11. Sflfflli „Streven naar Vooruitgang" EEN BLOK VAN VIER HÜIZEN erf met pai, Vrpai 5 lec. 1890, jffiavonfls 8 nre. iY. Dames- Heeren- en Kirnfer- Paraplnies St. Nicolaas-cad#ux. EEN HUIS Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. Tooneel-Vereeniging Buitengewone Uitvoering Na afk Overtrekken, Repareren. OPENBAAR VERKOOPEN: EEN HUIS „De geheimzinnige steen, die het mau soleum der Oranjes voor ongenoode be zoekers sluit, ligt thans op rollen naast de opening, die toegang geeft tot het geweif. Wij dalen met ontblooten hoofde en vervuld van eerbied af, langs een zwarte trap. Een kille, vunzige lucht komt ons tegemoet. De onaangename lucht is afkomstig van de tallooze kran sen, die de verschillende in de nissen geplaatste kisten bedekken, en deze voor het grootste gedeelte aan het oog van den bezoeker onttrekken. Het piafond van het gewelf is helder gewit, terwijl de wanden met witte te gels zijn bemetseld. Onmiddellijk aan den ingang links, vindt men de onder bloe men .bedolven kist van prins Alexander der Nederlanden. Boven de kist bevinden zich, dwars daarover twee stevige ijzeren balkons. Het is de plaats, waar Donder dag a. s. het Koninklijk lijk zal worden neergezet. Naast deze nis bevindt zich eene tweede. Op den beganen grond de kist van prinses Hendrik, daarboven die van haren getnaal, den onvergetelijken prins Hendrik der Nederlanden, bedekt rnet tal van kransen uit Luxemburg, afkom stig. De buitenste kist, hoewel betrekke lijk nog niet oud, schijnt geen weerstand te kunnen bieden aan den tand destijds die daaraan bedenkelijk begint te knagen Hier maakt de kelder een rechten hoek en in de eerste nis bevinden zich, be neden het lijk van Prins Willem van Oranje, oudsten zoon van wijlen Z. M. Willem III, daar boven dat van Koningin Sophie, 's Konings eerste gemalin. De daarnaast gelegen nis is geheel gevuld. Zij bergt niet minder dan vier lijken, die van Koning Willem II, H. M. Anna Paulowna en de prinsen Alexander en Maurits. De kist van Willem II is met zwart zijden fluweel bekleed In de daar- neven gelegen nis staat de enorme groote kist van koning Willem I. De oorzaak van die buitengewone afmetingen is ge legen in de omstandigheid, dat de opge geven maten die van de oude el waren, terwijl de uitvoering in meteis plaats had In dezelfde nis hebben nog plaats ge vonden de kisten van de gemalin van Koning Willem I en van vroeger over leden prinsen en prinsessen van het Koninklijk Huis. In eene der nissen is ook het lijk bewaard van prinses Wil- helinina van Pruisen (Willemijntje), naast harén gemaal aan den schoot der aaide toevertrouwd. Al deze lijken worden bewaard in den zoogenaamden nieuwen kelder. Het lijk van den groolen Zwijger ligt in den ouden kelder. Deze gienst onmiddellijk aan den nieuwen, maar is niet zoo liooj gewelfd, tengevolge waarvan iemand van middelmatige lengte daarin niet rechtop kan staan. De ruimte is overigens even als de andere ingericht. Er zijn echter slechts twee nissen. Het grafgewelf be vindt zich onmiddelijk onder het beroemde praalgraf. Hiei zijn de kisten allen van de houten omhulsels ontdaan en wij vin den nog slechts de looden kisten. Die van den grooteu Zwijger is niet liooger dan 20 cM. Ook zijn hier begraven de •lijken.van drie zijner gemalinnen en die van Fiederik Hendrik en Maurits. Ook het looden kistje, hetwelk het overschot van het historische hondje om sluit, is hier bijgezet, en staat onnuddel lijk aan den ingang van de nis. De kelders, zoowel de oude als de nieuwe, munten uit door grooten een voud en soberheid. Geen enkel beeld, geen enkele versiering, geen emblemata des doods, niets van dat allesenkel gladde betiggelde wanden; maar toch is het, alsof juist die groote eenvoud eerbied afdwingt, alsof rnen wilde doen uitkomen, dat de dood geen koningen en prinsen spaart. Velen meenen, dat niet de plaatsing elkanders vertrouwen gedurende vijf jaren bezeten, van elkanders liefde gesproken, elkander geraadpleegd voor dat de fortuin Delancy den rug had toegekeerd, kon deze niemand bedenken, aan wien hij ineer gehecht was geweest, die meer zijn vriend geweest was. Na dien tijd had Ned De lancy hem anders leeren kennensedert Ned's moeder geene partijen meer gaf, was Day niets meer geweest dan een goede kennis, ja, had deze de vroegere vjiendschap geheel verlaten en zijn ouden vriend zelfs met minachtig en trotschheid isangezien, George had hij uit zijne ge- i dachten verbunnen even als diens zuster Clara, van wie zijn kort te voren gesproken hadden, doch dal had hem meerder strijd gekost, en ziet, te Ilpham gekomen is hij, die hem bij het tanen van den voorspoed den rug had toegekeerd, de eerste die hem hier weder komt opzoeken. Indien George's komst geheel belang loos was, indien hij door zuivere vriend schap gedreven werd. dan had Edmnnd het verledene geheel kunnen vergeten. Hij trachtte zich zeiven die meening op te dringen, doch die moeite was te ver geefs en steeds zat de man daar voor hem hem te vervelen, terwijl het gesprek over allerlei beuzelingen liep. Hij wenschte den naam der Judges niet genoemd te hebben, want dal deze hem nog meer ontstemde was duidelijk genoeg; al zijne manieren waren geheel verandert, sedert hij van het avondtuur van dien avond gesproken had. (Wordf vervolgd). van 's Konings lijk de kelder zou zijn gevuld. Er is echter nog plaats voor minstens 8 lijken. De geheele rechter zijde van den kelder toch is nog onbezet Hier is nog geen enkele nis aangebracht die slechts worden gemaakt, naarmate de behoefte daaraan zich doet gevoelen." De Amslelbode van Zondag 30 No vember beval de navolgende dichtregelen in rouwrand van den heer J. W. Brou- weis te Bovenkerk, naar aanleiding van het Congogeschil. AAN KONINGINNE WILHELMINA. Geen vorst, geen volk der aarde, of heeft (op 't wanklend heden, In spanning, 'toog gericht naar't noord- (sche Nederland Dat wrev'lig uit de rij der volkren is (getreden Die uit Zuid-Nederland heel Afrika om- (spant. De sluitsteen van 't gewelf werd van (Oranje's hand Vei wacht, en werd wellicht den Koning (afgebeden Door 't Edele hart der Gade en beider (huw'lijks Pand, H.idd' Hem 't graf niet ontrukt aan 'l Koor (der Mogendheden. Heil U, o Koninginne, ons door God (uitverkoren Gods Engel leide U op als Neerlands (gloriezon Op Uw woord worde een heil- en vrij- (heidszon geboren: Uw eersteKoningsdaad, voor 's werelds (volkrenkoren Bekroon' 't verlossingswerk dat België (begon Word' Saba's Koningin voor 't Hof van (Salomon. J.l. Maandag omstreeks 12 uur ver zamelden zich op het perron van het cenlraalspoor alhier langzamerhand alle autoriteiten onzer gemeente. Wij zagen er behalve de burgemeester in ambts gewaad, beide wethouders en een aan tal gemeenteraadsleden, de verschillende keikbesluien, hoofden van openbare in richtingen van ondeiwijs, en van ver schillende rijks- en gemeente-inrichtingen, ridders van de Militaire Willemsorde en van het Metalen Kruis enz., enz., allen bijeengekomen om, met het inmiddels op de perrons verzamelde garnizoen en schutterij, aan hel stoffelijk overschot van onzen geëerbiedigden Koning Willem III de laatste eer te bewijzen. Van het gar nizoen was, naar wij meenen te kunnen onderstellen geen enkel man thuis geble ven, alle hier in garnizoen zijnde wapens als: het 'le Balaillon van 't 5e regt. Infanterie, de lie afd. van het le Regt. Vehl-Ai tillerie, het Depot-escadron van het le Regt. Huzaren, het Escadron Ordonnancen, de Rijschool en Hoefsmid- school waren allen in groot tenue met de vooige.-chreven iouwveisierselen,aan wezig. Alle lantarens langs de beide per rons brandden en waren met rouwfloers omhuld. Ongeveer te kwart voor één uur reed de Koniuklijke trein het station binnen en hield daar stil om de locomo tief van de Oosterspoor, die haar van het Loo af herwaarts had gevoerdmet een van de Centraalspoor te verwisselen. Bij het naderen van de wagen, die het stof felijk overschot van onzen diep betreur den Koning bevatte, ontblootten zich als van zelve alle hoofden, daarmede eene stille hulde brengende aan den Voistelij- ken ontslapene. Van het oogenblik op onthoud werd door den burgemeester gebi uik gemaakt om namens de gemeente eene krans op de lijkkist te leggen, waar voor hem door den heer de Ranitz, adju dant van wijlen Z. M. dank werd betuigd. De kist was als bedolven onder palm takken, waarop de koninklijke kroon rustte. De rouwwagen zelve maakte een diepen indruk. Geheel met zwartfluweel bekleed, waren de wan len bedekt door in ruime plooien afhangend zwart laken. De plooien met zilverdraad doorweven werden hier en daar door zilveren koor den met kwasten opgehoudeu. Aan de voorzijde prijkte een schild waarop het Nederlandsche W3pen, aan de achterzijde een schild waarop de Koninklijke initiale W. gedekt door een kroon. Aan de beide voorzijden waren de wapens van Nassau en Rusland, aan de achterzijden de wa pens van VVurtemburg en Pruissen aan gebracht, terwijl aan weerszijden in het midden het Koninklijke wapen en dat van Luxemburg prijkte De hemel, die de wagen dekte droeg een groote vergulde Koningskroon. Bij de voorbijrit van den Konink lijken trein, werd door de militairen het gebruikelijke eeresaluut gebracht. Jam mer maar, dat de muziek van het 5e regt. infanterie niet tegenwoordig was, om door zijne tonen de plechtigheid nog te verhoogen. Om het station en tot ver langs de lijn hadden zich duizen den verzameld om nog eenmaal een laat- sten blik te werpen op de baar, die het stoffelijk overschot bevatte van den vorst, die onder zijn bestuur Nederland in eene voortdurende vrede tot welvaart voerde, zich buiten alle pai tijtwisten hield, maar altijd déar voorging waar het gold welda digheid te betrachten. Door Zijne Exel. den Min. v. Oorl. is bevolen, dut het leger op den dag der begrafenis van wijlen Z. M. Koning Wil lem III ten teeken van rouw geen dien sten zal verrichten eu dien dag gekleed zal zijn in het tenue voor Zondags bepaald. De 2e luitenant-kwartiermeester Smits van het 5e legiment Infanterie is ter vervanging van den 2e luitenant- kwartiei meester van Andel benoemd tut secretaris der gai nizoens-voedings-com- missie voor het garnizoen te dezer stede. De le luitenant F. L. J. van de de Pol van het 5e regiment Infanterie thans gedetacheerd bij de Koninklijke Militaire Akademie is door den Min. v. Oorl. definitief bij die inrichting werkzaam gesteld en in verband daarmede overge plaatst bij den staf der Infanterie. Op den dag der begrafenis van Z. M. den Koning, zal het Stadhuis en het kantoor van den gemeenteontvanger al hier gesloten zijn, behalve de bureaux voor den burgelijken stand en voor den gezondheidsdienst, welke zullen geopend zijn van 12 tot 1 uur. De scholen zullen dien dag ook niet geopend zijn. Utr. Dagbl. De nestor der notarissen in de prov. Utrecht, mr. J. de Louter alhier, heeft tegen den 1 Fehr. 1891 eervol ont slag uit zijne betrekking aangevraagd. Gedurende ongeveer eene halve eeuw, tot op den huidigen dag, had de heer de Louter eene zeer drukke practijk, die hij in de eerste plaats dankte aan zijne groote zaakkennis, doch waartoe ook niet weinig heeft bijgedragen de ongekun stelde, aangename, ronde, eerlijke wijze waarop hij met het publiek weet om te gaan, en de getrouwheid, die hij in alle opzichten daaraan paart. Met leedwezen zien dan ook velen den heer de Louter zijne betrekking verlaten, doch bij de betuiging van dat leedwezen uit zich de wensch, dat den 80 jarigen grijsaard nog vele jaren rust mogen geschonken wor den. Gisterenavond had in Amicitia de be spreking plaats oier het al of niet wen- schelijkc van de reglementeering der prosti tutie. Dr. Menno Huizinga. inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Friesland en Groningen, begon met de uiteenzetting, hoe hij door het onderuerp te bestudeereu van voorstander tot tegenstander der tot nu toe gevolgde manier van het regleraenteeren der prostitutie in tegenstander was veranderd. Hij houdt zich overtuigd, dat liet bewaren der kuischheid voor het lichaam niet zoo schadelijk is als velen plegen te gelooven, dat daartoe echter geestkracht noodig is en dewijl deze bij menigeen ontbreekt, strafbe palingen op het plegeu van ontucht, maar dan zoowel voor mannen als voor vrouwen, wensehelijk zouden zijn. Dr. J. van Dooremaal van 's-Gravenhagc trad op als verdediger van het sauitair toe zicht op de prostitutie als middel om de verbreiding te verminderen van de zoo ver derfelijke ziekte, die de ontucht bijna altijd ten gevolgo heeft, en vroeg of men het ma trozen, die 22 maanden onafgebroken aan boord waren geweast, goed doorvoed met 22 maanden gage in den zak aan wal kwa men, kon kwalijk nemeu, dat zij vrouwen opzochten. Dr. H. Pierson erkende de kracht van den hartstocht, maar wees erop, dat de kracht der openbare meening nog sterker is. Immers indien eene jonge dame van aanzien er met haar lakei van doorging, zou ieder er haar op aanzien, wel wetende, dat hij, zoo hij niet was aangemoedigd, nooit aau zoo iets zou hebben gedacht uit eerbied voor de liooger geplaatste dame. Dien eerbied moest de man in 't algemeen voor de vrouw hebben. De mode, dat het den jongen man niet wordt kwalijk genomen, als hij zich aan dezelfde ontucht overgeeft, die de vrouw- eerloos maakt; de mode, dat de jonge man, die zich vaak te buitenging, reinheid eischt in zijne bruid die mode is de oorzaak van het verderfelijk kwaad. Zijn de mannen zulke stakkerts, dat men van hen niet dezelfde onthouding kan eischeu als van do vrouw? Laat de publieke opinie mannen en vrouwen met denzelfden zedelijken maatstaf meten en de prostitutie zal binnen enge grenzen beperkt worden, De algemeene vergadering, die de afdeeling Amersfoort van hel Utrechtsch Genootschap voor landbouw en kruid kunde Vrijdag in het koffiehuis nhet Valkje" hield, werd door den voorzitter, den heer J. B. de Beaufort, geopend met een waar- deerend woord, aan de nagedachtenis van wijlen onzen geëerbiedigden en geliefden Koning, Z. M. Willem III, beschermheer van het genootschap gewijd. Daarna werd mededeeling gedaan, dat door het bestuur der afdeeling maatrege len waren getroffen om te bevorderen dat ook dekhengsten uit onze provincie in Gelderland, waar eene provinciale keu ring wordt vereischt, konden gestation- neerd worden, na aan eene voorloopige keuring te zijn onderworpen geweest, waarvoor, in het belang der hengsten- keurders, waarschijnlijk Barneveld zal aangewezen worden, als een niet te af gelegen plaats voor de eigenaren en le den der afdeeling. Verder werden als bestuursleden der afdeeling herkozen de heeren mr. H. Croockewit Jr. en H. W. A. van den Wall Bake. Eerstgenoemde, ter vergadering aanwezig, verklaarde zich bereid bij ver nieuwing dat mandaat le aanvaarden, terwijl aan laatstgenoemde, die niet ter vergadering tegenwoordig was. van de herbenoeming kennis zal worden gege ven. Met een opwekkend woord tot de aan wezigen gericht, om Zaterdagavond, ten half zei en, in voormeld koffiehuis de voor dracht van den heer T. J. Swierstra, land bouwkundige te Wageningen, over »Zui- velfabrieken en bolerbereiding" bij te wonen, sloot de voorzitter de vergade ring. 335ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 1 en 2 Dec. (1500 I.OTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers le beurt gevallen: Prijs van 1 lOO. op No. 2101. Prijzen van f30. 2114 2144 2157 2946 2965 2969 2971 2986 4103 4118 4123 4138 4141 4145 4149 4167 4178 4182 4371 13969 18306 18321 18322 18338 18339 19201 19213 19224 19230 19260 19278 19281 19292 19920 19946 en 19967. Tezamen 37 prijzen. Jan. Heb je gelezen hoe de buiten- landsche bladen met lof over onzen over leden koning en ons vaderland spreken? Piet. Ja, en met genoegen ook. We zijn dan toch volgens het buitenland nog niet zoo min, als sommige landgenooten je zouden willen wijsmaken. J. En wat zeg je wel van hetgeen Do mein Nieuwenliuis bij de behandeling van het adres van rouwbeklag sprak? Vindt je het niet cordaat, zoo flink voor je meening uit te komen? P. Zeker, op gepaste tijden en plaat sen rond voor je meening uit te komen, vind ik cordaat, rnaar het te ongelegene' ure op ongepaste wijze te doen is ijdel- tuiterigo snoikerij. J. Hij zal de ontevredenen in den lande een voorbeeld hebben willen geven. P. Of misschien nog wat meer ophit sen. Zonder ophitserij zou de ontevieden- heid minder groot zijn. J. Als de ontevredenen op kerkelijk, staatkundig en maatschappelijk gebied maat eens lazen wat er in 't buitenland over ons geschreven wordt, zouden zij bemerken, dat het elders nog heel wal erger is dan bij ons. P. Ja, tnaar daar zouden de leiders der ontevredenheid geen rekening bij maken. Ecusden. Naar men ons meldt, is namens H. M. de Koningin-weduwe Re gentes, aan den raad der gemeente Harer Majesteits dank overgebracht voor de bij adres betoonde deelneming, bij gelegenheid van het diep betreurd overlijden van Zijne Majesteit Koning Willem den Derden. Soest. vEene eenvoudige hulde werd aan het stoffelijk overschot van Z. M. den Koning, onzen ambachtsheer gebracht, toen de treil) langs het station Soest Soesterberg reed. De Intendant van Soest- dijk met zijne onderhoorige suppoosten, de bloemisten, concierges, tuinlieden en allen, die op het lustslot weikzaam zijn, begaven zich in diepen rouw gekleed naar het station en schaal den zich aldaar in eene lange rij langs het perron, om op deze wijze de laatste eer te bewijzen aan den ovei leden vorst, bij wien en bij wiens familie velen reeds tal van jaren in dienst, ja zelfs in dien dienst vergrijsd ivai en. «Daar de trein in volle vaart doorreed en ook geen officiéél bericht aan het ge meentebestuur alhier gezonden was, om aanwezig te zijn, was het hoofd der ge meente dan ook slechts officieus in de wachtkamer tegenwoordig. Zeer vele in gezetenen hadden zich langs de spoorbaan begeven om op deze wijze hunnen vor- stelijken Ambachtsheer en veler weldoe ner de laatste hulde te brengen. nGedurende den tijd. dat de trein door deze gemeente reed, werd de groote to renklok le Soest geluld, benevens de klokken van de R. C. gemeente te Soes terberg. «Onze geachte predikant ds. J. J. Bos hield Maandagmorgen in de Ned. herv. kerk eene schoone redevoering naar aan leiding van Hand. 13 vs. 36a over het sterven van Z. M. den Koning. Vooral werd in herinnering gebracht wat deze gemeente in hem verliest. De rede, door den eerwaarden grijsaard uitgesproken in dezelfde kerk, waarin Zijne Majesteit in Zijne kinderjaren zoo vaak de gods dienstoefening had bijgewoond en welks schoone kerkorgel van de milddadigheid der Oranjevorsten getuigt, maakte op allen een diepen indruk." De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat op Zondag 7. Dec. e. k. het kantoor voor den dienst der pakketpost zal geopend zijn van 8.3011.30 's mor. en van 12 'snam. Amersfoort, 1 Dec. 1890. De Directeur. C. Smitt. op if? i.4»; it hoog [en. 'BI P. S. De introdiictiakaarten 41 zijn verkrijgbaar tot en met Bjpnd 4 December bij 't CAFÉ WÉRY. )P B£ Entieé bij Wroducïje fS geïntroduceerde heeft hijt red DRIE DAMES ibede t^t bred HEt BES 't BESTUUf A. H. OKIJF HOOFF en Mr. J. Amersfoort, zullen op ceuibor 18U0 des I.angestraatS, Amersfoort. STEEDS VOORRADIG pen groote sor teering in j van af de minstg prijzen. Zeer geschikt voor Notarissen OEI DE LOEI Zat/rdag i jyojfds ten 7. ifre precies, in het koffiehuis^,De Keizers kroon" op den Hof te Amersfoort in het in de gemeente AMERSFOORT, No. 1. en ERF met GROND in de Rreedeslraat wijk E No. 365, groot 2 A. 50 cA. In 2 gedeelten verhuurd, ieder voor f0,90 per week. Grondbelasting f3,24. No. 2. en ERVEN met GROND, naast het vo rige perceel, wijk E Nos. 361a. 362, 363 en 364, samen groot 4 A. 2 cA. In wijk E No. 362, dat in eigen ge bruik is, wordt eene welbeklante kleer- bleekerij uitgeoefend. De 3 andere huizen zijn verhuurd/respectievelijk voor f 1,25, f 0.80 en fl.50 per week. Grondbelasting f9.06 No. 3. en ERF met GROND in de HeUitvgstraat wijk E. No. H26, gioot 1 A. 8 ë|L Verhuurd voor f 1.10 per week.klrond- belasting f 1.80. No. 4. f Achter de Kakip wijk C No. 210; groot circa 86 c.A. Verhuurd voor f0.90 per week. grondbelasting f 1,21. -5 en ERF met GROND naast het ®rige perceel, wijk C No. 211 groot cirdAi/94 cA. Verhuurd voor f 0.90 per week. Grondbelasting f 1.23 Perceelen No. 4 en 5 eerst afzonder lijk en daarna in Massa. Aanvaarding en betaling Maart 1891. Te bezichtigen 2 dagen vóór en op den dag der verkooping. Nadere inlichtingen ten kantore van eerstgenoemden Notaris. Breeder bij biljetten. Commissionairs in Effecten en Wissels. Muurhuizen A289 Amersfoort. Koopen en verkoopen efleolen, coupons, vreemde muntspeciën en bankpapier, binnen- en buitenlandsche wissels, sluiten beleeningen en prolongatiën^ disconteeren openen Rekening-Courant niet rentever goeding, nemen geldén a jleposito, ver. leenen crediet op nader overeen te ko men voorwaarden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2