Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Door de Indische regeering is voor het jaar 1890 de uitzending gevraagd van 1800 man suppletietroepen voor Oost-Indië, en van 85 man voor West- Indië, nl. 43 voor Suriname en 42 voor Curasao. In het contingent voor Oost-Indië zijn begrepen van de infanterie: 90 onder officieren, 4 stafhoornblazers, 50 korpo raals en 1357 soldalen; van de cavale rie: 2 wachtmeesters, 4 korporaals en 52 cavaleristen van de artillerie3 onder officieren-vuurwerkers, 6 sergeanten der bereden en 6 der vesting artillerie, en 156 artilleristen; van de genie: 2 ser geanten, 5 korporaals en 27 soldaten, en 34 soldaten-schrijver. Naar aanleiding van de ongunstige resultaten der koloniale werving in 1889 heeft de minister van oorlog het noodig geoordeeld, aan de plaatselijke en garni- zoens-commandanteri een schrijven te richten, waarin de belangen dier wer ving bij vernieuwing en met den meesten nadruk aanbevolen worden. Aan het Departement van Ooi log worden voorbereidingen getroffen voor het, in den loop van dit jaar, houden van de volgende oefeningen: groote manoeu vres door de 2e divisie infanterie; oefe ningen in den vestingoorlog in de nieuwe Hollandsche waterlinie en de stelling van Willemstad; cavalerie-oefeningsieis en gecombineerde oefeningen van cava lerie en rijdende artillerie. De Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Ne derland heeft eene bijdrage van f 1600 doen toekomen aan het comité voor de tentoonstelling tot voorkoming van on gelukken en ziekten in fabrieken, dezen zoiner te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt te houden. De min. van buitenl. zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op een bij hem ingekomen bericht van den ge zant te Parijs, blijkens hetwelk het, met het oog op eene mogelijke verscherping van het toezicht aan de Fransche grenzen op den invoer van vleesch uit den vreem de, wenschelijk is niet anders dan vleesch van uitstekende hoedanigheid naar Frank rijk te verzenden. De 20-jarige Meintje Harmens Wind te Oldelamer, is door de rechtbank te Heereriveen wegens brandstichting ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De heer H. Kuiper, hoofd eener school te Winschoten, benoemd tot diaken bij de hervormde gemeente aldaar, heeft van Gedeputeerde Staten dei provincie king gelijktijdig waar te nemen met die van hoofd der school. Door den luit.-generaal inspecteur van het wapen der infanterie zijn aan den minister van oorlog voorstellen ge daan, om, op denzelfden voet als dit in de twee laatste jaren plaats had, weder om eenige bataillons infanterie in 4 ach tereen volgende seriën in de legerplaats by Zeist te oefenen in het vuren op groote afstanden en in het gevechts- schieten. Het voornemen bestaat, de eerste serie infanterie daartoe den 16 Mei a.e. in die legerplaats te doen aankomen, ten einde gedurende eeri negental dagen een kamp te betrekken, vervolgens de 3 andere seriën voor een gelijk getal dagen, en de oefeningen zoodanig te regelen, dat de laatste serie het kamp den 24. Juni d. a. v. weder kan verlaten, ten einde alsdan nog eenige werkdagen beschikbaar te hebben voor het doen van opruimin gen op het door de infanterie bezet ge weest zijnde kamp-emplacement, het ver plaatsen van tenten, herstellen van kamp keukens, latrines en dergelijken, enz., vóór dat de legerplaats, als naar ge woonte, in de eerste dagen van Juli op nieuw wordt betrokken door de genie troepen. In verband daarmede zal dus van zelf ook weer eene compagnie van het corps genietroepen vroegtijdig het kamp moe ten betrekken, om alles vóór de aankomst van de le serie infanterie voor hare le gering in gereedheid te brengen, waar door dus dit jaar de legerplaats bij Zeist, met inbegrip van het detachement van het corps genietroepen, bestemd voor het opbreken van het kamp, het verder slechten van uitgevoerde werken, het transporteeren van materialen enz. na het vertrek van dat corps naar het gar nizoen, en dat aldaar dan in den regel nog tot in de eerste dagen van October werkzaam is, weder gedurende den ge- heelen zomer Mei tot October door troepen bezet zal zijn. Dit vooruitzicht zal den bewoners van Soesterberg zeker niet onwelkom zijn, eensdeels omdat de beweging tengevolge van het telkens door andere troepen bellekken en verlaten van het kamp daar en ook in de omstreken afwisseling en leven brengt, anderdeels en voor zeker daarom wel niet het minst om dat de aanwezigheid van de soldalen, die volgens hen wel eens wat royaal mei hun centen rondspringen wat zij ÏÖtusschen wel zoo hebben willen voor zeer velen eene bron is, waai uit meer inkomsten worden geput en het aan velen weder, wanneer de troepen zyr. vertiokken en de eentonige winter op den vBerg" is teruggekeerd, met te vredenheid de ontboezeming zal ontlok ken »De soldaatjes doen ons toch den winter weer onbezorgd tegemoet gaan." Baron G. D. de Salis, de bekende Sportman, is overleden. De Spoit-wereld vooral de schaatsenrijders- en paarden- wereld verliezen in hem een harer ijve rigste leden. Bij de regeling van wed strijden was hij een onmisbare persoon lijkheid. Hij bereidde deze feestelijkheden steeds bijzonder goed voor en wist ze met glans te doen afloopen. Hij was de spil, waarom hij de wedrennen alles draaide. Lid der firma Moes en Croockewit, maakte hij zich in handelszaken verdien stelijk door zijn medewerking tot invoer van Russische petroleum in tankschepen en het bouwen van een tank in de Riet landen. Uit Wiesbaden wordt aan het Handelsbl. geseind Dokter Mezger heeft een gerechtelijke vervolging ingesteld te gen de iBade-Actien-Gesellschaft" te Wiesbaden, omdat de directie in gebreke is gebleven de f 85.000 le betalen waar voor zij het huis van dr. Mezger te Am sterdam had gekocht. Deze som moest den In Januari worden betaald, doch de directie van het Sanatorium deed dit niet. De betrekking tusschen dr. Mezger en de Maatschappij kan nu voor goed als geëindigd beschouwd worden. Van wege de Nederlandsche Maat schappij voor Electriciteit en Metallurgie te 's-Hage is een aanvang gemaakt met het leggen van een kabei ter lengte van 320 meter, loopende van den kelder om den hoek Korten Vijverberg en Binnen hof tot den hoek in de nabijheid van de Besogne-Kamer. Door dezen kabel krijgen aansluiting aan het electrisch-verlichtings- net het Departement van Waterstaat, de Eerste Kamer, de Trèves-zaal en de Raad van State. Naai gemeld wordt, nemen de aanvra gen om aansluiting zoodanig loe, dat bij de Maatschappij reeds de plannen aan hangig zijn ter voorbereiding van eene uitbreiding van het net door het Voor hout, Heerengracht, Bezuidenhout enz. De heer van Reegen, vice-president van de Raad van State en deheerHart- sen, minister van buitenlandsche zaken, zijn langzaam herstellende. De heer Roest, burgemeester der residentie mede aan influenza lijdende, is tijdelijk dooi den oudsten wethouder vervangen. Tengevolge van den dikken mist aanvaringen plaa'ts. Dé eerste Was tusschen de raderstoomboot Den Bommel en de schroefstoomboot Economie, waarbij laatst genoemde aan berghout en platen schade bekwam. De tweede was van ernstiger aard, zegt de N. R. Ct. De sleepboot Nelly liep in de Koningshaven voor de Spoorweghaven op eene roeiboot, waarin twee jongens zaten, en die dadelijk zonk. Een jongen werd gered. De andere ver dween in de diepte, maar de machinist der Nelly snelde uit de machinekamer naar boven en sprong over boord met hel gelukkig gevolg dat hij den drenkeling ophaalde en behouden aan wal bracht. Nog had aan het Kralingscheveer eene aanvaring plaats van de raderstoomboot Geertruidenberg met een aakschip, bela den met zand, waardoor laatstgenoemde schuit groote schade bekwam persoon lijke ongelukken zijn niet te betreuren. De om zijn reizen te voet zoo be kende heer L. C. Dudok de Wit, te Breu- kelen, had den vorigen zomer aidaar een verzameling tentoongesteld van de op zijn reizen bijeengebrachte voorwerpen van kunst en smaak, welke voor een gering entrée, ten behoeve der armen in die gemeente te bezichtigen waren. Thans vernemen wij, dat genoemde heer op zijn buitengoed aldaar een fraai gebouw laat zetten, waarin hij al die voorwerpen bijeen zal brengen, die dan permanent tentoongesteld blijven voorliet boven omschreven doel. Breukelen zal daardoor ongetwijfeld, vooral in het zomerseizoen, veel vreem delingen trekken, daar de verzameling des heeren de VVit een der meest inte ressante collecties is, in ons land te vin den. In de Zutph. Ct. wordt een klacht geuit over de Hollandscho lakschheid, waarvan o. a. de Nederlandsche Heide maatschappij weder de doorslaanste be wijzen heeft ontvangen. Door het bestuur werd bij de oprichting aan de pl. m. 1100 burgemeesters in ons land gevraagd, zoo al niet toe te treden tot het lidmaatschap, althans te willen berichten of zij al of niet genegen waren het bestuur te helpen. Daarop kwamen nog geen 50 antwoorden. Later bij eene herhaling kwamen nog 20 antwoorden. De groote woorden en mooie voorspiegelingen hebben de grond bezitters koud gelaten. Wij, Hollanders, kunnen ons nu eenmaal niet losmaken van de stelling, dat het beter is zijn geld in gewaagde Amerikaansche sporen te steken, dan voor een werkelijk nationaal belang eenige r isico te loopen. De groote grondeigenaren worden wel voor f2 lid van de Maatschappij, maar meer kan men dan ook niet vergen I Op het Herstellingsoord »De Trom penberg" te Hilversum is overleden dr. J Pen. In 1847 vestigde hij zich als ge neesheer te Amsterdam. In dien tijd was hij lid van den Gemeenteraad aldaar, curator van het Athenaeum en school opziener. Later werd hij inspecteur van liet Geneeskundig Staatstoezicht en open de op 1 Mei 1S75 hel bekende Herstel lingsoord op »De Trompenberg." De bladen maken thans de tekst open baar van het officiëele stuk, dat Salisbury de Portugeesclie regeering heeft doen toekomen, 't Stuk munt uit door kortheid en laat aan duidelijkheid niets te wen- sclien over. De critiek zwijgt nog niet, evenmin als de Portugeezen van plan schijnen, hun vaderlandsliefde te versmo ren. Zij schreeuwen en huilen het hart verheffende »Weg met Engeland" met een animo, als wilden ze den Engelschen lui paard met huid en haar oppeuzelen. Woensdag heeft de politie te Lissabon zich genoodzaakt gezien een troep uit elkander te jagen, waarbij 70 arrestatiën zijn geschied. Te Oporto doen de studen ten de straten weergalmen en als vrees den ze dat men hun geschreeuw niet zou opmerken, of dat men niet zou gelooven aan de oprechtheid hunner vaderlands liefde, gaan ze optochten houden met fakkellicht en vlaggen en houden vriend schappelijke demonstraties voor de con sulaten van Spanje, Franbrijk en Duitsch- land. Een deputatie van studenten uitCoïm- bra is naar Lissabon getrokken, met ge juich door de Lissabonsche studeerende jongelingschap ontvangen, onder gejubel door de straten gemarcheerd en heeft eindelijk minister Pirnentel een adres aangeboden, waaruit bij ieder woord vaderlandsliefde straalt. Meer belang stelling dan deze opgewonden studenten- jooltjes wekt hetgeen de Eogelsche bla den omtrent Salisbury's commando schrij ven. De Gladstoniaansche Daily News ziet daarin een graf, dat de premier bezig is zich zelf te graven. Zal hij consequent en eerlijk zijn en een Engelschman is consequent en eerlijk dan kan men iederen morgen een tele gram verwachten dat oorlog verkondigt. Immers, het geringste verschil met Duitschland, of RuslanJ of Frankrijk doet Salisbury schrijven: toegeven of vechten En daar Duitschers en Rus sen en zoo nu en dan ook Franschen geen vijanden zijn van een beetje ruzie is onze Europeesche vrede dagelijks in niet zwijgen. Zij zal uit het gebeurde haar voordeel weten te trekken en Salisbury geen rust laten. Men beweert nok, dat Italië de partij voor Portugal zal opnemen. Dan is er toch één groote mogendheid, die nog genoeg gevoel van eerlijkheid bezit om niet te zwijgen. De Weener correspondent van de Stan dard weet bovendien te vertellen, dat verscheiden Europeesche staatsmannen den heer Salisbury in de meest vriend schappelijke bewoordingen hebben me degedeeld, hoe de oplossing van het En- gelsch-Portugeesch conflict hen heeft ge schokt. Zij wenschen de aandacht van het Britsch gouvernement te vestigen op den kritieken toestand van de koninklijke dynastie iD Portugal en den schok, welke zou worden toegebracht aan de monar chistische grondbeginselen in Europa, wanneer in de tegenwoordige omstandig heden Engeland al te ruw vasthield aan zijn rechten en daardoor den troon der Braganza's in gevaai zou brengen. Spreekt de correspondent de waarheid dan is het niet een gevoel van eerlijk heid, van recht dat de staatsmannen doet opkomen voor het zwakke Portugal, doch een zeker soort egoïsme, een gevoel van zelfbehoud. Of de wankelende Portugee- sche troon in 't verschiet den conserva tieven Salisbury tot andere gedachten zal brengen? 't Valt zoo zwaar, te beken nen dat men ongelijk heeft gehad, De heer A. S. Entinck alhier heeft de benoeming tot onderwijzer aan de Chr. school te 's Gravendeel aangenomen en treedt reeds heden in functie. Door den burgemeester jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck is aan den minis ter van binnenl. zaken een verlof gevraagd voor 4 maanden, tot het doen eener buitenlandsche ieis naar de Transvaal. Door de politie zijn in den loop van het vorig jaar 614 strafrechtelijke ver volgingen ingesteld, waarvan 115 wegens misdrijven van verschillenden aard, waar bij 15 wegens diefstal onder meer of minder verzwarende omstandigheden voorts 16 vervolgingen wegens overtreding der wet op de jacht en visscherij, 255 wegens openbare dronkenschap en 228 wegens overtredingen van verschillende aard. 4 vreemdelingen zijn ingevolge de wet van 13 Augustus 1849 (Stbl. no. 39) uitgeleid aan 737 personen is op hun verzoek nachtverblijf en meesttijds voe ding verstrekt, terwijl 189 passanten vau een reiskaart werden voorzien. 332ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Eerste week.) Trekking van 15 en 16 Jan., (1400 LOTEN.) Ten kantore van* den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs vau f 400 op No. 12812. Prijs van f200 op No. 17708. Prijzen van f 100 op No. 2937, 4045 en 13911. Prijzen van f70 2971 4016 4062 9016 9416 9436 9456 10314 10327 10329 12647 12649 12742 12768 13351 13830 13847 13874 13885 13920 17120 17161 17214 18080 18329 en 18393. Te zamen 31 prijzen. Zonder pnjs zijn uitgetrokken: 201 242 247 249 280 283 295 2928 2935 2975 2980 2984 2989 4051 4063 4082 9419 9466 9477 9519 9535 9564 9588 10330 10332 12601 12638 12641 12658 12659 12665 12667 12689 12747 12758 12845 13802 13835 13853 13858 13864 13867 13887 13902 13915 17149 17152 17194 17732 17747 18015 18046 18056 18060 18062 18073 18076 18077 18082 en '18306. Volgende trekkingen geschieden: 2124, 28—-31 Jan. en 4—8 Februari. Behalve de prijzen van f400, f200, f 100 en f70 zijn nevens de premiën van f30 000 en f3.000 ingebieveu, de hoofdprijzen van f '100.000, f 50.000, f25.000, f15.000, f 10.000, f2.000, 3 van f 1500 en 46 van f 1000. Spakenburg. Op het telefoonkantoor alhier zijn in 1889 ontvangen 638, ver zonden 827 binnenlandsche en 156 bui tenlandsche telegrammen. Veen eii daal. Alhier doet men thans pogingen om door vrijwillige bijdragen het tractement van den beroepen leeraar, dr. Gravemeijer te Oldeboorn op f2000 te brengen; tot hiertoe worden die po gingen met gunstigen uitslag bekroond. In eene menagerie. De rnenagerie- vuvuy vO L/l UOCLI) tl UO nuVLlUu^UIVIlO het tooneel eener verschrikkelijke scène. Toen men op het punt stond de mena gerie te sluiten, beet plotseling een byena, die zijne kooi deelde met een leeuw, zijn gezel in den hals. De woedende leeuw wierp zich op den aanvaller en bracht hem eene diepe wonde toe in den rech terschouder. Mevrouw Castanot, de die- rentemster, die gereed was den circus te verlaten, begaf zich dadelijk in de kooi en trachtte de vechtenden te scheiden. Een slag van den leeuw tegen de heup wierp haar op den grond en verscheurde haar het vleesch. Schuimend van woede wilden de leeuw en de hyena zich op de vrouw werpen, toen Peizon zelf in de kooi sprong en met behulp van met ijzeren stangen e^Jiaken gewapende be dienden de tot rust wist te brengen. De dierentemster is zwaar, doch niet gevaai^)ijk gewoed; de hyena daarentegen is zoo toegetakeld, dat hij het leven er niet zal afbrengen. Flink. De Transvaalsche regeering heeft hel boksen voor geld, benevens de bijwoning van zoodanige vermakelijkheden strafbaar gesteld. Wie nu toch bokst of daarnaar komt kijken, kan 12 maanden vharden arbeid" oploopen. Te Nieuw-Pekela heeft de sterke drank weder een offer geëischt. De vrouw van J. E. geraakte in beschonken toestand te water en ofschoon haar man haar na sprong om haar te redden, verdronk zij. Een eigenaardig Parlementslid. In het gewezen Parlementslid Arthur Kava- nagh, die onlangs overleden is, verliest de Engelsche politiek een harer meest eigenaardige figuren. Hij is zonder armen en beenen ter wereld gekomen en toch gelukte het hem zich zoodanig op te wer ken, dat hij tot lid van 't Engelsch La gerhuis werd gekozen. Zijn welgevormd gelaat en geestvolle taal maakten hem tot een verklaard lieveling van alle dames. Voor zijn rij toertjes had hij zich een bij zonder zadel laten maken, waarvan hij zijn paard met den teugel kon leiden. Evenzoo schreef hij zijn naam met de pen in den mond. Het reglement van 't parlement staat niet toe, dat een vreemdeling in het parlementsgebouw, gedurende dezittingen aanwezig is en Kavanagh kon niet an ders dan in een rolstoel naar zijn plaats worden gebiaclit. Bij uitzondering werd het reglement in dier voege veranderd, dat den bediende van Kavanagh werd veroorloofd, zijn meester op den rug in 't gebouw te dragen en de zittingen bij te wonen. Van de 83 hoofden van huisgezin nen in de buurtschap Haarloo hebben 80 personen op een adres geleekend, om des Zondags geen brieven, drukwerken, enz. te ontvangen, om daardoor den postbode op die dagen rust te verschaf fen. Wanneer men een rups over den weg ziet kiuipen, trapt men die gewoon lijk dood. Toch moet men dit niet doen. Dit klinkt vreemd wie zou een rups ontzien en toch doet men in dit ge val niet goed. De rupsen toch die over den weg kruipen zijn zelden gezond. Zij dragen den dood in zich in den vorm van kleine larven, die van hun vleesch leven. Doodt men zulke rupsen, dan doodt men natuurlijk ook eerie menigte van hare vijanden. Laat men ze echter leven, dan zoeken zij ergens een stil plekje, een schutting of een steen, en sterven daar, terwijl de larven zich verpoppen en het er uitziet, alsof de doode rups met gele rupseneieren bedekt was. Deze schijnbare eieren zijn kleine cocons waaruil in het voorjaar de sluipwespen te voorschijn komen, die ons dan tegen de rupsenplaag helpen, daar zij de rupsen steken, eieren in hare lichamen leggen, en zoo, voor eigen nakomelingschap zorgend, aan de rupsen een langzamen doch zekeren dood veroorzaken. Corten's Krodiek. Uit Weenen wordt gemeld, dat in het dorpje Gruenne, nabij Pressburg, eene vreeselijke misdaad gepleegd is, in den aard van die in Whitechapel, te Londen. Eene vrouw van de laagste klasse is op de straat gevonden, met afgesneden keel en afgekapte handen en voeten naar bet schijnt is zij eerst verwurgd, en toen verminkt. Geen spoor is ontdekt van den moor denaar. Omtrent het petroleum-onderzoek in Beneden Langkat (Sumatra) ontleent het verslag van het Mijnwezen over het 3e kwartaal 1889 't volgende: »M"n raamt de hoeveelheid uitgewor pen petroleum van af het tijdstip der aanboring op 15 Juni 1885 tot Aug. 1889 op minstens 80,000 H.L. Uit dit cijfer blijkt, dat de productie van den put waarschijnlijk niet achterstaat bij die van vele der overvloedigste Ameri kaansche. Daarbij kornt nog, dat hierbij alleen rekening is gehouden met het vrijwillig rendement van den put te Te- laga Toenggel, en dat, alvorens door kunstmiddelen een totale uitputting be reikt is, de totale productie nog aan zienlijk zal kunnen vermeerderen. Het is echter gebleken, dat de even- genoemde put zich bevindt op een zadel rug uei |»cti utcum-formatie, zoodat de hier bereikte diepte van 121 M. vermoe delijk een minimum zal zijn voor pro ductieve boringen. Het is daarom zeer wel mogelijk, dat de putten, die bij Telaga Said (2e boring), Telaga Tiga en Telag Ning, welke respectievelijk 95, 121 en 165 meter diepte bereikten en weinig of geen petroleum opleverden, nog niet het niveau hadden bereikt, waarop deze in groote hoeveelheid wordt aangetroffen. Afdoende zekeiheid, of al dan niet voortdurend rijke petroleumbronnen kun nen worden aangeboord, werd met het onderzoek niet verkregen. Dit is slechts mogelijk door het verrichten van een groot aantal boringen, aangezien het mis lukken eener enkele ter zake niets be wijst. Wegens de groote onkosten, aan het werken in liet afgelegen terrein ver boden, werd echter afgezien van het uit voeren eener nieuwe boring." De smokkelhond heeft geen bepaald ras. Meestal is hij herdershond, bulhond en hazewind gekruist. Hjj moet vlug en listig van aard zijn. Men heeft honden om te smokkelen, en de kommiezen hebben hetzelfde soort om de smokkelhonden te vervolgen. De Fransche smokkelaars brengen de honden eerst over de Belgische grenzen; daar worden ze opgesloten en uitgehon gerd, vervolgens beladen, meestal met tabak, ook wel met kant. Over den zadel is een balein gespannen om te verhinderen, dat de hond door openin gen en hegpen zou doorkruipen, want de kommiezen hebben daar meestal str ikken gespannen. As ze worden losgelaten, worden ze in België eerst nog geranseld door iemand gekleed in de uniform van den Franschen douanier. Vandaar hun afkeer voor deze kleeding, die ze zorgvuldig ontwijken. Somwijlen wordt de beladene hond vergezeld door losse honden, om hem, al vechtende, te beschermen tegen de honden van de komiezeu, zoodat hij dan stilletjes zijn weg zal kunnen vervolgen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 9 Jan. Airtje, d. van Nicolaas Wolfswinkel en Geertrui van Eijken. 10 Jan. Maria Johanna, d. van Hermanns van der Heijden en Wijnauda van Weede. 11 Jan. Dirk, z. van Willem Bleijenberg en Harmpje Keizer. Everardus Wilhelm Nicolaas, z. van Evert Arlar en Hermijntje van den Berg. Gerrit, z. van Gerrit Ilagebeuk en Elisabeth Veenendaal. Aaltje Maria, d. van Anna Ruizeudaal. 13 Jan. MarliDa Peternella, d, van Hendrik Josephus Veiling en Christina Dijkhuizen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2