Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Gemengd Nieuws. goval was, tegelijk met het regeerings- anltvoord zal verschijnen. Het D. v. Z.-II. dringt aan op een politiewet, die het een dringenden eisch van het oogenblik noemt. Nu de samen leving telkens door allerlei aanslagen van de zijde der socialisten wordt bedreigd; nu werkstakingen, met al den aankleve van onrustwekkende verschijnselen, meer en meer aan de orde komen, mag niet langer vvoiden gedraald met een duidelijke wetsoinschrijving van de burgemeester- lijke bevoegdheid. Ilij moet worden er kend als het wezenlijk hoofd der politie in de gemeente. Alleen onder die voorwaarde kan hij, steunende op de wet, zijn taak, ook ten aanzien der handhaving van orde en rust, vervullen. Op dit oogeriblik heeft een bur gemeester, behalve met betrekking tot de naleving van de politieverordening, zoo veel niet te ncommandeeren," zooals de volksuitdrukking luidt. Dit kan of mag niet zoo blijven, dunkt hel D. v. Z. II. De uitvaardiging eener politiewet behoort niet langer te worden vertraagd. Zulk een wet zou niets anders en meer moeten bevatten dan een omschrijving der hiërarchie op politiegebied. De positie van den burgemeester moet zoo worden geregeld dat hij metterdaad in zijn gemeente het hoofd der politie zij. Zijn verantwoordelijkheid wordt dan wel verzwaard, maar hij zal zijn taak gemak kelijker kunnen volbrengen. Het D. v. Z. H. beveelt deze urgente zaak in de aandacht aan van onzen tegen- woordigen minister van justitie, die zeker in de zienswijze zal deelen, dat een poli tiewet noodiger en onmisbaarder moet heeten dan hijvoorbeeld nieuwe arbeids wetten. Door de zoogenaamde sociale quaeslie treedt het polilievraagstuk on willekeurig meer op den voorgrond. On der de arbeiders doen zich bij herhaling allerlei bewegingen voor, welke ernstig toezicht van de zijde der overheid vorde ren. De socialisten mengen zich in de meeste bewegingen, welke onder werk nemers ontstaan, en daardoor erlangen die «manifestaties" zeer dikwerf een den burgervrede bedreigend karakter. Op den burgemeester rust in dergelijke gevallen een dure verplichting en geduchte verant woordelijkheid. De wetgever stelle spoe dig de middelen te zijner beschikking, om met klem en nadruk ook preventief te kunnen optreden I De commissie voor de arbeidersen- quéte is gister in volle vergadering in het gebouw van het Departement van Justitie bijeengekomen tot hervatting van haai werkzaamheden. Dinsdag trad dr. A. J. Vilringa, na bijna een kwart eeuw als zoodanig daar werkzaam geweest te zijn, af als rector van het gymnasium te Deventer, welke stad hij binnenkort gaat verlaten. Eene uit de vereeniging ter bevor- dei mg van volksgezondheid te Leeuwarden benoemde commissie, bestaande uit de heeren dr. J. Ariën Kapper, dr. Jac. Baart de la Faille, dr. Vitus Bruinsman, A. Du- parc, II. van Gelder, dr. A. Meursinge Hz., C. J. de Vogel en J. D. M. West- iiultz, richtte eenigen tijd geleden aan het bestuur van het Nutsdepartement het vei zoek, met haar te willen samenwer ken, 0111 te Leeuwaiden een bureau voor onderzoekingen van levensmiddelen enz. tot stand te brengen, in den g»est als door de maatschappij tot Nut van het Algemeen in hare voorlaatste algemeene vergadering was aangegeven. Voor dat doel wenschte men met het bestuur van liet departement of met eene commissie uit zijn midden een voorloopig comité te vormen. Het bestuur van het departement heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en tot genoemd einde uit zijn midden benoemd de heeren mr. E. Star Businann (sedert naar Amsterdam vertrokken), mr. A. Bloembergen Ez. en H. Lam Az. Door dit voorloopig comité is thans een volle dig plan opgemaakt, om aan de zaak uit voering te geven. In duizend vreezen. Eenige we ken geleden heeft in de pers een bericht de ronde gedaan, waarin met een soort van verontwaardiging werd melding ge maakt van een daad van vandalisme, die op 't punt stond te Rotterdam voltrokken te worden. Met beroemde en historische huis In duizend vreezen, gelegen op den hoek van de Groote Markt en het Hang, zou onder den hamer gebracht worden, om door sloopershanden voor goed aan onze oogen onttrokken te worden, pogin gen bij het Stadsbestuur en bij liefheb bers van kunsten geschiedenis aangewend om dit te voorkomen, waren mislukten weldra vernam men, dat dit historische huisje voor weinige honderden guldens was geveild geworden en dat de tegelversiering die in den gevel een herinnering gaf aan een gebeurtenis uit onze vaderlandsche geschiedenis, nog meer had opgebracht dan de geheele woning. Ik durf echter veronderstellen, schrijft Effen in de Arnh. Cl. dat de meeste bladen, die dit weeklagende bericht in hunne kolommen overnamen, zich moei lijk rekenschap hadden kunnen geven van den aard en de beteekenis van deze van dalistische daad, omdat het hun niet be kend was welke historische herinneringen aan dit huisje verbonden waren, evenmin als aan welk feit het zijn kenmerkenden naam verschuldigd is. 't Zij mij daarom veroorloofd in eenige regelen het verhaal te doen van de ge beurtenis, die zoo nauw verbonden is aan het bestempelen van deze woning met den naam van: In duizend vreezen. Ik moet daartoe opklimmen tot het jaar 1572. Op den negenden April van dat jaar verscheen de graaf van Bossu met 10 vendelen Spanjaards voor de Oostpoort te Rotterdam (thans de dijk naai Kra lingen), die hij echter gesloten vond en waar hem de toegang door een sterke wacht belet werd. Geen kans ziende om door kracht van wapenen binnen de stad te komen, nam hij zijn toevlucht tot een list. Met eenige edellieden verzocht hjf, gehoor bij de Overheid, hetgeen hem werd toegestaan, en waarna hij gebruik maakte het vreemdsoortig verzoek te doen zijne manschappen door de stad te mogen voe ren naar den Delftschen kant. Natuurlijk was het antwoord van de Overheid, dat hij zijne Spanjaards dan maar buiten om de stad moest laten trekken, daar hij zóó den weg ook wel zou kunnen vinden. Maar na veel over en weerspreken, kwam men eindelijk tol een schikking, waarbij Bossu verlof werd gegeven zijne man schappen per ongewapend »rot" of ncor- poraaischap" tegelijk dooi de stad te trekken. Dat was alles wat hij verlangde; de poort werd voor de eerste afdeeling ge opend, die gewapend naai binnen stormde Bossu zelf vermoordde den kommandant, den smid Swart Jan, die hem met een voorhamer trachtte neer te vellen de wacht werd overrompeld en de poort voor de overige vijanden geopend. En hetgeen in dien tijd zeer in gebr uik was, werd daarna de geheele stad uitgeplun derd; men stair den brand in de huizen, plunderde en stal wat onder de handen viel, pleegde ontucht met vrouwen en maagden en vermoordde eenieder die te genstand bood. En nu het bewuste huis! In deze wo ning hadden zich vele ingezetenen ver borgen, om aan de woede der Spanjaar den te ontkomen: deuren en vensters waren gesloten, totdat een der vluchte lingen op een denkbreld kwam. Hij slachtte een bok en liet het bloed langs den drempel en de stoep stroomen; de vijan den, dit ziende, meende dat hunne mak kers daar al wraak gepleegd hadden en trokken voorbij. Daaraan hadden de vluchtelingen hun leven te danken. Ter herdenking aan deze gelukkige redding werd het volgend jaar, toen het huis herbouwd werd, de bewuste tegel plaat in den gevel aangebracht, die men er tot voor weinige weken nog heeft kunnen zien. Het stelde een soort van landschap voor met een vuurspuwenden beig op den achtergrond en doorsneden door een beekaan de eene zijde van de beek stond een Spaansche krijgsman met gevelde lans en aan de andere zijde een soort van Hollandsche krijgsman met een lans over den schouder; verder was het landschap nog gestoffeerd met eenige wilde beesten en een wilde geit. Wat deze voorstelling eigenlijk beteekenen moest, heeft nooit iemand recht geweten. Het hoekhuis prijkte eeuwenlang zeer aardig en pittoresk op den hoek van het Hang; het had een dubbel topgevellje met trapjes, oude vensters met kleine luitjes, die men vrij goed in den geest van den tijd onderhouden had, terwijl het steenwerk hier en daar door ijzeien beslag bijeen werd gehouden. Alleen de benedenverdieping, waar in den loop der jaren onderscheiden winkel neringen in gedreven zijn, had haar eigen aardig karakter verloren en was overeen komstig meer moderne eischen ingericht. Het laatst kon men boven de voordeur lezen: »Garen, Band en Kousen," welke woorden, in hederidaagsche letters erop geverfd, in sterken strijd waren met het tegeltafereel er boven en het geheele uitzicht van den gevel." De houten hulpkerk voor de r.-k. gemeente te Hilversum is bijkans klaar, en nu is men tot de ontdekking gekomen, dat het gebouw te klein zou worden. Eene fout in het bestek schijnt daarvan de oorzaak te zijn. Men is daarom thans diuk in de weer om de kerk aan den eenen kant uit te zetten, en zoodoende de noodige ruimte te verkrijgen. De nieuwe pastorie is bijkans gereed, zoodat nu weldra de oude zal worden afgebroken en met het bouwen der nieuwe kerk een aanvang gemaakt. Op de Staatsbegrooting van 1891 is een som van f20,000 uitgetrokken, om brandkluizen aan te brengen in de gebouwen, waarin de kantoren van de hypotheken en het kadaster zijn gevestigd. Te Nijmegen is gevangen genomen en van daar gevankelijk naar Arnhem gebracht een brievenbesteller, verdacht van diefstal van geld uit een postpakket, dat hem ter bezorging was toevertrouwd. Te Vucht had in den vorigen nacht weder eene poging tot diefstal plaats op de villa Bergen, bewoond door jhr. mr. De Grez. Gelukkig weiden de bewoners wakker;door den heer De Grez werd nog met een geweer geschoten, waardoor de inbrekers vluchtten. Het bleek bij on derzoek, dat zij al 4 gaten in de deur hadden gemaakt en op het punt waren geweest het slot er af te krjjgen. Een acht dagen geleden werd eene dergelijke poging op hetzelfde buiten verijdeld door het ontwaken der bewoners' Zij hebben toen dien nacht hun geluk beproefd bij jhr. Van Meeuwen, alwaar ze eenig geld uit de keuken medenamen. Een onschuldig vermaak teAbdnes (■Haarlemmermeer) had gisteren ernstige gevolgen. Een jongen had de aardigheid, oin zich door andere speelmakkers in eene cementen ring van een regenbak voort te laten rollen, toen op eens de ring brak, waardoor hem het been van zijn bovenarm totaal werd afgesneden. Men heeft hem dadelijk naar het zieken huis te Leiden vervoerd. Als een voorbeeld van kracht op hoogen leeftijd mag genoemd worden de negentigjarige landbouwer H. Tamerus, te Wijk bij Heusder., die dezer dagen nog den ploeg hanteerde. Hij scheen niet 't minst vermoeid. Men schrijft uit Aalten, aan de Zutf. Ct.: «Kier doet men niet aan inlei vie wer, en toch geschiedde dit onlangs bij uitzondering met meester Draaijers, die 21 Sopt. 1.1. 80 jaar geleden zijn eerste lied zong, om thans eiken zondag den Christenvolke alhier te toonen zijne vast heid van toon, als voorzanger onzer her vormde gemeente sedert 1864. Oiganist van 'tjaar '25 tot '29, begon hij zijne loopbaan als onderwijzer in '23 te Aalten, waar hij in 1886 met f 500 gepensionneeid werd de man verklaart nooit ziek te zijn geweest, da's steik. Zijn tijdgenoot, van Leven, ookeenjong- mensch van 8 X 10 bezoekt dagelijks, keurig in de nopjes, zijn patiënten, da's ook kras. Doch dat hier meer kranen, krasheid en 'macht aan levenslust paren, getuigde het onlangs voltrokken huwelijk van den 64er Winkelhorst inet de 34ja- rige wed. Geven alles overschaduwd door het in deze week hier te voltrekken huwelijk van den 10-daagschen veldtocht ridder Lorain, geboren in 'tjaar 11, met de eerzame jongedochter Bloemers, van 'tjaar 17. Gisteien avond werd, door het kies college van de Ned. Herv. Gem. alhier, het navolgende zestal piedikanten gefor meerd, alphabetisch gesteld: Dr. A. F. H. Blaauw te Eist, J. Dom misse te Ootmarsum, L. J. Blanson Henkemans te Pijnakker, N. Jolles te Beusichem, E. A. Remy te Hengeloo, H. Zeijdner te Vollenhoven, waaruit tot het drietal werden gekozen de H.H. J. Dommisse te Ootmarsum, L. J. Blanson Henkemans te Pijnakker, H. Zeijdner te Vollenhoven. De R.-K. kiesvereeniging uRecht voor Allen" alhier heeft in een gisteren gehouden vergadering de heer M. F. W. J. de Jong tot candidaat gesteld voorlid van den gemeenteraad. Belanghebbenden wordt herinnerd, dat het onderwijs aan de Het halingsschool in de lokalen der openbare school in de Koestraat Maandagavond 7 uur weder een aanvang neemt. Men verzoekt ons te melden, dat leden en begunstigers der Vereeniging vde Blijmaar in Woord en werk" vrijen toegang hebben tot de lezing van den Heer Joh. v. d. Steur, op Dinsdag 7 October, des avonds te 8 uren. (Zie de advertentie hierachter). Kaarten voor gereserveerde plaatsen voor leden en begunstigers worden kos teloos afgegeven aan het gebouw Volksheil tot Maandagmiddag, 6 uren. Bij het onlangs gehouden examen voor surnumerair der registratie en do meinen is o. m. geslaagd de heer P. W. Menalda van Schouwenburg. De 2. luitenant G. K. Muller van het 8. Regiment Infanterie die op verzoek overgeplaatst is bij het 5. Regiment In fanterie en door den Regiment-comman dant is ingedeeld bij het 1. Bataljon van dat Regiment alhier in garnizoen is gis teren (Vrijdag) aangekomen. De sergeant v. L. v/h 5e reg. Inf. die zich beklaagd had bij het Hoogmilitair Gerechtshof over een disciplinaire straf hem opgelegd, is hiervoor door dat Hof gestraft met terugstelling tot den stand van soldaat. Heden is de uitslag bekend geworden van het door de volontairs van het ailil- lerie-cursus afgelegd officiers-examen. Aan dat examen hebben o. m. voldaan onze stadgenooten de heeren Bothof en Van Beek. sergeant-volontairs. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, is door den garni- zoens-commandant te Amersfoort een con tract aangegaan met de directie der ma chinale stoom brood- en beschuitbakkerij alhier, tot levering van het voor de troe pen te Amersfoort benoodigde munitie brood, van af 1 November e. k., tegen den prijs van f0.046 de 0.6 Kg., zijnde een ration. De molenaarsknecht J. H. de Vries is Dinsdagavond omstreeks half tien, in den molen »de Gunst" van den heer J. Nefkens, bjj het storten van graan in een steen, die ledig geloopen was, door het op de 2. verdieping van den wind- koienmulen openstaande luik gestapt en teveiis door het opstaande luik op de 1. verdieping gevallen, waaidoor hij opeen wagen is terecht gekomen en vervolgens op den grond. Hij heeft een val gemaakt van ongeveer 7 M. hoogte. Onmiddellijk na het ongeval is dr. Groeneboom geraad pleegd, die hersenschudding waarnam, doch de toestand geeft tot op heden geen reden tot bezorgdheid. De heer J. van den Berg alhier is thans bezig eene tweede villa op het Kalfs- veld te bouwen, die ingericht wordt ter bewoning door twee gezinnen. 334ste STAATSI-OTEIilJ. Vijfde klasse. (Derde week). Trekking van 3 Oct. (975 LOTEN.) Ten kantoie van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs vau I'SOO op No. 20034 Prijzen vau f70. 1016 1027 1053 1086 1105 3683 3687 4017 4018 4027 4029 4055 4056 4647 4669 4671 4682 12503 12527 12538 12550 12562 12599 12800 12860 12879 12892 20044 20918 20932 20943 20951 en 20969. Te zamen 34 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken •1006 1009 1012 1014 1017 1019 1028 1030 1035 1037 1041 1048 1049 1056 1060 1088 1100 1102 3652 3660 3673 3676 3679 4012 4013 4015 4019 4020 4023 4035 4041 4058 4645 4663 4668 4680 12501 12510 12520 12525 12529 12544 12554 12557 12559 12572 12587 12591 12592 12795 12810 12814 12818 12823 12837 12838 12842 12843 12845 12846 12862 12869 12871 12873 20041 20915 20924 20929 20936 20938 20947 20955 20959 20968 en 20979. Volgende trekkingen geschieden 411 Oct. Behalve prijzen van f400, f200, f 100 en f70 zijn nevens de premiën van f30,000 en f3,000 iugcbleten de hoofd prijzen van f100,000, f50,000, f25,000, (10,000, f2000, f1500 en 15 van f 1000. cvam-mm mi M f mi scuiMmmai ■.xwij-in .imgttjapziiggn iLensdeu. Woensdagavond is nabij den Heiligenberg de arbeider W. W„ in eene sloot geraakt en op jammer lijke wijze verdronken. Men heeft hem in gunsch niet nuchteien staat uit de stad naar hier zien vertrekken en het schijnt dus dat de sterke drank weder een slacht offer gemaakt heeft. Maandag is te Steinfurt overleden in den ouderdom van 78 jaar de vorst van BentheimBentheirn en BentheimStein furt, Ludwig Wilhelm. Zijn opvolger is prins Alexis-Carl-Emest-Ludwig, Ferdi- nant, Eugen, Beinard, geboren in 1845 en gehuwd in 1881 met de erfprinses van WaldeckPyrmont, Pauline, Emma, Auguste, Herinine, zuster onzer Koningin. Een reuzenboom werd dezer dagen aan gevoerd te San Francisco. De boom is afkomstig uit Californië en is bestemd voor de wereldtentoonstelling te Chicago. Er waren niet minder dan drie lange, zware wagens noodig om den boom te transporteeren. Het gevaarte weegt niet minder dan 70,000 pond en was, alvorens gekapt te zijn, 312 voet hoog. De boom heeft op 28 voet van den grond nog een doorsnede van 20 voet. Hij zal een eigen aardige plaats innemen op de genoemde tentoonstelling. Hij wordt namelijk uitge hold en in een zaal herschapen, die '100 personen zal kunnen bevatten. De boom zal door 250 electrische lampen, zoowel van buiten als van binnen verlicht wor den, waardoor hij ongetwijfeld een der grootste aantrekkelijkheden der wereld tentoonstelling zal vormen. Jack the Ripper laat weer van zich hooren. Er is althans bij de Metropoli- taansche politie van Londen een met dien naam onderteekende brief gekomen waarin de gewone waarschuwingen zijn vervat. Plant Rhabarbeizoo schrijft Floralia, sinds de laatste jaren is het steeds een zoeken geweest naar hulpstoffen en ma terialen ter vervaardiging van jams, wijnen en extracten en de een voor, de andere na, schreef over vruchtenwijn als een bij uitstek goedkoope en gezonde drank voor den werkman. Ook in ons blad, onze lezers zullen het gaarne getuigen, is veel over deze fabri catie geschreven, vooral voor vruchten wijnen interesseerden wij ons zeer. Van merkbare afname in ons land hoorden wij echter niet. Hoe het zij onder alle wijnen is er geen die rijker aan bouquet is en den druivenwijn het meest nabij komt als de wijn, verkregen uit de bladsteelen van den Rhabarber en wel, uit de soorten Queen Victoria en Paragon. In het belang van den landbouwer is het ongetwijfeld, om deze Rhabarber bij akkers vol te planten vooral'dan, wanneer hij rekening gaat houden met de daling der graanprijzen. Onze iandbouwers echter gaan, evenals hunne vaderen ook deden, erg moeilyk er toe over eer.e nieuwigheid in te voeren en zij zweren bij hoog en bij laag steeds bij hunne aardappels, bij hunne knollen en bij hunne rogge en haver. Eerst dan,als zij zien dat hun buurman volle buidels geld uit de nieuwe onderneming haalt, ko men zij er schoorvoetend toe, ook eens de proef te nemen. Daarom mogen hier eenige cijfers volgen, cijfers die eerder te laag. dan te hoog zijn genomen. Eene tweejarige Rhabarberplant, op zeer diep bewerkten goed bemesten grond, neemt 2 vierkante M. plaats in. De plant geeft twee oogsten in het jaar en wel half Juni en einde Juli, waarbij de blad stelen bij het hart worden omgedraaid en afgerukt. Niet alleen de bladstelen worden voor de wijnfabricatie gebruikt, ook de sterke bladiibben, terwijl het bladgroen als veevoeder zeer gunstig op de meerdere melkafscheiding werkt en als voedsel voor den mensch, ook niet is te verwerpen. Deze bladstelen nu leveren 100 liter wijn, die, twee jaar oud zijnde, minstens fl.de liter waard is, zoodat op elke vierkante M. geoogst wordt voor f50. Laat men nu, zeer hoog, voor onder houd bijkomende kosten, aanschaffing der planten f25 voor de vierkante M. rekenen, dan blijft er eene zuivere opbrengst van f25 voor de vierkante M. over. De planten worden op rijen 1 Va M. van elkaar geplant, zooals aardappelen aan gehoogd. In het voorjaar gaat de ploeg tusschen de rijen, om den mest onder te brengen en de bloemstelen snijdt men terstond weg, welke eene op bloemkool gelijkende, gezonde en aangename groente opleveren. De planten kunnen 15 jaren blijven stuan' voordat men ze door nieuwe moet vervangen. Op afstanden van 15 M. kan men tusschen de planten vruchtboo- men zetten. Vijanden heeft de Rhabarber niet, tegen hagel behoeft ze ook niet te worden ver zekerd en daar gemakkelijk hier of elders een afzet voor de bladstelen is te vinden, daarom Landbouwers! plant Rhabarber Schoenmaker, houd u bij uw leest I Een handelsreiziger uit Tilburg liep over de veemarkt te Winschoten, en vroeg aan een veehandelaar naar den prijs van een door hem aangewezen koe. De vee handelaar, wel ziende dat het den vrager geen ernst was, zeide d200 gulden." De Tilburger bood uit de grap 160 gulden, en.... de koopman gaf hem geluk! Nu was goede raad duur. De handelsreiziger had zooveel geld niet bij zich en wilde het beest niet ont vangen, maar de veehandelaar had het onder getuigen verkocht en eischle be taling. De veehandelaar wilde ten slotte den koop als niet gedaan beschouwen, wanneer de kooper f 10 aan de armen van Winschoten gaf, maar ook hiertoe was de man niet genegen. Eindelijk wist de onthutste nieuw-bakken veekoopman uit het gedrang te komen en zich te verwijderen. Men vermoedt, dat de vee handelaar den vreemden man verder met rust zal laten omdat de koe voor f 160 niet te duur is. Waarschijnlijk zal de handelsreiziger nooit weer een bod op een koe doen! Onder socialisten: »Ik blijf er bij," sprak een meubelma ker, die liever met den mond werkt dan met de handen »ik blijf er bijal de grond moet gelijkelijk verdeeld worden." »En wat zou je dan met jou deel doen vroeg een ander spottend. «Verkoopen natuurlijk! was het onbe dacht antwoord I ZNws.) Voor liefhebbers van Oesters Voor liefhebbers van tweeschalig die ren, inzonderheid voor hen, die ze bij voorkeur in hun eigen vocht levend eten is het misschien niet onbelangrijk te weten wat dat vocht bevat. Met den micoscroop zijn eenige onaangename ontdekkingen ge daan, waaromtrent wij met het bloote oog in gelukkige ontwetendheid gebleven zou den zijn. Volgens een wetenschappelijk tijdschrift blijft, bij het openen van een oester, het vocht in de benedenschaal en door den microscoop gezien worden daarin een menigte kleine oesters, met schalen bedekt gevonden, die daar vlug in rond zwemmen 120 binnen het bestek van slechts éen duim. Behalve die jonge oester- tjes bevat het vocht een verscheidenheid van diertjes, voor het bloote oog onzicht baar, en duizenden van drie bepaalde soorten van wormen. Soms geven zij een schijnsel van zich als een blauwachtige ster, die in een donkere kamer glinstert. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd eene kaarsenfabriek te Ivry (Frank rijk) binnen een paar uren tijds geheel in de asch gelegd. De vlammen waren zóó hevig, dat ze tot in Parijs werden waargenomeneene groote hoeveelheid was, alsmede kaarsen, die ter verzending geieed stonden, boden een gretig voedsel aan de vlammen. Een groot aantal werk lieden is door dezen brand werkeloos ge worden. Treurig. Het aantal vrouwen uit de lage volksklassen in Engeland, die zich

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2