De Boerenhofstede Advertentiën. r B. E. MATER. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. of een paar KAMERS, LIEBIGS-KOFFIE, (alleenverkoop). GECONFIJTE PEREN Hollandsche jams VERKADE'S BESCHUIT in teen. PT LAAT UW Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Een net BURGERHUISJE Echt Schotsch Havermeel en ABRIKOZEN. CACAO VAN V. HOUTEN EN GROOTES. MEDICINALE TOKAYERWIJN. VERKOOPEN s WOLFSHAAR" 13 hectaren 19 aren. Gr. J. SLOTHOUWER. KANT'S WIJSBEGEERTE. Mr. L. W. C. Keuchenius is door de anti-revoluiionaiie kiesvereeniging ïVoor Nederland en Oranje" te Goes, candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Door wijlen den heer A. C. Valk is aan de weezeninrichting te Neerbosch een legaat vei maakt, groot f4000. In een te Kampen gehouden ver gadering derGeldersch-Overtjselsche maat schappij van landbouw, is besloten om gebruik te maken van de aanbieding van den minister van waterstaat, tot het aan leggen van proefvelden, waarvoor het rijk drie vijfden der kosten vergoedt. De uitspraak in de drie procedures betrekking hebbende op den kerkelijken strijd, door het classicaal bestuur van Amersfoort, doende wat des kerkeraads is in de Ned. Herv. Gem. te Bunschoten, tegen dr. G. van Goor c. a. aanhangig, gemaakt, is drie weken uitgestejd. Men schrijft uil Neerbosch; »De ooftteelt neemt op de landerijen der Wees inrichting telken jare toe. In 1889 zijn weder een 800tal appel-, pere-, pruime-, kerse- en noleboome.i aangeplant. De Weesinrichting bezit één boomgaard, 4 jaai geleden geplant, welke 4 heet aren groot is, terwijl ook nog twee kleinere stukken met vi uchtboomen zijn bezet. Ook rondom de huizen en in de tuinen, waar maar een plaatsje open is, zjjn vruchtboomen geplant, zoodal over een lütal jaren bij een middelmatigen oogst, al wordt het getal weezen nog verdubbeld, voor hen overvloed van appelen, pruimen, kersen enz., op eigen grond geoogst, zal kunnen worden." Uit Heusden schryft men aan de Noor dhr. Ct. »Met Sinte Mathijs (24 Febr Toen was er noch geen ijs; Maar den eersten Mèèrl Reden ze met kar en pèèrd Over de Dordtsche wèèrd. Hoe dikwijls hebben we ons, in onze schooljaren, met bovenstaand rijmpje moed ingesproken, wanneer we zoo be lust waren op schaatsenrijden en er maar geen vorst kwam opdagen. Menigeen zei dan ook, dat waren toen ouderwetsche winters en die komen niet meer terug. Dat de laatsten het mis hadden, zou de dag van heden kunnen bevestigen. Gis teren (2 Maart) werd de gemeenschap tusschen het eiland Nederhemerl en Heus den, over een afstand van pl. m. 400 meter, met een roeibootje onderhouden, en het vroor van nacht zoo sterk, dat men hedenmorgen, ten circa 8 uur, eene dame passagier, in gezelschap van den veerman en den postbode, de passage over denzelfden afstand nu ziet nemen over het ijs van één nacht, en dat op 3 Maart." En op 4 Maart dooide het weer toen er wedstrijden op schaatsen werden aan gekondigd! Maandagavond halfacht is aan den grindweg tusschen Putten en Gardeien (gem. Barneveld) eene woning tot den grond toe afgebrand. Eene geit kwam in de vlammen om. Het huis was verzekerd, doch de inboedel niet. Oorzaak onbekend. Maandagavond ongeveer half ne gen ontstond te Den Bosch brand ten huize van mejuffrouw de weduwe E., in de Hinthamerstraat, doordien deze den gevulden en brandenden bol eener petro leumlamp, dien zij in 'thangtoestel wilde zetten, vallen liet, waardoor hij op 't mar meren tafelblad stuk sprong en de bran dende olie zich in 't vei trek en over hare kleederen verspreidde, waardoor die in brand vlogen. Op haar hulpgeroep kwam hare dochter, die boven ziek te bed lag, naar beneden gesneld, terwijl ook inmid dels een agent van politie, welke van af de straat den brand in de aar, den win kel grenzende kamer gezien had, naar binnen was geloopen. Met behulp van dekens, in allerijl van boven gehaald, slaagde de agent er in, de brandende kleederen van de weduwe, die in de gang gevlucht was, te dooven, zonder dat zij eenige noemenswaardige brandwonden bekwam. Van den schrik echter ligt zij thans ziek te bed. Door eenige heeren, die den politie agent in het huis waren gevolgd, werd de brand in de kamer gebluscht. Door den keurmeester van visch alhier werden in het vorige jaar 5022 keurbrieljes afgegeven, nog werden door hem, voor den afslag, 202 partijen en 42 schuiten met visch gekeurd; gedurende denzelfden tijd heeft hij 20 partijen visch afgekeurd en onschadelijk gemaakt. Onder behoorlijk geleide is naar Arnhem overgebracht de kannor.nier 2. kl. v. d. List, van de 5. batterij veld artillerie, ten einde wegens desertie voorden krijgsraad aldaar terecht te staan. Utr. Dgbl. De gemeenteiaad hield Dinsdag middag eene kortstondige zitting. Daarin werd de lieer G. J. baron van flarden- bi oek van Ammerstol als lid van den raad geïnstalleerd, die na het afleggen van de gevoiderde eeden als zoodanig zitting nam. De reclame van den heer D. Sluimer tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1889 werd gegrond verklaard, en de aanslag van f4,67 tot f3,50 teruggebracht. In ver band hiermede wijzigde de raad zijn be sluit van den 21 Februari j.l. in zooverre dat het totaal-bedrag der verleende afschrijving op aanlagen in den hoofde lijken omslag, dienst 1890, wegens ver trek en overlijden, nader wordt vastge sleld op f 1078,62. Het 2. aanvullings kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1890, stelde de raad op f 158.16s vast. Daarr.a kwam in behandeling een voor stel van den waarnemenden burgemees ter, tot benoeming van een lid der ver gadering voor de tijdelijke waarneming der betrekking van wethouder. Dat voor stel was gedaan op grond van de om star.digheden, dat aan jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, burgemeester dezer gemeente, gedurende vier nmanden ver lof is verleend tot het doen van eene reis naai Zuid-Afrika, naar aanleiding waarvan de waarnemende burgemeester vermeent, dat zich een der gevallen, be doeld bij art. 90 der gemeentewet, voor doet, waarin zoodra noodig door den raad een lid wordt benoemd om tijdelijk als wethouder te fungeeren, terwijl hij het wenschelijk verklaart te achten, dat het college van burg. en weth. tijdelijk worde aangevuld. Nadat dit voorstel door den raad was aangenomen, ging hij on middelijk tot de benoeming over. Bij de eerste stemming erlangden van de 12 geldige stemmen de heeren van Lan- schot Hubrecht 5, Zandijk 3, Visser 2 stemmen, de Koningh en Kleber ieder 1 stem. Bij de tweede vrije stemming erlangden van de 12 geldige stemmen de heeren v. Lanschot Hubrecht 5 Zandijk 3, Visser 2 stemmen, de Koningh en v. d. Wall Bake ieder 1 stem. Bij de herstemming, die nu tusschen de heeren Zandijk en v. Lanschot Hubrecht werd gehouden, vereenigden ieder dier heeren 5 stemmen op zich. Zij zeiven onthiel den zich van medestemmen. Daarna had eene loling plaats waarbij de heer J. Zandijk Jr. werd benoemd. De heer Zan dijk, desgevraagd, verklaarde onder dank betuiging voor het in hem gesteld ver trouwen, om redenen van bijzonderen aard de betrekking thans niet te kunnen aanvaarden. Bij de daaropvolgende vrije stemming werd de heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht met algemeene (11) stemmen, 1 billet was in blanco, tot tijdelijk wet houder benoemd Onder dankzegging voor het in hem gesteld vertrouwen verklaarde hij zich bereid de betrekking te aanvaar den. De heer v. Lanschot Hubrecht werd daarna, mede met 11 stemmen, tol tij delijk ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. Aan het einde der ver gadering vestigde de heer de Koningh de aandacht van het dagelijkich bestuur op den ongunstigen toestand, waarin dat gedeelte van den Soesterstraatweg, het welk gelegenis over den overweg van den spoorweg, dat talrijk is bevolkt en waar seriën huizen worden aangetroffen, ten aanzien van de verlichting verkeert. Bij donkere avonden vooral laat die toe stand veel te wenschen over. En hij vroeg, of er geen maatregelen waren te treffen, welke dien doen ophouden. Z. i. was op min kostbare wijze, door middel van petroleumverlichting, aan de bezwa ren van de bewoners van dat gedeelte der gemeente tegemoet te komen, en Spr. zou het gevolg van de overweging dezer zaak in de vergadering van het dagelijksch bestuur, die de voorzitter toe zegde, afwachten, terwijl hij voor die toezegging dank betuigde. De vergadering werd daarna gesloten. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 1 helft der maand Februari '90. 1. Mevr. Jung, Amsterdam, 2. N. Valken, Hage. Briefkaarten. 1. A. Blom meester, Wamel. Verzonden geweest naar Frankrijk. 1. Nejos, Parijs. Barneveld. Niettegenstaande de gladheid der wegen was de aanvoer ter paardenmarkt nog groot; niet minder dan een 250tal stond aan de lijn. De handel was traag. Men besteedde voor werk paarden f100 a f475. Veulens f90 a f160. Hitten f8 a f150. Scherpeuzeel. Alhier is een biljart wedstrijd gehouden door leden der socië teit «Scherpenzeel." Bij den eersten wedstrijd was de heer G. De Krijger winner van den prijs en de heer J. A. Thomsen die van de premie. Bij den tweeden behaalde de heerJ. Schipper den prijs en de heer N. M. IJperlaan de premie. Zonderling dienstbetoon. Voor het Hof der Rhóne heeft een Parijsch leeraar, die te Lyon examen had afgelegd ten behoeve van een nrindei begaafd vriend, student in de medicijnen te Parijs en dan ook, onder den naam van dezen, schitterend geslaagd was. met zijn vriend wegens valschheid in geschriften en medeplichtig heid terecht gestaan. Het was een zui vere vriendschapsdienst, d. w. z. de leeraar, ofschoon alles behalve rijk, had zich voor de gespeelde rol niet doen betalen. De jury, door deze belangeloosheid ge roerd, verklaarde de vrienden onschuldig. Door het Engclsche schip Wanderer zijn op de Vancouver-eilanden geland drie Erigelsche matrozen, welke op het onbe woonde eiland Allessandro werden ge vonden, waar zij vier jaren hadden door gebracht. Zij hadden het lekke Japansche schip, waarop zij dienden, verlaten in October 1885, nadat 5 matrozen waren verdronken. De schipbreukelingen leefden hoofdza kelijk van vruchten, ook vingen zij zee vogels en visschen, waarvan zij de haken vervaardigden uit horlogeveeren. Tijdens zij op het eiland waren, voeren verschei den schepen voorhij, doch niet dicht ge noeg. om hun noodseinen op te merken. Een schilderachtige japon. Het ei genaardigste kleed dat een bruid wel ooit gedragen heeft, is zeer onlangs in Rus land gemaakt. Het dunkt zijn ontstaan aan de welwillendheid van beroemde Rus sische schilders. De gelukkige eigenares van dit gewaad is Naja, de schoone dochter van den per soonlijk zeer gewilden schilder Morosow. De bruidsjapon is een gemeenschappelijk geschenk van vrienden en collega's van Naja's vader, en zal op dèn trouwdag een wandelende kunsttentoonstelling ge lijken. Ieder der schilders heeft hel kleed nl. met een allegorische voorstelling ver sierd. De smaakvol aan elkander genaaide op zijde geschilderde afbeeldingen zijn alle van hooge kunstwaarde. m De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op artt, 87, 88 en 150 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19. Augustus 1861 (.Staatsblad No. 72) en de artt. 25 en 26 van het koninklijk besluit van den 8. Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Gezien de kennisgeving van den heer Kolonel, Militie-commissaris in de pro vincie Utrecht, van den 13. Febtuari 1890. Doen te weten, dat de eerste zitting van don Militieraad voor deze gemeente op Dinsdag, den IS. Maart aanstaande, des voormiddags te 10 aren, in het openbaar wordt gehouden in de zaal No. 4 van het gebonw voor Kunsten en Weten schappen aan de Mariaplaats te Utrecht, ingang over de Botermarkt, cn bestemd is tot het doen van uitspraak ora- tient de verschenen vrijwilligers voor de militie, de lotelingen die redenen van vrijstellingen hebben ingediend, de lotelin gen die van den dienst uitgesloten of daai bij voorloopig niet toegelaten wor den, en alle overige lotelingen, behoorende tot de lichting van het jaar 1890. Voorts dat de tweede zitting van den Militieraad, bestemd tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, en ten opzichte van hen die als plaatsvervanger of nummer ver wisselaar verlangen optetreden, ter voormelde plaatse in het openbaar ge houden wordt op Woensdag, den 16. April aanstaande, des voormiddags te 10 uren. En brengen tevens ter kennis van de belanghebbenden, dat de tijd en plaats der zittingen aan eiken loteling zullen worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel het met-ontvangen van zoodanig biljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad, of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde be wijsstukken; zullende de loteling, die vrij stelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid, gebreken of gemis van de gevor derde lengte, en de plaatsvervanger of nummerver wisselaar in persoon voor deu Militieraad moeten verschijnen, ieder op het voor hem hierboven vermeld tijdstip. De lotelingen, die verlangen bij de ZEE-MILITIE te dienen, worden uitge- noodigd daartoe vóór den 1. April aan staande ter Spcretarie zich aantemelden- Amersfoort, den 5. Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoenid De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT, Weth., 1°. Br. De Secretaris W. L. SCHELTUS. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 27 Febr., Willemina, d. van Johannes de Gans en Johanna Jacoba Hiene- kamp. Everardus Wilhelmus, z. van Annries de Wit en Gijsberta Butselaar. 1 Maart, Johannes Josephus, z. van llen- drikus Baulaud en Johanna Maria van der Heijden. Catrina Maria, d. van Wilhel mus Wijntjes en Sophia Sehoonderbeek. Antonie, z. van Autonie Veldhuijsen en Ca rolina Jacoba Stikvoort. 3 Maart, Bertha, d. van Dirk Fok van Slooten en Jacoba Budoffna Spruijt. 5 Maart, Elisabeth, d. van Johannes Snijders en Cornelia Kuijer, 6 Maart, Johanna, d. van Hendrik deGrui- ter en Maria de Suiit. Maria, d. van Jan Hartman en Gijsberta van Dijk. Gehuwd. 5 Maart, Johannes Waandcrs en Rij ka Veldman. Overleden: 28 Febr., Alijda Hendrika van der Geld, 9 in. 1 Maart, Wilhelmiua Floor, 7 m. Johannes Jansen, 67 j. echtg. van Willemijna Hendriksen. 3 Maart, Hendrika Petronella Jacoba Roep, 3 w. 4 Maart, Elisabeth van Biegtcn, 81 j. «ed. van Wouter Groenhuijsen. Cornelia Vivié, 64 j. echtg. van Antonie Pijpers. 6 Maart, Mietje Lipman Prins, 83 j., «ed. van Levie Benjamin Schaap. Anna Toeter, 9 d. Antonie Hendrikns Staal, 62 j. echtg. van Adriana van Schaik. Bunschoten. Geboren: 4 Febr., Grietje, dochter van Peter Veldhuizen en Cornelia Pijpers 6 Febr. Neeltje, dochter van Jacob Goudsbloem en Hendrikje de Harder. 8 Febr Roe- lofje, doenter van Arond van de Kolk en Reintje Beekhuis.9 Febr. Karei zoon van Ger- rit Huijgen en Gerritje Huijgen. 18 Febr. Jaii, zoon van Evert van de Groep en Wijntje de Graaf. 22 Febr., Volken, zoon van Willem Koelewijn en Hendrikje Koelen ijn. 23 Febr., Willempje, dochter van Wijnant van der Hoogen en Klaasje Hub. 23 Febr., Sietske, dochter van Pieter Gosewijn Vermeer en Maria de Graaf. Overleden: 7 Febr., Jan Baas, weduw naar van Willempje Poort. 7 Febr., Marritje Heijnen, geh. met Jan ter Haar oud 51 jaren. 25 Febr., Reiudera Blok huis, ongeh. oud 59 jaren. Hooglaud. Geboren: 27 Febr., Petronella, dochter van A Kuyer en W. Wouters. Overleden: 1 Maart, W. Wouters oud 32 jaren echtg. van A. Kuyer. 3 Maart, P. Kuyer, oud 3 dagen. 6 Maart, W. van 't Klooster oud 8 maanden. Woudenberg. Geboren: 5 Maart, Hendrika, d. van Jan van de Berg en Jannetje van der Wiel. Overleden: 2 Maart, (Te Utrecht) Lona Maria van Maanen, wed. van Jobann Bernd Helms, 70 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 7 Maart. 1890. Tarwe f 0.— a f 0.— Rogge o.— - 0.— Boekweit 0-- - 0.— per Appelen 0— - 0.— hecto Peren 0.— - 0.— i liter. Kleiaardap pelen - 0.- - 0.— Zand 1.80 - 2.20 Hoendereiereu - 3-- - 8.71 p-loost Boter 1 20 - 1.50 f i. kilo. M argarine 0.90 - 1.10 p. Zoetem. kaas o.- - 0.— p. 50 Kippen 0.70 - 1.20 Kuikens 0.- - 0.— Piepkuikens 0.— - 0.— Ganzen 0— - 0.— Oude renden 0.60 - 0.90 i per Jonge o.— - 0.— stuk. Hazen 0.— - 0.— Wilde konijnon - 0.40 - 0.50 Tamme 0.30 Duiven 0.30 0.60 per paar. Vette varkens - 0.— - o.— kilo- Biggen 7.— - 12.50 1 Schrammen 13.— - 25.— i Vette koeien 0.— - 0.— Guste 0.— - 0.— Kalf 0.— - 0.— i Per Kalfvaarzen 0.— - 0.— stuk. Pinken 0-- - 0.— 1 Stieren 0. - 0.— Kalveren 0 0- Aangevoerd waren ongeveer heet. L'arweheet. Rogge heet. Boek- weitheet. Appelen beet. Peron; heet. Kleiaardap pelen; 220 heet. Zand- aardappelen; 11000 stuks Hoeudereiereu stuks Eendeneieren; 1700 kilo Boter; 140 kilo Margarine; kilo Kaas; stuks vee. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON J. O VEREEM— Wolfswinkel. Amersfoort, 6 Maart 1890. Ondertrouwd: C. DE VRIES Luit. der Genie N.-I. Leger, en R. J. C. VAN DE GUMSTER. Amersfoort. 6 Maart 1890. Heden overleed in den ouderdom van ruim 76 jaren onze innig geliefde zuster en tante AALTJE BEEKMAN, weduwe van den WclEd. Heer A. M. WERNEKE. Uit aller naam, W. J. BEEKMAN. Amersfoort, 7 Maart 1890. Onder dankbetuiging voor de reed^ontvangen giften zijn DIAKENEN der NED HERV. GEM. al hier, door behoefte genoodzaakt a. s. MAANDAG den lOden dezer een derde collecte te houden en hevelen ook dien aan de gemeenteleden ten zeerste aan. H. E. VAN SWEDEN, Penningm. J. C. VAN EIJBERGEN, Secretaris. De Commissie van Toezicht der Amersfooi tsche Begrafe- nis-Vereeniging acht hel wenschelijk te berichten, dat als bedienaren der begra fenis voor de Vereeniging werkzaam zijn G. J. SIDDRÉ (Hellingstraat) J. RENES (Muurhuizen) J. DE VALK (Breedestraat) D. VEENENDAAL (Muurhuizen) en J. KROES (Muurhuizen-Sluisje). Namens de Commissie voornoemd. A. M. KOLLEW1JN Nz. President. H. W. DE HF.US Secr.~ Penn. Amersfoort 8. Maart 1890. Wordt zoo spoedig mogelijk te HEER GEVRAAGD op netten stand voor een klein gezin. Brieven franco onder letter M N oan net Bureau dezer Couaant. Alles verkrijgbaar bij Notaris Mr. J. M. R1CIIELLE te Amersfoort is voornemens op Donder dag, den 30 Baart 1890, des mid dags te 13 uur, bij GERBRAND VAN 'T KLOOSTER, kastelein aan den LAN- GENOORD te Hoogland, ten verzoeke van de Erven H. VOSKUILEN, bij af slag en opbod in het openbaar te Onder de gemeente HOOGLAND, „DE KLEINE genaamd, bestaandein: ruiuieen lliuk gebouwde BOCWRANSWONING met stallin gen voor hoornvee en paardeu, tliuke schuur, wagenloodeenS roe- dlgeu hooiberg, benevens extra best wei- eu bouwland, tuiu- en boomgaard, gelegen aan de Heisteeg den Bunschoterweg en den Nieuw-land- sclien weg, ter gezamenlijke grootte van Grondlasten f50.12. Te veilen in vier pereeelen en in massa's. Aanvaarding: Het Bouwland voor zoover hel bezaaid is n v inzameling van den oogst en overigens 1 April 1890. Betaaldag der kooppenningen, den 30 Juui 1890. De aanwijzing geschiedt door den be woner AART KLE1NHOVEN. Breeder bij biljetten. niet uit Arnhem of andere plaatsen komen, maar koopt het tegen de laag ste prijzen bij waardoor U uitstekende qualiteit ge waarborgd wordt. V Bij A. M. SLOTHOUWER alhier is verschenen: Kortelijk verklaard DOOR D. BURGER. 3e vermeerderde druk. - Prijs 40 cent.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2