advertentiëFI Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. Gerarda de Froe ICff 25-Jarise EcMvereenpi Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Theodoras van Zwol IbkèTieiis Theodoras van Zwel Maria Dieteriak Sjouwerman gevraagd onaangename boodschap vernemen, dat er een testament bestond, en wel ten bate van eene vrouw, die de overledene in haar leven van zeer veel dienst is geweest. Heel netjes aangedaan stonden daar nu de familieleden in het voorhuis van het sterfhuis om de vrouw, wie de erfenis was ten deel gevallen, ten aan- hoore van eene groote schare nieuwsgie rigen allerlei minder aangename bewoor dingen toe te voegen, terwijl zich daarbij de tegenpartij niet onbetuigd liet. Bij kon. besl. van 2 Mei is bepaald, dat met ingang van 1 Juli de emolumen ten der postambtenaren zullen worden afgeschaft. Het busrecht, dat volgens een nieuwen maatstaf zal worden geregeld, vervalt dan aan 's Rijks schatkist. De postambtenaren zullen wegens ge mis der emolumenten, toelagen ontvan gen. Bovendien zal er met 1 Juli a.s. aan de postkantoren gelegenheid bestaam, om de strooken van drukwerken vooraf te doen stempelen. De generaal-majoor Jhr. Klerck, is door Z. M. den Koning tot Baron verhe ven, en tevens benoemd tot adjudant- generaal van 's konings huis. Men schrijft uit Ochten Alhier sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer L. v. L. Binnen korten tijd lag het geheele huis met het grootste deel van den inboedel in asch. Ook van den heer J. v. H., die aldaar inwoonde, kon slechts weinig worden ge red. Het huis was zeer laag de inboedel van J. v. H. wel, doch die van L. v. L. niet verzekerd. In den Vroegen morgen van gister trok een kleine, donkere wolk over de gemeente Zevenaar. Zij, die het opmerk ten vermoedden volstrekt niet dat het een onweersbui was, tot op eens een bliksemstraal zulks aanduidde; die enkele straal deodde eene koe van den land bouwer V. De politie heeft een inwoner dezer gemeente in arrest genomen, die ver dacht wordt te Zeist zich aan diefstal door insluiping, van horloges te hebben schuldig gemaakt. De vermiste horloges zijn mede hier in beslag genomen. Een linnenkoopman van verdacht allooi, die nog van het jaar 1888 om zijn bedrog iets had afterekenen werd mede bij zijn bezoek aan onze stad gearresteerd. Ter gisteren gehouden veemarkt, waren ongeveer 40 runderen aangevoerd. Guste koeien f130 a f170; kalfkoeien f180 a f230; kalfvaarzen f140 a f 160. De collecte ten behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft alhier opgebracht f89.94. Gedurende het Zomerseizoen van 1890 zullen op het terras der Buitensocieteit ïAmicitia" te Amersfoort des avonds de volgende muziekuitvoeringen plaats heb ben Kapelmeesters. Datums Muziekcorpsen de heeren; Zondag 8 Juni 5e Reg. Infant. G. C. van Aken Zondag '22 Juni le Reg. Hussaren. H. Kareis. Maandag 30 Juni 7e Reg. Infant. Joh. Zaagmans. Zondag 13 Juli 5e Reg. Infant. G. C. van Aken. Dinsdag 29 Juli d.d. Schutterij v. Utr. C. Coenen. Dinsdag 19 Aug. 3e Reg. Infant. Bouwman. Woensdag 27 Aug. 7e Reg. Infant. Joh. Zaagmans. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag, den 20. Mei 1890, des namiddags ten 1'/, ure. Punten van behandeling: 1. Ontwerp-besluiten tot af- en overschrij ving van posten op de gemeente-be- grooting voor 1889. 2. Ontwerp-besluiten tot af- en overschrij ving van posten op de begrooting der schutterij. 3. Voorstel van Burg. en Weth. ter voor ziening in het onderwijs aan de school 3e soort (Koningstraat) tengevolge van een aan het hoofd dier school verleend verlof. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot tijde lijke uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school, 3e soort, Koe straat. 5. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedden van tijdelijke onderwijzers. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver hooging der jaarwedden van den on derwijzer C. J. F. Prins en de onder wijzeres J. van Goor. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot het plaatsen van een pomp aan de »Groote Koppel." 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot be strating van een gedeelte van het sta tionsplein. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver betering van den toegang voor het vervoer der privaattonnen naar de schuit achter den Lievevrouwetoren. 333ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 14 en 16 Mei. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen Tan f 70 1266 3952 7426 7713 7777 11907 11943 13530 13567 13580 13652 en 14408. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1270 1300 6426 6435 7413 7420 7457 7470 7480 7703 7711 7800 11913 11919 11925 11929 11931 11939 11976 13502 13533 13560 13565 13582 13601 13605 13621 13650 13654 13667 14402 14428 en 14443. Volgende trekkingen geschieden 20 23, 2730 Mei en 3 -7 Juni. Behalve prijzen van f400, f200, f100 er. f 70 zijn nevens de premiën van f30.000 en f3.000 ingebleren: de hoofdprijzen van f 100.000, f 50.000 f25.000, f 10.000, f2.000, 3 van f1500 en 45 van f 1000. Loten zijn nog verkrijgbaar. Baarn. Het sanatorium is voor den tijd van het jaar reeds tamelijk druk be zocht. Men telt er reeds 20 patiënten. Bunschoten. De ansjovisvisscherij heeft de eerste dagen dezer week eene gunstige vangst opgeleverd. De bedrij vigheid bij de inleggers van die visch is groot en verschaft aan vele handen werk. Hoogland. Na het houden eener proefles, waarbij de Arrondissements- Schoolopziener en Burgemeester en Wet houders tegenwoordig waren, is de voor dracht voor den te benoemen onderwijzer opgemaakt. Zij bestaat uit de heeren D. Bos te Putten, J. de Bruyn te Rens- woude en K. In 't Veld te Nieuw-Beier- land. Stanley is door den lord mayor van Londen in Masion-House onthaald. Stan ley hield een rede, waarin hij voor het eerst over Emin-pacha sprak. Stanley vond het zeer natuurlijk, dat Emin bij de Duitschers in dienst was getreden. Engeland's belangen in Oost-Afrika zou den door den kolonialen ijver der Duit schers geen schade lijden. Integendeel achtte Stanley het optreden der Duitschers een zeer nuttigen prikkel voor de Engel- schen om ook bij de kolonisatie van Oost- en Midden-Afrika meer veerkracht te loonen. Ee>t Robinson Cinsoé. Te New-York werd eenige weken geleden door een Engelsch schip de Spaansche matroos Rodriguez aan wal gebracht, die acht jaren als schipbreukeling op een klein, onbewoond en hoogst zelden door zee varenden bezocht eiland, in de nabijheid van Santa-Cruz, had doorgebracht. In het begin twijfelde men aan de waarheid van hetgeen de man vertelde, maar een ingesteld onderzoek toonde aan, dat hij werkelijk tot de equipage van een schip had behoord, dat acht jaren geleden was vergaan. Rodriguez, die op verzoek zijner weduwe", die voor de tweede maal in het huwelijk trad, dood is verklaard, heeft thans van verscheiden zijden aan vragen gekregen om zijn lotgevallen in een boek te beschrijven. De schipbreukeling, die verklaard heeft nooit iets van een Robinson te hebben gehoord en dan ook niet lezen kan, ver telt nagenoeg dezelfde zaken als zijn be roemden voorganger, wiens geschiedenis zoo overbekend is. Ook hij heeft in een grot gewoond, terwijl hij zich met het vangen van vogels en visschen onledig hield. Toen hij gevonden werd, was hij ziek en zonder de hulp van de Engelsche matrozen, die hem aantroffen, terwijl hij naar drinkwater zocht, zou hij waar schijnlijk zijn gestorven. In Ohio, Pennsylvanië, Iowa, Indiana, Kansas en Noordelijk Missouri zijn Zater dag en Zondag op verschillende plaatsen verwoestingen door wervelstormen aan gericht. Te Akron, Ohio, werden meer dan 100 gebouwen geheel vernield en honderden beschadigdvijf menschen kwamen er om en twintig werden ge kwetst. Ook elders moeten menschen het leven hebben verloren. Met Sarah Bernhardt gaat het iets beter. Evenwel moet zij nog steeds het bed en volkomen rust houden. Het lin kerbeen, waarvan de bloedvaten ontsto ken zijn, is zeer gezwollen, maar de ont steking vermindert, zoodat de geneeshee- ren den toestand niet meer als gevaarlijk beschouwen. De ziekte is wel zeer pijn lijk, doch met rust en zorgvuldige ver pleging hopen de geneosheeren haar spoedig te doen herstellen. Levend begraven. Twee werklieden, die in een put te Mont-de-Marsan (Frank rijk) werkzaam waren, werden door een plotselinge instorting onder het zand be graven. Men heeft de ongelukkigen nog niet gevonden. Werkstaking van gaswerkers. Een Egyptische duisternis heerschte alomme. De winkels werden platgeloopen om kaar sen petroleum- en patentolielampen, welke jaar en dag eenzaam, verlaten en vergeten ergens in een hoek hadden lig gen treuren over den vooruitgang der wetenschap, die hen doemde tot niets doen, tot ledigheid des duivels oor kussen werden opgespoord, voorzich tig aangegrepen, van 't stof ontdaan, op gepoetst, gevuld en aangestoken en hun zwak schijnsel, dat niet bij machte was de kamer in al haar hoeken te verlich ten, vroolijkte eeriigszins de arme Ham burgers op. die voortkrioelden en woel den in 't duister met haat en woede in 't hart. De werklieden der gasfabriek hadden het werk gestaakt. Ongevoelig voor het lijden der arme Hamburgers hielden zij vol. De lange eenoogige retor ten hadden geen invloed meer op hen; de uitgebreide armen der gaskronen trok ken hen niet aanzij waren gevoelloos voor ieder hooger levensideaal en zwoe ren slechts bij hun beurs: Meer geld, anders geen licht! Minder werkuren, anders geen licht! En daar meer geld wegbleef, gelijk minder werkuren, kwam er geen licht en was alles duister ir Hamburg. Sedert Dinsdagavond half zeven, schijnt de levering van gas echter weer begonnen. Een merkwaardige armband. De Koningin van Engeland is in het bezit van een armband, die niet alleen uitmunt door kostbaarheid en sierlijke afwerking, maar ook eene bijzondere historische waarde heeft. De band, van het fijnste goud vervaardigd, bevat een viertal diamanten van het zuiverste water. Ko ning Karei I, die in 1649 onthoofd werd, was de bezitter van den grootsten steen; de tweede en derde behoorden tot de geliefkoosde juweelen van de ongeluk kige koningin Maria Antoinette, en de vierde, de schoonste van alle, sierde een maal het lelieblanke voorhoofd van Maria Sluart en werd later het eigendom van den onttroonden Joseph Bonaparte. Zou er wel één armband ter wereld gevonden worden, waaraan zulke bloedige herin neringen zijn verbonden als aan dien van koningin Victoria? Een jaloersch echtgenoot. Te Bois- Colombe (Frankrijk) heeft zich een ge val voorgedaan, dat geen onaardige scène in eer, kluchtspel zou vormen. Een echtgenoot, die sedert eenigen tijd grond meende te hebben, om zijne vrouw te wantrouwen, verzocht op een goeden dag den commissaris van politie hem te vergezellen naar de rue des Orties no. 113, om de schaamtelooze op heeterdaad te betrappen. Voor de deur der aangeduide woning gekomen, roept de commissaris met een stentorstem»In naam der wel, doe open!" Niemand in huis beweegt zich. Voorzichtigheidshalve had de commissaris een slotemaker medegenomen, die nu bevel ontving de deur open te breken. Dit geschiedde en men ging binnen om het huis tot in zijn diepste schuilhoeken te doorzoeken. Op de eerste verdieping stuitte men weder op een gesloten deur. Het duurde niet lang, of deze moest wij ken voor de loopers van den slotenmaker. Eindelijk had dan de beleedigde echt genoot zijn vrouw betrapt. Ze was daar verborgen achter een gordijn, met een man, haar minnaar Het gordijn wordt open geschoven en men vindt niet de viouw van den bedrogen echtgenoot, maar de echtgenoote van den slotenma ker, die van schrik zijn bos sleutels liet vallen. De ontknooping dezer geschiedenis wordt niet gemeld. Wit atlas Wanneer men wit atlas van vlekken wil zuiveren, dan neme men schoone witte watten, doope die in ver warmde spiritus en wrijve daarmee over de vlekken. Men kan niet alleen in een ommezien de vlekken verwijderen, maar ook vuil geworden atlas het aanzien van nieuw geven. Warme appelcompóte. Men schilt een pond appelen en snijdt ze, nadat men het klokhuis er uit heeft gehaald, in dikke schijven. Vervolgens doet men een ons boter in de pan, voegt er 2 ons sui ker, 2 eetlepels krenten, theelepel kaneel en het sap van een halven citroen bij, laat dat goed warm worden en legt dan de schijven er in, bakt ze zoo een weinig op en dient ze daarna op een platten schotel op; de saus wordt er warm overheen gegoten. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 2. Mei 1890, No. 3 N. M. S. (Provinciaalblad No. 37), Gelet op art. 139 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de nationale militie, Doen te weten, dat aan het gebouw de Manége alhier op Maandag, den 9. Juni aanstaande, 's voor-mid dags balftieu. door den Kolonel Militie-commissaris in de provincie Ulrech. zullen worden onderzocht alle in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie te land, die vóór 1 April 1890 in het genot van onbepaald verlof zijn ge steld, om het even of zij in den loop van dit jaar al dan niet tot opkomst onder de wapenen verplicht zijn, (met uitzondering alleen van hen die in Juni a. s. in werkelijken dienst moeten opko men), of wel tol vroegere lichtingen be- hooren en wegens latere inlijving of om andere redenen niet met de manschappen van de lichting waarvoor zij bij de militie dienen, ontslagen zijn. Burgemeester en Wethouders herinne ren belanghebbenden hunne verplichting om in uniform gekleed en voorzien van de kleedingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, van hun zak boekje en verlofpas, op tijd en plaats voormeld te verschijnen en maken hen tevens opmerkzaam op het bij de wet bepaalde dat het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht op de vei- lofgangers van toepassing zijn gedurende het onderzoek en in het algemeen wan neer dezen in uniform gekleed zijn. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 14. Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, De Secretaris, Weth., lo. Br. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 20. Mei aanstaande, des namiddags te halftwee. Amersfoort, den 16. Mei 1890. De Burgemeester voornoemd. W. A. CROOCKEWIT, Weth. I'. Br. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: S Mei, Jan, z. van Derk Mulder en Jaantje Hofland. 9 Mei, Janna Jacoba, d. van Frans Willem Meijer en Janna Jacoba van Someren. Aaltje, d. van Pie- ter Hageman en Catharina van den Hessen weg. Gijsbertha Geertraida, d. van Hijrnen van Surksum en Catharina Margaretha Kreij- kamp. 10 Mei, Dirk, z. van Itijndert van Bloemendal en Maartje van Boeijen. 11 Mei, Arnoldus, z. van Johannes van Koot en Cornelia Renes. Elbertns, z. van Lo- dewijk Arnoldus Lablans en Adriaua Meer- veld. Jacob, z. van Meijer Schreuders en Mietje Hilversum. 14 Mei, Catrina Maria Geertraida, d. van Johannes Termateu en Alijda van Ruitenbeek. Gehuwd: 14 Mei, IJsbrand Heere en Johanna Maria Blombergen. Overleden: 9 Mei, Adriana van Rij nen, 5 6 j. ongeh. Mietje van de Hoef, 44 j. ongeh. 10 Mei, Hendrik Ruigrok, 70 j. echtg. van Johanna Christina Stoof. Gijsbertus Kelder, 6 m. 11 Mei, Hen- drikus van Beek, 3 m. 12 Mei Theodo ras Meijer, 51 j. echtg. van Aaltje van Co- terlet. Bunschoten. Ondertrouwd: Peter Koelewijn en Rijkje Nieuwboer. Jan Beekhuis en Deli- aantje Veldhuizen. Gehuwd: Jan van de Goot en Teuntje Veldhuizen. Hoogland. Geboren: 9 Mei, Jannetje, d. van A. Huurdeman en J. van den Heuvel. 12 Mei, Helena Jacoba, d. van W. W. van Evers en M. van Kasbergen. Gehuwd: 14 Mei, J. van Tameleu en M. van Zoeren. Overleden: 10 Mei, E. van de Hoef oud 24 j. ongeh. 11 Mei G. van Wil genburg oud 45 j. echtg. van Joh. van de Pol. Woudenberg. Geboren: 8 Mei, Alberta Jacoba, d. van Hermanus Schimmel en Gijsje Floor. 10 Mei, Teunisje, d. van Cornelis Lokhorst en Ger- ritje Steenbeek. Ondertrouwd: 8 Mei, HendrikKoudijs, 23 j. en Gerrigje van Soest, 21 j. Overleden: 10 Mei, Neeltje Valken burg, 6 m. Lensden. Geboren: 8 Mei, Cornelis. z. van Cor nelis van de Craats en van Wijntje Brink. 10 Mei, Willem, z. van Jacobus Hartmanen van Hijltje Tijmese- 15 Mei, Lambertha, d. van Cornelis van Niouwenhuizen en vau Lnbbertha van Elten. Gehuwd: 14 Mei, Cornelis Eggenkamp wedr. van Jannetje van Asch, met Grietje Boersen. Stoutenburg. Overleden: 12 Mei, Jan van de Kooi, oud 4 m. Gevonden op den openbaren weg Een metalen rozenkrans in paarlsnoe- ren étui. Een linnen zakdoek. Een koperen broche met rood steentje. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 16 Mei 1890. Tarwe f Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen - Zand Hoendureieren - Boter Margarine Zoeteru. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen - Tamme Duiven Biggen Schrammen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Guste vaarzen 0.a f 0.— „- 0.— - 0— - 0— - 0— - 1.70 - per i hecto liter. O.—" 0.— 0.— 0.— 0.— 0.— 2.— 3 90 p lOOst. p. kilo. P- 0-— p.60„ 1.20 1.20 0. - per. stuk - 0.95 - 0.— - 0.— - 0.70 - 0.- - 0— - 0.40 - 0.80 - 0.— - 0.- - 0.— - 0— - 0.— - 0.— - 0.- 0.— - 0— - 0.— - 0.30 - 1.20 0.30 - 0.80 per paar. - 7.50 - 13.— - 20.-,,- 28.— - 0.— - 0.— -130.— -170. -180.-230.— -140.— -160.— o.-„. 0.- - 0.— - 0.— - 0— - 0.— Aangevoerd wareu ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; heet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappelen; 60 heet. Zand- aardappelen; 11000 stuks Hoendereieren stuks Eendeneieren; 1800 kilo Boter per stuk. Den 25 Mei hopen onze geliefde Ouders en hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- Klein- en Achter kleinkinderen. Amersfoort, Mei 1890. .y Den 26 Klei hopen onze geliefde Ouders hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwd en Kleinkinderen. 9$ Amersfoort, Mei 1890. Getrouwd J. J. BERENDS en S. VAN DER NEUT, die tevens namens wederzijdsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun' huwelijk ondervonden. V. Bodegraven, 16 Mei 1890. Voor de vele bewijzeafvan deel neming ontvangen bij het ovprlijdèg van hunne echtgenoote en moeda-, betuigen ondergeteekenden hunnen welgemeenden dank. Amersfoort. 16 Mei 1890. A. J. DE KOFF, Gep. Kolonel. CLASINA DE KOFF. De Opperwachtmeester Hoefsmid W. KAMERBEEK betuigt ook namens de familie zjjn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij gelegenheid van zijn zilveren Jubilé alsmede voor de prachtige souveniers hem aangeboden door H. H. Hoofd- en verdere officieren en onderofficieren. Amersfoort, 17 Mei 1890. Bij deze betuigen wij onzen har telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo van hier als van elders ondervonden bij de viering van ons 25-jarig huwelijksfeest. W. P. DIJKGRAAF en Echtgenoote Amersfoort, Mei 1890. op de Rrood- en Beschuitfabriek alhier. Goed schrijven en rekenen strekt zeer tot aanbeveling. Zich te vervoegen met getuigschriften enz., tusschen ÏO nur v.m. en 4 uur n.m. aan het Kantoor.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2