Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. KERKNIEUWS. -zooveel liefde betoonde, er recht op had, dat hij dit ook in het openbaar deed. Dr. v. Koetsveld sprak naar aanleiding van 1 Cor. III 11, en wierp vervolgens een blik op de gebeurtenissen gedurende zijne herderlijke loopbaan, die den 3. October 1S30 te Westmaas, zijne eerste standplaats, aanving; zijne tweede stand plaats was:Berkel (1835), derde Schoon hoven (1838) en vierde: 's Gravenhage (1S48) zoodat hij 42 jaren te 's Graven hage arbeidde. Aan het slot van den dienst stonden de aanwezigen van hunne zitplaatsen op en wijdden den beminden herder een toepasselijk lied. Ook in andere kerken werd het jubi leum van ds. van Koetsveld herdacht. De hoogleeraar-directeur der rijks academie van beeldende kunsten te Am sterdam brengt ter algemeene kennis, dat de schilderijen, vervaardigd ter mededin ging bij den wedstrijd in de schilderkunst, die in het gebouw der voormelde acade mie is gehouden, kosteloos aldaar ter bezichtiging worden gesteld van Donder dag 2 tot en met Zondag 5 October a. s. op de werkdagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 ure en op den Zondag van des namiddags 1 tot 4 ure. Voor de Haagsche rechtbank ver scheen gister een jongmensch van 17 jaar, die op een valsch ontvangbewijs ten name zijner grootmoeder, de wed. de J., bij een Haagschen bankier f 1200 had opgenomen op in bewaring zijnde Oos- tenrijksche schuldbrieven en dat geld bin nen weinige dagen had verleerd, zoodat de politie dientengevolge argwaan kreeg en den jongeling in bewaring nam. Het bleek, dat deze heel wat op zijn kerfstok had, meestal ten nadeele zijner groot moeder. Het O. M. eischte 1 jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. C. A. Vail- lant, vroeg, op grond van de verkeerde opvoeding van dat jongmensch, een lich tere straf. CCTc.-.iwmgnr^nni n—«w De 1. luit.-kwartierm. D. A. L. van Andel van het 1. regement veldartillerie alhier wordt, te rekenen van 1 October e. k. overgeplaatst bij het 3. reg. vest. artillerie en gedetacheerd aan den inten dance-cursus. In zijne plaats wordt bij het le reg. veld-artillerie overgeplaatst, de 2e luit.- kwartierm. A. J. van Andel van het 3e reg. vesting-artillerie. Met ingang van 1 October e. k. is benoemd tot adjudant bij het korps, de 1. luit. A. J. de Booij van het le reg. veld-ai tiller ie te Utrecht. Deze officier wordt, in verband daaamede, ingedeeld bij den staf der 2e afdeeling van genoemd regiment alhier. Gisteren werd alhier voor het klas sikaal bestuur van Amersfoort, het examen voor godsdienstonderwijzer in den Ned. Herv. Ketk met goed gevolg afgelegd door onzen stadgenoot de heer T. W. Bolderdijk. De Stand- bericht De Ned. Ger. Kerk te Amersfoort werd deze week aangenaam verrast door een gift van twee duizend vijf honderd gul den. Men zal zich herinneren, dat voor eeriige weken de Chr. Ger. Gem. aldaar en de Theol. school te Kampen elk 1000 gulden gekregen hebben, hoogstwaar schijnlijk van denzelfden persoon. J.l. Zaterdagmiddag te 12 uren werd het gebouw der Hoogere Burger school alhier nog eens betreden door den oud-Directeur, Dr. H. F. Jonkman, daartoe uitgenoodigd door de leerlingen,- die hem er opwachtten. Namens oud-leerlingen en leerlingen der school werd hem door den oud-leer ling A. J. de Beaufort, onder een harte lijke toespraak, een souvenir met bijbe- hoorend album aangeboden, dat de heer Jonkman blijkbaar getrollen aan vaardde. En Gustave verwijderde zich, in zich zelf brommende «Die eerwaarde broeder Florian, ziet er niet uit, alsof hij een der gemakkelijk- sten was!...." De vallei baadt zich in den gloed der zon, welke al hare wonderen met ver nieuwde schoonheid doet uitkomen. Tyrol behoeft wat afwisseling van natuurtoo- neelen aangaat, in niets voor de Pyre- neën of de Alpen, onder te doen. De diepe beigengten van den Brenner, van de Gebasch, de gletschers en de spitse toppen van Mittenoll en Murzoll, de kale kruin van den Muthberg, bieden taferee- len aan, welke door geen ander in groot heid en poëzie overtroffen wordt; maar hetgeen aan de engten van Tyrol een eigenaardig karakter geeft, zijn die oude, statige en sombere sloten op al die top pen. Rondom St. Méran, b. v.inhetPas- seyer-Thal, waar wij thans onzen jager ontmoetten, verheffen zich op de berg toppen de kasteelen en de oude feodal- sloten van Gayen, Schena, Kuillenberg, Ruibein, Neuberg, Vorst en Jauchen, als een prachtig decoratief, als welsprekende getuigen van vroegere eeuwen, geheim zinnige torens, aan welke de eene of an dere legende verbonden is. Lebrun had zijn geweer over den schou der gelegd en versnelde zijne schreden Naar wij vernemen waren Heeren leeraren der Hoogere Burgerschool Zater dagavond in een vriendschappelijk samen zijn ten huize van Dr. Jonkman ver- eenigd. Op vet zoek deelen wij nogmaals mede, dat het toelatings-examen voor de Burgeravondschool alhier, thans 'nader geregeld is als volgt: Het schriftelijk ge deelte, Donderdag 2 Oct., het mondeling gedeelte, Maandag 6 Oct.; telkens te 6 uren 's avonds te beginnen. Aan directiices eener naaischool voor protestantsche meisjes, waaraan verbon den is eene jaarlijksche winteruitdeeling van kleedingstukken aan hulpbehoevenden, gevestigd te Amersfoort' is bij koninklijk besluit van 12 Sept. jl., no. 19, vergunning verleend tot het houden eener verloting van om niet bijeen te brengen of geschon ken handwerken en andere voorwerpen, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van opgemelde inrichting, met bepaling dat de bedoelde verloting zal bestaan uit 1500 loten, tegen f 1 per lot. De heer AJ. Krieger,ingeneur alhier, heeft aan den Raad van Nijkerk (Geld.) verzocht, om den termijn, genoemd in de voorwaarden van concessie tot het leggen van spoorstaven in de publieke wegen binnen die gemeente (voor een lokaalspoor EdeBameveldNijkerk, wat betreft het gedeelte tot de haven te Nijkerk) te willen verlengen tot 1 Januari 1892. De Raad heeft besloten dit stuk voor de leden ter- inzage te leggen. Maandagmorgen stonden voor de rechtbank te Utrecht o. m. terecht: W. H. en A. V., beiden wonende te Amersfoort, beltl. van mishandeling van W. W„ J. W., H. v. d. F. en R. K. hvr. W. W., aldaar op 10 Augustus jl. gepleegd. De bekl. en genoemde getuigen elkaar op de Wolvenstraat te Amersfoort tegen komende, kwam het tot eene vechtpartij, waarbij de eersten de laatsten mishan deld hebben door hen te schoppen, met een steen op 't hoofd te slaan, enz. Deze getuigen-verklaringen werden door beide bekl. tegengesproken en ontkend, ten spijt waarvan echter de off. van justitie, hunne schuld bewezen achtende, tegen hen eischte: gevangenisstraf voor den tijd van veertien dagen voor W. H. en van drie weken voor A. V. In zijne zitting van gister besloot de gemeenteraad Burg. en Weth. te mach tigen om in de bestekken voor de uit voering van werken, waaraan naar hun oordeel gevaar is verbonden, de verplich ting voor den aannemer optenemen om zijne werklieden tegen ongelukken te ver zekeren tot een door hun college aan te geven bedrag en bij eene maatschappij ter goedkeuring van Burg. en Weth. Langs de noordoostzijde van de Appelmarkt zal van af de Kerkstraat een riool worden gelegd naar het Havik en het klinkerpad aldaar verbeterd, en, desnoodig verbreed tot 1.5 M. Een voorstel van B. en W. om eene pomp te plaatsen aan de Zog straat tegen het plantsoen, werd aange houden tot bij de behandeling der be grooting voor 1891. De jaarwedde van den onderwijzer aan de school 2e soort, C. J. F, Prins, die den 23. Augustus jl. de hoofdacte behaalde, is met f75 ver hoogd en sedert genoemd tijdstip op f625 gebracht. Door het bedanken van den heer B. W. van Burgsteeden, alsmede tengevolge der mededeeling van den heer G. Hubers Dz. dat hij, wegens hoogen leeftijd, voor eene herbenoeming niet weder in aanmerking wenschte te komen, en van den heer S. Knoppers, dat geene benoeming door hem wordt verlangd, moest de voordracht ter benoeming van zetters voor 's rijks directe-belastingen met vier candidaten worden aangevuld. De raad nomineerde achtereenvolgens de heeren T. van Daal, I. Terschuur, H. C. van Da«n en B. A. van Ruijven. Toen de agenda was afgehandeld, om St. Leonard te bereiken, in de hoop van een goed ontbijt, toen hij op eens van den kant der Passer een angstkreet vernam, welke alras van een tweede ge volgd werd. Hij riep en spoedde zich naar de plaats vanwaar hij de kreet ver nomen had. Eerst zag hij niets dan een grooten zak, half gevuld, al dwarrelende op het watervlak voortdrijven; maar nauwkeuriger toeziende bemerkte hij eene menschelijke gestalte, die door den stroom werd medegevoerd. Zijn geweer en wei- tasch af te leggen en zich in de Passer te werpen was slechts het werk van een oogenblik. Na veel moeite greep hij den rok eener vrouw en trok deze naar zich toe met de eene hand zwemmende, ter wijl hij met de andere het hoofd der dren- kelijk ondersteunde en boven het water hield, gelukte het hem den steilen oever van den stroom te bereiken. Maar ner gens zag hij een geschikt punt om aan wal te komen, en reeds begon de last hem vreeselijk zwaar te worden, toen hij op eens, op een minder scherpe rots punt broeder Florian zag verschijnen. De monnik wierp hem het eene einde van het koord toe, dat hij om zijne lendenen droeg, en hierdoor gelukte het Gustave met zijn slachtoffer, dat hij aan de gol ven ontrukt had, aan wal te komen. Het was een schoon en bekoorlijk meisje. bracht de Voorzitter, met het oog op de omstandigheid dat de heer J. C. I.oiis- ivt'ber juist zijn 40-jarigen loopbaan als ambtenaar ter secietarie herdacht, ter tafel een ontwerp-besluit van den navol genden inhoud «De raad der gemeente Amersfoort; Overwegende dat de heer J. C. Leinweber heden 40 jaren als amb tenaar ter gemeente-secretarie werkzaam is; Hulde brengende aan de groote ver diensten van dien ambtenaar en den door hem gedurende die jaren betoonden ijver en nauwgezette plichtsbetrachting; Besluit, uit waardeering van de diensten door den titularis aan de gemeente bewezen, zijne jaarwedde met f200 te verhoogen en die vasttestellen op f 1200." De raad veree- nigde zich, nadat de behandeling spoed- eischer.d was verklaard, zonder hoofde lijke stemming hiermede. Na de sluiting der raadsvergadering werd de heer Leinweber door den Secre taris de raadzaal binnengeleid en door de Burgemeester in hartelijke bewoordin gen geluk gewenscht met dezen herinne ringsdag. Hij stelde den heer Leinweber in kennis met 's raads zooevenvermeld besluit en betuigde dat dit was genomen om een blijk te geven, dat de raad de werkzaamheden, door den heer Lein weber in dat 40-jarig tijdperk, naast den hooggeachten gemeente-secretaris, den heer W. L. Scheltus, verricht, hoog waar deerde, eene waardeering die ook ont sproot uit de wijze waarop de jubilaris de voorschriften der gemeentewet tezamen met zijn chef heeft helpen uitvoeren, eene wijze die waardeering afdwingt, wanneer Spr. herinnerde dat nog nimmer een raadsbesluit is voorgedragen ter vernie tiging of vernietigd is. Voorzeker eene omstandigheid waarop degemeente Amers foort trotsch mag zijn. Namens den raad sprak de burgemeester den wensch uit, dat de heer Leinweber nog vele jaren van dit besluit moge genieten. Naast dit blijk van waardeering dat de gemeente raad als zoodanig den heer Leinweber heeft willen geven, bood de burgemeester den jubilaris ook nog een blijk van per soonlijke hoogachting en waardeering na mens de leden van het gemeentebestuur aan, bestaande in een stel tafelzilver in etui, met eene inscriptie van den navolgenden in houd ^Burgemeester en Wethouders, de leden van den gemeenteraad en de Secre taris van Amersfoort aan den heer J. C. Leinweber, 1850—1890." De aanbieding van dit geschenk ging gepaard met de betuiging dat dit de uiting was van de gevoelens van waar- deering die de gevers bezielden van de welwillendheid die de jubilaris hen steeds had betoond. Met een vriendschappelijk woord be sloot de burgemeester zijn toespraak. Hij uitte den wensch dat de heer Leinweber nog vele jaren voor zijn gezin mocht ge spaard blijven, en dat het hem, met zijne echtgenoote, gegeven moge zijn hunne kinderen te zien opgroeien en te zien opti eden als nuttige ledendermaatschappij. Ten slotte werd den jubilaris de eere wijn aangeboden, en een glas geledigd op zijne gezondheid, onder den aanhef van «Leve de heer Leinweber." Door de ambtenaren ter secretarie werd deze plechtigheid bijgewoond. Des morgens boden de ambtenaren ter secretarie en de geineenteboden ten raad- huize, den heer Leinweber, bij monde van den heer W. Frans, griffier van den burgelijken stand, hunne gelukwenschen aan en offi eerden hem een fraaie voltaire als blijk hunner hoogachting en waardee ring. Ook de ambtenaren van de afdee ling openbare werken vereenigden zich ten raadhuize om van hunne belangstelling te doen blijken. Bij monde van den heer W. H. Kam, gemeente-architect werden den jubilaris hunne felicitatiën aangebo den, vergezeld van een stoffelijk blijk hunner waardeering een gangbaro meter. Het politiepersoneel vereerde den ju bilaris een zilveren inktstel met gouden en zilveren penhouders, vergezeld van eene door de politieambtenaren onder- nWilhelmina Spitzer!" riep de monnik uit, toen hij haar herkende. «Spoedig, spoedig, broeder," zeide Gus tave, „zij ligt slechts in zwijmkrijg spoedig mijn veldflesch uit mijn tasch." De monnik gehoorzaamde. Zijne hand op het hart der drenkeling brengende, overtuigde Gustave zich dat zij nog leefde. Vervolgens wreef hij hare slapen met brandewijn, en, de flesch aan hare bleeke lippen brengende, bevochtigde hij dezen met eenige van die versterkeude drop pels. Eene trilling der neusgaten, een knip pen met de oogleden kondigden welhaast den terugkeer tot het leven aan. Zij slaakte een diepen zucht en opende de oogen. Op het gezicht van den Franschen officier, die hare ijskoude handen tusschen de zijnen trachtte te verwarmen, scheen zij hevig te ontstellen; maar toen haar blik dien van broeder Florian ontmoette, speelde een zachte en bleeke glimlach om hare lippen. Eerbiedig stond de officier op. »Nu is het uwe beurt haar gerust te stellen," zeide hij, en haar naar St. Leo nard te geleiden; het is niet ver meer af. Maar haast u zij zoude kou kunnen vatten." Het jonge meisje wilde spreken, doch haar hoofd zonk krachteloos op haren teekende opdracht. Deze aanbieding ge schiedde ten huize van den heer Lein weber bij monde van den Commissaris van politie, den heer P. J. Dammers, vergezeld van den Inspecteur, den Hoofd agent en twee agenten van politie. Ook dit geschenk moest, dus verklaarde de heer Dammers, als het stoffelijk blijk van de hoogachting en waardeering wor den beschouwd, die het politiepersoneel den jubilaris toedragen. Voor al deze bewijzen van hoogachting betuigde de heer Leinweber zijn dank. 't Behoeft nauwelijks gezegd dat den geheelen dag door ingezetenen te zijnen huize kwamen om hem hunne gelukwen schen aantebieden. Jan. We beginnen oud te worden, Piet! Piet. Kom wat praat je. Oud is, wie zich oud voelt. J. Daar heb je wel gelijk in; maar ik bedoel, dat we al zoo'n boel hebben zien veranderen. Denk j'er nog wel eens aan, dat we in 1841 in de Tweede Kamer zaten P. Wel zeker. Ik herinner me nog best die kwestie Van Rechterer» bij de behandeling van het hoofdstuk financiën. J. Ja, ja, toen de post van pensioenen en wachtgelden aan de orde was en Luzac er op wees, dat hoogeplaatste ambtenaren het voorbeeld wel mochten geven om afstand te doen van de hooge toelage, die zij genoten. P. Precies, en toen stond Van Rech- teren op, en verklaarde, dat hij afstand deed van het wachtgeld, dat hij als oud gouverneur van Overijsel genoot. J. Het zal mij benieuwen of wij in de pas geopende zitting der Tweede Kamer weer zoo'n voorbeeld van belangloosheid zullen beleven. P. Verwacht daar maar niet te veel van. Hooge ambtenaren, al zijn zij rijk, moeten hooge, en lage ambtenaren, al zijn zij arm, lage tractementen hebben. Dat brengt de stand zoo mee. J. 't Is waar ook. Wij leven nog in den tijd, dat iemand net zooveel achting geniet, als zijn inkomen bedraagt. P. Dat kan ook nog veranderen. Mis schien beleven wij het nog, dat wij el kaar gaan waardeeren naar de wijze, waarop wij ons van onzen plicht kwijten. Austerlitz. Den 7 October a.s. hoopt Hendrik Werensteijn alhier den dag te herdenken dat hij voor zestig jaren ge leden werd aangesteld als vaste arbeider op s' rijks groote wegen op het gedeelte tusschen Utrecht en het landgoed Vollen hoven, daarna was hij werkzaam tusschen genoemd landgoed en Rijzenburg, en se- dertl841 tusschen Zeisten Woudenberg; dat het oudje nog zeer kras is, blijkt daaruit dat hij geregeld en trouw, tot tevredenheid zijner superieuren zijn werk doet en slechts eenmaal per jaar een vrije dag neemt, om een dochter te bezoeken. Wij hopen dat het den waardige oude man gegeven moge worden nog een reeks van jaren in gezondheid zijne werkzaam heden te vervullen. miMI II I I I Milll« II II I Ned. Herv. gemeente Beroepen naar Brunisse, ds. Chr. Knap, te Kampen. Naar Langerak (bez. de Lek), de heer H. J. Rooseboom, cand. te Rotterdam. Naar Oosterland en Duiveland, de heer P. A. Klap, cand. te Katwijk-Binnen. Naar Heiloo, de heer D. J. van Dijk, cand. te Doetinchem. Naar Staphorst (toez), ds. C. Bouthoorn, te Dirksland. Naar Kortenhoef (toez.) boezem, als de kelk eener bloem onder den last van een dauwdroppel. Terwijl dit kleine drama plaats had, was Trim, de hond van den kapitein, met zijn aandeel, dat hij aan de redding genomen had, teruggekeerd, en legde den zak, die tot op de helft met zaagsel ge vuld was, voor de voeten zijns meesters neder. «Een zonderling denkbeeld," zeide Gus tave, «zaagsel in de rivier te werpen sedert dezen morgen is de rivier er mede bedekt! Zeker heeft de zwaarte van den zak, dien zij wilde ledigen, dit jonge meisje medegesleept." Met zijn geweer en weitach over den schouder, naderde Gustave Wilhelmina, die door den monnik ondersteund, was gaan zitten en hem zwijgend aanstaarde. Geschokt, en zonder een woord te spre ken, maakte de kapitein een buiging en reikte haar de hand. Zij nam die zacht in hare handen, en, terwijl zich een blos over haar bleek gelaat verspreidde, bracht ze aan hare lippen voor Gustave den tijd had zich tegen dit bewijs van vrome dankbaarheid te verzetten. Hij wendde het hoofd af, de tranen kwamen hem in de oogen. Zonder bijna zelf te weten wat hij deed, groette hij het jonge meisje, floot zijn hond en sloeg den weg in naar St. Leonard. Met gebogen hoofd ging hij de heer G. H. Wagenqar, cand. te Lei den. Naar Oosterwolde, ds. H. v. Griet- liuysen, te Burgwerd. Bedankt voor Tuil, ds. A. de Haan, te Ophemert. Chr. Ger. gemeente: Bedankt voor Dussen en voor Zuid- Beierland, de heer J. K. van Haeringen, cand. te Dedemsvaart. Aangenomen naar Middelburg, de heer W. H. Oosten, cand. te Rotterdam. Ned. Geref. gemeente (.dolecrendc) Beroepen naar Franeker, ds. P. Ha- nia Pzn., te Oosterbierum. Naar Zuid- wolde, ds. A. van Wijk, chr. ger. pred. te Thezinge. Naar Ede, ds. J. J. A. Ploos van Amstel, te Reitsuin. Bedankt voor IJlst, ds. R. K. Brou wer, te Makkum. Waaghalzerij. De vorige week had te Parijs een ontzettend ongeluk plaats, waarvan eene zekere lucht-acrobate, Le- ona Dare, het slachtoffer werd. Zij was in het Bois de Boulogne met een luchtreiziger opgestegen en zou aan eene trapéze, die aan het schuitje beves tigd was, hare kunststukken uitvoeren. Zij ging met de tanden aan de trapéze hangen, beenen en armen geheel vrijla tende. De ballon steeg snel, en daar het tamelijk sterk waaide, werd hij naar den oever der Oise gedreven. De luchtschipper had de veiligheidsklep geopend om te dalen, maar de ballon liep dan gevaar in het water terecht te komen, waardoor Leone Dare reddeloos verloren zou zijn. Om aan het gevaar van verdrinken te ontkomen, liet ze zich vallen, niet vermoedende, dat ze nog zoo hoog in de lucht zweefde. Zij kwam te recht op een boom, met zooveel kracht, dat zij door de takken en bladeren heen op den grond terecht kwam, waar zij bewusteloos bleef liggen. In deerniswaardigen toestand werd zij gevonden en naar Parijs gevoerd, waar haar de eerste heelkundige hulp werd toegediend. Men wanhoopt aan haar be houd, een harer voeten is gebroken, het geheele lichaam vreeselijk gewond en men vermoedt daarbij hersenschudding. Bij den brand, die voor eenigen tijd het grootste gedeelte van de stad Saloniki vernielde, verbrandden o. a. ook twee Byzantijnsche mozaïkwerken, waarvoor de Russische regeering verleden jaar de som van 1.200.000 franks geboden was. Onder de papyrusrollen, die verbrand den, bevonden zich er twee, die volgens de overlevering geschreven waren door den heiligen Paulus. De millionair en zijn bedienden. Een Engelsch journalist verhaalt de vol gende anecdote omtrent zijn bezoek aan Chicago: «Op zekeren dag werd ik door een der vele millionairs, die te dier plaatse wonen, uitgenoodigd hem met mijne vrouw een bezoek te komen brengen .Ik besloot daaraan gevolg te geven en begaf mij met mijn vrouw naar het paleis van den Croesus. Wij werden door de vrouw des huizes ontvangen. Zij was als 't ware met diamanten behangen, edelsteenen van de grootste soort, die elk op zich zelf reeds een aanzienlijke waarde vertegen woordigden. Nadat w(j eenigen tijd in gesprek geweest waren, werd plotseling de deur van het salon geopend, waarna een eerwaardige matrone, blijkbaar van Iersche afkomst, de zaal binnentrad. «Mag ik het genoegen hebben u mistress Murphy, onze keukenmeid, voor te stellen", zei de vrouw van den millionair. Mistress Murphy strekte eene ruwe, magere hand uit en ging rustig op een met goudleer bekleeden stoel zitten met de opmerking, dat het mooi weer was. Zij scheen er geheel als een lid der fa milie beschouwd te worden; zij nam aan het gesprek deel en bij het afscheid ne men noodigde zij ons zelfs uit spoedig eens terug te komen. Toen wij naderhand voorwaarts, gelukkig omdat hij een mensch gered had; zijn hart sprong op van vreugde. Te St. Leonard aangekomen, ofschoon hij bijna niet meer aan zijn ontbijt dacht, liet Gustave zich de herberg van het Zand wijzen. Het was een huis met twee ver diepingen, geheel op zich zelf staande aan den oever van de Passereen opge- worden steenen dam beschutte het tegen de woede van den stroom. Hij trad de keuken binr.en, het voornaamste vertrek eener herberg in elk beschaafd land. Zij was zoo als alle keukens in j,yro'- Mid den in stond een kolossaal gemetseld vierkant van 2 meters lang en van vijf tig a. zestig centimeters hoog. Op deze stellage lag een ijzeren plaat, in het mid den van deze was de vuurhaard, omringd van een aantal potten en pannen. Maar de rook? De rook werd, even als alle lichte voorwerpen, door den wind mede gevoerd. Na eerst onder de zwarte bal ken van de zoldering te hebben rondge- warreld, zocht zij een uitgang door de deur en de vensters. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2