Denkt om de stembus! VRUCHTENJAMS, 10 tataren 4 aren 90 centiaren. Officieele Publicatie. Dankbetuiging. De NIEUWE B. E. MATER. winstgevende zaak De BoraMstefle EIKEB00MEN Plaatselijke berichten. ADVERTENTIËN. Kiezers >ggmg VERKOOPEN De ongeveer 60 Stuks Zware kens de groote linnen zakken lias platen en laadjes van een schrijftafel zou den hier weinig baten een niet licht te vermoeden omvang heeft. Van oudsher is ons Hof een inrichting voor weldadig heid, waar op de meest uiteenloopende gronden en titels wordt aangekocht. Bui ten de onvermoeide medewerking van eene vertrouwde als mevr. Kreusler zou den de zaken door éen persoon, hetzij dan Koningin of gewoon sterveling, niet zijn af té doen. »Maar laat ik verder gaan. Evenals altijd brengt Hare Majesteit hare gewone uurtjes bij den Koning door; wacht het gewone bezoek van den hofarts, den heer Vlaanderen af en maakt daarna haar ge wonen rijtoer. «Hetzelfde doet de Prinses, die ik eergisteren dan ook weer tegenkwam met haar prachtige goudvossen, van den bok gereden, en met haar mooien hond Swell, die bij haar in het rijtuig zat. «Evenals altijd in de laatste jaren gaan de rijtuigen echter niet de binnenplaats, met een deftiger woord «basse cour" ge noemd, over, rnaar wordt door het Park gereden. Om de eenvoudige reden, dat rijden op die hardbeslrate en van drie zijden ingesloten binnenplaats een geraas veroorzaakt, waarbij een gezond mensch opschrikt, zoodat het dubbel onaangenaam is voor den Koning, die meer rust noodig heeft. «Evenals in de laatste jaren, krijgen we den Koning niet te zien, thans we gens de «verheffing van het nierlijden," maar veertien dagen geleden' en vroeger, omdat Z. M., naar ik hoor, van meening is dat hij bijzonder moet waken tegen kouvatten. «En nu 's konings bemoeiingen. Ik kan u de verzekering geven, dat die; de laat-' ste dagen uitgezonderd, heusch idet minder waren dan vroeger. De behandeling van boscli en moestuin; de verzorging der paardende lessen en vermaken der Prinses, er ontgaat hem niets van. Ja, huishoudelijke kleinigheden, als het gebruik van serviezen, (die men op Het Loo tusschen twee haakjes heel mooi heeft), Z. M. bemoeide zich er tot voor weinige dagen even goed mee als vroe ger! Eigenlijk vind ik, dat het niet te pas komt, zoo iets in een krant te schrij ven maar bij al de onrustbarende be richten, openlijk verspreid, dacht het mij, dat het misschien zijn nut kon hebben, juist zulke bagatellen aan te halen. Iemand die zóó ziek is, als van den Koning wordt verteld, heeft daar toch geen lust in, zou ik meenen. «Zoo is Z. M. gewoon, boeken op zicht te krijgen. En wanneer werken waarin hij gewoonlijk belangstelt, Hem sedert eenigen tijd niet onder de oogen kwamen, vroeg hij daar wel degelijk naar. Dat doet toch niemand, zoo verzwakt, als men alweer onzen Koning voorstelt. Kortom, ik begrijp niet wat men eigen lijk wil. Ware het belangstelling in's Ko nings toestand, ik zou liet lovenmaar de toon dier berichten is zoo dat wij er ons hier over ergeren, niet orndat wij ons beter of meer koningsgezind achten dan andere Nederlanders, maar vermoedelijk omdat wij de koninklijke familie hier da gelijks zien en er onwillekeurig van hoo ren door meer of minder verwijderde aanraking met de omgeving." De kamen der Legerwet. Door een «geachten inzender" wordt in de Zult. Ct. de houding van Schaepman en Kuyper tegenover de legerwet geheel ver klaard door «het spel der partijbelangen". De redactie teekent daarbij aan: «Is hel niet mogelijk dat ook het landsbelang zekeren invloed uitoefent, en dat de Standaard vooral daarom de legerwet steunt, omdat zij de weerbaarheid des lands door die wet zooveel beter verze kerd acht, en omdat die wet een der bitterste grieven van den werkmansstand wegneemt'? Wat de kansen der legerwet aangaat, zoo volgt o. i. uit het feit, dat de Tijd op den steun der lieeren Huber en Bee- laerts rekent, allerminst dat die rekening zal uitkomen. Tot dusverre bleek er van anti-revolutionaire toegevendheid nergens iets. Willen de katholieken de wet doen vallen, dan moeten zij naar andere mid delen uitzien. Misschien is de welwillende houding, door de Tijd tegenoverTindal's jongste manifest aangenomen, uit die be hoefte te verklaren. Als men het publiek eens kon wijsmaken, dat Z. M. de Koning niet weet van deze belangrijke wet en op grond daarvan de behandeling kon te genhouden Dat de Tijd wel eenige neiging voelt 0111 zich aan dien stroohalm vast te klam pen, kan blijken uit de volgende woor den, waarmede zij den wensch naar een rapport over 's Konings gezondheid mo tiveert: «Wij voor ons zouden dit zeker niet overbodig achten, al ware het slechts om te voorkomen dat in bepaalde gevallen in twijfel kan worden getrokken of wel hij het tot stand komen van deze of gene gewichtige wet of regeling alle constitu- tioneele factoren hebben medegewerkt. Aan de meening dat een Ministerie en een Volksvertegenwoordiging om te re- geeren en wetten te maken eigenlijk vol doende zijn, raag in oris land op geener lei wijze worden voet gegeven." Un bon entendeur, salut! Die ver maledijde legerwetbedoelt waarschijn lijk de Tijd kan wel ongrondwettig zijn, omdat de Koning haar misschien niet in alle bijzonderheden heeft nage gaan. Men moge dit een dwaze bewering vinden, en wij spreken dat niet tegen maar dat de Tijd haar zijnen lezers aan de hand doet, wijst op iets geheel anders dan op oneenigheid onder do antirevolu tionairen. Durfde de Tijd c.p die oneenig heid hopen, dan zou zij dergelijke argu menten laten rusten." De heer J. Lorette te Utrecht, die 22 November aanst. zijn 104. jaar zou bereikt hebben, is gisteravond, na eene kortstondige ziekte overleden. Er heeft zich te Dordrecht een ge val van pokken voorgedaan. Hbl Wegens het bedanken van den heer H. C. van Dam voor de candidatuur van het lidmaatschap van den gemeenteraad hem door de kiesvereeniging Amersfoort aangeboden, werd gisteren avond door genoemde kiesvereeniging tot candidaat gesteld, de heer H. W. van Esveld, Var kensmarkt, welke deze candidatuur heeft aangenomen. Ook de afdeeling Amersfoort van de kiesvereeniging Nederland en Oranje" vergaderde gisterenavond tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad en werd als zoo danig gesteld de lieer S. Knoppers. Zijn wij goed ingelicht, dan zal door deze afd in het vervolg geregeld aan de verkiezing voor gemeenteraadsleden worden deelge nomen. Wij noodigen de kiezers uit trouw op te komen. Het stembureau is geopend van 's morgens 9, tot 's namiddags 4 uren. Dinsdag 7 Oct. hield de heer Joh. van der Steur, Middernachtzendeling, in het gebouw «Volksheil" alhier voor een stampvolle zaal eene lezing over den ar beid der Middernachtzending' Na een enkel woord ter inleiding gaf Spr. in een boeiende improvisatie een beschrijving van den treuiigen toestand op zedelijk gebied, die in onzen groote steden heerscht. De publieke huizen van ontucht, wel verre van zooals sommigen nog altijd meenen het kwaad tot enge grenzen te beperken, waren integendeel broeinesten van onzede lijkheid, die hunne geheele omgeving demoraliseerden en verpesten. Door tal van voot beelden, ontleend aan zijne persoonlijke ervaringen te Haar lem, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Arnhem en Harderwijk, toonde Spr. de waarheid zijner beweringen aan, terwijl hij tevens de bewijzen leverden, dat de handel in meisjes, door enkelen een fictie genoemd inderdaad bestaat. De namen der voornaamste handelaars en agenten waren dan trouwens ook bij hen die aan den strijd tegen de ontucht deel namen, zeer wel bekend. Spr. eindigde met den wensch dat Amersfoort bij voortduring van de pu blieke huizen bevrijd mocht blijven, en dat men alhier het voorbeeld mocht vol gen van Kampen, Venlo en Utrecht, waar die huizen voor goed verboden waren. De heer van der Steur werd door zijn talrijk gehoor met groote aandacht ge volgd. Ten slotte werd hem de zegenbede in gezang 96 toegezongen. Dinsdag- en Woensdagavond a. s. zullen er in het gebouw «Volksheil" Sciopticon-voorstellingen gegeven worden voor Kinderen. Toen bij eene vroegere gelegenheid onze kleinen het fraaie Sciopticon van Prof. Valeton hadden bewonderd hoorde men algemeen den wensch uiten: «Dat moest nu eens meer gebeuren." Thans wordt aan dit verlangen vol daan en wel, naar men ons verzekert, met nieuwe platen. Wij vertrouwen, dat de zaal van Volks heil op beide avonden goed bezet zal zijn, te meer, daar ook thans weer de geheele opbrengst ten goede komt aan den phi- lantropischen arbeid der Vereeniging. (Men zie achterstaande advertentie.) Onze stadgenooten de heeren J. van den Berg en W, Kraan, en de hee ren T. F. Both, van Veenendaal, en J. Slotema, van Bunschoten, hebben Donder dag jl met gunstig gevolg examen afge legd ter verkrijging der acte van onderwijs. Tot zetters voor 's rijks directe belastingen alhier zijn door den lieer com missaris des Konings benoemd de heeren G. Prins, W. van Eeden C. van der Zoo de Jong en J. Sinnige. De Kapitein Anten (W. M. H.) van het le Bataljon 5e Regiment Infanterie is door Z. Exc. den Minister van Oorlog benoemd tot Kapitein voor speciale dien sten bij dat Bataljon en als Commandant zijner Compagnie vervangen door den onlangs bij dat Bataljon ingedeelden Ka pitein Pieter. Tot I November a. s. zal alhier éénmaal per week een gemeenschappelijke oefening worden gehouden door de 3 alhier in garnizoen liggende wapens in vereeniging met die uit Utrecht. Ingevolge het bepaalde bij aan schrijving van den Minister van Oorlog van 9 Augustus jl., is door Zijne Excel lentie den Luitenant-Generaal Inspecteur der Infanterie het examen-programma vastgesteld, voor de onderofficieren der Infanterie die opgeleid zullen worden, om zoo noodig een luitenantsplaats te ver vullen bij den dienst te velde. Tot dezen cursus zullen worden in aan merking gebracht onderofficieren die Ne derlanders zijn en den cursus of voorbe reidende school niet bijwonen, en wel bij voorkeur ongehuwden die nog voor eenige jaren aan den dienst verbonden zijn. Zij moeten uitmuntten door practische ge schiktheid, fermiteit, gedrag, dienstijver en plichtsgevoel, een flink militair voor komen en een goede gezondheid bezitten. De cursussen worden gehouden in elk garnizoen waar een Bataljon aanwezig is; als leeraren daarvan treden op de Batal jons-Adjudanten en Luitenant-kwartier meesters, per Bataljon worden voor dezen cursus in aanmerking gebracht 6 onder officieren, die na afloop van den gehee- len cursus, welke loopt van I November tot 15 April, een examen moeten afleg gen bij den Staf van het Regiment, zij die aan dat examen niet voldoen, mogen nog eenmaal een cursus volgen, terwijl zij die wel voldoen, doch nog niet ge plaatst kunnen worden, bij het ontstaan van vacaturen kunnen worden aangesteld, Door den Min. v. Oorl. is besloten dat voortaan tot het insmeren van ge weren enz., gebruik zal worden gemaakt van geweervet, in stede van olie, zooals tot heden geschiedde; het benoodigde geweervet zal daartoe worden verstrekt door den directeur der Artillerie-inrich tingen, terwijl in verband daarmede, naar de garnizoens-magazijnen zullen worden verzonden, de benoodigde nieuw-model vetdoozen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden v/h Postkantoor te Amersfoort over de 2e helft der maand September 1890. 1. J. Kuhlman, Amsterdam 2. Gerson, 3. Mevr. Wei tman-Hulsers 4. G. van Eperebuzig, Van Soesterberg. 5. F. Mumden, Duitschland. 1. d'Aulnis de Bouriuill, Jugenheim. 2. L. J. Maas, Nordhorn. Bussum. Hillegom. 334ste STAATSEOTEJRIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 8 9 en 10 Oct. (3000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van flOO.OOO op No. 12558 Prijs Tan f400 op No. 12526 Prijzen Tan 1100 op No. 12532 en 12854 Prijzen Tan f70. 1018 1032 1064 1073 1082 3651 3671 3694 3696 4016 4049 4650 12515 12519 12535 12537 12549 12598 12801 12872 20028 20029 en 20049. Te zamen 27 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1001 1002 1004 1013 1024 1044 1054 1058 1063 1076 1087 1090 1091 1099 3655 3657 3659 3666 3684 3687 3689 4007 4009 4024 4030 4052 4641 4652 4666 4673 4681 4683 4688 12505 12522 12523 12533 12541 12547 12560 12573 12586 12802 12806 12817 12827 12828 12829 12858 12867 12885 12S86 12887 12898 20014 20024 20048 20910 20922 20934 20945 20949 20952 20953 20973. Trekking van de laatste 100 nummers geschiedt ll Oct. ltCRGERTIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 1 Oct., Sophia, d. van Pieter Ouwerkerk en Engelina IJlstra. 4 Oct., Christiaan Rutgerus, z. van Christiaan Pecbtol en Johanna Roeters. 5 Oct., Adriana, d. van Hendrik de Kruijflf en Hendrijntje Wa- gensveld. Gijsberta Theodora, d. van Dirk Schipper en Petronella Kraandijk. 6 Oct. Niesje Johanna, d. van Hermanus Blieken- daal en Alijda van Plateringen. Jacobus Jo- haunes, z. van Lambertus Anthonius van Manen en Johanna Theodora van der Veer. Maurits, z. van Jan Gerrit Blauuw en Jo hanna Magdalena Schiininelpenninck. 7 Oct., Gijsbertus, z. van Johannes Steenbeek en Johanna Middelaar. Getrouwd: 8 Oct., Jacobus Christianus Daems en Geertruida Bosboom. Overleden: 4 Oct., Johannes vau Loe- nen 6 m. Carel Coenraad Beekman, 3 m. 5 Oct., Bernardus Kraanen, 25 d. Wil- belmina van Booij, 39 j., echtg. van Johan nes Nefkens. 6 Oct., Gerrit Albertus Scldam, 6 m. Bunschoten. Geboren: 28 Sept., Ariean z. van Cas per Ruizendaal en Boethje de Graaf. 29 Sept., Cornelia, d. van Peter Koelewijn en Rijkje Nieuwboer. -30 Sept., Anna, d. van Tijmen Koelewijn en Hendrikje Heijnen. Dirk, z. van Lammert Zijl en Jannetje Koe lewijn. 4 Oct., Arend, z. van Johannes Dop en Gijsbertje Beekhuis. Ondertrouwd: 27 Sept., Jan de Graaf cn Mcngsje van Zoest. - Rutger de Graaf en Geertje Koelewijn. Gehuwd: 3 Oct., Lammert Duijst en Hendrikje Koelewijn. 4 Oct., Peter Koe lewijn en Lutje Duijst. Overleden: 1 Oct., Jan van de Groep, 7 m. 3 Oct., Cornelis de Graaf, 19 4 Oct., Reintje Koelewijn, 22 m. 7 Oct., Jacob de Graaf, 17 m. Hoogland. Geboren: 3 Oct. Rengertje, d. van Jacobus van Karsbergen en Feitje Groenestijn. 4 Oct., Antonie, z. van Cornelis van Stuij- venberg en Jacoba Stoffelina van Gijtenbeek. Ondertrouwd: 8 Oct. Willem Ruiter en Aartje van de Bor. Eensden. Geboren: 3 Oct., Geertruida, d. van Anthonie van Kooten en van Teunisje Brink. 7 Oct., Magdalina Willemiua, d. van Gerrit 5rersteegh en Neeltje van den Broek. Willem, z. van Anthonie Westerbeek en van Geertruida van Laar. Jacoba, d. van Evert Kamerbeek en Johanna Blom. Ondertrouwd: 9 Oct., Dirk van Gar deren met Alida Osnabrugge. 10 Oct., Petrus Koller met Gerarda Kok. Overleden: 2 Oct., Geertruida Jans- sens, echtge van Andries van der Meulen, oud 34 j. Stouten burg. Ondertrouwd: 10 Oct., Jan Hofland en Antje van de Geest. Wondenberg. Geboren: 6 Oct., Jannetje, d. van Adrianus van Velthuizen en Aartje Pater. Ondertrouwd: 9 Oct., Dirk van Gar deren, 39 j. en Petertje de Bruin, 21 j. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT doet te weten, dat op Zondag, den 13. October aanstaande, van 's voor middags 11 tot 4 uur 's namiddags, door leden van de schutterij schietoefenin gen gehouden worden op het terrein ge naamd de Vlasakkers, gelegen rechts ven den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 11 October 1890. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK, MARKTBERICHT. AMERSFOORT, Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardapp. Zand Hoeudcreiereu Boter Margarine Zoetera. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Biggen Schrammen Zeugen Guste koeien Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Guste vaarzen 0.— 0.— 0.— 4.— 10 Oct. 1890 - a f 0.-- per i hecto liter. 0.— 0.— 6 7.— 3.50 2.20 6.— p. lOOst. 1.40 p. kilo. p. p.50 per. stuk 3.— 1.80 5.50 1.20 0.— 0.— 0.60 0.70 0.25 0.— 0.— 0.— 1.70 0. 0.20 0.30 4.— 10.— 0.— 0.— 0.— 0.— 0.— 0.— 0.— Aangevoerd wareu on ge: eer heet. farwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; 40 heet. Appelen; 30 heet. Peren; 50 heet. Kleiaardappelen180 heet. Zand- 5000 stuks Hoendereiereu; stuks Eendeneieren; 1700 kilo Boter; Vette varkeus - 0.- 0.kilo; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks vee. Geronden in de kuisTuilnis: Een zilveren Nationaal gedenkteeken van 1813. Rechthebbende vervoege zich ter te rug hekoming aan het bureau van politie. 0.— 0.— 0.90 1.30 0.80 0.— 0. 0.— 2.10 0.— 1.— 0.80 per paar. 18.— 0.— 0 0 0.— 0.— 0.— 0.— per Stuk. Tot onze diepe smart over-1 leed heden, na een langdurig, ge duldig lijden, onze geliefde Moeder I en Behuwdmoeder de Wed. E. JONGHAUS, geb. Levering, in den ouderdom van 51 jaren. Namens de familie: E. BOSCHJonghaus. J. H. BOSCH. Amersfoort, 9 Oct. 1890. Innig getroffen door veler verhooging mijner feestvreugde op 30 September I.I., bij de he/denking van 40-Jarigen diensttijd als Ambtenaar ter ge meente-Secretarie van het door mij zoozeer gfeliefd «Amersfoort" is 't mij eene ware belioeftejlaarvoor mijnen mede burgers dén meost hartelijken dank te betuigen. J. C. LEINWEBER. Amersfoort, 10 Oct. 1890. Voor de vele, bewijzen van deel neming, ondervondeii bij ons 25-jarig huwelijksfeest betufeen wij door deze onze hartelijken dank. Wl F. H. GjTABEE geb./wat emaI Amersfoort, 11 October 18 Eene groote Belgische BRANDWAARBORG- MAATSCHAPPIJ wenscht zich in Amersfoort le doen vertegenwoordi- gen. De premiën zijn zeer concurreerend, terwijl boogeproTisie wordt toegekend. Brieven franco or.der letter M. aan het Internationaal Advertentie-bureau van HAASENSTEIN VOGLER A. G. te Zutplien. in tal van soorten, voor 40, 50 en 60 ct. per pot, VERKRIJGBAAR bij b'J V waarvan men zich dagelijks kan over tuigen. Wordt tot uitbreiding eener nette alhier Kapitaal gevraagd in Aan- deelen, grootte daarvan naar verkie zing, tegen minstens 5 a 6°/o rente. Ook kan men zich aanmelden als COMMANDITAIR, MEDEWERKEND of STILLE VENNOOT alles ondjer goede voorwaarden en borgtocht. Aanbiedingen te adresseerën onder motto «Solide" Bureau Nieuwe Amers- foort&che Courant, Valkestraat 92. Notaris Mr. J. M. BICHETTE te Amersfoort is voornemens op Vrijdag, den 17. October 1890, des middags te 13 uur, in het koffiehuis HET VALKJE aldaar, bij AFSLAG en OPBOD in eene zitting in het openbaar te Onder de gemeente HOOGLAND. genaamd lü aan de Heisteeg en den Duislerweg, be staande in WOONHUIS, SCHAPEN- SCHUUR, BAKHUIS, WAGfNLOODS, TWEE HOOI- of KOORNBEBGEN, uit muntend WEI- en BOUWLAND, BOOM GAARD en TUIN, ter gezamenlijke groote van Verhuurd aan WOUTER VAN DE BURGWAL tot 33 Februari 1893, voor f337.50 'sjaars. In vier perceelen en in massa's. Te aanvaarden den 33. Februari 1891. Betaaldag der kooppenningen den 17. Januari 1891. De aanwijzing geschiedt door WILLEM LEEUWENKAMP te Hoogland, ten huize van de Wed. KORS LEEUWENKAMP. zullen na afloop in perceelen, zooals ze op het terrein zijn uitgenummerd worden geveild. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2