JONGHENSCE als VOLONTAIR Mevrouw VAN LOENEN, Jacob's WiEtetaejiwater Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën STALJONGEN, BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. KERKNIEUWS. ADVERTEIMTIËN. TANDARTS, /-> schade, daar eene hooimijt uit elkander werd gegooid eD in een dak van een huis een gat geslagen werd, terwijl tevens eenige ruiten verbrijzeld werden. Ook te Rijnsburg bracht een windhoos die in westelijke richting over het dorp ging, gister aan verschillende woningen belangrijke schade aan. Honderde pannen werden van de daken geslingerd, een paar woningen werden zelfs geheel daar van ontbloot. Men bericht aan de Haarl. Ctdat de Amsterdamsche politie de hand heeft gelegd op den zich schuilhoudenden soci aal-democraat Daniël Krekel, die bij ge legenheid der Tindal-meeting woorden uitte, die beledigend waren voor den Koning. Genoemde persoon vertoefde Amsterdam onder een valschen naam. De gemeenteraad van Helmond heeft besloten den heer W. F. Wolters, notaris te Terheyden, van Maart 1880 tot Juni 1890 secretaris dezer gemeente, als bewijs van erkentelijkheid voor de vele bewezen diensten een geschenk aan te bieden," bestaande uit twee schilder stukken, voorstellende gezichten uit Hel mond. Rij kleine hoeveelheden wordt thans reeds te IJmuiden schelvisch aan de markt gebracht. Zij is zeer duur en werd zelfs voor f0.90 a fl.— per stuk verkocht. Moltke's feest, zijn negentigste jaardag, begon met het voordragen van een ge zang. Daarna volgden de gelukwenschen van leden zijner familie en van de offi cieren van den generalen staf; vervolgens verschenen de keizer aan het hoofd der koinmandeerende generalen, de prinsen en prinsessen, het presidium van den Rijksdag, achtereenvolgens van 's morgens vroeg tot 's namiddags. Om den jubilaris te eeren werden de vaandels en standaards van alle te Ber lijn aanwezige regimenten in zijne wo ning gebracht. Onder de telegrammen waren er van den keizer van Rusland, van den koning van Zweden, van Caprivi, van de Rus sische generalen. Ook eene Oostenrijksche deputatie was verschenen. 's Namiddags ontving Moltke de depu taties van de steden, die hem het eere burgerschap, adressen, geschenken, en de oorkonde eener stichting aanboden. Moltke ontving dat met woorden van hartelijken dank. Onder de talrijke gelukwenschen waren telegrammen van den Sultan, die aan de diensten herinnerde, welke Moltke aan Tuikije had bewezen, van den prins van Wales en een zeer hartelijk telegram van Bismarck. De keizer, aan het hoofd der generaals dankte Moltke als den schepper van de onverwinlijkheid der armee en als een der grondvesters van Duitschland. De door zijn grootvader bewezen eer liet den kei zer in zijne jonge jaren niets anders over. Daarom deed hij met bijzonderen trots voor dezen dag afstand van het recht van den monarch, de vaandels bij zich te hebben. Hij verzocht Moltke, nogmaals den maarschalksstaf aan te nemen. De keizer noodigde de aanwezigen uit om hunne dankbaarheid uit te drukken voor Moltke, die in zijne grootheid niet alleen stond, maar eene school had gevormd, te roepen: sieve veldmaarschalk Moltke! Hoera!" Aan den fakkeloptocht, die aan Moltke gebracht werd, narr.en ongeveer 20.000 personen deel, behoorende tot alle krin gen der bevolking, zonder onderscheid van partij. De optocht, door kunstschil ders en beeldhouwers geordend, was ar tistiek gegroepeerd. Wagens en muziek corpsen waren in den stoet. Eene toe spraak van den voorzitter van het co mité beantwoordende, dankte Moltke voor de schitterende betooging der Ber- hoorden bij elkander en hadden deze list te baat genomen om van de verwar ring hun voordeel te trekken. «Ik zou gaarne deze kamer leeggeruimd zien en wenschte wel te welen, wie mij voor mijne moeite en mijn brandewijn betalen zal. Gij hebt hem heel wat bran dewijn in het gezicht gesprenkeld en niet minder op dezen deken gestort, naar ik bemerk." «Een goede daad beloont altijd zich zelve," zeide de jeugdige reiziger, koeltjes terwijl hij bezig was het knoopje van zijn handschoenen met zijne tanden vast te maken. «Ja, maar «Hoor eens, goede Zeemeeuw," viel hij den herbergier in de reden, die zich door dezen naam beleedigd achtte«gij spreekt niets van uw brandewijn en ik zal niets van mijne diensten zeggen. Gij hebt een weinig van uw kostelijken brandewijn verloren, en ik van mijn kostelijken tijd. Gij kunt weer anderen brandewijn krijgen, maar mijn verloren tijd kan door geen geld terug gekocht worden 1" «'t Kan mij niet verschelen wie je ben, mijnheer," zeide de herbergier een weinig uil het veld geslagen door de melodra matische houding, die de jongeling eens klaps had aangenomen, doch altijd zijn terrein nog willende verdedigen, «of hoe lijnsche burgerij. De herstelling van het rijk, waardoor Berlijn groot is geworden, zeide hij is het werk van den grooten keizer Wilhelm. Wanneer men hem een aandeel daaraan toeschrijven wil, moet men ook de trouwe makkers en braven herdenken, die hunne trouw aan het vaderland met den dood beze gelden. Bij de gisteren gehouden herstem ming van een lid voor den gemeenteraad waren van de 762 kiezers 442 opgekomen. Van onwaarde waren 8 biljetten, blijft 434 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren H. W. VAN ESVELD 231 en M. F. W. J. DE JONG 203 stemmen. Zoodat de Heer H. VV. van Esveld tot lid van den gemeenteraad gekozen is. De volgende week zal onze stadge noot de heer A. J. Krieger, een aanvang maken, om van af Schoonhoven den ont worpen locaalspoorweg GoudaSchoon hovenUtrecht uit te bakenen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Post kantoor te Amersfoort, over den le helft der maand October 1890. 1. F. Aartsen, Amsterdam. 2. Leva 3. J. Muller, Breda. 4. G Kamperman Rotterdam. 5. J. Verbeek, Jan. Wat zeg je van dit versje, dat ik onlangs ergens vond Je mag nog wel gevoelig zijn, Maar liet te toonen is niet fijn. Wie 't hart oDtsluit, die zondigt zeer: Wat hart is, weet de tijd niet meer. De wereld zegt ('k heb 't opgelet): «Wat? Bloosje nog? dat staat niet net." Piet Dat je 't rnaar zorgvuldig moet bewaren, opdat je kinderen 't kunnen erven, want om de heele of halve eeuw kan het dienst doen. J. Hoe meen je dat? P. Wel dat de mode dan eens mee brengt om zich gevoelig te toonen en bij elke gelegenheid tranen te storten en jammerklachten te uiten, en dan weer om precies te doen of je even koud blijft bij vreugde als bij smart. J. 't Is waar. Ik heb wel gelezen, dat die omkeering vroeger ook heeft plaats gehad. P. En 't schijnt wel, dat de menschen naarmate zij door 't volgen der mode in kleedij vaker van uiterlijk veranderen, zij ook vaker hun innerlijk verschillend oppoetsen. J. Dat zal een reden zijn, waarom zich zoo weinig karakters voordoen. Baarn. Zondag jl. werd des voor- middags het nieuwe orgel in de Herv. kerk alhier ingewijd. Tal van belang stellenden waren van deze plechtigheid getuige en zullen ongetwijfeld een goeden indruk van het nieuwe instrument hebben gekregen. De gothische stijl is onberispe lijk uitgevoerd, de toon is helderen kracht vol, kortom, het orgel is een waar sie raad van 't kerkgebouw. Behalve de sier lijke redevoering van den predikant, droe gen ook de koraalstukken door eenige zangeressen en zangers uitgevoerd, niet weinig tol verhooging der plechtigheid bij. veel je tijd wel waard is; maar mijn brandewijn kost een schilling en twee pence de kanen mij dunkt dat het al heel mooi is als ik mijne kamer en vuur en gas voor niets geef." sik zal de brandewijn niet betalen, tenzij gij er mij gerechtelijk toe noodzaakt," zeide de andere op stelligen toonsen de goede menschen hebben u niets be steld, dat kan ik met een eed voor den rechter bevestigen; derhalve kunt gij hen ook niet tot betaling dwingen." sik zal betalen Ik zal dadelijk be talen," sprak hierop eene schei pe stem, sals ik mijne beurs maar vinden kan." sPapal" riep de dochter. sJa, ja, Anna, ik kan immers betalen, met het salaris van een kwartaal in mijn zak," zeide hij. sWat beteekent al dat gekibbel? Ik heb het immers niemand gevraagd en verlang het ook van niemand voor mij te betalen. Maar hoe ben ik hier gekomen?" Hij bracht eerst zijne vermagerde hand waarop zijne gezwollen aderen duidelijk zichtbaar waren, over zijn voorhoofd, streek toen zijn grijs haar achterwaarts en zag vervolgens allen, die in de kamer waren, beurtelings aan, tot zijn blik eindelijk weder op zijne dochter viel, waarna zijne oogen eene veel zachtere uitdrukking aannamen. Zaterdag a. s. zal de heer G. A. van Dijk, leeraar in de gymnastiek alhier, een cur sus voor gymnastiek openen. Eindelijk heeft onze vorstelijke gemeente ook het voorrecht gekregen, sinds October j.l. een eigen leeraar in de zoo nuttige en aan gename gymnastiek te hebben. Wjj ver trouwen dan ook, dat van deze eerste gelegenheid door velen gebruik zal wor den gemaakt. Ned. Herv. gemeente: Beroepen naar Bergschenhoek, ds. J. G. Dekking, te Jaarsveld. Naar St. Philipsland, ds. K. v. d. Werfhorst, te Mastenbroek. Naar Hollandscheveld, ds. H. Bruijel, te Steenwijkerwold. Bedankt voor Waalwijk, ds. H. Worst, te Oorschot. Voor Wageningen, ds. H. A. Leenmans, te Overschie. Voor Twisk, ds. J. A. F. van der Meer van Kuffeler. -, Drietal te Schoonhoven IJ. Bootsma te Soetermeer; F. Kijftebelt, te Hoevela ken en D. C. C. Stap, te Wijk bij Duur stede. Chr. Ger. gemeente: Beroepen naar Wijhe, ds. G. Halsema te Siddeburen. Aangenoxnen naar Langerak, de heer D. P. Koopinans, cand. Ned. Geref. gexneexxte {doleer ende): Beroepen naar Steenwijk (2e soort), dr. J. Hania, te Oosterbierum. Bedankt voor Hilversum, ds. L. Adri- aanse, te Zeist. Voor Heinelum, ds. R. H. Pel, te St. Anna Parochie. Drietal te Nijemirdum: E. Eisma, te Bennekom, J. Ëringa, te Gouda, en A. Sleeswijk Visser, te Rijsoord. Dom Pedro, de ex-keizer van Brazilië, legt de laatste hand aan een vertaling in het Portugeesch van de Arabische nacht vertellingen (1001 nacht). Het i) Aziatisch Gexxootschap" van Ben galen is er in geslaagd van een Boedhis- tisch klooster in Thibet, voor de som van 3000 ropijen (pl. m. 3400 gulden), een exemplaar te koopen van de Tangym, de reuzen-encyclopedie van het Boedhisme. Het werk bestaat uit 225 banden, waar van elk 2 voet lang en 6 duim dik is. Voor eenige jaren kocht de Russische regeering een exemplaar van hetzelfde werk te Peking. Een derde exemplaar bevindt zich te Londen. Behalve deze en die, welke zich te Thibet bevinden, be staan, voor zoover men weet, geen andere exemplaren van dit werk. Te veel eer. Toen aartshertog Euge- nius van Oostenrijk eenige dagen te Czer- nowits vertoefde, gaf hij op zekeren dag zijn verlangen te kennen om zich te laten scheren. De beste barbier werd gehaald, doch deze werd gedurende de kunstbe werking zóó zenuwachtig, dat hij het niet verder kori brengen dan tot inzeepen, zoodat de aartshertog met een ingezeept gezicht moest blijven zitten, tot er e-n andere barbier gehaald was, die niet zoo zenuwachtig was uitgevallen. De aarts hertog lachte later niet weinig om deze grap en heeft hieruit de conclusie getrok ken, dat hotelhouders en barbiers een zeer verschillend zenuwgestel hebben. On der de eersten was er niet een, die hem niet durfde «scheren". Een weerprofeet geeft in de Potsd. Zeitung de volgende voorspelling omtrent den naderenden winter: «Hoogstwaar schijnlijk zullen we dit jaar een winter hebben zooals die van 1829/30, waarin de thermometer tot 22 gr. R. onder het vriespunt daalde. Het begon te vriezen den 3en November en de dooi trad eerst begin Maart in. Soms lag de sneeuw 4— 5 voet hoog. Ook dezen winter zal het op 21 of 21 Januari sterk sneeuwen. «Wel, Anna, heeft de zeelucht u al een weinig goed gedaan?" «Ik geloof het wel, papa." «Is het niet te koud voor u te Ilpham Wij zijn hier immers te Ilpham? vraagde hij, meer afgetrokken. «Ja; Ilpham-on-the-Clilï." «Hoe ben ik hier gekomen?" zeide hij, zich voor het hoofd slaande. «Ik kan het mij niet herinne; en. Ik zat buiten op den postwagen, en toen «En toen heeft de koude u bevangen," viel de jonge vreemdeling hem ongevraagd in de reden; «en gij kreegt een aanval van hevige koude, of iets van dien aard, waarop wij u eene plaats binnen in het rijtuig inruimden en daar hebt gij mij een leugen willen op den mouw spel den." «Wat!" riep de oude man, met veront waardiging. «Gij zeidet dat gij veel beter waart, en om dat te bewijzen kreegt gij eene tweede flauwte." «En zoo hebben zij mjj hierheen ge bracht, zonder onder weg op te houden. Dat was zeer goed vtm hen gedaan. Zij hebben het zeker kunnen raden, dat ik zoo verlangde te huis te komen." «De koetsier was reeds over zijn tijd, en zoo hij al had willen ophouden, was er toch geen gelegenheid toe geweest. Men wapene zich dus op een zeer stren gen winter." Het Berl. Tagcbl. begrijpt niet, welke gronden de profeet kan hebben voor deze voorspelling, en houdt het er daaroin voor, dat «de profeet" een kolenhandelaar is. Zoo dit waar is, dan mag deze reclame wel zeer origineel heeten. Te Beverivijk heeft in den nacht tus- schen Zaterdag en Zondag omstreeks 3 uren zekere R. d. G., door middel van een valschen sleutel, zich toegang trachten te verschaffen tot den horlogewinkel van K. doch werd op heeterdaad door de po litie betrapt en gevat. Op zekeren dag werd een oude dame in Dublin door een wielrijder, die hard voorbijreed, op den grond geworpen. De dader was niet te vinden, doch de politie aangespoord door den zoon der bewuste dame, beloofde ijverig op alle te hard rijdende wielrijders toe te zullen zien. Zij deed haar best en eindelijk snapte zij er een, die naar het politie-bureau gebracht werd, en daar bleek het, dat de misda diger de zoon der dame zelve was. Hij werd zoo streng mogelijk gestraft. Zekere J. C. S., een jongen van pas 18 jaar oud en de zoon van een land bouwer te Westerhoven, is gevankelijk in het huis van bewaring te 's-Bosch binnengebracht, als beschuldigd van brand te hebben gesticht in een bewoond huis, waarbij levensgevaar voor anderen was te duchten. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), BreDgen ter kennis van het publiek, dat een door Leon van Gelder ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene slachterij in het perceel alhier gelegen aan de Langestraat, wijk B, No. 19, bij het kadaster bekend onder Sectie E. No. 2525, op de Secre tarie der gemeente ter visie ligt en dat op Maandag, den 10. November aan staande, des vaormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting intebrengen. Amersfoort, den 27. October 1890. Burgemeester en Wethouders vooy noemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan den Kapitein, Eerst aanwezend Ingenieur, ten behoeve van het Departement van oorlog en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om DRIE SMIDSEN opterichten op de perceelen alhier gelegen aan den Leus- derweg, zijnde het Kazerneeringsterrein, kadastraal bekend onder sectie C, no. 24—31, 24bis, 25bis, 434 en 739. Amersfoort, den 27 October 1890. Burgetneester en Wethouders voornoenxd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te we ten, dat de processen-verbaal van inle vering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor den Gemeen teraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien da gen op de Secretarie voor eenieder ter Het is hier een akelig land, dunkt mij," liet hij er op volgen, meer tot zich zeiven dan tot den aangesprokene. De man, die nu geheel uit zijne bedwel ming ontwaakt was, zag den spreker van ter zijde en toch nieuwsgierig aan. «Gij zijt het, dien wij onderweg op namen, die eerst een weinig wildet voor- uitwandelen, voordat de postwagen ver trok, die naast mij zat en en zooveel te praten hadt," zeide hij op een toon, als was hij zich nog niet geheel van alles bewust. «Het is de heer die het overige der reis voor u heeft gezorgd, papa, en hier alles voor u gedaan heeft, wat hij kon. Mr. Judge," zeide het jonge meisje, zich tot den vreemdeling wendende, «zal u straks zijn dank betuigen. Mr. Judge is geen onbeleefd man." «Neen, neen, dat hoop ik ten minste niet," liet Mr. Judge er dadelijk opvolgen. «Ik dank u, mijnheer, voor alles wat gij voor mij gedaan hebt. Ik dank u har telijk, mijnheer, want gij hebt u goed en edelmoedig omtrent mij gedragen." Deze woorden werden echter niet met vuur uitgesproken. Zij vloeiden snel van de lippen des sprekers, als verlangde hij er naar er van af te zijn zijn dank te betuigen. Een nauwkeurig waarnemer inzage liggen, alle werkdagen van 's voor- miedags 10 tot 1 uur 'des namiddags. Amersfoort, den 29. October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L SCHELTUS. Bevonden op den openharen weg: 1 koralen beurs met zilveren knip; 1 zwarte jas met portemonnaie 1 wit linnen boezelaar; 1 rozenkrans van houten koralen. Rechthebbenden vervoegen zich ter te rug bekoming aan het bureau van politie. venhage onze geliefde broeder en behuwdbroeder, de Heer H. F. VAN DE POLL, in leven Oud-Rijksontvanger. S. M. COCK BLOMHOFF geb. van de Poll. W. J. COCK BLOMHOFF. Amersfoort, 22 Ocfe^'90. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. De Heer en Mevrouw BLAAUW Schimmelpenninck, betuigen hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hunnen zoon ondervon den. Visites worden gaarne afgewacht MAANDAG en DINSDAG 3 en A NOVEMBER. Met 1 NOVEMBER wordt gevraagd op den huize «BEEKESTEIN" een vlugge niet beneden de 15 jaar. In persoon zich aan te melden tusschen 1 en 2 uur des namiddags. In den Boek-, Muziek- en Kuxxsthandel van J. VALKHOFF, Langestraat B 22, Amersfoort, kan een net geplaatst worden. rordt GEVRAAGD tegen Januari of later een niet te groot op een der drukste stan Brieven franco aan den te W egs p. is te consulteeren des V rij dags van O1/, —11'/, uur Hotel OCKHORST. geneest onmiddellijk1 kloven en bersten in de handen. Overal^ yerkrrjgljaar in flacons a 20 en 50 ets. En gn)s,.bij JACOB Co., Amsterdam. zou zich misschien verbeeld hebben, dat Mr. Judge den vreemdeling niet minder verdacht dan de waard uit de «Zee meeuw." «Ik bid u, spreek niet van hetgeen ik gedaan heb," zeide de jongeling met eene buiging. «Mijn vader zal zich gelukkig achten u morgen hartelijker te kunnen dank zeggen, zoo gij ons uw naam en uw adres gelieft te geven," zeide zijne dochter. «Lief kind 1" zeide haar vader snel, op eenigzins verwijtenden toon. «Ik heet Delancy, en mijn adres is, of zal zijn, Prospeet Terrace. Het zal mij genoegen doen te mogen vernemen dat de rid Mr. Judge geen kwaad gedaan heeft. Ik geloof het echter niet." «O, dan is mijnheer de nieuwe organist, die hier is aangesteld," zeide de herber gier, op meer onderdanigen toon. «Of die hier aangesteld zal worden," voegde hij er veel beteekenend bij. «Kan ik mijnheer ook in 't een of an der van dienst zijn?" vraagde de herber gierster. «Ik dank u. Mr. Judge, zoo ik u nog in eenig opzicht van dienst zijn kan' in u naar huis te geleiden, bijvoorbeeld, dan ben ik geheel tot uw dienst." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2