levroow VAN LASER ONDERWIJS. J. F. v. PIANO'S, OiïGELS. DIRK h Co. Zwolle. TANDEM TWEEDE MEID DE WITTE BAZAR. DIENSTBODE DANSCURSUS. Plaatselijke berichten. BUITENLAND- Provinciale berichten. KERKNIEUWS. Gemengd Nieuws. Wordt gevraagd: -Lf tan: W. L. SCHELTUS. Witte en roods FLANELLEN K. KOK, ADVERTENTIEN. w MEID-ALLEEN, Goedpfceurd bij Koninklijk besluit dato 19 April 1890. toe. Het aantal hectaren met vlas bebouwd is dit jaar in deze gemeente 258.58, te gen 13114 'n 1889 en 270''« in 1888. Naar de Post verneemt, zal H. M. de Koningin met prinses Wilhelmina binnenkort een bezoek brengen aan gravin Bentinck van Middachten, geboren van Waldeck-Pyrmont, op het kasteel Mid dachten, bij De Steeg. De heer Oscar Carré ontving, volgens de Maasb., voor de gala-voorstelling van Maandag jl. eene vergoeding van f5000, terwijl 11. M. bovendien de kosten van gas-aanleg, ten bedrage van f600 voor haar rekening nam. Honderd en drie jongens van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wasse- naer zijn bevorderd tot lichtmatroos, ter wijl 20 van hen, wegens betoonden ijver en uitmuntend gedrag, tevens werden opgenomen in hel vaste korps. Zij zullen nu weldra het opleidingsschip verlaten en aan boord van actieve bodems worden overgeplaatst. Te Goes heeft men een goed voor beeld gegeven Blijkens rapport van de scheikundige sub commissie uit de openbare gezond heids-commissie aldaar is haar bij onder zoek gebleken, dat in het brood van elf bakkers, alsmede in dat van het depót der Middelburgsche broodfabriek, aluin aanwezig was. Behalve dat de bakker3 en de depóthouder bij brief door burge meester en wethouders gewezen zijn op art. 330 van het wetboek van strafrecht met de waarschuwing, dat het onderzoek van tijd tot tijd zal woiden heihaald, werden de namen der bedoelde bakkers en van de depóthouders bij publicatie lei- openbare kennis gebracht. Het publiek is daar dus gewaarschuwd. Naar wij vernemen hoopt een al gemeen geacht ambtenaar te Utrecht, de iieer J. van Vooren den len October e.k. zijn vijfentwintig jarige jubilé, als com missaris van politie te Utiecht, te herden ken. De paardenarts 2e klasse A. Frede rikse van het le reg. veld-artillerie alhier wordt met 1 October a.s. verplaatst bij het le reg. huzaren, mede alhier in gar nizoen, terwijl de paardenarts 3e kl M. Knipscheer, van het le reg. huzaren te Deventer, op denzelfden datum wordt verplaatst bij het le reg. veld-artillerie alhier. In een Zaterdag j I. alhier gehouden vergadering van Chr. Onderwijzers in d afd. Amersfoort en omstreken is in de plaats van de heer .1. Jansen van Rijssen tot pres. henoemd de heer R. Ferwerd van Harderwijk en in de plaats van de heer H. Haspers tot secr. de heer J. G Kijftenbell, alhier. De directrices der naaischool voor Protestantsche meisjes alhier zijn voorne mens in de maand December eene verloting te houden, ten overstaan van eene Commis sie uit haar midden, van om niet bijeen te brengen of geschonken handwerken er. andere voorwerpen. De opbrengst zal strekken ten voordeele der inrichting, waaraan een jaarlijksche winteruitdeeling van kleedingstukken aan in de gemeente gevestigde behoeftigen is verbonden. Naar wij vernemen, hebben zich voor de met October weer te openen lessen der Burgeravondschool alhier reed 51 jongelieden aangemeld en komen voor de onderscheiden klassen nog dagelijk aangiften in. Duitschland heeft weer een zijner groote mannen verloren. »De staatsman Lutz zal in do geschiedenis van Duitschland naast den grooten grondvester van 't Duilsche rijk voortleven als de meest verdienstelijke staatsman," zegt de Kölnische Zeitung. Johann, vrijheer von Lutz, Beiersch minister, heeft Woensdag voor altijd de oogen gesloten, tot aan denlaatsten snik strijdende voor wat hij zich als ideaal had voorgesteld. Den 24 Dec. 1826 werd papa Lutz, onder wijzer aan de volksschool te Miinnerstad, verrast met de geboorte van een zoon. Het knaapje, dat Johann was gedoopt, groeide op tot vreugde van zijn ouders, studeerde inde rechtswetenschap, promo veeide, werd rechter, kwam eindelijk aan 't ministerie van Justitie, werd in '1863 secretaris van 't privaat kabinet des konings en sedert dien tijd mocht de zoon van den onderwijzer zonder grootspraak zeggen, dat niemand bij machte was hem tegen te houden in wat hij wenschte te bereiken. Kabinetssecretaris, minister van justitie, minister van onderwijs, eindelijk minister-president en bet hoofd van een ministerie, waarvan hij reeds lang de ziel was geweest; dat door hem werd geïnspireerd dat den stempel droeg, dien hij er op drukte. Van 1867, toen hij op trad als minister van justitie in 't kabi net Hobenlohe, tot 1890 heeft hij zich staande weten te hoi den als minister. En 'l heeft hem moeite gekost, want de onderwijzerszoon had zich een taak ge steld, waaronder zoovelen reeds zijn be zweken: het bestrijden van het ultramon- tanisme een reuzenwerk, dat door hem begonnen is en niet door hern geheel is kunnen worden voltooid. Jaren lang heeft hij den strjjd volgehouden. Bij de op Zaterdag 6 September j.l. gehouden wielerwedstrijden te Am sterdam heeft den heer M. Adler alhier de volgende prijzen behaald. No. 1, wedstrijd op eenpersoons drie wieiers van meet, afstand 2000 meters de eerste prijs, gouden medaille. No. 7, wedstrijd met voorgift voor een persoons driewielers, afstand '1609 meter (Eng. mijl) 3e prijs. In wedstrijd No. 1 heeft de heer Adler den kampioen van Nederland den heer Stroethoff geslagen, terwijl in wedstrijd No. 7 als Meetman, het bestaande record van den heer Scheltema Beduin zijnde 2 m. 522's sec. door hem met 2% sec. ver beterd werd. De heer Adler hoewel slechts 16 jaar oud, belooft zeer veel voor de toekomst en wordt nu reeds als een der beste driewielerrijders beschouwd. Gevolg gevende aan de uitnoodigingen hem door buitenlanders gedaan, zal hij zeer zeker aldaar een goed figuur maken. In het bericht omtrent eene ter Veiligheidstentoonstelling geëxposeerde statistiek van brandoorzaken, in ons num mer van Zaterdag jl. overgenomen uit hel Handelsblad werd de naam der Maat schappij die de statistiek inzond niet vol ledig genoemd. Deze isAssurantie-Maat schappij tegen Brandschade de Neder landen van 1S45 te Zutphen en het Kantoor Sophiaplein, hoek Kalverstraat is dat harer Amsterdamsche afdeeling.' Voor de rechtbank te Utrecht ston den Donderdag j.l. o. m. terecht de na volgende personen H. P., zonder vaste woonplaats, thans in hechtenis, beklaagd van bedelarij, te Hoogland gepleegd. Deze bekl., 36 jaar oud, vroeger reeds 2 maal veroordeeld, vertoonde zich in den avond van '16 Aug. aan de woning van d. R., gelegen aan den openbaren weg te Hoogland, waar hij, in dronken toestand, om nachtverblijf en voedsel vraagde. Bij zijne inhechtenis neming was hij in het bezit van een leege jeneverflesch, die de blijken droeg van pas geledigd te zijn. Bekl. bevestigde de in deze zaak afgelegde verklaringen van getuigen, en zag tegen zich geëischt hechtenis van 12 dagen en opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar en 7 maanden. Bekl. van diefstal van twee kipkuikens man in de verbeelding dat de wind, die zich in dit oogenblik met macht verhief ze opengeworpen had, wilde juist op- staan om ze te sluiten, toen met den tweeden klokslag ook die opensprong door welke hij binnengekomen was. Met den derden en vierden klokslag openden zich nog twee deuren der oude vertrek ken, waardoor thans een zwakke straal der maan, in hunne geheele lengte, licht verspreidde. Nu schemerde in het verst afgelegene daarvan een lichtend punt, dat schijnbaar naderbij kwam en einde lijk tot een helderen kring werd, waarin een menschelijke gedaante opdoemde. l)ie te onderkennen op zoo verren afstand i was wel niet mogelijk te minder om dat een dikke, zoet geurende bedwelmende damp uit die kamers in de zaal drong en er eindelijk schier geheel de ruimte van vulde. Toen kwam de gedaante wer kelijk dichterbij en bleef slechts weinige schreden van den kapitein af in de zaal staan. Doodelijk ontstelde hij, toen hij nu goed toezag en zich zeiven her kende. Hij was juist zoo gekleed, als liij daar op de sofa zatmaar t oog was ten hemel opgeslagen, de linkerhand hield een doornenkroon hoog omhoog, de rechter zwaaide een dolk. 't Was Ankarstrom alsof hem de grond ontzonk. Hij zat als verstjjfd en had ook niet veel tijd tot nadenken of tot iets te doen een beweging, een roep wat dan ook wie weet wat hij anders gedaan had, want aan die waarschuwing van Franken dacht hij niet, zoozeer was hij onder den indruk van 't oogenblik van dat ontzettend oogenblik. Maar het was of 't wezen mocht, bleef maar een oogenblik staan, toen zweefde 't in de zelfde houding langzaam de andere deur van de zaal weer uit en met den laat- sten klokslag van twaalven sloten zich de deuren met donderend geraas. Als er grond voor de stelling is, dat er geen ijzingwekkender verschijning voor den mensch is dan het zien van zijn eigen spookachtig evenbeeld, dan laat zich die vreeselijke ontsteltenis bij een man zelfs als Ankarstrom te meer nog verklaren, daar hij zoo iets allerminst te wachten was. De tijd waarin alles gebeurde, was zoo kort gemeten, dat de weinige secon den tusschen den eersten en den laatsten klokslag laat de oude staande klok nu langzaam hebben geslagen zooals oude uurwerken doen alles omvatte en zelfs voor een kalmer gemoed als dat des Hopmans ware 't onmogelijk geweest hier waarheid van verbeelding te onderschei den. In de eerste oogenblikken, toen de deu ren dicht gevallen waren, geloofde An ten nadeele van J. v. B. en bedelarij eveneens te Hoogland gepleegd, den 23 Juni jl., stond hierna terecht J. M., won te Nijkerkerveeri (gom. Nijkerk), thans alhier in verzekerde bewaring. Een treurig beeld van huiselijken toestand Ie venle deze zaak. Bekl pas 13 jaar oud nimmer onder wijs genoten hebbende, werd steeds op bedelen uitgezonden en door lijfstraffen daartoe meer en meer aangezet zoodat zij er gemakkelijk toe kwam om de kuikens bij v. B. weg te nemen, waar voor zij in hechtenis werd genomen. De verklar ingen, door de politie omtrent bekl's, huiselijke omgeving afgelegd, waren al lertreurigst en deden van de grootste verwaarloozing blijken. Het mocht dan ook zeker in 't belang van bekl.heeten dat tegen haar geeischt werd opzending naar een rijksopvoedingsgesticht tot zij haar 18. jaar zal bereikt hebben. Ten opzichte van den gepleegden diefstal meende de ambt. van 't O. M., dat zij gehandeld had met oordeel des onder scheids en eischte daarvoor 14 dagen gevangenisstraf. De ambtshalve aan bekl. toegevoegd verdediger, mr. Marcus, wees op den treu rigen toestand van ontucht en zedeloos heid, waarin bekl. is opgegroeid, weer sprak de meening van den ambt. van 't O. M., dal zij den diefstal zou gepleegd hebben met oordeel des onderscheids was het echter met dien ambtenaar eens dat het in bekl's. belang kan zijn, haa op te zenden naar een gesticht en haar daardoor te onttrekken aan hare omge ving, maar wenschte dat zij niet daar heen zou gaan met den last van een vonnis wegens diefstal, en drong er dus op aan, dat de rechtbank haar ook ten opzichte van den diefstal, evenals van bedelarij, niet toereikenbaar zou achten Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de le helft der maand Augustus 1890. 1. J. Meijer, Amsterdam 2. Van d. Stad 3. E. Miehren, Enschede. 4. Wed. Piebinga, 's-Hage. 5. H. Timwink, Hilversum. 6. Cato de Jong, Duitschland. 1. M. Bussei, Hamburg. 2. Mr. H.H. Haringa Oostwijn, Wiesbaden Engeland. 3. M. Hooft, Londen. Barneveld. De rekening van inkom sten en uitgaven dezer gemeente is voor loopig vastgesteld, de ontvangsten op f 45.274.4914 de uitgaven op f 38.647.17 batig saldo f 6.627.32% Voorts werd vastgesteld de hegrooting over 1891 van den EdeBarneveldschen grintweg over 1891 en wel de uitgaven op f 4.694.86, de ontvangsten f2.539.57, nadeelig slot f2.155.29. Op de voordracht in het col lege van zetters werden geplaatst de hh. W. Wilbrink, aftr., en W. van Voorst; voorts H. Romeijn, aftr., en E. Schuite man. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan inej. M. J. de Vries als on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school en zulks met ingang van 1 October e. k. Ned. Herv. gemeente Beroepen: naar Lekkum, ds J.. Kap- tein, te Huins. Naar Kwadijk, ds. M. Buis. laatst pred. in Ned. O.-Indië. Naar Graft (toez.), ds. H. Blankenstein Hz., te Wervershoef. Naar Bruchem en Kerkwijk, ds. G. J. van Limburg, te Uithoorn. Naar Lemele en Archem, de heer D. P. Brans, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Veenwouden, ds. J. N. de Groot, te Zeddam. Voor Dordrecht ds. A. J. Ruys, te Oegstgeest. Toegelaten tot de Evangeliebediening. Door het provinciaal kerkbestuur van Overijsel, de heeren H. J, Rooseboom en D. P. Brans, beiden cand. te Rotterdam. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg, de heer P. A. Klap, cand. te Katwijk-Binnen. Chr. Ger. gemeente Bedankt voor Appelscha, de heer J. Op 't Holt, cand. te Stadskanaal. Ned. Geref. gemeente (doleerende) Beroepen naar Vlaardingen, ds. L. Spoel, te Kampen. Naar Leimuiden, ds. W. den Hengst, te Helder. Bedankt voor Renkum, ds. J. J. Wes terbeek van Eerten, te Mijdrecht. Voor Giessen Nieuwkerk, ds. H. Cramer, te Nieuw-Helvoet. Doopsgez. gemeente: Beroepen naar Zwolle, ds. A. G. van Gilse, te Leer. karstrom dat hij gedroomd had, maar die vreemdsoortige wierook was er nog en weikte nog op zijn zinnen.... nog hoorde hij het slaan van 't uurwerk, het kraken van de deuren 't was onmoge lijk dat alles zoo te dioomen. (Wordt vervolgd). Kunsthanden Het meisje, dat bij de gasontploffing bij de firma van Leer op de Hoogstraat te Rotterdam, na twee jaar geleden, de beide handen verloor, is thans in zooverre hersteld, dat zij bin nen eenige dagen in den kring harer familie zai terugkeerën. Zij is voorzien van twee kunsthanden en schrijft daar mede een zeer duidelijk leesbaren blief. Binnen weinige dagen zal in de Cen trale Vergaderingskamer van het Heils leger te Londen het huwelijk voltrokken worden van Herbert Booth, den derden zoon van Generaal Booth, met kapitein Cornelia Schoch. de dochter van een ex majoor in het Nederlandsche leger. De heer Schoch, de vader der bruid is thans hoofd-secretaris van het Heilsleger in Bel gië. Drie zijner dochters zijn officieren in het leger en dienen voornamelijk bij de opleiding van offiicieren. Een surprise van het jongste St. Ni- colaasfeest, die thans hare nawerking heeft, wordt uit Zeelst bericht In het naburige Wintelre woont een juffrouw H., een landbouwersweduwe. Deze had sedert lang een oogje op een der knechts. Even voor het jongste St. Nico- laasfeest, zegt ze leukweg«Ik zou bij u ook een klompie willen zetten en zult gij 't nemen, wat ik er in leg?" sZeker," zegt Hannes. Den volgenden morgen, op St. Nicolaasdag ontwaakt Hannes en ziet het weeuwke in zijn klompen voor zijn bed staan I De vorige week is het bruiloftsfeest onder de meeste opgewektheid door bei den gevierd. Extract van oude paarden. Dezer dagen hadden te Londen voor den poli tierechter een stalhouder en een koetsier zich te verantwoorden op de aanklacht van de Vereeniging tegen mishandeling van dieren, dat zij een paard, dat niet meer in staat was dienst te doen, had den laten werken. De rechter wilde het paard zien, maar dat kon niet' omdat het van de hand was gedaan, met vijf ande re paarden. Op de vraag van den rechter: Waar hlijven die paarden?" antwoord de de stalhouder „Ze zijn naar Holland, om te worden gekookt." Gekookt! Ge meent zeker geslacht, om opgegeten te worden," hernam de rechter. Neen," antwoordde de verdediger, „maar om er vleeschextract van te maken." Aldus schrijft een Eng-lsch blad. Is t waar, vraagt het Iidbldat hier te lande van oude, afgewerkte paarden vleeschextract wordt gemaakt? Prof. Bilrolh, de beroemde operateur te Weenen, heeft de volgende waarschu wing openbaar gemaakt: „Er zijn mij in de laatste maanden vier gevallen voorge komen, waarin vingers met geheel on beduidende kwetsuren door de onzinnige aanwending van carbolzuur branderig geworden waren. In alle vier gevallen gold het kinderen, wiei ouders op eigen inzicht een carbolverband hadden aan gelegd, omdat carbolzuur goed zou zijn voor de genezing van wonden. Het car bolzuur wordt nu reeds in de chiiugie veel minder aangewend dan vroeger, wij hebben de gevaren, die het kan teweeg brengen, eerst van lieverlede leeren ken nen. Het middel kan niet alleen ontste kingen en brand veroorzaken, ook bloed vergiftiging, en daardoor doodelijk werken. Alleen in de hand van den kundigen arts ontwikkeld het zijn goede eigenschappen. Ik ontraad ten dringendste, zonder voor schrift van een arts carbolzuur aan te wenden. Als het beste omslagmiddel bij versche kwetsuren, raad ik het in de apotheken te verkrijgen loodwater (eau de Goulard) aan." In een restauratie. Gast Zeg, kell- ner wat beduidt dat? Telkens wanneer er gescheld wordt, springt mijn biefstuk op. Kellner Dan is het er zeker een van een trampaard. te Amersfoort legep November eene IE P. G., bekwaam in het STRIJKEN en TAFELDIENEN. Fr. brievgn Iett. K. K. 244 a/d Boekhandelaar G.'J. SLOTHOU WER, alhier. -AS- te üsoop aangeboden slechts eenige malen bededen, alle laatste verbeteringeny billijke prjjg. Fr. br. motto vTandem"Pa/Aboekhandelaar G. J. SLOTHOÜWER, JFhienr is te consulteerfn V r 9%—11% uur'■Hotel (lags van C&HORST. Aan de OPENBARE MEISJESSCHOOL le soort te Amersfoort/)Hoofd inej. F. J- DEEINOÉE) wojkit voor de hoogere klassen gevraagd 'fene F met acte voor de Franssebe taal, in de plaats van mej. A. J. PR,OOST, onlangs benoemd te Bergen-op-foom. De jaarwedde bedraagt f 6<j Verzoekschrift, op zegel, mmde gevor derde bewijsstukken vdór dep' 31. Sep tember 1S90 vrachtvrij? aan Burge meester en Wethoudërs intedienen. De Secretaris van Amersfoort, Speeialiteitin TINNEN, TAFEL GOED en WITTE GOEDEREN. DA.13ES A KINÖERCONFECTIE HEEREXOTERDEMDI^lizoiitlcr borsten, puike kwaliteit ƒ1.60. Met aanbetfelinq le buis van de nOF. Gevouden op den openbaren weg Een compositie-vork. Rechthebbende vervoege zich ter te rug hekoming aan het bureau van politie. Voor de vele stelling, 4 Sept. j. gen de ondergeti hunne dochter en nen hartelijken d Amersfoort, 8 J. VERWE A.J.VERWEY ewijzen van belang ondervonden, betui kenden ook namens behpwd-dochter hurt- eptjr '90. -van WaGENINGEN. Door HUWELIJK van de tegenwoordige wordt tegen 1 November a.k. GEVRAAGD eene als -4? liefst van btiitcn, vair, de P. G., goed kunnende KOI^EN en va» goede getuigen voorzien. ZichTjn jjersooö aan te melden bij den heer DEkOFF, Bergstraat, Amersfoort. De Nederlandsche DANSONDERWIJ- ZERS-VEREENIGING bericht, dat voor Utrecht en Omstreken alleen afgevaardigde is de heer J. F. VAN DIEPEN REEK Professeur de Danse, welke de NIEUWE DANSEN op de laatste vergadering ge monteerd, bestaande in Valse Mcnuette Xouveaux (Quadrille Eancicrs en Kaiser Polka, zal onderwijzen. Namens het Bestuur, I de President, JEAN GAILLARD, Professeur de danse de la Cour. Van velschillende zijden daai toe uitge- noodigd, wenscht ondergeteekende, J. F. v. DIEPENBEEK, SL Jansveld Utrecht, bij genoegzame deelpejning gedurende de wintermaanden, jhanfang begin Oct.) wederom alhier een Q>ANSCtJRSUS te openen. In het onderwijs wjjrden de nieuwste dansen opgenomen. Zij, die genegen zijjs, grondig dansonder- wijs te ontvangen, gorden ,uitgenoodigd zich te vervoegen Woensdag 17 Sept. a. s. tusschen 1 en 9 unftn de Sociëteit AM1CITIA, waar otiderJet. alsdan is te spreken, en waar ooJ/Tde lessen zullen worden gegeven. Lid der Ned. clansonderw. vereeniging. Strijk- eu Rlnas-iiistriinicu- ten, enz. Steeds/grootste voorraad en door kolossaleu omzet, billijk- ste prijzen hief te lande. Speciale in richting v$r Reparatie, Ex port, Verhuren, Ruilen. Voor stemmen en Repareer en van piano's e>U orgels stfedx liefst schriftelijk te ontbieden id dfh boekhandel van G. J. SEOTHOEVVER. Prijs-coitj-ajytb'n en? Muziek-catalogus- sen gratis en francoi-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2