VITTE SU J. VAN VOLLENHOVEN. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. E P. LUGT A. E. GROENEBOOM, Van af heden bij 2'/, kilo, 24 ct. per kilo van 1816 volgt, dat door het in werking treden van die reglementen al de her vormde gemeenten in het koninkrijk zijn vereenigd tot één geheel. Wel ieder lid van de kerk persoonlijk be voegd zich af te scheiden, maar bij het stilzwijgen dienaangaande der reglemen- moet uit de aangehaalde bepalingen wor den afgeleid, dat diezelfde bevoegdheid aan de plaatselijke gemeenten, vertegen woordigd door hare kerkeraden, moet worden ontzegd. De kerkeraad was dus onbevoegd de gemeente aan den band der kerkordening te onttrekken en het daartoe strekkende besluit is derhalve krachteloos. Verder overweegt de rechtbank, dat indien bewezen kon worden, dat al de leden der gemeente zich vereenigd had den met het besluit van den kerkeraad om zich af te scheiden, daaruit zou vol gen, dat de gemeente bij gebreke van lidmaten had opgehouden te bestaan Uit de gestelde feiten, waarvan door de gedaagden bewijs wordt aangeboden, kan dat echter niet worden afgeleid, want voor de afscheiding wordt vereischt een woord of daad van ieder lidmaat zonder onderscheid Al ware dus bewezen de goedkeuring van het kerkeraadsbesluit door al de stemgerechtigde lidmaten dan zouden daardoor de overige lidmaten voor de gemeente niet zijn gebonden. Het beroep op 'tin werking treden van het kerkeraadsbesluit nemine contradi cente, kan niet opgaan, omdat van de afscheiding van ieder, die zich afscheidt, vereischt wordt een ondubbelzinnige daad ot woord. Derhalve moet het tot staving der exceptie door gedaagde aangeboden bewijs, als niet ter zake dienende en af doende woiden voorbijgegaan, moet de gemeente geacht worden alsnog te be staan, en de door gedaagde opgeworpen exceptie worden verworpen. Wat de hoofdzaak betreft, heeft de rechtbank overwogen: 1. ten aanzien der vordering tot be schikbaarstelling van het kerkg-bouw en van de consistoriekamer, dat het hier geldt een wettige verbintenis van de beide collegiën, kerkeraad en kerkvoog den, voortvloeiende uit de bestemming van het kerkgebouw en aan beiden voorge schreven door de voor ieder hunner gel dende reglementen. De eischers, als ker keraad fungeerende, konden vorderen de bestendiging van den van ouds bestaan- den toestandde gedaagden, die hunne verplichtingen als kerkvoogden niet zijn nagekomen, zijn tot vergoeding van de daardoor geleden schade verplicht. Mitsdien zijn de gedaagden q.q. veroor deeld het kerkgebouw beschikbaar te stellen voor de openbare godsdienstoefe ningen op de tijden door eischers te be palen, on do consistnrieknrner voor hpt geven van godsdienstonderwijs, zijn de eischers gemachtigd om zich, bij weige ring der gedaagden, telkens toegang tot en gebruik van de kerk en de consisto riekamer te verschaffen, desnoods met den sterken arm, en zijn de gedaagden q.q. veroordeeld om aan de eischers te vergoeden alle kosten, schaden en inte ressen, geleden of nog te lijden tenge volge van de weigering om het gebouw beschikbaar te stellen. Met weigering van den door eischers geviaagden lijfsdwang, zijn de gedaagden q.q. veroordeeld in de kosten van het geding. 2. Wat de vordering betreft tot het doen van rekening en verantwoording van het diaconiebeheer, heeft de recht bank overwogen dat de gedaagden per soonlijk verplicht zijn rekening en verant woording te doen en over te geven al de gelden en voorwerpen, die zij onder zich hebben. Daar de gedaagden nalatig zijn gebleven dit te doen, is de door eischers q.q. ingestelde vordering op de wet ge grond en moet worden toegewezen. De gedaagden zijn derhalve veroordeeld reke ning en verantwoording te doen van hun beheer over de diaconiegoederen der ge meente Bunschoten. Voorts is bepaald, dat wie van de gedaagden daarin in gebreke blijft, daartoe genoodzaakt kan worden door inbeslagneming en vei koop van zijne goederen tol een beloop van f6000; de gevraagde lijfsdwang is den eischers echter ontzegd. 3. In de vordering tot teruggave van het archief der gemeente, heeft de recht bank de gedaagden veroordeeld tot die teruggave, en om voor eiken dag, dat zij in gebreke blijven daaraan te voldoen, aan de eischers f3 als schadevergoeding te betalen. Voorts zijn de gedaagden ver oordeeld, om aan de eischers te vergoeden de kosten, schade en interessen, door hunne weigering geleden of nog te lijden, en in de kosten van het geding. De bevolking der provincie Fries land bedroeg op 1 Jan. 1890: 167.610 mannen, 169.897 vrouwen, totaal 337.507. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving over het laatste kwar taal van het vorige jaar, behalve veel levensmiddelen en honderden kleeding- stukken, aan giften en legaten eene som vaD f36.107.03 voor genoemd gesticht. Bovendien heeft de drukkerij van deze stichting over datzelfde tijdvak f 15.406.16 opgebracht. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam veroordeelde Christina Goed volk, weduwe van H. J. Jut, wegens dief stal van twee parapluies en een stukje zeep in den Franschen Bazar, tot twee jaren gevangenisstraf. Te Heusden en Dussen zijn twee personen en een groot aantal honden door een aan razernij lijdend hondje ge beten. Het is nog niet gelukt het dier af te maken. De gebeten personen lieten de wonden uitbranden en de gebeten hon den, waaronder prachtexemplaren, werden afgemaakt. Naar men meldt, zal binnenkort het bekende landgoed Heimersteinmet den bekenden Grebschen Berg en Tafel berg, in publieke veiling worden gebracht Het behoort thans in eigendom aan den heer J. Copijn, aan de Groene Kan. - Woensdagmorgen ontstond te Zwolle een hevige binnenbiand in het achter vertrek van A. Evers aan het Klein- grachtje, waar zich eenige zakken met krullen bevonden tot het maken van vuurmakers. Terwijl de moeder een boodschap ging doen en haar twee zoontjes van 2 en 5 jaren alleen in de voorkamer had gelaten hebben de kinderen een ki ul in de kachel aangestoken, waardoor de groote hoop krullen in brand geraakte. Toen de moe der thuis kwam, stond het geheele ach tervertrek in vlam, de ruilen zijn allen gesprongen, een tochtscherm, drie stoelen een mand met waschgoed zijn geheel ver brand en ook de zolder vatte vuur. De kinderen waren weder in de voorkamer gevlucht, maar lagen beiden door de rook bedwelmd, bewusteloos op den vloer. Met behulp van twee mannen en meer dere buren werden de bewustelooze kin deren uit het huis gehaald en in de open lucht gebracht, alwaar spoedig ook een geneesheer tegenwoordig was, om zijn hulp aan de kinderen te wijden. Zij wa ren spoedig weder bijgebracht. Door de afdeeling Amersfooit van het Utrechtsch genootschap voor land bouw en kruidkunde is gisteren eene keu ring van stieren en varkensberen gehou den. Als keurmeesters traden op de heeren G. C. D. baron d'Aumale van Harden- broek te Driebergen, P. Mantel te Haar lemmermeer en A. Uijttewaal te Schalk wijk. Er waren 12 stieren met Kalver- tanden aangevoerd. De 1. prijs daarvoor f40, werd toegekend aan den heer Mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oos terhout te Amersfoort; de 2e, f30, aan den heer S. van Manen te Woudenberg de 3e, f20, aan den heer R. van Wou denberg te Baarn; en de 4e, f10, aan den heer J. Renes te Scherpenzeel. Voor stieren met breede tanden, ten getale van vier ter keuring aangeboden, werd de le prijs, f 15, toegekend aan den heer H. van Beek te Hoogland, en de 2e, f 10, aan den heer W. van Daatselaar te Leus den. Een zestal beervarkens waren aan gebracht. De le prijs daarvoor, f 15, werd toegekend aan den heer C. Eder- veen te Woudenberg, de 2e, f10, aan den heer H. van Brummelen te Wouden berg; de 3e, f7,50, aan den heer P. Kuijt te Stouten burg. Zoowel van stieren als van varkens waren schoone exem plaren aangeboden. Ter gisteren gehouden veemarkt wa ren ongeveer 85 runderen aangevoerd Vette koeien golden f145 a f220; guste koeien f130 a f175; Kalfkoeien f 180 a f225; Kalfvaarzen f125 a f175; Stie ren f300 a f350; Pinken f45 a f85 Pmkslieren f50 a f80; Kalveren fi f— Voor den aanvoer en verkoop van het grootst aantal runderen ter markt van den 21. Maart, is de premie van f10 toegekend aan K. van de Munt, te Leus den, en die van f5 voor het daaropvol gend grootst aantal aan G. Voorburg, te Hoogland. Voor den aankoop van het grootst aantal vee op die markt is de premie van f 10 toegekend aan Jan van Herwaarden, te Soest, en die van f5 voor het daaropvolgend grootst aantal aan A. de Vries te Gouda. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag, den le April 1890, des namiddags ten l'/3 ure. Punten van behandeling: 1. Kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1890. 2. Advies op het request der vereeni- ging nCaecilia" om aanwijzing van een locaal tot het houden van oefeningen. 3. Advies op het request van eigena ren van gronden aan den Bisschopsweg, om verbetering van den toestand in ver lichting van dien weg. 4. Voorstel van Burg, en Weth. ten aanzien der herstelling van de bestrating op de Kampstraat en het Zand. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot bestrating van het nSmallepad'' met waalklinkers. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot het plaatsen van lantaarns tot verlich ting van den Leusderweg. De le luitenant Preuijt, van de 6e batterij, le reg. veldartillerie te Amers foort, thans gedetacheerd bij het 3e reg. veldartillerie te Breda, is overgeplaatst bij de le trein-compagnie van het le regiment veldartillerie te Utrecht. In verband met de overplaatsing van den 1. luitenant-ingenieur van den siaf der genie te Amersfoort, J. H. L. van Holk, naar het korps genietroepen, wordt de 2, luitenant R. van Panthaleon Baron van Eek, thans dienstdoende bij den staf der genie te Naarden, verplaatst naar Amer.-foort, terwijl mede naar aan leiding van Je vei plaatsing var. den I. luitenant-ingenieur P. A. A. Faure van het korps genietroepen naar den staf der genie te Den Helder, de 1. luitenant-in genieur J. F. d'l'Espinasse, thans aldaar dienstdoende, wordt verplaatst bij den staf der genie te Haarlem, alle welke verplaatsingen ingaan den 1. Mei a.s. Bunschoten. Nu bij vonnis der Arr. rechtbank le Utrecht, van den 26 dezer, de procedure gevoerd, tusschen het clas sicaal bestuur van Amersfoort, en de kerkeraad, alsmede de kerkvoogden en notabelen der Herv. gemeente (thans de doleerende) alhier in het nadeel van laatst- gemelden is uitgesproken, is men begon nen op een perceeltje weiland gelegen ten noorden van het dorp Bunschoten een hulpkerkgebouw voor de doleerenden op te slaan als kerk. New-York, Vrijdag. Een verschrikke lijke Cycloon woedt in de Ohio Vallei van Cincinnatie tot Cairo en veroorzaakte groote schade in verscheidene steden en een vreeselijke ramp te Louisville, waar 2300 huizen zijn vernield; men schat het aantal dooden te Louisville op 800, van welke 300 omkwamen in het stad huis, waar een groot bal werd gegeven, op het oogenblik, dat het gebouw in stortte. Omtrent het verschrikkelijk drama, deze week op onze oostelijke grenzen afgespeeld, meldt men het volgende Drie, vermoedelijk pas uit de gevange nis ontslagen Duitschers, waarvan er een reeds een tiental jaren met het luchthuis had kennis gemaakt, zijn Maandagmorgen in het op de grenzen gelegen gehucht Holset onder Vaals, bij zekere vrouw L., die herberg en winkel houdt, en van wie zij wisten, dat de man te Aken werkte, binnen gekomen. Terwijl twee hunner in de herbergskamer vertoefden, werd de vrouw door den derde onder voorwendsel van iets te willen koopen, in de winkelkamer gelokt. De vrouw, niemand meer in de her berg ziende en boven hoorende loopen, spoedde zich den trap op en vond boven de beide onverlaten bezig op haar slaap kamer met breekijzers de kasten te ope nen. Nauwelijks had zij iets hiertegen ingebracht, of de beide dieven vielen op haar aan en werd zij door een hunner met een zwaar breekijzer voor den grond geslagen terwijl de ander haar de hand voor den mond hield om haai het schreeu wen te beletten. De boosdoeners, hun slachtoffer in haar bloed badende voor den grond ziende liggen wilden met hun buit het huis ont vluchten, hetgeen hun echter niet gelukte, voordat de een twee der inmiddels toe geschoten buren met een dolkmes zeer gevaarlijk in den nek en het been ver wond had zoodat zij hem los moesten laten. Buiten gekomen, werden zij door onderscheidene mannen nagezet, aan wien het niet dan na veel moeite gelukken mocht een der boosdoeners, voor hij over de grens was, in handen te krijgen en aan de maréchaussee te Vaals over te leveren. Woensdag jl. is de rechter-commissa ris mr. Besier, vergezeld van den officier van justitie mr. Hanlo en een paar ge- neesheeren ter plaatse geweest, terwjjl ook de gevangene zwaar geboeid en on der geleide der maréchaussee aanwezig was. De toestand der vrouw moet hope loos zijn, terwijl de twee andere verwon den het bed moeten houden. Men zegt, dat de twee over de grens ontsnapte onverlaten, door de inmiddels met het feit in kennis gestelde Duitsche justitie te Aken aangehouden zijn. Stanley zal den 19. of 20. April te Brussel aankomen en tot den 26 in Bel gië blijven. Hij heeft ook de uitnoodiging van Antwerpen aanvaard zegt de Gazette. Eene Amerikaansche echtscheiding. De olgende echtscheiding, die zeer aan Sa- lomo's wijsheid doet denken, werd voor eenigen tijd in eene kleine Amerikaan sche stad uitgesproken. Een jong paar, in het verre westen gehuwd, had de wittebroodsweken aan genaam doorgebracht, doch begon na eenige maanden in te zien, dat het niet zou gaan, steeds in vrede met elkander te leven. Kort en goed, zij besloten tot den burgervader te gaan, die hen getrouwd had, en hem om echtscheiding te ver zoeken. De waardige burgemeester verzekerde, dat zulks niet ging, daar zij gezworen hadden, dat slechts de dood hen zou kun nen scheiden. Het echtpaar gaf evenwel te kennen, dat de edelachtbare heer op zoo en zooveel dollars kon rekenen, zoo hij het nik ontbind u" wilde uitspieken. N'u werd oogenblikkelijk het gemoed des waardigen burgemeesters week als was; hij nam een levenden paling uit een vischbak, gaf den man den kop en de vrouw den staart in handen, ntloudthern goed vast" riep de burgemeester. Nu groep hij zijn scherp zwaaid, sloeg den paling middendoor en sprak »Zie zoo, de dood heeft u gescheiden. Gij zijl vrij." In den nacht van Zaterdag op Zondag brak in de rue Godat de Mauföit. te Parijs, brand uit op de bovenverdiepingen van een huis. Op de bel-étage woonde eene zekeie juffrouw X., die verschrikt uit haar bed sprong, om te zien wat er gaande was. Op het portaal gekomen, kwamen haar twee mannen tegemoet, vertelden haar met een stroom van woor den, dat binnen eenige minuten het ge heele huis in lichtelaaie zou staan en raadden haar aan gauw hare voornaam ste kostbaarheden bijeen te zoeken en in veiligheid te brpngenzij boden haar hunne hulp aan en grepen het kostbaar ste wat ze vonden, waarmede zij zich verwijderden.... om tot heden niet terug te keeien. Onder deze kosthaarheden bevindt zich een oude Italiaansche viool, die eene zeer groote waarde vertegenwoor digde Oproeping van Verlofgangers. De BURGEMEESTER der gemeente AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den '19 Maait 1890, no. 2, N. M. en S. (Provinciaal blad no. 25), betreffende opkomst onder de wapenen van verlofgangers der Nationale Militie te land, van de lichtingen 1885 en 1888; Brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat bij koninklijk Besluit van den 10 Maart 1890 no. 26, bevelen zijn gegeven betrekkelijk liet oproepen in werkelijken dienst voor het tijdvak van 14 April tot en met 26 April 1890, krachtens art. 125 der wet van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72), van ver lofgangers der Militie te land, en dat dientengevolge is bepaald, dat de oproe ping onder de wapenen van de verlof gangers der militie te land, bedoeld bij genoemd Besluit, zal geschieden voor gemeld tijdvak van 14 April tot en met 26 April 1890: a. Van het Regiment Grenadiers en Jagers, het 4de en het 7de Regi ment Infanteriede verlofgangers der lichting van 1885. b. Van het lste, het 5de en het Sste Regiment Infanterie, de verlofgan gers van 1888, die vóór den lstvn September 1889 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Naar aanleiding van het vorenstaande worden de daarbij bedoelde verlofgangers onderricht, dat het aan hen verleend verlof wordt ingetrokken, en dat zij bij hunne opkomst in werkelijken dienst van hunne verlofpassen moeten zijn voorzien, zoomede var. de voorwerpen van kleeding en uit rusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden da tum in werkelijken dienst kunnen komen, zich na hun herstel onverwijld bij hun corps zullen hebben te vervoegen; wor dende overigens aan de verlofgangers uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat men zich in geen geval kan beroepen op hel niet ontvangen eener bijzondere oproe ping, en dat de tegenwoordige kennis geving, welke 'éénig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen, hen bij niet-verschijriing ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, den 27. Maart 1890. De Burgemeester voornoemd. VV. A. CROOCKEW'IT, Weth., l0. Br. De BURGEMEESTER van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 1. April aanstaande, des namiddags te l'/2 ure. Amersfoort, den 28. Maart 1890. De Burgemeester, voornoemd, \V. A. CROOCKEWIT, Weth. 1°. Br. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 19 Maart, Aartje, d. van Ger- rit Hendrik Smit en Jannetje van Ameron- geii. 21 Maart, Geurt, z. van Geurt van Beek en Gcertruida Johanna Hendrika Fliek. Hillegonda Maria z. van Frans Frederik Spieherinann en Maria I'etronella van den Berg. Adriana Catrina, d. vau Gerrit Zwep en Elizabeth van den Berg. 22 Maart, Hendrikus Wilhelmus, z. van Catha- rina Hazelaar. 23 Maart, Catrina Johanna d van Rutgerus Wijntjes en Gijsbertha van Isselt. Gerrit, z. van Wijnand Brink en Aartje Heudrikse. Willobrordus, z. van Comelit Gouw en Geertruida van Dijk. 24 Maart, Pieter, z. van Jacobus Gouw en Elisabeth Hageobeuk. 26 Maart, Johanna, d. van Franeiscus Mulder en Agatha Blie- kendaal. Gehuwd: 20 Maart, Cornelis de.Vries en Regina Johanna Corneli van de Gumster. 27 Maart, Engenius Pieter Lugt en Anna Elisabeth Groenebooin. Overleden: 20 Maart, Anna Bronsveld, 47 j. ongeh. 21 Maart Peter van Schoou- horst, 36 j. cchtg. van Evertje van't Ooster. Gunnje Kistemaker, Sm. 23 Maart, Anna Margaretba van Manen' 81 j. ongeh. 24 Maart, Willem van Noort, 4] j. echtg. van Anije van Kampen. 25 Maart, Catrine Johanna Wijntjes, 2 d. 2G Maart, Johanna Maria van Wijk, 20 j. ongeh. Bunschoten. Goboren: 14 Maart, Rikkert, z. van Peter Frans Koops en Grietje Roos. 22 Maart, Daalje, d. van Wouter Koelewijn en Evertje van der Goot. Ondertrouwd: 2:3 Maart, Heudrik Vedder on Lammertje Koelewijn. Overleden: 22 Maart, Eon lev. aang. kd. vr. gesl. van Elbert Heijnnu en Tonia Meester. 25 Maart, Jan Bos 3. m. Hoogland. Geboren: 20 Maart, Hendrikje, d. van Garrit van Dijkhuizen en Jannetje Kieft. Overleden: 25 Maart, Aalbert van Rui- tonbeek 77 j echt. van Januetje Emmeskamp. I.eirsden. Geboren: 24 Maart Gijsbertha Helena, d. van Frans Veenendaal en Jannetje Kruai- kaïup. 26 Maart Antonje z. van Cornells Veenendaal en Truitje Renes. Ondertrouwd: 2S Maart Jacobus Rol ler met Gerarda de Groot. Stouteiibnrg. Overleden: 27 Maart Evert van Ha- mersveld oud 56 j. ongeh. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 28 Maart. 1890. Tarwe I Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand iloendereiereu Boter Margarine Zoeletu. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Ilazen Wilde konijnen Tamme Duiden Vette varkens Biggen Schrammen Vette koeieu Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Piukstieren Stieren 0.— a f 0.— - 0.- - 0.- - 0.— - 2.25 - 1.80 „- 3— 1.10 - 0— - 0.- - 0.70 - 0— - 0.- 0.— - 0.60 - 0.— - 0 - 0.- 0.25 - 0.- - 0.— - per I hecto liter. 0.— 0.— 0.— 0.— 0.— 2.57 2.— 4 P* lOOst. 1.30 P- kilo. 0.- P- 0.— P 50 1.20 0.— J 0.— J 0.— 0.90 0.— 0.— 0.— 1.— 0.per paar. 0.kilo* 13. per. stuk per stuk. - 15.- 25. -145.— -220.— -135.— -175 -180.— -225.— -125.— -175. - 45.— - 85.— - 50.— - 80.— -300.— -350. Aangevoerd waren ongeveer heet. rarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; heet. Appelen; heet. Peren; 30 heet. Kleiaardappelen; 290 heet. Zand- aardappelen; 16000 stuks Hoondereieren stuks Eendeneieren; 1600 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; 85 stuks vee. Getrouwd Arts te Ede, en die tevens namens wederzijdsche familiën hun welmeenenden dank betuigen, voor de vele en hartelijke bewijzen van be langstelling bij hun huwelijk ontvangen. Amersfoort, 27 Maart '90. De ondergeteekenden heb ben de eer hunne geachte begunstigers te berichten, dat door de aanhoudende stijgingen der veeprijzen, de prijs van het vleesch met 1 April a. s. uiet ÏO cents per kilo VERHOOGD wordt. Amersfoort, Maart 1890. H. M. VAN BEEK. D. M. VAN GELDER. B. THIEN Jzn. Erven A. DE BRUIJN. L. VAN GELDER. Gebrs. VAN GELDER. G. VAN DE KAMP. G. P. ITTMANN.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2