RTIIUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Magdalene's Eed. No. 27. Woensdag 2 April 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. 1MIBSF00RTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken cn berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIEN! Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zaterdagmiddag tusschen i en 2 uur werd in het bovenste gedeelte van het dak der N. hervormde kerk te Apel doorn een beging van brand ontdekt vermoedelijk ontstaan door vuur van de daar aan het werk zijnde loodgieters. De sterke wind blies het vonkje, dat waar schijnlijk de oorzaak was, aan en door de windzuiging stond reeds ten 2 ure de geheele kap van binnen in lichtelaaie, tot een kwartier later de vlammen uit het dak sloegen. Met moeite kwamen de loodgieters van het hooge gebouw, door middel van lange ladders, daar zij binnen door niet meer konden ontkomen. De klok en de brandhoorn brachten spoedig duizenden menschen bijeen. De gasmeters werden onmiddellijk weggeno men en het gas afgesneden. De brandweer had reeds geruimen tijd vruchtelooze pogingen in liet werK ge steld. 't Water was wat ver af. destan gen waren wat kort en de plaats van den brand was zeer hoog; bovendien heerschte er een onuitslaanbaie hitte. Daar de wind den rook en de vonken over het catechisatielocaal en een der pastoriën dreef, was men ook op het be houd hiervan bedacht. Vele hulpvaardige personen, w. o. ook eene dame droegen vele zaken uit de kerk en eerstgenoemd gebouwtje, dit werd geheel ontruimd, terwid uit de kerk veel gered is, o. a. de koningsstoelen en bijbels, de doopvont, vele banken, stoelen en kerkboeken, enz. In de pastorie werd alles beneden bijeengebracht om, zoo noodig, het spoedig te kunnen verwijde ren. Door deze gebouwen goed nat te hou den heeft men die echter kunnen be houden. Gelukkig was de avondmaalstafel nog niet gereed (H. M. zou den volgenden dag taede aanzitten), en was al het zil ver nog ten huize van den president kerkvoogd. 't Redden was echter spoedig niet meer mogelijk. In zeer korten tijd was het geheele ruim ééne vuurzee, waarbij het smeltende zink prachtige kleurschakee- ringen gaf. Ten 3 ure stortte de toren met veel geraas en wat later het schoone orgel in. Tot op aanmerkelijken afstand ver spreidden zich de vonken, waardoor op Marialust nog een schuurtje verbrandde. H. M. de Koningin bemerkte het on heil op haar wandelrit, begaf zich even in de nabijheid en reed naar het paleis terug, van waar Z. M. toen dra H. D. intendant, den lieer van Stein om rap port uitzond. Z. M. moet des avonds nog zijne deel neming schriftelijk aan den predikant hebben doen betuigen. Des avonds ten 8 ure was de geheele kerk uitgebrand, doch de zware eiken houten balken en het lijstwerk brandden hevig voort. Een oud-inwoner, timmerman, verzekerde dat alleen het lijstwerk buiten aan de kerk aangebracht. 3 scheepsladin gen had bedragen, 't Vooruitzicht was dus, dat het voorzeker den geheelen nacht zou voortwoeden, zooals dan ook geschied is. Zondagmorgen '10 uur bedwong men het vuur aan het lijstwerk, dat trouwegs m/g ritrcflisaan ppïia 7y.ro ^üdooltelijU over was, doch nog ten 12 ure smeulde het in de ruïne. Het terrein was des nachts door een wacht bewaakt. 't Gebouw was voor ruim een ton ver zekerd bij de Utrechlsche, Tielsche en Arnhemsche maatschappijen, echter te laag, naar men gelooft. De inwijding van dit ruime bedehuis, in den vorm van een Grieksch kruis ge bouwd, had plaats op 5 Juni 1842. Het was der gemeente geschonken door Koning Willem I, van welk rijk geschenk een steen in den voorgevel en het koninklijk wapen boven den preekstoel voor het orgel dank baar getuigden. Dit on heil wordt ernstig betieurd, te meer omdat er veel schoons verloren ging. De Koningsbank was prachtig gebeeldhouwd, en het orgel besloeg eene waardige plaats in dit vorstelijk gebouw. Juist den von- gen dag was het orgel als herboren af geleverd, nadat het een drietal maanden onderhanden was geweest van een rei niger en reparateur. Hoe de gemeente zich nu redden zal is nog onzeker. Men spreekt reeds van een houten loods, op te richten in het Emmapark, daar geen gebouw groot ge noeg is om de talrijke schare te bevat ten. Het bestuur der afdeeling Apeldoorn van den Nederl. Protestantenbond heeft zijn gebouw belangeloos aangeboden aan kerkvoogden der Ned. herv. gemeente op de Zon- en feestdagen, waarop de afdeeling er zelve geen gebruik van maakt. Zondagmiddag maakte H. M. de Ko ningin met de prinses haren wandelrit langs de ruïne, en zag met deelneming de treurige verwoesting aan. In het café Ponsen te Dordrecht hield de Levensverzekeringmaatschappij Dordrecht Vrijdag hare jaarlijksche nlge- meene vergadering van aandeelhouders, onder leiding van haren commissaris voorzitter mr. H. A Nebbens Sterling. Vertegenwoordigd waren 447 aandee- len, te zamen 59 stemmen uitbrengende. Ter verzekering aangeboden werd f 2.683.413.36 kapitaal en f 10.209.65 rente, waarvan f 140.750 is afgewezen en f40,086 aan het eind van 'tjaar on afgedaan bleef. Op 30 September 1889 was f 8.424339JUJ- rente of, Jojo laatste CTjC KtfpriRRl TlCl'leiU f8.655.657.04 van kracht, vertegenwoor digende een jaarlijksche bruto premie ontvangst van ruim f 360.000, tegen f277.500 op uit. Sept. 1888. Het gemid deld verzekerd bedrag steeg in de afdee ling Levensverzekering van f1586 36 tot f2007.22. De sterfte bedroeg in de afdeeling Le vensverzekering 74.39%, in de afdeeling Arbeidersverzekering 86.58% van hetgeen de sterftetafel verwachten deed, de uit- keering resp. 72.23% en 88.70° t der verwachte. Na verhooging der premie-reserve tot dekking van alle loopende verbindtenis- sen en van de door de statuten voorge schreven kapitaal-reserve bleef een bruto winst beschikbaar van f 128,732,43. Hier uit werd tot geheele dekking der oprich tingskosten besteed f 24,816,06, op de gebouwde, ongebouwde, eigendommen en meubelair 1% per jaar of f6314,04 af geschreven, en als oninbare vorderingen geboekt f 2487,88% Van de daarna over blijvende winst ad f 95,114,44% werd tot verhooging der risico-reserve aange wend f 11,256 97, werd de efïeclen-reserve door bijschrijving van f23,432,47% ge bracht op het bepaalde maximum van 1% varr het in eflecten belegd kapitaal, en als onkosten-reserve afgezonderd f 10,000 te zamen f 44,689,44% van het daarna overblijvende saldo ad f50,425 komt aan aandeelhouders 5 gewoon en 12 buitengewoon dividend, terwijl f9085. aan de kapitaal-reserve wordt toegevoegd en f18170.- onder de met aandeel in de winst verzekerden verdeeld wordt. De voorzitter wenscht alle belangheb benden geluk met deze uitkomsten, die zeker voor een groot deel aan de ijveri ge toewijding van directeuren te danken zijn. Commissarissen waren in de gelegen heid zich te overtuigen van de uitstekende wijze, waarop het beheer gevoerd wordt daar alle hoofdboeken der administratie hun ter controle der rekening en verant woording werden toegezonden, voor zoo ver zij te Dordrecht woonachtig zijn. De in balans gebragte waarden stem men overeen met den inventaris, die in hunne vergadering van 30 Sept. 1889 werd vast gesteld van de aanwezige be zettingen en eigendomsbewijzen, terwijl de berekening der reserve en statistiek jiao' 1-1-f u». iiapieijn nagezien cn ui orde bevonden. Commissarissen preadviseren derhalve tot aanneming van het verslag en vaststelling der rekening en balans, waartoe besloten wordt. De volgens rooster aftredende commis sarissen mr. J. Heijligers, mr. E. H. ICar- sten en W. H. F. baron van Heemstra, werden met bijna algemeene stemmen herkozen en aanvaardden de benoeming. Door den directeur-geneesheer van liet stadsziekenhuis te Leeuwarden zal in de volgende maand een cursus worden geopend tot kostelooze opleiding van zie kenverpleegsters en bakers. De coöperatieve winkelvereeniging te Den Bosch heeft besloten, met ingang van 1 April, uitsluitend te veikoopen aan de leden der Vereeniging. De bekende cir culaire van den minister van oorlog heeft blijkbaar tot deze ingrijpende verandering aanleiding gegeven. Drie dames van aanzienlijke familie in ons land zijn dezer dagen vertrokken naar Algiers, naar de missie van kardi naai Lavigerie om als zuster-ziekenver- pleegster te worden verpleegd. Zondag had te Breda op het terrein der wedrennen een ongewone en belang rijke wedstr ijd plaats. De Rotterdamsche Voetbalclub Concordia had namelijk aan de Engelsche Club te Antwerpen een uildaging gezonden, die door de Antwerp- sche Club was aangenomen. De wedstrijd de eerste, die in ons land door onze Hol- landsche jongens tegen de in sport zoo ontwikkelde Engelsche werd gehouden, leverde een zeer boeiend schouwspel op. De strijd, ten 1.15 aangevangen, eindigde ten 2.45, en de zege werd behaald door de Rotterdamsche Club. Bij de charge van de marechausées, Woensdag te Stadskanaal, maakten enkele werkstakers kennis met hunne lange sa bels en bekwamen lichte kwetsuren een arbeider uit Wildervarik kreeg een sabel houw over den arm, tengevolge waarvan hij met de tram huiswaarts gevoerd moest worden. Enkele van de werkstakers wa ren van rneening, dat de marechausées niet te paard over de smalle bruggen en breede slooten kondgn.r.dit, wuk .«"ht.a» den zij zich deerlijk vergist. In weinig tijd was de baan geheel schoon geveegd, Bij bovenstaand tumult was de heer Commissaris des Konings in persoon te genwoordig. Volgens geruchten is het ook broeiende onder de werklieden in Buiner- en Drou- wenermond. Zeker uit vrees voor de militaire macht, hebben Donderdag en Vrijdag geene rust verstoringen plaatsgehad en zijn de werk zaamheden in de venen hervat. Als ech ter, na Paschen, de vreemde arbeiders zullen zijn aangekomen verwacht men dat alles niet zoo rustig zal blijven. (Asser Ct.) Aan den vorigen burgemeester van Hoevelaken Baron van Nagel!, thans bur gemeester van Warnsveld, werd jl. Don derdag namens tal van ingezetenen der gemeente Warnsveld een serenade ge bracht, bij gelegenheid dat hij zich rnet zijn gezin in die gemeente gevestigd heeft. Door een talrijken stoet gevolgd trok het muziekkorps nSymphonia" uit de Hoven bij Zutfen, begeleid door fakkellicht, door het dorp om voor de woning des burge meesters eenige muziekstukken uit te voeren. Deze betuigde ten zeerste zijn in genomenheid met deze ovatie en ver klaarde er steeds het zijne toe te zullen bijdragen, om de goede verstandhouding tusschen de ingezetenen en het hoofd der gemeente blijvend le doen zijn. door CU. DESLÏS. {Naar het Fransch.) 45) De notaris werd doodsbleek. Hij week achteruit, verschrikt, onder den wrekenden blik van Magdalena. O!.... besloot zij op zegevierenden toon, ogij wildet een bewijsWelnu hier is 't!.„. Die andere.... zijt gij! XXV. De reiziger van No. 3. Bij iemand, van een zoo krachtig ge stel als Labarthe is de verontwaardiging, de toorn heftiger dan bij anderen. Dreigend naderde hij Magdalena en snel, op afgebroken, maar toch ingehou den toon, sprak hij Ongelukkige 1 wat durft gij bewe ren I Al had ik hem nu eens geld ge zonden.... Wat zou datl ik ben zijn notaris.... Moet ik u rekenschap geven van de geheimen mijner cliënten Al wat gij zegt berust op een bedriegelijken schijn! Gij droomt nog! 'l Is dwaasheid, maar denk er toch aan.... Hier in huis! Louise! mijne vrouw! Wilt gij haar dar. doodenZij zou van schaamte steiven! En terwijl de deur geopend werd voegde hij er nog bij O! zwijg toch!.... Zwijg! Magdalena stond verstomd. Lag er niet iets oprechts juist in dien afgebroken, ongeregelden toon waarop hij de beschul diging trachtte tegentesprekenKon dat niet zijn den toon van de beleedigde on schuld? Intusschen was Delphine binnengetre den, vroolijk en opgewekt. Goeden morgen, mijnheer mijn schoonbroer! riep zij uit terwijl zij La barthe, die zijne gewone waardigheid had hernomen, omhelsde. Het jonge meisje bemerkte dus niets, te meer daar zij afgeleid werd door het zien van Magdalena, de moeder van hem dien zij beminde. Heer! daar is mama Magdalena! riep zij uit terwijl zij naar haar toeliep en haar omhelsde. Onder den invloed van een reinen kus, zoo vrijmoedig gegeven, bedaarde Magda lena plotseling. Zij herinnerde zich dat de bruid van haar zoon voor haar stond Zoo zij sprak, brak zij twee harten! Nu trad kapitein Lambert eveneens binnen. Mocht zij dan op dien tachtigjarigen grijs aard, die zijne jaren in eere had gedra gen, een smet werpen!.... Met verslagenheid luisterde Magdalena naar de vriendschappelijke woorden van den grijsaard. Wat zou zij hem antwoorden? Zij wist het zelve niet, zij kon niet meer denken, tot geen besluit komen. De smee- kende blik van Labarthe beangstigde haar. Waar zij ook om zich heen zag, overal een afgrond voor haar voeten ge opend. Louise kwam thans aankondigen dat het middagmaal gereed was. In de Vo- geezen dineert men ten twaalf uur. Ik heb voor u ook laten dekken, mevrouw Michaud.... Gij behooi t toch tot de familie, niet waar. Neen! riep zij uit.... Ik dank u zeer! dring er niet verder op aan.U weet dat ik mij niet wel gevoel.... Inderdaad, viel Delphine haar in de rede, die den arm van Magdalena had ge vat om dien in den hare te leggen, inder daad, mama Magdalena, ge hebt de koorts, ik had het nog niet opgemerkt. Wat ziet gij bleek Magdalena was bevreesd dat haar ge laat allen de waarheid zou verkondigen. Ik heb rust noodig! zeide zij op zachten toon. Zal ik u eene kamer in gereedheid laten brengen? vroeg Louise. Hier niet! Laat mij mevrouw naar het logement gaan, als naar ge woonte.... In die weigering lag niets vreemd. Bij vorige bezoeken had Magdalena haar dochter voor een paar dagen, soms voor een paar uren medegenomen en dan was Pieter zoolang daar gebleven. Maar Mag dalena had het nooit gedaan. Men kende hare bescheidenheid, haar trots. Zij wilde niets voor zich zelve aannemen. Labarthe stootte daarenboven zijne vrouw aan, alsof hij zeggen wilde: Dring er niet verder op aan. Het zij dan zoo I besloot I ouise, maar de kinderen zult gij ons toch in elk geval van avond laten I...' Pieter heeft mij verteld dat uw voerman niet voor van avond vertrekt. Tot van avond dan, antwoordde Mag dalena. En na nog eenige verontschuldi gingen te hebben ingebracht, verliet zij de kamer. Hare kinderen liepen haar in den gang na; zij omarmde ze in haast en liep toen snel de straat op. Zij had lucht en stilte noodigzij moest nadenken. Haar hoofd gloeide, haai hart scheen te zullen breken. Het logement was dicht bij, aan den anderen kant van de straat, bijna vlak tegenover het huis van Labarthe. Men kende er juffrouw Michaud en haastte zich haar de mooiste kamer te geven, no. 2 op de eerste verdieping. Ter nauwernood was de deur van haar kamer achter haar gesloten, of Magda lena, eindelijk alleen, viel op een stoel neder, liet haar hoofd op beide handen zinken en trachtte haar onstuimig klop pend hart tot bedaren te brengen. Door het geopende venster, kon zij de pilaren voor het huis van den notaris zien. Zou hij den dader kunnen zijn! Maar waarom en hoe zou een man als hij er toe gebracht zijn zulk een misdaad te bedrijven Een diligence hield voor het logement op. Magdalena ging naar het venster om het te sluiten. Ik dacht waarachtig niet meer dat ik je van daag nog zien zou, hoorde zij de waard tot den conducteur zeggen. Praat er maar niet van I antwoordde deze: de sneltrein uit Duitschland is wel drie uur te laat aangekomen. Blijft mijnheer hier logeeren, vroeg de waaid op viiendelijken toon.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1