Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. instituut te Amsterdam f2000, aan het Doofstommeninstituut le'Rotterdam f2000 aan de Inrichting tot ziekenverpleging te Haarlem, onder directie van mejkvr. van Berkhout, f500; aan de Vereeniging tot verschaffing van naaiwerk aan minver mogenden te Haai lem, onder directie van mevr. de wed. v. Meurs, f500, en aan de Prins-Hendrikstichting te Egmond aan Zee f4000. Dezer dagen heiben wij melding gemaakt van een te Breda gevoerd rechts geding, waarbij de Bredasche de Bourbons waren betrokken. Dat rechtsgeding heeft zooals mede gemeld is gevoerd tot de veroordeeling van den advocaat mr Daymonaz tot f25 boete, wegens smaad schrift. Ofschoon er bij de zaak zeer ernstige dingen betrokken waren, en de wijze waarop aan de thans in Frankrijk als pretendenten optredende Bourbons hunne aanspraken worden betwist, iets dramatisch heeft, eindigt de zaak niette min op de wijze als blijspelen plegen te eindigen; namelijk met een huwelijk. Te Breda zijn in de vorige week ondertrouwd mr. E. B. Daymonaz en Marie Antoinette de Bourbon (Wed. v. d. Horst.) De trein van de Hollandsche spoor die eergisterenavond 6 uur 57 min. te Rotterdam aankwam, kwam met zulk een vaart binnen, dat hij de stopblokken omwierp en over het perron heen voor het gebouw terecht kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De sergeant-majoor G., van het korps genietroepen te Utrecht, die, zoo als wij bereids mededeelden, zich met een som van f 200 uit de voeten heeft gemaakt, is thans vrijwillig bij genoemd korps teruggekeerd, .Qe ontrouwe echt genoot en vader had zich van de door hem ontvreemde som zoodanige uitspat tingen veroorloofd, dat hij bij zijne te rugkomst in de kazerne onmiddellijk naar het hospitaal moest worden overgebracht De heer A. C. Spruyt directeur der gasfabriek te Utrecht, heeft als zoodanig zijn ontslag aangevraagd. Zaterdagnacht is te Deventer inge broken in het kantoor van den Rijks ontvanger. Het Dev. Dagbl. meldt daar omtrent het volgende: De dief heeft zich hoogstwaarschijnlijk Zaterdagavond laten insluiten en zich 's nachts door de cipierswoning naar de binnenplaats begeven, waar hij zich, door het indrukken van een ruit, toegang heeft verschaft tot het kantoor der directe belastingen. Hier vond hij niet veel van zijn gading, slechts een bedrag van circa f 12 aan kleingeld. Hiermee natuurlijk niet tevre den, snuffelde hij verder, maakte, door middel van een pook, een lessenaar open, en vond daar ongetwijfeld tot zijn groote vreugde, den sleutel der brandkast. Die vreugde was echter van korten duur want hij vond de brandkast ledig. De sleutel, benevens nog een andere werd door hem op de trap nedergelegd. De dief heeft zich blijkbaar ook weer door de cipiers woning verwijderd. Voor de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad alhier waren gisteren van de 757 kiesgerechtigen 411 opgeko men; van onwaarde waren 4 stem briefjes; zoodat de volstrekte meerder- der bedroeg 204. Hiervan verkregen de Heeren: G. J. Baron van Ilardenbroek van Am- merstol184 stemmen, J. A. Hamers, 144 s S. Knoppers, - 75 Zoodat een herstemming op Dinsdag 4 Februari a.s. zal plaats hebben tus- schen de heeren G. J. baron van Har- denbroek van Ammerstol en J. A. Hameis. plotseling de oogen op en sprak met een gelaat, bekoorlijk door de maagdelijke schroomvalligheid, de vastberadenheid en de vrijmoedigheid die er uit spraken: Magdalena, gij die zelve zooveel ge voel hebt, gij zult niet aan het mijne twijfelen. Stel uw zoon gerust. Zoolang het mij niet zal zijn geoorloofd zijn naam aantenemen, zal ik dien van mijn vader behouden. Maar de vrouw, de verloofde van een ander, dat nimmer I Ik ben de zijne.... ik bemin hem Men hoorde iemand snikken. Het was Just die op geen andere wijze de dank baarheid en de liefde kon uiten die hij voor Delphine koesterde, die nu aan hare voeten was neergezonken. Hm, hm I bromde de kapitein ter wijl hij met den rug van zijn hand zijn knevel afwischte, waarop een traan was gevallen. Magdalena had de andere hand van Delphine gegrepen en bracht die aan ha re lippen. Eensklaps stond Just op en keerde zich tot den grijsaard. Het jonge meisje had hare aandoening bedwongen. Peiden za gen elkander aan, onderworpen, sprake loos. Goed, besloot de vader. Alles is afgesproken. Laat ons er niet meer over spreken.... tot nader ordel De bevolking dezer gemeente, die op den 31 llec. 1888 een totaal zielen aantal van 15244 beliep, waarvan 7474 mannen en 7770 vrouwen, vermeerderde in 1889 door geboorte met 253 m. en 290 v., door vestiging in de gemeente met 881 m. en 705 v., en verminderde door overlijden met 168 m. en 162 v.en door vertrek uit de gemeente met 747 m. en 609 v. Zij vermeerderde dus met 449 zielen, en bedroeg op 31 December j.l. 15693, waarvan 7693 m. en 8000 vi., verdeeld als volgt7305 Ned. hervormden, 71 Fransche of Waalsche herv., 6 Pres- byteriaansche, 1 Anglicaan of episcopaal, 366 evengelisch luth., 31 hersteld lutli 98 doopsgezinden, 120 remonstianlen. 288 christelijk afgescheidenen, 110 vrije gereformeerden, 6500 roomsch-katholie ken, 607 oud-roomsch-kath., 477 Ned. Israëlieten, 1 Portug. Israel, en 12 tot geen der genoemde gezindten behoorende. In eene Maandagavond gehouden vergadering, der Afdeeling Amersfoort van het Nederl. Werkliedenverbond tPa- trimonium" werden de aan de beurt vsn aftreding zijnde Commissarissen van Ad vies, de Heeren Broers en Bijtelaar, herkozen, zoomede de aftredende Bestuurs leden Jac- v. d. Brink en F. Boerwinkel, terwijl in de plaats van het Bestuurslid Kok, die bedankt heeft, gekozen werd Jan v. d. Brink. Tevens werd besloten dat de Jaarvergadering op Maandag 27 Januari zal worden gehouden, des avonds 7 uur. Verschillende personen hebben zich be reid verklaard, om op die vergadering te spreken. Op de Donderdag 16 Januari ge houden verloting van de Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten „Arti et Auiioitiae" te Amsterdam viel hel lot, van wijlen den heer P. Hondius Tz. een prachtig schilderstuk ten deel, zijnde een St. Bernards hondenkop van den be kenden Kunstschilder den heer O. Eerel man. Als premie zullen de leden dit jaar ont vangen, een zeer fraaie ets, naar een schildering van Gerrit Flink, voorstellende slzaak zegent Jacob". Deze ets is een bepaald kunststuk. Heden morgen is tusschen de Bilt en Soest, een arbeider van den Centraal- spoorweg door den trein overreden, zoo dat den dood onmiddelijk volgde. De man woonde te Soest werwaarts hwt lijk ge bracht is. Vcrkooping van vaste goederen. Op Zaterdagavond 18 Jan. in »de Kei zerskroon" te Amersfoort. Notarisde heer Mr. J. M. RICHELLE. 1. Een winkelhuis in de j Krommestraat Een koffihuis Hofboek Pepersteeg Een burgerwoning aan aan het Havik. f 6410. f 8100. 3323te STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Tweede week.) Trekking van 21 Jan., (950 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prys van f IOO op No. 18364. Prijzen van f7© 2916 4028 9429 9445 12729 12838 13877 17189 17233 18033, 18344 en 18397. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 220 228 259 263 2903 2918 2936 2953 2959 4022 4034 4042 4059 4076 4078 4087 4100 9005 9031 9039 9044 9404 9405 9434 9469 9500 9506 9508 9520 9530 9549 10349 12618 12621 12642 12702 12703 12736 12774 12786 12840 12850 13833 13875 13905 13925 17113 17139 17176 17257 17268 17718 18081 18313 18322 en 18339. Maar hernam Just weemoedig glim lachende, ik zou er ook geen recht toe hebben, kapitein. Ge ziet het ik ben nog maar luitenant. Dat is waar ook, sprak Jacques Lambert hem beschouwende. Men zal u zeker onrechtvaardig behandeld hebben, mijn jongen? Ik beklaag er mij niet over, ant woordde Just. Ik zal op nieuw beginnen, ziedaar alles. Vertrekt gij weer spoedig? Binnen drie dagen, kapitein.... zoo ik wil gebruik maken van eene gelegen heid die zich aanbiedt.... Weder naar de koloniën? Naar Senegambië. Zoo ver! kon Delphine niet nalaten uitteroepen. Daar straks, hernam hare vei loof de, aarzelde ik nog.... Maar, nu, nu aar zel ik niet meer.... het is mijn plicht. Bij dit nieuw bewijs van teerhartig heid, dat bovendien den ouden soldaat geheel gerust stelde, kon hij het niet langer uithouden. Zijn gelaat helderde op en blonk van vreugde. Luitenant, sprak hij, al wie van drie dageri verlof, twee t'huis doorbrengt, houdt er nog een over. De eerste en laat ste dag behooren aan uwe familie, dat is niet meer dan billyk, maar den mid. Jan. 'tls toch maar een mooi ding die humaniteit. Fiet. Zeker als men ze maar verstaat. J. Kan menschenliefde dan nog ver keerd worden opgevat? P. Dat zou ik denken. Er zijn er, die, zooals zij zeggen de menschheid liefheb ben.... J. Ja, maar ze moeten het meenen ook. P. Goed en 't meenen ook. Maar al hebben zij de menschheid lief, daarom strekt die liefde zich nog niet uit tot ie der medemensch. J. Ju, dat kan wel zijn. P. En als een hunner medemenschen niet naar hun pijpen wil dansen, dan rij den zij hem met al hun humaniteit lee- liik in de wielen, dan ontzien zij zich niet, kwaad van hem te spreken en hem zelfs in zijn middel van bestaan te bena- deelen. J. Met zulk e«n humaniteit valt waar lijk niet te pronken. P. Zij heeft veel van het verroeste stuk ijzer, dat aan de zon vroeg, het te laten schitteren en tot antwoord kreeg: »Rei- nig je I" Nijkerk. Jl. Zaterdagavond werden de ingezetenen dezer gemeente veront rust door het geroep van brand en het luiden der brandklok. Al spoedig bleek het, dat er brand was uitgebroken in een schuur achter den Molen, toebehoo- rende aan den heer G. Prins Az., en waarin onder meer geborgen was een paard, drie koeien en een varken. Ofschoon de brand in het begin een dreigend aanzien had mocht het aan de ijverige pogingen van de brandweer, ook die der vrijwillige, al spoedig gelukken dien tot het brandende perceel te bepa len. Het vee is gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Nijk. Ct. Een zeer misplaatste grap werd dezer dagen door een student van het Maas- trichtsclie gymnasium uitgevoerd. Door prof. B. werd hem een niet on verdiende straf opgelegd, en uit wraak zond hij aan de Limburger Koeriereen overlijdingsanonce, waarin des professor's weduwe aan familie en bekenden den dood berichtte van haar echtgenoot. De heer B. diende dadelijk een klacht in, doch heeft die weder ingetrokken en zich met een flinke afstraffing van den student, welke tevens van het gymnasium is weggezonden, tevreden gesteld- Dat aan het gymnasium te Maastricht professoren onderwijs geven en de leer- ■ngen studenten heeten blijkt tevens uit dit bericht. Arnh Ct. Koning Leopold's verzamelingen van kaarten en werken over aardrijkskunde, die bij den brand van het paleis te Lae- ken vernield werden waren misschien de fraaiste ter wereld. De boekerij bevatte 7000 deelen, en o. a een handschrift van sir Walter Ra leigh, een oorspronkelijke uitgaaf van de brieven van kapitein Cook en de eerste editie van Columbus'Spaansche verslagen. De kaarten waren van allerlei aard en van de vroegste datums. Dertig jaren zijns levens had de koning besteed om ze, zonder naar de kosten te vragen, bij een te brengen. De zalen, die deze ver zamelingen bevatten, waren afgescheiden van de groote bibliotheek en aan de zorg van drie deskundigen toevertrouwd. Ook 's konings éénige verzameling van oude delsten dag rekenen wij op uw bijzijn. Gij komt bij ons eten. Vindt ge dat goed, Fifine Een glimlach was haar antwoord. Na zijn dank betuigd te hebben wilde Just vertrokken. Duizend kartetschen! riep de oude krijgsman uit, ik geloof waarlijk dat ge weg wilt gaan zonder mij te omarmen, mijn kind Just snelde in de armen die de grijs aard naar hem uitstrekte. Jacques Lambert werd opgewonden. Hij hernam: Na den vader komt de dochter! Ten minste als zij er niets tegen Jieeft Die zwijgt stemt toe. Maar ga dan toch, jongen. Zij is niet zoo'n kruidje-roer-me- niet, als ge wel denkt.... en juffrouw Mi- chaud en ik, wij zullen er niet naar kij ken. Voort, jongen.... marsch! Hij bood Magdalena den arm aan en geleidde haar op hoffelijke wijze naar buiten. En toen 't hek achter de beide bezoe kers, want Just was zijne moeder spoedig gevolgd, gesloten werd, sprak Just: Moeder, goede lieve moeder.. O, gij hebt mij doorgrond, gij hebt mij ge red I Nog niet I antwoordde zij, maar ten minste hebben wy tijd gewonnen. Vlaamscle gravures is verloren gegaan, alsmede 11000 grootere lichtdrukken uit alle oorden der wereld. Een gebochelde kreeg Donderdag in eene kroeg te Parijs twist en bij dien twist een schop tegen zijn bochel. Tol verbazing der aanschouwers viel zijn per soon uiteen. Het eene gedeelte was een klein ventje, recht van lijf en leden, het andere de bochel te weten een soort van kastje waaruit bankbiljetten en juweelen, sleutels en allerlei werktuigen rolden. Het ventje werd in hechtenis [genomen en bleek dienzelfden ochtend den inhoud van zijn bult gesloten te hebben. Gomvorming bij vruchtboomen. Tegen de zoo nadeelige gomvorming bij vruchtboomen, zooals perziken-, abri- kozen- enz, bestaat een zeer eenvoudig middel, namelijk aarde. Iedere aardsoort is goed daarvoor, maar leem en klei zijn de beste soorten. Vertoont deze ziekte zich onder aan den stam of op eene kleine hoogte bo ven den grond, dan behoeft men er niets anders voor te doen, dan de aarde zooyeel op te hoogen, dat het aangetaste deel bedekt is. Natuurlijk moet droge aarde vochtig gehouden worden. Door deze behandeling wordt de gom eerst vloeibaar en daarna waterhelder, de afscheiding vermindert en houdt na ver loop van eenige dagen geheel op. Na 6 of 8 weken is de wonde geheeld en ge nezen. Bevindt zich de aangetaste plek hooger aan den stam of aan de takken, dan maakt men een verband met de aarde, die steeds vochtig moet worden gehouden Dezelfde behandeling is ook zeer aan te raden, wanneer stam of takken door een of andere oorzaak gewond zijn, In de laatste dagen stierven in de omstreken van Breda vele kippen aan eene ziekte, welke bij alle dezelfde ver schijnselen vertoont. Verscheiden kippen houders hebben al hunne dieren reeds aan die ziekte verloren. Uit Petersburg werd voor de red ders der schipbreukelingen van het En- gelsche stoomschip de Yoxford eene gift ontvangen met het volgende vers er bij 't Kloeke hoofd op vrije schouders, IJzeren vuist en adelaarsoog, Kranig kroost van visschersouders, Needrig volk, door daden hoog, Vol van moed beleid en kracht, Zóó is Neerlands kustenwacht! De feestelijke uitreiking van het totaal ingekomen bedrag zal 1 Februari te 's-Hage in een der zalen van Diligentia plaats hebben. Den IS December jl. vervoegde zich op het redactiebureau van De Locomotief, te Samarang, de heer Robert Boliktz, die zeven maanden in Bangkok gevangen had gezeten, omdat hij de onvoorzichtigheid had gehad op een briefkaart aan zijne vrouw in Europa te schrijven, dat de vrouwen in Siam bijna naakt loopen, het geen in strijd is met de voorschriften van den Koran. Dit werd hem kwalijk geno men en zonder vorm van proces werd hij achter de tralies gebracht. Hij is in het geheel niet verhoord en op zijn ver zoek zich te mogen verantwoorden werd geen acht geslagen. De heer Boliktz is van Poolsche afkomst doch geboren in Turkije, daar zijn vader majoor is in Turkschen dienst. Hij zeide zeer ver verwant te zijn aan prins Alexan der van Battenberg en zeer goed bekend met vorst Ferdinand van Boelgarije. Hij spreekt vloeiend Duitsch, Engelsch en Fransch, benevens Turksch en Arabisch. Gedurende zijne gevangenschap heeft hij ook de Siameesche taal aangeleerd. Zijne kennis van het Arabisch is de sleutel geweest, die de gevangenis voor hem ontsloot. Hij geraakte daar in ken nis met een paar Klingaleezen en Perzen en zeide, dat hij een belijder was van de zuivere orthodoxe leer van Mohammed, ten bewijze waarvan hij eenige stellingen uit den Koran in het Arabisch aanhaalde. Hierdoor begon men belang in hem te XIII. bondgenooten en. vrienden. De drie dagen gingen als in een droom voorbij, vooral den dag dien Just bij ka pitein Lambert doorbracht. Geen van allen zinspeelden op het ge sloten verdrag. Het twijfelachtige en don kere der toekomst scheen vergeten te zijn. Vertrouwen zetelde in de harten der bei de jongelieden. Zij hadden liefde en goed vertrouwen. Wat gaven zij om het ove rige dat was eene zaak van tijd, anders niet. Of bestaat er wel een tijd, een af stand voor harten die zoo innig ver- eenigd zijn door liefde en hoop? Wat den kapitein betreft, hij was thans stil en gaf duidelijke blijken van de va derlijke genegenheid die Just hern had ingeboezemd. Het woord, door Just en door Delphine gegeven, was hem het zekerste onderpand dat de eer van den oud soldaat uiet zou worden aangerand. Ook in het huis van den schrijnwerker scheen het tot een bestand te zijn ge komen, een bestand namelijk met de zor gen en de droeve herinneringen. Magda lena was thans alleen de gelukkige moe der, verheugd dat zij al hare kinderen in stellen. Een zes-en-twintigtal min of meer invloedrijke en bemiddelde Muzelmannen in Bangkok stelden eene petitie op aan den eeisten koning van Siam, welk stuk zij door bemiddeling van den Engelschen consul den koning deden toekomen. Bij de behandeling van dat verzoekschrift bleek, dat inen hem vergeten hadnie mand wist meer dat hij gevangen zat, behalve de cipier van de gevangenis. Warer. die Muzelmannen niet tusschen beide gekomen, dan zou hij over tien jaar misschien nog gevangen zitten. De eerste koning schonk hem daarop gratie, waarop hij op vrije voeten werd gesteld. De zes-en-twintig Muzelmannen hielpen hem voorts aan wat geld, zoodat hij per stoomschip Siam kon verlaten, om zich naar Singapore en Java te begeven. Hij is, behalve zeeman, ook werktuigkundige van beroep en tracht nu op eene of an dere fabriek eene plaatsing te bekomen, teneinde te kunnen leven. Later hoopt hij, zoo hij genoeg heeft kunnen besparen, naar zyne vrouw in Europa terug te keeren. Hij heeft zich ook tot vorst Ferdinand van Boelgarije gewend en dien zijn we dervaren medegedeeld. Daarop kon echter nog geen antwoord zijn ontvangen. In Bangkok is geen Turksch consul geves tigd, zoodat hij als Turksch onderdaan niemand had tot wien hij zich daar kon wenden. Tegelijk met de berichten omtrent het aanvankelijk herstel van den jeugdigen koning van Spanje, komen de eerste postzegels hier, waarop 's konings portret prijkt. Het jonge ronde kindergezichtje met half geopenden mond en groote sta rende oogen prijkt heel deftig in een lijst waarop de waarde van den postzegel uit gedrukt is. De buitenlandsche van 25 centimes zijn helderblauw. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 26 der militie- wet. Doen te weten, dat het register van inschrijving voor het jaar 1889 en de alphabetische naamlijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lichting der na tionale militie over 1890, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, van's voor middags 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie voor eenieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Commissaris des Konings bezwaren kun nen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken ge staafd verzoekschrift op ongezegeld papier intedienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, den 18. Januari 1890. Burgemeester en ethouders voornoemd, De Burgemeester. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris. W. L, SCHELTUS. De voorzitter van den gemeenteraad van Amersfoort, Gelet op art. 7 der wet, regelende het kiesrecht, gewijzigd bij de additioneele artikelen der grondwet: Noodigt uit: I. de mannelijke inwoners'der gemeen te, om, zoo zij in eene andere ge meente over het laatstverloopen dienst jaar in de personeele belasting, naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. l.litt. a en b, van de wet van 24 April 1843(Sfaafs- blad n®. 15) aanspraak geeft op ver mindering tot een derde of tweederde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grond belasting, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste TIEN gezondheid rondom zich heen mocht zien. Onder die kinderen scheen vader Jan zich te willen rangschikken. Althans in die dagen vertoonde hij zich weder de goedaardige, vroolijke Janbaas van vroe ger. Intusschen maakte Just zich zijn tijd te nutte. Hij had er over nagedacht wat zijn vader zoo angstig maakte. Den dag vóór zijn vertrek was hij 'sochtends vroeg uitgegaan en keerde hij tegen den mid dag terug op een met schuim bedekt paard. Ik kom zeide hij, van een bezoek bij mijn notaris, mijnheer Labarthe. Maak u niet langer bezord vader, over uwe schulden. Binnen kort zal hij er u de quitantie van zenden. Waar denkt gij aan, riep de goede man uit, ik had nog slechts ter. halve de onkosten van de uitbreiding en verbou wing van mijn huis afgedaan. Met welke fondsen zou hij het overige kunnen aan vullen. Wel parbleu, met die van zijn oud sten zoon. Zijt ge dan vergeten dat mijn heer Labarthe bijna reeds sedert tien jaar de opbrengsten van mijn klein moe derlijk erfdeel beheert en rentegevend belegd Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2