f Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. 1 J :i V WILLEM PIETER DIJKGRAAF WILHELMINA LUCIA DIJKGRAAF 25-Jariae Echtvereenigiiin INWONING EN VEIZOIIGINIt, hadden ze getracht zich te verbergen. Het pistool, geladen met drie kogels, ■werd in deii aangrenzenden tuin van den heer van Gent gevonden. De beide inbrekers, die van alle moge lijke werktuigen tot inbraak voorzien waren, schijnen 's avonds te 9 uur van Leiden te zijn gekomen. De één schijnt een goede bekende van de justitie te zijn. Aan het moedig optreden van de politie is het te danken, dat de brutale poging tot diefstal werd verijdeld. (N. R. Ct). Eenige leden van het Utrechtsche studentencorps hebben het vaste voor nemen opgevat, om het volgend voorjaar Koning Oedipus van Sophocles, vertaling van Pro (F. van Herwerden, te Utrecht op te voeren. De heer Mendes da Costa te Amster dam heeft bereids zijn medewerking toe gezegd. De heer Richard Hol heeft op zich genomen de muziek voor de koren te compor.eeren. Vrijdagavond sloeg de bliksem in den watermolen «de Slokop" onder Spaarn woude. Een der roeden werd geheel ge spleten, terwijl in een der woonvertrek ken eenige schade werd veroorzaakt Brand is niet ontstaan; de bewoners kwamen met den schrik vrij. Men wil, dat op't oogenblik bij het Ministerie van Oorlog plannen aanhangig zijn voor een bijzonder stelsel van kust verdediging. Ten eerste zou er een heirbaan wor den aangelegd van den Hoek van Holland over Scheveningen, Katwijk aan Zee, Zandvoort en IJmuiden, van IJmuiden verder door tot den HelderOm nu dit werk niet voor rekening van het Dep. van Oor log te laten doorgaan, zou het worden uitgevoerd door Waterstaat. De weg dient om het troepenvervoer sneller te doen plaats hebben en betere communicatie te verkrijgen met de verschillende posten Met den aanleg zou reeds in 1891 een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts een begi zijn van een veelomvattend werk, nl. van den aanleg van een kustspoorweg. welke dezelfde punten zou verbinden als de heirbaan. Te Lienden is de bliksem in de woning van den heer G. J. de Jong ge slagen. Door vereende krachten was men het vuur spoedig meester. Te Nieuwerkerk a/d IJsel is Zondag eene vrouw van bijna 100 jaar overleden Te Opijncn is de bliksem in de sfi^gen. De vlammen was men spoedig meester. Een 44jarige zeeman, wonende in de Koestraat te Rotterdam, op de bo venste verdieping met zijn vrouw, terwijl benedenhuis en eerste verdieping door andere gezinnen worden bewoond, was den 18n Maart zoodanig in de war, om dat hij geld had opgemaakt, hetwelk zijne vrouw dacht nog aanwezig te zijn dat hij, geen raad wetendeden boel in brand trachtte te steken. Het gevaar werd nog tijdig ontdekt, en de man kwam nu van den wal in de sloot; in plaats van een standje van zijne vrouw, krijgt hij nu, als de eisch van het O. M. bij de rechtbank te Rotterdam wordt toegewezen, 3 jaren gevangenisstraf. Maandagochtend, werd een bediende in een kruidenierswinkel, terwijl hij bezig was een klant te bedienen, onpasselijk, met het treurig gevolg dat hij in elkaar zakte en den geest gaf. Morgen, Donderdag 15 Mei, her denkt, de Opperwachtmeester, hoefsmid, W. Kamerbeek den dag waarop hij voor heid over, dat hem innerlijk reeds lang had vervuld. Vermoedens en gevoelens, die totnog toe diep in zijn hart gevangen hadden gezeten, verbraken hunne boeien; zij drongen al meer en meer naar de op pervlakte en werden steeds duidelijker en verstaanbaarder. Het kon gebeuren, dat hij, alleen op zijne kamer zittende te lezen of te schrijven, plotseling door een hevig gevoel van angst werd over weldigd, dat hem dreigde te doen stikken en waarvan hij zich niet wist te bevrij den. Dan nam hij Bertha's portret, dat op zijn schrijftafel stond in de hand en staarde zoolang onafgebroken op het schoon gelaat en wond zijne verbeeldings kracht zoodanig met verliefde voorstel lingen op, tot hij er ten laatste in slaagde zichzelf wijs te maken dat hij haar zóó innig en hartelijk lief had, dat hij om harentwil alles wat hem vooiheen dier baar was geweest, kon verzaken. Indien Bertha al iets van zijne neerslachtigheid merkte, nam zij toch den schijn aan er volstrekt niet op te letten. Alleen was zij nog tecderder en vleiender dan anders. Zij betoovei de hem door hare schoonheid, prikkelde zijn hartstocht en slaagde er ten laatste in, de wolken van zijn voor hoofd te verjagen en hem weer tot haar gehoorzamen slaaf te maken. vijf en twintig jaren werd benoemd tot onderwijzer aan de hoefsmidschool. Zaterdag a. s., namiddags 2 uren, zal in eene algemeene vergadering van onderwijzers in Amicitia alhier, ingevolge circulaire van den heer Dr. K. W. van Gorkom, schoolopziener in het arrondis sement Amersfoort, worden behandeld a Het handteekenen op de lagere school. b De vrije en orde-oefeningen op de lagere school. Inleider de heer F. Wesseling, leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerscholen te Amers foort. De heer M. van Beek te Amersfoort is door Gedeputeerde Staten der provin cie Utrecht, bij besluit van den 8. Mei jl., no. 16, met ingang van 1 Juni 1890 tot 1 Juni, 1896, benoemd tot voorzitter van het waterschap «de gecombineerde stoombemaling van de Zeldertsche Wete ring" te Hoogland. Naar wij vernemen zal van Juli tot September op het Prado, te Marseille, eene internationale tentoonstelling gehou den worden van Voedingsmiddelen en al wat daarmede in verband staat, Hygiëne in de uitgebreidsten zin genomen en Scheepvaart. Aan deze laatste afdeeling zal een retrospectieve tentoonstelling van precisieinstrumenten voor de Scheepvaart worden toegevoegd. Tot commissaris voor de Nederlandsche afdeeling is benoemd onze landgenoot, de hr. Schamp, 18 Traverse du Chapitre, te Marseille, bij wien kosteloos alle na dere inlichtingen voor deze tentoonstelling te verkrijgen zijn. Lijst van brieven, geadressseerd aan onbpkenden, verzonden van het post kantoor te Amersfoort, over de 2de helft van de maand April. 1. Hoorterman Amsterdam. 2. Blom Rooij 3. Mevr. van Essen 4. De Ruiter Amersfoort. 5. A. Hork 's Hage. Briefkaarten 1. R. v. Nimwegen Baarn. 333ste STAATSLOTERIJ Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 12 en 13 Mei. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f70 3946 6446 7767 7776 7792 11905 11924 13613 13637. ie lumen a pi ijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1263 1291 6403 6425 6432 6458 7411 7453 7464 7474 7485 7705 7716 7732 7768 7773 7774 7798 11911 11936 11992 11994 13527 13537 13576 13604 13635 14406 en 14422. Volgende trekkingen geschieden 20 23, 2730 Mei en 3 - 7 Juni. Behalve prijzen van f400, f200, f 100 en f 70 zijn nevens de premiën van f30.000 en f3.000 ingebleven: de hoofdprijzen van f 100.000, f 50.000 f J5.000, f 10.000, f2.000, 3 van f1500 en 48 van f 1000. Loten zijn nog verkrijgbaar. Jan. Weet je wel, dat ze N. N. niet tot de liberalen rekenen, omdat hij trouw naar de kerk gaat. Piet. Wie doen dal? De kerkelijken J. Wel neen. Sommige menschen, die zeggen, dat zij de echte liberalen zijn. Zij begonnen meer naar den schouw burg te gaan en tot Melcher's groote blijdschap had [Bertha daar pleizier in. Zij vergezelde hem naar de uitvoeringen zijner geliefkoosde opera's zij luisterde met belangstelling naar de zangers en beoordeelde en veroordeelde hetgeen deze gaven, met eene beslistheid, die een er varen recensent haar zou hebben kunnen benijden. Maar in oogenblikken als Mel- cher, door een bijzonder tredenden over gang in het gezang, of een eigenaardige samenvoeging van tonen in het orchest, of door een van die muzikale juweeltjes, die zijn gevoelig oor weldadig aandeden, in verrukking werd gebracht, zijn vrouw aan zag, >n het geheim hopende bij haar eenig blijk van sympathie voor zijn ge not te zullen vinden, dan zag hij haar koel en onverschillig zitten, als doofstom tegenover zooveel heerlijks, dat hem van opgewondenheid deed gloeien. Dan werd het hem ijskoud om het hart en op nieuw hoorde hij zich door zijn vriend de woor den toeroepen «Met uw halve hart zult gij een vreemdeling blijven voor uw vrouw." Na zulke avonden was hij dubbel som ber en ernstig gestemd en Bertha moest alles doen om zijne fantasie weer te boeien en de donkere buien weer voor den zonneschijn der liefde te doen wij- P. Noemen zij dan alleen menschen, die niet naar de kerk gaan, liberalen? J. Dat schijnt wel. P. Vroeger rekende men tot de libe ralen allen, die aan anderen de vrijheid gunden, zooals zij die voor zich zelve be geerden, en die op staatkundig gebied dezelfde beginselen waren toegedaan, al verschilden ze ook nog zoo op 't punt van den godsdienst. J. Tegenwoordig zijn er ook, die alleen onverschilligen omtrent den godsdienst tot de liberalen rekenen. P. Dan staan zij op hetzelfde stand punt als sommige kerkelijken, die hunne staatkundige vrienden naar hel geloof en niet naar staatkundige beginselen af meten. Baarn. Alsof de natuur met een on- zichtbaren tooverstaf is aangeraakt, zoo is in de laatste dagen alles veranderd. Het Baarnsche bosch prijkt in veelkleu- rigen lentedos. 't Is een eigenaardig en opwekkend gezicht, deze bonte en liefe lijke mengeling van kleuren te aanschou wen de donkerglanzende kleur van den den, en daarnevens de lichte kleur van den beuk in zoovele verschillende tinten geven een schouwspel waarop het oog met welgevallen blijft rusten. Stedelingen zoo gewoon aan hooge daken en schoor- steenen, kunnen we, nu natuur hoogtijd viert, een bezoek ten zeerste aanbevelen. Zij zullen zich voorzeker niet over dezen tocht te beklagen hebben. KERKNIEUWS. Ned. Herv. gemeente: Beroepen: Te Morra c. a. R. Cre- mer, te Hempens c. a. Te Oost- en West- Souburg, J. C. G. Gobius du Sart, te Benthuizen. Te Renswoude, J. P. van Melle, cand. bij het prov. kerkbestuur van Zeeland. Te Venhuizen, P. Jz. Proost, te Koog aan de Zaan. Te Nieuwveen en Kalslagen, H. R. OfTerhaus, cand. te Ul- rum. Te Losser (O.), J. A. Rosemeijer, cand. te Arnhem. Te Ochten en ie Schoon- rewoerd, E. Weidner, te Altforst en Appeltern. Aangenomen: Naar Leiderdorp, door J. Nierstrasz, te Goënga. Naar Hallurn, door P. Zuidema, Pz. te Roswinkel. Bedankt: Voor Rhenen en Den Ham, door E. Weidner, te Altforst en Appel tern. Voor Leidschendam, door L. van Noppen, te Zwartsluis. Voor Zevenbergen, door Bolkestein, te Langer-en Korter-Ar. Voor Rotterdam, door M. Göpner, te T*—Jy'-- OaoI a..iuaNa, rlnnr P, J. Leenmans, te Overschie. Ned. Ger. Kerken. Beroepen: Te Purmerend, K. Stelma, te Wijckel. Ghr. Ger. Kerk. Bedankt: Voor Makkurn, door G. Sijbesma, te Veenwoudsterwal. Een vader teruggevonden. Te Val kenswaard kwam dezer dagen zekere W. van H., gepensionneerd O.-I. militair, aan, om zich naar zijn woonplaats Westerho ven te begeven, die hij voor 20 jaren als weduwnaar had verlaten, aldaar een een jarig zoontje aan de zorgen van zijn broe der achterlatende. Men hoorde in die 20 jaren niets meer van hem, totdat nu een telegram plotseling zijne komst meldde. De familie was terdeeg in haar schik doch niet minder was het de zoon, die inmiddels tot eenen Hinken 21-jarigen werkman was opgegroeid, en nu de ver halen uit den 20-jarigen diensttijd in O.-I. naar hartelust kan hooren. Groote en kleine eieren. Dat de uit drukking een ei is een ei volstrekt niet waar is, heeft dr. van Hamel Roos in zijn ken. Meestal slaagde zij hierin. Oneenigheden, of woordenwisselingen in verkeerden zin kwamen in hun echte lijk leven bijna nooit voor. Geen van beiden had in den laatsten tijd het ge vaarlijk onderwerp, de muziek, ter spraak gebracht; geen van beiden had den moed er rond uit over te spreken en te zeggen hoe hij er over dacht. Bertha was wel zoo wijs, niet te zeggen, dat zij zijn mu zikaal talent verafschuwde zij wist, dat zij door zulk eene uiting een groot deel van hare macht zou verliezen Melcher daarentegen durfde niet ronduit voor zijne vrouw bekennen wat hij voortdurend dacht, namelijk dat hij op den duur niet kon leven zonder muziek. Maar in hun samenzijn werd een onop houdelijke, geheime strijd gestreden. On ophoudelijk bespiedden zij elkander in stille verwachting wie de overwinning behalen zou of hij haar tot zich trekken, haar met zijn geest bezielen mocht, of dat het haar zou gelukken hem van die eigene wereld, waarin hij tot nog toe had ge leefd, af te leiden en hem den terugkeer daarheen onmogelijk te maken. Zoo kwam ten laatste de crisis, die den strijd of liever de overwinning behaalde. Zij waren ten naastenbij een jaar ge trouwd, toen een van Melcher's vroegere bekenden, een uitstekend violist, die een Maandblad van 1 Mei aangetoond. Reeds vroeger is er op gewezen, dal men eieren eigenlijk niet bij het getal, maar bij het gewicht moest koopen, omdat de grootte zoozeer uiteenloopt. Hoe is 't echter met de voedingswaarde? Bevatten groote eieren wellicht meer water dan de lich tere? De heer Roos heeft dit onderzocht bij Poolsche eieren, die klein van stuk zijn en van 37 tot 56.5 gram wegen, en bij binnenlandsche, die ook nogal uileenloo- pen, en wel Zwolsche van 40.5 tot 54.5 en Tielsche van 59 tot 67 gram. De laatste waren dus 40 pet. zwaarder dan de beide andere soorten. Zijne bevinding was, dat het gemiddeld watergehalte van de drie soorten was 66.21, 68.09 en 67.41, dus met zeer weinig verschil; de vaste stoffen (eiwit en dooier) bij 120 gram gedroogd uiteenliepen van 23.45, 22.70 en 22.89 pet., terwijl de schaal evenzoo gedroogd 10 34, 9.21 en 9.70 pet. in beslag nam. Een betrekkelijk groot Poolsch ei van 56.3 gram gaf 67.76 pet. water, 22.5 pet. vaste stof en 9.75 pet. schaal. Daaruit volgt, dat de verhouding der voedende bestar.ddeelen bij verschillende eiersoorten nagenoeg dezelfde is en behoudens andere eigenschappen de prijs evenredig behoort te zijn aan het gewicht. Om te bepalen waar een lek in de gasleiding is, doet men het best, zoodra men de gaslucht ruikt, na te zien of al de gaskranen gesloten zijn en daarna ook den meter af te sluiten. Als men dan na verloop van een paar uren den meter weer openzet en de lichten aan steekt, zal het licht, in welks nabijheid het lek is, met een blauwachtige vlam branden. De juiste plaats van het lek kan dan met een lucifer of kaars ge vonden worden. Gas op zichzelf is niet ontplofbaar; het wordt ontplofbaar als het met lucht vermengd is in de verhouding van 1 tot 15 deelen. Een lek in een gaspijp is reeds waar te nemen door een onaan- genamen reuk, als het in de lucht is in de verhouding van 1 op 3000. Zoodra het lek wordt waargenomen, moeten terstond alle vensters geopend wordan en moet men de grootste zorg dragen, dat geen licht komt bij de plek, voordat men zekerheid heeft, dat er geen gevaarlijke opeenhooping van gas meer is. De eigenaar eener ijzersmelterij te Berndorfï (Pruisen) ontving vóór eenigen tijd een ongeteekenden brief, waarin hem werd medegedeeld, dat binnenkort zijne fabriek zou in brand gestoken worden. Dadelijk na lezing van dit schrijven, ver- Ouriiulclo lrij ol oijn urorlrlipflpn teD getale van ongeveer 2000 en na hun den inhoud van den brief te hebben voorgelezen, sprak hij hun in dezer voege toe «Wanneer een of eenigen uwer dit plan mochten ten uitvoer brengen, dan verklaar ik hier op mijn eerewoord, dat ik de afgebrande fabriek niet weder zal laten opbouwen; ik ben rijk genoeg om buiten de fabriek te kunnen leven." Tot nu toe is er geen enkele poging tot brandstichting gedaan. Het Women's Penny Paper brengt de klacht op het tapijt, welke sinds lang vrij algemeen werd aangeheven over de stug heid of onbeleefdheid van vrouwelijke beambten bij de Engelsche posterij. Ter wijl erkend wordt, dat de jonge vrouwen het werk even goed verrichten als de mannen, kan het aan den anderen kant niet geloochend worden, dat de houding van velen harer tegenover het publiek te wenschen overlaat. Ter verontschuldiging wordt aangevoerd, dat het publiek maar al te rijk is aan personen, die zich niet ontzien de jonge vrouwelijke postbeamb ten op ongepaste aardigheden of zelfs op grofheden te onthalen, doch tevens wordt herinnerd, dat hierin voor de dames der posterij geene reden mag gelegen zijn om de goeden met de kwaden te straffen en buitenlandsche kunstreis had gedaan en zich in den vreemde had gevestigd, Stock holm kwam bezoeken. Melcher noodigde hem ten zijnent en in de overmoedige stemming, die het wederzien van zijn vriend bij hem had opgewekt, noodigde hij, zonder met zijne vrouw erover te spreken, het geheel muzikaal kringetje waarin hij vroeger had verkeerd, bij zich te gast en hij deelde dit pas aan Bertha mede, toen de uitnoodigingen reeds ge daan waren. Bertha zeide geen woord. Het hinderde haar geducht en zij kreeg een kleur, maar slaagde er in zich te beheerschen. Zij deed op den bewusten avond zelfs haar best om beleefd en voorkomend jegens de gasten van haar man te zijn en zoo veel mogelijk de gedachte bij hen op te wekken dal zij hen interessanten beminnelijk vond. Een paar leden van het orchest en verscheidene zangers en zangeressen van de opera waren in het gezelschap en hoewel haar aristocratisch bloed kookte, toen zij zag hoe diep Mel cher voor «die menschen" boog trachtte zij met veel inspanning haren echtgenoot in beleefdheid te evenaren. Geduldig luis terde zij naar drie strijk-quartetten, die achtereenvolgens werden afgespeeld, rede neerde op haar gewone dappere manier over de composities en verzekerde den tegenover het publiek in het algemeen eene zoo terugstnotende houding aan te nemen. Het Women's Penny Paper ver maant dan ook zijne beschermelingen tot beterschap op dit stuk, en waarschuwt haar tegen het volharden in hetgeen het blad bestempelt als «eene politiek van zelfmoord. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT doet te weten, dat door de Dienstdoende Schutterij eiken Dinsdag en Donderdag, van 5 tot 7 uur des namid dags, schtetoefeniiigeu gehouden wor den op het terrein genaamd de Vlasak kers, gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 12. Mei 1890. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Weth., I". Br. Gevondeu op den openbaren weg Een boerenparapluie. Een paar bruine zijden dameshand schoenen. Een Engelsche sleutel. Een zilveren rozenkrans met kruisje. Een stuk zinken waterbuis (afleider.) Een geblokte lichte heerendas. Een medaillon met pareltjes en een blauw steentje. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. y Zoo de Heere wil en zij leven hopen or,ze geliefde Ouders en geb. Guise. den 15 Mei hunne te gedenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwd Kinderen. Amersfoort, aonn Mei 1890. Groningen, Getrouwd B. N. PIECK en H. M. M. VAN HOOIJDONK, die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Breda, 12 Mei 1890. *t* Voor de hooggewaardeerde belang stelling tijdens mijne ziekte betuig ik welgemeenden dank, ook namens mijne echtgenoote. J. C. LEINWEBER. In eene gezonde streek wenscht eerf borgtlilder hetzij in een GESTICHT, een HOTEL, - een PENSION of in eèn PRIVAAT- J WONING. .4 Brieven met opgaaf van conditiën en*v. prijzen onder letter O bij de Boekh. - MENSING en VISSER, Wagenstraat, den haag. uitvoerenden, dat het een genot voor haar was hen te hooren. In het geheim zeide zij bij zich zelven.dat zij onder dat urenlange gekras op de violen als op een pijnbank lag. Het eerste gedeelte van den avond liep prachtig af en Melcher zweefde in den zevenden hemel der muziek. Maar helaas! daar was onder de dames een zangeres van de opera, eene zeer gevierde toonee- liste, een bevallig, innemend persoontje. Met haar zong Melcher een duo uit Ro meo en Julia en hiermede was het genoegen voor hem en voor zijne gasten ten einde. Bertha zat op een kleinen afstand, in een half liggende houding, op een laag stoeltje en hield de zingenden scherp in het oog. De jonge kunstenares had eenige tooneelgewoonten. Zij acteerde wel niet, maar zij werkte zeer levendig met haar mooie oogen en Melcher, die in haar niet anders zag dan de verrukkelijke zange res, beantwoordde dit spel der oogen onbeschroomd en openlijk. Bertha volgde elk zijner blikken met haar gloeienden blik en haar gelaat verkreeg al meer en meer de tijgerachtige uitdrukking, die een jaloersche vrouw daaraan kan geven. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2