Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. gewoonte bezig met het fatsoeneeren van een lindeboom in de dorpstraat door middel van eene sabel. Scheren met eene tuinschaar kon de man niet, wijl zijne dubbele ladder te kort was. Onder zijne bezigheid nadert een politiebeambte, wacht tot de inan naar beneden komt om zijne ladder te verplaatsen en deelt hem mede dat hij bekeurd is wegens overtreding der wapenwet. Zondag jl. had te Nijmegen de 5de jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Schutterij-Kaderbond plaats. In de groote voorzaal van het raadhuis wer den de deelnemers door het dagelijksch bestuur opgewacht, en verwelkomd bij monde van den waarnemenden burge meester, dr. H. W. Daames, die door den voorzitter van den Bond, den heer H. Damm, werd beantwoord. Om 2 uur had in de groote zaal derVereenigingdealgem. verg. plaats, die door den eerevoorziller, majoor A. M. Tromp van Holst, uit Amers foort, met eene kernachtigetoespraak werd geopend. Het hoofdbestuur werd gemach tigd om vóór 1 Januari a.s. aangaande de plaats van bijeenkomst voor de 6. algem. jaarsverg. tusschen Utrecht en Bergen-op- Zoom eene keuze te doen. De aftredende penningmeester, de heer J. Boll, te 'sHage, werd bij acclamatie herkozen, terwijl de heer A. G. van Maurik, te Nijmegen, tot I. commissaris werd gekozen. De dag werd besloten met concert en een café- concert. Maandag ving de schietwedstrijd aan. De uitslag, voor zoover die bekend werd, was als volgt: Korpswedstrijd A. Salvo vuur, op 200 M. knielende, met standvizier. 19 afdeelingen namen hieraan deel. Eereprijs (zilveren lauwerkrans, aange boden door de firma Ferwerda en Tieman, te Amsterdam, met diploma) afdeeling Nijmegen, commandant 1 luit. Nooren met 141 puuten en 24 treffers; 1, prijs (groote verguld zilveren bondsmedaille met diplo ma), afdeeling Rotterdam met 137 punten en 24 treffers; 2. prijs, (groote zilveren medaille, aangeboden door de gemeente Nijmegen), afdeeling Amsterdam met 109 punten en 23 treffers 3. pr. (groote bronzen bondsmedaille met diploma), afd. Harder wijk met 120 punten en 22 treffers Aan de afd, 'sHage werd de bronzen medaille uitgereikt voor de beste militaire houding en vuurdiscipline. Corpswedstrijd C. Individueelvuur, af stand 200 meter, staande uit de vrije hand 19 afdeelingen hadden zich aangegeven en 5 vielen er af. 1. prijs (groote verg. bondsmedaille met diploma), afdeeling Rotterdam met 122 punten; 2. prijs (verg. zilv. medaille met dip)., aangeboden door den Prov. Bond van officieren der schutterij in Noord-Brabant), afdeel. Gouda met 118 punten; 3. prijs (groote zilveren bondsmedaille met diplo ma), afdeeling Bergen op Zoom met 102 punten; 4. prijs (groote bronzen medaille met diploma, aangeboden door de gemeen te Nijmegen), 's Hage met 94 punten. Corpswedstrijd D. Individueeljuistheids- schol (Flobert). 2 deelnemers, de afdee lingen Leerdam en Purmerend (beiden zonder schietbaan). De corpsprijs (eene groote bronzen bondsmedaille met diploma) viel ten deel aan de afdeeling Purmerend met 24 tref fers 197 punten. Het Rolt. Nbl. vernam, dat er sprake van is, dat H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Wilhelmina ook een bezoek zal brengen aan Rotterdam. Ter gelegenheid van der. verjaardag van H. M. de Koningin zal ten Hove ook een kinderfeest gegeven worden, waarvan de leiding aan den welbekenden heer Okhuyzen van Rotterdam is opgedragen. Op het programma is wederom gebracht het door Okhuyzen gearrangeerde en in dertijd met zooveel bijval door hem op Het Loo uitgevoerde sneeuwbombarde- ment met caricatuurpoppen, enz. De voorstelling zal rijk zijn aan afwisseling. Zoo zullen, behalve goocheltoeren, accro- batische kunstverrichtingen te zien ge geven worden en excentrieke clowns de verschillende nummers door hun comi- sche scènes aanvullen. De Nationale Vereeniging 's-Gra- venhage is bijeengekomen ter bespreking Aarberg!" voerde de Vrijheer hem te gemoet; «allen verheugen we er ons in dat het toeval een landsman in onze eenzaamheid heeft gebracht. Zoo denken er mijn nichtje Leeuwenhoofd hier,mijne dochter en mijn neef Ferdinand over en daar ginds onze gemeenschappelijke vriend, hopman Bij deze voorstelling boog de vreemde heer beleefd tegen de opgenoemden, en nu kreeg hij ook den officier in 't oog, welken de Vrijheer juist van zins was te noemen toen de nieuwe gast, met alle teekenen van hooge verbazing, naar hem toe snelde. »Is 't mogelijkriep hij uit. «Zijl ge 't wezenlijk, mijn oude vriend van de school Jacob Ankarstrom?" »Ik dacht schier niet," sprak deze, terwijl hij op die onstuimige begroeting slechts langzaam de hand uitstak, »dut iemand die met het Hof in betrekking staat, zijn oude vrienden nog zou willen kennen I Wordt vervolgd.) van den fe houden allegorisch-historischen optocht ter gelegenheid van den verjaar dag van H. K. II. Prinses Wilhelmina. Verschillende bestuurders van Haag- sche vereenigingen waren tegenwoordig, om in overleg te treden met het feest comité, ten einde eendrachtig saam te werken. Tot 5 Augustus a.s. zal voor hen, die gisteravond niet tegenwoordig waren, de gelegenheid openstaan, zich alsnog aan te sluiten bij de Nat. Ver. De dag, waarop de voorgenomen op tocht zal gehouden worden kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld, daar men nog geene toestemming van het ge meentebestuur had om den optocht te doen plaats hebben op 31 Augustus, welke datum dit jaar op Zondag valt. De optocht zal voorstellen de figuren van Prins Willem I, zijne zonen en broe ders en verdere afstammelingen tot Ko ning Willem I. Een zegewagen, versierd met de wa pens van Oranje en Waldeck-Pyrmont, benevens troepen afdeelingen hellebaar diers, zullen den optocht den noodigen luister bijzetten. Waarschijnlijk zal tevens bij die gele genheid de Nationale vereeniging in het bezit zijn van een banier, welke reeds bij een firma te 's-Gravenhage besteld is, en waarvan de ontwerp-teekening gis teravond voor de aanwezigen ter bezich tiging was gesteld. Het dorp (vroeger de stad) Goede- recde heeft den 22. Juli op eenigszins feestelijke wijze een merkwaardige ge beurtenis herdacht. Het was nl. 400 jaar geleden, dat de vrouwen van Goedereede haar stad tegen een aanval van jonker Frans van Brederode beschermden. Door de Hoeksche partij tot overgave gesom meerd, had de kleine bezetting der stad geantwoord, »dat zij de stad ten behoeve van hertog Filips zeer goed bewaarde en dat zij die zoo goed zou blijven bewaren als degenen, die haar opeischten, ooit konden doen." Door dit antwoord ver bitterden zij der. vijand. Terstond rukte deze voorwaarts en begon den storm, zoowel van land- als van zeezijde. De bedreigde burgers achtten evenwel geen opoffering voor hun behoud te groot. Zij staken al de buiten de stadsmuren staande gebouwen, lijnbanen en taande- rijen in brand, zoodat de vijanden die niet te hunner beschikking konden heb ben. Voorts openden de belegerden de sluizen en zetten zoo hun eigen grond onder water. Toch zou Goedereede, trots deze voorzorgsmaatregelen,in handen van den vijand zijn gevallen, indien niet de vrouwen vrijwillig de taak der afwezige manschappen op zich hadden genomen. Zij snelden naar de muren en stortten kokende pek, teer, brandende hoepels en pekkransen op de hoofden der belegeraars neer; zij volhardden 7 uren lang in de moedige verdediging en zagen daarna tot hunne onuitsprekelijke vreugde den vijand met een aanzienlijk verlies afdein zen. Iri de stad zelve was slechts éene doode, en wel eene vrouw, die, gaande over de sluis, door een kogel werd ge troffen. De kloekmoedige daad der burgeressen van Goedereede werd natuurlijk ter ken nis gebracht van Margareth, vrouwe van Voorne. Zij begiftigde de stad inet 1800 Rhijnsche guldens, tot herstel van muren en poorten, en schonk daarenboven, met den graaf van Holland, aan Goedereede vrijdom van vlastienden, welke vrijdom genoemde gemeente tegenwoordig nog bezit. Door wijlen den heèr C. Goekoop Dz., te 's-Gravenhage overleden, is aan het armbestuur en de kerk der hervormde gemeente te Goedereede ieder eene som van f5000 gelegateerd. De St.-Ct. bevat het besluit, waarbij tegen 1 October e.k. de heer J. J. Smith, directeur van het postkantoor te Amster- drm, op verzoek eervol uit zijne betrek king wordt ontslagen. De stafmu ziek der Kon. Ned. Marine te Willemsoord zal 3 Aug. eene kunst reis beginnen en 27 Aug. weder terug keeren. Het eerste concert zal gegeven worden te Haarlem daarna is Amster- daraaan de beurt. Den len October a. s. hoopt de heer J. Vervooren, commissaris van politie te Utrecht, zijn 25-jarig jubilé als amb tenaar bij de politie te vieren. Een com missie uit de burgerij heeft zich bereids gevormd om genoemden heer bij die ge legenheid een blijk van belangstelling en vriendschap aan te bieden, terwijl ook het corps politieagenten dien dag niet zal achterblijven om hun beminden chef een bewijs van achting te doen gewor den. Te Blerik wordt vanwege de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen een aanvang gemaakt met het maken van eene vetgasfabriek, ten einde volgens het systeem Julius Pintsch te Ber lijn,-de spoorwegrijtuigen door middel van gas te verlichten. De HollundscheSpoorwegmaalschappij heeft pleizierreizen naar Zwitserland ge organiseerd op 11 Aug. naar Lucern en op 14 Augustus naar Bern. Inlichtingen zijn verkrijgbaar aan de voornaamste stations. Met den kermistrein van den Ned. Centraalspoor van Kampen,Zwolle Hattem, Nunspeet, Harderwijk en Nijkerk kwa men Zaterdagmorgen ruim 325 personen te Utrecht aan. De trein vertrok met ongeveer 500 personen, daar ook velen, van gewone kaarten voorzien, daarmede teruggingen. Met nog enkele giften en de op brengst van de publieke verkooping van hetgeen nog van de bazar was overge bleven, is thans ruim f2900 afgedragen door het comité van de bazar ten be hoeve van een orgel in de nieuw te bouwen Ned. herv. kerk te Apeldoorn. Dornela Nieuwenhuis zal bij de groote meeting voor algemeen kies- es stemrecht te Heerenveen op 17 Augustus niet optreden, wegens verblijf in het bui tenland. De heer C. Croll heeft eene brochure uitgegeven ter toelichting van zijn uit treden uit de sociaal-democratische paitij. Naar de Ing. uit goede bron ver neemt, zal waarschijnlijk tegen het einde der maand November a. s. een vei gelij kend onderzoek plaats hebben van can- didaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor op zichter van 's rijks waterstaat. Te Hoeven, tusschen Breda en Roo sendaal hebben Donderdag bij een Hand boog-concours van de Vereeniging Land bouwers genoegen twee tachtig-jarigen naar het Koningschap meegedongen. Nadat ieder 10 schoten gedaan had, was een hunner, de krasse tachtiger G. Aar- sen, wiens borst met het metalen kruis versierd is, overwinnaar, hij had meer dan drie punten door elkaar geschoten. Zijne behaalde zege werd met geestdrift begroet en het zal zeker wel den eersten keer geweest zijn, dat iemand op ruim 80-jarigen leeftijd «Koning" werd. Door de 2e divisie infanterie, zullen van 311 September a. s. oefeningen worden gehouden onder bevel van den generaal-majoor commandant dier divi sie. waaraan door het le, 5 en 8e rege- ment infanterie zal worden deelgenomen zoomede door 4 escadrons van het le reg. huzaren, zes batterijen van het le reg. veld artillerie, 2e veld.comp, van het korps genie-troepen, een detachement trein, id. huzaren, id. escadron ordon- nancen en hospitaal-soldaten, Als scheidsrechters zullen daarbij op treden o.a. de kolonels H. F. Alir.gs en R. B. Muschart, laatstgenoemde comman dant van het 7e reg. inf. De Rijks-normaallessen van den 2en rang ondergaan 1 September a. s. eene belangrijke verandering. Het vak onderwijs in de vormleer komt dan te vallen en zullen daarvoor handteekenen en gymnastiek in de plaats worden ge steld. Aan zangonderwijs zal voortaan twee uur per week worden besteed. Bij het gedeeltelijk afbreken en hernieuwen van eenige gebouwen eener hofstede te Ossenisse, toebehoorende aan den heer D. Seidlitz te Hulst, vond rnen in een der muren gemetseld drie aar den potjes, die bij de opening bleken te bevatten pl. m. zestienhonderd gulden in zilveren rijksdaalders en guldenstukken, dragende verschillende jaartallen van 1831 tot 1848; de schat is tusschen den vinder en den eigenaar verdeeld. Uit Amsterdam wordt geschreven Er worden zoovele geruchten verspreid in verband met den moord op freule Smissaert, waarvan de letrares in den zang aan de Tooneelschool alhier, Aafke Kuijpers, verdacht wordt en waarvoor zij zich in preventieve heMitenis bevindt, dat men wél zal doen met niet al te gretig geloof aan die geruchten te hechten of ze te helpen verpreiden, te rneer, opdat, hoeveel gror.d er voor de verdenking van mej. Kuijpers ook moge bestaan, hare schuld toch nog geenszins bewezen is. Zoo heeft dezer dagen ook een der te Amsterdam verschijnende bladen het be richt medegedeeld, dat niet alleen het sterfgeval van freule Smissaert een on derwerp is van het onderzoek der Justitie maar dat ook nog verscheiden vroegere sterfgevallen uit de omgeving van de ver dachte den argwaan der justitie zou hebben opgewekt. Dit laatste nu moet, naar mij uit goeden bron verzekerd wordt, volstrek onwaar zijn. Tot dusver is er niet de minste aanleiding gevonden om de vermoedelijke daderes van den moord op freule Smissaert ook van andere derge lijke misdaden te verdenken, zoodat de bewering, dat deze zaak eene evenknie belooft te worden van die tegen de be ruchte Leidsche vrouw van der Linden, minstens schromelijk overdreven kan ge noemd worden. Het bevel tot inhechtenisneming van mej. Kuijpers moet voornamelijk gegeven zijn op grond van hare antwoorden op de vragen, haar gesteld betreffende de gevonden kleedingstukken van de over ledene. Het aanbod van rechtskundigen bijstand, haar van bevriende zijde gedaan, is tot dusver door haar geweigerd. Bij het onderzoek, dat de justitie heeft laten instellen bij de Amsterdamsche handelaars in verfwaren en drogisten, heeft de heer H. Zirschky, wonende in de Lange Leidsche Dwarsstraat 47 ver klaard, dat in Mei jl. eene dame in zijn winkel voor een stuiver zinkwit (j/o K.G.) heeft, gekocht. Hij heeft, evenals zijn neef in Aafke Kuijpers die dame herkend. Er was daarbij nog gevraagd, of er geen olie bij noodig was, waarop door de dame ontkennend geantwoord werd. De vrouw van den heer Zirschky was bij dezen koop ook in den winkel, doch is nu bed legerig en kan dus niet worden gehoord. De verdachte nam de zaak vrij onver schillig op, zij zeide alleen: «Godldatis valsch, dat is valsch." Al wat men tot nu toe met betrekking tot deze geheimzinnige zaak is te weten gekomen, doet het vermoeden wettigen dat we aan den vooravond staan van een geruchtmakend proces. Eene gewichtige getuigenis zal onge twijfeld zijn die van mej. C. van Steen hoven, zoogzuster van de overleden freule Smissaert. De moeder van genoemde juffrouw is den 23en Februari dezes jaars overleden, onder even zonderlinge omstandigheden, terwijl haar ziekte met dezelfde verschijnselen gepaard ging als die der overledene freule, welke ziekte eveneens 9 dagen duurde en door ar. Butöt verklaard werd voor bronchitis. De gronden, waarop deze beide sterfge vallen in verband gebracht zijn met al het geheimzinnige, dat deze geschiedenis omringt, zijn de volgende De overleden juffrouw van Steenhoven was reeds sinds 38 jaren met de familie Smissaert bekend, bij wie zij hare dien sten als min vervulde. Dat zij bij de oude mevrouw Smissaert in zeer hooge gunst stond, kan blijken uit het feit, dat haar door de oude mevrouw bij testamentaire beschikking een maandgeld werd toege voegd van f10.dat bij haar dood zou ophouden. Een ander feil, dat niet van belang ontbloot is, is het volgende: De vorige week meldden zich bij de genoemde juffrouw C. v. Steenhoven, de beide freules Lucie Smissaert en Teding van Berkhout aan en vroegen teruggave van blieven, die de overleden juffrouw van Steenhoven ontving toen freule Smis saert nog in leven was. Deze brieven waren van zeer intie- men aard, hetgeen te verklaren is uit de langdurige en goede verstandhouding tusschen juffr. van Steenhoven en de fa milie Smissaert. De verklaring, dat deze brieven ver brand waren moet aanleiding gegeven hebben tot een heftig tooneel tusschen genoemde juffrouw C. v. Steenhoven en de beide freules. Juffrouw C. v. Steenhoven, die na al 't gebeurde in deze zaak, natuurlijk ver schillende vermoedens begon op te vat ten, begaf zich naar den heer van Led den Hulsebos, een der scheikundigen, die in deze zaak werkzaam zijn, en legde genoemden heer hare vermoedens bloot. Deze raadde haar aan, de justitie met een en ander in kennis te stellen, het geen zjj dan ook deed. In verband hiei mede, is zij gisterenmor gen voor den rechter-coinmissarisgehoord waar zij hare verklaringen en vermoeden heeft herhaald. Het verhoor duurde twee uren. Zaterdag 26 Juli werd van regee- ringswege in het lokaal voor de Gymna stiek aan de H. B. S. alhier eene Conferen tie gegeven, waarin door den Ileer D. Lako van Zwol een dertigtal hoofdpun ten werden ontwikkeld over het elemen tair teekenen in de lagere school. Ruim 80 onderwijzers, de district school opziener, de Heer A. J. Nijland, de school opziener in het arrondissement Amers foort, Dr. K. W. van Gorkom, volgden met belangstelling den Spreker, die, na het nut van het teekenen op de lagere school te hebben betoogd, de vergadering ruim 4 uur bezig hield en door vele nuttige wenken, zoowel voor de theorie als voor de practijk, den dank der ver gadering ten volle verdiende. Van de gelegenheid tot het bekomen van nadere inlichtingen, werd na afloop der Conferentie met graagte geprofiteerd. De muziekvereeniging »Caecilia"zal a.s. Zaterdag bij gelegenheid der verjaar dag van onzen geëerbiedigden Koningin, des avonds halfacht, in den muziektent op den Hof een openbare Muziekuitvoe ring geven, waar verschillende schoone nummers ten gehoore zullen worden ge bracht. Aan den ingenieur J. J. Krieger alhier, is door de heeren jhr. Barchman Wuiters van Vliet, hoogheemraad van den Lekdijk Benedendams; de Sombes, burgemeester van IJselstein en Cambier van Nooten, burgemeester van Jaarsveld opgedragen het ontwerpen van een plan voor een Lokaalspoorweg-verbinding SchoonhovenUtrecht. De lijn zal Schoon hoven, Cabouw, Lopik, Jaarsveld, Zeven hoven, Vreeswijk, Vianen, IJselstein en Jutfaas met den Ned. Rhijnspoorweg te Utrecht moeten verbinden. Wordt voor dit plan concessie verleend, dan zullen de aandeelen in het vereischte kapitaal uitsluitend bij de bewoners van genoemde gemeenten worden geplaatst. Ter gelegenheid van den aanstaan den JOden Verjaardag onzer beminde Kroonprinses, verschijnt bij de Firma S. W. N. van Nooten te Schoonhoven een achttal Nederlandsche Feestliederen, door L. Akkerhuijs JEz. Deze echt vaderland- sche liederen, allen op bekende zangwij zen vervaardigd en op oranje-papier ge drukt, kosten slechts éen cent per stuk, terwijl voor uitdeelingen door feeslcom- missiën of op scholen, de prijs van 100 Exempl 80 Cents, van 500 Exempl. f3.50 en van 1000 Exempl. slechts f6 bedraagt. Het kapitaal, hecht en sterk ge bouwd heerenhuis, ingericht tot koop manshuis, staande schuin tegenover de Sl. Joriskerk aan de Langestraat alhier, hetwelk gisterenavond ter. overstaan van den Notaris J. M. Richelle, werd verkocht heeft opgebracht f70.50. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de le helft der maand Juli 1890. 1. Keizersgracht 437, Amsterdam. 2. P. Wiss, 3. J. de Haas, Lopik. Hoevelaken. 4. P. v. d. Bunt, Kwadijk. Duitschland. 1. G. Lutterman, Eekelle. Frankrijk. 2. Mej. de Jong, Paris. 3. D I Jan. Als een vergadering te halfzeven uren begint, hoe laat moet j'er dan wezen? Piet. Laat ik maar zeggen dertig mi nuten vóór zevenen. J. Zool Hoeveel is een half dozijn, een halfhonderd P. Natuurlijkzes, vijftig. J. En hoeveel dan half zeven? P. Dat moet dan drie en een half zijn. J. Dus dan zou die vergadering dertig minuten voor vieren moeten beginnen. P. Maar men zegt toch halfzeven. J. Precies, en men spreekt dan een samengesteld woord uit, waarvan de beide deelen aan elkander worden geschreven zooals in huishuur, huurhuis enz. P. Dan zou het woord uren ook weg inoeten blijven. J. Wel zeker. Heb je ooit iemand hoo- ren zeggenIk kom morgen te halfelf uren bij je"? P. Neen men zegt: «om half elf, vóór achten. J. En dan is het meervoudige uren ook zoo mal. Als tijd maat blijft hel woord uur in 't enkelvoud, net als tien el. Je hebt toch op school het onderscheid geleerd tusschen drie gulden en drie guldens. P. Maar men zegt toch vier minuten, en dan is minuut ook een tijdmaat. J. Zeker, want de taalregels zonder uitzonderingen zijn nog in de maak. Maar wie zijn Nederlandsch kent, spreekt noch schrijft half zeven uren. JEeiuues. Een vrij belangrijke diefstal heeft hier plaats gehad bij een onbe middelde kleine boer, die eenigszins afge zonderd woont. De man had twee var kens afgeleverd en het geld, dat hij daarvoor ontvangen had, gedeeltelijk in eene kast geborgen, die zich in zijn huisvertrek bevindt. Met zijne huishoudster was hij naar het veld gegaan Om gras te snijden, toen een dief, die zich waarschijnlijk in het naburige hout verscholen had, van deze gelegenheid gebruik maakte om zijn slag te slaan. Door eene zijdeur, die anders niet gebruikt wordt, verschafte hij zich toegang tot de woning en ontstal den armen man eene som van vijftig gulden. Voorwaar een groot verlies voor iemand, die slechts sober zijn dagelijksch brood verdient. Vijftig gulden en een deel van zijn beste huisraad geheel vernield. De dief schijnt van de omstandigheden ge weten te hebben en althans geen vreem deling te zijn. De justitie doet ijverig onderzoek. Soest. De groote cavallerie-manoeu- vres in deze streek zullen alhier nog al drukte veroorzaken. We krijgen van 17 tot 22 September inkwartiering en zullen gedurende die dagen moeten herbergen2 hoofdofficieren, 24 officieren en 514 minderen. Aan 516 paarden moet stalling ver schaft worden. De staf en de muziek zullen in deze gemeente geherbergd zijn. Eene familiedie van scheiden houdt. Amerikaansche bladen vermelden het vol gende: Te Indianapolis leeft een vrouw, die reeds achtmaal van haar man geschei den is, zelfs tweemaal van een zelfden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2