OPENBARE SilIOIS' - ,11 la Créi Sl.Nicolaas-i^Jeaiix. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. f 1 1 }J - l - 1 1 j ADVERTENTIËN. 2lste Jaarvergadering im „Psalm 119 9"J Geheel nieuwé uitvinding van REM0NTÖIRÏÏ0RL0GES. Geheele wandering en ver betering van Opwinding. Te beginnen met 1 December a.s., kunnen weder onbevaren personen van 1724.jaar als lichtmatroos iu 's-rijks zeediejpworden aangenomen. Senert Februari dezes jaars mocht dit niet geschieden voor onbevaren personen, die reeds hun 19e levensjaar waren in getreden. Vele notarissen en andere ambte naren in de arrondissementen 's Graven- hage, Rotterdam en Utrecht, hebben aan den minister van financiën, in het laatst van October een request ingediend ter verkrijging van beter gezegeld papier. Naar wij vernemen zal bij den Uit gever H. D. Tjeenk Willink te Haarlem worden uitgegeven, een werk getiteld Ons Vorstenhuis, Platen er. Schetsen, bijeenverzameld uit «Eigen Haard." De in dit werk verzamelde schetsen, op zich zelf reeds hoog belangrijk twij noemen slechts die van wijlen onzen dichter Hof dijk en Prof. P. J. Blok) hebben vooral in deze dagen een buitengewone actua liteit verkregen voor de velen, die «Eigen Haard" niet bezitten. Nog te meer zal deze bundel met belangstelling wor den ontvangen, nadien daarin mede zul len worden opgenomen de platen en por tretten, welke eerstdaags naar aanleiding van 's Konings dood in «Eigen Haard" zullen verschijnen, o. a. 's Konings por tret naar de schilderij van Willy Mar tens, de „Chambre Ardtnte" op het Ko ninklijk Paleis Het Loo, door H.deJosse- lin de Jong; de ter aardebestelling des Konings enz. enz. De lage prijs van 75 Cents brengt dit Gedenkschrift van ons Vorstenhuis onder ieders bereik. Maandag 1 December zal in de Un ion (les Variétés te Amsterdam eene buitengewone voorstelling worden gege ven ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum als tuoneelspeler van den heer O. P. T. Bigot; opgevoerd zal worden Tartuffe van Molière vertaald door Prof. Dr. Alberdingk-Thtjin. Voor deze gelegen heid heeft de heer Willem van Lier eene le- vensgeschiedenis van genoemden jubilaris geschreven, welke keurig net is uitgege ven door de firma Abrahainson Co. te Amsterdam en voor den geringen prijs van 30 centen verkrijgbaar gesteld. Aan een groote verkoop twijfelen wij niet; het boekje is het ovei waard. Na de opening van de Belgische Kamer sprak de voorzitter, minister van slaat de Lantsheere. de volgende woorden, die door de Kamer staande werden aange hoord «Mijne heeren I De geschiedenis van België en die van Nederland tellen zoo vele gemeenschappelijke bladzijden, de banden welke beide landen ver binden zijn zóó vele, zóó innig en zóó nauw, dat ik zeker de tolk ben van alle leden dezer vergadei ing, als ik zeg, dat België zich, met volle sympathie, aansluit aan den rouw dien de dood van Z. M. Willem III over het koninkrijk der Nederlanden ge bracht heeft. Onze wenschen stemmen in de toekomst samen met die der na burige natie voor de doorluchtige prinses, op wie hare hoop gevestigd is." (Zeer goed I van alle kanten). Ue minister van buitenlandsche zaken (prins de Caraman-Chimay)«Mijne heeren, den regeering vereenigt zich ge heel met de woorden, welke de geachte voorzitter zooeven gesproken heeft. De zelfde gevoelens, ik twijfel er niet aan, zullen door de Kamer en door het geheele land worden gedeeld. Ik behoef u niet de geestdriftvolle ontvangst te herinneren, welke den Koning der Nederlanden be reid werd, toen Z. M. in 1884 te Brussel aan onze doorluchtige souvereinen het bezoek kwam beantwoorden, hetwelk HH MM. hem tijdens de tentoonstelling te Amsterdam gebracht hadden. De ontvangst was de duidelijke uitdrukking der vriend schappelijke verhouding tusschen beide naties en de diepe deelneming van Belgie's regeering en volk in den rouw van de Nederlandsche koninklijke familie en natie zal er een nieuw getuigenis van zijn. Onzen gevolmachtigden minister in den Haag is reeds opgedragen de tolk dezer gevoelens te zijn bij de Nederlandsche regeering." (Levendige toejuiching.) De heer Carlier«Mijne heeren, mijne ambtgenooten der linkerzijde bewijzen mij de groote eer mij op te dragen, in hun naam uitdrukking te geven aan de gevoelens van deze zijde der Kamer ten gevolge van den rouw, welke Nederland getrolïen heeft. Wij vergeteu niet, mijne heeren, wij zullen nooit vergeten de groote vol van overdreven ideën, een en twintig jaar oud en meende toen dat de wereld geheel voor mij en mijn genot was; eene wereld die mij bekoorde met alles wat zij mij aanbood en waarin ik altijd de eerste en de grootste was. Gij bevielt mij, ik noemde u mijn vriend, ofschoon gij elf jaar ouder waart dan ik ver standige menschen trokken mij altijd tot zich, want dezulken ontmoette ik zoo weinig in onze stad en gij scheent mij ook niet ongenegen en naamt mij onder uwe bescherming en wij werden de beste vrienden van de wereld. Herinnert gij u nog wel den raad dien gij mij gegeven Jiebt, omtrent Clara?" (Wordt vervolgd). en ontsterfelijke herinneringen, welke ons aan onze noordelijke broeders verbinden, noch de schitterende diensten door het huis van Oranje aan de zaak der vrijheid bewezen. Na voorbijgedreven wolken, is alle geschil tusschen de twee volkeren verdwenen, en wij zijn heden weder, ge lijk voorheen, broeders geworden. In deze gevoelens sluiten wij ons aan bij den rouw onzer Nederlandsche buren, en zen den wij hun de broederlijke verzekering onzer onwrikbare vriendschap." (Zeer goed.) De heer Nothomb «Behalve de gevoe lens mijner vrienden van deze zijde der Kamer heb ik misschien nog eene bijzon dere reden om mij te verontschuldigen, dat ik nog iets voeg bij de woorden, welke gij zooeven vernomen hebt. Door mijn ooispronkelijk vaderland, dat mij dierbaar is gebleven, behoor ik tot een land waarvan de dooi luchtige doode lan gen tijd souverein geweest is. Ik verklaar en bevestig, na het iederen dag te hebben kunnen waarnemen, dat Z. M. koning Willem III in het groothertogdom Luxem burg den populairsten naam en eene ver eerde nagedachtenis achterlaat. Hij was een groot karakter. Trouw aan zijne spreuk, heeft hij zonder ooit te wijken, verheven en beslist de schitterende banier van hel vrije Nederland gehandhaafd. Hij is voor al zijne onderdanen een recht vaardig, een welwillend en verdraagzaam vorst geweest. Als laatste mannelijke telg van zijn geslacht, neemt hij den grooten historischen naam der Nassau's in het gral mede. Allen stemmen wij in met het leedwezen en met de woorden, waarin de vorige sprekers daaraan uitdrukking hebben gegeven." (Zeer goed, zeer goed.) Door het kiescollege bij de herv. gemeente alhier werd gisterenavond ter voorziening in de vacature Ds. A. War- tena het navolgend zestal piedikanten geformeerd Dr. A. F. H. Blaauw te Eist; H. J. ter Haai Romenij te Haren; H. ten Kate te Harderwijk; Dr. H. M. van Nes te Wou denberg; E. A. Remij te Hengeloo; W. L. Welter, Jr. te Arnhem, waaruit op liet diietal weiden geplaatst de heeren; H. J. ter Haar Romenij te Haren; H. ten Kate te Harderwijk; W. L. Weiter, Jr. te Arnhem. Gisterennamiddag, werd op den Hof, aan de dienstdoende schutterij, alhier in tegenwoordigheid van den Burgemeester den Heer Jhr. Mr. F. A. J. van Ascli van Wijck, den Wethouder den Heer W. A. Croockewit en den Heer B. F. Castendijk Militair Auditeur der dd. Schutterij alhier, door den Majoor Commandant den Heer A. M. Tromp van Holst, de proclamatie van H. M. de Koningin, voorgelezen waar bij het overlijden van Z. M. willem III aan officieren en manschappen officieel werd bekend gemaakt. Het commando was opgedragen aan de luit. Croockewit. De luitenant-kolonel Wellan, garnizoens commandant alhier was bij de plechtigheid tegenwoordig. Jan. Dat is me ook een dingetje, dat Darnell, de leider der Ieische Home Rule partij, gebleken is een onzedelijk man te zijn. Piet. Maar die onzedelijkheid heeft toch niets te maken met zijne staalkundige handelingen. J. Ja wel, zoo praten er vele, net of een mensch niet een persoon uit een stuk moet wezen. P. Als Parnell zijn vriend heeft be drogen, kan hij toch wel eerlijk zijn te genover zijn partij. J. Als iemand zijn vriend bedriegt heeft men geen waarborg, dat hij zijn partij ook niet zal bedriegen. P. Er zijn toch menschen geweest, die op liet eene gebied rechtschapen handel den en op het andere niet. J. Dat zal ik niet tegenspreken, maar het is gevaarlijk daarop een zedenleer te bouwen. P. Wie eens gelogen heeft, is toch niet altijd een leugenaar. J. Neen, maar alleen menschen, die nooit liegen, die nooit onzedelijke daden bedrijven, kan ik achten en vertrouwen. Bunschoten. De epidemisch verklaring dei kinderziekte (mazelen) is voor deze gemeente opgeheven. De ovei blijfselen van liet gezonkene wrak van het praamschip de drie Ge broeders voor de haven alhier zijn opge ruimd en verkocht. Scherpenzeel. Door den heer S. F. Boekhoudt alhier, zal ten dienste van on derwijzers en onderwijzeressen in en om Schei penzeel, die voor de acte voor vrije ordeoeleningen in gymnastische spelen studeeren, bij genoegzame deelname een koslelooze cursus voor anatomie en phy- siologie worden opgericht. In den nacht van Zondag op Maandag, schrijft de Prov. N. B. Ct., heeft men getracht op de pastorie te Nuland in te breken. Tusschen 12 uur en half één werd de pastoor gewekt door een bonzen of stooten tegen het raam zijner slaapkamer. Deze slaapkamer is op de 2e verdieping. Opziende, bemerkte hij een man voor het raam, die trachtte het omhoog te schuiveu. De pastoor sprong uit zijn bed, liep op het raam toe en sloeg er tegen. De in breker. zich ontdekt ziende, ging daarop ijlings de ladder af. Intusschen had de pastoor zijn revolver gekregen en schoof iiet raam op. Nu zag hij een ladder tegen den muur staan, inaar wat zijwaarts af ziende, meende hij den inbrekei in een hoek te zien staan. Hij schiet er op en daar springt iemand te voorschijn en ont vlucht langs de trap van het bordes. Nog tweemaal schiet de pastoor, doch schijnt den inbreker niet getroffen te hebben; althans deze ontvluchtte, 's Morgens zag men dal de gebruikte ladder een der keikladders is die achter de pastorie be waard worden. Daar deze ladder te lang was, was zij door den inbreker (of de inbrekers?) in twee stukken gekapt. Van het ondereind had men gebruik gemaakt, terwijl het boveneinde aan den zijkant der pastorie legen een raam gezet was. Maar men ontdekte 's morgens nog meer, namelijk dat de inbreker reeds binnen geweest was en wel op een kamertje naast de slaapkamer. Hij kon evenwel, omdat de deur hiervan gesloten was en de sleutel van de buitenzijde in het slot stak, daar niet uit en heeft toen waar schijnlijk getracht in de naastliggende kamer toegang te krijgen. Het raam van het kamertje stond 's morgens opgescho ven. Het was met een pin gesloten ge weest, doch deze was door den inbreker geforceerd. Tevens vond men 's morgens onder tegen den muur staan een dolkmes aan een eind hout gebonden. Daar dit hout in de nabijheid afgesneden scheen, ging men zoeken en vond dan ook spoe dig de plaats. Ook vond men daar eene onderbroek, die van het bewuste kamertje bleek meegenomen te zijn. Er wordt ver der niets vermist. Alhoewel een ijverig onderzoek Ingesteld is, is men den dader of de daders van dezen brutalen inbraak nog niet op het spoor. Zekere officier van gezondheid schreef altijd zoutwater aan zijne patiënten voor. Op zekeren dag viel hij overboord. Hè. riep een matroos die het zag daar valt de dokter in zijn medicijnkist. Een zeldzaamst. Nicolaas-cadeau. In de laatste digen van October is op dit geïsoleerd plekje van ons land eene heldendaad verricht, zooals zeer zelden aan onze kusten en stranden wordt vol voerd. Bij buitengewoon holle zee geraakte de botter V. D. 25, schipper C. Tuib, op eene zandbank, sloeg vol water en woel de in 't zand, waardoor de bemanning van het dek op den gaffel moest vluchten terwijl de scheepsjongen aan de kraan- lijn werd vastgebonden, 't Was reeds donker flambouwen hadden de opvarenden nieteene strandwacht bestaat nog niet en sommige paarden voor de bespanning dei reddingsboot graasden op meer dan een half uur afstarids, dus kon de kust wacht het gevaar niet bemerden. Een binnengekomen visscher bracht het be richt der stranding, doch gaf niet juist op waar de ongelukkigen zaten, en toen eindelijk de reddingsboot kwam, reed ze, volgens aanwijzing, naar de vijfde mijl paal, terwijl ze moest wezen tusschen de mijlpalen 7 en 8. Ondertusschen had den enkele strandjutten. arme lieden die brandhout langs het strand zoeken, het dreigend gevaar bemeikt; enkele flinke zeelieden snelden mede toe, en hoewel de golven soms halfweg den mast sloegen en zij óf lot aan den hals door de zeeën moesten waden, óf moesten zwemmen, een zestal van hen bereikte het gestrande schip, ging er op over, haalde de bemanning van boord, waarbij de jongen moest worden losgesneden en bracht de ougelukkigen één voor één tusschen twee der redders in op het droge. Die hulp kwam juist van pas, want alle geredden verklaarden, dat zij het geen half uur meer hadden kunnen uithouden, daar twee van hen geheel ver stijfd warenhet jongetje was reeds be wusteloos en moest direct onder genees kundige behandeling gesteld worden. En wat hebben die heldhaftige mannen voor hnnne zelfopoffering gekregen? Tot nog toe niets, en er bestaat ook niet veel kans, dat zij van de eene of andere maatschappij iets zullen ontvangen Toch zullen de lezeressen en lezers van dit schrijven volmondig beamen, dat het zeer wenschelijk is, zulke lieden aan te moedigen en hun een passende belooning te schenken. Veler harten zijn, vooral in deze dagen geneigd anderen gelukkig te maken; velen hebben zeker wel eene bijdrage over voor de menschen, die alles, wat zij bezitten, hun leven, waagden voot hunne evenmensch; velen willen zeker wel een handje helpen om voor de goeden Sint de deuren der hutten te openen, door welken hij wellicht nog nooit is binnengegaan. Gaarne zal on- dergeteekende die bijdragen in ontvangst nemen, ze op doelmatige wijze besteden, ze uitreiken in tegenwoordigheid van be langstellenden en verslag geven van het geen er is ingekomen en gedaan om een gepast Sint Nicolaas cadeau te kunnen schenken aan de redders der arme schip breukelingen. Mag ik ook de pers beleefd uitnoodi- gen dit plannetje te steunen? Terschelling, 23 Nov. 1890. P. J. WICHERS. burgerlijke standen. Amersfoort. Geboren: 20 Nov., Margrietha Helena Lamberta, d. van Joannes Mattkens Wete- rings en Johanna Franeisca van den Huijsen. 21 Nov., Augustinus, z. van Petrus van der Veek en Anna Maria Tallier. 23 Nov., Hermina Franeina, d. van Evert Leijdekker en Hendrina van Olst. 24 Nov., Ernst Adrianus, z. van Wilhelmus Knijten en Jo- sephina Geertrnida Otto Johanna Chris tina, d. van Johannes van Meeteren en Geer trnida Catharina Massa. 25 Nov., Joseph, z. van Hendrik Vial en Johanna Kuiks. Theodora, d. van Jan Gijtenbeek en Maria Pot. Hendrik, z. van Jan Staal en Mina Buisman. Johannes, z. van Arend Jan de Goede en Sophia van der Velden. 26 Nov., Albertus, z. van Willem te Beek en Johanna Gouw. 27 Nov., Golida Wilhel- mina, d. van Reijer van deu Burg en Gijs- berta de Visser. Willem, z. van Willem Evert Kreikamp en Rijkje van Hamersveld Daniël, z. van Janna van der Mast. Ondertrouwd: 27 Nov., Jan ter Borg en Jansje van Genne. Gehuwd: 24 Nov., Antonins Laurentius Maria Kuijpers en Maria Franeisca Dellemijn. 26 Nov., Alexander Antonie van Hamersveld en Barbara Maria Iluurdemau. -- Laiubertus van Zuilen en Grietje Blom. Peter Frans Nienwboer en Jannetje van Dijkhuizen. Overleden: 23 Nov., Lodew ijk Johan nes van Ling, 3 j. 25 Nov., Alijda van Eedeu, 37 j., ongeh. Maria Wakelkauip,. 33 j., ecbtg. van Evert de Goede. 27 Nov., Diua Jaarsveld, 3 j. Bunschoten. Geboren: 14 Nov., Martje, d. van Cornelisje van Boeijen. 19 Nov., Lubbert z. van Jacobus Heineu en Evertje de Graaf. 23 Nov., Steven, z. van Willem Berendse en Aartje Roos. Overleden: 16 Nov., Arres Huijgen, 3 j. 7 m. Hoogland. Geboren: 14 Nov., Anna Mariivrcfvan J ll. Franke en II. Bloomen. 14 Nov., Petr^t z. van W. van Leeuwenkamp en C. S^HUn. Gwi^leden: 18 Nov., A. van Huik 62 j., wed. van A. Blom. Eensden. Gehuwd: 13 Nov. Hendrikus Elbertse, wed. van Gijsbertha Schoouderbeek, met Cor nelia Gijtenbeek. 20 Nov. Hendrik Schou ten, wed. van Maria Hilhorst met Eliesabeth Jansen. Stoutenbnrg. Geboren: 14 Nov. Theodorus, zoon van Hendrikus Wouters en Geertrnida Schothorst. 17. Nov. Woutertje, d. van Willem van Doornik en Reintje van Bloemendal. Gehuwd: 20 Nov. Tennis Hooft met Wilhelmina Kaats. Jacob Boersen met Geertje van Esveld. Woudenberg. Geboren: 17 Nov., Cornelis, z. van Carel van de Munt eu Martha von Donselaar. 20 Nov., Marinus, z. van Tennis Arien Gaasbeek en Jacoba Bakkenes. 24 Nov., Jan, z. van Oetje Goudkuil. 27 Nov., Albert, z. vail Arie Schimmel en Marrigje van Ravenhorst. Ondertrouwd: 20 Nov., Willem Kolf schoten en Arrisje van Eeden. Overleden: 23 Nov., Pieter van Ede, wedr. van Willemijntje van de Wetering, 69 jaar. marktbericht. AMERSFOORT, 28 Nov. 1890. Tarwe f 0.— a f 0.— Rogge 0.— >1 0.— Boekweit 0.— 1» 0.— per Appelen 0.— 0.— hecto Peren 0.— 0.— f liter. Kleiaardapp. 0.— 0.— Zand 1.80 2.20 Hoeudcreiereu - 7.50 V 8.50 p- lOOst. Boter 1 10 J J 1.30 p kilo. Margarine 0.— >7 0 p Zoetem. kaas 0.— 0.— p 50 Kippen 0.60 1.— Kuikens 0.60 V 1.10 1 Piepkuikens 0.30 IJ 0.60 Ganzen 0.— ij 0.— f Eenden 0.70 0.90 per. Jonge 0.— jj 0.— stuk Hazen 1.50 2.20 Wilde kouijuon - 0.45 0.95 Tamnie 0.20 1.— Duiven 0.30 0.60 per paar. Biggen 3.— »j 7.— 1 Schrammen 0.— j1 0.— Vette koeien 0.— JJ 0.— Guste Kalf 0. o.~ 0.— V 0.— per s<uk. Kalfvaarzen 0.— tl 0.— Pinken 0.— n 0.— Pinkstieren 0.— n 0.— I Guste vaarzen - 0.— 0.— Aangevoerd waren ongoveer heet. I'arwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; 20 heet. Appelen; 25 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen40 heet. Zaud- aardappelen; 1600 stuks Hoendereiereu; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Boter; Vette varkeus - 0.- 0.kilo; kilo Margarinekilo Kaas40 stuks vee. Gevonden op deu openbaren weg: Een verslag in boekvorm. Een rol zwart satin lint. Een rozenkrans. Rechthebbenden vervoegen zich ter te rug bekoming aan het bureau van politie. Den 24sten November over- Ileed te Amsterdam onze geliefde schoonzuster Vrouwe c. E. REHTE LIN8EN, [weduwe van den WelEdelgeboren I Heer A. H. D. VAN GHEEL GIL-1 DEMEESTER. G. VAN GHEEL GILDEMËESTER |c. Q. VAN GHEEL GILDE- MEES T E R —f,T w i s s Amersfoort, 215 Nov. '90, I Eenige en algemeene kennisgeving. ter gelegenheid van de der Christelijke in de bovenzaal van hét geh «VOLKSHEIL," op Woeusditg 31 ceuibcr a.s. des avonds te uren Als spréiers zullen optrede^deHeenj Prof. Dr) J. J. P. VALETON Sr., Efre-voorzitCi Ds. A. WARTENA, Predikant te Goua Ds. VERRIJN STUART, B-edikant te' e Soesterbergi Th. W. BOLDERDIJK Voorzitter der Vereeniging. Tekstboekjes tévens bewijs van toegang worden aan begunstigers gratis uitgereikt en 2ijn verder verkrijgbaar a 10 cents bij den Voorzitter, Zuid-singel B 234 en den Concierge van Volksheil Maan dag en Diusdag 1 en 2 December van af 9 uur des morgens. HET BESTUUR. Zie daaromtrent de verslagen in het vakblad de/Horlogemaker, Handelsblad, Nieuws vfl Dag en andere froote bladen. De pris is zeer bilnjk en niet boogcr /dan van ee|| ander Ke nt oil toimiorloge. VEftKRIJGBAARJ Mi ft lil Ho&oge- en/nstrur HAVIK \lOEjf' LAVh 1s.b. Buiti sngewone barometers, horloges! regui voor fntmaker, l'DELSTRAAT. uze in lteurs, dules

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2