JOH. G. A. IHEEUWSEH. G. WESSELS. ADVERTENTIËN. tn Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Gemengd Nieuws. Ingezonden. V Getrouwd: W. LEVEND M. H. VAN VEEN aftreden van den lieer J. C. Fabius. De heer A. van Dedum, tot voorzitter benoemd, heeft gemeend die betrekking niet te moeten aannemen. Als tijdelijk voorzitter fungeert thans de heer A. Brummelkamp Jr. Naar gemeld wordt, was de afge brande kerk dei Ned. Herv. gemeente te Apeldoorn voor f 100,000, het orgel voor f 12,000 en het meubilair voor 20,000 verzekerd. In de Raadsvergadering van Maan dag te Barneveld was aan de orde: een verzoek van den Raad van Nijkerk, om bij Prov. Staten te steunen het door dien Raad ingediende adres ter bevordering van den aan te leggen lokaalspoorweg Ede—BarneveldNijkerk, waarvoor de heer A. J. Krieger te Gouda een rente loos voorschot van de provincie heeft gevraagd. Met 9 tegen 4 stemmen werd hierop afwijzend beschikt. Om aan veler uitgedrukt verlangen te voldoen circuleert van heden af eene inteekeningslijst tot het inzamelen van gelden, bestemd om namens de burgeiij eene feestelijke ontvangst te bereiden aan het regiment infanterie, waarvan, denkelijk op 30 April, hel eerste batal jon alhier in garnizoen komt. Met de uitvoering van dat plan hebben zich wel willend belast de heeren H. F. Jonkman, pres., J. Sinnige, vice-pres., A. M. Tromp van Holst, penningm., A. M. Kollewijn Nz. 1ste secret., H. W. van Esveld, 2de secret., J. J. Berends, P. J. Hamers] A. Herschel Bzn, Mr. J. Heyligers, J. van der Horst, G. Prins en G. J. Slothouwer. Ter Woensdag j.l. alhier gehouden veemarkt waren ongeveer G5 runderen aangevoerd. Vette koeien golden f210 a f360; Guste koeien f135 a f170; kalt- koeien f180 a f260; Kalfvaarzen f150 a f205; Pinken f60 a f90. Voor den aanvoer en verkoop van het grootst aantal runderen ter markt van den 28. Maart, is de premie van f10 toegekend aan H. M. van Beek te Amers foort, en die van f 5 voor het daaropvol gend grootst aantal aan K. van de Munt te Leusden. Voor den aankoop van het grootst aantal vee op die markt is de premie van f 10 toegekend aan Jan van Herwaarden te Soest, en die van f5 voor het daaropvolgend grootst aantal aan A. de Vries, te Gouda. De overgangs- en eindexamens der c/ommissre van roezicnt op net Middel baar onderwijs. Van de Iste naar de Ilde klasse werden bevorderdJ. Blok, J. G, Bosman, Chr. Oostendorp, J. Pothoven,D. Prins,S.Rempt, E. J. Ruitenberg, E. H. D. Scheltus, H. L. van Someren, J. F. Sweijer en A. L. Verbeek. Niet bevorderd werden zes leerlingen. Uit de IIJe klasse werden bevorderd H. C. Bijtelaar, T. van Daal, W. van Eeden, A. Eijsink, G. H. van Goor, N. H. Heilijgers en W. K. Valewink. Niet bevorderd werden vijf leerlingen. Aan het Voortgezet Teekenondei wijs werd deelgenomen door twaalf leerlingen. Op Dinsdag, 1 April, werden, na de mededeeling van den uitslag, door den Voorzitter der Commissie van Toezicht, prijzen uitgereikt daarvoor beschik baai- gesteld door het schoolfonds van de Loge Jacob van Campen. Aan den leei ling der IlJe klasse, T. van Daal, werd een eeiste prijs toegekend, bestaande in een blik schaar, filterstang en handschroef, aan den leerling der 1ste klasse, E. J. Ruiten berg, een eerste prijs, bestaande uit een waterpas en aan den leerling der Iste klasse, J. Pothoven, een tweede pi ijs, bestaande in een tofl'elzaag en passei De zomercursus begint op Dinsdag, 15 April a.s., des avonds te zeven uren. Zitting van de gemeenteraad van jl. Dinsdag. Het kohier van den hoofdelijken om slag, dienst 1890, werd vastgesteld op f45,244,245. Op het request van de muziekvereeniging „Caecillia", om te mogen beschikken over een gemeente-lo caal, tot het houden van oefeningen, werd gunstig beschiktdaartoe werd aangewe zen een gedeelte van het «Kinderhuis" het verzoek van eigenaren der gronden aan den Bisschopsweg om verbeteringen van den toestand en verlichting van dien weg, besloot de raad, overeenkomstig de ad viezen van B. en W. en der commissie van fabricage, door het brengen van eenig puin en sintels op den weg, diens toe stand voor voetgangers te verbeteren, en vooits aan de requestanten te kennen te geven, dat aan hun verzoek om ver lichting geen gevolg kan worden gegeven. Met B. en W'. was de raad van oordeel, dat de lantaarn, die aan het einde van de Beekensteinsche laan is geplaatst, vol doende den omtrek verlicht, en dat er meer bebouwde plaatsen in de gemeente zijn dan de Bisschopsw eg, waar uithoofde van financiëele bezwaien nog niet in de veilichting is voorzien. Een voorstel van B. en W'. tot herstelling van de bestra ting op de Kampstraat en het Zand met lava-keien werd z. b. o. aangenomen, als mede een voorstel van het dagelijksch bestuur tot bestrating van het «Smalle pad," van af de veelading tot aan de Kleine Koppelsluis, in waalklinkers. Ten slotte werd mede z. h. o. aangeno men een voorstel van B. en W. tot ver lichting van den Leusdei weg door het plaatsen van een zevental lantarens, van af den overweg van den spoorweg tot den hoofdingang van kazerne-terrein. De verordening tot heffing van eene belasting op de honden is goedgekeurd terugontvangen, alsmede het 2. aanvul- lings-kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1889. Ter tafel werd gebracht eene ontwerp-verorderiing, regelende o. a. de grenzen van de bebouwde kom der ge meente voor de toepassing van politie verordeningen, die gedrukt aan de leden zal worden toegezonden. Eene missive van B. en W. van Rozendaal en Nispen, adhaesie vragende aan eene motie van den raad dier gemeente ten aanzien van de. invoering van den persoonlijken, mi litie-dienstplicht, werd, op voorstel van den heer v. d. Wall Bake, met algeineene stemman voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter had eerst voorgesteld die missive op de secretarie te deponeeren, ter inzage van de leden, maar de heer Bake, die eene behandeling van de missive in deze vergadering geheel tegen letter en geest der gemeentewet achtte, omdat de raad niet geroepen is, op te treden ter behartiging van rijksbelastingen, die in de motie worden besproken, waarmede de leden wel als Nederlanders iets te maken hebben, maar niet de gemeente raad, stelde voor, de missive voor kennis geving aan te nemen, om daarmede ge constateerd te zien, dat de raad met deze zaak niets te maken heeft. En dat voor stel werd, zooals boven gezegd, door den raad aangenomen. Van de Friesche Vereeniging, die een «tehuis voor gym nasiasten" hier ter stede wil oprichten, is een verzoek ingekomen tot toelating aan vankelijk van een 25-tal leerlingen tot het gymnasium, welk aantal naar zij vermoedt, tot 60 a 70 zal klimmen. Het zal advies aan den inspecteur der gymnasia en aan curatoren van het gymnasium om advies worden verzonden, en in eene volgende vergadering worden behandeld. 333ste STAATSLOTERIJ Tweede klasse. Trekking van 2 en 3 April (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: op i\o. 136731 Prijzen van f 30 1256 1267 1286 3963 3985 6441 7418 7483 7721 7789 11928 12000 13512 13523 13538 13597 13653 13657 14403 en 14405. Te zamen 21 prijzen. Hoogland. In den afgeloopen winter is alhier eene damesvereeniging opge richt, wier doel is, nuttig werkzaam te zijn voor de armen dezer gemeente. Voor eenige dagen hebben we reeds de schoone vruchten van dit menschlievend werk kunnen zien. Er zijn n. I. ongeveer veer tig gezinnen bedeeld van heinden, bedde- lakens enz. Daar in den winter zoo wei nig verdiend wordt en dan toch allereerst voor levensmiddelen, brandstoffen en bo- verkleeren moet gezorgd worden, kan men nagaan dat aan ondergoed bij velen eene groote behoefte beslaat. Hoewel hier geen bedelaars wonen, zijn er toch velen, die met haid werken het uoodige voor zich zeiven en hun gezin bijna niet ver dienen kunnen. Voor hen is de winter met recht het barre jaargetijde, omdat dan de verdiensten zoo gering en de uil gaven zoo vele zijn. Het is dus wel te begrijpen, dat in dergelijke gezinnen de uitgereikte goederen hoogst welkom waren. Moge de Vereeniging «Armenzorg," onder directie van Mevrouw de Baronesse Van Boetzelaer, die ook het plan van de oprichting vormde op den ingeslagen weg voortgaan en zij kan zeker zijn van de medewerking der gegoeden en van de dankbaarheid der behoeftigen. bibliotheek, een kegelhaa» allerlei speel goed voor de liverblijvepe kinderen en vooral op menig prettig'schoolfeestje of aangenaam uitstapje. 0« de hei halings- school, die deze^i winte door 26 jongens bezocht werd, indervidt den steun van gegoede ingezetenen lij het einde van den wintercursts werf aan iederen leer ling, die tot (et laatt gebleven was, een voor hem nuttig /eschenk aangebo den. Het schoolver-uim is hier uiterst gering. Soest. Woensdag had het jaarlijkse!) examen aan de openbare school in de Kerkebuurt alhier plaats. Nadat in bij zijn van den burgemeester, enkele leden van den raad en den arrond.-schoolop- ziener door de leerlingen eenige proeven van gemaakte vorderingen waren gegeven, werd aan allen, die de school trouw be zocht hadden, een prijs uitgereikt. Aan 15 leerlingen der hoogste klasse werd eeu getuigschrift van eervol ontslag ge geven. De feestelijkheid werd besloten met een onthaal der kinderen op choco lade en krentebrood. Aan de gemeente Soest mag de lof niet onthouden worden, dat zij, waar het de belangen van het onderwijs geldt niet bjj andere gemeenten wil achterstaan. Bij bijzondere personen vindt het hoold der school veel steun, wanneer er iets voor de kinderen moet gedaan worden. Hij kan wijzen op eene goede school- Overstrooming inimerika. De toe stand in het Missisiipidal moet vreeselijk zijn. In sommige ditricten werden hon derden huizen dooi 't water als wegge maaid; in Arkansass een dorp van 400 inwoners geheel velaten. In Tennessee, waar ruim 200 hu:en en openbare ge bouwen instortten, lebben ongeveer 1500 menschen een toevlichtsoord in de hergen gezocht. Een vreemde hartig. Een onderoffi cier maakte onlan;s rapport over een milicien in deze bevoordingen«De sol daat L. vier dagen rolitiekamer, wegens het halen van een hiring zonder stropdas, zonder sjako en zotder schoenen." Verkeerde werela Een Italiaan, die gedurende den wiiter een reisje door ons land maakte, werd in een dorp door eenige blaffende hoiden verwelkomd. Hij wilde een steen opapen om de honden van zich af te houefcn, maar de steen zat in den grond vastfevroren. Dit voorval teekende hij in zijn leis verhaal aldus aan In Holland is het Ie verkeerde wereld. De honden laat mei er los loopen en de steenen legt men vist. Recept voor een Paaschkoek. Neem een pond meel, een half pond boter, een half pond fijne suiker, de dooiers van twee en het wit van een ei, eenweinig fijn zout en kaneel naa: verkiezingvermeng pond boter rnet het meel, de suiker en specerijensmelt het andere pond boter en meng dat met de geklopte eieren; doe vervolgens alles bij elkaar, wrijf het plat in den gewenschten vorm eri bak het in een niet te heeten oven. Hypochodrie. Onlangs kwam iemand die aan zwaarmoedigheid leed, in allerijl naar den dokter geloopen, en deelde hem mede, dat des nachts een muis in zijn keel was gekropen, die hem nog voort- zeide de dokter, «is, dat gij zoospoedig mogelijk ook een kat inneemt, die zal u wel van dat lastige dier verlossen" De voddenmarkt der Oude Vaartplaats te Antwerpen, is Zaterdag namiddag, om streeks 4 ure in opschudding gebracht door eene zonderlinge ontploffing. Eene oude kleerverkoopster die daar ter markt zat, verwarmde zich op een stoof, die zij, zooals gewoonljjk de vrouwen doen, onder hare kleederen geplaatst had. De vrouw spiong op van haren stoel en slaakte een kreet van schrik en pijn. Op het gerucht der losbranding kwamen ver scheidene personen en een politieagent toegesneld, doch de oude kleerverkoopster kon niet de minste uitlegging geven over het ongetal, waarvan zij het slachtoffer was. Al wat zij kon zeggen, was, dat de ontploffing in de stoof was geschied, en dat zij min of meer hare beenen had verbrand. Eindelijk na lang zoeken, vond men het voorwerp, dat het raadsel der ontploffing oploste. Het was de koker eener kardoes, voortkomende van de ramp van 6 September 1.1. De kardoes moet in de houtskolen gelegen hebben die zij in hare stoof brandde. Op de vraag van den politieagent waar zij die kolen ge kocht had, duidde zij het huis no. 36 aan op de Oude Vaartplaats. Er werd onmid dellijk eene huiszoeking gedaan en men vond in een bak, geplaats naast de houts kolen, elf kardoezen waarvan de kogels afgetrokken waren. Er is proces-verbaal opgemaakt. BON geldig voor 4 personen, zonder entrée, tegen lezing van programma, voor een PROEF SÉANCE, ie geven door den beroemden Anti-Spiri tist Professor Geo, en Master Spanniola, uit Boston, gedachtenlezer." Maandagavond kwamen de bouders dezer bons, de meeste met vrouw en kinderen, of vrienden aan het gebouw om eens gratis uit te zijn. Men had al zooveel gehoord van Miss Fay en Ver beek, nu was men in de gelegenheid ook eens iets te zien op dat geheimzinnig gebied en Wel voor niets zoo iets deed zich niet dikwijls voor! Bij den ingang kwam men echter tot de onaangename ontdekking dat men bij den neus was genomen. Voor elke persoon dus op een bon waai op vier menschen waren gekomen, voor vier pei sonen moest een kwartje entrée be taald worden voor hel programma! Of men al protesteerde en zeide dat op de bon duidelijk stond dat men geen entrée behoefde te betalen, doch alleen het pro gramma behoefde te lezen, waar men dan ook wel toe geneigd was, 't hielp njet een kwartje per persoon betalen of geen entrée Sommigen gingen verontwaardigd heen doch anderen, die het wat hard vonden een avond er voor genomen te hebben en dan toch niets te zien, betaalden pro- testeerend hun een, twee, drie of vier kwartjes naar gelang van het aantal dergenen, die op de bon waren meegeko men. De voorstelling was bovendien het geld niet waard, zoodat een paar sluwe kerels met succes hun afzetterij in prak tijk hebben gebracht. Het Hbl. dat in zijn nummer van gis terenavond verklaart «dat hel puliek zich een beetje rumoerig gedroeg en de beide heeren moeite hadden de orde te bewa ren en het dus doet voorkomen alsof het publiek hier de schuld was van wan orde had beter gedaan zijn lezers te waarschuwen tegen dergelijke afzetterij Men zij voor dergelijke jgoedkoope" séances in 't vervolg gewaarschuwd. Naar aanleiding van dit bericht, werd in het nummer van genoemd blad van heden 5 Apiil nog het volgende ingezon den stuk opgenomen WelEd. Heer Redacteur! Gaarne wenschten wij in uw veelge lezen blad naar aanleiding van het onder de rubriek Stadsnieuws voorkomende bericht «Afzetterij" in het nummer van 27 Maart 1.1., betreflende de proefséance van den beroemden anti-spiritist professor Geo en Master Spariniola, daaraan nog Kol volgende toe te voegen als .waar huishouders en sigarenwinkeliers, waar van eenigen de dupen zijn geworden hunner oplichterijzij deden inkoopen zonder betalen, zij maakten verteringen en logeerden om zonder betalen te verdwijnen. De zoogenaamde professor is niets anders dan een gewone straat-hans worst, die zoo gauw mogelijk over de grenzen gezet moest worden om hem de gelegenheid te benemen nog meer slacht offers te maken. Eenige Bedrogenen. Meenende dat u door de plaatsing van bovenstaande, de ingezetenen voor teleur stelling en schade vrijwaren zal, noem ik mij Uw Dv. Dienaa V. D. B. Lensden. fleboreu: 26 Maart Gijsbert, vail Peter van Broekhuizen t:n Erertjc van de Hee. - 30 Maart Lainbertha, d. van Theanis Voskuilen en Lainbertha Voskuilen. 3 April Maria, dochter van Louw Berg eu Dientje Zieltjes. Ondertrouwd: 3 April Lambertus Boerssen met Cornelia Langelaar. 3 April Wilhelmus Huurdema met Wilhelmina Dijk graaf. Overleden: 1 April Reyer Hienekamp, oud 60 j. ongeh. Woudenberg. Geboren: 22 Maart Willemina, d. van Gerrit Woudenberg en Petronella van der Wiel. 28 Maart Abraham Arie, z. van Jan van Voskuilen en Jacoba van Donselaar. April Berta, d. van Willem Westenhuis en Heintje van Kolfschoten. Ond er tronwd 27 Maart AlbertusGoud kuil, 19 j. eu Heudrika van Raai, 16 j. Overleden: 14 Maart Luutje van de Haar, 1 maand. - Harmen Veer, geh. met Francijntje van Ede, 48 j. 3 April drie levenl aangeg. k. 2 m. en 1 v. gesl. vau Arie van Deutokom en Meeltje Valkenburg. Eeu levenl. aangeg. k. m. gesl. van Barend vau Ginkc.l en Jannetje van Veldhuizen. per hecto liter. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappeleu Zand Hoendereieren - Boter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikeus Piepkuikens Ganzen Oude eendon Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Vette varkens Biggen Schrammen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Piukstieren Vette kalveren Aangciuoiu waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit beet. Appelenheet. Peren; heet. Kleiaardappelen230 heet. Zand- aardappelen; 19000 stuks Hoendereiereu; stuks Eendeneieren; 1500 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; 65 stuks vee. per stuk. Gevonden op den openbaren weg Een wit beenen potloodhouder. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding eener advertentie voor komende in een der bier ter stede ver schijnende bladen, vermeldende dat ka pitein Geo, en Master Spanninola een Séance Mysterieuse alhier zullen geven en waarvoor, volgens die advertentie, bij alle winkeliers bons verkrijgbaar zijn, die recht geven tot vrij entreé tegen lezing van een programma, verzoek ik u vrien delijk, onderstaande stukjes, in uw veel gelezen blad te willen opnemen: De Amsterdamsche Courant van 27 Maart II. meldt nl. het navolgende: Afzetterij. De vorige week schrijft men ons, waren iu onze stad, vooral in die buurten waar de arbeidende klasse woont, biljetten verspreid, letterlijk van den volgenden inhoud: s/Maison Stroucken, Maandag 24 Maart 1890, 's Avonds ten 8 Ure. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 27 Maart Anna Geertruida Bereudina, d. vail Samuel Gerhardus Ga- minha eu Helena Margaretha van S:averen. Antonius, z. van Johannus Henderikus van deu Heuvel eu Gcesje teu Hoeve. 28 Maart Geertruida, d. van Hendrik Leins- veld en Jacoba Smit. Carolina, d. vau Jan Groenewoud en Wijmpje van de Klas horst. Arie, z. van Wilhelmus van 't Wel en Johanna Ouwerkerk. 29 Maart Geer tje, d. van Willem Vonk en Petronella van Sandbrink. 31 Maart Adriaan Hendrik, van Willem Johannes vau Nieuwkerk en Hendrika Adriana Wolzak. Elias, z. van Dirk van Dorsseu eu Elisabeth van Straten 1 April Jan, z. van Johannes van Wijk en Everarda Poort. Gerritje, d. van Peter van Eldert en Hendrika ter Beest. Roe lof, z. van Gilles van Leuverden en Mijntje Foutijn. 2 April Johanna Geertruide d van Heudrik Opscherper en Grietje Winkel huis. Ondertrouwd: 3 April Petrus Johan nes Koch en Anua Schuuring. Hendrik van do Bleek en Rikje van Loenen. Hendrikus Pot en Geertruida Tesson. Gehuwd: 3 April Willem Levend en Maria Hendrika vau Veen. Overleden: 30 Maart Johannes Her manns van den Broek, 38 j. echtg. van Heintje RiDg. 31 Maart Cornelia Alijda Schoonderbeek, 19 j. ongeh. 1 April Jan Lablans, 63 j. echtg. van Petronella Jekel. 2 April Johanna Katriena van der Kemp 82 j. wed. van Johannes Franciscus Tiernagan. Hoogland. Geboren: 29 Maart Jacoba, d. van Cor nells Kuijer en Heudrika van de Grift. Ondertrouwd: 28 Maart Gijsbertus Voskuilen met Rijkje van den Heuvel. Overleden: 20 Maart Jannetje Kieft oud 24 jaren echtg. van Gerrit van Dijk huizen. Adj. Ond. off. Pikeur Veld- en t die tevens namens familiën hartëjijken dank betuigen, voor de bewijzen van*-be- langstelling bij hun huwelijk ontvangen. Amersfoort, 3 April 1890. Voor de vele bewijzen van be langstelling ondervonden bij onze 50-ja- rige Echtvereeniging betuigen wij onzen haitelijken dank. C. DIETERS en Echtgenoote. Ondergeteekende heeft de eer bij deze te berichten, dat hij zijne zaak, uulMU,UJUj met 1 April heeft OVERGEDAAN aan den heer G. WESSELS. Onder dankbetuiging voor het steeds door hem ondervonden vertrouwen, be veelt bij zijnen opvolger ten zeerste in ieders gunst aan. Onder referte aan boven staande bericht ondergetee kende dat hij de zaak van den heer Joh. G. A. MEEUWSEN heeft overgenomen; hij beveelt zich bij deze in UEd. gunst beleefdelijk aan en belooft eene nette en prompte bediening. Hoogachtend, UEd. Div. Dienaar,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2