Een vlugge Loopjongen Advertentie. Gemengd Nieuws. AANBESTEDING. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. G. J. SLOTHOUWER. Het bestuur der afdeeling Enschede Lonneker van 't Ned. werkliedenverbond «Patrimonium" heeft een circulaire ge richt aan de arbeiders van Enschede waarin over de werkstakingen in 't alge meen het een en ander wordt gezegd en te kennen gegeven, dat elke werkstaking zonde is in vijfderlei opzicht: zonde tegen ons zelf, want men is tot arbeid geroe pen, en onteert zich zelf door roekeloos liet middel tot levensbestaan weg te wer pen; zonde tegen het huisgezin, want vrouw en kinderen worden er de dupe van; zonde tegen den patroon, want men stelt hem aansprakelijk voor kwade prak tijken, die soms buiten zijn weten plaats vinden, en doet hem groote schade aan; zonde tegen de maatschappij, die door werkstaking niet verbeterd, maar bedor ven wordt; zonde tegen God, daar zijn woord geen werkstaking duldt. Van de werkstaking in de fabriek van de HH. Ter Kuile Morsman, zegt het bestuur, dat «deze werkstaking door niets is gerechtvaardigd en een heilloos bedrijf moet worden genoemd van enkele man nen, waardoor de ellende van sommige arbeiders maar noodeloos is verergerd Omtrent de werkstaking meldt de Zw. Ct. r.og, dat de arbeiders van genoemde firma eerst per brief en later persoonlijk door middel eener commissie hebben verzocht met de heeren in onderhande ling te treden. Zij hebben tot antwoord gekregen, dat van ecne onderhandeling geen sprake meer kan zijn, maar dat de heeren in de courant hebben gevraagd goede wevers, en indien deze zich aan melden, zij door hen aan het werk zou den worden gezet. Dikke rookwolken stegen Zondag avond uit het Koninklijk paleis, te Am sterdam, in het gedeelte, waar de plaat selijke commandant bureau houdt. Natuurlijk was in een ommezien een groote menschenmassa bijeen en ieder staarde vol verwachting naar boven. Een der toeschouwers kwam op het practische denkbeeld, om den sergeant van de hoofd wacht met het geval in kennis te stellen. Deze waarschuwde de betrokken beamb ten van het paleis, die zonder hulp van de brandweer den brand, die in een der schoorsteenen was ontslaan, blusschten. N. v. N. De hertog van Orleans heeft den vol genden brief aan zijn Vriend den hertog de Larochefoucauld-Doudeauville geschre ven: «Waarde hertog! Ik verneem, dat er bladen zijn, die het initiatief genomen hebben voor een petitionnement om mijne invrijheidstelling te vragen. Ik betuig hun mijn dank, maar ik ben tegen elke staat kundige agitatie, en bij gevolg tegen elk petitionnement. Ik verzoek mijnen vrien den het woord gratie niet uit te spreken De gevangenis is minder hard dan de verbanning; in de gevangenis toch ben ik op Frankrijk's bodem. Den 1. April wordt vorst Bismarck 75 jaar en dan, zoo wordt uit Berlijn ver zekerd, zal hij al zijne ambten nederleg- gen. In een langdurigen ministerraad heett hij van dat besluit kennis gegeven en er wordt bijgevoegd, dat de keizer hem het gevraagd ontslag heeft toegestaan. Men zegt, dat een onbeduidende zaak de vermeerdering van het aantal fabriek inspecteurs, de aanleiding heeft gegeven tot het aftreden van den staatsman, wiens persoonlijkheid op de vorming en inrich- tiug van het Duitsche rijk den grootsten invloed heeft geoefend. Misschien zal nog niet dadelijk de ware geschiedenis worden geschreven van Bis- mareks verhouding tegenover keizer Wil helm II. «Hij zal zijn eigen kanselier zijn," had Bismarck van den keizer voor speld en deze voorspelling is spoedig be waarheid geworden. Op het gebied van sociale politiek gingen beider wegen uit een. Men kan van Bismarck zeggen, dat zijn werk is volbracht, dat voor hem eigenlijk geen plaats meer is in het nieuwe tijd perk, dat door keizer Wilhem II is geo pend en een richting neemt, die zijne goedkeuring niet wegdraagt. Het heet, dat de heer v. Bötticher, vice-president van bet Pruisische mini sterie, hem als leider der binnenlandsche politiek zal opvolgen; de buitenlandsche zal onder 's keizers eigen leiding, mis schien graaf Herbert Bismarck bezorgen. Geen zijner opvolgers zal echter het gezag uitoefenen en het ontzag inboeze men, dat Bismarck heeft genoten. Toen zocht zij met eene onwillekeurige beweging in de plooien van haar kleed naar het couvert met de vijf lakken, en het op de tafel leggende, keerde zij het om en omen betastte het, alsof haar door dit te doen een licht, een helder licht zou opgaan. En op doffen toon, afgebroken en stok kend herhaalde zij telkens met koorts achtige onverzettelijkheid: Het is de moordenaar die hierop dat lak heeft gedaan IHet is de moor denaar die dit adres heeft geschreven Dit is de moordenaar, moordenaar! moor denaar I Daar buiten nam de storm met ver dubbelden kracht toe. De zware regen druppelen kletterden tegen de vensters, van tijd tot tijd deden hevige rukwinden het oude gebouw op zijn grondvesten wankelen, om zich dan zuchtende en steunende langzaam afnemende, in de velden te verliezen. Binnenshuis hoorde men vreemde ge luiden gekraak geknars, terwijl eene ijzige koude zich vooral tegen den ochtendstond deed gevoelen. Het licht in de lamp verflauwde hoe langer hoe meer. Bij het bleeke schijnsel sloeg Magda- lena haar blik naar de met bloed be vlekte plek op den grond. De 3e wintercollecte, ten behoeve der. armen van de hervormde gemeente, de vorige week langs de huizen der in gezetenen gehouden, heeft opgebracht de som van f418.35; terwijl voorgelijk doel in de voormiddaggudsdienstoefening van Zondag j.l. een extra gift van f100 ge collecteerd werd. De heer P. van Ooik, vroeger hier woonachtig en sinds overleden, heeft bij testamentaire beschikking eene som van f500 vermaakt aan de Diaconie der He voimde gemeente alhier. (De O.) Op de Maandag j.l. alhier gehou den paardenmarkt waren aangevoerd 390 stuks; er werden besteed voor veulens van f60 tot f180, en voor paaiden f90 tot f600. De rechtbank te Utrecht behan delde in de vorige week eene strafzaak van niet allendaagschen aard. E. II. C G. alhier had eene briefkaart ontvangen van J. von K., kapper en sigarenmaker in de Mariastraat te Utrecht. Die briefkaart had tot adres«Aan een onbeleefden schoft G. te Amersfoort," en het lieflijke begin was: «onbeleefder schoft als jij zijt, geloof ik niet dat er bestaat!" De verdere inhoud was, dat geadresseerde zich aan oplichterij schul dig maakte. J. von K. had die briefkaart te Utrecht in de bus gedaan en de post had haar te Amersfoort aan G. bezorgd. Onderteekend was zij niet, maar het schrift kwam volmaakt overeen met dat van andere briefkaarten, die G. van von K. ontvangen had. Von K. bekende ter terechtzitting deze briefkaart geschreven en verzonden te hebben, maar deelde ook mede, dat G. hem al sedert 3 jaren geld schuldig was, doch gemaand zijnde, met een beleedi- gende briefkaart geantwoord had in plaats van te betalen. Het O. M. eischte tegen beklaagde om beleediging in geschrifte eene geld boete van f12.— subs. 8 dagen hech tenis. Vrijdag jl. werd te dezer stede de eerste voorjaarsveemarkt gehouden, waar op een honderdtal, meest schoone runde ren werden aangevoerd. Door groot* kooplust was er een levendige handel De vette koeien werden verkocht voor 140 tot 320, de guste koeien voor 110 tot 140, de kalfkoeien voor 150 tol 215, de kalfvaarzen voor 140 tot 180 en de guste vaarzen voor 90 tot 120. 333ste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 17 en 18 Mrt. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijz van f 5000 op No. 14441. Prezen van 1 SO 1278 3977 3984 7405 7417 7419 7438 7460 7465 7476 7706 7724 7766 11902 11926 11938 11960 11971 11984 11999 13493 13503 13509 13577 13599 13670 13676 en 14434. Te zamen 29 prijzen. O! sprak zij fluisterend, zoo de dooden konden wederkeeren! zoo het slachtoffer kon spreken De lamp flikkerde nog eenmaal op; toen ging ze geheel uit. Maar in die diepe duisternis, kwam de roode bloedvlek nog te beter uit. Ze scheen zich opteheffen grooter te wor den eer. gestalte aanteneinen, een ge laat, een stem te verkrijgen! Het gelaat en de stem van Anselme. Sliep zij of was 't een verdooving? Ze ker is het, dat de weduwe van Jan Michaud geen woord meer uitte, geen beweging meer maakte. Reeds was de zon aan den gezichteinder aan 'l opkomen, toen Pieter wakker werd. In 't midden van de kamer zag hij zijne moeder zitten, onbewegelijk, schijnbaar slapende, steunende op haar armen, het gelaat verborgen in de handen. Eerst wachtte hij eenige oogenblikken, toen riep hij haar herhaalde malen. Zij bleef onbewegelijk, zij gaf geen antwoord. Verschrikt stond de knaap snel op, liep naar zijne moeder en wierp zich om haar hals. Wat scheelt u, moederlief? wat scheelt u toch? Eindelyk lichtte zjj het hoofd op. Lang Jan. Heb je weieens op straat, in een koffiehuis of in een sociëteit iemand ge zien, die in Indië heldendaden had ver richt, volkomen gelijkstaande met die, waarvoor zoo velen onzer vooroutlers worden geroemd? Piel. Wel zeker, en dan heb ik er mij altijd over verbaasd, wat een groot aantal menschen, die nooit iets bijzonders heb ben verricht, zoo iemand over 't hoofd zagen, achteloos behandelden of zelfs uit de hoogte bekeken. J. Ja, de een waardeert zijn naasten slechts naar hun geld, de ander, die maar een heel gewoon rnensch is, kan niet best velen, dat er menschen zijn, die iets buitengewoons verrichten, en dan zijn er nog, die zich te druk maken met hun eigen onbeduidendheid om een open oog voor anderen te hebben. P. En dan inoet je nog rekening houden met de katuitdenboomkijkachti heid, die hier inheemsch is. <7. Nu ik wil maar zeggen, dat die ein delijk tot handelen overgaat. Je hebt na tuurlijk gelezen, hoe de dappere Schier horn te Amsterdam is ontvangen P. Aecoord. Eindelijk zal ons volk er dan toe overgaan den dapperen uit ons Oost-Indisch leger de eere te geven, die hun toekomt. KERK N IEl'WS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen naar Lioessens, ds. R. de Haas, te Winsum. Naar Ouderkerk aan deu Amstel, ds. H. J. de Zwart, te Leersum. Naar VVasperveen, ds. A. Adeina, te Oude en Nyehoru. Bedankt voor Ankeveen, ds. H. W, Eigeman, te Nieuw-I.oosdreclit. Voor Spijk, ds. W. Willems, te IJzendoorn. Voor Tjamsweer, ds. H. Wildoboer, te Oudewater. Voor Oudorp, ds. E. J. J. Homan te Ur- sum. Voor Schoouhoven, ds. J. Wieten, te Aalsmeer. Ds. P. Bongers, van Eemnes-baiten, is aangewezen om als consulent bij dc Ned. herv. gemeente te Bunschoten op te treden. Doopsgez. gemeente Beroepen naar Knollendam, ds, J. F. Knipscheer, te Baard. Bedankt voor Oldeboorn, ds. W. C. Schiff te Dautumawoude. Vrije Ger. gemeente Beroepen itaar Ooltgensplaat, do heer Th. Korporaal to Rotterdam, Twee recepten voor brood met aard appelmeel. Proeven, genomen met aardappelmeel gemengd door rogge- en tarwemeel, heb ben volgens professor Delbück een buiten gewonen uitslag gegeven. In het bijzon der eigent zich het bakken met aardap pelmeel bij roggebrood. Bij 150 pond rog gemeel kan ongeveer 30 pond aardappel meel worden gevoegd. Het uitzicht en smaak zijn niet te onderscheiden van het zuiver roggebrood. Men heeft dan ook den minister van ooi log in Duitsch- and voorgesteld bij het bukken van het brood gebruik te maken van aardappel meel. Vermenging van aardappelmeel in tarwemeel met zemelen is ook aan te bevelen. Het nut van aardappelmeel wordt in onze dagen nog veel -te laag geschat. De huisvrouwen gebruiken het nog slechts voor het maken van zandtaartjes en an der fijn gebak, omdat het in den klein handel zoo duur is. Prof. dr. Zuntz uit Berlijn heeft langs welenschappelijken weg bewezen, dat men staarde zij rondom zich henen, toen scheen zij tot bezinning te komen en sidderde. Maar, terzelfder tijd sprak zij, alsof zfj een laatste droombeeld van zich af stiet Niets, mijn kind, niets... Ik droomde! XXIII. het huis van den notaris. Wij hebben niet genoemd en wij zullen ook niet noemen de plaats waar meester Labarthe notaris was. Toch is nu de tijd gekomen om den lezer in diens woning binnen te leiden. Het was eene aangename, nette woning. Etienne Labarthe heeft, zooals algemeen bekend is, slechts een geringe som van zijn vader geërfd. Hij heeft een mariage d'amour, een huwelijk uit genegenheid, gesloten. En alleen door zijn arbeid, zijn rechtschapenheid en zijne talenten heeft hij dus de welvaart en de achting ver worven, die hij thans geniet. Er is nie mand in, of zelfs buiten zijne woonplaats die dit niet ten volle erkent. Bovendien: hij is de schoonzoon van kapitein Lambert, en deze hoedanigheid zou bij gebreke van elke andere, voldoende zijn om de menschen de zekerheid te bij roggemeel zelfs 20 pet. aardappelmeel kan voegen. Men moet dan liefst geen water gebruiken, doch magere melk; het brood zal dan een veel grooiere voe dingskracht hebben dan gewoon rogge brood. Hier volgen twee recepten voor het bakken van brood met het gebruik ma ken van aardappelmeel. 1°. 18 pond fijn roggemeel en 4 pond aardappelmeel worden droog dooreen ge mengd. Daarna word 45 pond tot het opdroogen bewaard en het andere met 6 liter water of magere melk, tot op 30 35» Reaumur verwarmd en tot een brij geroerd, waarbij een handvol zout en 100 gram in koud water aangemengde gist wordt gevoegd. Daarover wordt flink meel gestrooid; het deeg wordt warm toege dekt en op een warme plaats gezet. Als het 's avonds om 10 uur is gezuurd, wordt het deeg des morgens om 5 uur toege dekt, na l'/2 daarna opgemaakt, in den oven geschoten en is in een uur gebakken. 2». 30 pond aardappelmeel, ongeveer 1 70 liter warm water en zooveel roggemeel, dat men een massa krijgt van 150 pond. die tot een brijerige pap is geroerd. 89 uur gezuurd te hebben, wordt bij het kneden het nog overige roggemeel gebruikt. Het deeg blijft dan bij 15" Re aumur 2% tot 3 uur staan, waarna de brooden worden gevormd en in den oven geschoten. Men krijgt hierdoor een dioog, krach tig en smakelijk brood. (Ned. Bakk. Ct.) Een goederentrein stortte eergisteren bij Elberfeld van de viaduct in de rivier de Wupper. Eenige personen verloren daarbij het leven. Een voorgevoel. Een schoenmaker, die dezer dagen te Londen werd opgehangen, wegens moord op zijn minnares, bleef tot het einde toe zeer kalm. De man ver klaarde zijn kalmte door de mededeeling, dat hij zijn leven lang een voorgevoel had gehad, dat hij nog eens zou worden opgehangen. De pas gebouwde brug in Schotland zal nog in reusachtigheid overtroffen wor den door eene, die New-York verbinden zal met Long-Island. Zij zal 3 a 4 mijlen lang zijn bij een hoogte van 150 voet. Een Duitsche professor heeft berekend, dat de massa water, die elke minuut door de Niagara-waterval wordt uitge stort, in minder dan vijf uren het Mars- veld te Parijs (ongeveer 50 H. A. groot) zou overstroomen, zoodat de Eiffeltoren dan geheel onder water zou staan. De reclame geest gaat ver. Een winkelier in gemaakte kleederen te Rot terdam, die onophoudelijk «verhuizing", «vertrek naar het buitenland", «verbou wing", aangehouden goederen" annon ceerde, kondigt thans een «uitveikoop aan «wegens oneenigheid in het huishouden." Maasb. Te Putten is een vereeniging opgericht, die den naam draagt: Vereeniging «Een dracht" te Putten. Deze stelt zich ten doel door eendrachtige samenwerking,zedelijke pressie uit te oefenen op schuldeischers, welke zich onwillig betoonen om te be talen. Overstrooming. Er komen zeer veront rustende berichten uit Amerika omtrent de overstrooming van de Mississipi. In de stad Arkansas staat het water vijftig voet boven het gemiddelde peil. Onrioe- melijkis de schade, toegebracht aan de omliggende katoen- en suikervelden en eenmassa vee werd door het water ver zwolgen. Gisterenmorgen is van Utrecht naar Leeuwarden overgebracht de met 15 jaren gevangenis gestrafte gepensioneerde militair van het ü.-l. leger M. die aldaar zijn vrouw vermoord had. geven, dat zij met een rechtschapen man te doen hebben. Zijn geslachtwapens versieren de beide pilaren van het hek, dat toegang geeft tot het voorplein, dat met Maaszand is bestrooid. Ter rechterzijde is het koets huis en de stal; ter linkeizijde een muur met klimop begroeid en de keuken en eetzaal die tot het hoofdgebouw behooren. Voor in den gang zijn twee deuren, voorzien van koperen platen, die aan duiden dat de een voert naar het kan toor de ander naar de studeerkamer van den notaris. De slaapkamers bevinden zich op de bovenverdieping, benevens een kleine zaal, die uitziet op den tuin. In dit vertrek huist gewoonlijk mevrouw Labarthe. Louise is nu dertig jaar. Zij bezit alle bekoorlijkheden die eene vrouw sieren. Men behoeft dat kalme gelaat, dien open blik, dien verstandigen, liefelijken glim lach slechts aantezien om te begrijpen dat zij eene goede, brave, gelukkige vrouw is: dat zij het ook verdient te zijn. Terwijl zij daar de naald hanteert, geeft zij haar aangenomen dochter Jean- nette pianoles. Deze is opgevoed als eene juffrouw. Mevrouw Labarthe heeft het reeds vroeger in ons verhaal gezegd, zij be treurde het en het deed haar leed dat ATTENTIE S. V. P. Het Kantoor van de Boek-, Courant- en Han delsdrukkerij van A. M. SLOTHOUWER is geves tigd in de Valkestraat No. 92. Heden overleed tot onze diepe droetheid, onze dierbare Moeder APOLOSIA HIBERS, wede van den Heer L. SIDDRÉ in den ouderdom van 82 jaren. Wede CAMBIER VAN NOOTEN—Siddré. Ga. SIDDRÉ. Da. Aa. SIDDRÉ. Amersfoort, 15 Maart 1890. Heden overleed na eene I I kortstondige ziekte onverwacht I onze geliefde Echtgenoote en Moe- der, Vrouwe I ISABELLA ELISABETH DE KROES j i den ouderdom van ruim 70 iren. A. J. DE KOFF Gepd. Kolonel. CLASINA DE KOFF. Eenige Kennisgeving. Amersfoort, 16 Maart 1890. kan terstond geplaatst worden bij De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort zullen op Maan dag den 31. Maart 1SOO, 's voormid dags te elf uren ten raadhuize in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteden 1. de levering van 200 Stère gewasHCkeu riviergrint I A 3 c.M. 2. het bestraten van een ge deelte van den Lagenwcg buiten de Kanippoort 2450 11". 3. bet uitdiepen van de liaven en binnengrachten. De voorwaarden liggen op de Secre tarie voor een ieder ter lezing alle werk dagen van 10 tot 1 uur. Aanwijzing van het onder no. 2 om schreven werk geschiedt door den ge meente-architect, op Donderdag 27 Maart a.s. 's namiddags te 3 uren aan den Lagenweg. ——mm——wt zij geen moeder was, niet al het zoet der moederliefde kon genieten. Het was een wezenlijk verdriet. Het huis leed er onder. Niets is treuriger, vooral op 'tland dan eene woning zonder kinderen. Jean- nette had die leemte aangevuld. Zij be toonde zich hoogst dankbaar voor de zorg die men aan haar besteedde en Louise had haar innig lief zoodat, zij dik wijls waande dat Magdalena's dochter in waarheid haar eigen dochter was. Een vreemdeling zou er niet aan heb ben getwijfeld, wanneer hij gezien had met hoeveel teederheid en blijdschap zij de handjes van Jeannette over het wel luidend instrument leidde en het meisje les gaf. Telkens schonk zij haar ter aan moediging een kus of eene liefkozing en dan vroeg zij Gij houdt toch veel van mij, niet waar? Noem mij «uw moeder!" Het meisje deed het en op haar ge laat vol uitdrukking, in haar vriendelijk lachje in haar oogjes vol teederheid, las men duidelijk, dat zij niet louter uit beleefdheid gehoorzaamde. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2