PRIJS 25 CENTS. Aletta Maria Kampbnisen ■MICE ECHTÏEREEN1GING EEN JUFFROUW HET HUIS BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIËN. Jfisepb Joins Aoooiaro laken RAMEt- eo 'i ÜSTUUMS Muurhuizen 514. Wordt gevraagd, G. WESSELS KOK. AANBÈSTEDEN openbaar verkoopen Si Joriskerk te A m e r s f o o e t Zondag 27 April 1890 Ds. A. WARTENA Deze beide soort arbeiders in de venen hangen dus van elkaar af. Want of al de trekker werken wil zoolang de turfmaker het wei k blijft sta ken, is liet werken hem onmogelijk. Feitelijk doet dus de één den ander dwang aan. En dat is dan de verheerlijking van den vrijen wil. Dat heet dan de ideale vrijheid. Vrijheid voor wie het werk wil staken, maar met zich brengende den ondrage- lijksten dwang voor wie werken wil. Daarom kan er niet genoeg nadruk op gelegd, dat men het leven, dat niet an ders dan organisch bestaat, toch niet mechanisch ineenzette; maar door betere wettelijke voorziening tot zijn organisch recht verhelpe." Door de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij te Amsterdam is de keuring van het gezichtsvermogen voor het personeel op de lijn Amersfoort Hilversum—Utrecht opgedragen aan dr. H. Snellen, geneesheer aan het Neder landsch Gasthuis voor ooglijders te Utrecht Op een bruiloft in de buurtschap Bomerbroek, die van 's namiddags een tot zeven uur duurde, werd onder meer circa 100 liter jenever verbruikt. Dat zulke dingen gebeuien kunnen in een land, waar eene wet bestaat tot be teugeling van het misbruik van sterken drank, vindt de Arnlu Ct. veel verschrik kelijker dan dat de wet toelaat vergun ning te verleenen om, bij verbouwing van een lokaal in eene andere kamer een glas groc te schenken, of, zoo lang er ijs is, aan de schaatsenrijders een glas cognac in plaats van een glas bier te tappen. Wij hebben intusschen nog altijd hoop dat er wel eene rectificatie zal volgen, dat er een 0 te veel in het cijfer is ge plaatst or voor den termijn van zes uren die van veertien dagen moet worden ge lezen. Petronella Millenaar herdacht Dins dag den dag, waarop ze voor 50 jaren bij de familie Duyser te Kampen in dienst trad. Gedurende die lange reeks van ja ren heeft zij die familie trouw en ijverig gediend. Vele blijken van toegenegenheid werden haar dan ook op haar feest aan geboden. Behalve de leden der oud-bisschop pelijke cleresie te IJmuiden woonachtig, waren ook uit andere plaatsen vele be langstellenden overgekomen om de inwij ding van het nieuwe kerkgebouw bij te wonen. De eerste steen van dit gebouw werd gelegd in.het begin van Augustus 1889, terwijl het den 1. Mei jl. werd opgeleverd. De architect was de heer Th. van Harderwijk te Utiecht, de aannemer de heer J. C. van Vendeloo te Velsen. Zoowel de kerk als de pastorie munten uit door sieilijkheid en degelijkheid en zijn geheel in renaissancestijl ontworpen. De kerk bevat thans plaats voor 200 personen, doch kan gemakkelijk vergroot worden, daar het altaar zoo noodig, eenige meters achteruit kan gebracht worden. De kerkwijding geschudde door msgr. C. Rinkel, bisschop van Haarlem, bijge staan door vier geestelijken. Onder die plechtigheid richtte Z. H. eerw. eenige welsprekende woorden tot de aanwezigen naar aanleiding van een vers uit de Psalmen: »Dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeftlaat ons daarom verheugd en vroolijk zijn," terwijl hij aan het einde zijner rede aan allen zijn hartelijken dank bracht, die op verschillende wijzen had den medegewerkt tot de tot standkoming van dit gebouw, tevens groote hulde brengende aan den architect, den aan nemer en den opzichter. 11. Ct. Heden wordt te Hilversum het bou wen eerier nieuwe kerk voor de r.-k. gemeente aanbesteed, volgens het ont werp van den architect Cuijpers van Amsterdam. Raming f275,000. De Evangelisatie heeft hare bouwplan nen laten varen. Naar wij vernemen is de groote zaal in het jHof van Holland" voor den tijd van 1 jaar gehuurd, ten einde daar de godsdienstoefeningen te houden. Dinsdagavond werd Stanley op het kas teel Windsor door de Koningin ontvan gen. Hij werd aan het station, in de wachtzaal der koningin, begroet, door den mayor Hollis, die zijn keten droeg en vele andere personen. Sir H. Ewart, stalmees ter der koningin, was in naam Harer Majesteit den grooten reiziger tegemoet gereden. Het bezoek van den Afrika-rei- ziger wekte veel belangstelling op. overal wapperden vlaggen, en het terras, nevens de bijzondere wachtzaal der koningin, als ook de binnenplaats van het station wa ren vol voorname personen. Langs den weg naar het kasteel waren veel nieuws gierigen verzameld. Onder het gejuich der omstanders werd Stanley door sir John Cowell aan den mayor en sir Joseph Devereux voorgesteld. De mayor wenschle hein welkom in Windsor, en ook geluk met zijne zoo goed geslaagde onderneming in Afrika. In korte woorden dankte Stan ley de corporatie, voor Inire welwillend heid. Weer juichte het volk, toen hij in het rijtuig stapte met sir J. Cowell en sir H. iMackinnon. In plaats van recht streeks naar het kasteel te rijden deed men nog eene rit door hel park. Kort voor 7 ure kwam men op het kasteel aan. Stanley dineerde met de koningin Hij is Woensdag naar Londen terugge keerd. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder resorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f7525.20; Terugbetaald f4292.00 Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 2096. Ter gisteren gehouden veemarkt waren ongeveer 65 runderen aangevoerd. Vette koeien golden f ISO a f210; guste koeien 1140 a f180; kalfkoeien f190 a f250; kalfvaarzen f150 a f180; pinken f30 a f100; pinkstieren f 70 a f lOO; guste vaarzen f110 a f140. Voor den aanvoer en verkoop van het grootst aantal runderen ter markt van den 2. Mei is de premie van flO toege kend aan H. M. van Beek te Amersfoort en die van f5 voor het daaropvolgend grootst aantal aan H. van Putten te Nij- kerk. Voor den aankoop van het grootst aantal runderen op die markt is de pre mie van f 10 toegekend aan H. Overgoor te Amersfoort en die van f 5 voor het daaropvolgend grootst aantal aan Jan van Herwaarden te Soest. Baarn. Het in Chineeschen stijl op getrokken landgoed Canton is dezer da gen verkocht aan den heer P. W. Jan sen alhier. Naar men verneemt, zal het niet aan zijne bestemming worden ont trokken, maar als herstellingsoord voor vrouwelijke patiënten blijven dienen. Bunschoten. De ansjovisvisscherij, die op den 1. dezer maand een aanvang heeft genomen, leverde de vorige week gunstige resultaten voor den visscherman op. Hoogland. Bij de vei kiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn 49 geldige stemmen uitgebracht. Herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Schoonderbeek Tz. die 16, en J. Hilhorst, die 11 stemmen bekwam. Bij de oproeping van een onderwijzer aan de openbare school alhier, op eene jaarwedde van f400, hebben zich zeven sollicitanten aangemeld. Op den Straatweg tusschen Baarn en Hilversum is een brutale aanranding ge pleegd. De heer W., van Utrecht moest met den trein van Hilversum naar Utrecht. Hij stapte echter 's middags in den ver keerden trein en kwam zoodoende te Baarn. Vandaar wandelde hij naar Hil versum. Onderweg kwam hem een land- looper tegen, die onder het uiten van een vloek rakelings langs hem heen ging, daarna zich omkeerde, den heer W. in den nek greep en dezen met de vuist een slag tegen den neus gaf, dat het bloed er uitspoot en hij op zijne beenen wankelde. W„ ofschoon niet groot, toch sterk en gespierd, herstelde zich spoedig, greep op zijne beurt den landlooper aan en wierp dezen tusschen een hoop stee- nen, waar hij nog lag, toen W. reeds een eind doorgewandeld was. Het vak van kunstschilder schijnt een gezond beroep te zijn. Het oudste lid der Kunstakademie, te Parijs, Robert Fleury, die eergisteren gestorven is, bereikte den leeftijd van 93 jaar, en onder de andere leden bevinden er zich nu nog drie tus schen 80 en 90 jaar. Robert Fleury werkte sedert lang niet meer. Zijn laatste doek, »Galileï" trok op de wereldtentoonstelling in het vorige jaar nog de algemeene aandacht. Te Weenen is deze week een gesticht voor verwaarloosde kinderen eene prooi der vlammen geworden, 't Is bijna onbe grijpelijk, dat geen enkel persoonlijk on geluk heeft plaats gehad, hoewel het gesticht meer dan 100 personen huis vestte, die bijna allen in slaap waren. Het gebouw is tot den grond toe uitge brand. Rijke bedelaars. Dezer dagen werd te Parijs een jonge bedelaar op krukken, die er allerellendigst uitzag, opgebracht, bij wien eene som van 1500 fres. ge vonden werd, welke hij pas van eene Bank had opgevraagd. Te zijnen huize trof men, verborgen in een stroomatras nog aan een effect van 1000 fres. en 12,000 fres. aan spoorweg-ubligatiën. Ook de vader van den bemiddelden bedelknaap (die zeer goed ter been bleek te zijn en bij zijne inhechtenisneming een kruk op den rug der agenten stuk sloeg), is gevangen genomen. Deze heer een vermogen bezittende van 27,000 fres., genoot onderstand van verschillende Ver- nigingen van weldadigheid. De bewoners der steden klagen nogal eens over het slecht leggen hunner kip pen. En niet te verwonderen! als men dik wijls ziet, waar en hoe de stomme dieren leven. Tuintjes en plaatsj s, waar de zon slechts zelden een verkwikkenden straal in kan werpen, om niet te spreken van de hokken in kelders en op Zolders. Grove steenen en keien in plaats van biggelzand, enz. 't Is treurig soms; en dan zou men nog eieren van die dieren willen hebben. Terecht zegt de Vogelwereld: hebt ge geen geschikte gelegenheid, houd dan geen kippen! Zijn echter de factoren voor geschikte huisvesting aanwezig, zorg dan voor een goed ingerichte woning: zand, en geen keien als een vuist op den grond, goed voer en vooral groen voer! 't Is nu wel de aangename tijd't Gras groeit, dat het een lust is, en niets gaat boven jong gras. Heb ge geen knecht of meid, die ge er op uit kunt zenden, gu dan zelfs, 's morgens vroeg, neem een spoor mandje of valiesje mede; loop naar bui ten, geniet van de frissche lentemorgen- lucht; vul uw mandje met jong gras jonge brandnetels en bladeren van paar- denbloemen. en als ge weer thuis zijt, hak dat door elkander en geef 't uwen kippen. Ge zult een dubbel goed werk gedaan hebben: en u zeiven door de wandeling, en uwen kippen door het medegebrachte, en gij zult 't ondervinden: de kippen geven u goede rente. Te Bucnos-Ayres zijn bij de douanen bedriegerijen ontdekt, waardoor de schat kist der Argentijnsche Republiek jaarlijks met 10 niillioen dollar benadeeld wordt Singer's groote fabriek van naaimachi nes te New-Yersey is eergisterennacht afgebrand. De schade wordt geraamd op een millioen p. st. Drie duizend arbeiders zijn werkloos. Te New-Brunswich (Amerika) is dezer dagen een 13-jarige jongen, John Hickey, in een ziekenhuis aan Je gevolgen van het te veel rooken van sigaretten over leden. Een zeldzame operatie. Een kip van den heer M. B., te Loon op Zand (N.-B.), had een beentje ingeslikt, dat haar de spijsopnemieg belemmerde. De eigenaar sneed de kiop der kip open, haalde er een 4 cM. lang beente uit maakte de krop zuiver en naaide die weer dicht. Een dag lang treurde de kip, nu is ze weer even gezond als vroeger. Iemanddie Donderdag van Vlissingen met een der booten van de Castlelijn naar Afrika moest vertrekken, seinde uit Utrecht: tiein gemist, kom met volgen den, laat boot wachten." (sic!) Middel legen warme voeten. Velen, die dikwijls en lang moeten loopen en veel moeten staan, hebben soms last van een ondragelijke hitte aan de voeten en wel voornamelijk aan de hielen. Er be staat een eenvoudig middel om dit te vei helpen; daartoe behoeft men slechts des morgens, voor het aantrekken der kousen, de huid der hielen met gesmol ten talk in te wrijven, hetgeen heel veel verlichting zal geven. Het uitvallen der veeren bij kippen. Als de kippen hare veeren verliezen, is dit gewoonlijk een teeken, dat zij te veel heet voeder, zooals maïs, boekweit, enz. gegeten hebben. Oin nu het ruien te be letten, geve men ze een paar dagen fijn gesneden kool of witte rapen te eten en late te eenigen tijd op een grasveld rond- loopen. Eenige pillen of een halve theelepel ricinus-olie zijn ook een goed middel, om het uitvallen der veeren tegen te gaan. Moment-phot ogra/ie. Aan Prof. Mach uil Praag is het gelukt zeer juiste photo- grafieën te nemen van een geweerkogel in de ruimte. Duidelijk kan men de luchtgolvingen onderscheiden, die het projectiel volgen en de voortgestuwde wolkjes, die het vooruitsnellen. Dienstmeisje (tot haar beminde, toen mevrouw plotseling de keuken binnen kwam): August, neem gauw de kinderen op je knieën, daar komt mevrouw aan. Mevrouw: Wat is dat Anna, wat be- teekent dat? Anna: Och, mevrouw, de kinderen zien zoo graag soldaten, en daarom heb ik er een voor hen meegebracht. Zestien jonge dames uit den deftigen stand zijn Dinsdagnacht uit een nonnen- kostschool te Venetië ontvlucht; bij gebrek aan een gondel moesten zij door het wa ter loopen. De jonge schnonen zijn nog niet gevonden. burgerlijke standen. Amersfoort. Geboren: 30 April, Elisabeth, d. van Rinske Kruis. 2 Mei, llermina Maria, d. van Marinus van den Hoolf en Gerritje Kroes, Eva Johanna Maria, d. van Cor- nelis de Koning en Wilhelmiue van Gaaien. 3 Mei, Cornelia Hendrika, d. van Cornelis Geijtenbeek en Cornelia de Groot. 5 Mei, Hendrika Elberdina, d. van Elbert de Rui ter en Hendrika Elberdina van Buurink. Ondertrouwd: 1 Mei, Cornelis Hooi en Cornelia Houtveen. 2 Mei, Gerard de Vos en Geertruida van den Ham. 8 Mei, Dirk Meester en Johanna Francisea Does burg. Dirk de Boer en Junneije de Kruijff. Bart van Brakel en Barendina Kemper, Johannes Hendrikus van Ouden- niel en Aaltje Mulder. Getrouwd: 7 Mei, Reinier Heere en Cornelia Hol. Rijk Pothoven en Teunlje Willemijnije Schouten. Cornelis Berkloo en Alijda Apeldoorn. Willem Willemse en Gerarda Maria van Bekkum. Everar- dus Langras en Alijda van Barlingen. Jacob Hendrik Meijer on Anna Maria van Plate- riugen. Samuel Harst van Gelder en Kaatje van Itallie. Overleden: 1 Mei, Johannes Voorend, (56 j. ongeh. Wille ai van Nieuwkerk, 37 j., echtg. van Hendrika Adriana Wolzak. 3 Mei, Jan van den Heuvel, 68 j. ongeh. Sicco Jacobus van Duinen, 2 m. Jan Cornelis Burkens, 54 j. echtg. van Johanna Cornelia Duuriug. 4 Mei, Catrina Maria Alijda Huurdenian, 2 m. Sophia Gerdina Vos, 6 ui. Gerbrand Gerardus Schoonder- woerd, 2 m. 5 Mei, Arnoldus Veenen- daal, 3 m. 7 Mei. Feunigje van de Bunt 34 j. echtg. van Evert Kas. Bil inschoten. Geboren: 4 Mei, Hendrikje, d. van Ger- rit Hop en Gerritje Bonneveld. 4 Mei, Albertje, d. van Jacob Bos en Jannetje Koelewijn. Gehuwd3 Mei, Dirk Hoolwerf en Eli sabeth Antonia Evers. Overleden: 5 Mei, Aaltje Snapper ge huwd met Arian Koelewijn, 29 j. Hoogland. Geboren: 3 Mei, Alijda, d. van D. van de Coterlet en A. Horst. 8 Mei, Marie Francois Jean, z. van P. E. V. H. L. Baron van Boecop en J. A. Valette. Ondertrouwd: 2 Mei, J. van Famelen en M. van Zoenen. Overleden: 5 Mei, C. Schoonderbeek oud 5 j. P. van Droflëlaar oud 71 j., weduwe van J. van den Heuvel. Woudenberg. Geboren: Marinus, z. van Frank Draijff en Maria Meerveld. Ondertrouwd: 2 Mei, Jan Kramer, 28 j en Clasina Johanna de Kat, 34 j. Gehuwd: 3 Mei, Theodoras Josephus vau Daalen, 27 j. en Mina Everdina Roze- boom, 29 j. Overleden: 5 Moi, Cornelia van Eg- dom, oud 44 j. 7 Mei, Tijnen Lokhorst, oud 1 j. 8 m. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 9 Mei 1890. f Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen - Zand Hoendereiereu - Boter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eendeu Jonge Hazen Wilde konijnen - Tamme Duiven Vette varkens - Biggen Schrammen Vette koeieu Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Guste vaarzen 0.— a f 0.— - 0.— - 0.- - 0.- 0.- - 1.70 „- 2.60 - 0.85 - 0— - 0-- - 0.80 - 0.— - 0.40 - 0.— - 0.- - 0.— - 0.- 0.— - 0.30 - 0.30 - 0.- - per l hecto liter. 0— 0.— 0.— 0.— 0.— 0— 2— 3 26 p lOOst. 1.0" p. kilo. 0.- p. 0.- p.50 1.25 0— 0.80 0.— 0.— 0.— 0.— 0.— 1.10 0.S0 per paar per. stuk 0.— 13— 28.— kilo. per stuk. - 21—,, -180.— -210.— -140.— -180.— - 190.— -250— -150.— -180.— - 30.— „-100.— - 70—„-100.— -110 -140— Aangevoerd waren ongeveer heet. t'arwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; heet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappelen; 80 heet. Zaud- aardappelen; 14000 stuks Hoendereiereu; stuks Eendeneieren; 1900 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; 65 stuks vee. Gevonden op den openbaren weg Een boerinnenparapluie. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. en hopen den 22 Mei hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwd en Kleinkinderen. Amsterdam, Mei 1890. 353 Heerengracht. f beveelt.zich beleefd aan, voor het van volgens Fnrtjjfecbc Coupe. ADRES: half JÜNI, eene goed kunneinjie KOKEN en WERKEN. Loon fttO. Letter P. Bureau N. Amersf. Courant. Langestraat 2de Ruis van de sociëteit „CONCORDIA." Gelegenheid tot dineeren. De architect XV. H. KAM, zal voor den heer P. BOUWKAMP, op Donderdag 23 Mei 1890, 's voormiddags te 11% ure in het koffiehuis «HET VALKJE" te Amersfoortpnbliek Het verbouwen van bet woon huis wijlt E, Jijt 47 aan den Westslugel te" Bestek en teelcöpfSg liggen in genoemd koffiehuis ter inzage. Aanwijzing in loco, op Dinsdag 22 Mei IS90, 's voor middags te 11% ure. De Notarissen a. h: drijfhout vanhooff en Mr. J. de louter te Amersfoort zullen op Woensdag den 28 Mei 1890 des middags ten 12 nre in het koffiehuis oil ET VALKJE" te Amersfoort in het in de gemeente Hoogland: met SCHUUR, STALLING, TUIN, en bjbKTw L AÏ7-U, genaamd geheel j^oot 64 A. 7Q-''cA. zeer riant gelegeii laan den straatweg naar en op circA, rlfjnrihjiitfn van Amersfoort, waarin Ruiende meer dan 50 jaren met goed \iccès een familie hotel ge houden is; gMgJiikt voor Zomer-en win terverblijf; in twie pergislernffr'm*M5Vsa". Perc. I. Het Hj^net SCHUUR, BOOM GAARD en TUIN groot 34 A. 70 Jk? Perc. II. BOUWLAND aan den straat weg haast het vorige perceel, gvobt 30 A, zeer geschikt voor bouwterrein. Te bezichtigen Dinsdags en Don derdags van IO tot 4 ure Aanvaarding bij de betaling op 1 Juli 1890. Desverkiezende kan '/3 van de koop som als 1ste hypotheek op het verkochte gevestigd blijven. Alles bij biljetten breeder omschreven. Nadere inlichtingen ten kantore van eerstgenoemden Notaris. Bij den uitgever dezer is verschenen: gehouden in de op door bij zijn vertrek naar GOUDA. Geheel ten voórdeele van de Diaconie der Herv. Gem. alhier.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2