Gemengd Nieuws. Offlcieele Publicatie. G. WESSELSV^ Plaatselijke berichten. ADVERTENTIÉN. De echtelieden H. T. en P. v. M. te Delft, maakten zich sedert langen tyd herhaaldelijk schuldig aan misbruik van sterken drank. Niettegenstaande de man niet zelden een weekgeld van f20 en meer tehuis bracht, was er in de woning van deze ellendige dronkaards gebrek aan het hoog noodige. Zooals van zelf spreekt, gaf de toestand, waarin man en vrouw zich bijna dagelijks be- bevonden, aanleiding tot hevige vechtpar tijen. De wanverhouding werd ten slotte zoo, dat de man de vrouw in den laatsten tijd verweet, dat hij niet de vader van het jongste der drie kinderen was. Voor de moeder was daarom dit kind een doorn in het oog, en het schijnt dat zij van de ge boorte af aan (het kind was eerst 17 dagen oud) met het plan heeft omgegaan, er zich op de eene of andere wijze van te ontdoen. Aan dat plan schijnt zij inderdaad uit voering te hebben gegeven. De gehouden lijkschouwing althans bevestigt het ver moeden dat het kind niet op natuurlijke wijze is gestorven. Er is namelijk geble ken, dat in de eerste plaats het noodige voedsel aan het wicht is onthouden, ter wijl een striem in den hals en het vin den van buitengewoon veel bloed in lon gen en lever het vermoeden wettigen, dat het kind ten gevolge van verstikking den geest heeft gegeven. Het spreekt van zelve, dat zoowel msn als vrouw in hech tenis zijn genomen en ter beschikking van de justitie zjjn gesteld. De verschil lende getuigen, reeds in de zaak gehoord, verklaren, dat het kind van des avonds half tien tot half twaalf uur aanhoudend heeft liggen kermen van honger. Plotse ling kwam aan dit gekreun een eind, terwijl men later in den nacht de man tot zijne vrouw heeft hooren zeggen.dat zij het wicht had vermoord. De rnan, die zich, op het oogenblik waarop zijne vrouw werd aangehouden, in den Haag bevond, heeft zich vrijwillig aan het politie-bureau aangemeld. N. R. Ct. De heer dr. H. Thoden van Velzen heeft een «voorstel tot Kerkhervorming" openbaar gemaakt, dat hij aan de klas sikale vergadering van diakenen dit jaar in overweging hoopt te geven, in de hoop dat andere dergelijke vergaderingen het zullen overnemen of navolgen. Het strekt tot niet minder dan tol ontslag der ker kelijke hoogleeraren, behoudens vergoe ding, en vervanging van het examen in de dogmatiek voor de toekomstige Pro- testantsche godsdienstleeraren, door dat in de zielkunde en de geschiedenis der middeleeuwsche en hedendaagsche wijs begeerte. Aldus meent de voorsteller dat de wetenschap de plaats zal innemen van .r)e Keib.^/tr woorden. Uit Neede wordt aan de Zutf. Ct. geschreven dat de geneesheer aldaar on langs bij een kind van 11 maanden ont boden werd, omdat het knaapje aanhou dend schreide, en men dit maar niét be grijpen kon, te meer nog omdat het kind geregeld het voedsel gebruikte wat men het gaf. De dokter onderzocht den kleine en bevond dat de luchtpijp ontstoken was. Na een paar dagen kwam de heer B. weder en zag dat het kind zeer in beterschap was toegenomen. Hem werd nu echter door de moeder medegedeeld, dat zij op den rug van den kleine een zweertje ondekt had. De dokter zeide haar hoe zij hiermede te werk moest gaan, en ziet, na weinige dagen vertoonde zich in de opening der wonde een pun tig voorwerp hetgeen bij nader onder zoek, toen de dokter dit er had uitge haald, een roggeaar bleek te zijn. De aar had zich door den slokdarm gewerkt, was vervolgens langs de rug- wervels gegaan en toen tusschen de 5e en 6e rib naar buiten gekomen. De aar- had eene lengte van ruim 6 c. M. Naar wij met zekerheid vernemen, is van hoogerhand gelast, aan de ves ting-artillerie, die heden zou bewapend worden met het geweer klein kaliber, voorloopig dat wapen niet uit te reiken. Utr. Ct. Uit Dedemsvaart meldt men aan de N. R. Ct.: Naar wij vernemen, zullen in den a.s. zomer einde Aug. en begin Sepr. in deze omstreken groote militaire oefeningen plaats hebben. In de vorige week is een onderzoek ingesteld, of het voormalig rijksgesticht Ommerschans een 2000tal soldaten zou kunnen inkwartreren. Het onderzoek schijnt niet gunstig uitgevallen te zijn. Op een verzoek van C. Kuiper en andere boetsters van vischnetten te Sche- veningen om uitbreiding te geven aan den ruimeren werktijd voor deze catego rie van arbeiders bij K.-B van 9 Dec. 1889 toegelaten, is door den minister van justitie ongunstig beschikt, terwijl tevens is te kennen gegeven, dat een verzoek tot weiziging van den rusttijd, alvorens in overweging te worden geno men, behoort uit te gaan van de werk gevers, in wier dienst adressanten zich bevinden. De collecte, jl. Zondag gehouden aan het einde der godsdienstoefeningen, van de Ned. geref. gemeente (doleerende) te Utrecht, voor de scholen dier gemeente heeft opgebracht de som van f 402,10 en een zilveren broche. Het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1890, is door burg. en weth. opgemaakt tot een bedrag van f45,244,24'/, Dinsdag werd door B. en \V aanbe steed 1. het uitdiepen van de haven- en binnengrachten, laagste inschrijverS. van Doodewaard te Weesp, voor f777 2. het bestraten van een gedeelte van den Lagen weg, laagste inschrijver T. W. Bonte, alhier, voor f630; 3. de levering van 200 stère gewasschen riviergrint, laagste inschrijver J. Weener Az. te Hasselt, voor f506. De werken en de leverantiën zijn den minsten inschrijvers gegund. Gisteren, den lsten April, herdacht de oudste van ons corps brievenbestel lers, A. Florijn, den dag waarop hij voor vijf-en-twintig jaren zijne betrekking aan vaardde, Na hartelijke gelukwenschen van zijn Chef, den postdirecteur, van de ambtenaren aan het postkantoor alhier en van zijn medebestellers ontving do jubilaris van eerstgenoemde en van H.H. ambtenaren stoffelijke blijken van be- zware, keurig afgewerkte Zilveren hor logeketting tot aandenken aan zijn vijf- en-twintig jarige volbrachte, trouwe, eerlijke arbeid in 's lands dienst. Wij wenschen den jubilaris nog vele jaren lust en opgewektheid toe, met de noodige kracht voor den arbeid, opdat hij zijne betrekking steeds vlug, opge wekt en trouw kan blijven behartigen ten gerieve onzer gemeente. Gisteren was het 12 jaar geleden dat de Koninkl. Hoogere Burgerschool «Prins Hendrik der Nederlanden" te Apeldoorn, bevattende de 3 hoogste klas sen van een Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus plechtig werd geopend. De tegenwoordige directeur, de heer W. J. Hakkert herdacht tevens dien dag zijn 25-jarige loopbaan bij het middel baar onderwijs. 333310 STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 31 Maart en 1 April (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 7437. Ja.... tot van avond, klonk het ant woord. Ik wensch spoedig een ontbijt en eene goede kamer te hebben. Die vervloekte reis!.... Ik ben dood van den slaap en heb een honger voor tien. Magdalena begon van 't hoofd tot de voelen te bevenzij had de stem van Gaudoin herkend. Zonder zich te vertoonen, bleef zij naar buiten kijken. Er stapte een man uit de coupé, in een ruimen mantel gewikkeld, den kraag tot over de ooren geslagen, den hoed in de oogen gedrukt en een groene bril voor de oogen. Het was duidelijk dat hij trachtte zich onkenbaar te maken. Maar het was Gaudoindaarvan was zij ze ker! Wat kwam hij hier doen, in het dorp waar Labarthe woonde? Vooidat Magdalena van hare verras sing was bekomen, hoorde zij stappen op den trap. Een deur werd opengedaan, vlak naast haar kamer. Nummer 3, spiak de waard. Mijn heer zal het hier wel zeer goed vinden, hoop ik. 'tls goed antwoordde de reiziger, maar laat het vuur aanleggen ik ben koud.... En na eenige oogenblikken stilte ver volgde h(j. Ha, hier is inkt.... dat is goed.... ik moet een paar woorden schrijven Verlangt mijnheer ook papier? Neen, in mijn valies is alles wat ik noodig heb. Niet alleen was het beschot dat de beide kamers afscheidde, zeer dun, maar er bevond zich ook een dichtgespijkerde deur in. Al hetgeen in de eene kamer gesproken werd, kon men in de andere hooren. Hebt ge iemand die dit briefje kan wegbrengen vroeg Gaudoin. Stellig, mijnheer. Wil ik hem boven sturen Ja dadelijk. De waard ging de trappen af en riep naar buiten: Hei daar, hei Jozef! Magdalena was op de teenen naar het raam geslopen. Zij zag dat op een korten afstand, eenige kinderen tusschen de boomen aan 't spelen waren. Een hunner kwam op het geroep aangeloopen en haastte zich den trap opteklimmen en bij nummer 3 binnentetreden. Moet ik voor mijnheer een bood schap doen? Ja, wacht maar even. Er verliepen eenige oogenblikken voor dat Gaudoin met zijn brief gereed was Prijzen van f 30 1262 1265 1294 1299 6410 6414 6429 6430 6445 6453 7424 7435 7461 7701 7709 7729 7761 7796 11914 11947 11951 11974 11983 11998 13496 13506 13518 13532 13566 13587 13592 13672 13680 14417 14418 14421 en 14423. Te zamen 38 prijzen. Jan. Heb je ook gehoord, dat de 3000 bewoners van het Nederlandsch gedeelte van het eiland St. Martin en West-Indië in welvaart achteruitgaan, terwijl onder de 400 bewoners van het Fransche ge deelte tevredenheid heerscht? Piet. Ja, zoo iets. Maar hoe is dat nu mogelijk bij de bewoners van eenzelfde eiland. J. Wel, dat zit 'em in 't bestuur. De Franschen van St. Martin leven onder het stelsel van vrijen handel, terwijl de handel van de Nederlanders er door in- en uitvoerrechten en lastige formaliteiten wordt gedrukt. P. Dat is gek. J. Ja, en de eene gekheid teelt de an dere. Om die rechten te innen zijn er heel wat ambtenaren noodig, die aan tractementen meer kosten dan de rechten opbrengen. P. Zou dan de Nederlandsche gezag hebber van St. Martin onze regeering op dien onhoudbaren toestand niet opmerk zaam maken. J. Met dat gezaghebberschap gaat het aldus. Hel brengt f5000 per jaar op, en als men het twee jaar heeft waargeno men heeft men recht op pensioen. Nu trachten ambtenaren van Curasao en on- derhoorigheden, waarvan St. Martin een deel uitmaakt, op het einde van hun ambtenaarsloopbaan gezaghebber van St. Martin te worden, dan krijgen zij een hooger pensioen, ln de laatste acht jaar zijn drie gezaghebbers gepensioneei d, waardoor het jaarlijks budget met f 10.500 bezwaard is. P. Nu, daar valt dan nog wat te ver beteren. KERKNIEUWS. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen: Te Veere, J. van Dijk, te Buurse. Te Oost- en West-Souburg, D. Honsvvijk (bij Vreeswijk), J. A. Binneweg, te Drunen. Bedankt: Voor Rouveen, door H. C. O. Ulfers, te Zelhern. Voor Bruehem c. a., donr IJ. Bootsuia, te Zoetermeer. Ned. Geref. gemeente (doleerende) Bedaukt: Voor Vlaardingen, door G. de Braai, Chr. Ger. pred. te Dinteloord. Voor IJlst, door L. Adriaanse, te Zeist. Dinsdag 13 Mei zal Stanley door het gemeentebestuur van Londen in Guildhall plechtig worden ontvangen. Het volgende verhaal doet te Amster dam de ronde: Een koopman in diamant te dezer stede bezat een partij diamant ter waarde van f160,000. Deze partij stelde hij een makelaar Ier hand die ze voor f140,000 mocht verkoopen, «'twas wel goedkoop maar hij had geld noodig." De verkoop mocht ook alleenlijk contant geschieden. Spoedig vond de makelaar een kooper, die, aangetrokken door den lagen prijs, de partij gaarne contant wilde be talen. Nauwelijks was deze zaak beklon ken of de oorspronkelijke eigenaar die den kooper niet als zoodanig bekend was, en dien verzegeld had. kan je lezen? vroeg hij toen. Ja, mijnheer. Kent ge dien heer, die hier op het adres staat. Wel zeker. Nuloop hard naar hem toe en even hard terug. Ge moet den brief aan niemand anders afgeven dan aan hem zelf.... versta je 'tgoed, jongen? Dat is voor je moeite.... Je krijgt in elk geval antwoord. De haast waarmede de boodschaploo- per zich verwijderde, bewees dat hij eene goede belooning had ontvangen. Magdalena keek uit het venster. Het geluid van voetstappen in de aan grenzende kamer bewees dat Gaudoin daar het zelfde deed. Jozef liep de straat ovei in de richting van de woning van Labarthe en trad daar binnen. Verschillende verwarde gedachten ver vulden het hoofd van Magdalena. Zij ge voelde dat het geen louter toeval was dat haar op deze plaats had gebracht, maar dat God haar eindelijk te hulp was gekomen dat zij nu eindelijk en binnen kort haar doel zou bei eiken. Een kwartier uurs verstreek voordat de boodschapper weder uit de woning van Labarthe trad en de herberg naderde. vervoegde zich bij dezen, en zeide: «Als ik geld in voorraad had gehad, dan zoudt u ze niet zoo goedkoop gekocht hebben. Dan had ik opgeboden. Die makelaar schijnt ook voor een idioot te werken." »Nu," antwoordde de kooper, met f 10,000 winst doe ik u de partij onmid- delijk over." Ja maar ik ben op 't oogenblik niet bij kas." «Met f5000 meer lever ik het u op dertig dagen." «Top" De koop werd gesloten. De oorspron kelijke eigenaar had dus zijn diamanten terug en ging nu naar den makelaar waar hij de f140,000 in ontvangst nam. Daarop vertrok hij met de noorderzon. De tweede verkooper is radeloos. Al wist hij op 't oogenblik waar de vluchteling zich bevindt, toch kan hij voor dat de 30 dagen om zijn, niet ageeren- En als zijn schuldenaar zich dan failliet vei klaart, ontvangt hij nog slechts een gering ge deelte van zijn verloren som terug. (D. v. N.) In de aloude hoofdstad van Vlaande ren (Brugge) is eene beweging ontstaan ten voordeele van het stichten in die stad eener Vlaamsche hoogeschool van den Staat. Die quaestie werd opgeworpen in den Vlaamschen landdag, onlangs te Brussel gehouden. Het openen eener Vlaamsche hoogeschool is onontbeerlijk geworden, om de regelmatige naleving der taalwetten mogelijk te maken. Waar kan die hoogeschool beter opgericht wor den dan te Brugge. Stille, rustige stad als zij is, vol van de opwekkende vader- landsche herinneringen, die vooral tot het vormen der Vlaamsche jeugd noodig zijn, is zij als natuurlijk aangewezen voor zulke inrichting. Eenige dagen geleden werd ontdekt, dat in het kantoor eener kleurselfabriek te Leiden was ingebroken. De voor- of straatdeur schijnt met een valschen sleu tel te zijn geopend, terwijl een der lesse naars met kracht was opengebroken en daaiuit ongeveer f3 was medegenomen. Uit de omstandigheid dat slechts één lessenaar werd opengebroken, en juist die, waarin sedert 14 dagen eenig geld werd geborgen, maakt men op, dat men in dezen met geen vreemden, maar met bekenden te doen heeft. Bij vergissing geworgd. Een zonder linge moord is Zondagnacht te Thin-le- Monties (Ardennes) gepleegd. Twee neven, Xavier Villière en Jules Bouillard, omtrant 50 jaar oud, hadden den avond samen doorgebracht. Bij de sluiting der herbergen was het zeer slecht wuoor walw,- D—lll—i bij hem te blijven slapen. Deze nam aan en vergezelde zijnen neef naar huis. Te middernacht stond Bouillard op hij was dikwijls onderhevig aan zinsver- bijsteringen, tengevolge van het overmatig dringen en liep opeens de kamer van Vilière binnen om hem te dooden. Deze, in den slaap overvallen, meende met eenen dief te doen te hebben en verdedigde zich zoo goed, dat hij zijner, tegenstrever verworgde. Zonder zelfs te uurven omzien ging hij den veldwachter halen, ten einde het huiv van de dieven te bevrijden. Wie schetst hunne verwondering, toen zij Bouillard aan den voet van het bed van Vilière dood vonden. Te Somerville, in den Amerikaanschen Staat Ternessee, heeft een U-jarige jon gen zijn moeder het hoofd afgehakt. Terwijl hij speelde met vriendjes werd hij gevat. Het kind beweert, dat zijn moeder met het hoofd op een blok was gaan liggen en hem had gelast haar met den bijl het hoofd af te hakken, onder bedreiging, dat zij hem anders zou ver moorden. Te Saint Saturnin bij Mans (Frankrijk) heeft iets plaats gehad, dat herinnert aan de beeldstorming uit de i 6e eeuw. Gedurende de hoogmis traden verleden De vloer in de andere kamer kraakte al dien tijd onder de ongeduldige voet stappen van Gaudoin. Hij scheen den boodschaplooper ook te hebben zien aan komen, maar liep toch niet naar den gang. Magdalena hoorde dat hij een stoel verzette, toen werd het stil. Toen zij zich omkeerde, bemerkte zij dat een zonnestraal in haar kamer door drong door het slot van de deur in den wand. Er stak geen sleutel in; zij kon dus zien. Zij naderde de deur, boog zich neder en hield haar adem inzij gluurde naar binnen. Vlak over haar in den schoorsteen vlamde een groot vuur. Gaudoin zat voor den haard, met den rug gekeerd naar de dienstmeid, die bezig was borden op de tafel neei tezetten. Hij droeg nog hoed en mantel en deed zijn best zoo min mogelijk zijn gelaat te laten zien. De boodschaplooper trad binnen. Nu, vroeg de reiziger zonder hem aantezien, wat is het antwoord? Hij heeft gezegd, mijnheer, dat het goed was, dat hij zou gaan. Goed, antwoordde Gaudoin. Het ontbijt zal nu wel gereed zijn? Ja, alles staat op tafel. Maak nu maar beiden dat gij wegkomt. Zondag drie mannen de kerk binnen, ge wapend met bijl en sabel, met 'het ken nelijk voornemen de beelden te ver melen en de kostbaarheden mede te nemen, die zich in het sacristy bevonden. Een vree- selijke paniek was hiervan het gevolg. De alarmklok werd geluid en dadelijk kwamen eenige dorpelingen aanzetten met schop en hooivork gewapend, die weldra de schurken onschadelijk maakten en hen aan de justitie overleverden. Te Liverpool zijn ongeregeldheden voor gevallen ir. de dokken. Een groot aantal reeders hadden de eischen der werksta kers ingewilligd. De werkstakers begaven zich naar de dokken, ten einde den ar beid te hervatten en wilden nu de werk lieden, die niet tot de vereeniging van dokwerkers behoorden, verdrijven van de stoombooten waarop zij aan den arbeid waren. De politie kwam tusschenfceide en had groote moeite om de orde te her stellen. De BURGEMEESTER van Amersfoort doet te weten, dat de lijsten, aanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd tot iret kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinci ale Staten en den Gemeenteraad, heden zijn gesloten en in afschrift aangeplakt aan de bergplaats bij het raadhuis, welke lijsten gedurende veertien dagen, te re kenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 31. Maart 1890. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT. ll'eiA. 1°. Br. Verkooping van Taste Goederen. Zaterdagavond 29 Maart, in het «Valkje te Amersfoort Notarissen de heeren Mr. J. DE LOLT- TER en A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. 1. Een woonhuis alh. St. Janskerkh. opgeh. 2. Een woonhuis in de Hellestraat 11000 Notaiissende heeren A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF en Mr. J. DE LOUTER. Een burgerwoning met erf in de Koningstraatf930. Gevonden op den openbaren weg 1 gouden ketting met kruisje. 1 houten achterhekje van een kar. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Het depot van de be- SS^^F roemde KOEK vi^ii Stej. He Wed. G. HIJNEKAMP, tp Wngcniugen, Hofleverancier van 'Mi. M. DE KONING is gevestigd bij Uangestraat, Amersfoort. mtr-r -in rnu i nq De dienstmeid en de jongen verlieten op dit bevel de kamer. Hij grendelde de deur van binnen en na dit gedaan te hebben ontdeed hij zich eerst van mantel, hoed en bril stond ver volgens op, rekte zich uit en geeuwde, blijkbaar blijde nu eindelijk van dien last bevrijd te zijn. Laat ons nu wat eten en drinken! sprak hij tot zich zelf. En dan wat gaan slapen, om weer bijtekomen.... want ik zal straks al mijne vermogens noodig hebben.... Het zal een zwaar werk zijn! Hij had intusschen de tafel naar den haard toegeschoven en was gaan zitten rnet den rug, naar 't vuur en het gelaat naar de deur door welke Magdalena aan den anderen kant door het sleutelgat gluurde. Vreezende dat hij haar zou zien, trok Magdalena zich haastig terug. Zij had nu niets anders te doen dan te wachten; en hoorde intusschen alleen het gerammel van borden en vorken, afge broken door enkele onsamenhangende woorden die zij niet begreep. Wordt vervolgd). Tot diepe droefheid van mij I en mijne kinderen, die te jong zijn om hun zwaar verlies te beseffen, I overleed heden in den ouderdom van 38 jaren, mjjn innig geliefde I Echtgenoot JOHANNE.S HER- MANtS VAN DEN BROEK. Wed. J. H. VAN DEN BROEK— geb. Ring. Amersfoort, 30 Maart 1890. De zaak zal onder leiding van I I A. MARTENS, die als Meester knecht ger.uimen tijd bij ons werk-1 zaam is, op denzelfden voet toor- den voortgezet.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2