NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. ANKARSTROM. No. 61. Woensdag 30 Juli 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. IMEBSFOOHTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In het II. Juli-nummer van „De Stem der Liefde" komen treffende ge dichtregelen voor, van onzen hoogge achte stadgenoot, den oud-Prof. Dr. J. J. P. Valeton, uitgesproken op de Alg. Verg. der Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, gehouden te Zeist in Juni jl., welke wij, om de strekking, in onze kolommen overnemen. Sclnidt af het jnk. Schudt af het juk, verbreekt de banden, Waarin gij nog steeds ligt gekneld, Gij, vrij gevochten Nederlanden, Nooit zwak of laf op 't oorlogsveld. En zoudt gij dan in deze dagen Nog 't juk der schande blijven dragen, Beheerschtdoorgeestverdoovend vocht? Neen, nimmer, nimmer Neerlands zonen 1 Laat ons naijvrig ons betoonen Op vrijheid, eens zoo duur gekochtl Of is 't geen juk, of is 't geen schande, Dat alcohol van 't wiegjen af, Elk, rijk of arm, in heel den lande Verzeilen moet tot aan het graf? Bij ieder feest, op alle tijden, Het zij van droefheid of verblijden. Wordt men met alcohol begroet. Waarheen men immer de oogen wende, Daar treèn, o bron van diepe ellende! Ons sterke dranken tegemoet. 't Is waar, die dranken te bereiden Schijnt velen aanbevelenswaard, Daar zij tot drukken handel leiden Met volken tot aan 't eind der aard. Maar weten zij, dat juist dat voordeel Hun eenmaal strekken zal ten oordeel, Hoe sterk het ook zij aangegroeid? Hoe zal 'teens klinken in hunne ooren, Als zij den vloek der volken hooren, Die door hun gif zijn uitgeroeid 1 Stijgt niet reeds nu van alle zijden, Een vloekkreet over 't helsche vocht, Uit al het namelooze lijden Dat alcohol steeds heeft gewrocht? 't Zijn vaders, moeders, kind'ren, vrouwen, Gedompeld in verdriet en rouwen, 'tls armoê, krankheid, harteleed, 't Is twist en tweedracht, huiskrakeelen, 't Zijn hartverscheurende tooneelen, 't Zijn euveldaden, gruwlijk wreed. Aanschouwt dien mensch wien eind'lijk ('t drinken, Van 't dood'lijk gif den ed'len geest Benevelde en hem weg deed zinken Tot lager nog dan het beest. Wat is zijn houding krom gebogen 1 Wat staren wezenloos zijne oogen 1 Wat bitt're zielsangst grijpt hem aan Hoe siddert hij op al zijn wegen! Wat schrik'lijk monster grijnst hem tegen, Slachtoffer van den dronkaardswaan Ach, opent, opent toch uwe oogen, Mijn Vaderland, wees niet meer blind Gij zijt een speelbal van de logen, Zoolang ge in drank iets heilzaams vindt. Erkent toch, dat wanneer de zinnen 't Bedwelmend vocht blijven beminnen, De Booze Geest zelf er in blaakt! En wij, mijn vrienden, laat ons kampen Met die ellendigste aller rampen, Tot Nederland zij vrijgemaakt 1 Onder meer, komt nog in het zelfde nummer het navolgende voor: Drankgebruik in Nederland in 1889. Wij brengen de officiëele cijfers, ons welwillend medegedeeld, ter kennis van de lezers van De Stem der Liefde. Zegt ze voort De ontvangeg accijns over het geheele Rijk bedraagt aan Gedistilleerd (binnen en buitenlandsch) 23 819.192. Wijn1.795.142. Bier (bisnenlandsch)975.124. Te zamen 26.590.458. Deze accijns vertegenwoordigen de vol gende hoeveelheden in liters: Gedistilleerd39.698.600 liters. Wijn8.975.700 Bier156.179.800 By het laatste, het binnenlandsch bier, is nog toe te voegen aan ingevoerd bier. 3.164.600 Te zamen 208.018.700 liters. Twee-honderd-acht-nüllioen achttien duizend zevenhonderd liters zijn alzoo ongeveer verbruikt in één jaar door een bevolking van vier-en-een-half millioen zielen. Dat is per hoofd (bij benadering) aan DOOR Mr. William 3. ten Hoet. Aan Wolfgang. 3) Eerst als recitatief, in sombere klan ken, die uit het geestenrijk schenen her te stammen, riep ze de oude, bezielde Barda's in herinnering, die in deze zelfde hal wellicht eenmaal gezongen hadden, óók bij hun harpen van toen ....dan naar grooten terts moduleerende, deelde zij de regels, of naar nieuwer stijl, tot een zoet vleiend lied, om Dardulena te schetsen in haar droom totdat ze, als des late- ren Schuberth's Erlkonig vddrgevoelende, bij de verschijning van den gesneuvelden held in schrille, hartdoorvlijmende klan ken eensklaps met een laatsten geweldi gen greep in kleinen terts afbrak en te gelijk met de linkerhand dempte. Oda's gezang maakte op hare toehoor ders diepen indruk, die zich naar ieders eigenaardigheden uitte. Des vrijheers waardig oog rustte gedurende 't zingen met vriendelijke ontroering op zijn ge liefde dochter; Klara klapte in de mollige handjes toen 't gedaan was, terwijl een niet weg te pinken traan haar over de volle wangen liep en neef goot een stroom van verplichtende spreekwijzen over de kunstvaardigheden zijner nicht uit. Wel 't stilste maar toch het meest ken schetsend getuigenis, legde de zwijgende gast in den hoek af. Reeds bij de eerste woorden van het lied had hij opgehoord en als onwillekeurig sloot hij 't boek waarin hij las. Toen, opgerezen als een nachtwandelaar dikwijls stilstaande, sloop hij naar de plaats waar Oda zat en bleef met overeengeslagen armen voor haar staan. Het somber voorhoofd helderde wat op; in zijn trekken sprak zich deel neming aan het lied uit.... en hij bleef in dezelfde houding toen 't laatste ak koord was weggestorven. «En Darthulena sprak hij einde lijk met diep, dof stemgeluid «toen haar droom werkelijkheid geworden was hoe droeg ze dien slag?" «De dichter meldt het niet. Maar zij was eene dochter van 't Noorden, haar vader sneuvelde als een held, ze wist hem eenmaal in de Walhal te ontmoe ten en sterkte zich in de hoop op wederzien." «Hopen is een ijdele trootst!" zei de Gedistilleerd8.81 liters Wijn1.99 Bier35 50 Of te zamen per hoofd 46.30 liters. Aan veraccijnd gedistilleerd alleen werd alzoorini-Nederland volgens het bovenstaande in^889 den accijns gerekend ad f60- per hectoliter ad 50% sterkte, of f65.258.per dagen de verkoopwaarde zec-r matig berekend op het dubbele dier som door de be volking dagelijks f 130.516.verbruikt. Hiervan moet echter, naar men berekent, ongeveer 20% worden geacht te zijn verbruikt voor brandspiritus, geneesmid delen. inmaken van vruchten, enz.; zoo dat dan ten slotte zoo wat f 194.413. per dag verdronken werd. Wij laten hierbij nu maar buiten aanmerking het bedrag dat aan de kasteleins werkelijk betaald wordt. In Den Haag werd in 1888 over 1889 zijn de cijfers n pi.t officieel he- kenri verbruikt aan gedistilleerd alleen 2.187.380 liters, of bij eene bevolking van 153.440 zielen, 14.64 liters per hoofd, dat is, den accijns berekend op f60, per hectoliter of f3.595.50 per dag, de verkoop-waarde per hectoliter weder op liet dubbele gerekend, een dagelijksch verbruik van bijna f7200. waarvan 20% af als boven, blijft f5800.dat enkel aan gedistilleerde dranken in Den Haag verdronken wordt. Wij laten de cijfers van de dagelijks verbruikte bieren en wijnen nu maar achterwege. Wie verschaft ons de cijfers van an dere groote steden? Z. M. de Koning heeft de wet tot goedkeuring der spoorwegovereenkomsten bekrachtigd. De Minister van Oorlog brengt voor- loopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1891, volgens de lot nu toe gel dende bepalingen, jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie en volontair bij den Artilleriecursus en bij den voorbereidenden practischen cursus der Militaire School zullen worden toege laten. Bij Kon. besluit is bepaald, dat van 1629 Aug., onder leiding van den gen.- majoor van der Beek, kommandant van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, oefe ningen in den vestingoorlog zullen wor den gehouden, in de groep lunetten van genoemde linie, aan welks oefeningen zullen deelnemen: de 3e en 4e komp. 5e bat. van het 5e reg. inf.de 4e komp. van het 7e reg. inf.de 2e 3e 4e en 5e komp. van het le reg. vest.-artill.een detachement van het 5e bat. van het 2e reg. inf., een dito van het 6e reg. inf., een dito vest.-arlillerie en een dito trein. En van 18—27 Sept., onder leiding van den gen.-majoor, inspecteur der ca valerie, oefeningen in den strategischen velddienst zullen worden gehouden, waar aan zullen deelnemen: de staf en de vijf veldescadrons van het le reg. huzaren; idem van het tweede idem; idem van het 3e idemde staf en de 2e batterij van het korps rijdende artillerie; een detachement van het escadron ordonnan- cen, van den trein en van de kon. maré- chaussée. Men meldt uit Haarlem; «Zaterdag jl. waren op de groote jaar- Irjksche paardenmarkt 771 paarden en 2 hitten aangevoerd. De handel was leven dig en vlug; de remontecommissie kocht een drietal paarden voor de artillerie en er werden prijzen besteed van f88 tot f850. Tijdens de markt werd een viertal portefeuilles met bankpapier vermist. Hoogstwaarschijnlijk hebben handige zak kenrollers hun slag geslagen. Een der portefeuilles bevatte bijna f 400 en be hoorde aan den heer v. Maas, te Bloe- mendaal. Verschenen is het 46e jaarverslag der hied. Vereeyüging tot afschaffing van Sterken Drank, 't welk uitgebreide mede- deelingen bevat over de werkzaamheden der Vereeniging in 1889. Het verslag is tegen 30 cent verkrijgbaar bij de uitge vers H. W. Mooy te Amsterdam en P. J. Kraft te 's Gravenhage. Een marinier, die Zaterdagnacht omstreeks 12 uur in den stoomdraai- molen op het Vreeburg te Utrecht had plaats genomen, raakte, toen de molen reeds in beweging was, met een zijner beenen door de opening onder de velo- cipéde en werd zoo eenige keeren rond gereden, daar men den molen op zijn ge kerm niet direct kon laten stilstaan. Met veel moeite werd hij er tussthen uitge haald. Nadat Dr. L. de eerste hulp ver leende, werd hij meer dood dan levend naar 't politiebureau vervoerd. Of hij als het tenminste niet zijn leven kost zijn been zal kunnen be houden zal de vraag zijn, daar het been behalve 't verlies van eenige teenen, er zeer ontredderd uitzag. De Belgische Moniteur meldt, dat de koning van België onder anderen den buitengewonen gezant en gevolmachtigd minister van Nederland te Brussel heeft ontvangen, om Z. M. een eigenhandig schrijven van gelukwensching van onzen Koning bij gelegenheid van het vijf-en twintigjarig koningschap van Leopold II ter hand te stellen. Door den minister van justitie is aan de procureurs-generaal eene circulaire gericht, waarin het verlangen is uitge drukt, dat de bezoldigde rijksveldwach ters zich onthouden van het uitoefenen van die visscherijen, waartoor eene akte vereischt wordt, en in elk geval van het handeldrijven, ook in visch, hetzij op eigen naam, hetzij op naam van bij hen inwonende betrekkingen. De vijf-en-twintig hoogste prijzen van de Haail. paardenloterij (alle paard of rijtuig) zijn gevallen op de volgende nrs.21531, 16827, 9327,23390,23552 24431, 13701, 15881, 19066 20063' 8495, 161, 23775, 6750, 15838, 170o' 23840, 1701, 14378, 12377,4137,23088! 5105, 31884. 1383, 9389, 21887, 500 24440. Maandagmorgen werd met militaire eer op de algemeene begraafplaats te Utrecht ter aarde besteld, het lijk van den op zoo ongelukkige wijze verdronken kanonnier der vesting-artillerie M. Op de lijkkist was eene fraaie krans van levende bloemen neergelegd, geschon ken door de korporaals en manschappen der compagnie waarbij M. diende, terwijl de slippen van het lijkkleed werden ge- drager. door 4 kanonniers 1. kl., welke graad ook door den overledene werd bekleed. Voor eenige dagen was iemand in eene Zuid-Bevelandsche gemeente als naar jonge man somber. «Slechts dwazen, zwakkelingen laten zich door haar paaien, sterke harten roepen haar toeGa weg, ik heb u niet noodig;" «En toch!" sprak Oda ernstig terwijl haar dweepende blik als onbewust over de zee gleed «is hoop de lieflijkste dochter des Hemels.... Wat was leven zonder haar!" Zoudt ge ons niet", hernam de officier «mijn lievelingslied willen voorzingen? Dat, uit Temora wat Kathmors ge waarwordingen schildert, wien Kaibers schim hem in den droom verscheen?" «Elk ander," antwoordde Oda vriende lijk terwijl ze de blanke hand hem toe stak «slechts dit niet mijn vriend. Ik kan den indruk niet vergeten, die 't op u maakte, toen ik 't onlangs zong." «Volkomen juist!" sprak Klara. «Neen. zing dat niet. Het klinkt ook te verschrik kelijk.... als een geestbezwering." «En zijt ge bang voor geesten zei de joDge man met een glimlach. «Dat nu wel niet", gaf Klara lachend ten antwoord, «maar ik hou toch meer van menschen. Gij nu ja zeker!" voegde ze er spottend bij, «zoo iemand die zich bitter weinig om de menschheid bekreunt en die halve dagen lang in een H. Vinkeles, Temora: IVe zang, blz. 67. raamspelonk kan zitten broeien om in Swedenborg natuurlijke historie der Spo ken te studeeren.... vergeeft me! maar gij zult daar zeker anders over denken." «Zie eensl" riep nu de vrijheer die lang en onafgewend door 't venster naar zee had getuurd «die driemaster daar die al een uur lang tegen den wind ge loefd heeft en de kust scheen te willen naderen daar laat hij 't anker vallen en hijscht de Zweedsche vlag." 't Geheele gezelschap liep op 't hoekraam aan. «Zij zetten een boot uit," merkte de neef op. «En een man klimt de valreep af!" liet er Klata op volgen. «Zie! Een fat soenlijk man schijnt het, want hij draagt de nationale kleeding!" «Inderdaad sprak de Vrijheer. «De boot neemt den koers naar de landings plaats in de fiord. He Peerson 1" riep hij naar 't voorvertrek toe, «ga eens aan den steiger, beneden en noodig den vreem den heer hier. Je behoeft niet te vragen hoe hij heet mij is 't genoeg, te we ten dat hij een Zweed is." De oude knecht was spoedig weerom. «Baron Aarberg, Secretaris van legatie bij het Zweedsche gezantschap te Lon den «Is welkom I" brak de Vrijheer af en stond op om den vreemde te gemoet te gaan. Nu trad deze binnen, 't Was een jong mensch van zoowat zesentwintig, achten twintig jaar, groot van leest en flink ge bouwd. Biond haar viel in krullen om een schoon gewelfd voorhoofd, 't Gelaat had sprekende, geestige trekken. Men had goed gezien dat hij de nieuw ingevoerde Zweedsche nationale dracht aan hadeen soort van kort wambuis, zwart van kleur even als de onderkleederen om't lijf een zijden sjerp van zwart en rood en van den schouder hing een zwart manteltje af. De overeenkomst van die kleedij met de oud Spaansche, waartoe nog een van voren opgetoomde hoed met vederbos bijdroeg, was wel geschikt om de fraaie gestalte van den knappen jonkman recht te doen en, al mocht men het doel matige van die kleeding, voor Zweden, betwisten, goed stond ze, dat erkende iedereen. «Ik zou waarlijk verlegen zijn, om een toereikende verontschuldiging voor mijn vrijpostigheid te vinden begon de vreemde «maar uw gastvrijheid heeft er mij al van ontheven, voor ik nog uit de boot stapte. Een bediende De spreker toonde in houding, stem en gebaren, geheel en al een man van Imo gen stand en beschaving te zijn. «Ik heet u nogmaals welkom, baron

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1