Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Regeling van den Krijgsdienst. De Regeeringsvoorstellen omtrent de regeling der levende stiijdkracbten zijn gisteren pnbliek geworden. In het kort komen ze hierop neer: De hoofdbeginselen der wet zijn uit breiding der legersterkte tot 115,000 man met een legerreserve van 50,000 man dienstvervanging of ruiling is alleen toe gelaten voor een dienstplichtige ter wis seling "met zijn broeder; persoonlijke vervulling van den dienstplicht is hoofd vereischte; de duur van den dienstplicht voor zeedienstplichtigen Is 11, voor land dienstplichtigen 13 jaar, ongerekend de verplichte dienst bij den landstorm voor alle weerbare mannen. De schutterij wordt afgeschaft. De te oefenen dienstplichtigen worden aangewezen! 1. ter inlijving bij zeemacht of ter volledige oefening bij het leger 2. voor korte oefening bij de depöttroe- pen3. voor aanvullingsreserve, en 4. voor vervulling van de verplichtingen door vrijgestelden van den dienst der zee en landmacht. De oproeping voor de drie eerste cate gorieën is door loting te bepalen. Het aantal jaarlijks te oefenen dienstplicht gen der landmacht wordt gesteld op een maximum van 13,200, bij de zeemacht 600 en voor korte oefening 2500, totaal 16,300- De duur van het eerste verblijf onder de wapenen tot volledige oefening be draagt voor de onbereden korpsen een jaar; voor de bereden l'/t jaar; voor korte oefening drie maanden. Voor de zeemacht worden herhalingsoefeningen voorgesteld. Een reserve voor de actieve zeemacht wordt onder den naam van zeeweer in gesteld. Voor de landweer worden voor 5 jaar de dienstplichtigen na volbrachten diensttijd aangewezen, georganiseerd zoo danig, dat zij spoedig aan de landsver dediging kunnen deelnemen. Ongeveer Vs van de landweerbataljons wordt jaarlijks geoefend in een kamp. De verplichtingen van niet-ingelijfden be staan in verplegings en transpoi tdiensten en bouwwerkzaamheden. De dienst bij den landstorm duurt tot het 40e jaar en wordt eerst verplichtend bij vijandelijken inval, als alle andere troepenmachten onder de wapenen zijn geroepen. De jaarlijksche kosten der nieuwe regeling zijngeraamd fl,150,500 Studenten in de godgeleerdheid en R. K. ordebroeders worden tijdelijk of voor al tijd van den dienst vrijgesteldde vrij stelling van den eer.igen zoon blijft ge handhaafd, die van kostwinners en we- duwnaren met éen of meer kinderen en van gehuwden voorgesteld. Ontheffing en uitstel van werkelijken dienst wordt ver leend in het belang van wetenschap en kunst. De jaarlijksche hoogere kosten der legerregeüng bedragen wel f1,150,500, doch feitelijk f 1,322,500, als de kosten voor de schutterijen ir. mindering komen Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben de besturen der gemeenten, waar huwelijken op Zondag worden vol trokken, uitgenoodigd daarvoor een an deren dag te bestemmen. Uit het overzicht van de geboor ten en sterften over Januari jl-, de maand waarin de influenza hier te lande de meeste slachtoffers heeft gemaakt een overzicht, dezer dagen St.-Ct. medege deeld, blijkt dat de sterfte over het geheele land in Januari aanzienlijk groo- ter was dan in vorige jaren. Van 1881 1889 was zij met de levenloos aangegeven gemiddeld ongeveer 23 op de 1000 inge zetenen per jaar. Het getal inschrijvin gen in de sterfte-registers in Januari 1890 bedroeg 12388 (waarbij 720 levenloos aangegeven), gelijkstaande met 32 op de 1000 inwoners. Het hoogste verhoudingscijfer, vindt men voor Leeuwarden 49,21dan volgen Deventer met 47.46, Amsterdam met 42.12, Schiedam 44,58, Kampen 42,24. in de rede. «Neen, ik ben niet uitermate beschaafd, volstrekt niet. Het eenige wat mij onderscheidt is, dat ik meer heb gevoeld en over meer heb nagadacht dan bij de meeste meisjes en vrouwen het geval is en daartoe had ik immers allen tijd; Ik geloof inderdaad niet dat ik voor of door mij zelve iets degelijks zou kun nen doen. In een opzicht geloof ik ech ter, dat onze lieve Heer zich heeft ver gist, namelijk daarin, dat Hij mij geen kind heeft gegeven. Ik weet zeker dat ik in staat zou zijn een zoon op te voe den, zijn ontwikkeling te leiden. Zoolang Robert leefde had ik ook nog iets waar voor ik leefde, althans eenige afleiding voor mijn geest. Nu is mij niets overge bleven, dan eene ledige tijdruimte en, geloot mij, ledigheid is een hel I" eindigde zij op hartstochtelijk fluisterenden toon. Hij schrikte bij hare woorden en zag haar angstig aan. «Begrijp-je het niet, dat ledigheid hel moet zijn?" vroeg zij somber. «Wat versta je onder ledigheid?" «Allerlei" antwoordde zij en vervolgde toen langzaam en dralende: «Daar is een ledigheid van het harten eene le digheid van een nietsbeduidend leven Jareu kunnen verloopen eer wij die vat ten het hoort er nu eenmaal zoo bij Maar" en thans sprak zij weer vuriger Hoorn 41,98 Rotterdam 40,68 en Dor drecht 40.30. De andere opgenoemdegroote gemeenten en de geheele provinciën ble ven beneden de 40. Slechts enkele waren beneden de 20, nl. Assen 15,36, Franbker 16,66, Harlingen 17,08. Bij de verschillende «oorzaken van den dood" vindt men bijacute ziekten der ademhalingswerktuigen, afzonderlijk opge geven het getal overledenen aan influenza, ten getale van 761 op 2268. Over een geheel jaar zou dit cijfer 27216 uitma ken; in het jaar 1888 overleden aan die acute ziekten 11549, dus veel minder dan de helft. Een ingezetene uit Harlingen zond het volgend adres aan den minister van justitie: «Excellentie! Geeft te kennen de ondergeteekende, dat hij zich genood zaakt ziet door deze tot u te komen tengevolge van die ongelukkige wetten in 't leven geroepen door buitengewoon heldere, verstandige mannen van betee- kenis. Het geldt hier de arbeidswet, Adressant is van beroep bierhandelaar hij vraagt dispensatie aan voor oud 14 jaar, om des Zondags vóór kerktijd bier bij de clientèle te mogen rond brengen, daar genoemdehet brood moet verdienen voor een groot gezin en bij afwijzing dezes verlies zou lijden. Ondergeteekende verzoekt dat uwe Excel lentie wil bevorderen, dat deze wet wordt gewijzigd, daar het ondoenlijk is zulk eene wet na te komen, verzoekende vriendelijk van dit schrijven nota te ne men, omdat het verzoek op goeden grond berust en de feiten in waarheid bestaan. Hiermede heb ik de eer te zijn uw onder danige dienaar." (Volgt deonderteekening). Op dit adres kwam een paar dagen daarna reeds een gunstig antwoord Adressant werd ten gemeentehuize ont boden en hem daar medegedeeld, dat de Minister boodschappen doen niet on der arbeid rangschikte en dus het rond brengen van bier in strijd met het geen de plaatselijke autoriteit van de zaak dacht mocht geschieden. De heeren Sinit, Eloff en eenige jongelieden, die dezer dagen uit Pretoria te 's H3ge waren aangekomen, vertrok ken Zaterdag naar Doetinchem. De jon gelieden zullen te Doetinchem blijven om aldaar hun opleiding te ontvangen. Nijmegen iu Feestdos. De intocht van Karei V. Gisteren 1 Juli was de lang verbeide dag voor den historischen optocht der Leid sche studenten aangebroken. De keizer stad was geheel in feestdos, van alle ge bouwen wapperde onze geliefde driekleur, of de kleuren van Waldeck Pyrrnont. Aan vele woningen waren versieringen groen en bloemen aangebracht. Duizenden en duizenden menschen bewogen zich langs de straten, of hadden plaats geno men voor ramen en andere gelegenheden waarvoor hooge sommen werden betaald, om de optocht, maar vooral om H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina te kunnen zien en begroeten. Te één ure stoomde de extratrein, waarin de koninklijke bezoekers metfl.D. gevolg, Nijmegens veste binnen. Een eerecompagnie van de schutterij en van het 5e reg. infanterie met de stafmuziek was op het perron om de vorstelijke personen de verschuldigde eer te brengen. Na ontvangst op het perron door de admi nistratie, begaf H. M. en de Prinses zich naar de gereedstaande hofrijtuigen en werden zij begroet door een onafzienbare menigte. Het hofrijtuig waarjn de koninklijke bezoekers gezeten waren was bespannen met vier paarden bereden door Jockey,s in het wit gekleed, een voorrijder ging de caleche vooraf terwijl het gevolg in drie hofrijtuigen volgde. De burgemeester in ambtsgewaad en de eerewacht reden voorop. De geweldige regenbui die zich bij het begin van den tocht ontlastte, noopte de vorstelijke bezoekers zich een korten tijd «als het uur slaat, waarop wij haar op merken waarin wij de holheid in ons en den vollen rijkdom in het leven rondom ons, leeren verstaan dan wordt die ledigheid een pijn en wel de ergste van alle pijnen Zij zweeg. Met het hoofd vooroverge bogen en neergeslagen oogen zat zij on bewegelijk maar zijn blikken bleven gloeiend op haar rusten. Geen van beide kon spreken. De eene minuut na de an dere verliep, tot zij beiden deze stilte als eene beloovering gevoelden, die hun tot elkander bracht en die zij moesten afschudden. Zij stond snel op. Thans scheen de sluier wederom over haar gelaat en we zen te zijn neergelatende vrouw van de wereld, met al haar onverschillige be leefdheid, was teruggekeerd. De shawl, die zij straks had gedragen, was van hare schouders gegleden en zoo trad haar buigzame, veerkrachtige figuur duidelijk in het witte maanlicht te voorschijn. «Laat ons naar huis gaan" zeide zij bedaard, terwijl zij zich even uitstrekte en den warmen doek weer omdeed, «de avondlucht wordt wel wat koel." Hij stond op en liep naast haar, huis waarts. Zij gingen door het bosch Hier en daar was het pad te smal om naast elkander te kunnen loepen. Eens strui- j op te houden in den woning van den burgemeester, waarna de tocht werd voortgezet naar het stadhuis, alwaar de vorstelijke personen door den burgemeester en den gemeenteraad werden verwelkomd. Daarna reden H. M. en H. K. H. weder naar de woning van den burgemeester om de historischen optocht te kunnen zien voorbijtrekken. Na nog een kort verblijf in de woning van den burgemeester reden de koninklijke bezoekers naar het Valkhof en woonden daar in de voor hun opgerichte ko ninklijke loges, de receptie van den burg graaf van Nijmegen bij. Er heerschte veel geestdrift onder het publiek, de gecostumeerde werden luide toegejuigt vooral Keizer Karei. De regelingscommissie te Nijmegen verdient zeker den dank der burgerij voor de flinke maatregelen door hun go- nomen, waardoor alles in de beste orde afliep. Donderdag 10 Juli a. s. zal in het Seminarium der Oud-Katholieken alhier 's morgens om 10 uur de jaarlijksche prys- uitdeeling plaats hebben. De kapitein A. R. Krayenhoff van de Leur, van het 5e regiment infanterie, thans alhier in garnizoen, is met ingang van l Januari 1891 benoemd tot hoofd van onderwijs aan de K. M. Academie te Breda. In het koffiehuis «de Arend" werd gisterenavond de vraag besproken, of men ook eenige festiviteit hebben zou, bij de terugkomst van den Burgemeester: Men was daar in beginsel voor, doch zal er van de zaak, naar we uit goeden bron vernemen, wel niet komen, omdat men niet slagen kon in het tot stand brengen eener goede commissie van uitvoering. Men hoopt, dat nu de burgerij hare be langstelling tonen zal in de behouden terugkomst van den Burgemeester en diens Echtgenoote door de vlaggen te ontplooien. Lijst der brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Juni 1890. 1. H. Chris Amsterdam. 2. A. Mol. 3. C. A. Wolters Muiderberg. 4. G. de Haan Surhuistervëen. 5. W. hebers Briefkaart. 1. H. Simmer-link Duitschland. 1. H. Smink Carlsruhe. In de navolgende strafzaken, voor acht dagen behandeld door de rechtbank te Utrecht werd Maandagmorgen o. m. uitspraak gedaan. J. S., won. te Amersfoort, thans te Utrecht in verzekerde bewaring, bekl. van diefstal van 3 horloges (2 zilveren en 1 nikkel) uit den winkel en ten nadeele van J. L. W., te Zeist op 5 Mei jl. ge pleegd; veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden met aftrek van eene maand prevent, hechtenis. H. H. won. te Bunschoten, bekl. van mishandeling van een ambtenaar gedu rende de rechtmatige uitoefening zijner bediening, aldaar op 19 Mei jl. gepleegd; veroordeeld tot acht dagen gevangenis straf. J. S., huisvr. van H. K., won. te Amers foort, thans in verzekerde bewaring, bekl. van diefstal van een emmer van het erf en ten nadeele van G. V. bij herhaling van dit misdrijf, te Amersfoort en land- looperij, te Soest in Mei jl. gepleegd hierna terecht staande, bleek eene reci- diviste te zijn, als reeds vroeger, wegens diefstal veroordeeld zijnde, terwijl zij nu op nieuw van misdaad beschuldigd was en door de politie in dronken toestand zonder middel van bestaan onder Soest was aangetroffen. kelde zij over een wortel en als Melcher, die achter haar ging, haar niet had opge vangen, zou zij gevallen zijn. Een gloeiend rood bedekte hare wangen: zij maakte zich snel uit zijn arm los en vergat in haar verlegenheid om hem een woord van dank voor zijne hulp te zeggen. «Heb je inderdaad niets meer gecom poneerd vroeg zij, nadat zij een poos over onverschillige onderwerpen hadden ge sproken. «Welzeker, en heel wat, in klad na tuurlijk. Ik hen voortdurend aan het componeeren. Op dit oogenblik hoor ik eene verrukkelijke melodie, maar het kan zeer wel zijn, dat die weer verdwenen is, eer ik haar duidelijk in mij heb op genomen. Eenige dingen heb ik opge schreven, rnaar ik geloof niet, dat daar iets bij is wat de moeite loont het je te laten zien. Morgen zal ik je iets brengen om door te loopen, wat misschien iels goeds zal worden «Zal worden? is het dan nog niet af?" Ik zeide daareven immers, dat ik een schoon lied hoorde? Dat wil ik opschrij ven en uitwerken, zoodra ik tehuis kom." Gelukkige! Je kan op die wijze uit drukking geven aan wat daar in je om gaat! Ik begrijp niet waarom ik het niet kan; ik geloof, dat ik even muziekaal ben als gy, maar ik mis een zeker iets Bekl. van 'tstelen van een pasgewas sen boezelaar, ontkende zij dat; wel had zij dienzelfden dag een nog vochtige boe zelaar ten verkoop aangeboden, maar dit was er een van haarzelve geweest, dien zij toevallig pas gewassen had. Den diefstal van een emmer op een Zondag morgen, terwijl de eigenaars naar de kerk waren, bekende zij. Tegen haar werd geeischt een gevan genisstraf voor den tijd van zes maanden, en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van drie jaar. De ambtshalve aan bekl. toegevoegde veidediger mr. D. Bastei t, erkende met den off. van justitie de onverbeterlijkheid van bekl. en zag er met den ambtenaar iets goeds in, dat zjj door opsluiting en opzending naar «de kolonie" eenigen tijd zou ontrukt worden aan hare gewone omgeving, hetgeen een middel zou kun nen zijn om haar te genezen van hare drankzucht. H. V., een burger, en K. W. L. G. en N. M. C. J. G., twee militairen, die nende bij 't escadron ordonnancen, te Amersfoort in garnizoen, alle drie daar wonende, waren bekl. van onderlinge vechtpartij, aldaar gepleegd. Bij eene nachtelijke ontmoeting waren zij hand gemeen geraakt, natuurlijk onder invloed van sterkendrank, waarbij V. eene belang rijke, maar niet gevaarlijke hoofdwonde had opgeloopen, waarvoor hij in de po litiewacht te Amersfoort behandeld is geworden door den deskundige Morren, aldaar. Nadat eenige getuigen verklaringen hadden afgelegd omtrent dit nachtelijk tafreel, waaruit bleek, dat de drankdui vel door kleine oorzaken weer ernstige gevolgen had te weeg gebracht, stelde de ambtenaar van het O. M. als eisch tegen H. V. gevangenisstraf van acht dagen, tegen IC. W L. G. van veertien dagen en tegen N. M. C. J. G. van zes weken. H. O. en J. v. V., beiden won. te Amersfoort, bekl. van Strooperij van heide plaggen met behulp van een voertuig, al daar op 22 Mei jl. gepleegd De tegen hen gestelde eisch luidde: legen H. O. een geldboete van f 12, subs. 6 dagen hechtenis, J. v. V. vrijspraak. En eveneens van eene dergelijke daad was bekl. E. H. mede won. te Amersfoort en wel van strooperij van mos en spar appelen met een voertuig, alsboven. Tegen dezen werd gevorderd6 dagen gevangenisstraf. Jan. Heb je al gezien, dat de bijzon dere scholen hier aardig vergroot worden, nu zij rijkssubsidie krijgen? Piet. Maar de bloei dier scholen is niet alleen aan de staatshulp toe te schrijven. J. Dat zal wel. De voorstanders van die scholen ijveren er hard voor P. En dan is de Bijzondere school voor Chr. Nat. onderwijs zeer in de hand ge werkt door de regeling van het open baar lager onderwijs hier ter stede. J. Hoe zoo? P. Wel, je weet, dat veel neringdoenden het noodig vinden om hun kinderen wat Fransch te laten leeren. J. Dat weet ik. P. Welnu, het zij omdat anderen dat verkeerd vonden, hetzij om de openbare school 1ste soort voor jongens meer te bevolken, waar voor een leerling ƒ40 be taald moet worden, als hij bij degewone vak ken ook Fransch leert, hetzij om een reden, die ik niet ken eenige jaren geleden is het Fransch geschrapt op de openbaare school 2de soort. J. O, ja?Zoo nu begrijp ik, waarom veel ouders, die de antirevolutionaire richting niet zijn toegedaan, hun kinderen naai de Bijz. school voor Chr. Nat. onderwijs Ik mis ook iets; mij ontbreekt ook een zeer gewichtig iets; dat zal je begrijpen, als ik je herinner, dat ik in de laatste tien jaren geen noot op het papier heb gezet" barstte Melchel® uit, tot ik eindelijk dezer dagen Zij gaf geen antwoord. Hij naderde telkens weer dat gevaarlijke punt, maar zij veinsde dit niet op te merken. Melcher bracht mevrouw Ornfelt niet geheel tot aan hare woning; zij had ka mers vlak naast het Kurhaus, en toen zij aan den boschrand waren gekomen narnen zij afscheid instinctmatig vreesden beiden door dezen of genen der badgasten samen in den maneschijn wandelend, te worden gezien. Mathilde woonde alleen en men had er reeds dikwijls in afkeurenden zin over gesproken, dat een jonge, dertigjarige vrouw alleen, zonder andere dame reisde. Maar mevrouw Ornfelt had altijd haar eigen zin gevolgd de zwakheid van haar man had die neiging in de laatste jaren nog doen toenemen zij had geen «oudere dame" voor haar bescherming noodig, en over het algemeen stoorde zij zich bijzonder weinig aan de praatjes der menschen. «Goeden nacht, mevrouw Ornfelt" zejjg Melcher, toen zij onder de boomen u;t traden. «Dank voor dit uur ik zal ^et nooit vergeten" voegde hij er by en sturen. Zij kunnen daar voor minder geld in dezelfde vakken onderwijs krijgen als op de openbare school 1ste soort. ZExc. de Commissaris des Koningsin deze provincie zal aanst. Vrijdag 4 Juli de gemeenten Baarn en Eemnes bezoeken. Hilversum. In eene bijeenkomst van ongeveer 300 mannelijke parochianen is bij acclamatie besloten om algemeen ver- eenigd en krachtig aaneengesloten de mogelijkheid te beproeven om minstens met de nieuwe r. k. kerk ook het front plan f232.te doen uitvoeren. Het kerkbestuur heeft geen vergunning om meer dan f200.000 te besteden voor den bouw. Voor het front met doopkapel, cate- chismuslocaal en den toren tot 3 jmeter boven de kruin der kerk is door den aannemer ingeschreven voor 48 mille. De globale schatting van den geheelen toren bovendien is geraamd op f25.000, tengevolge waarvan voor de uitvoering van het geheele plan, behalve het nu reeds aangenomen werk, f75.000 ver- eisc-ht wordt voor den aannemer. Om dit bedrag af te lossen in 10 jaren en gedurende dit tijdvak de rente te be talen, is de kapitale som van f91.500 noodig. Ten einde aan deze som te ge raken, is eene circulaire aan de parochi anen gericht om hen op te wekken voor het jaarlijksch bedrag, hiervoor benoo- gigd, aan wekelijksche bijdragen in te schrijven. KERKNIEUWS Ned. Herv. gemeente Beroepen: Naar Ureterp, H. L. Knip huizen, cand. te Abbekerk. Naar Ter- wispel, L. J. van Hoorn, te Scherpenzeel. Naar Vlaardingen, H. ten Kate, te Harderwijk. Naar Gorredijk, D. H. Thoden van Velzen, te Surhuisterveen. Naar Tjamsweer, H. van de Brink, te Oosterbierum. Naar Maassluis, H. ten Kate te Harderwijk. Bedankt: Voor Wirdum, door G. Salo mons, te Nieuwe-Pekela. Ned. Geref. gemeente [doleerende) Beroepen: Naar Kollum, W. Mulder Jr., te Harderwijk. Bedankt: Voor Vlaardingen, door J J. A. Ploos van Amstel, te Reitsum. Ghr. Ger. Kerk. Beroepen: Naar Ierseke, E. Kropveld, te Alblasserdam c. a. Bedankt: Voor Wissekerke c. a. door J. W. Gunst, te Brouwershaven. Een tijdelijk werkman van den heer S., aan den Koepoortsweg te Hoorn, had Zaterdag, toen hij met nog een ander het gras van een stuk land maaide, het ongeluk op een der zeisen te vallen, ten gevolge waarvan hem het dijbeen gedeel telijk werd afgesneden. Nadat hem heel kundige hulp was geboden, is hij naar het Stedelijk Ziekenhuis overgebracht, waar hij voorloopig verpleegd zal worden. Hij behoort tot een der uit het O. van Overijsel afkomstige «maaiers", die in deze dagen als naar gewoonte zich in Noord-Holland bevinden, waar zij in be trekkelijk korten tijd een aardig sommetje verdienen. Men schrijft aan het Dgbl. r. Ned. Ongeveer vier jaar geleden kwamen in de diepe spoorgracht achter het station te Hoogezand twee personen op raadsel achtige wijze om het leven. De justitie bemoeide zich met de zaak, maar kon de ware daders niet aanwijzen. Thans schijnt er licht in deze duistere zaak te zijn gekomen. stak haar zijne hand toe. «Dank je" antwoordde zij stroef. «Het is mij zeer aangenaam geweestNa eene lichte buiging snelde zij naar huis. Melcher bleef in de schaduw achter; hij zag haar na. Eens stond zij even stil en scheen om te zien. Hij werd onrustig. In zijn verbeelding volgde hij haar het kie zelpad over, de trap op Zijne polsen joegen; het scheen hem toe, dat de maan een ongewonen glans verspreidde, een warmen gloed. Hij kon het hier niet langer uithou den. Hij knoopte zijn jas dicht de nachtlucht deed hem plotseling huiveren en met overhaaste stappen liep hij huis waarts. Den volgenden morgen stelde Melcher haar het lied, dat hij in den nacht had gecomponeerd, ter hand. De tekst bestond uit het eindcouplet van een sonnet, van Nicander: «Vidi 1'Italia; anch io: posse, partire Uu tal dolore benche crudel mipiace Vidi Virginia ancer posso morire," en de muziek was, in overeenstem ming met deze woorden, smachtend, ver twijfelend, hopeloos. Mathilde zong het lied door en las daarna zacht en langzaam den text. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2