Een vlugge Loopjongen H. J, KLEIN. KLEI AAUÜAPPEM Advertentiëü. „DE 0 PETERS Plaatselijke berichten. Gemengd Nieuws. G, J. SLOTHOUWER. Magazijn Heeren- en Jongeheeren- PETTEN en HOEDEN, HOF U f WfflTW HOF 329. 329. Bij PUIK BESTE de uitbreiding en het karakter der laatste influenzaepidemie bier te lande, en naar de daarbij gevolgde behandelingswijze Het vertrekken van den Holland schen trein, die Woensdagavond te 5.33 het Centraalstation te Amsterdam ver liet, bood een aandoenlijk schouwspel Een groot aantal werklieden had in de waggons der derde klasse plaats ge nomen met bestemming naar Vlissingen om van daar nqar de Transvaal te wor den vervoerd, alwaar zij aan eenige uit te voeren groote werken zullen geplaatst worden. De meesten der werklieden werd door hunne vrouwen eri kinderen uitge leide gedaan tot den trein. Het scheiden van hen, die hun dierbaar waren, viel den braven werklieden hard, zoodat in menig oog een liaan opwelde, toen zij voor het laatst hunne echtgenooten en kinderen vaarwel kusten. Lang staarden de bedroefde vrouwen en kinderen den vetrokken trein nog na tot deze geheel uit het gezicht verdwenen was. Met de achtergebleven betrekkingen wenschen wij den ondernemenden man nen toe «het ga hun welA7, v. N. Beter dan zoo'n klein beetje. De Tabaksmaatschappij «Arendsburg te Rot terdam deelt over het afgeloopen boekjaar uit 145 pet. of 3625 per aandeel van f2500. Werkstakingen te Enschedé. 't Is in de Tweritsche fabrieksplaats nog niet in 't reine gekomen; wel hadden tot he den geen rustverstoringen plaats, doch gisting is er genoeg. Niet alleen dat thans bij de firma Termule Morsman en aari de Enschedésche Katoenspinnerij werk staking heerscht, ook by de firma Weyl C°. staakten twaalf werklieden den arbeid. De schildersknechts doeD er thans ook van zich spreken. Evenals de timmerlie den eischen zij hooger loon en wel ver hooging van 13 tot 15 cl. per uur. Het Leidsche «tudentenkorps heeft de feestweek thans bepaald op 22 tot 28 Juni. De feesten, die van het korps uit gaan, zijn als volgt: 22 Juni, inhaling der reünisten, feestrede van den korps praeses, receptie van eereleden van het collegium 23 Juni, gekostumeerde optocht voorstellende«de intocht van Karei V te Nijmegen"; 24 Juli receptie van den hoofdpersoon der maskerade, en de ove rige dagen feesten van de groote korps gezelschappen. Door het hoofdbestuur van het «Witte Kruis" zal een gouden medaille uitgeloofd worden voor het beste model verbandkist, tot het verleenen der eerste hulp in fabrieken. Deze medaille zou ter beschikking gesteld worden van de jury voor de Veiligheidstentoonslelling te Am sterdam. Te Utrecht hebben de hoofdbestu ren van de vier hoofdvereenigingen voor de Scholen met den Bijbel, eerst gemengd, daarna afzonderlijk, vergaderd. In deze vergadering is de organisatie der Scholen met den Bijbel tot stand ge komen. Met algemeene stemmen is het ont werp van de commissie van advies voor de oprichting van een schoolraad aange nomen. In dezen schoolraad zijn benoemd drie gedelegeerden dooi elk der vier hoofdbe sturen en wel voor Christelijk Nationaal de heeren van Lennep, Heijbrock en Bij- leveld, voor Christ. Geref. Schoolonderwijs de heeren Noordtzy, van Kluijve en Ne- derhoud, voor de Unie de heeren Pierson, Derksen en dr. L. de Geer, en voor de Christ, onderwijzeis de heeren Meijer, Wijnbeek en Nobels. Door dezen Schoolraad werd tot voor zitter gekozen de heer Pierson, tot secre taris de heer Derksen en tot thesaurier de heer dr. L. de Geer. Slant! Te Leiden vertoefde II. Zondag een Rus, zegt het Leidsche Dgbl. op wiens kaartje de naam slaat van baron Edmond Wittston Kurhoü'. Hij klopte aan de uni versiteitsbibliotheek en vroeg naar Rus sische handschriften, welke hij voor veel, zeer veel geld wilde koopen om ze aan zijne regeeiing ten geschenke te geven. Aan de uitnoodiging om op Maandag terug te komen en de Russische hand schriften te zien, al zijn ze ook niet te koop, is door den lieer baron geen ge volg gegevenmaar hij verliet dan ook zijn hotel zonder de rekening te hebben gevraagd. Hij had in de vorige week daarentegen, naar wij vernemen, niet alleen zijn logies betaald, maar op onbe krompen wijze fooien en sigaren uitge deeld. Deze Fransch spiekende Rus is een slank man van middelbaren leeftijd, en heeft bij het rechteroog eenige moeder vlekken, tenzij deze roode vlekken met zijne proeven in kleurstoffen samenhan gen, waarmede hij in de vorige week bezig was; hij zeide dan ook in de natuur wetenschappen te hebben gestudeerd. De vloek van het verleden. Christina Goedvolk, de weduwe van Jut, beide bekend uit het verschrikkelijke drama dal nu 15 of 16 jaar geleden te 's-Uravenbage weid afgespeeld, stond he den voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, wegens diefstal van twee paia- I pluies en een stukje zeep uit den Fran schen Bazar, in de Regulier sbreestraat, De beklaagde heeft 12 jaren in het tucht huis doorgebracht en dus, zegt het O M., ruimschoots den tijd gehad om na te denken over de gevolgen van een vergrijp tegen de maatschappij. Dus werden 2 jaar gevangenisstraf tegen haar geèischt. In een humaan en gemoedelijk pleidooi dat indruk maakte, toonde de toegevoegde verdediger, mr. Frank van Lennep, aan hoe de vrouw als 't ware door den vloek der misdaad achtervolgd werd. Twaalf lange jaren verbleef zij in den kerker, Zij gedroeg zich daar voorbeeldig en kreeg bij haar ontslag een extra toelage Vriendelijke en barmhartige lieden tracht ten haar een onderkomen te verschaffen en zoo gelukte het der vrouw, door zwa ren, maar eerlijken arbeid, gepaard aan voorbeeldige zuinigheid en ingetogenheid en onder een aangenomen naam, den kost te verdienen. Door een toeval, een noodlottig toeval, kwam echter de reclier chenr van de Amsteidarr.sche politie voor een andere zaak information inwinnen in het huis, waar de vrouw 't laatst diende, De rechercheur trof in 't huis een ouden bekende aan, zijn tong geraakte los en zoo verhaalde hij dat de eenvoudige, stille dienstbode Christina de Graaf eigenlijk de vrouw van Jut was. De meesteres, hoezeer ook met de dienst bode ingenomen, beduidde haar dat zij een anderen dienst moest opzoeken, in de buurl werd bekend wie zij was en daarmede was haar bestaan gebroken Zij kon niet op straat komen of zij werd achtervolgd en nagejouwd en aan haar rampzalig verleden herinnerd. Wanhopig door die vervolging, zag zij geen anderen uitweg meer dan dezen: terug te keeren naar de gevangenis die zij in 1888 ver laten had. De pleiter hoopte dat de rech ter met die feiten zou rekening houden en een barmhartiger oordeel over de arme vellen, die het O. M. gedaan had. Eene opmerking van den verslaggever moge hier hare plaats vinden. Zoo me nigmaal wordt, en zij die de terechtzit tingen bijwonen, moeten verklaren, lerecht geklaagd over dikwerf onbeleidvolle han delingen der Amsterdamsche justilie. In dien de mededeeling van mr van Lennep (deze had ze ook weder van een ander) juist wordt bevonden, mag niet ontkend dat de bewuste rechercheur, zij het ook te goeder trouw, een rampzalige daad heeft verricht door te spreken, daar waar het maatschappelijk belang gebood te zwijgen. Het kan toch nooit op den weg der politie liggen, om door onbescheiden heid een veroordeelde te verhinderen tot het goede in te keeren. Een onderzoek mag hier in geen geval achterwege blij ven en herhaling van een dergelijke daad behoort vermeden te worden. Amst. Cf. Ter gisteren alhier gehouden vee markt waren ongeveer 75 runderen aan gevoerd. Vette koeien golden f140 a 215; Guste koeien f130 a f 170; Kalf koeien f180 :i f225; Kalfvaarzen 1120 a f170; Pinken f45 a f SOPinkslieren f 60 a f80. Er heerschte levendige handel waartoe de aanwezigheid van vele koop lieden het hare bijdroeg. Voor den aanvoer en verkoop van het grootst aantal runderen ter markt van den 14. Maart, is de premie van f 10 toegekend aan G. Voorburg, te Hoogland, en die van f5 voor het daaropvolgend grootst aantal aan K. van de Munt, te Leusden. Voor den aankoop van het grootst aantal vee op die markt is de piemie van f 10 toegekend aan J. Jorik- eid, te Gouda, en die van f 5 voor l.et daaropvolgend grootst aantal aan Jac. ii Herwaarden te Soest. Orize stadgenoote, Mejuff. Overbosch, heeft j.l. Woensdag te Utrecht, bij de ehouderi examens haar acte van be kwaamheid verkregen voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige handwerken. Niet de heer P. van Ooik, zooals wij bij vergissing in ons vorig nummer meldden, maar de heer Jan van Ooik, vroeger heerenknecht bij wijlen den WelEd. Geb. heer P. van Walcheren, op Nimmerdor, te 's Graverihage overleden, heeft bij testamentaire beschikking een som van f500 vermaakt aan de Diaconie der Herv. gemeente alhier. Nader ver nemen wij nog dat genoemde heer aan oude vrienden en kennissen te Leusden enz. schenkingen tot aandenken heeft ver- vermaakt. De Utrechtsche rechtbank, civiele kamer, heeft Woensdag uitspraak gedaan in de vordering van G. F. 0. tegen L. A. S. (geschil betreflende een huis, ge legen te Amersfoort, hoek Langestraat en LieveVrouwenstraat, waarvan den kooper, nadat hij het betrokken had, bleek, dat boven een gedeelte van het perceel eene kamer was, die in gebruik was bij de bewoners van het naastgele gen pand). De rechtbank overweegt in haar vonnis, dat art. 626 B. W. bepaalt, dat de eigendom van den grond in zich bevat den eigendom van hetgeen op en in den grond is. De eischer is eigenaar geworden van den grond en daardoor van het huis in zijn geheel, terwijl niet blijkt van eenige voorwaarde, waardoor aan eischers recht om de levering van het geheele huis te vorderen, eenige af breuk kon worden gedaan. Met verwerping van de door gedaagde beweerde niei-ontvankelijkheid. is den eischer zijne vordering toegewezen met veroordeeling van gedaagde om binnen acht dagen na de beteekening van het vonnis de geheele ruimte, zich bevindende boven de keuken en kamer te stellen ter beschikking en tot gebruik des eischeis die gemachtigd is om, wanneer de ge daagde daaraan niet voldoet, die ruimte in bezit te nemen. Vcrkooping van Taste Goederen Donderdag 20 Maart 1890, bij G. van 't Klooster te Hoogland. Notaris Mr. J. M. RICHELLE. De boerenhofstede ndc Kleine Wolfs haar" benevens best Wei- en Bouwland Tuin en Boomgaard, in 4 perceelen. 1 en 2 in Massa. 7650. 33040. 4660. f 11350.— Postzwaluwen.In Erankrijk worden tegenwoordig proeven genomen om zwa luwen af te richten tot het overbrengen van tijdingen; de zwaluw vliegt hooger en sneller dan de duif, waardoor zij niet zoo licht een prooi der roofvogels wordt Deze proeven schijnen goed te slagen en de regeering is voornemens op den Mont- Valérien bij Parijs een zwaluwen-station op te richten. De kappers bedreigd! De kappers en barbiers te Londen worden in hun vak bedreigd met eene concurientie, die wel eens gevaarlijk voor hen zou kunnen worden. Eene dame aldaar is namelijk van plan eene inlichting te openen, een salon de 'coiffure, uitsluitend voor heeren, die daar niet geknipt en gescho ren zullen worden door mannen, maar dooi dames, 't Valt niet te betwijfelen, of eene dergelijke zaak moet succes heb ben, en toch ook geldt het hier weer er is niets nieuws onder de zon! Immers bij ons in Nederland komt hel op 't plat teland veel voor, dat boerenzoons doo boerinnetjeshandjes geschoren en gekapt woiden. En slaan wij den blik naar 't Oosten, naar onzen aichipel, dan zien wij dikwerf, dat de Javaan zich den weel- derigen haartooi laat korten door vrou wenhariden, liever, dan door die van den vuilen Chineeschen barbier, en dat de Malei er zich de snorharen, voor hem geen sieraad, door eene vrouw met een tangetje aal uittrekken. Kanonnen gestolen. Vrijdagmorgen ontdekte de opzichter van het artillerie magazijn te Cherbourg, dat drie kleine kanonnen waren verdwenen. Men heeft oogenblikkelijk een onderzoek ingesteld, alle artilleristen gevisiteerd, in alle hoek jes rond gesnuffeld, doch de kanonnen zijn weg en blijven weg. Men vreest, dat een lid van den Vre debond zich van deze wapenen heeft meester gemaakt. Tevens heeft men het plan opgevat den artillerist, die de wacht heeft bij de kanonnen, door een anderen artillerist te doen bewaken. Aanhouding van 't gestoiene wordt, met inachtneming van de noodige voorzorgen verzocht. IJr. Ms. Pijp! In Engeland waar een zwaar'inkomend recht geheven wordt op tabak, wordt uil den aard der zaak veel gesmokkeld, precies als bij ons in t zout! Alle aangehaalde tabak en sigaren, geen kleine hoeveelheid, wordt van tijd tot tijd verbrand in een bepaald daartoe gebouwd fornuis met een hoogen schoor steen, door het volk «de pijp van de Koningin" genoemd. Heel wat kostelijk kruid wordt daar vernietigd, zonder dat iemand er voordeel of genot van heeft. Op een vraag hem daarvoor gedaan, ver klaarde de heer Goschen in het Lager huis, dat liet verkoopen van die tabak den eerlijken tabakswinkelier groote scha de zou berokkenen, en dat daaiom de «pijp van de Koningin" maar rooken inoet. De Engelsche pers is nu eensklaps tot de ontdekking gekomen, dat het toch eigenlijk schande is zooveel waarde jaar lijks te vernietigen en stelt dus voor Hr. Ms. pijp af te schaffen en de tabak óf tegen winkelprijs te verkoopen óf uit te deelen aan de verpleegden in de hospi talen. Bij de wedrennen te Vincennes heeft men eindelijk, na vruchtelooze pogingen, de hand gelegd op een beruchten zakken roller zich noemende Frédérik Flash. Hij ziet er, niettegenstaande zijn leeftijd van 50 jaar, nog jong uit. Hij is in Jersey geboien, heeft een zeer avontuurlijk leven geleid en wist in den laatster, tijd zijne winstgevende praktijk op zulk een groote schaal uit te oefenen, dat hij daardoor in staat was een meer dan vorstelijk le ven te leiden. Bij zijn arrestatie vond men in zijn zakken verscheidene visite kaartjes met den naam van hooggeplaatste personen, waarmede hij zich den toegang tot de hoogste kringen opende. Hjj heeft verklaard een jaarlijksch inkomen te hebben van 40,000 francs. Ook beweert hij de persoon te zijn, die in de geruchtmakende zaak Pranzini betrokken was en naar wien men tevergeefs heeft gezocht. Ge- rechtelijkeonderzoekingen zullen misschien meer aan het licht brengen. Dezer dagen werd te Rosenberg (Hon garije) een man begraven, die een der merkwaardigste typen was van het Zi geunerras. Kalocsay was in 1800 geboren op den publiekenwegzijn geheele leven sliep hij of in de open lucht of onder een tent. Hij gaf in verschillende veld slagen blijken van grooten moed, was wetenschappelijk ontwikkeld en sprak ver scheidene talen. Men vond hem eenige dagen geleden, gestorven van koude, voor de deur van een koffiehuis. Een lange stoet volgde zijn lijk grafwaarts. Een meisje van Molenheek (Brussel), mej S., wonende op den Ninoofschen steenweg, is 't slachtoffer geworden van eene stoutmoedige aftroggelarij door eene somnambule, die zich madame Marie noemde, en eene helpster dezer laatste. Madame Marie, die zeide in het Louiza- kwartier te wonen, was in betrekking gekomen met mejuffer S... tengevolge eener aankondiging in een Brusselsch blad verschenen, en waarin zij aanbood de toekomst te voorspellen. Aan mej. S..., die geen ouders meer heeft, had zij een rijk en schitterend huwelijk voorspeld, als ook eene erfenis van 8,000 frank. Door hare voorspellingen en beloften, wist de stoutmoedige kaartlegster mej. S.eene som van ongeveer 15,000 fr. af te zetten. De wees zag natuurlijk niets komen, noch huwelijk, noch erfdeel. Zij heeft daarom eene aanklacht ingediend bij de politie, die nu de twee bedriegsters opzoekt. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 13 Maart Bertus z. van Hen drik Bakker en Willemine van Rouendal. Jacoba Wilhelruina, d. van Theodoras Johan nes Oostinjeu en Elisabeth Maria van 't Wel. Johanna Calharina, d. van C'ornelis Janssen en l'etronella Johanna Catharina Hamerslag. 15 Maart Cornelia, z. van Hermanns Kroes en Cornelia van Ouiverkerk. Jan, z. van Hendrik Ebing en Rijkje te Kulve. Anna Clare, d. van Gerrit Dekker en Heintje van den bosch. -- Antonia, d. van Elbert van de Kamp en Geertruida van Essen. Jacob, z. van Willem van 't. Hoenderdaal en Agatha Masséus. 18 Maart Maria, d. van Nico- lnas van Mceteren en Erancina van Leuver- den. 18 Maart Josef Victor, z. van Frie- drich Wilhelm Mees en Johanna Gansevies. Ondertrouwd: 19 Maart Jacobus Jo hannes Luijdjens en Johanna Maria Verhoed. Getrouwd: 19 Maart Hendrik Poort en Gijsbertha de Bree. Dirk Willem Gillis sen en Maria Bauer. Overleden: 13 Maart Johanna Maaien, 77 j. ongeh. 15 Maart Hendrik Kok, 68 j. wedr. van Johannes Walet. Apo- lonia Hubers, 82 j. wed. van Lainbertus Sid- dré. 16 Maart Isabella Elisabeth de Kroes, 70 j. echtg. van Anthonie Johannes de Koff. 17 Maart Arie Kooijman, 68 j. ongeli. 18 Maart Hermanus van Eijs, 10 j. Een levenl. aang. kd. maul. gesl. van Gerrit de Ruiter en Geertruida Hermans. Hoogland. Geboren: 15 Maart Cornelis, z. van Peter van Wee en Dirkje van Kleinwee. Stoutenbiirg. Geboren: 21 Maart Gerrit, z. van Teu- nis van den Broek en Jannetje Buitenhuis. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 21 Maart. 1890 Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Pootaardappelen - Zand Hoendereiereu - Boter Margarine Zoetoin. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eendon Jonge Hazen Wilde konijnen - Tamme Duiven Vette varkens - Biggen Schrammen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Kalveren f per hecto liter. per stuk. 0.— a f 0.—- 0.- - 0— - 0.— - 3— 1.80 „- 3.25 - 1 20 - 0.90 - 0. - 0.70 - 0— - 0.— - 0.- - 0.60 - 0.— - 0.- o.— - 0.30 - - 0.30 - - 0.— - - 6.— - - H—„- -140.— - 215. -130.-170.— -180.— -225.— - 120.— -170.— - 45.— - 80.— - 60.— - 80.— - 0.— - 0— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; heet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappelen220 heet. Zaud- aardappelen; 13000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1700 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; 75 stuks vee. 0.— 0.— 0.— 0.— 0— 4.— 2— 4 p- lOOst. 1.40 p- kilo. 1.05 p. G.— p. 50 1.25 0.— 0.— 0.— 0.90 0.— 0.— 0.— 1.20 0.0 per paar. 0.— 13.— 25. kilo' per stuk. Bevallen van een flinke DOCHTER, M. P. SPIEKERMANN— van den berg. Amersfoort, 21 Maart 1890. V Getrouwd: C. DE VRIES Luit. der Geniè N. I. leger. en R. J. C. VAN DE GUMSTER. Amersfoort, 20 Maart 1890. De Heer en Mevrouw DE VRIES van de Gumster betuigen hun hartelij- ken dank voor de vele bewijzen van be langstelling bij bun huwelijk ondervonden. V Ue Heer VAN DE GUMSTER be tuigt zijn liaitelijken dank ook namens de familit voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij het huwe lijk van zijn dochter. Amersfoort, 20 Maart 1890. De Heer DE VRIES betuigt ook namens de familie zijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij het huwelijk van zijn zoon. Beek, 20 Maart 1890. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze dierbare Moeder APOLONIA HTBEKS, wede van den Heer L. SIDDRÉ in den ouderdom van 82 jaren. Wede CAMBIER VAN NOOTEN—Siddré. Ga. SIDDRÉ. Da. Aa. SIDDRÉ. Amersfoort, 15 Maart 1890 Heden overleed tot mijne I diepe droefheid mijne dochter ANNA I in den ouderdom van ruim 451 jaar. J. P. BRONSVELD. Amersfoort, 20 Maart 1890. kan terstoud geplaatst worden bij Aangekocht in het buitenland eene groote partij Verkrijgbaar tegen lage prijzen. TJHff* Soliede SCHOOLPETTEN van 15 cent af. BUITEN DE KAMPPOORT, zijn te verkrijgen voor I« cent de vijfkop en f 2.50 per mud. £0F~ BESTELLINGEN worden ook aan genomen bij J. ROSIER kleermaker op do Beestenmarkt. Te bevragen onder lett. 0. bureau dezet Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2