Gemengd Nieuws. Ingezonden. Ofüciëele Publicatiën. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. schrijving in het register wordt de pen sioenakte, en geboorte- of doopakte over legd." Tot aanvulling van een vorig be richt meldt men H. M. de Koningin-regentes zal Maan dag de 50 oudste leden der Tweede Ka mer aan een gastmaal ten Hove vereeni gen, en Woensdag de 50 overigen. Aan beide maaltijden zal de voorzitter der Kamer deelnemen en voor den aan vang er van zal aan de leden het door de Kamer gevraagde gehoor worden ver leend en zullen de afgevaardigden door den Voorzitter ook aan H. M. Koningin Wilhelmina worden voorgesteld. Voor het «herinnerings-album" dat bij gelegenheid van het 40 jarig bestaan van het instructie-bataillon zal worden verkrijgbaar gesteld, zijn ingekomen12 portretten van opperofficieren (generaals); 200 van hoofdofficieren (kolonels, luit,-ko lonels en majoors) en ruim 800 van su- balierne-ofïicieren (kapitens en luitenants) die in het tijdvak 18501890 bij het leger hier te lande of in Oost en VVest- indië als officier hebben gediend en hun militaire loopbaan bij het instruclie-ba- tallion hebben gediend. De portrettenverzameling zal de groot ste veischeidenheid aanbieden. Niet al leen toch komen daarin voor de beelte nissen van oDicieren behoorende tot het wapen der infanterie van beide legers maar men treft er onder aan: tal van ridders der Militaire Willemsorde, verte genwoordigers van den grooten en den generalen staf, van den militairen genees kundigen dienst, van de militaire inten dance en administiatie, van het koips koninklijke maréchaussée en mariniers en van de korpsen artillerie en cavalle rie, verder burgemeesters, directeuren en leeraars van inrichtingen voor ondei wijs ja zelfs een landdrost en goud-commis saris uit de Zuid-Afrikaansche Republiek Het album komt niet in den handel, doch wordt omstreeks Mei a. s. aan de inteekenaren toegezonden. Naar het Utr. Dgbl. meldt, zou bij het koorpersoneel van het Nederlandsche Opera-gezelschap hel voornemen bestaan, op het voetspooor van het voormalig ge zelschap van den heer Carl Pflaging, ge durende den aanstaanden zomer vereeni te blijven en in de provinciale hoofdste den van ons land een reeks voorstellin gen te geven, zoo van operetten als van kleinere zangwerken Uit een verschenen statistiek van de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen blijkt, dat over de twee laatste maanden ruim 500 wagens en 60UO collis goederen aan de verschillende stations slaan, waarvan men de bestem ming niet kent. De luitenant ter zee 2de klasse G. C. D. baron Van Hardenbroek, ge plaatst in de tol van Hr. Ms. torpedo insti uctieschip Marnix en gedetacheerd bij den torpedodienst, wordt met den 8sten dezer op non-activiteit gesteld. Bij het Bestuur der Liberale Unie bestaat het voornemen onderstaand mani fest te richten tot de kiezers met het oog op de aanstaande verkiezingen voor Tweede Kamer der Staten-Generaal Aan de Kiezers. De Tweede Kamer der Staten-Generaal voortgekomen - uit de verkiezingen van 1888, zal weldra hare loopbaan hebben volbracht. Nog enkele maanden en weder oin zullen de kiezers geroepen worde tol samenstelling van dien tak der Ver legenwoordiging. Het Nederlandsche volk heeft zich dus rekenschap te geven van hetgeen het thans ten einde spoedend tijdperk voor 's lands belang heeft opge leverd. Met de daarin opgedane ervaring voor oogen, zal het hebben te beslissen, in welke richting 's lands zaken zullen worden bestuurd in de eerstvolgende wet gevende periode. Het beleid der tegenwoordige meerder heid heeft alom teleurstelling gebaard. Bedriegen niet alle teekenen, dan wendt het land zich af van partijen, die getoond hebben zijne behoeften niet te begrijpen, veel minder die te kunnen bevredigen; dan verlangt hel niet anders dan zijn vertrouwen te hergeven aan eene waar lijk liberale staatkunde. En voorzeker zal de natie bereid zijn dat te doen, wan neer deze staatkunde blijk geeft van hare ernstige begeerte om zich te wijden aan het tot stand brengen van de hervormin gen, die het belang van het Nederland sche volk eischt. Welke die hervormingen zijn, wat dus het wachtwoord moet wezen bij de aan staande verkiezingen, ons schijnt het niet twijfelachtig De kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal worde door onbekrompen toepassing van het voor schrift der Grondwet uitgebreid ook tot den kring der werklieden, die reeds te lang daarvan verstoken bleef. De wetge ver ga aanstonds zoover, als eeneeeilijke uitlegging der Grondwet hem veroorlooft. Onder vaststelling van de noodige waar borgen tegen misbruik, geve bij het kies recht aan alle meerderjarige mannelijke Nederlanders die, bij eene eigenhandig geschreven aanvrage aan het plaatselijk bestuur hunner inwoning, hun verlangen te kennen geven om op de kiezerslijst te worden geplaatst, of op eene andere door de wet voor te schrijven wijze loo- nen te kunnen lezen en schrijven en be lang te stellen in de openbare zaak. Be halve de bedeelden en de overige in de Grondwet aangewezenen, blijven daarbij echter uitgesloten zij, van wie blijkt, dal niet in staat zijn zelf in hun onder houd en in dat van hun gezin te voor zien. Persoonlijke invulling van het stem biljet in het lokaal der stemming worde voorgeschreven. Hervorming van het samenstel onzer belastingen worde met alle kracht ter hand genomen. Niet langer worde gedraald met de invoermg eener progressieve di recte belasting, die een einde maakt aan het onduldbaar privilege, dat het roerend vermogen thans geniet. In verband daar mede moet de patentbelasting hetzij op geheven, hetzij vervormd worden de ac cijnzen op eerste levensbehoeften moeten vervallen, de druk der mutatierechten moet worden verlicht. Zoo noodig worde de successiebelasting uitgebreid, echter zoodanig, dat, voorzoover zij in de rechte lijn wordt geheven, de kleine vermogens in geen geval zwaarder worden belast. In het algemeen worde gewaakt tegen te zware belasting van den kleinen mid delstand en rekening gehouden met de belangen van den landbouw, dien gewich- tigen tak van onze volkswelvaart. Met deze hervormingen moeten maat regelen gepaard gaan, om de gemeenten in hare financieële moeilijkheden te ge- moet te komen. Wordt uwe en onze wenscli vervuld, dan zal, als straks de stembus wordt geopend, liet aanhangig ontwerp tot regeling van den krijgsdienst, in hoofd beginselen ongewijzigd, dank zij de me dewerking van de meerderheid der libe ralen, reeds tot wet zijn verheven. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan neme op het liberale program eene voorname plaats iiieene leger- inrichting, in hoofdzaak overeenkomende met het stelsel, in hel ontwerp-Bergan sius neergelegd, eene legeiiniicliting die gegrond is op het beginsel van den per soonlijken dienstplicht, en welke getuigt, dat Nederland vast besloten is zijne on afhankelijkheid en zijne neutraliteit tol liet uiterste te verdedigen. Met betrekking tot het arbeidersvraag stuk hebben wij in hoofdzaak slechts te herhalen, wal daaromtrent in ons pro gramma van 1887 werd gezegd. Onze wenschen te dezen luiden: dat maatregelen worden verordend ter bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen; dat aan iederen arbeider een wekelijk- sche rustdag worde gewaarborgd dat de verzekering van den werkman tegen ongelukken worde geregeld en aan voorzieningen bij ziekte, ouderdom en overlijden krachtig de hand geslagen worde; dal het vakonderwijs, met name het ambachts-, fabrieks- en landbouwonder wijs, van overheidswege op afdoende wijze worde gesteund Dat het arbeidscontract bij de wet worde geregeld en de naleving daarvan beter worde verzekerd door eene ook buitendien hoog noodige vereenvoudiging van ons procesrecht; dat tot vertegenwoordiging der ai bei dersbelangen adviseerende arbeidskamers worden georganiseerd. En bovenal worde leerplicht ingevoerd waaraan thans, na beëindiging van den schoolstrijd, geen beletsel meer in den weg staat. De administratieve rechtspraak word zoo geregeld, dat de burger gevrijwaard is tegen willekeurige wetstoepassing door de overheid. De nooden en behoeften binnen eigen grenzen mogen Nederland niet doen ver geten de dringende plichten die het heeft te vervullen als koloniale mogendheid Ook Indië biedt een ruim veld van weik zaamheid voor eene vooruitstrevende staatkunde. Zoo worde een gedeelte der bestuurs taak in Indië van het centraal gezag overgebracht naar de deelen. Er worde gestreefd naar gestadige verminderin van den druk, op de inlandsche bevol king gelegd door heeren- en cultuur diensten. Met vasten tred worde op den ingeslagen weg voortgegaan en worden maatregelen genomen, opdat ook de laatstovergeblevene der gouvernements cultures aan de vrije industrie worde overgegeven. Ten aanzien van het opiumviaagstuk trachte men door eene afdoende regeling het misbruik te keeren. De «Liberale Unie" vertrouwt, dat deze denkbeelden bij de aanstaande ver kiezingen door de liberalen eenparig zullen worden gehuldigd. Namens de «Liberale Unie," HET BESTUUR: Volgen de handteekeningen). digen, worden de prijzen of cadeaus eerst dan bij loting toegewezen, wanneer zich de stellers der advertentiën door het aan tal ontvangen postzegels eene ruime winst hebben verzekerd. De burgemeester van Franeker waar schuwt tegen de prijsi aadsels, welke uit die gemeente geduiig in de nieuwsbladen onder de rubriek advertentiën vooikomen, en waarbij aan de goede oplossers, tegen toezending van eene hoeveelheid zegels, boekwerken, prijzen of cadeaux in geld worden voorgespiegeld. Behalve dat de boekwerken op verre na niet de waarde der toegezonden postzegels vertegenwoor- De Ie Luitenant Jlir. L. A Ram, van de 5e batterij van het le Reg. Vehl- Artillerie, alhier, wordt met 1 April a.s. overgeplaatst bij de 4e batterij van dat corps, te Utrecht in garnizoen. Bij het op 5 Maart jl, te Utiecht gehouden examen in nuttige handwerken is o. m. geslaagd mej. J. C. E. Leinweber alhier. Einde December genoten aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus 107 leerlingen onderwijs, als: 84 mannelijke volledig en 10 onderwijs in enkele vakken, benevens 2 vrouwelijke volledig en 11 onderwijs in enkele vak- Het aantal mannelijke leerlingen wijst in vergelijking met December 1889 eerie vermeerdering aan van 8 personen. Van de hiergenoemde 84 komen 23 ge regeld ter school; uit Nijkerk 1, Harder wijk 3, Baarn 5, Hilversum 6, Huizen 1, Woudenberg 3, Veenendaal 2, Ermeloo en uit Rhenen17 leerlingen van el ders zijn bij families in deze gemeente gehuisvest; 54, alsmede 13 meisjes, zijn kinderen van ingezetenen. Aan het einde des jaars 1890 bedroeg het aantal leerlingen aan het gymnasium 64. benevens 1 toehoorder. Van deze leerlingen zijn 12 Seminaristen, 11 uit het christelijk Tehuis; 19 uit andere gemeen ten, 12 kostleerlingen en 12 zonen van ngezetenen van Amersfooit. In het diaconaal oude mannen- en vrou wen-huis zijn in den loop van het jaar 1890 twee mannelijke gasten opgenomen en een mannelijke gast overleden. Eer. vrouwelijke gast heeft eigendunkelijk het gesticht verlaten, en drie vrouwelijke gasten zijn opgenomen. Ultimo December werden 10 mannelijke en 15 vrouwelijke gasten in het gesticht verpleegd. Naar aanleiding van een verzoek vpn den directeur der Nederlandsche Bell-Telephoon-maatschappij, aan burge meester en wethouders dezer gemeente gericht, om vergunning tot plaatsing van telephoonpalen in gemeentegrond, en de deswege gevoerde coorespondentie, is aan de Kamer van koophandel en fabrieken verzocht te willen mededeelen, of aan eene gelegenheid tot aansluiting van het telephoonnet behoefte bestaat, en, zoo ja, of die behoefte van dien aard is, om daarin tot het verstrekken van eenige garantie door de gemeente aanleiding te vinden, welke vraag in hare vergadering van Zaterdag een onderwerp van bespre king uitmaakte. In zijn verzoek deelt genoemde directeur mede, dat aan zijne maatschappij door den minister van waterstaat, handel en nijveiheid is op- ragen de aanleg van een intercom munale telephoonlijn van Hilversum naar Gioningen, en zulks in aansluiting aan de bestaande intercommunale geleiding Amsterdam Hilversum. Deze geleiding zou van Hilversum tot aan het dradenhuisje, thans geplaatst op den spoorweg Amersfoort—Kesteren in de onmiddellijke nabijheid van het sta tion van de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij opgehangen worden aan de bestaande palen-route voor de telep hoongeleiding Amsterdam Arnhem. Van dit dradenhuisje moet de geleiding langs den Centraalspoorweg worden voortgezet tot Zwolle, en verder worden gebouwd langs den Staatsspoorweg tot Groningen. De overgang van de geleiding van het dradenhuisje naar den Centraalspoorweg ontmoet bezwaar door de vele telegraaf palen, die reeds op het stationsterrein van den Centraalspoorweg zijn geplaatst, en daarom is voorgesteld, palen te plaat sen op verschillende, aan de gemeente toebehoorende of bij haar in beheer zijnde wegen. De maatschappij stelt zich voor, palen te plaatsen op den toegangsweg tot nabij de Amersfoortsche brouwerij, en van daar langs epn parallelweg tot ongeveer bij de broodfabriek, alwaar men wenscht over te gaan in het plantsoen, om langs de Koppelpoort den breeden weg in het plant soen te volgen en bij de Bloemendalsche poort over te gaan op den Liendertschen weg en wel totdat deze den Centraal spoorweg snijdt. De te plaatsen palen zouden van rijkswege worden verstrekt, zijn in afmeting en vorm geheel gelijk aan de gebruikelijke telegraafpalen, wor den als regel gesteld op 50 a 60 Meter afstand van elkander, terwijl aan de dra den twee koperdraden zouden worden opgehangen. In een nader schrijven deelt de direc teur mede, dat geen bezwaar bestaat, Amersfoort in het intercommunaal ver keer optenemen, wanneer deswege door de gemeente eenige garantie wordt ver leend. De kamer besloot ten aanzien van het wenschelijke eener aansluiting van deze gemeente aan het intercommunaal telephoonverkeer mede te deelen, dat, naar hare meening, dergelijke aansluiting zeer gewenscht zou zijn, ook met het oog op de toekomst, en ten bewijze daarvan te wijzen op het vrij belangrijk en steeds toenemend gebruik, dat van de telegraaf wordt gemaakt, en ook daar op, dat reeds van particuliere zijde pogingen zijn aangewend om in het tele phoonnet te worden opgenomen, en diens volgens te adviseeren tot het nemen eener proef voor een tijdvak van vijf jaren, met eenige garantie van gemeen tewegen. Een voorstel van den wethouder W. A. Croockewit, ten aanzien van eene wij ziging in de dagen waarop te dezer stede markt wordt gehouden, in het dagelijkse!) bestuur der gemeente gedaan en aan de kamer om advies gezonden werd commis soriaal gemaakt. Lensden. Gedurende de maanden Januari en Februari werd de openbaie school alhier, tengevolge der heerschende mazelen en het hooge water, door slechts ruim de helft der leerlingen bezocht; nu zijn evenwel alle klasse nagenoeg voltallig. In het bestuur der chr. jongelingsver- eeniging zijn penningmeester de heer Brinkman, tot bibliothecaris de heer W. de Kruif, tot secretaris de heer Blom, terwijl tot plaatsvervangend bestuurslid is benoemd de heer Kamerbeek, die zich evenwel omtrent eene aanvaarding dier betrekking nog niet verklaarde. Reiiswoude, 4 Maart. Alhier doen zich gevallen van mazelen voor. Soesterkerg, 4 Maart. Een hevige brand legde heden morgen de boeren hofstede «De Bloemheuvel" in de asch. Het aanwezige koren en hooi werd mede een prooi der vlammen. Het vee en de inboedel bleef grooteodeels behouden. Het overmatig gebruik van petroleum bij het aanmaken der kachel was waar schijnlijk de oorzaak der ramp. Soest. Door ZEx. den comm. des Konings in deze provincie is as.n den heer C. J. W. Loten van Doelen Grothe, burgemeester dezer gemeente, een verlof van drie weken toegestaan, ingaande 6 Maart. De burgemeester zal zich naar het buitenland begeven. De heer F. C. Kuyper, oudste wethou der, zal zoolang als plaatsvervangend burgemeester optreden. een goed geschoolde Vereeniging te doen had. Door den president, den Heer Fortuin werd in een boeiende improvisatie het nut der gymnastiek voor jonge en oudere van jaren geschetst, een hartelijk wel kom aan de aanwezigen toegeroepen, en den HoogEdelGestr. Heer den Luit.-kolonel Boogaard, Commandant der Afdeeling Veld-Artiilerie i.lhier openlijk dank ge bracht voor zijne bereidwilligheid om de Vereeniging gebruik te doen maken van de uitstekende ingerichte gymnastiekzaal van dat Corps. De oefeningen aan de werktuigen wer den bijna zonder onderscheid netjes af gewerkt en deden ruimschoots spierkracht zoowel als vlugheid bewonderen. De staafoefeningen vooral muntten door netheid en bevalligheid zoowel als door kracht uit en werden eerst op commando later op muziek uitgevoerd. Is het schermen bij gymnastiek-Ver- eenigingen gewoonlijk het stiefkind, hier was ook, aan dit deel der lichaamsoefe ningen. geen moeite gespaard, doch wer den de Carre's lange stok en het trekken op de verschillende wapens keurig uit gevoerd. De Heer van der Velde welke zijn welwillende medewerking verleende, deed verbaasd staan van zijne buitengewone spierkrachten doorzijn kranigeoefeningen. Eenige schoone plastische standen be sloten de uitvoering, welke in één woord uitstekend geslaagd mag heeten. Dat velen zich gedrongen mogen ge voelen om toe te treden tot deze ver eeniging tot heil van zich zeiven, dan zal voorzeker deze avond niet alleen veel genoegen geschonken doch ook veel nut gesticht hebben. H. VERSCHOOR. Ais eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat in het gehucht Dorst lusschen Oosterhout en Breda .een zoogenaamde brandkuil ligt, waarin het water nog nim mer is bevroren geweest, hoewel hij in verbinding staat met slooten. Vooral des morgens stijgt er een damp uit op, en toen men er gedurende den strengen win ter een hoeveelheid ijs inwierp, smolt dit onmiddellijk. Een ondeizoek zal worden ingesteld. James Sadlerdie gevangen was ge nomen, als vei dacht van den laatsten moord in White Chapel is, daar zijn schuld niet gebleken was, van alle rechtsvervol ging ontslagen. Toen hem werd aangezegd dat hij vrij was, bleef hij nog een poosje in de cipierskamer om de manifestaties der menigte die buiten stond, te ontgaan. Sadler nam plaats in een rijtuig toen hij wegreed, juichte de menigte hem toe. Alweer een concurrent! Volgens de Dorsen Zeitung te Berlijn heeft prof. Koch weèr een concurrent gekregen in den officier van gezondheid Tranjen van een Bulgaarsch regiment. Deze zou namelijk in het hospitaal te Sistoy proeven heb ben gedaan met een bekend geneesmid del dat echter nog niet ter bestrijding van de longtering weid gebruikt. De re sultaten moeten werkelijk verrassend ge weest zijn. Verscheidene zieken die sinds half Januari onder behandeling waren van dokter Tranjen, bleken geen verschijn selen dier ziekte meer te vertoonen. Dr. Brill, rector van het Grey College in den Oranje Vrijstaat, een zoon van den emeritushoogleeraar dr. W. G. Brill te Utrecht, werd volgens de Star uitge noodigd, om super-intendent van Onder wijs te worden in de Zuid-Afrikaansche Republiek, maar hij bedankte. Hieruit blijkt, dat de betrekking, waaitoe inder tijd dr. Du Toit, kort voor zijn laatste bezoek aan Europa werd benoemd, maar waarvoor hij bij zijn terugkomst in Zuid- Afrika bedankte, nog altijd onvervuld is Soiree der Gynm.- en Scherm-Vercen sOniwikkeling" Den 25. Februari hield de Gymn. en Scherm-Vereeniging Ontwikkeling, direc teur den Heer van Rhee een Gymnastiek en Scherniuitvoering in de zaal van het Café de Arend. Mocht het bijna een waagstuk heeten om met slechts 9 leden op te treden ter verbreiding van juiste begrippen omtrent gymnastiek, de rustige wijze van opkomen, de flinke wijze van gaan, gaven dadelijk bljjk dat men met NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 87, 88 en 150 der wet betiekkelijk de n tionale militie van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en de aitt. 25 en 26 van het konin klijk besluit van den 8. Mei 1862 (Staats blad No. 46); Gezien de kennisgeving van den heer Kolonel, Militie-Commissaris in de pro vincie Utrecht, van den 16. Februari 1891. Doen te weten, dat de eerste zitting an den Militieraad voor deze gemeente op Dinsdag, den 17. Maart a.s., des voormiddags te ÏO aren, in het open baar wordt gehouden in eene der zalen van het Stadhuis te Utrecht, en bestemd tot het doen van uitspraak omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie, Ie lotelingen die redenen van vrijstellin gen hebben ingediend, de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbij voorloopig niet toegelaten worden, en alle overige lotelingen, behoorende tot de loting van het jaar 1891. Voorts dat de tweede zitting van den Militieraad, bestemd tot het doen van uitspraak omtient alle in de eerste zit ting niet afgedane zaken, en ten opzichte an hen die als plaatsvervanger of num- merverwisselaar verlangen op te treden, ter voormelde plaatse in het openbaar gehouden wordt op Woensdag, den 15. April aanstaande, des voormiddags te ÏO uren. En brengen levens ter kennis van de belanghebbenden, dat de tijd en plaats der zittingen aan eiken loteling zullen worder. bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zij nen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel het niet-ontvangen van zoodanig biljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad, of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde be wijsstukken; zullende de loteling, die vrij stelling verlangt wegens ziekelijke ge steldheid, gebreken of gemis van de ge vorderde lengte, en de plaatsvervanger of nummerverwisselaar in persoon voor den Mifitieraad moeten verschijnen, ieder op het voor hem hierboven vermeld tijdstip. De lotelingen, die verlangen bij de ZEE MILITIE te dienen, worden uitgenoodigd daartoe vóór den 1. April aanstaande ter Secretarie zich aantemelden. Amersfoort, den 5. Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der militiewet en art. 71 van het konink lijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht voor den 8. December 1862, No. 1 N, M en S (Provinciaalblad No. 157) Herinneren den geestelijken en bedien aren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen, en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om, voorzoovee! zij als dienstplichtig zijn aan gewezen, en tengevolge van het getrokken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2