Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIËN. w rest genomen terwijl Zaterdagochtend de rechtercommissaris, vergezeld van den officier van justitie en den beëedigden klerk ter griffie, de plaats van den brand zijn gaan opnemen. Patrimonium. De houding van Patrimonium in deze dagen, zegt de Stand., is boven onzen lof. Niet alleen te Amsterdam, maar vooral ook in het Noorden heeft het uitstekend gewerkt. Patrimoniums eigen leden gaven der Overheid geen oogenblik moeite of zorg, en door zijn leden heeft het op anderen kalmeerend gewerkt. Zijn invloed begint nu reeds een soci ale beteekenis te erlangen, en de tijd is niet verre meer, dat ook de hoogere machten dezen heilzamen invloed zullen waardeeren. De anti-revolutionnaire partij mag er trotsch op zijn, dat het groote werklie denverbond, dat uit haar actie voortkwam, derwijs gunstig afsteekt bij het werklie denverbond, dat op het erf der liberalen gevormd werd. Waar late men Patrimonium dan ook niet in den steek. Vooral is zijn verzoek om hulp gerecht vaardigd. Hulpe veor hen, die wel willen wer ken, maar door anderer tyrannie broode loos zijn, hen in hun nood bij te staan. Een hulpe ook, om Patrimonium als Vereeniging in staat te stellen, krachtiger propagranda te drijven voor de betere beginselen van tucht en orde, die het voorstaat. Het zelfde blad zegt over den interna tionalen feestdag. Hoe dom toch kunnen de socialisten zijn Het Duitsche Volksblatt, hun orgaan, pocht er op, dat blijkens het gebeurde op 1 Mei, het socialisme de eerste en eenige macht ter wereld is gebleken, die in staat was, om een internationalen vierdag over heel de wereld te organi- seeren. Want zulk te zeggen is dom. Anders niet. Of weet ook het Volksblatt niet, hoe het Christendom nog wel andere inter nationale vierdagen tot stand wist te brengen, die in alle werelddeelen door millioenen hij millioenen gevierd worden ee die in steeds wijder kring zegen sprei den, zonder dat er politie of leger bij te pas komt. Wij lezen in het Dagblad voor Z. H. en 's Gravenhage ïZ. M. de Koning heeft HDs. dank doen betuigen aan den heer C. A. Brou wer Scheffer te Constantinopel, voor een in the Levant Herald geschreven artikel, aan Z. M. gewijd." De Amsterdammer voegt daarbij »Met dit bericht wordt het wel eens geuit vermoeden weerlegd, als ware de koning geen vriend van de pers en als zoude van al de bestaande dagbladen slechts één enkel Nederlandsch dagblad ten paleize worden gelezen Het blijkt nu dat de koning wel degelijk dagbladen leest en niet ongevoelig is voor de waar deering der pers, zelfs van de Turksche." Uit Koudekerk a/d Rijn is zekere v. V. gevankelijk naar 's-Hage vervoerd, onder verdenking moedwillig een brand te hebben gesticht, die gelukkig door tijdelijke ontdekking weinig te beteeke- nen had. Bezwarende verklaringen werden tegen hem ingebracht, o.a. door zijne zuster en ;haren man, bij wie hij inwoonde. Zijn kleine inboedel was hoog geassureerd. Naar de Stand, verneemt, is Zater dagmorgen het stoffelijk overschot van dr. Van den Bergh, op het kerkhof te Territet, de onmiddellijk aan Montreux grenzende gemeente, vlak bij het bekende ihotel des Alpes," ter aarde besteld. Het graf ligt in het hoogste gedeelte van den doodenakker, en zal binnenkort door een staanden steen met opschrift worden aangewezen. Dat de begrafenis buitenslands geschiedt is overeenkomstig het verlangen des overledenen, die begraven wenschte te worden, waar hij stierf. Moord iu de groote Bickerstraat te Amsterdam. Zaterdagavond ten 10 ure gingen eeni ge vrienden, waaronder twee knechts van den bakker Schule, in de Groote Bickerstraat en de zoon van den tapper Berk op den Haarlemmerdijk, uit, en wel zoo vriendschappelijk mogelijk. Natuurlijk werd niet vergeten het eene koffiehuis uit en het andere weer in te gaan, zoo dat allen ten laatste in een toestand van opgewondenheid geraakten. Zoo werd het langzamerhand twee uur en waren de vrienden in de Groote Bickerstraat ge komen op de hoogte der stalhouderij, die zich daar bevindt. Op eens ontstond er een woordenwisseling om een kleinigheid het eene woord volgde uit het ander, van woorden kwam het tot daden en eindelijk werd het vechten, waarbij eenigen ge voelige slagen en stompen ontvingen. Eensklaps stortte de zoon van genoemden tapper met een vreeselijken kreet neer op den grond, terwijl het bloed hem uit eene gapende wonde aan den buik gutste, waarschijnlijk voortgebracht door een steek met een mes. De gewonde werd door de inmiddels toegeschoten bu ren opgenomen, terwijl drie der vrienden de vlucht hadden genomen. Deze waaronder zich hoogstwaar schijnlijk de dader moest bevinden werden door de politie achterhaald en in arrest genomen, terwijl de gewonde naar het Binnen-Gasthuis werd vervoerd. Wij vernemen, dat de ongelukkige reeds is overleden. Na een voorloopig verhoor zijn twee der gearresteerde bakkersknechts weder op vrije voeten gesteldde derde, op wien alle vermoedens zich schijnen te bevesjigen, is naar de gevangenis over gebracht. Deze was in dienst bij genoem den bakker in de Groote Bickerstraat. De troonrede, waarmede de keizer den Rijksdag heeft geopend luidt aldus: sik hoop, dat het gelukken zal, de •belangrijke, dringende vraagstukken op bevredigende wijze op te lossen, en ik reken daarbij hoofdzakelijk op de verdere aanvulling der wetgeving tot bescherming van den arbeider. De werkstakingen in het vorige jaars geven aanleiding om een onderzoek in te stellen naar de vraag, of de wetgeving wel genoegzaam let op de binnen de grenzen der staatsorde ge rechtvaardige en voor vervulling vatbare wenschen der arbeidende bevolking. In de eerste plaats geldt het hier de Zon dagsrust en de beperking van den arbeid van vrouwen en kinderen. De verbondene regeeringen zijn overtuigd, dat de hierop betrekking hebbende voorstellen, zooals die van den laatsten Rijksdag zijn uitge gaan, in hoofdzaak zonder nadeel voor ander belang in weltelijken vorm kun nen worden gebracht. Eveneens is ver betering noodig van de wettelijke bepa lingen tot bescherming der arbeiders tegen gevaren voor hun leven, hun gezondheid en hun zedelijkheid. Ook de voorschriften betreffende de arbeidersboekjes (libretten) dienen te worden aangevuld ten einde het aanzien der ouders tegenover de toe nemende tuchteloosheid van jeugdige ar beiders te versterken. Ook hierover zullen u voorstellen worden gedaan. Een ander ontwerp betreft de betere regeling en organisatie der scheidsgerech ten in de nijverheid, waardoor het mo gelijk zal worden, deze gerechten, bij oneenigheid tusschen werkgevers en ar beiders als raden van verzoening te laten optreden. Ik vertrouw op uwe bereid- wilige medewerking om voor de hierbe- doelde hervormingen overeenstemming te verkrijgen tusschen de wetgevende licha men en daardoor eene belangrijke schrede voort te gaan in de vreedzame ontwik keling der arbeiderstoestanden. »In een billijke zorg voor het welzijn der arbeiders ligt het meest werkzame middel tot versterking der krachten, met welke ik en mijn hooge bondgenooten geroepen en voornemens zijn om iedere poging tot ondermijning der rechtsorde met onbuigzame vastberadenheid tegen te gaan. j>Bij deze hervorming is slechts sprake van maatregelen, die kunnen worden uit gevoerd zonder de vaderlandsche nijver heid in gevaar te brengen. Onze nijver heid vormt slechts een schakel in den economischen arbeid der aan de mede dinging op de wereldmarkt deelnemende volkeren. Ik heb mij daarom ten taak gesteld eene gedachtenwisseling te doen plaats hebben tusschen de staten van Europa die op economische gebied in gelijksoortige omstandigheden verkeeren ten einde te komen tot eene gemeen schappelijke opvatting van de taak, die de wetgevende macht ten opzichte van de arbeids bescherming heeft te vervul len. sMet de meeste dankbaarheid erken ik, dat die uitnoodiging bij alle betrok ken staten goed is opgenomen, ook daar, waar dezelfde gedachte reeds was uitge sproken en bijna was uitgevoerd. De be sluiten der conferentie, die hier ter stede hare vergadering heelt gehouden, vormen de uitdrukking der gemeenschappelijke inzichten over een belangrijk gebied bij den beschavenden arbeid onzer dagen. Ik twijfel niet, of de daarin nedergelegde beginselen zullen voortwerken als een vruchtbaar zaad, Jat roet Gods hulp tot zegen der arbeiders zal opschieten, en voor de betrekkingen tusschen de volke ren onderling niet zonder vruchten van overeenstemming zal blijven.,' Het voortdurend behoud van den vrede is onafgebroken het doel van 's keizers streven. Hij kan de overtuiging uitdruk ken, dat het gelukt is, bij alle regeerin gen het vertrouwen te bevestigen in de deugdelijkheid dezer politiek. Met den keizer en zijne hooge bondgenooten er kent het volk als hun taak, door hand having der ter verdediging gesloten bond genootschappen en der met alle mogend heden bestaande vriendschappelijke be trekkingen den vrede te beschermen. Iedere verschuiving der relatieve macht brengt het evenwicht en de politiek dt-s vredes in gevaar. ïSedert de grondslagen der samenstel ling van ons leger zijn vastgesteld," aldus ging de keizer voort »hebben onze naburen hunne legers op eene door ons onvoorziene wijze uitgebreid. Hetgeen bij ons te dezen opzichte geschiedde, was onvoldoende om een verschuiving van het evenwicht te onzen nadeele te voorkomen. De verhooging der legersterkte op voet van vrede en de vermeerdering van en kele troepennfdeelingen vooi namelijk vat; de jveld-artillerie, is daardoor noodig ge worden Hierover zal u een wetsontwerp worden veoigelegd volgens hetwelk de verstei king var. het leger, op 1 October in werking treedt. jOns optreden {in Oost Afrika tot on- derdruöking van den slavenhandel en tot bescherming der Duitsche belangen maakt, dank zij den ijver en plichtvervulling der officieren in die streken, goede vorderin- hen. Wij mogen hopen, dat in die stre ken weldra volkomen rust zal heerschen. De kosten daarvan zullen door suppletoir- credieten gedekt moeten worden. Daarom heeft de rijksbegrooting voor het loopende financieele jaar aanvulling noodig; daar enboven lijdt de verbetering der iracte- menten van een gedeelte der rijksambte naren geen uitstel meer. ïWanneer de taak, die u hier is ge schetst, op gelukkige wijze is volbracht, dan zullen daardoor de beste waarborgen worden geleverd voor de welvaart van ons vaderland en voor zijne veiligheid tegenovor het buitenland." Bij de gisteren gehouden stemming van leden voor het kiescollege der Herv. gemeente alhier, zijn ingekomen 206 stembriefjes; de navolgende heeren zijn verkozen: G. T. van Eek. J. van Bottenburg, Hz. C. J. van der Nagel C. Prins Sr., P. J. Boshuizen. T. van Daal Az., J. Zandijk Sr., R. Cruijff. Dr. H. J. Reijnders, (Con rector). D. F. van Slooten. A. M. Slot houwer. C. Vlaanderen. W. van Zalingen. Allen candidaten van de kiesvereeniging iGeloof en Liefde." De Amst. Ct. meldt: Tengevolge zijner hevige ongesteldheid, zal mr. Boer, zijne betrekking als Bur gemeester van Utrecht moeten neder- leggen. Als zijn opvolger wordt genoemd mr. Jhr. van Asch van Wijk, Burgemeester van Amersfoort. Voor de op 15 Mei te Amsterdam te houden wedrennen zijn o. m. de na volgende paarden ingeschr ven Voor den van der Helstprijs: Fire Queen II van den ritmeester-instructeur H. P. van Raden en Bronze van den len luit.-instructeur A. J. P. Metelerkamp, beide van de Rijschool te Amersfoort; Voor den Frans Halsprijs, Fire Queen II van eerstgenoemde, en Buveuse van laatstgenoemde; en vgor den Jan Steen- prijs, dezelfde paarden van dezelfden. Jan. De werklui schijnen tegenwoordig de spil, waar de geheele beschaafde maatschappij om draait. Piet. Welnu, als de werklieden overal den arbeid eens staakten, zou er overal gebrek zijn aan eetwaren, brandstoffen, kleederen en wat al niet meer. J. Juist, en van dat gebrek zouden de werklieden zelve in de eerste plaats te lijden hebben. P. Maar als zij zich dan aaneensloten om voor zich en elkander te werken? J. Dan zou bet hun eerst goed duide lijk worden, dat zij niets vermogen zon der kennis en kapitaal. Om het plan voor een zeeschip, een stoommachine, een groote brug te ontwerpen, heeft men eene jaren lange studie noodig, en zonder ka pitaal is er geen graan, geen hout, geen ijzer uit het buitenland te krijgen. Den arbeid van een metselaar, een timmerman, die een huis helpt bouwen, ziet iedereen maar de arbeid van den ingenieur, die het plan maakte, ziet men niet, en ieder, die wat nadenkt, kan begrijpen dat een ingenieur heel wat meer moet blokken en zich inspannen dan de gewone werk man. P. Ja, zoo beschouwd moet men zeg gen, dat werklieden wel onmisbaar zijn in de maatschappij, maar dat zij niets beteekenen zonder een uitgebreide, vol strekt niet door ieder te verkrijgen ken nis, die hun arbeid leidt, en zonder ka pitaal, dat hun arbeid mogelijk maakt. KERKNIEUWS. Ned. Ilerv. gemeente: Beroepen: Te Exmorre en Alinga- wier, G. Salomons, te Nieuw-Pekela. Te Neerlangbroek, J. G. Dekking, te Jaarsveld. Te Bruchem en Kerkwijk, H. Doornveld, te Huizen (bij Naarden). Te Berkel en Rodenrijs, J. Bolkestein, te ter Aar. Te Ouddorp, H. van der Hoe ven, te Noord-Scharmer. Te Wijdenes en Oosterleek, H. R. Offerhaus, cand. te Ulrum. Te Muiden, H. B. Bax, te Bunnik c. a. Aangenomen: Naar Opperdoes, door A. Gelderman, te Burg (op Tessel. Naar De Meern, door J. J- Eigeman, te Hengeloo (Geld). Bedankt: Voor Heino, door L. N. van Noppen, te Wieringerwaard. Voor Wageningen, door J. Sleenbakker Mori- lijon Lóijsen, te Naarden. Ned. Ger. Kerken. Beroepen: Te Oudshoorn, W. Mul der, te Harderwijk. Te 's-Gravenhnge, G. H. van Kasteel, te Kollum. Voor Aarlanderveen, door L. Spoel, te Kampen. Te Harmeien, M. J. Bournan te Amers foort. Bedankt: Voor IJselmonde (2. maall, door J. Verhave, te Anna-Jacoba Polder. Ghr. Ger. Kerk. Beroepen: Te Koornhoorn, J. Veen baas, te Lippenhuizen. Bedankt: Voor Heino, door L. van Noppen te Zwartsluis. Te Assen is eergister middag eene vrouw door den bliksem doodelijk getrof fen, terwijl zij in de geopende deur ha- rer woning stond. Te Hooghalen (gemeente Beilen) is eene groote boerderij door den bliksem ge troffen en in brand geraakt. Appelen te bewaren. Als appelen lang bewaard moeten worpen, gaan ze allicht rotten of worden verschrompeld. Om dit te voorkomen, pakke men de de appelen zoodanig tusschen droog gips- meel, dat zij elkander niet aanraken. Op die wijze laten appelen en dergelijk fruit zich lang versch houden. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 1 der wet op de Schutte rijen van den 11. April 1827 (Staatsblad No. 17), bepalende dat ieder ingezeten van het Rijk, die op den 1. Januari van elk jaar zijn 25ste jaar is ingetreden en zijn 34ste niet heeft voleindigd, tol het uitoefenen van den schutterlijken dienst, ingeval hij daartoe door het lot geroepen wordt, verplicht is. Gelet op de nadere reglementaire be palingen, zoo bij Zijner Majesteits besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad Nj. 6), als anderszins, tot invoering van voor zegde wet gemaakt, benevens het konink lijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55); Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat ter aangifte tot inschrij ving voor de Schutierij verplicht zijn ingezetenen, zonder onderscheid, geboren in het jaar 1865, waai onder niet alleen alle Nederlanders, binnen dit Rijk hun gewoon verblijf houdende, zijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen welke, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door het werkelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en de hoofd middelen van hun bestaan, het voorne men om zich binnen deze gemeente te vestigen, aan den dag hebben gelegd; Dat wijders alle vreemdelingen, alsook alle Nederlanders, mitsgaders de gepas- porteerde militaiien, geboren in de jaren 1856 tot en met 1864, welke sedert de in het voiig jaar gedane inschrijving vaste woonplaats alhier hebben geves tigd, of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijf, beschouwd moeten worden hier te wonen, tot deze aangifte gehouden zijn, al ware het ook dat zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrijving aangegeven, aari de loting voldaan, of ook een num- merverwisselaar gesteld hebben; Dat diegenen, welke in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden, gehouden zijn zich ter inschrijving aan- temelden, daar waar eene dienstdoende Schutterij beslaat, of daar waar zij voor de belasting op het personeel zijn aan geslagen, terwijl de studenten geëmploy eerden in huizen in negotie, klerken van notarissen, advocaten, enz., bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente, alwaar zij hunne studie houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de ambtenaren en ge ëmployeerden aan het provinciaal Gou vernement, en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn, in de gemeente hunner vorige woon plaats, de buitenlands-zeevarenden in de plaats, waar zij hun wettig domicilie, en de aan boord wonende schippers, in de gemeente alwaar zij het laatst hunne vaste oonplaats gehad hebben, of wel wegens personeel, mobilair of hun vaar tuig belasting betalenden, daar waar zij voor de belasting zijn aangeslagen; Dat door ieder, die zich tot die inschrij ving aanmeldt, eene geboorteacte, of bij ontstentenis van dien eene acte van be kendheid, of een ander wettig bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken, behoort te worden overgelegd, terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggen, door het Gemeentebestuur naar eigen oordeel worden ingeschreven, onvermin derd het recht van den ingeschrevene om van zijn juisten ouderdom nader te blij ken Dat de registers ter inschrijving op Donderdag, den 15. Mei aanstaande ge opend, en op Zaterdag, den 31. dier maand gesloten worden; terwijl zij. die bevon den worden zich niet vóór den 1 Juni aanstaande te hebben doen inschrijven, ambtshalve door het bestuur worden in geschreven, door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, en bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde in schrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling van den dienst te hunnen aanzien bestonden, zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd. Tot deze inschrijving wordt zitting ge houden ten raadhuize op Woensdag den 14. en Zaterdag den 17. Mei 1890, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Burgemeester en Wethouders voor noemd vermanen alle belanghebbenden, den op deze aangifte vastgestelden tijd zich ten nutte te maken, en daardoor te voorkomen dat op hen de straffen wegens het verzuim van inschrijving, bij art. 9 der wet op de Schutterijen vermeld wor den toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in het afgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de be voegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en alzoo in de eer ste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene rol moeten gerangschikt wor den, bij deze opgeroepen om van dusda nige verandering van omstandigheden kennis te geven aan het Gemeentebestuur of wel zich daartoe ter Secretarie aante- melden vóór de aantevangen inschrijving, van 's voorrniddags 10 tot 1 uur des na middags en dus voor den 15. Mei a.s. zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbende, ingeval hij dientengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 1 van het koninklijk besluit van 7 September 1S28 (Staatsblad No. 55) bij de Schut terij worden ingelijfd, tegen ontslag van hem die in zijne plaats is opgeroepen; alles onverminderd de toepassing van de strafbepaling bij art. 1 derwet van 6 Maart 1818 (Staatsblad No. 12), bedrei gende eene geldboete van hoogstens f50 en eene hechtenis van hoogstens drie dagen, hetzij afzonderlijk of samen ge nomen. En opdat niemand hiervan onwetend heid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruike lijke plaatsen. Amersfoort, den 1. Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, n Weth. I". Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, dd. 8 November 1853 (Proviuciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen policie-regle- ment voor de gemeente; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde voorjaarsschouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 21. Mei a.s. en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de be langhebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 5. Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, De Secretaris, Weth' Br' W. L. SCHELTUS. Gevonden op den openbaren weg Een stuk van een zinken dakbuis. Een lombardbriefje. Een armband van zilveren Zeeuwsche knoppen. Een nieuw damescorset. Een paar witte militaire handschoenen. Gevonden drijvende in de rivier de Eein. 20 blikken beschuitbussen. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Heden overleed ons geliefd kindje in den ouderdom' van bijna 3 maanden. I I j S. J. VANyDUlNfeN A. W. VAïnÈuiNSN— ter beejl Amersfoort, 3 Mei 1890. Eenige Kennisgeving.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2