Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De toestand van den gepensioneer den luitenant-generaal W. J. Knoop is vooruitgaande. In de Rijp heeft zich reeds eene commissie gevormd om den 75. gedenk dag van den slag1 bij Wateiloo te her denken. Het houden van een historischen optocht zal het voornaamste gedeelte van het feest uitmaken. Een voerman uit Egmond aan Zee die met zjjn vrachtwagen van de Alk- maarsche markt huiswaarts reed, wilde aan eene herberg te Eginond a,d Hoef even aanleggen, en reed daarom van den schelpweg af een loopweg op. Toevallig bevond zich op dat looppad een kinder wagen, waarin een jongentje, ongeveer zes maanden oud. De kinderwagen kwam onder den zwaren vrachtwagen terecht, en het kind was bijna oogenblikkelijk dood. Twee kleine meisjes, die den kin derwagen bestuurden, gingen gelukkig op de vlucht, anders waren het ongelijk mis schien nog erger geworden. De justitie uit Alkmaar heeft zich met de zaak ingelaten. In de vorige week werd door den rijks-veldwachter te Dinxperlo wegens dronkenschap gearresteerd een zekere K., uit Friezeveen, geboren te Utrecht. Bij nader onderzoek bleek deze een door de Pruisische politie gesignaleeide te zijn, wegens een vóór I'/, jaar bij Munster gepleegden moord. De vrouw van den beschuldigde bevestigde deze feiten. Te vens had hij in Pruisen nog vier jaar gevangenisstraf te ondergaan. Hij is aan de Pruisische gendarmes overgeleverd. Socialistische Onderwijzers- Vereeniging. Volgens het Nieuwsblad voor Schiedam en Omstreken is de oprichting van bo vengenoemde Vereeniging, volgens eigen getuigenis van Recht voor Allen, een vol dongen feit. Ieder der leden ontvangt een nummer als geheim teeken, waaraan men elkander heikennen kan, - natuurlijk opdat ze door Gemeenteraden niet ont slagen worden of op an-dere wijze schade lijden. De heeren zullen dus niet uit zicb-zelven ophouden de kin- deren op hun openbare scholen op te leiden tot alle christelijke en maatschap pelijke deugden.. Elk commentaar is hier overbodig. Wageninger. Vrijdag ten half twaalf is Stanley te Antwerpen gekomen. Hij is in het Hotel Saint-Antoine afgestapt. Daarna moest er een pleiziertochtje op de Schelde plaats hebben, gedurende hetwelk een lunch aan boord van de «Telegraaf" zou gebruikt worden. De boot was feestelijk bevlagd. Een wit en rood gestreepte tent was op het dek opgericht, doch ongelukkig heeft het slechte weer dit gedeelte van het feest belet, zoodat Stanley van hetschoone gezicht van de haven verstoken bleef. Hij heeft zich dus moeten getroosten rnetin het hotel St. Antoine het uur der oflicieele receptie in de zalen van het stadhuis af te wachten. De stadhuisgevel was met Belgische, Congoleesche en Antwerpsche vlaggen versierd. Eene wacht gewapende pompiers vormde een eere-wacht voor de groole deur van het stadhuis. Ook op den O.-L.-Vrouwetoren en aan de vensters van 't hotel St. Antoine wapperden vlaggen. Ondanks het slechte weer verdrong eene groote volksmenigte zich gedurende geheel den namiddag voor het hotel. Het verkeer was er door bemoeilijkt en de politie had veel last om de baan voor den tramdienst open te houden. Het was juist kwart na vieren, toen Stanley in het rijtuig stapte, om zich naar het stadhuis te begeven. De beiaart speelde de Belgische, Engelsche en Amerikaansche volksliederen, en de groote klok luidde. De stoet reed langs den naam uft van Jan Michaud, allen roem den de heldhaftigheid van zijne weduwe. Wel vei re van zich over dien triomf te verhoovaardigen, boog zij het hoofd of hief het op om een treurigen blik ten hemel te slaan. Reeds werd haar droom beeld bewaarheid, maar ten prijs van hoeveel tranen! Op dezelfde bank der beschuldigden, waarop twee jaar geleden Jan Michaud moest zitten, had op zijne beurt Labar- the plaats genomen. In de plaats van Magdalena zag men nu Louise. Haar zuster stond aan de eene zijde nevens haar en haar vader aan den anderen kant. Het gelaat van den ouden krijgsman was zoo stiak en onbewegelijk, dat men een bronzen beeld waande te zien. Zijn handen alleen die op zijne knieën steun den beefden, maar de uitdrukking van zijn gelaat was kalm, zijn oogopslag drukte vastberadenheid uit. Onder den druk van de smart stónd hij even pal als vroeger onder 't vuur van den vijand. Labarthe daarentegen zat met gebogen hoofd en waagde het slechts zelden zijn oogen op te slaan. Gedurende de eene maand die hij voorloopig in de gevange nis had doorgebracht, was hij tien jaar verouderd. De voorzitter van het hof was dezelfde zuidkant der Groenplaats en de Oude Koornmarkt in draf naar het stadhuis. Overal op zijnen doortocht werd Stanley met toejuichingen begroet. De gróotemarkt zag zwart van menschen. Vandaarstroomde het volk naar de zaal der Harmonie, waar de groote zitting gehouden werd. De om liggende straten waren druk bezet, ondanks het regenachtige weer. Aan weinigen is 't bekend, dat Henry Stanley, de beioemde Afrikaansche rei ziger, eigenlijk John Rowland heet. Hij is de zoon van arme ouders, welke te Deubigh in Wallis woonden. Hij werd in 1841 geboren. Stanley is slechts een aan genomen naam. Op zeer jeugdigen leef tijd verliet hij Engeland en scheepte zich in naar Amerika. Te New-Orleans ge komen, zag hij voor het venster van een drogist de bekendmaking: A boy wan ted. Hij trad binnen. Hebt ge een jongen noodig? Ja, wat hebt ge alzoo ge leerd? Ik schrijf een goede hand. Laat eens zien. zeide de drogist. Hij gaf den knaap eene pen en wees hem op een linnen zak, waarop stond: »H. M. Stanley." Schrijft dat eens na. Voldaan over de proef, narn Heniy Mor ton Stanley zoo was de naam van den drogist den jeugdigen Engelsch- man dadelijk in zijn dienst en was in 't vervolg zoozeer over hem tevreden, dat hij hem tot zoon aannam en zijn naam gaf. Zoo werd John Rowland Henry Stanley. De heer Dutoit, hoofd van het depar tement van onderwijs in de Transvaal thans nog in Europa vertoevende, heeft zijn ontslag in genoemde betrekking ge nomen; naar het bericht luidt, wegens ziekte zijner echtgenoote, waardoor hij verhindeid wordt vooreerst naar de Transvaal terug te keeren. De heer Dutoit heeft dus een wettige reden, om zich vooreerst buiten schot van de Transvalers te houden, die hem bij zijn terugkeer in Zuid-Afrika, ter verantwoording zouden roepen, om zijn onvaderlandslievende woorden in Engeland gesproken, te verklaren. In Frankiijk, waar de sociaal-democra tische optochten op 1 Mei e. k. verboden zijn, neemt de Regeering uitgebreide maatregelen om haar verbod te doen eer biedigen. Vooral te Parijs wordt natuur lijk de waakzaamheid verdubbeld. Reeds is aan de legimenten cavalerie, welke te Melun, Fontainebleau en Versailles liggen, bei el gezonden om aanstaanden Donder dag naar Parijs te komen en zich daar ter beschikking te stellen van den mili tairen gouverneur. Zijnerzijds heeft de prefect van politie, Lozé, alle commissa rissen te Parijs, gelast zich van 30 April af permanent beschikbaar te houden. Van alle openbare en particuliere gebouwen, wappert hedenmorgen ons geliefd dundoek, met den oranjewimpel in top. Amersfoort is in feestdosch I De burgerij wil, begunstigd door het heerlijkste weder hetwelk een voorjaars zon brengen kan, feestvieren. Onder het afdrukken van dit nummer wordt het le Bataljon van het 5e Regi ment Infanterie met muziek der Huza- ien feestelijk ingehaald. Ook wij roepen dien zonen van ons Va derland een hartelijk welkom toe: met het vertrouwen dat de goede geest welke zoowel jaren tusschen Burgerij, Artil lerie en Kavaleiie alhier in garnizoen be staat, zal blijven voortbestaan. Bij het hedenmorgen alhier in gar nizoen gekomen le bataljon van het 5e regiment zijn ingedeeld: luit.-kol. A. E. L. Wellan, (commandant), le luit.-adju- dant B. Charlé, de kapiteins A. R. Krayen- lioff var. de Leur, W. M. H. Ant:n, D. Cheriex en J. F. B. Bekkers als compag nies-commandanten. Heden middag wordt door Hoofd en verdere officieren van het garnizoen als tijdens het proces tegen Jan Michaud. Ook de prucoreur-generaal, die toen met zooveel overtuiging de schuld van Michaud had volgehouden, had nu verzocht weder het woord te mogen voeren. De verdediger van Labaithe eindelijk was ook thans advocaat Raynal. De antwoorden die Labarthe gaf op de vragen hem gedaan, droegen het kenmerk van waarheid en waardigheid. Rondborstig en oprecht verhaalde hij in welke verhou ding hij tot Anselme had gestaan, welk smartelijk juk hij had moeten dragen, hoe eindelijk zijn langen tijd ingehouden haat tot uitbarsting was gekomen, hoe hij den passer van Michaud toevallig had in handen genomen, hoe hij den moord bedreven had. In zijne woorden straalde duidelijk door zijn leedgevoel en zijn berouw Van niet eerder gesproken te hebben. Het eerste getuigenis was dat van den thans overleden Gaudoin. Opgenomen door een paar houthakkers, was hij naar het gasthuis vervoerd, en had hij alvorens den geest te geven, zijne misdrijven vergoed door eene volledige en oprechte bekentenis, die de woorden van Labarthe in allen deele bevestigde. Na de voorlezing van dit getuigenis was de beurt aan Magdalena om ondervraagd te worden. Er ontstond eene groote beweging onder alhier aan Hoofd- en verdere officieren van het in garnizoen gekomen bataljon infanterie, een diner in Amicilia aange boden. In de avond-godsdienstoefening van jl. Zondag nam de WelEerwaarde lieer üs. A. Warteiia alhier, beroepen predi kant bij de llerv. gemeente te Gouda, van deze gemeente afscheid naar aan leiding van '2 Gorinten 6, vers 1. Eene groote schare belangstellende, zoo van hier als elders, waren opgeko men, zoodat alle zitplaatsen bezet waren en velen met een staanplaats zich moes ten behelpen. Velen zien met weemoed den geliefden leeraar heengaan, vooral zij, bewoners der achtei buurten. Wij wenschen den kloeken strijder voor het Evangelie, in zijne nieuwe ge meente die kracht toe, welke ten zegen wordt. Naar wij vernemen zal de afscheids rede van Ds. A. Wartena, door hem wel willend afgestaan, ten voordeele van de Hervormde Diaconie worden uitgegeven. Zondag e. k., 4 Mei 1890, zal de godsdienstoefening in de Remonstrant- sche kerk alhier geleid worden door Ds. P. Heering, predikant te 's-Hage. De Eembode vermeldt: Het is ons zeer aangenaam te inogen vermelden, dat eene R. K. Militaire Vereeniging te dezer stede is tot stand gekomen. In het Sint Agatha Klooster, aan hel Zand, worden goed ingerichte localen daarvoor beschikbaar gesteld. Op den 1. Mei a.s. 's namiddags om half zes zullen ze geopend worden. Vooral voor de militaire leden der R. K. Militaiien Vereeniging van Nijmegen, als dan hier aangekomen, zal hel eene wel- komme gelegenheid zijn zich voor de eerste keer te Amersfoort vriendschap pelijk te vereenigen. De plechtige opening zal op een nog vasttestellen dag geschieden. Jan. Wat een feestelijke stemming heerscht er vandaag in de stad wegens de vermeerdering van het garnizoen. Dat is anders dan vóór dezen. Piet. Je meent zeker, toen Falba hier kwam met de moordenaars van Woerden J. Neen, dat heb je nu eens mis. Ik meen van nog veel vroeger; rnen liet toen niet gaarne krijgsvolk binnen de stad, al was het in 's lands dienst. P. Dat was ook ander volkje.'t Bestond uit huurlingen, meest vreemden, die voor de burgers geen hart hadden en hun veel overlast aandeden. J. Nu staan buigers en militairen op een goeden voet. Wij zelve, onze broe ders, onze zonen hebben in 't leger ge diend of moeten dienen, en zoo zijn de soldaten meer verbonden geraakt aan de burgers. P. En is er een einde gekomen aan het losbandig leven, dat vroeger aan 't krijgsvolk zoo eigen was. J. Als alle Nedei landers, die gezond van lijf en leden zijn, zelve hun dienst plicht vervullen, zal de band tusschen leger en burgerij nog inniger worden. P. Dat kan best zijn. 333ste STAATSLOTEBIJ. Vierde klasse. Trekking van 28 en 29 April (1000 LOTEN.) Ten kantore van deri Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num- meis te beurt gevallen: Prijs van f2000 op No. 11996 het publiek, zoodat de president herhaal delijk genoodzaakt was stilte te bevelen. Magdalena zou gaarne afstand hebben gedaan van haar triomf, van dien lof. Zoo slechts de onschuld van haar echtgenoot openlijk werd erkend, stelde zij in het overige weinig belang. Zichzelve op den achtergrond stellende, gaf zij der Voor zienigheid de eer de waarheid te hebben doen ontdekken. «Waartoe zouden mijne woorden dienen," sprak zij, nu de bewij zen voor u liggenDie bewijzen waren het couvert van den aangeteekcoden brief, de bladzijde uit het boek van Anselme, de bekentenis van de schuldige. Maar men stond haar niet toe dat zij zich tot die woorden bepaalde. Zij moest alles verha len, haar moedige opoffering, haar triomf. Geen enkel woord van wraak kwam over hare lippen. Zij trachtte integendeel La barthe te verontschuldigen en onthield zich er zelfs van Gaudoin te veroordeelen uit eerbied voor de dooden. Toen zij haar getuigenis had afgelegd, sprak de vooizitter: Twee jaar geleden, hebt gij hier op dezelfde plaats voor God en de menschen gezworen den schuldige voor ons te bren gen. In naam der wet dank ik u dat gij zoo moedig uw wooid hebt gehouden. Heeft Jan Michaud geen recht hier bene gevonden, zjjn plaats in den hemel is Prijs van flOOO op No. 11916. Prijzen van f «5 1275 1279 1289 3965 6440 6449 7423 7434 7472 7490 7735 7739 7740 7746 7756 7779 7784 11923 11948 11949 11955 11957 11968 11993 13499 13505 13515 13573 13578 13603 1361413642 14425 14433 14438 en 14445. Tezamen 38 prijzi n. KERKNIEUWS. Ned. Herv. gemeente Beroepen: Te Zevenbergen, J. Bol- kestein te Ter Aar. Te Lemmer c.a., A. Tap, te Baambrugge. Te Middel burg, N. C. J. de Minjer, te Leerdam. Te Druten, D. J. Veen, te Bergharen c. a. Te Oud-Beierland, H. Doornveld, te Hui zen (bij Naarden). Te Kloetinge, H. van Selms, te Kralingen. Te Demme- rik, J. Beijer, te Hierden (bij Harderwijk). Aangenomen: Naar Onstwedde, door E. J. Homoet, te Opheusden. Naar Rolde, door W. de Vries, te Noord- wolde. Bedankt: Voor Oostium, door B. Wissing te Niekerk. Voor Houtenisse, door W. J. Coenen, te Drumpt. Voor Oud-Alblas, door L. Okken Uz., te Spijk. Ned. Ger. Kerk. Beroepen: Te Nieuwer-Amstel, J. J. A. Ploos van Amstel, te Reitsum. Te Steenwijk, S. Bosma, cand. aan de V. U. Te Wageningen, S. Bosma, cand. aan de V. U. Bedankt: Voor Werkendam, door F. P. L. C. van Lingen. le Zetten. Ghr. Ger. Kerk. Aangenomen: Naar Haarlemmer meer, door S. Veltman^ te Spijk. De beer in de kerk. Verleden Zon dag werden de bezoekeis eener kapel op den weg tusschen Barnes en Martlake (Engeland), in opschudding gebracht door een beer, die uit een menagerie in de buurt ontvlucht was en statig het bede huis kwam binnen wandelen. Eene on beschrijfelijke paniek was daar het gevolg van. Iedereen trachtte het gebouw le verlaten, waardoor natuurlijk een vreese- lijk gedrang ontstond. De beer stoorde zich hoegenaamd niet aan dit rumoer en ging bedaard verder, tot achter in de kerk, waar hij zich in het koor neerzette en op zijn gemak rondkeek. Eer.ige vrouwen hadden van schrik een toevlucht gezocht op den preekstoel, waar de pastoor niet vermocht de gemoederen tot bedaren te brengen. «Vreest niets, want de Heer is mei u" deze spreuk, welke hij tot onderwerp zijner predikatie gekozen had, was mis schien nooit meer van toepassing dan bier doch de meesten schenen het verkieselij- lijker te achten zoo spoedig mogelijk de kerk te verlaten. Eindelijk kwam de eigenaar van den beer en maakte zoodoende een einde aan deze paniek. In Frankrijk heeft men er zich op toegelegd honden af te richten om bij legerbewegingen te dienen als spionnen, boodschappenloopers en schildwacht Bij het vervoer van berichten wordt eene kleine 'asch den hond op den rug ge bonden. Als schildwacht kan de hond een vreemdeling op '100 Eng. ellen afstand ruiken, waarop hij begint te janken en andere teekenen van onrust geeft. Om ze het verspieden te leeren, wor den honden afgericht, een veld of bosch te doorzoeken, waarin soldaten met vreem de uniformen in hinderlaag liggen. Zoo dra de dieren deze mannen bemerken, loopen ze terug naar hunne hazen en kondigen zoodoende de aanwezigheid van een vijand aan. bij de rechtvaardigen en God zal zijn na komelingschap zegenen. Te midden van daverende toejuichingen zette Magdalena zich neder. Onder de overige getuigen ter bezwa ring merkte men op den trouwen Barnabé en diens vriend Atoine. Ook hen werd rechtmatige lof toe gezwaaid. Enkele vrienden en cliënten van La barthe waren ter zijner ontlasting opge roepen. Zij deden uitkomen zijn onberis- pelijken levenswandel, en de eerlijkheid en edelmoedigheid van zijn karakter; zij drukten er ook bijzonder op hoe die man, zoo krachtig en toch zoo zachtmoedig, somtijds plotseling in hevige woede kon uitbarsten zoodat hij niet meer wist wat hij deed. In eene van die aanvallen van hartstocht had hij Anselme gewis gedood. Ook kapitein Lamhert had zich op de lijst der getuigen a décharge doen inschrij ven. Toen hij voor de balie trad, bevende, maar met waardige en vastberaden hou ding, maakte zijn optreden den eerbied en het meegevoel van het publiek gaande. Zelfs de rechters waren bewogen. Voor de eerste maal sedert hij het rid derkruis op het slagveld behaald had, versierde het niet zijn borst. Na eenige woorden ten gunste van zijn schoonzoon in bet midden te hebben ge- In tijd van oorlog wordt den honden ook geleerd, gewonde soldaten op te spo ren, en krijgs- en mondvoorraad te dia gen. Genomen proefnemingen met reeds afgerichte honden zijn uitstekend geslaagd. Uit Schuma>i7i's leven deelt het Vad. mede Eens ontvingen Robert en Clara 's avonds een aantal gasten. Robert was vermoeid en bewaarde bijna voortdurend het zwij gen. Eindelijk fluisterde hij Clara in het oor: «Zeg eens, het is hier al te verve lend; kunnen we niet weggaan?" We zijn immers in ons eigen huis! Dat is waar ook. Nu, weet je wat, dan ga ik naar bed. Een nieuw soort assurantie staat in or.s land te worden ingevoerd. Wanneer een huis, dat verhuurd is, geheel of gedeel telijk door brand onbewoonbaar of een pakhuis voor zijn doel onbiuikbaar is ge worden, lijdt de eigenaar schade in zijn huurpenningen, zoolang het gebouw niet weder in zijn vorigen staat is terugge- biacht. Of een huis wordt door den eige- bewoond en hij zal, zoolang het pand niet in den vorigen staat is hersteld, door den brand worden genoodzaakt een huis te huren, in dat geval lijdtij ook schade. Tegen deze schade nu wil de Zutphen- sche Brand-Assurantie- Maatschappij de Nederlandsche waarborgen. In het buiten land bestaan reeds geruimen tijd zulke assurantiën; voor ons land zal deze de eerste zijn. ZutphCt.) In de Volksstem" van 27 Maart komt het volgende «Adres van Dankbaarheid voor aan onzen Vriend den WelEd. heer S. 11. van Diggelen,'- door 32 Trans valers geteekend «WelEd. Heer! Wij, burgers van de wijk Kliprivier, district Heidelberg, Z. A. R., gehoord hebbende, dat UEd. zich zoo flink en Vaderlandslievend gedragen heeft, tijdens de ongeregeldheden op den 4. Maart jl. gepleegd door een zeker deel van de bewoners van Johannesburg, voor het huis van den Specialen Landdrost, aldaar, om den persoon van onzen Hoog- Edelen Slaats-President te beleedigen, en, zoo mogelijk geweld aan te doen en toen UEd. met levensgevaar al het moge lijke aangewend heeft o:n het gemeen of dat schuiin uit het genoemde huis te houden, zoo achten wij ons, als oprechte burgers, verplicht, om UEd. onzen harte- lijken dank te betuigen, onder de ver zekering, dat wij dergelijke daad nooit zullen vergeten en hopen, zoo het ooit noodig mocht zijn, UEd. ook van dienst te kunnen wezen." Een lage wraak. Veertien dagen geleden waren de jachtopzieners te Ox- donck in de weer, om eenige stroopers in handen te krijgen, die de bosschen daar onveilig maakten. De stroopers ont vluchtten, maar hunne namen werden door een daglooners-vrouw bekend ge maakt en nu zwoeren zij zich op de arme vrouw te wreken. Vrijdagavond, toen haar man in de echtelijke woning kwam, was hij zeer verwonderd daar niemand te vinden, terwijl een kindje van drie weken onverzorgd op een stoel lag. Hij zocht overal en vond zijn vrouw zwaar bloedend in den kelder. De boeven had den woord gehouden. Na geneeskundige hulp erlangd te hebben, kreeg de onge lukkige haar kennis terug en noemde de namen harer drie beulen, die haar inet knuppels zoolang hadden geslagen, tot zij als dood neerzonk en haar toen in den kelder hadden geworpen. De mis dadigers zijn door de politie gevangen genomen. Vrijdagnacht is het redactiebureel van het dagblad la Depêchete Rijssel, over rompeld een troep anarchisten, die de twee daar aanwezige redacteurs met stokken en revolvers dreigden, de gas-ornamenten vernielden, de brievenbus en verscheidene andere vooi werpen stuksloegen en na die woeste betuigingen hunner ontevreden heid weder heengingen. bracht, eindigde de kapitein aldus: Het was een noodlottig toeval.... Maar het was een misdaad.... Iedere mis daad moet gestraft worden.... Zijne familie verlanglgeen toegevendheid.... Wij eischen ons deel in zijne boetedoening.... Vooral in zaken die de eer betreffen, wordt men rijker door zijne schulden te betalen. De voorzitter antwoordde daarop: De fouten zijn persoonlijk. Waarom dan kapitein, draagt gij uw ridderkruis niet meer. Dat is zeker slechts een ver zuim. Sta mij toe dat verzuim te herstellen door u het mijne aantebieden. Hij weigerde, maar Magdalena greep met een van haar plotselinge moedige ingevingen het ridderlint, dat de de voor zitter in de hand hield en bevestigde dit op de borst van den oud-soldaat. En thans dacht niemand er aan de toe juichingen, van het publiek, doorsnikken afgebroken, te beletten. De taak van den verdediger was ge makkelijk advocaat Raynal was de school kameraad van Labarthe geweest. Zijne vriendschap en achting voor hem waren blijvend. Hij wist den moord, ja zelfs het stilzwijgen van den schuldige te verklaren, bijna te rechtvaardigen. Slot volg.t)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2