Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. uitstekend geslaagd is te noemen en dit lied de gegevens in zich bevat, die het voor een Volkslied geschikt maken. Thans wil de Vereeniging alle krachten inspannen om te bewerken, dat het Prin- sesselied zoo spoedig mogelijk door het gansche land bekend worde, dat het nog dezen zomer bij alle feesten, op alle scholen worde gezongen. Enkele stappen in deze richting zijn reeds met gunstig gevolg gedaan. Te Amsterdam zal het lied op de meeste scholen bestudeerd en op het Prinsesse- feest door vijfduizend kinderen gezongen worden. Aan alle Hoofden van openbare en bijzondere scholen wordt een present exemplaar gezonden. Het liet kan zoowel een- als tweestem mig gezongen worden. Het is in noten schrift en, ten gerieve der scholen, waar de Chevé-methode gevolgd wordt, ook in Chevé-schrift gedrukt. De componist heeft bovendien nog een drietal bewerkingen van het Prinsesselied gereed gemaakt, een voor gemengd koor en ook het lied met pianobegeleiding. Deze bewerkingen zijn eveneens bij den heer W. Verslnys te Amsterdam uitgegeven en worden tegen den prijs van 25 cents voor elke bewerking ver krijgbaar gesteld. Het geschenk des Konings aan de Koningin op haren verjaardag is een diadeem ter waarde van f150.000. Mevrouw Bulkley is te Arnhem in hechtenis genomen, terwijl zij zich naar mr. H. H. van Cappelle aldaar begaf. Niettegenstaande het verzet van den heer Soldati (haar advocaat) is zij niet losge laten. Maandagmorgen om 6'/2 uur is de milicien-hospitaalsoldaat V. in een twist met zijnen confrater v. O. door dezen met een mes, bij het aardappelensclnllen verwond waarop spoedig den dood is gevolgd. v. O. zal door een krijgsraad worden terechtgesteld. Alhier is eene afdeeling opgericht van de geheelonthouder-veieeniging. Voorzitter de heer Prof. Dr. J. J. P. Va- leton Sr., Penningmeester de heer L. Ruitenberg. Een Secretaris zal later wor den benoemd. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald, dat bij de administratie der postenj alhier wordt geplaatst de surnumerair J. D. Udo. Door Burgemeester en Wethouders is, aan den heer P. F. P. Smolders ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein verleend, in het perceel wijk B, no. 30, aan de Langestraat, hoek Stoovestraat, thans nog bewoond door den heer S. H. van Gelder. De Majoor-Commandant van de dienstdoende schutterij alhier, de heer A. M. Tromp van Holst, zal de eerlang te houden oefeningen in den vesting oorlog in de nieuwe Hollandsche water linie bijwonen. Aan D. Schipper is vergunning ver leend lot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel wijk H. no. 76, buiten de voormalige Kamppoort. Op de te Apeldoorn gehouden bloe mententoonstelling heeft de heer L. Kortbeek, bloemist alhier, drie eerste en éen tweede prijs behaald met inzen dingen van bloemen en planten. Onze stadgcnoote, mejuffrouw Lein- weber, staat op de voordracht van onder wijzeres aan de openbare school te Leersum. de koning heeft alvorens dat te teeke- nen, zelf willen onderzoeken en 't strekt voorzeker zijn verlichten geest tot eer, dat hij de arme vrouw onschadelijk, haar beroep niet ernstig gemeend geacht en haar heeft laten blijven." «Dan deed toch Gustaaf eenmaal recht I" hervatte Ankarstrom somber. »De geest verlaagt zich tot geen rampzalig poppen spel neendie ruggeit en wringt aan de ijzeren deuren die hem van de toe komst scheiden Hij voelt de kracht in zich en als een Simsom pakt hij de zuilen die 't gebouw onderschragen en, laat straks, verslappend de handen zin ken, want de blinde weet het niet of hij, die gaarne alleen zich offeren wil ook andeien onder den puinhoop zou kunnen begraven... hij weet niet of op de bouw vallen ook soms een nieuw Babyion ver rijzen kon. Alfred!" liet hij er dof op volgen, ihebt» gij nooit den drang naar zulk een blik gevoeld?' »Ik wil niet ontkennen," sprak deze kalm, «dat in ons een reikhalzen naar 't verborgene woont en dat ons wild on tevreden hart vaak vragen stellen wier aan 't lot. Maar ik vind als men niet weel, hoe men moet; voor- of achteruit, dan heeft de Voorzienigheid toch voor een trouwen leidsman op ons pad bereids gezorgd. Hij heet: besef van goed en 334ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 4 en 5 Aug. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van flOO op No. 12553. Prijzen van f 30 1023 1043 1066 1067 1074 3654 3682 3690 4034 4046 4649 46701254512570 12583 12803 12815 12824 20025 20920 20923 20927 20961 20966 20976 en 20978. Te zamen 27 prijzen. Tfarr.-c— 4 Jan. Waarom zijn sommige menschen zoo gesteld op een ridderorde? Piel Ik denk om de goedkoopte. J. Watblief? P. Wel ja, deze en gene rnag graag met een bloempje in 't koopsgat loopen, en als hij zich een klein waterfleschje aanschaft om achter 't knoopsgat te ha ken, en er dagelijks, naar den tijd van 't jaar een versch bloempje insteekt, komt dat duurder uit dan een klein stukje rood, blauw of geel lint. J. Ik zou denken, dat menigeen graag een ridderorde draagt om voor een man van beteekenis te worden aangezien. P. Ken je dan Staring's puntdicht niet waarin voorkomt: «Maar de ster op de borst van een gek (of een guit «Lokt het rechterlijk oog van de me- (nigte uit." J. En de Willemsorde dan? P. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, maar in 't algemeen stelt de wereld meer prijs op een lintje, dat door iemand zon der verdienste gekocht of afgebedeld kan worden, dan op een medaille, die niet anders te verwei ven is dan door een daad van zelfopoffering of het uitblinken in kunst of wetenschap, en die niet eens in 't knoopsgat mag worden gedragen. J. Ja, menigeen houdt er een rare waardemeter op na. De Génestet zegt van zoo iemand »Hij keek de menschen nooit naar hart (of hoofd, maar 'l was «Zijn lust te kijken naar het knoops- (gat van bun jas." In verband met geruchten van vergif tiging, naar aanleiding van het te Haar lem overlijden eener vrouw te Leiden woonachtig, heeft, volgens de Leidsche Cf., de officier van justitie te Haailem daarvan aan zijn collega te 's-Hage, tot wiens arrondissement ook Leiden behoort, mededeeling gedaan, rnet verzoek het lijk te willen doen opgraven, welk verzoek door dezen werd overgebracht tot de Leidsche politie, in wier bijzijn het lijk dan ook werd opgegraven en overgebracht naar het academisch ziekenhuis aldaar, waar de inwendige deelen door daartoe beëedigde deskundigen worden onderzocht ten eir.de van hun bevinding rapport uit te brengen. Met zekerheid kan dus nog geenszins worden beweerd dat men hier inderdaad met een geval van vergiftiging te doen heeft. Wel is de vroeger veroordeelde man van de overledene en die zijn vonnis nog niet onderging, nu onmiddelijk op last der justitie door de Leidsche politie in arrest genomen en naar Den Haag over gebracht. K—I II kwaad. Doe wel en zie niet om en laat dan komen wat wil." »Is dat besef van u zoo helder?" ant woordde Ankarstrom met heftigheid. «Was er wel ooit ergens een mensch, die altoos en volkomen zeker zeggen kon, wat goed was en wat kwaad?" Een eigenaardig zacht tikken op de deur, waarop een krachtig uit de botst geroepen «binnen!" van den Slot heer volgde, stoorde het gesprek. Franken trad binnen. Hij was een man van vijftig jaren on geveer, maar, die schenen over zijne kruin gevaren zonder nog zijn donker haar te bleeken. Zijn gestalte was beneden mid delmaat, ja. klein te noemen schier, maar zijn gewoonte zich wat gebukt te houden, deed daar ook veel toe af. Zijne gelaatstrekken waren over 't algemeen genomen onbeteekenend en verrieden geenszings een profeet of een ziener waar voor hij zich volgens Klara-'s beweren, gaarne uitgaf. Maar ook daarover viel alweer niet met zekerheid te oordeelen, omdat een krampachtig trekken met het linker oog, dat zich tot op 't bovendeel der wang uitstrekte, door die mechanische beweging verhinderde dat gevoelens of indrukken uiterlijk zichtbaar werden op zijn gelaat. Zijn spreektoon was zoo zacht dat hij op geringen afstand al onverstaan- Gisteren is notaris C. te Zevenbergen met zijn gezin aan een groot gevaar ont snapt Met zijn huisgezin naar het Lies bosch rijdende, ontmoette hij onderweg de stoomtram van Breda, en had het on geluk dat zijn rijtuig met de locomotief in botsing kwam. Het bovenste gedeelte van het rijtuig werd door den schok van het onderstel geworpen, en terwijl ge noemde heer C. met vrouw en dochter hierin waren gezeten, kwamen allen met den schrik vrij. Alleen de vrouw van genoemde notaris bekwam in het gelaat eene lichte kwetsure. De Novoye Vremya, het meest gelezen blad van Petersburg, heeft als een Wes- tersch blad Leon Tolstoi laten intervie wen. Daatuit blijkt, zegt de correspon dent van het Vad. dat de gezondheids toestand van den beroemden schrijver, voor wiens leven in den laatsten tijd ten gevolge van zijn leverlijden en rhumatiek werd gevreesd, ofschoon hij nog zwak is veel is verbeterd. Dank zij den tact van zijne vrouw en het vertrouwen, dat deze dokterhater in zijn tegenwoordigen arts dr. Rordnyeff heeft, gebruikte Tolstoï thans zijne medi cijnen als een gehoorzame zieke. Alle lichaamsarbeid is hem verboden, inaar met te meer ijver is hij thans aan het schrijven, wat de dokter hern maar niet heeft verboden. Bij dit interview heeft Tolstoi o.e. gezegd, dat schrijvers eigen lijk nooit tijdens hun leven hun werk moesten uitgeven, en wel 1°. omdat de schrijver dan bij het werken zal denken om het oordeel van het publiek en 2". omdat 't te moeilijk is voor een mensch, om zijn roem te overleven. Ook vond hij 't eigenlijk ongepast voor schrijvers, behalve voor journalisten, zich te laten betalen voor hun werk. Een schrijver moest zijn leven zoo inrichten, dat hij zijn werk niet behoefde te verkoopen. Tolstoï verklaarde ook, dat hij nog vele plannen in 't hoofd had, en dat geen dezer ontwerpen op feiten berusten. Een nieuwe bestemmingIn een winkel van eetwaren te 's-Bosch treedt eene boerin binnen en krijgt de telefoon in 't oog. Langzaam stapt zij er naar toe en bekijkt het ding van alle kanten. «Ge zodt zegge, juffrouw, wê z' al nie pralckezeeren «Je hebt zoo'n ding zeker nog nooit gezien, moeder!" «Van m'n léve nie! 'Is schoonmar'k wou 't allewel wel is zien werken komt-i er heelemoal ineens uit?" »Wie?" «Wie? wel de worst, 't Is toch 't nije massien om worst te rnoaken, doe-g-t niet?" Tableau Tc paard van Warschau naar Parijs. Maandagmorgen kwam te Parijs een jong Poolsch ruiter aan, Wladimir Garczynski, die den 21en Mei 1.1. uit Warschau ver trok. Vandaar reed hij naar Weenen, waar hij zich drie weken ophield, niet om uit te rusten, maar om met zijn uit muntend rijpaard aan de wedrennen in de omstreken deel te nemen. Zijn paard, John, is van volbloed Engelsch ras en in 1885 te St. Peters burg geboren. Tusschen lever, en dood. Toen Vrij dagochtend de trein, die om 9.43 van Bussum vertrekt, voor het perron van het station aankwam, zou er bijna een groot ongeluk zijn gebeurd, Eene dame, die haar hondje van de rails wilde halen, zou zeker door de locomotief verpletterd zijn geworden, hadde niet J. Banis, vrachtrij der van Bussum, haar aangegrepen en nog juist bijtijds op het perron terugge trokken. De dame kwam er met den schrik af. Arm meisje. Te Berlijn woedde Dins dagmorgen een hevig onweder, dat ver scheidene ongelukken teweeg bracht en ook, onder zeer aangrijpende omstandig heden, een nienschenleven kostte. De bij haar ouders inwonende Marie baar werd en daarmee in volkomen over eenstemming was de gang van 't man netje dat voortsloop als een kat. Nauw keurig lettend op 't gesprek der anderen, zei Franken zelf weinig en zoo gebeulde 't dat reeds spoedig en na de wisseling der gebruikelijke plichtplegingen Franken zich met den baron verwijderde om naar diens arm te zien. Vooraf had hij toegevendheid verzocht voor zijne geringe ervaringde hulp die hij verleenen kon, wilde hij gaarne bie den. De verontschuldiging bleek vrij over tollig te zijn geweestbij hun terugkomst in de zaal deelde de geneesheer 't ge zelschap mede dat de wond niet ,be- langrjjk was, dat ze slechts in een spierverrekking bestond die, bij eenige handige wrijvingen met het daar overal in 't rond groeiend bilzenkruid, spoedig genoeg geweken zou zijn. De patient zijnerzijds, putte zich uit in lof over de zachtheid en vaardigheid waarmee de ander hem aanvankelijk geholpen en den verzetten knokkel tot inkeer gebracht had; over 't uitmuntend kunstgerecht aangelegd verband enz. Zoo ging men lachend en schertsend, de een over den ander zeer te vreden, aan den avorid- disch, ook in de oudvaderlijke hal (ideaal van een echte drawing-room) aan- Hoffmann was sedert een paar maanden verloofd en haar huwelijk zou in October plaats vinden. Kort voor het losbarsten van het onweder kreeg zij bezoek van eene in de buurt wonende viiendin; de beide jonge meisjes stonden in de nabij heid van een geopend raam en de geluk kige verloofde liet haar vriendin een halsband zien die zij onlangs van haar verloofde had gekregen en thans aandeed. Op dit oogenblik flikkerde een bliksem straal gevolgd door een zwaren donder slag. De ouders van Marie die zich in eene andere kamer bevonden, snelden toe en vonden de beide meisjes bewusteloos op den grond liggen. Zij werden dadelijk te bed gelegd en de vriendin kwam spoe dig weder tot bewustzijn, terwijl Marie zonder beweging bleef. Ten spoedigste werd een geneesheer gehaald. Alle hulp was echter te vergeefs getooid met het geschenk van haren ver loofde lag Marie Hoffmann, door den bliksem getroffen, dood te bed. Te Ridderkerk sloeg Vrijdagavond de bliksem in den korenmolen van de hee- ren Gebr. Van der Hilt. Nadat eene der molenroeden door midden gespleten en gedeeltelijk in splinters was geslagen, nam de bliksem zijn weg van boven uit den molen naar beneden in de huiska mer, waar eveneens groote verwoesting werd aangericht. Gelukkig zonder brand te veroorzaken, verliet hij de woning langs een benedenraam. De huisgenooten, die om de tafel geschaard zaten, bleven ongedeerd. De bliksem is eergister geslagen in de boerderij van P. de Groot te Sijbranda- huis, eigenares de kerkvoogdij te Rinsu- mageest. Alleen de voorhuizing is behou den gebleven. Naar men verneemt, was het gebouw verzekerd. Te Westgrafdijk is de bliksem gesla gen in den houtzaagmolen «De drie Ge broeders" van den heer J. C. Graftdijk. De brand bleef bij den molen bepaald. In eene weide werden 2 koeien doodge slagen, terwijl op nog twee verschillende plaatsen brand werd waargenomen. Te Sittard is het huis van den her bergier "Van Rooy met aangrenzende schuur, kegelbaan enz. door het hemel vuur vernield. Wat in huis en schuur was geborgen, werd mede een prooi der vlammen. De pastorie dei' Ned. Ger. Kerk te Heeg is ook door den bliksem getroffen. Het huis is aanzienlijke schade toegebracht. De bewoners zijn ongedeerd gebleven. Het pand was verzekerd te Woudsend. Een meuschenleven gered door een Duitsclie pijp! Twee vrienden uit Gennep brachten dezer dagen bij een goeden kennis te K. een bezoek. Al aanstonds viel het oog op een op de tafel liggenden revolver. Op de verzekering van den eigenaar, dat het voorwerp niet geladen was, werd het door een der per sonen die nimmer een dergelijk wa pen gezien had bezichtigd. Op het zelfde oogenblik knalde een schot en de Duitsclie pijp, die zijn kameraad in een der zijzakken had geborgen, vloog in honderd stukken. De kogel miste hare verdere uitwer king, de man kwam rnet den schrik vrij en behield nog zooveel tegenwoordigheid var. geest, dat hij zijn onvoorzichtigen vriend toevoegde: «gij betaolt de piep manneke, sonst scliïck ik oe den deur- weerder." Vrijdagmiddag begaf zich te Leiden een twintigjarige jongeling van een in de haven liggend schip te water, met het treurige gevolg, dat hij in de diepte ver dween. Na ongeveer 8 minuten naar hem gevischt te hebben, werd hij bewusteloos opgehaald, doch door het aanwenden van geneeskundige hulp werden de levens geesten wederom opgewekt. Niettegen staande dat is hij 's nachts overleden. Door een landman, die in de nabij heid van het krankzinnigengesticht Voor burg te Vueht aan het korenmaaien was, gerecht en niet sombers of geheim zinnigs was in den vroolijken tafelkout gebleven. Na den maaltijd deed Aai berg allerlei vragen nopens de wijze waarop hij des anderen daags het spoedigst zou kunnen vertrekken.... maar hiervan wilde de vrij heer niets hooren. Hij vond liet een zoo zeldzaam toeval in dien afgelegen hoek der aarde een aangenaam bezoek te ont vangen, dat hij zijn gast streng verbood in de eerste veertien dagen, een van al die vragen te herhalen. «In dien tijd" besloot hij, «kan Fran ken u recht glansrijk in den Hyosciamiis- olie zetten zoo noemde hij ze immers straks dan eerst, ontsla ik u uit onze hechtenis en kunt gij buiten pijn ende banden, met frissche kracht, de ieis aan vaarden I" «En toch." hernam Alfred Aarberg, «moet ik er op blijven staan reeds thans mij reisvaardig te mogen maken, hoe zwaar mij, ik voel het, die afreis nu al vallen zal. Mijn spoedige terugroeping van Londen naar Stokholm laat mij ver moeden, dat een andere wellicht dringen der bestemming mij wacht daarenbo- boven gebieden de ernstie tijdsomstandig heden eiken trouwen dienaar van Koning en Staat, zoo ijverig als 't maar mogelijk is zijn plicht te doen." zijn verschillende voorwerpen gevonden, 0. a. eene Berlijnsch zilveren koffiekan, trekpot, deksel van een suikerpot en een gebroken soeplepel, afkomstig van den diefstal, onlangs gepleegd bij dr. Sweens, len geneesheer aan bovengenoemd ge sticht. München, de hoofdstad der bierbrou wers, heeft bepaald geleden onder den invloed der influenza en toont voor het eerst sedert vele jaren een vermindering der bierproductie aan. In het boekjaar 1889 90 hebben de 31 brouwerijen der stad 2,583,136 hectoliter bier gebrouwen dit is 3101 hectoliter minder dan in het vorige jaar, waarin 227,844 hectoliter meer gebrouwen werd dan in het boek jaar 1887/88. Van de groote brouwerijen hebben alleen Löwenbrüu en Augustiner- briiu meer gebrouwen dan verleden jaar. Eerstgenoemde produceerde in het laat ste jaar 462,516 H. L. d. i. meer dan eenige andere brouwerij in München of geheel Duitschland. Een in de Times opgenomen Reuter- telegram van den lsten jl. uit Mekka meldt, dat de cholera zich aldaar snel verspreidt, en dat het sterftecijfer on rustbarend stijgt. Den 29sten Juli stierven door cholera 81 aangetasten; den volgen den dag 84. De Turksche regeering heeft quaran taine van 14 dagen ingesteld te Torr, aan de Golf van Suez; van 5 dagen voor de haven van El Vedscli, aan de Roode Zee, voor uit Syrië terugkeerende pel grims; ven 10 dagen te Beyrout voor pelgiims, terugkeerende uit Anatolië en Europeesch Turkije en eindelijk van 10 dagen te Glazumene. Prijskamp te Antwerpen. De Ko ninklijke Schietmaatschappij te Antwer pen zal bij gelegenheid der 25-jarige troonsbeklimming van Z. M. Leopold II, koning der Belgen en het 25-jarig bestaan der maatschappij een groote internatio nale Prijskamp houden, waarvoor aan zienlijke prijzen worden uitgeloofd. De prijskamp zal te Antwerpen ge houden worden op de Stedelijke Schiet baan, aan den St. Bernards-Steenweg en Zondag 10 Augustus een aanvang nemen en worden voortgezet op 11, 12. 14, 15, 17, 18, 21. 24, 25, 28 en 31 Augustus, 1, 4 en 7 September van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur, De prijskamp zal in 8 klassen verdeeld worden a. Prijskamp, op 300 meters, tusschen werkelijke korpsen der Belgische burger wachten en die der vreemde milities. Schieting op bevel. b. Vaste prijskamp, op 200 meters, tusschen al de Belgische burgerwachten, die in groot uniform aan den optocht zullen deelnemen. c. Vrije prijskamp, op 200 meters tusschen liefhebbers van binnen- en bui tenland. d. Vaste prijskamp, op 400 meters, met wapens van allen slag tusschen lief hebbers van binnen- en buitenland. e. Vrije prijskamp, op 400 meters met wapens van allen slag tusschen liefheb bers van binnen- en buitenland. Vaste prijskamp met revolver, op 25 meters, tusschen jager6 te paard van het binnenland en liefhebbers van binnen- en buitenland. g. Vrije prijskamp met revolver, op 25 meters, tusschen jagers te paard van het binnenland en liefhebbers van binnen- en buitenland. h. Eereprijskamp, op 200 meters, tusschen al de overwinnaars in de 7 klassen. Gelukkig te worden is het rusteloos streven der menschheid, doch daardoor vergeet menigeen gelukkig te zijn. Verliefd zijn en trouwen zijn even verschillende begrippen als student zijn en studeeren. Zelden vindt men geest en schoonheid in één lichaam vereenigd. «Spreek maar alleen var. den Koning sprak Ankarstrom norsch, «sinds de Grondwet vergruisd is, is hij alleen de Staat." «Over dat punt wil ik liever niet met u redetwisten," zeide van Aarberg kalm «twaalf jaar geleden al, toen we beiden als paadjes aan 't hot verkeerden was dat het eenige onderwerp dat ons verdee- len kon. Weet ge dien avond nog wel toen wij, bruischend van jeugdig vuur, daarover twist kregen zóó zelfs, dat die op een kloppartij ware uitgeloopen, had den verstandiger kennissen ons niet ge scheiden? Toen reeds verdedigde ik, weg gesleept door 's Konings edel ridderlijk optreden, nog meer door zijn goedheid, die als een milde zon alles om hem heen verheugt en verwarmt, dat voornemen, om zelf zijn volk gelukkig te maken, zonder zich bij iedere schrede door kluis ters van een grondwet die de regeering in handen der voornaamsten stelt be lemmerd te zien. Gij wierp mij tegen, dat ik mijn plicht verzaakte jegens den stand waarin ik was geboren, dat ik mijn eigen partij verloochende om uit eigenbelang vorstengunst te bejagen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2