ren, maar dat in het algemeen geen openhare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzake lijkheid, alswanneer de plaatselijke regering daartoe schiiftelijke toe stemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaien, geen koop waren hoegenaamd op markten, straten, of openbare plaatsen zullen mogen woiden uitgestald of ver kocht, en dat kooplieden en winke liers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen. 3. Dat gedurende den tijd voor de openbare godsdienst-oefening be stemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank ver kocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der ge bouwen liggende zijn, zullen geslo ten zijn, en dat ook gedurende dien zelfden tijd, geenerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geen^ openbare vermakelijk heden, zooals schouwburgen, pu blieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden; zullende het aan de plaat selijke besturen worden vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toe testaan, mits niet dan na het vol komen eindigen van alle godsdienst oefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen teneinde alle hinderlijke be wegingen en gerucht, in de nabij heid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd, en in het alge meen alles, wat derzelve zoude kunnen hinderlijk zijn, voortekomen of te doen ophouden. 6. Dat de overlredingen tegen de be palingen van dit besluit, naar ge lang van personen en omstandig heden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met hechtenis van niet langer dan drie dagen voor de oveitreders die bui ten staal mogten zijn deze boete te betalen. 7. Dat, bij eene tweede overtreding, de boete of straf zal worden ver dubbeld, en wijders alle te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor éene maand gesloten zullen worden. En dat door deze algemeene verorde ningen, alle daarmede niet overeenkom stige provinciale of plaatselijke reglemen ten en inrichtingen zullen worden gehou den voor vervallen. Lasten en bevelen dat deze in het Staatsblad zal worden géinseerd, en dat een genoegzaam getal exemplaren ge drukt en aan de Staten in de onder scheidene provinciën of landschappen in gevolge art, 86 der grondwet, ter uit voering zal worden gezonden, met last om dezelve alom te doen publiceren en affigeren,. en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke kerkgenoot schappen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts dat Onze mi- nisteriëele departementen en andere auto riteiten, justicieren en officieren, wien zulks aangaat, aan de nauwkeurige uit voering de hand zullen houden, zonder eenige conniventie of dissimulatie. Gegeven in 's-Gravenhage, den Isten Maart des jaars 1815, het tweede van Onze regeering. geteekendWILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, geteekendA. R. Falck. Gedaan te Amersfoort, den 13. Jan. 1890t Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN W'IJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De COMMISSARIS van POLITIE te AMERSFOORT brengt den ingezetenen in herinnering: de navolgende artikelen der verordening op de straatpolitie, be treffende de houders van honden. Art: 16. Honden, op den openbaren weg loopen- de, zonder te zijn voorzien van het ken- teeken door Burgemeester en Wethouders vastgesteld, ten bewijze dat zich daarvoor iemand als houder heeft opgegeven in het loopend dienstjaar der plaatselijke belas ting op het houden van honden, kunnen beschouwd woiden als onbeheerd en zon der eigenaar, en door de polilie of andere daartoe door Burgemeester en Wethou ders aan te stellen personen, opgevangen of indien zulks ondoenlyk is, afgemaakt worden. Houders of eigenaars van honden zijn verplicht zorg te dragen, dat hunne hon den tusschen 11 uur des avonds en 5 uur des morgens niet op den openbaien weg rondloopen zonder geleide of toezicht. Art: 18. De opgevangen honden zullen, wanneer er geen vrees of vermoeden bestaat van hondsdolheid, gedurende drie dagen door de politie in bewaring gehouden worden, binnen welken tijd zij aan de eigenaars of houders kunnen teruggegeven worden, tegen betaling van 50 cents voor eiken dag der bewaring en tegen overlegging van het bewijs, dat de belasting voor den hond voor het loopende dienstjaar door hen is voldaan. Na die dagen kun nen de opgevangen honden, welke niet zijn teruggegeven, worden afgemaakt. Tevens wordt in herinnering gebracht dat de z. g. waakhonden, niet op den openbaren weg mogen komen op andere wijze dan door een persoon begeleid en vastgehouden aan een touw of ketting. Alle honden uiet van liet bedoel de keiiteeken voorzien en losloo- pende waakhonden zullen dus na den 31 Januari indien zij op den open baren weg worden aangetroffen, zelfs be geleid door de eigenaars, door de politie worden in bewaring genomen, of indien zulks ondoenlijk is, worden af gemaakt. Aan deze bepaling zal zeer streng de hand worden gehouden, men zij dus gewaarschuwd voor overtreding der aan gehaalde artikelen, die zeer zeker moeiten en kosten na zich zal slepen. Overtreding vnnart: 16 wordt gestraft rnet eene geldboete van ten hoogste drie gulden. Amersfoort, den 15. Januari 1890. De commissaris van politie voornoemd, DAMMERS. Een gevolg van liet verlioogen der hondenbelasting. ïNu als het dan moet, dan moet het maar. Breng jij hem dan maar naar de looierij. Ik kan het niet zien." Zoo sprak doove Koos met tranen in de oogen tot zijne vrouw, die het schande vond vijf gulden belasting voor een hondje te betalen in een lijd als tegenwoordig, nu er niet veel le verdienen viel. En de doove man had er woorden over gehad met zijne vrouw en om den hui- selijken viede te bewaren, was hij er met een bloedend hart toe overgegaan, het hondje op te offeren, dat hij zoo lief had, dat zoo aan hem gehecht was, en dat hem spelend en liefkozend tol zoo veel troost was geweest, als hij door zijne doofheid verhinderd was geworden aan een geregeld gesprek deel te nemen. En nu het hondje dood is, verneemt Koos, dat hij toch maar drie gulden als altijd had behoeven te betalen; volgens den één orndst de verhoogde belasting eerst in 1891 wordt ingevoerd, volgens den ander omdat Gedeputeerde Staten de verhoogde belasting nog niet hebben goedgekeurd. En was het daar nog maar bij geble ven, maar Koos vernam ook nog, dat hij met een daalder belasting had kunnen volstaan, als hij zijn hondje als waak hondje had aangegeven, maar het dan steeds aan een touwtje op straat had meegenomen. Had Koos dat alles eens vooruit ge weten, dan had hij geen ruzie met zijn vrouw gehad en zijn lief hondje niet be hoeven te betreuren. N. N. WAKENEN der HERV. GEMEENTE alhier maken aan de gemeenteleden be kend dat zij voornemens zijn a. s. Maan dag den 20. «lezer de gewone tweede IVINTERCOEEECTE te zullen hou den en bevelen deze in het belang der gemeenteleden ten zeerste aan. liefst zonder kinderen, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van worden verzocht zich vóór 1 Febr. aan te melden bij een der leden van het Be stuur van Flehité. vraagt in een stil huisgezin voor f 6. Br. franco letter A. bureau dezer Courant, Valkestraat 92.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2