Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. KERKNIEUWS. geschrift «Front naar Frankrijk" kwam de redenaar tot de woorden onlangs door dr. Schaepman tot het kiezersvolk ge sproken, nl.: dat wij een leger moeten hebben om ons eersthalve te kunnen ver dedigen, voor ons fatsoen; dat het ge loof aan ons nationaal bestaan, in den strijd tegen overmacht onzin is." Tegen die woorden protesteert Spr. met een beroep op ons verleden, dat een waarborg geeft voor de toekomst. Wat toen mogelijk was is nog en zelfs beter mogelijk. Niet alleen physieke, maar ook de zedelijke kracht des volks is daartoe noo- dig. Met die zedelijke kracht op te wek ken, belangstelling voor ons leger te kwee ken, daarmede zal de vereeniging voort gaan en ongetwijfeld haar doel bereiken. (Toejuichingen). De Voorzitter bedankte den feestrede naar en sloot daarna de vergadering. fütr. Dgbl). Den 30en September is door twee onbekenden te Weslelbeers, bij Oorschot, lij A. J. een tienguldenstuk in betaling gegeven, dat valsch blijkt te zijn. Het is door de maréchausées in beslag geno men en naar den officier van justitie te 's Bosch opgezonden. Te Sprundel N. Br.) reed jl. Vrij dag een landman met zijn os naar de heide, oin plaggen te halen. Door de vlie gen gekweld, ging het dier eensklaps op hollater vond men het alleen op de heide en den boer vreeselijk verminkt dood op den weg liggen. Waarschijnlijk was hij, bij zijne poging om den os tot stilstand te brengen, onder de kar ge raakt en overreden. Bij J. A. Adriaanse te 's Heeren- hoek (bij Goes) is het eerste nurniner verschenen van het orgaan der Vola- pukisten, getiteld Pukamabled Nedanik. Het blad verschijnt maandelijks. Tijdens eene korte afwezigheid ge raakte in de woning van vrouw B. te Gaasperdam, gemeente Weespercarspel, het petroleumtoestel in brand en vernielde de vlam spoedig veel van den inboedel voor men de behulpzame hand kon bie den. Toen men het aan de bewoonster berichtte, verloor zij door den schrik het spraakvermogen en zij is nog in dien toestand sedert Donderdag. De brievenbesteller K. Vijzelaar te Sloterdijk, ontving de vorige week, op den dag toen hij gedurende 12% jaar zijne betrekking vervuld had, vele bewij zen van waardeering. Vooraan ging de postdirecteur, de heer Swaters, die den jubilaris een doelmatige lederen porte feuille vereerde, en vele ingezetenen, vooral uit den IJpolder, waar Vijzelaar, gedurende dien tijd de meeste brieven bezorgd heeft, toonden hunne belangstel ling aan den ijverigen beambte. Zaterdagmiddag 12 uur eindigde te Scheveningen hel badseizoen. Bij een temperatuur der zee van 58 F. werden er in de morgenuren nog 17 baden ge nomen. waaronder 5 door dames. De 12 nog op het strand aanwezige badstoelen waren allen bezet. Den 14en October a.s. zullen de statuten der spoorwegmaatschappij Lei denWoerden, op eene buitengewone vergadering der aandeelhouders te Woer den, herzien en gewijzigd worden. De uitslag der wedrennen en hard draverijen te Breda Zondag 5 October gehouden, is als volgt: 1. Najaai sprijs. Wedren op de vlakke baan. Ie prijs Pontivy, eigenaar Stal Plaisante; 2e prijs Anna, eigenaar Ed. van Hoboken. 2. Breda-stakes. Wedren over hinder nissen. Ie pi ijs Banderole, eigenaar kapt. art. Hinlopen; 2e prijs Buveuse, eigenaar luit. Metelerkamp. 3. Dames-prijs. Jachtrijden over hinder nissen. Ie prijs Billard Ball, eigenaar te schrijven, ten einde hem aan zijn ge geven woord te herinneren, en weinige dagen later kwam een jong Tyroler met een vrijgeleide van zijn opperhoofd den jongen officier afhalen. Wilhelmine nam afscheid van hem, eD geleidde hem een eind weegs, zonder een enkel woord te wisselen; eindelijk bleef zij staan, bukte zich blozende en zeide, terwijl zij hem eene gewijde medaille aan den hals hing, die zij tot hiertoe zelve gedragen had «Vaarwel, mijn vriend, vaarweldraag dit tot een aandenken aan het arme meisje dal u haar leven te danken heeft!" Zij verlieten elkander met de oogen vol tranen, en, zoo lang hij haar zien kon, zag Gustave haar na, terwijl zij langzaam en neerslachtig naar haar dorp terug keerde. De kapitein kwam in het hoofdkwar tier van Andreas Hofer aan, die hem met eene ongehuichelde vreugde ontving. «Morgen," zeide hij, «morgen eerst zult gij bij uwe vrienden zijnheden zult gij zien hoe wij strijden." En toen Gustave bleef aandringen, her nam de Tyroler «Zoudt gij gelukkig zijn, zoo gij mij dooddetneen,niet waar?en daarginds is een jong meisje, dat het mij nooit luit. van Boecop; 2e prijs Lady, eigenaar luit. Soetermeer Vos3e prijs Brunhilde, eigenaar luit. van Hogentlorp. 4. Internationale harddraverij. Ie prijs Robert II, eigenaar W. A. Ockhorst; 2e prijs Wanda, eigenaar v. Dieren Bijvoet; 3e prijs Apollo II, eigenaar Coets de Bosson. 5. Tribune-prijs, Wedren over horden. Ie prijs Princess Ida, eigenaar luit. van Hoogstraten; 2e prijs Plaisante, eigenaar Stal Plaisante. De 16e Lijst, van de twaalfde jaar collecte van de scholen met den Bijbel bedraagt met de jongen lijsten totaal van 400 locale Commité's de som van f 64,708.4% cent. Het bedrag is f3000, lager dan in het vorige jaar. Na een kortstondige ziekte is Zater dagavond op zijn buitenverblijf Wester hout bij Haarlem overleden mr. D. Visser van Hazerswoude, voorzitter van de Maat schappij van Landbouw en sedert 16 Juli 1886 afgevaardigde van Hoorn, later van Enkhuizen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Vooral in zaken, landbouw en veeteelt betreffende, had de heer Visser veel gezag. Ook de staatscommissie voor de land- bouw-enquête verliest in hem een barer bekwaaniste leden. Hij was o. a. de stich ter van de school voor zuivelbereiding te Oudshoorn bij Alfen. Naar Het Vaderland van welinge richte zijde verneemt, is in Den Haag bericht uit Londen ontvangen, dat gister avond een besluit zou verschijnen, waarbij wederom de invoer van levend vee uit Nederland verboden wordt. Voor de eerste maal in de geschie denis der ijzerindustrie in Schotland staan alle hoogovens stil. Omstreeks 1200 man zijn zonder werk en men be rekent, dat omstreeks tienmaal zooveel arbeiders in de ijzerindustrie dientenge volge werkeloos zullen worden. De commissie tot bevordering van de paarden fokkerij in Gelderland heeft besloten tot oprichting van een Geldersch paardeu-stainboek. Reeds zal in Nevember a. s. een eerste keuring voor dit Stam boek plaats hebben. Er worden krachtige pogingen aan gewend, om Edam per stoomtram te ver binden met Volendam, het bekende vis- schersdorp. i Zaterdag vierde mevr. de wed. Pen- nink geboren Klijnpennink, op den huize Bijbank te Twelloo, haar lOOsten verjaar dag. Zij geniet nog eene goede gezond- docli is sedert vele jaren blind. De le luitenant Vertholen de Salve de Bruneton, van het le reg. huzaren te Deventer, wordt gedet cheerd aan de rijschool alhier. Naar wij vernemen heeft de heer G. J. Slothouwer, kapitein bij de dd. schut terij alhier als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Bij het toelatings-examen voor de Burger-Avondschool alhier zijn van de 29 adspiranten voor de Eerste Klasse de volgende 15 geslaagd Antoon Bakkenes, Jacobus van Doorn, Gerardus Entingh, Menno Eysink, Gerrit de Gans, Hendrik Anton van der Heyden, Nicolaas Adrianus Krijn, Johannes Krijn, Jan Marinus van Ou wei kerk, Cornelis Ruitenberg, Max Johan Snijders, Jan de Valk, Jan van de Vijzel, Christiaan Vol- mer en Adriaan Willem Zondervan. Aantal leerlingen der Burger-Avond school, bij het openen van den cursus, op 7 October: Eerste KI. 20; Tweede KI. 13; KI. voor Voortgezet Teekenen 15 alzoo samen 48 leerlingen. vergeven zou, zoo ik een enkelen droppel van uw bloed vergoot." Kort daarna verkondigde het kanonge bulder van beide zijden want de Tyro- lers hadden den Beierschen eenige stuk ken ontnomen dat de worstelstrijd een aanvang genomen had. Wat de mannen van Hofer wilden onder nemen was een dwaze vermetelheid: zij wilden de brug over de Inn overtrekken, om aldus binnen Inspiuck te komen. De verdedigers der stad, aangevoerd door generaal Bisson, hadden op dat punt hunne geheele krijgsmacht en al hunne middelen van verdediging vereenigd. De kanonnen en musketten veegden telkens de brug schoon, in weerwil van de Ty- roolsche kogels. Het was een verschrikkelijke strijd. Op eens vertoond Hofer zich aan het hoofd van de moedigste zijner strijdmak kers aan het hoofd der brug. Hij steekt zijn zwaard in de schede, legt de armen kruislings over elkander en roept: «Kinderen, voorwaarts! Volgt mij: St. Georges en mijn baard zullen u tot schild dienen En onder een hagelbui van kogels, werpt hij zich, bijna alleen, op de groote brug, die de voorstad met de stad ver- eenigt. Zijne makkers volgen hem als geëlectriseerd die stortvloed van mannen Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort over de le helft dei maand September 1890. 1. J. Beris, Amsterdam. 2. Wed. Schippers, 3. Lambrechls, 4. G. Jansen, Van Soesterberg. 5. Rennes, Utrecht. Briefkaarten. 1. G. Heerle, Amsterdam. 334ste STAATSLOTEKIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 7 Oct. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f400 op No. 1080 Prijs van 1 100 op No. 12896. Prijzen van f70. •1034 3674 4044 12567 12844 12852 en 20018. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1029 1031 1068 1077 3669 3692 4664 12534 12548 12556 12574 12821 12859 12S03 12875 12884 12900 20030 20047 20917 20939 en 20950. Behalve prijzen van f400, f200, f100 en f70 zijn nevens de premiën van f30.000 en f3.000 ingeblevende hoofdprijzen van f 100.000, f50.000, f2000 en 9 van f 1000. Jan. Volgens den minister van finan- tién ziet het er rnet de geldmiddelen van den staat nogal goed uit. Van een inkomstenbelasting zal dus vooreerst nog wel niets komen. Piet. Neen, daar mag men aan gaan wanhopen. Het is nu al bijna een halve eeuw geleden, dat Luzac er op aandrong in de Tweede Kamer. J. Wat zei hij toen ook weer? P. Wel, dat de bestaande en alle an dere denkbare belastingen, niet gegrond op het draagvermogen der ingezetenen, naar evenredigheid het meest drukken op de mindere en de middelklasse. J. De mindere klasse is sedert heel wat te gemoet gekomen door de afschaf fing van sommige accijnsen. P. Maar daardoor is de druk zwaar der geworden op de middelklasse, die het voornaamste werk doet in de maatschappij. J. Daarom drong Luzac dan zeker aan op een inkomsten belasting. P. Denkelijk wel. Hij zag terecht in, dat men van een inkomen van f10,000 eerder f 1000 kan missen dan f 100 van een van f1000. En dat de rijke van een anker wijn van f 60 evenveel accjjns betaalt als de man uit de middelklasse van een van f25 is ook al niet in den haak. Woudenberg. Naar men verneemt heeft de heer A. van den Hooff, 7 Octo ber 1860 tot organist bij de Nederduitsch Hervormde gemeente alhier benoemd, die betrekking dertig jaren onafgebroken vervuld. Wist hij steeds met gevoel het gezang der gemeente te leiden, en droeg hij daardoor zeer veel bij om het stichtende van het geestelijk lied te verhoogen wij twijfelen dan ook niet of de gemeente valt op de soldaten aan, die den tegen- overliggenden oever verdedigen. Een Bei- ersche lost een pistool op Hofer bijna op de borst, het schot weigert en zelf door een kogel getroffen valt hij neder roe pende «De gebaarde heeft een schutsengel aan zijne zijde." Deze woorden gaan van mond tot mond, de moed der Tyrolers wordt erdoor aan gevuurd, alles zwicht voor den schok, en de hoofstad van Tyrol is genomen. Maar de Franschen in een punt te za men getrokken bieden nog een hardnek- kigen weerstandop de stern van Hofer wordt de strijd gestaakt. Met een angstig hart en verkropten toorn was Gustave de gebeurtenissen ge volgd; maar hij was zelf te dapper sol daat om met den heldenmoed overal waar hij dien ontmoette te erkennen en te be wonderen. Zoodra Hofer van Innspruck meester was, liet hij Gustave bij zich komen. De Fransche officier vond den herbergier van het Zand in de prachtige Hoofkerk, het Westminster van Tyrol, omringd van zijne vrienden, even ais hij met bloed en kruiddamp bezoedeld. Het groote opperhoofd van den opstand lag daar op de marmeren vloer nedergeknield, en dankte den Heer voor de overwinning, die hij behaald had. Wordt vervolgd). zal Zondag 12 October niet onopgemerkt laten voorbij gaan, rnaar met den orga nist-Jubilaris een dankbaar en erkentelijk feestlied aanheffen. Ned. Herv. gemeente Beroepen naar Ankeveen, de heer G. H. Wagenaar, cand. te Leiden. Naar Babilonienbroek en Hil, de heer S. Monsma, cand. te Ferwerd. Naar Burg op Texel (toez.) dr. A. J. van 't Hooft, te Nootdorp. Naar Brielsch-Nieuwland, de heer P. A. Klap, cand. te Katwijk- Binnen. Naar Oosterwolde (toez.) de heer J. Busch Keiser, cand. le Groningen. Naar Vianen. ds. J. Steenbeek te Leusden. Bedankt voor Hierden, ds. J. W. F. Gobiusdu Sart, le Benthuizen. Voor Gameren, ds. D. T. Meinsma. te Hedel. Voor Wateringen, ds. J. W. H. Kalkman te Alfen a,d Rijn. Voor Hoogersmilde, de heer C. Cazemier, cand. te Letterbert. Voor Heivoort en voor Heeze en Leende, ds. jhr. W. F. Trip van Zoutlandt, te Hattem. Voor Schipluiden, ds. J. H. Willebrants, te Oude Wetering. Voor Oostkapelie (toez.) ds. D. J. M. Wusten- tenhoff, te Gent. Voor Rotterdam, ds. S. D. van Veen, te Groningen. Aangenomen naar Pardegarijp, ds. R. Rlein, te Gasselte. Naar Tolen.ds. J. F. de Later, te Wissekerke. Naar Zandcwcer, de lieer N. L. Piccardt G.Hz., cand. te Adorp. Naar Oosterland op Wieririgen, de heer D. J. van Dijk, Jz., cand. te Doetinchem. Chr. Ger. gemeenté_i?" Bedankt voor Rouveen, ds. J. Schoen maker te Veldhuizen (Hannover.) Ned. Geref. gemeente {doleer cnde) Tweetal te Oudshoorn: W. Mulder Jr., te Harderwijk en J. Osinga, te Gouda. Doopsgez. gemeente: Aangenomen naar Ijlst, de heer J. H. Busé, prop. te Hardingsveld. Bedankt voor Baard, de heer J. H. Busé. prop. te Hardingsveld. Volgens een telegram uit Bern hebben in het kanton Tessino de liberalen Zon dag bij de verkiezing gezegevierd, doch slechts met eene meerderheid van 94 stemmen; terwijl ongeveer 25.000 kie zers waren opgekomen. De grondwet van het kanton zal dus worden gewijzigd, maar waar de partijen zoo verbitterd tegenover elkander staan en bijna even sterk zijn, kan van eene beslissende over winning geen sprake zijn. Foor het postje van burgemeester, te Hohenfriedberg, hetwelk eene jaarwedde oplevert van 750 mark, zijn niet minder dan 62 candidaten opgekomen, waaronder een majoor, een ritmeester, een ambts- rechter, een dokter in de wijsbegeerte, 4 gendarmen, een onderofficier, een dans meester, enz. Het Amsterdamsche beurs-opstootje heeft een treurigen nasleep gehad. Toen de beide ter hulp geroepen agenten zich tegen de opdringenden met den stok moesten verdedigen, werd in het gedrang een steenkolenhandelaar, den heer v. B., zulk een slag op het hoofd toegebiacht, dat hij bewusteloos neerviel en Zaterdag avond aan de gevolgen van hersenschud ding overleden is. De heer J. H. A. Spin te Amsterdam meldt intusschen aan de N. R. Cf., dat het bericht bezijden de waarheid is. De heer J. B., zijn zwager, stierf ten gevolge van bloeduitstorting in de hersenen, maar heeft geen slag noch ander letsel bij een opstootje gekregen. Eene ontvoering. Geheel Parijs ver keerd in de grootste spanning door een geschiedenis welke aldaar werd afgespeeld. Voor eenige jaren huwde een jong too- neelspeler, Guitry, met eene jonge schil deres, de dochter van den schrijver René de Pont Jesfo en eene boezemvriendin van zekere Louise Abbéma. Het paartje bracht eerst eenige jaren te Sint Peters burg door, en toen het naar Parijs te rugkeerde, wist men reeds spoedig, dat het huwelijk niet gelukkig was. Eene scheiding volgde en het gerecht wees de beide kinderen aan de'moeder toe. De vader bezocht ze echter menigmaal en nam ze den laatsten keer zelfs mede naar Vichy. Zoo het schjjnt, hield hij zich niet aan alle bepalingen en voorwaarden, zoo dat de moeder reden vond de kinderen geheel van hem af te trekken. Guitry had voor den aanstaanden winter een engagement in Sint Petersburg en zou Zaterdag de reis naar die stad aanvaar den. De kinderen werden naar een pu- blieken tuin gevoerd, waar de vader van hen afscheid zou nemen; maar in plaats daarvan, ontvoerde hij zijn vijfjarig zoontje waarmede hij zich op den sneltrein naar Brussel begaf. Eerst toen vader en kind over de grenzen waren, bemerkte de moe der deze ontvoering. Zij zal de bemidde ling der Russische regeering inroepen om het kind terug te krijgen. Volgens bij het hoofdkwartier van het Leger des Ileils ontvangen telegram is mevrouw Booth, echtgenoote van den generaal van dat Leger, te Londen over leden. Vrijdag namiddag te 2 uur zijn Stan ley en zijne echtgenoote \e Brussel aan gekomen en terstond in een gesloten rij tuig naar bet Noorder-slation gereden, vanwaar zij te 3% uur naar Ostende vertrokken. Te 5 uur aldaar aangekomen hebben zij te 7 uur gevolg gegeven aan eene uitnoodiging des koning, om te zijnerit het middagmaal te gebruiken. Hoewel de verdere reisplannen van Stan ley nog niet bekend zijn, ZOu hij in elk geval tot Zondag te Ostende blijven. Een Berlijner, die verleden week was gehuwd na 10 jaar geëngageerd te zijn geweest, hing zich in zijn bed op. Zijn vrouw vond bij haar ontwaken 's ochtends zijn lijk voor zich hangen. Op een stukje papier had hij geschreven«Geen man kent een vrouw vóór hij met haar is ge trouwd." De vorst van Isenburg-Büdingen- Wachtersheim werd dezer |dagen tot 8 dagen gevangenisstraf en 20 mark boete veroordeeld, omdat hijmet zijn rijtuig te hard over eene brug gereden had en in 't voorbijgaan een voerman van een wagen, die niet vlug genoeg naar zijti zin uitweek, een klap met de zweep ge geven had, waarom deze, niet wetende, dat hij met den vorst te doen had, eene aanklacht tegen hem had ingediend. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Brengen den ingezetenen in herinnering de navolgende bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van den 29. Maart 1833 (Staatsblad no. 4), houdende de BELAS TING OP HET PERSONEEL, gewijzigd bij de wet van den 9. April 1869 (Staats blad no. 59) Die na den 15. Mei een perceel in ge- biuik neemt, is voor dit perceel de belas ting naar de vier eerste grondslagen, voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, verschuldigd, o Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijnen dienst achtertelaten, wordt ontheffing verleend van zijn aan slag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dar, nog over is, indien daaivan door hem binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen be wijs, schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore van den Ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijks tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien de belas tingplichtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel waarvoor hij belastingplichtig is, in ge bruik neemt. Bij overlijden van den belastinplichtige treden zijne erfgenamen in dezelfde rech ten en verplichtingen. Het ingebruikstellen van dienst- en werkboden en paarden, of van die welke, aanvankelijk gebezigd tot onbelastbare of minder belastbare einden, overgaan tot belastbaar of hooger belastbaar gebruik, wordt met aanschaffing gelijkgesteld. Aangifte daarvan wordt gedaan op een biljet ter invulling bij den Ontvanger vei krijgbaar. Amersfoort, den 6. October 1S90. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris. W. L. SCIIELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Com missie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigen, zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aanstaanden winter hare pogingen tot leniging van armoede voorttezetten. Burgemeester en Wethouders openlijk hunnen dank betuigende zoowel aan de bovengenoemde Commissie, voor hare be- langlooze en edelmoedige werkzaamheid, als aan de Ingezetenen, voor hunne mild dadige medewerking, maken tevens bekend dat de Commissie voornemens is, om op Maandag, den 13. October e. k. aante- vangen met het openen der aan de hui zen te doene inschrijvingen tot deelneming aan het uitdeelen van spijzen gedurende den aanstaanden winter; terwijl de inge zetenen dezer gemeente dringend worden aangespoord om door ruime inteekening de heilzame pogingen dier Commissie te ondersteunen en daardoor hunne belang stelling in deze zoo nuttige inrichting te toonen. Amersfoort, den 7. October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Oerouden op den openbaren weg Een ijzeren hondenketting. Een halfhemdje. Een blauw kinderarmbandje met goud. Rechthebbenden vervoegen zich ter te rug bekoming aan het bureau van politie.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2