werkpaarden Gemengd Nieuws. OfMeele Publicatie Anlonius Larais Maria Knijpers Maria Francisca Elizabeth DellemüQ. uuu uiim J.e.TïraWEBEH. ONTVANGEN: Nieuwe Auuelsiroop BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. JOHANNES JA0JBUS VA| GALEN E-1 pp Twee Be&te TE KOOP, zelfden dog tehuis kwam, vond hij den geheelen winkel uitgebrand, het grootste deel van den voorraad over de straat verspreid en een politieagent op post voor zijn deur. Op grond der bepaling van art. 24 der schoolwet, dat op geen school meer dan zes-honderd kinderen gelijktijdig mo gen worden toegelaten, tenzij daartoe om bijzondere redenen de koninklijke vergun ning wordt verleend, heeft zoo meldt de Stand. voor eenige maanden het bestuur der Vereeniging voor lager onder wijs op gereformeerden grondslag te Am sterdam een verzoek bij de regeering in gediend, om zoodanige vergunning te er langen. Op dit verzoek is de volgende beslissing gegeven. »Gelet op de artt. 24 en 54bis van de wet van 8 December 1889 (Stbl. no •175). Gezien het bericht van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 24 Septem ber 1890, no. 61; Geeft, daartoe gemachtigd bij kabinets beschikking van 22 Augustus 1890 no. 20 r.amens den Koning, aan adressanten te kennen, dat tot gelijktijdige toelating van meer dan zeshonderd kinderen op eene bijzondere school voor lager onderwijs de vergunning des Konings niet wordt ver eischt. 's-Gravenhage, 16 Oct. 1890. De Savornin Lohman." In de zitting van den gemeenteraad van Nijmegen heeft de voorzitter mede gedeeld, dat het toezicht over de Bank van Leening niet meer aan een commis sie za! worden opgedragen, maar daar voor een gesalariëerd controleur zal wor den benoemd. Blijkens eene mededeeling van den heer Dobbelman, zal de gemeente in elk geval door het gebeurde geen schade lijden. Aan de Gooi en Eetml. meldt men het navolgende uit Naarden Maandagavond (27 Oct. jl.) 9 uur kwam een wel gekleed meisje, dat van Nijkerk geboortig en te Dieinerbrug in dienst is hier bij de politie. Zij had de Amersfoor- sche kefmis bezocht en zou de terugreis nemen met het spoor over Weesp, waar voor zij retour had. In den trein tot Hil versum kreeg zij van een koopman, met wien zij in gesprek gekomen was, den raad om niet over Weesp te gaan. maar tot Laren te wandelen, om daar de Gooi- sche tram tot Diermerbrug te nemen. De koopman, die voorgaf ook dien weg op te gaan, zou haar vergezellen. Onderweg werd zij echter door haar leidsman aan gevallen en van 12 gulden beroofd. Haar vele gouden sieraden bleven ongeschon den en nog 68 centen werden haar ge laten om de reis te kunnen voortzetten. Toen zij hier kwam, was de tram reeds vertrokken en moest zij overnachten. Als de verklaringen van het meisje en de aansporingen der politie juist zijn, dan is de aanrander, dje^ onder Utrecht moet wonen, reedrtlWfend. Eergisterenavond is op den weg tusschen Laren en Naarden een onge huwde vrouw door de stoomtram over reden. Niemand van het personeel of van de reizigers heeft haar opgemerkt, zoodat het vermoeden bestaat, dat zij zich voor de machine heeft geworpenom welke reden, zal misschien wel een geheim blijven. Volgens mededeeling van haren aan staande had zij reeds lang in haar wo ning terug kunnen zijn, wijl zij hem reeds voor een half uur had verlaten en liet ongeluk op circa 100 meter van zijne woning plaats vond. Naar wij vernemen, is den heer P. Reimann, directeur der Rotterdamsche manege, de eer te beurt gevallen aan het Koninklijk Stal-departement een rij paard te leveren, bestemd voor H. K. H. prinses Wilhelmina. L.l. Zondagavond bevond zeker v. D. zich beschonken op den weg naar Vaas- sen bij het Loo, zoodat hij bijna geheel bewusteloos was. Dit was voor een vier tal personen (getuigen zeggen dat er vier vertrek vervolgens een hevig rukken aan de deur, die in de posten vastgeklemd zat en alleen met eene inspanning kon geopend worden, welke de vensters schud den en tante Anna hijgende de aange- komenen ontvangen deed. »Zij klemt meer dan ooit, na den regen, en is zeker weer meer dan een duim ge zakt, denk ik," bromde zij, terwijl zij de deur oplettend aan de buitenzijde bekeek, voordat zij haren broeder welkom heette. ïWel, Mary I zoo als ge ziet, leef ik toch nog." sWel, John, zijt ge eindelijk daar!" was het antwoord. »Ik dacht dat gij met zulk weder niet komen zoudt." ïAl had ik door het vuur moeten gaan in plaats van door het water, nadat het mij zooveel moeite gekost heeft verlof te krijgen." nJa, gij waart altijd stijfhoofdig. Anna heeft den aard naar u." Zij hield de deur open en bleef buiten staan, terwijl haar broeder en hare nicht de kamer binnentraden en hij in het voorbijgaan hare koude, klamme hand drukte. (Wordt vervolgd). geweest zijn) eene geschiktegelegenheid hem van zijn porte-monnaie te berooven Doch natuurlijk zou v. D., nuchter ge- woiden den volgenden dag nasporingen gaan doen, om dus ontdekking te voor komen was het 't gemakkelijkst hem te nverzuipen." Waarom ook niet? De man werd in den vrij diepen sloot geworpen doch is zeker ietwat nuchter geworden weer tegen den wal opgeklauterd. Hier is hij een paar uurtjes in zijn natte p3k blijven liggen, toen kwam 't bewustzijn, dat hij beter deed thuis zjjn legerstede op te zoeken. Onder weg miste hij zijn horloge. De politie heeft de daders opgespoord en deze zullen zeker voor hun middeneeuw- sche handelwijze hun gerechte straf niet ootgaan. In den nacht van 1 November te 2 uur, ontstond brand in de groote, nieuwe fabriek «Tonden» te Foxhol van den heer W. A. Scholten. Volgens de eerste berichten scheen het alsof de ge- heele fabriek zou afbranden. Intusschen zijn slechts de drogerij, de meelloods en een gedeelte der turfloods een prooi van 't vuur geworden. Des middags te 1 uur was de fabriek weer in werking. De 20e Lijst van den 12den jaar collecte voor de Scholen met den Bijbel geeft als totaal bedrag aan, met de na- giften, de somma van f80,046,30'/, Bij het te 's Hage gehouden exa men voor officier door de onderofficieren voldeden voor de infanterie 44, voor de administratie hier te lande 6 en voor de administratie bij het O. I. leger 8. In bedoeld examen slaagden niet 1 Serge ant voor officier bestemd van jde infan terie en 1 voor de administratie O. I. leger. Paus Leo XIII, zoo wordt uit Rome gemeld, heeft in den laatsten tijd zich druk bezig gehouden met de sociale quaestie, omtrent welke onder de hooge geestelijkheid van verschillende landen groot verschil van meening heerscht. Om de eenheid van opvatting te bevorderen, zal eene commissie van kardinaals worden ingesteld, welke de regels, die voortaan moeten worden gevolgd, zal vaststellen. Waarschijnlijk zal kardinal Mermillod tot voorzitter dier commissie worden benoemd. Het bericht, dat de paus de Brazili- aansche republiek had erkend, is voor barig gebleken. Thans wordt verzekerd dat de aartsbisschop van Bahia, die te genwoordig te Rome vertoeft, met den Heiligen Stoel de gedragslijn vaststelt, die ten opzichte van het Braziliaansche gouvernement zal worden gevolgd. De Heilige Stoel, zoo wordt verder medege deeld, is bereids alle hervormingen aan te nemen, die door het voorloopig gou vernement zijn voorgesteld het bur gerlijk huwelijk en de scheiding van kerk en staat uitgezonderd op voorwaarde dat de godsdienstige genootschappen niet zullen worden opgeheven en de staat nog gedurende een bepaalden tijd de lagere geestelijken zal bezoldigen. Na afloop van dien tijd zal de scheiding tusschen kerk en staat zijn volbracht en zal de verhou ding worden geregeld als in de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika. Indien het Braziliaansche gonvernement die voorwaarden aanneemt, zal de paus het zijne erkenning niet langer onthou den. Heden geschieden in de Vereenigde Staten de verkiezingen voor het congres en in den uilslag wordt het oordeel des lands over het nieuwe tarief gezocht. De republiekeinen hopen, dat zij ten minste nog eene sterke minderheid zullen vor men aan het behoud der meerderheid kunnen zij niet meer denken. De demo craten hopen, dat het land zoo ontevre den is over de Mc Kinley-wet, dat het den republiekeinen zeer weinig stemmen zal geven. Inderdaad is de openbare mee ning met de democratenmaar de repu blikeinen, die aan de regeering zijn, heb ben eene betere organisatie en meer geld. Door het hoofdbestuur van het leger is bepaald dat gedurende dezen winter door de officieren van de verschillende corpsen der landmacht practische oefenin gen in den vestingoorlog op de kaart ge houden zullen worden. Onder meer is be paald dat die oefeningen te Utrecht zul len worden bijgewoond door den Com mandant, 1 Kapitein en 1 Luitenant der II Afdeeling 1 regiment Veldartillerie al hier in garnizoen. De I Lt. der Huzaren Jhr. J. L. Mock wordt met 1 December e. k. ontheven van zijne detacheering bij de rijschool aHiier en op dien datum ingedeeld bij het 2 Regement Huzaren te Venloo. Genoemde Luitenant wordt aan de rij school vervangen door den 1 Luitenant Jhr. von Wrangel auf Lindenberg, van het 2 Regiment Huzaren uit 's Bosch. Met genoegen kunnen wjj thans mededeelen dat op 30 April a.s. behalve een batailjon van het 5. regiment infan terie ook de staf van dat regiment met het muziekcorps alhier garnizoen zullen houden, en bevestigen wij hiermede alzoo ons voorloopig bericht in het No. van den 25. October 1.1. Amersfoort zal alzoo wederom in 't be zit geraken van een muziekcorps, welks toonen ons zeker menigmaal zullen op wekken, wie toch woidt niet vrolijk ge stemd als hij onze ferme Hollandsche soldaten met de muziek aan 't hoofd ziet voorbij marcheeren; bovendien heeft dat muziekcorps onder zijn bekwamen en ta lentvollen directeur den Heer van Aken een zoodanigen naam verworven, dat wij er waarlijk trots op mogen zijn. Wij wenschen onze goede stad dan ook van harte geluk met deze aanwinst. De staf bestaat uit de navolgende HH. officieren: 1 kolonel-regiments-comrnan- dant, 1 majoor-commandant van het bij mobilisatie op te richten dépót-batailjon, 1 kapitein-regiments-adjudant, 1 kapitein kwartiermeesters. 2 kapiteins en 1 Lui tenant voor speciale diensten. Het batailjon uit: I Luitenant-kolonel- batailjon-commandant 1 Kapitein-batailjon- adjudant, I tweede Luitenant-kwartier meester, I officier van gezondheid, 4 ka piteins, 7 eerste en 4 tweede luitenants. In 't geheel dus 26 officieren. Aan A. J. Scliotmans, Opperwacht meester bij de Rij- en Hoefsmidsschool alhier zal op 18 November a. s. de Zilve ren Medaille, voor 24-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. In ons vorig nummer vermeldden wij abusievelijk dat in de vergadering vanwege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, alhier op 12 Febr. te hou den als spreker zal optreden de heer M. J. Mus, dit moet zijn AI. J. Mees. Zondag 9 November zal Mgr. J. Heijkamp, aartsbisschop van Utrecht, in de kapel van het O-K. Seminarium alhier aan de eerwaarde Heeren B. J. Jans en A, B. Dievenbach, diakenen van het aarts bisdom Utrecht de H. Priesterwijding toedienen. De Eerw. Heer A. B. Dievenbach zal Zondag 16 Nov. zijn eerste Mis te Rotterdam (zijn geboorteplaats) opdragen en zich daarna naar Zaandam begeven waar hij door Mgr. J. Rinkel, bisschop van Haarlem, tot pastoor benoemd is, in plaats van den Eerw. Heer G. v. d. Poll die naar IJmuiden verplaatst is. De Rechtbank te Utrecht heeft Maandag j.l. tot gevangenisstraf van 5 dagen veroordeeld, A. v. d. P., alhier, wegens mishandeling van J. d. B., alhier op den 24 Sept. gepleegd. Daarna werden o. m. de navolgende strafzaken behandeld H. P., hvr. 11. G., won. teBaarn.was beklaagd ven beleediging en mishandeling van W. S. en L. v. K., hvr. P. W. L., aldaar op 20 en 24 September jl. ge pleegd. Uit getuigenverklaringen bleek, dat bekl. W. S. had trachten te gooien met een steenen pan en een steen en uitgescholden voor hr, en L. v. K. evenzeer, alsmede dat zij in hare omge ving weinig geacht schijnt te zijn. Vol gens bekl. zelve, aan wie herhaaldelijk het zwijgen moest worden opgelegd, zou alles tegen haar eene opgezette zaak zijn en zij geen scheldwoorden hebben gebe zigd. De officier van justitie, hare schuld be wezen achtende, eischte schuldigverkla ring aan beleediging, met vrijspraak van 't meerdere haar ten laste gelegde, en betaling eener geldboete van f8, subs. 6 dag. hechtenis. Niet ter terechtzitting verschenen was J. M., won. te Amersfoort, bekl. van dief stal van eenig zilvergeld uil de toonbank lade en ten nadeele van VV. E. de C., aldaar op 18 Sept. jl. gepleegd. Verstek werd verleend tegen bekl. die wegens vroeger gepleegden diefstal reeds een vonnis heeft ondergaan. Van den diefstal, waarvan hij nu is bekl., heeft hij reeds volledige buitenrechtelijke be kentenis afgelegd. Hij was naar de her berg van d. C. gegaan, had daar de toon banklade gelicht, waartoe hij, naar zijn zeggen, uit armoe zou gebracht zijn, welke armoede echter ontkend werd door den politie-ambtenaar de Jager, die het geld bij den bekl. gevonden heeft. Een tweede getuige had hem aangehouden, toen hij van achter de toonbank kwam, met 4 kwartjes en 12 dubbeltjes in de hand, wat juist het uit de lade gemiste bedrag was. Tegen bekl. luidde de eischschuldig verklaring aan 't misdrijf van diefstal ge pleegd binnen 5 jaar na voor een derge lijk feit te zijn veroordeeld, en gevange nisstraf voor den tijd van 6 maanden. J. V., won. te Amersfoort, beul. van mishandeling van L D., aldaar op 23 Sept. jl. gepleegd. L. D. had een klacht ingediend tegen bekl. wegens 't ontvangen van stompen, waartegenover bekl. aanvoerde, dat L. D. 't hoofd van een bende jongens, die door fluitjes, belletrekken, enz. het den buren lastig maakte, eenvoudig door hem op zijde geduwd is. Eisch: geldboete van f5, subs 5 dagen hechtenis. Jan. 't Is of de overoude sterrendienst de wereld nog niet uit is, want de meeste menschen aanbidden nog de opgaande zon. Piet. Dat is zoo, Om de wille van de smeer Likt de kat de kandeleer. J. Daarom zie je ook, Geen oude kat speelt met den bal, Maar loert of zij wat vangen zal. P. En nog dagelijks Roept alles Johannis Johannis! Zoolang er nog wijn in de kan is. Maar als de wijn er uit is, Zegt ieder, dat Jan een guit is. J. Ja Piet, We leeren gek zijn van malkandren, Want d' eene zot die maakt den andren. mil in i. MMl Auierongeii. De geldleening groot f 23000 ten behoeve der gemeente aan te gaan, is ten kantore van de Utrecht- sche Credietbank acht maal volteekond, zoodat slechts weinig zal kunnen toege wezen worden. Bunschoten. De botvisscherij kan als geëindigd beschouwd worden Met de haringvisscherij is een aanvang gemaakt tot heden echter levert de vangst weinig op. Tot hoofd der bijz. school te Wa- verveen is benoemd de heer H. Smink Jr„ alhier. Lensden. Alhier is aanbesteed het bouwen van een landbouwerswoning met achterhuis en eene schuur op de ridder hofstad »Lockhorst." Aan den laagsten inschrijver, den heer F. van Karsbergen te Amersfoort, voor f6566, is het werk gegund. Putten. Zondag morgen nam onze geachte Herder en Leeraar ds. J. J. C. van Toorenenberijen afscheid van deze gemeente, waarin hij ruim drie jaien ge arbeid had. Eene groote schare woonde zijne laatste prediking bij, waarbjj hij tot grondslag had gelegd Hebreën 13 8. Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente den scheidenden leeraar Ps. 121 4 toe. Zegene de Heere God hem in zijne nieuwe gemeente Kamerik. Op Zondag 9 Nov. a.s. des voormiddags ten 9'/2 uur zal ds, W. E. Noordink, van Zegveld, de beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Kamerik. ds. J. J. C. van Toorenenbergen van Putten bevestigen, en des namiddags ten 2 uie zal deze aldaar zijn intreepreek houden. Vccnendanl. In tegenwoordigheid van kerkvoogden der herv. kerk en vele belangstellenden is alhier door ds. G. Nijhuis de eerste steen gelegd voor den nieuwen catechisatiekamer. Ds. Nijhuis hield daarbij eene toespraak. De heer J. van Hardeveld Hz., kerkvoogd, bedankte ds. Nijhuis. Woudenberg. Door den Raad dezer gemeente is besloten het hulppersoneel aan de school in de kom met 1 Januari a. s. uittebreiden door het aanstellen van eene onderwijzeres op eene jaarwedde van f400— Eenige stenografen in Amerika gingen onlangs een weddingschap aan, wie hunner in stenografisch schrift de meeste woor den op een briefkaart kon schrijven. Een hunner, beambte aan de Richmond- Spoorweg, slaagde er in 36.784 woorden op één briefkaart te schrijven en won daarmede de weddingschap. Het stoomschip City of Pekin, dat 24 October uit Hongkong te San Francisco aankwam, bericht dat den 15 Augustus te Kanton een buskruitmagazijn in de lucht is gevlogen, waarbij ongeveer 1000 rnenschen het leven verloren en een paar honderd huizen vernield werden. In China is koepokinenting onbekend. Men laat zich daar echter een poedertje in den neus blazen, dat hetzelfde doel bereiken doet. De ingeblazene krijgt na eenige dagen een licbten pokuitslag en wat koorts, maar die verdwijnen spoedig. Het middel moet radicaal werken. Een ander uitstekend geneesmiddel, althans volgens hun beweren, hebben de Chinee- zen ook tegen dollehondsbeten, bestaande in tijgervet of arak, met den slagtand van een tijger flink op de woud gewreven. Uit dc opgaven van het bureau van statistiek te Rome blijkt, dat nog in 336 gemeenten in Italië de ter aardebestel- lingen in de kerken plaats hebben, bij gebrek aan kerkhoven. Verder wonen 200.000 menschen in Italië in hoogst ongezonde kelders en onderaardsche ver blijven, en 9000 in holen, in de bergen uitgehouwen. In 1700 gemeenten eten de bewoners alleen op feestdagen vleesch en in 4695 gemeenten wordt nimmer door de bewoners vleesch gegeten. In 600 gemeenten zijn de bewoners van alle geneeskundige hulp verstoken. Het aantal gemeenten, welke steeds door de malaria bezocht zijn, bedraagt 104 en hel aantal pellagra-lijders 110.000. Ten slotte zijn er op de 100 bewoners drie-en-zes tig, die lezen noch schrijven kunnen. Hel Berl. Tagebl. meldt, dat het ver bod tot opvoering van het tooneelstuk Sodoms Ende van Suderman, in Lessing- Theatre te Berlijn, is opgeheven, zoodat men in November de eerste opvoering kan tegemoet zien. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te we ten dat op Maandag, den 10 November aanstaande, 's voormiddags te elf uren, ten raadhuize de uitloting zal plaats heb ben, van zes aandeelen in de geldleening van 30. Augustus 1889, aflosbaar op 31 December 1890 ten kantore van den ge meenteontvanger te Amersfoort en van de firma JAN KOL te Amsterdam. Amersfoort, den 3. November 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. Dc Secretaris, W. L. SCHELTUS. Gevonden op den openharen weg: Een zwarte jas, in een der zakken een lederen portemonnaie; Een houten rozenkrans; Een ijzeren rooster Een pak Zweedsche lucifers; Acht heerendassen en twee corsetveters in één wit vloeipapier gepakt. Rechthebbenden vervoegen zich ter te rug bekoming aan het bureau van politie. /en Amersfoort, 0 October 1890. V Ondertrouwd Imber 1890. Door een OFFICIER der Cavalerie wordt te kuur ge vraagd een genieuOileerde liefst in den nabijheid der Cav$|riekj(ïerne. Franco brieven ojder opgqydfvaivmadere bijzonderheden warden srfgjwajrnt door Luit. v. WRANGER, den Bpsq wegens afloop der werkzaamheden. Te zien bij J. NEFKEXS Molenaar Ecusderweg. De eerste trekking^géschiédt Maan dag, 17 Xovenrlïer lt De CollectgpvJtrAmersfoort,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2