Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Dit jaar zullen door de volgende regimenten infanterie een kamp worden betrokken op de terreinen, gelegen in de gemeenten Zeist, Soest, Amersfoort en Leusden, tot het houden van schietoefe ningen en wel: door het le bat. lereg. infanterie en het 2e bat. 2. reg. infan terie van 16—24 Mei; door het 3e bat. 2e reg. infanterie van 28 Mei tot 5 Juni door het 2e bat. le reg. infanterie en 4e reg. infanterie van 614 Juni; door het 4e bat. le reg. infanterie en het 2e bat. 8e reg. infanterie van 1624 Juni. De leiding dier oefeningen is opgedra gen aan den kolonel H. P. J. Hennus, kommandant van het le regiment infan terie. Zondagmorgen, bij de aankomst van den sneltrein van 8.40. te Heerenveen stond de waggon van de brievenposterij in vollen vlam, zoodat aan spoedig blus schen niet te denken viel. Tusschen de beide wanden der bovenbekleeding van den waggon steeg de brand, zeer waar schijnlijk door de kachel veroorzaakt, om hoog. De brandende postwagen is achter gebleven. De brieven zijn naar den bagage wagen overgebracht. De schade aan den wagen is groot. De pakketten en brieven zijn echter gelukkig behouden gebleven. UitdeEngelschebladenblijkl.dat de uitvoering op het «Orgne expressif d'Alexandre" door den heer L. J. Lefèbre in de laatste dagen van Februari gege ven in het Londensche Muziek-conserva- torium veel succes heeft gehad. Het or gel het eenig bestaande van deze soort wordt zeer geroemd wegens schoonen toon en speelaard en den heer Lefèbre wordt lof toegezwaaid als een bekwaam musicus, die op zeldzaam schoone wijze, zoowel een fantaisie voordroeg als Beet hoven's vijfde symphouie met pianobege leiding. De twee Leidsche studenten, die verleden week terecht stonden wegens mishandeling van spoorbeambten in den Haag, werden door de rechtbank aldaar veroordeeld ieder tot 7 dagen gevange nisstraf. Wegens wederspannigheid tegen een politie agent in functie werd tegen een anderen Leidschen student 7 dagen ge vangenisstraf gevorderd. Tegen een persoon uit Amsterdam, schrijver van beroep, die onder valscli voorgeven voorden Prins Hendrikstichting gelden had ingezameld en zich meermalen aan dergelijke feiten had schuldig gemaakt, werd door het O. M. bij de rechtbank 2 jaren gevangenisstraf geëischt. Bij de uitgevers Dorsman Odé te Vlaardingen veischeen onlangs het lsle nummer van den 3den jaargang van iJong Holland" geïllustreerd Weekblad voor jongelui, onder redactie van J. Hen drik van Balen. De inhoud daarvan is zeer aanbevelenswaardig. De platen munten uit door keurige bewerking en de tekst beantwoordt ten volle aan de eischen die men aan een tijdschrift voor jongelui van 1218 jaar kanstellen. Boeiende verhalen, wetenswaardigheden op verschillend ge bied, natuurkundige kunststukjes en tot besluit een rebriek, »YVat kan ik worden," die zeer zeker velen ouders welkom zal zijn, daar zij daarin steeds vinden de examenopgaven en voorwaarden voor alle rijksbetrekkingen en tevens wekelijksche opgaven van alle betrekkingen waarvoor jongelui gevraagd worden. Dus ook een vraagbaak voor ouders en voogden. De uitgevers zenden gaarne een nom- mer gratis ter kennismaking. In de gisteren gehouden gemeenteraad zitting werd de lieer Zandijk, na drie stemmingen, bij loting verkozen tot tij delijk wethouder, nam die benoeming echter niet aan en werd daarna de heer van Lanschot Hubrecht bij eerste stern- dat zijn prooi beloert. Alvorens de kleine poort integaan die toegang geeft tot de groote deur, keerde bij zich herhaalde malen om en keek met een wantrouwen den blik voor en achter zich, als een misdadiger die vreest vervolgd te worden, en die door niemand verlangt te worden gezien. Toen ging hij met gejaagden, haastigen stap de poort in en verdween in het bureau voor de brieven «poste restante" Madame Magdalena, zeide Barnabé nu, volg mij. Hij ging den trap af, de straat over en trad zonder aarzelen de poort binnen. Maar, deed Magdalena opmerken, zoo wij daar binnentreden, in hetzelfde bureau.... Neen! viel hij haar in de rede, haar naar den linkerkant duwende, daar niet.... maar hier: in het bureau voor frankee ring en aangegeven waarde.... Daar zijn altijd menschen.... Kijk maar! Door de deur, die haar geleider opende, zag Magdalena een tiental personen om het loket heen staan. Laat ons doen of wij wachten, zei Barnabé, en kijk door het venster. Het venster zag op het binnenplein uit. Daar moet hij voorbijgaan, hier vlak bij, hernam hij, en aan zijn houding alleen kunnen wij reeds oordeelen ofhy ming als zoodanig verkozen, die zich be reid verklaard heeft de betrekking {te aanvaarden. In hare vergadering op Donderdag avond jl. besloot de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, onderstaand adres te richten tot de Tweede Kamer der Staten Generaal in zake het wets ontwerp Bahlmann. Mijne Heeren! Naar aanleiding van het Wetsontwerp «Ter voorziening in den kwijnenden toe stand van sommige takken van landbouw," bij uwe Hooge Vergadering ingediend door Mr. B. M. Bahlmann, heeft de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort de Eer zich te wenden tot U, mijne Heeren, met het verzoek toch dit ontwerp niet tot wet te willen ver heffen, en wel voornamelijk op de vol gende gronden: Onze Kamer vermoedt het ontwerp te zijn een eerste stap op den weg naar het protectionisme, welken stap zij als eene gevaarlijke proefneming beschouwt, met het Oog zoowel op den politieken, als op den eronomischen toestand van ons Va derland, welke laatste voornamelijk op den handel is gebaseerd. De reden voor bovengenoemd vermoe den vindt deze Kamer in de bij het ont werp voorgestelde heffing, die geheel on toereikend zal blijken te zijn bijv. f 0.60 per 100 kilo rogge. Is toch deze prijsverhooging voor het beoogde doel voldoende, dan is ook reeds lang het geheele ontwerp onnoodig ge worden, daar de rogge sedert ca. f2. per 100 kilo, dus ruim driemaal het bedrag der voorgestelde heffing in prijs is gestegen. Maar ook als men zoogenaamde fair trade is toegedaan, en zelfs, wanneer men- geheel protectionist is, dan zou het naar de meening dezer Kamer, nog eene ongerijmdheid zijn om de allereeiste le vensbehoeften te belasten, waarvan ons vaderland slechts een klein gedeelte van hetgeen het noodig heeft, voortbrengt. Door aldus deze eerste levensbehoeften opzettelijk in prijs te verhooger,, zou men tevens de algemeene productiekosten doen stijgen en, zoodoende, der Nederlandsche Nijverheid de concurrentie met het bui tenland nog moeilijker maken. Doch deze Kamer laat aan andere li chamen, daartoe meer bevoegd, gaarne over orn al deze bezwaren nader te ont wikkelen en vestigt de aandacht uwer Hooge Vergadering vooral op het adres der Utrechtsche Handelssocieteit. Zij zelve wenscht zich meer te bepa len bij het belang van deze streek, en heeft daarbij in het bijzonder het oog op den landbouw c. a. en den handel, nauw daarmede verwant. Gelijk elders terecht is aangemerkt, zou het ontwerp slechts komen ten bate van sommige takken van landbouw, nl. die der graanbouwende kleiboeren. Graanbouw op de klei wordt evenwel, blijkens de Landbouwersverslagen, nog slechts in een klein gedeelte van Neder land gedreven, daar verreweg de meeste kleigronden uit grasland bestaan, of wel met suikerbieten, aardappelen en andere gewassen beteeld worden. Verreweg het grootste gedeelte van hel bouwland in ons Vaderland bestaat uit Zand- en Veengrond, die slechts met voordeel bebouwd kan worden bij goede bemesting. Zoo bestaat ook onze streek bijna geheel uit zandgronden. Door die gemakkelijke toevoer nu van buitenlandsch graan en ander krachtvoe der, heeft de landbouwer op het zand zich al meer en meer toegelegd op vee fokkerij en varkensmesterij, en is lang zamerhand gaan inzien, dat de vooidee- ligste wijze om zijne producten ter markt te brengen daarin bestond, om zooveel mogelijk graan om te zetten in vleesch en spek, daar in deze artikelen ook het buitenland als kooper optreedt. Tol staving van een en ander, heeft de Kamer de Eer u te wijzen op haar jaarverslag over 1888 hierbij gevoegd, den brief heeft ontvangen.... Dit is mijn tweede waarnemingspost.... Opgelet!.... En alle drie plaatsten zich zöo dat zij niet van buiten konden gezien worden, maar zelf niets uit het oog konden ver liezen van hetgeen er buiten voorviel. Zij wachtten. Een kwartier uurs verstreek, gedurende welken tijd een dertigtal personen uit het bureau poste restante kwamen. Op hun gelaat meerendeels van eigenaardige teekening, waren alle hartstochten, alle indrukken van het menschelijk hart lees baar vreugd, wanhoop, schrik, haal, toorn, liefde. De een was bleek, de ander purperrood, een derde groen. Zij hadden hurine brieven reeds gelezen of lazen die al loopende. Een mededeelzame sprak luide over den inhoud een ingetogene, of een nieweling durfde den brief nog niet te openen. De dames in't algemeen,, verborgen hun billet-doux en met de vingertoppen in de borst of in den zak, liefkooosden zij het couvert, en genoten zij reeds bij voorbaat den inhoud. Er waren vreesachtigen en glimlachenden onder en ook bedroefden. Waarlijk een verrassend en onderhoudend schouwspel voor een opmerker: die uilgang van het «Bureau der poste restante." Eene ware comediel Maar onze drie toeschouwers letten er waaruit blijkt, dat in dit jaar hier, in een graanbouwende streek, zijn aangevoerd per spoorMeel en Granen 3.567.500 K. G. te water Buitenl. Rogge 41 tjalken 2700 ton. Tarwe 1 79 Mais 19 1349 Gerst 7 500 Roggemeel 6 3 501 te samen dus 74 5129 of c» 5,000,000 kilog, waarbij nog ge voegd moet worden een groot deel der 126 ladingen of 19768 ton gemengd goed en 35 tjalken met 2755 ton rijstmeel. Deze handelwijze van den landbouwer werkt wederkeerig gunstig op zijn bouw bedrijf, door betere bemesting, en dus meer intensieve bebouwing. Deze Kamer meent daarom dat een invoeriecht op granen, in deze streek, zoowel als in het grootste deel van ons Vaderland, aan den landbouw een onher- stelbaren slag zoude toebrengen, en even zoo aan den handel zoo nauw met dat bedrijf verwant. Het zoude slechts ten goede komen aan de landbnuwers in een zeer klein ge deelte van ons land. of, daar hoogei graanprijzen ook hoogere pachten tenge volge zullen hebben, slechts aan de grond eigenaars dier streken. Zoo zou dan de helling om Enkelen te bevoordeelen. een groot aantal in hun bestaan benadeelen, en de eerste levens behoefte, n.I. het brood, voor allen duur der maken. Redenen waarom de Kamer met het grootste vertrouwen verwacht dat uwe Hooge Vergadering, om de belangen van allen te behartigen, dit wetsontwerp zal verwerpen. 't Welk doende enz: De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort. D. P. HAMERS, Voorzitter. HERMs. P. VAN HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 27 Februari 1890. Bedoeld adies was voorgesteld door de Heeren J. Ger. Kleber en S. H. van Gel der, die ook als verdedigers optraden. Bestrijders waren de Heeren C. F. van Beek en dc voorzitter de Heer D. P. Hamers, terwijl de Heer H. C. van Dam zich bij de voorstellers aansloot. De discussiën liepen over het al of niel wenschelijke van bescherming in het algemeen, en die van den landbouw en de grondeigenaars meer in 't bizonder. De conclusiën van het adres, omtrent den te duchten invloed van het wetsont werp op den landbouw in deze streken vonden echter weinig weèrspraak. Een voorstel van den voorzitter, dat de Kamer zich zoude onthoudenop grond van mindere bevoegdheid in deze weid verworpen, wat wel te voorzien was. Ten slotte werd hei adres aangenomen met drie tegen twee stemmen die van de Heeren Hamers en van Beek. Ingekomen waren nog twee adressen van gelijke strekking van Middelburg en 's Hertogenbosch. Het Christelijk tehuis voor Gym nasiasten alhier, zal gevestigd worden in het huis thans bewoond door ZWelEerw. heer Wartena. Jan. 't Is toch heel wat verschil of je de dingen van voren of van achteren beschouwt bijv. als je den lonk van een lief meisje wilt opvangen en je grijpt een knol. Piet. Dan kan je wel zeggen als je haar bij de pink wilt vatten en je krijgt een knip voor den neus. J. Of als je je lip met een snor wilt niet op. Zij hadden slechts oogen voor Gaudoin, voor zijn komst. Eindelijk, daar is hij! Hij is niet meer dezelfde mensch. Zijn hoofd is opgeheven, zijn blik aanmatigend. De*>orzaak van die omkeering is duidelijk door den brief, dien hij tusschen de vingers omdraait, een brief, door vijf roode lakken gesloten. Daar is geld inl Geld!.... dat wil voor iemand als hem, nederig en kruipend als hij daar straks was, zeggen nu heb ik het recht weer 't hoofd hoog opteheffen, onbeschaamd, als een parvenu. Intusschen heeft Barnabé aan Magda lena een teeken gegeven, zich in den schaduw te verbergen. Gaudoin schrijdt voorwaarts langs het linker trottoir en hij gaat onder het ven ster vooibij.... zou hij ze reeds herkend hebben Neen! Geheel vervuld van zijn brief, breekt luj de lakken er van los en komen er bankbiljetten uit te voorschijn. Ongeduldig telt hij ze na en juist daar door ontvalt het couvert zijne bevende vingers; het valt achter hem op den grond, zonder dat hij het bemerkt; hij loopt door, de poort uit en de straat op. Snel wijst Magdalena aan haar zoon het papier dat wegwaait. Pak het!.... loopraap het op Pieter ijlt naar buiten en brengt fluks versierd zien en je krijgt een pil te slikken. P. Of als je een liefelijken toon denkt te hooren en je krijgt een harde noot te kraken. J. Of als je een gemakkelijk leven denkt te leiden en je moet in den nevel ronddwalen. P. Of als je je part van een erfenis wilt halen en je krijgt een trap. J. Ja man, 's menschen deel is menig maal leed. P. Dat ondervindt hij, die denkt, dat zijn lichaam rein is en een kwaal aan de nier heeft. J. En menigeen loopt op een kruk, omdat hij te dikwijls de kurk van de flesch trok. Sclierpenzeel. De twee gebroeders ten Broek (tweelingen) zijn dit jaar mili- tieplichlig, en zouden Dinsdag aan de loting te Barneveld deelnemen. Den dag te voren hadden twee kleine kinderen, tot hun gezin behoorende, num mers gemaakt van één tot dertien, en lieten hen beide uit aardigheid trekken. De een trok elf en de tweede dertien, het hoogste nummer. Den volgenden dag kwamen beide te Barneveld voor de loting, en nu weiden door beide broeders dezelfde nummers getrokken als den vorigen dag niei al leen, maar elk kreeg ook hetzelfde num mer, dat hij toen had gehad beide wa ren daarmede vrijgeloot. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Zuidland. J. W. de Vries, le Geervliet. Te Wageningen, J. Vonk, te Oldebroek. Te Baarn, H. H. Meulenbelt, te Houten. Te Schoon hoven, J. Wieten, te Aalsmeer. Te Katwijk aan Zee, P. Barstra te Wasse naar. Te Zevenbergen, IJ. Bootsma, te Zoetermeer en Zegwaard Te Tiel, J. Herderschee, te Franeker. Aangenomen: Naar Deurne c a door W. van Elden, te Waalwijk. Bedankt: Voor Oostrum en Jonswier, door F. Salverrla, te Rijperkerk. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen: Naar Dalfsen, door W. de Jong, te Beetgum. Ken nieuw en even nuttig als aange naam gebruik wordt in het buitenland van afgesneden bloemen gemaakt. Bij de komst van gasten voor een diner of souper ontvangt elke heer een bloem om die in het knoopsgat te steken, terwijl eene ge lijke bloem den boezem der dame versiert, die bestemd is om aan tafel naast hem plaats te nemen. Op die wijze herkent de heer aan de bloem terstond de dame, die hij naar de tafel moet geleiden. Treedt het paar de eetzaal binnen, dan vindt het op de voor hen bestemde plaats een arrangement, wederom van gelijke bloemen. Ieder vindt dus zeer gemakke lijk zijne plaats, want de bloemen zijn lichter te herkennen darj kaartjes. De bloemenspraak is hier op eene aar dige wijze in praktijk gebracht. Huisvrouw De gefopte commiezen. Een heerenboer in Gelderland vond op een morgen een zijner koeien dood in den stal. Daar het dier niet ziek was geweest maar door een toeval gestikt was, werd het naar den slager gebracht en aan den balk gehangen. Daar wachtte het nog slechts op de keuring van den veearts en het door de commiezen aan te brengen loodje aan zijn staart, om verkocht te worden. het couvert aan zijne moeder. Het was hoog tijd, want juist treedt Gaudoin het binnenplein weder op. Barnabé bemerkt hem terstond. Hij plaats zich voor Magdalena,.met zijn rug naar het venster. Hij is terug gekomen! Alles zou Verloren zijn zoo hij ons zag Kijk naar hem.... rnaar voorzichtig onder mijn schou der door, die uw gelaat verbergt.... Gaudoin was blijkbaar ontstelt over zijn verzuim over zijne onvoorzichtigheid. Met haastigen stap, naar alle zijden on rustig heenziende, liep hij tol aan het bureau voor de brieven poste restante, en keerde toen naar de uitgangspoort terug, onmiskenbaar teleurgesteld. Op zijn gelaat was niet alleen spyt, maar bijna schrik te lezen. Wat doet hij vroeg Barnabé zacht daar hij zich niet naai hel venster durfde omkeeren. Hij zoekt, antwoordde Magdalena, wat ik hier in de hand heb. Wel een bewijs dat dit hem kan schaden I O, wij hebben hem nu beet! Na nog eenige oogenblikken gezocht te hebben, werd Gaudoin bedaarder en bleef nadenkend staan. Over het uitgestrekte binnenplein gaan onophoudelijk voetgangers en wagens heen en weer. Waarschijnlijk was het De commiezen, een paar zeer slimme heertjes, kwamen, de koe werd voor f40 aangegeven en dat was'de heeren, zooals ze zeiden, volmaakt goed. 's Mid dags zouden ze terugkeeren, om liet goedkeuringsmerk aan te brengen. Doch daar kwamen zij 's middags aan, die slimmers, met een grooten wagen en een koopman; het beest was te laag aange geven naar hun zin, daarom hadden ze maar vast 't proces-verbaal, een kwitantie en de noodige duiten meegebracht, en de eigenaar had slechts te teekenen, om zijn koe te zien wegvoeren. De eigenaar gaf toe, nam de 40 gul den in ontvangst, maar gaf tegelijkertijd het bewijs over van den veearts, die het beest voor het gebruik ongeschikt ver klaarde. Nu moesten de heeren commiezen de zoo vurig verlangde, tamelijk goedbe taalde koe in den grond stoppen en moesten den slager de huid afstaan om diens terrein daarvoor te mogen gebrui ken. In het Russische gouvernement Tula is het geraamte van een mammouth (een voorwereldlijken olifant) gevonden Het rnoet geheel gaaf en op eenige plaatsen nog met behaard vel bedekt zijn. Een commissie van het Moskausch Genoot schap van Vrienden der Natuurweten schappen zal het toezicht houden over het opgraven van het geraamte. Zaterdagmorgen werd tusschen Ant werpen en Roosendaal in een der wagens van den trein Parijs Amsterdam het lijk eener onbekende dame van middelbaren leeftijd gevonden. Uit het plaatskaartje bleek, dat zij te Brussel was ingestapt, met beslemming naar Rotterdam. Het lijk, wrarop geen sporen van geweld zicht baar zijn, zoodat de dood vermoedelijk aan een beroerte is toe te schrijven, is le Roosendaal in bewaring genomen. Een nieuwe ziekte. Te Boulogne- sur-Mer, Frankrijk, heerscht een eigen aardige ziekte. Dagelijks ziet men perso nen op de straat ineenzakken, die plotse ling het gezicht hebben verloren; men brengt de lijder fluks in een naburige woning, die zij na een kwartier geheel genezen weer kunnen verlaten. Een pleizierreisje Negen maanden geleden vei trok het Turksche pantser schip «Erzegronie" van Constantinopel met bestemming naar Japan, om Z. M. den Mikado een Turksche ridderorde te bezorgen. Drie of viermaal geraakte de machine onklaar; was de machine weer in orde dan was het geld op, zoodat de kapi tein er dikwijls over moet gedacht heb ben de ridderorde te verpanden, indien hij onderweg een fatsoenlijk pandjeshuis had «gepraaid". Wekeri lag het schip in Aden, zelfs drie maanden in Colombo eindelijk kwam men te Singapore, waar niet eens de noodige saluutschoten kon den worden gedaan, om dat men het kruit in Colombo verkocht had. De gouverneur w ts hierover zeer gebelgd, waarom hij bevel gaf het Turksche schip niet als oorlogschip te behandelen, zoodat het havengeld moest betalen. Geen centen en geen kolen zoodat de toestand van den kapitein en de bemanning alles behalve prettig is. Singapore kunnen zij niet ver laten en als de sultan steeds op de aan vrage om geld blijft antwoorden zooals hij tot nu toe gedaan heeft, blijven zij er zitten tot aan hun dood. Prettig vooruitzicht! Wielrijders. De heer Dalton Smith is door de Engelsche wielrijders afge vaardigd naar de commissia uit de ver schillende spoorwegmaatschappijen, om te spreken over het vervoeren van rij wielen. Volgens de verklaring van dien heer telt Engeland thans een half milli- oen wielrijders. Gevonden op den openbaren weg Een Pince-nez in étui. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. couvert aan een vochtig wiel van een wagen of aan een bemodderden laars van een voorbijganger blijven kleven en het adres zou dan wel uitgewischt of gevlekt zijn. Buitendien, wie zou het lezen? Een onbekende, iemand die er geen waarde aan hechtte. Er was dus geen gevaar. Hij had zijn bankbiljetten; dit deed hem de rest vergeten. Zij, die hem bespiedden, zagen hem dan ook vertrekken en nu voor goed, daar hij niet meer terugkwam. Toen Barnabé zich daarvan overtuigd had, sprak hij tot Magdalena Nu is het oogenbhk van handelen gekomen!.... en wel zonder dat we ons voornemen behoeven te veranderen.... in tegendeel Laat ons nu naar het bureau gaan van de brieven poste restante. Magdalena had niet naar hem geluis terd. Onbewegelijk en peinzend, den blik strak op het adres van het couvert gericht, mompelde zij Het is alsof ik dit schrift ken!. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2