Advertentiën. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. Plaatselijke berichten. Ingezonden. Bij Koninklijk besluit is benoemd: bij het 1. reg. huzaren tot 1. luit. de 2. luit. G. J. A. baron van Hardenbroek van Ammerstol, van het corps. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulpkanto ren werd gedurende de maand Mei 1890: Ingelegd f7605.18; Terugbetaald f3546.64. Hel laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 2126. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat ingevolge Ko ninklijk Besluit dato 2 Mei j.l. No. 72, van af 1 Juli e. k. de rechtstreeksche levering door dit kantoor, van couranten en tijdschriften en hel plaatsen van ad- vertentiën alsmede het geven van Bus recht is vervallen. Echter wordt van af dat tijdstip van Rijkswege gelegenheid gegeven 1. tot het aan dit kantoor in ontvang nemen door of namens den geadresseerde, van de voor bem bestemde stukken te gen vooruitbetaling van f2,50 per kalen derkwartaal. Alleen voor couranten en gedrukte stukken tegen 75 ets per kwar taal. 2. tot het verkrijgen door tusschenkomst van dit kantoor, van abonnementen op Binnen- en Buitenlandsche Nieuwsbladen en tijdschriften mede tegen vooruitbeta ling van den daartoe bestemden prijs. Voor het verkrijgen van een en ander gelieve men zich voor het einde van de 3e. maand van elk kalender kwartaal en wat de Buitenlandsche Couranten enz. betreft, voor den 24e. van elke gemelde 3e. maand aan dit kantoor te vervoegen. Amersfoort, 10 Juni 1890, Re Directeur. C. SMITT. Jan. Het schijnt wel, dat Amersfoort in welvaart vooruit gaat. Piet. Ik heb anders nog al eens hoo- ren klagen. Waar mag jij dat schijnsel dan wel hebben waargenomen? J. Wel, dat is voor iedereen waar te nemen, als men van 't uiterlijke op het innerlijke mag besluiten. P. O ja? Maar dat mag nu niet altijd. Van mooie kleeren aan 't lijf of een mooien gevel voor 't huis mag men nog niet altijd besluiten op veel geld in kas. J. Misschien strekt het mooie uiterlijk om het crediet op te houden. P. Dan voert het des te spoediger tot een te kort, wantalsje voor f 100 mooie kleeren hebt gekocht, kan je niet zeggen, datje voor die som de waarde in huis hebt. J. Mogelijk ook is veler mooie kleedij een gevolg van de zucht om naar de rijken op te schuiven. P. Dat brengt r.og eerder naar den bodem van de geldkist. J. Wat zou er wel gebeuren, als alle menschen hunne zaken eens moesten vereffenen? P. Dat sommigen geen cent overhielden of voor een te kort kwamen te staan. J. Als dat dan komt van het voeren van een te hoogen staat, lijken zij wel gek. KERKNIEUWS Ned. Herv. gemeente Beroepen: naar Schalkwijk (toez.) de heer Chr. Broekhuizen, cand. te Neer bosch. Naar Langerak, Grijpskerke en Herwijnen, de heer P. v. Willemswaard, cand. te Schoonhoven. Naar Giessen en Rijswijk, de heer Th. G. C. Rapparl, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Oudelande, Ter Heijde en Uitwijk, de heer A. F. Ch. Pont, cand. te Utrecht. Voor Wouterswoude, Zou- telande en St. Anthoniepolder. de heer G. Boersma, cand. te Utrecht. Aangenomen: naar Hurwenen, de heer A. M. Bloem. cand. te Beekbergen. Zestal te Leiden: J. Bolkestein, te Ter Aar: W. Briët J.Pn., te Gorinchem C. J. Leenmans, te Overschie; P. S. Meer beek, te KethelM. J. Sanders, te Wou- brugge, en J. E. Snethlage, te Haarlem. Ghr. Ger. Kerk. Beroepen: r.aar Broek op Langen- dijk, ds. C. van Goor, Schiedam. Ned. Geref. gemeente (doleerende) Beroepen: naar Wageningen, ds. A. Middelkoop, te Nijkejk. Bedankt: voor Rotterdam, dr. G. van Goor, te Bunsehoten Voor Aarlander- veen (2e maal) ds. A. Middelkoop, te Nijkerk. Tweetal te Maassluis: J. J.A. Ploos van Amstel, te Reitsum, en G. J. Bar- ger, te Driebergen. Gepasseerde Donderdag verlieten 's mid dags twaalf uur een jongen van 10 en een meisje van 12 jaar de ouderlijke wo ning in de Steenstraat te Utrecht waar ze kort geleden van uit Amsterdam wo nen, onder voorgeven naar 't Hoogland te gaan. Ze kwamen niet spoedig terug en bleek alle onderzoek vruchteloos. Den volgenden morgen werden zij ech ter door de grootmoeder per trein van Amsterdam teruggebracht, waar ze den vorigen avond te elf uur waren aange komen. Niettegenstaande de jongen eenigszins gebrekkig ter been is, hadden zij de reis geheel te voet afgelegd en zonder eenig voedsel te hebben genoten. Volgens den Wetuer hoogleeraar Ru- dolf Falb, een bekend meteoroloog, kan men tegen den 17en van deze maand ernstige atmospherische storingen en aard- schuddingen verwachten. Waarschijnlijk zal de Etna omstreeks dien tijd in uit barsting zijn. Iets nieuw onder de zon. Ameri kanen zijn toch kranige figuren, origineel van het begin tot het einde. De inwoners van Chicago hadden tijdens de eerstvol gende wereldtentoonstelling gaarne een Eiffeltoren, indien de gedachte slechts origineel ware geweest. Nu echter ieder zich een Eiffeltoren kan voorstellen vindt een Chicago'ër het idéé een beetje »com- mun", niet Amerikaansch. In plaats van een Eiffeltoren gaat men in Chicago een huis bouwen van twaalf verdiepingen, dat in 't geheel ruim 12 millioen gulden zal kosten. Voor een paar dagen was te Stads kanaal een bruiloftspartij. Dat is nu niets bijzonders, maar wel is het opmerkelijk, dat alle mannelijke gasten op een na Jan, en alle aanwezige dames op een na Jantje heetten. De 75sfe verjaardag van het bekende bal, op den vóóravond van den slag van Waterloo zoo plotseling afgebroken, zal door de Engelsche ingezetenen te Brussel gevierd worden met een dansparlij en een feestmaal in de zaal, die men houdt voor de toen gebruikte, nu de graan schuur eener brouwerij in de bleeker- straat. Deze schuur zal vermoedelijk eer lang worden afgebroken. Op den 7, 8 en 9 September a. s. zal te Keulen I-et eerste internationale Con gres van Oud-Katholieken gehouden wor den. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Tan een kleine stad. Van een kleine stad (meester Penne- wip zou zeggen dat men hier zonder verandering van beteekenis ook stadje kon zeggen) heb ik de reeks korte arti keltjes gedoopt, waarvan ik u hier, waar de lezeres en lezer, het eerste ter lec ture aanbied. Ik begin met u mijn excuus over den titel te maken, maar ik heb geen beteren kunnen vinden: trouwens als men zoo'n verrassend warmen middag zich tot schrijven zet, staan onze hersens in den regel niet tot lang en nauwgezet onderzoek. Maar daar ben ik waarlijk ik zou zelf beginnen te gelooven dat ik niet alleen volgens geboorte Hollander ben met een praatje over 't weer begonnen en toch lag niets minder in mijn bedoe ling dan een meteorologische bespiegeling. (Mensch, zou mijn grootje zeggen, waar haal je 't woord van daan I) Id overwe ging nemende dat ik lang genoeg van des lezers geduld een gepast gebruik (of een minder gepast?) gemaakt heb, om niet beschuldigd te kunnen worden van «maar zoo met de deur in 'thuis te val len," zal ik maar beginnen met de Amers- foortsche ingezetenen geluk te wenschen met hun nieuw kinderziekenhuis, dat buiten de Slijkpoort (ik vraag wel excuus, aan den Arnhemschen weg) verrezen is. 't Gebouw ziet er netjes en smaakvol uit; van buiten ten minste, want van binnen heb ik het niet in oogenschouw genomen, 'k ben er wel geweest om toegang te verzoeken, die mij, ik haast mij dit er bij te voegen, dan ook bereid willig verleend werddoch aangezien ik mijn dame bij mij had, wie ik toch on mogelijk kon verzoeken een eindje rond te loopen tot de vm'nheer van de krant" het zaakje gezien had, en de concierge uitdrukkelijk verklaarde slechts mij alleen te mogen binnenlaten, ben ik met dank zegging voor de bewezen beleefdheid terug gegaan. Aan den hoofdingang, waar zich een hoopje belangstellenden in den letterlijken zin van 't woord verdrong, konden wij al evenmin tot ons doel ge raken. 't Wemelde er van vrouwen en kinde ren. De laatsten wisten zich voor aan te dringen en behoorden dus geregeld tot de tien gelukzaligen voor wie de deuren van het paradijs ontsloten werden. Een, niet geheel Hollandsche, beleefdheid be lette mi: te doen als zij en zoo komt het dat toen het klokje van vier sloeg, ik nog in blijde verwachting bij de stoep stond en voor den drempel, die mijn sterfelijke voeten niet mochten overschrij den. Ik haast mij hier bij te voegen dat wij dank zij de voorkomendheid der directie het gebouw ook inwendig bezichtigd hebben, en 't moet ons van 't hart dat we ons moeielijk iets zoo kost baars en fraais hadden kunnen voorstellen. Bij de Ainsterdamsche gasthuizen vergeleken, maakte dit dan ook een uitstekend effect. Met de verzuchting dat niets op aarde volmaakt is, noch volmaakt kan zijn en ik dus de directie V3n het kinderzieken huis niet al tc hard mocht vallen over de zeer gebrekkige maatregelen, welke door haar ten opzichte der belangstellende Amersfoortsche burgers genomen waren, begaf ik mij, verzadigd van zonnewarmte, stof en gedachten over al het schoone dat ik had kunnen genieten, naar huis. Over onvolmaaktheden gesproken, daar valt mij eene andere in, welke ik niet wil verzwijgen, vooral niet, omdat ze een zeer comische zijde heeft. Ik bedoel de zwem en badinrichting tusschen Kamppoort en Koningstraat. Naar de jongedames, die daar eenige oogenblikken iri het kalme beekwater rondspartelen, hengelteen knecht. Ik vraag uwaarom daar geen vrouw-mensch voor aangesteld? Ook ver neem ik dat een enkele maal andere heeren daar rondwandelen, zeker even als ik bij 't kinderziekenhuis ook be langstellenden. Zou 't niet veel eigenaar diger zijn de jongelui van gymnasium en hoogere burgerschool te inviteeren? 't Zou dunkt me een aesthetische les zijn waar ze met genoegen heengingen. Ik stel dien jongelui voor bij de directie der badinrichting een motie in dien geest in te dienenonvoordeelig zou 't niet zijn, daar ze 't zeker gratis wilden doen. HERMES. De Tabernakel. Ds. Schouten te Utrecht bezit reeds lang eene afbeelding van den tabernakel, dien de Israëlieten in de woestijn als een draagbaren tempel met zich voerden. Dit is een waar kunststuk, waaraan geen moeite of kosten gespaard zijn, om het zooveel mogelijk op het oorpronkelijk te doen gelijken. Bovendien bezit hij op kleiner schaal eene afbeelding van den tempel van Salomo en eene afbeelding van den tegenwoordigen toestand van den tempelberg met de moskee van Omar. Dit alles is gratis, behoudens eene liefde gave voor de armen en eene fooi voor den bediende, te bezichtigen, mits men te voren belet vrage, waarop men dan onderricht wordt aangaande dag en uur, waarop de bezichtiging plaats heeft. Hierdoor wordt bewerkt, dat er alsdan verscheidene menschen bijeen zijn, voor welke Ds. Schouten alles met de grootste welwillendheid en duidelijkheid verklaart. Deze door afbeeldsels opgehelderde ver klaring kan men als eene uitstekende voorlezing over Hebreeuwsche oudheden beschouwen, ook al oordeelt men wel licht anders dan de spreker over de be teekenis van den tabernakel. Ds. Schou ten toch is een sterk voorstander van de symbolische opvatting van den tabernakel zooals deze door den schrijver van den brief aan de Hebreeën geleerd wordt. Men kan alzoo zijn tabernakel met zijne verklaring ervan als een commentaar op den brief aan den Hebreeën beschouwen; en tevens, ofschoon dit niet uitdrukkelijk gezegd wordt, als een protest tegen de meening, dat het Christendom eene doch ter is van het Boeddhisrnus. Ook uil dit oogpunt beschouwd is het zeer aan te bevelen den tabernakel van Ds. Schouten te gaan bezien. Men zal er door versterkt worden in de overtuiging, dat het Chris tendom reeds ingewikkeld in den Israëlie- tischen godsdienst aanwezig was, en dat het dus onnoodig is Indischen invloed tot zijne verklaring te veronderstellen. M. de R Vriendelijk verzoekt de ondergetee- kende voor het onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad: Het bootjevaren is een zeer prettig vermaak en in den zomer wordt er door de Amersfoortsche jongelui dan ook druk gebruik van gemaakt. Ook jl. Zondag avond waren een viertal jongelingen aan het varen in de beek langs Amicitia, een drietal jonge dames, ook belust om een tochtje op het water mede te maken, verzochten aan de heeren of zij in moch ten stappen, hetgeen hun bereidwillig werd toegestaanachter Beekestein ge komen sloeg de boot door een onbekende oorzaak om en het zevental lag te water, doch door de flinke houding der roeiers werden de dames zeer spoedig op het droge gebracht, zoodat zij er met den schrik en een nat pak van vrij kwamen. Uw bij voorbaat dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij met achting Uw dw. Dienaar, E. H. L. Gevonden op den openbaren weg Een gouden broche. Een paarlmoeren manchetknoop. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Aangiften van vertrek uit en van vestiging in <le gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 27. Juli 1887, (Staatsblad No. 141), rege lende de verplichtiug der ingezetenen tot het doen vau aangifte voor de bevolkingsregisters Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aan gifte vau vertrek uit en van vestiging in de gemeente, en brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegd koninklijk besluit, welke luiden als volgt: 1. Zij die op den dag der volkstelling in den vreemde of in eene der koloniën of overzeesche bezittingen van het Rijk hebben vertoefd, geven binnen ééne maand na hunne terugkomst hiervan kennis aan het gemeentebestuur. 2. Zij die uit eene Nederlandsehe kolonie, eene overzeesche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het gemeen tebestuur, vergezeld van het gebruike lijke getuigschrift voor lien die uit de koloniën of bezittingen, van een pas poort of reis- en verblijfpas of andere door de politie deugdelijk erkende be wijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen ééne maand na hunue aankomst in de ge meente. 3. De kennisgeving in de twee vorige pun ten vermeld, gaat vergezeld van de noo- dige opgaven om in de bevolkingsregisters te worden ingeschreven. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Nederlandsehe ko lonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, doen hier van eene ver klaring aan het bestuur der gemeente, welke zij verlaten. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van het Rijk naar eene andere gemeente overbrengendoen hier van eene verklaring aan liet bestuur der gemeente die zij verlaten en waar in het bevolkingsregister zijn ingeschrevenmet opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuig schrift van verandering van werkelijke 6. Ter plaatsewaar zij hunne werkelijke woonplaats overbrengendoen zij uiterlijk binnen ééne maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuur met overlegging van het getuigschrift iu het vorige artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiter lijk binnen ééne maand kennis aan hel Gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennis geving geldt het bij sub 3 bepaald. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levende personenwanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestich ten en inrichtingen, niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag, waar personen, onder eenig be stuur samenwonen, geven maandelijks aan het Gemeentebestuur kennis van alle personen, die in de samenwoning zijn opgenomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer laugs een anderen weg dc vereischte kennis geving voor het bevolkingsregister ge daan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voor schriften is een ieder, door het Gemeen te bestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. 9. Overtreding dezer bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden.. Gedaan te Amersfoorf, den 9. Juni 1890. Burgermeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT. Weth. lo. Br De Secretaris W. L. SCHELTUS. Aangiften van verhuizing binnen de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Overwegende dat de bepalingen der door den gemeenteraad den 20. Mei 1862 vast gestelde verordening regelende de verplich ting tot het doen van aangifte van de ver huizingen binnen de gemeente, niet behoor lijk worden nageleefd; Herinnereu den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte van verhuizing bin nen de gemeente, en brengen daar toe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegde verordening, welke luiden als volgt: 1. De hoofden van huisgezinnen of afzon derlijk levende personen, binnen de ge meente van woning veranderde, zijn ver plicht daarvan binnen ééne maand ten raadhuize aan den Ambtenaar, belast met het bijhouden van het bevolkingsregister, aangifte te doen. 2. Zij die het voornemen hebben te kennen gegeven om de gemeente te verlaten, en dientengevolge een getuig schrift van verandering van werkelijke woonplaats hebben ontvangen, zijn ver plicht, indien zij van dat voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan den Ambtenaar, in art. 1 vermeld, binnen ééne maand na de dagteekening van het afgegeven getuigschrift, kennis te geven. 3. De overtreding van elke der bepalin gen van deze verordening wordt ge straft met eene geldboete van ten hoogste zet en gulden. Gedaan te Amersfoort, de 9. Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT, Wet. lo. Br. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Hiiismimmering. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Overwegende dat de wijkletters en nommers van perceelen in deze gemeente door de eigenaren niet in behoorlijken staat worden on derhouden Brengen bij deze in herinnering de deswege in het op den 2. Augustus 1856 afgekon digde Algemeen politie-reglement dezer ge meente voorkomende bepalingen, die luiden als volgt: 1. Binnen twee maanden na de invoering van deze verordening zullen de wijklet- ters en nommers, vauwege het gemeen tebestuur, duidelijk in zwarte olieverf aan de posten van de hoofdingangen der gebouwen en getimmerten geplaatst worden, en zullen zij verder, te allen tijde, door de eigenaars in behoorlijken staat moeten onderhouden worden. 2. Wanneer, door aanbouw of verandering van gebouwen, vermeerdering of ver mindering van perceelen plaats heeft, zal de eigenaar, na afloop daarvau, binnen acht dageu, ter Secretarie der gemeente hiervan kennis geven, opdat de vereischte wijziging in de huisnummers kunne gemaakt worden. 3. Elke overtreding van of weigering van voldoening aan eene dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste zeven gnlden. Burgemeester en Wethouders noodi- gen de betrokkenen uit, aan voormelde be palingen gevolg te geven, teneinde zich te vrijwaren voor uadeelige gevolgen die uit het constateeren van overtredingen bij het nazien van de huisuum- niering, waarmede eerstdaags zal worden aangevangen, zouden kunnen voortvloeien. Gedaan te Amersfoort, den 9. Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. I)e BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan S. II. van Beek en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene Slachterij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Bloemen- dalsche binnenpoort, wijk F, no. 566, ka dastraal bekend ouder sectie E, no. 2560. Amersfoort, den 10. Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter ken nis vau het publiek, dat door hen aan A. Heere en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene koper en blikslagerij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Muurhuizen, wijk F. no. 507, kadastraal bekend onder sectie E. no. 706. Amersfoort, den 10. Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT, Weth. Lo. Br. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Na een langdurig, geduldig len smartvol lyden, tijdig voorzien I van de H. -Sacrementen der ster- I venden, pverleed beden onze ge- I liefde Vatjer en behuwd-Vader, de HeerWENCESLAUS HENDRIKUS JOANNES VERJVIOLEN.inden ouder- I dom van ruimt 69 jaar. M. H. T. YERMOLEN. M. H. VERMOLEN—Koiil. R. W. DE JONG. R. OL. DE JONGVermolen. Amersfoort, 7 Juni 1890.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2