Gemengd Nieuws. Ofüciëele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. echter het tegendeel en kreeg van den heer Von May bach den 13den dezer tot antwooid, dat in den loop der treinen geen verandering mag gebracht worden volgens besluit der algemeene spoorweg conferentie op den 14den en 15den Januari jl. gehouden. De treinenloop over Venloo blijft dus bestaan. Naar men meldt, zal 11. M.deKo ningin-regentes met H. M. de Koningin Wilhelmina in April een bezoek bren gen aan Arolsen, en waarschijnlijk van daar voor een paar weken naar Zwitser land gaan. Uit Rotterdam schrijft men aan 'i Utr. Dgbl.: Het heeft in de kringen der roomsch katholieken zeer de aandacht getrokken dat dr. Schaepman bij zijn lezing alhier met geen woord heeft melding gemaakt, van het vergelijk, op het tot stand ko men waarvan hij elders uitzicht gaf. Men maakt daaruit op, dat dit verge lijk reeds als mislukt kan beschouwd worden, omdat anders juist hier lerstede waar de politiek, door dr. Schaepman gevolgd, zooveel tegenstanders telt en vanwaar eigenlijk de beweging tegen de Jegerwet is uitgegaan, het den redenaar van pas gekomen zou zijn om de moge lijkheid van een voor alle partijen bevre digend vergelijk op den voorgrond te stellen, ten einde al dadelijk zijn gehoor gunstig te stemmen. Voorde Wecsinrichting te Neerbosch is over het 4e kwartaal 1890 ontvangen behalve tal van kleedingstukken en goe deren, aan giften f 33155.4714 Voor druk en bindwerk werd ontvangen f16862.17% Dr. Liebreich uit Berlyn is gisteren weder te 's-Gravenhage aangekomen en aan het Hotel de Bellevue afgestapt. Deze geneeskundige zal vermoedelijk enkele dagen aldaar vertoeven. Gisterenmorgen is op het terrein der Staat-spoorweg-maatschappij te Utrecht een stoker beklemd geraakt tus- schen een paar machines, waardoor hij inwendig zeer zwaar gekneusd werd. In hopeloozen toestand werd hij naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Ter verbetering en meerdere uit breiding van het rechtstreeks verkeer met Parijs, wordt op 1 April e. k. door de Exploitatie-Maatschappij een nieuwe avond- exprestrein ingevoerd, loopende van Es- sclren via Utrecht naar Amsterdam. Een van de groote olifanten in Ar- tis is de vorige week vrij plotseling ge storven. Het dier was bij de bezoekers zeer geliefd om zijn kunstvaardigheid. Aan de grenzen te Nispen (N.-B.) is deze week door de rijksambtenaren aangehouden een kar rnet varkens,die men trachtte frauduleus uit België in te voe ren. Paard en kar zijn in beslag genomen. In den kapitein H. van Wichelen, die, volgens de jongste berichten uit Indié, te Atjeh bij het openkappen van het terrein is gesneuveld, verliest het Indische leger weder een zeer verdien stelijk officier. In 1868 op 17-jarigen leeftijd in dienst getreden, werd hij, na achtereenvolgens de verschillende graden te hebben door- loopen, den 10. Juli 1875 benoemd tot 2e luitenant der infanterie bij het leger in Oost-Indië. Het volgend jaar reeds vertrok hij naar Atjeh, bracht daar twee jaar door en nam aan onderscheidene belangj-ijke krijgsverrichtingen deel. Den 3. Sept. 1878 werd hij bevorderd tol le luitenant en daarna benoemd tut adju dant. Wegens gezondheidsredenen ver trok hij in 1887 rnet twee jaar verlof naar Nederland en bestudeerde in dien tijd de nieuwe hier te lande ingevoerde bewapening der infanterie. Den 9. Juli 1889 werd l.ij benoemd tot kapitein en in het volgende jaar vertrok hij rnet zijne compagnie naar Atjeh, waar hij weder aan onderscheidene krijgsbedrijven deel nam en op 40-jarigen leeftijd overleed. Kapitein van Wicheren was in Indië, om zijn (link humaan karakter en zijne bekende hulpvaardigheid, algemeen geacht. Volgens mededeeling der Britsche postadministratie, is het port der brieven in het verkeer met de verschillende sta ten van Zuid-Afrika verminderd en vast gesteld, onverschillig den verzendingsweg, voor de Kaapkolonie 15 cent, voor de Zuid-Afrikaansche Republiek (Transvaal), Britsch Bechuanaland en den Oranje Vrijstaat op 25 cent. Grooter ellende dan heden, Donder dag te aanschouwen was bij aankomst van het stoomschip Edam van Buenos- Ayres te Rotterdam, is, zegt de N. R. Ct. wel zelden gezien. De ongeveer 150 tus- schendeks-passagiers waren slechts in eenige lompen gehuld. De meesten waren niet in staat de kosten voor hunne ver dere reis te betalen. Eenige consuls, als mede de directie der Nederl. Amer. Stoomv. Mij., voorzagen hen zooveel mo gelijk van het noodige. en tevens van spoorwegkaarten. Aan boord der boot had het hun aan niets ontbroken. Over de toestanden iu Zuid-Arnerika werden de treurigste tafereelen opgehangen. Duizen den smachten nog naar de gelegenheid om terug te kunnen komen. Recht voor Allen meldt thans dat de Centrale Raad der sociaal-democraten naar Amsterdam verlegd is. Hij is aldus samengesteld ten gevolge van verkiezing door de afdeeling aldaar: A. Rot, voor zitter; P. J. Penning, 2. Voorzitter; S. W. Coltof, secretaris; Oudkerk, penning meester; H. J Scheulderman 2. secretaris. Volgende trekkincen geschieden: 31 Maart, 1, 2, 13 16, 2730 April, 11—14, 19—22. 26—29 Mei en 2-6 Juni 1891. Tonkin is voor Frankrijk wat Atjeh is voor Nederland, wat Soedan is voor En geland een lastpost, doch dien men, nu hij eenmaal op den hals is geschoven, niet zoo gemakkelijk meer kan laten af glijden en voor oud vuil laten liggen. Men verwacht in de Fransche Kamer wederom een interpellatie over dat land. Het blijkt dat de pacificatie in Tonkin schijnbaar is, dat zij er in werkelijkheid evenmin bestaat als in Algiers, toe'n de Fransclten zich daar pas hadden gevestigd. «Zeker, 't zou beter geweest zijn als wij niet naar Tonkin waren gegaan," zegt de Figaro, «dat wij al onze krachten hadden gewijd aan Algiers of Tunis, doch de omstandigheden dwongen ons lot han delend optredenonhandigheden van Ferry en Rivière sleepten Frankrijk in een oor log, dien het moest voortzetten. Misschien had men in den boginne nog kunnen teruggaan, doch dat besluit was zeker niet verstandig geweest. Zij. die thans zeggen dat Tonkin niets doet dan menschenlevens en rniliioenen slikken, zouden misschien 't hardst geschreeuwd hebben over «verloren prestige, verne dering van Frankrijk," wanneer tot te rugroeping der troepen werd besloten. Bovendien, gaven wij thans Tonkin op, dan zou dit gelijk staan met Duitschland of Engeland vragen onze plaats te willen innemen en in Europa zou een dergelijke daad zeker een alles behalve gunstige indruk maken. Wij dienen thans vol te houden en in Tonkin zoo krachtig op te treden als maar eenigszins mogelijk is. Donderdagmorgen heeft een lijkdienst voor den overleden prins Napoleon plaats gehad, die door de koninklijke familie van Italië, de prinsessen Clotilda en Matlril- de en de prinsen Victor, Roland en Char les-Bonaparte werd bijgewoond. Men heeft de overtuiging gekregen, dat te Rome geen copie van 's prinsen testament bestaat. Aan de Frankf. Ztg wordt inmiddels geseind, dat de rechter van Nyon onder Napoleon's papieren zijn testament heeft gevonden. Op last varr Koning Humbert zal het Italiaar.sche hof den rouw van drie maan den aannemen. ,De koning heeft bepaald, dat het stof felijk overschot van prins Napoleon zal worden bijgezet in de Superga, waar alle vorsten uit het huis van Savoije rusten. Het lijk zal worden neergelegd in eene driedubbelle kist, waarvan de buitenste, uit nolenhout vervaardigd, het opschrift zal dragen «Napoleon, Joseph, Charles, Paul, zoon van Jeróme Napoleon, koning van West- phalen, en van koningin Catharina, prin ses van Wurtemburg, geboren 9 Septem ber 1822, overleden 17 Maart 1891." De beschikking van koning Humbert, olgeris welke het stoffelijk overschot van prins Napoleon in den grafkelder van liet huis Savoye zal worden bijgezet, heeft bij de vrienden van den overleden prins eenige verwondering gewekt. Zij vinden deze bepaling des konings voor barig, omdat men niet weten kan, wat prins Napoleon daaromtrent in zijn tes tament zelf als zijn wensch te kennen gegeven heeft, want men is algemeen overtuigd, dat hij zich in zijn uitersten wil niet onverschillig geloond zal hebben omtrent de plaats waar, en de wijze waarop hij weirschte begraven te wor den. Men ziet daarom met gespannen verwachting de opening van het testa ment tegemoet, waarmede men intusschen geen haast schijnt te maken. De Heer F. van der Mast, klerk ter Controle der directe belastingen al hier, is met ingang van 1 April a. s. benoemd tot deurwaarder der directe be lastingen te Uithuizen. Door het losraken van een lemoen zijn Donderdagmorgen twee aan elkander gekoppelde wagens in het Kleine Spui gereden, zonder dat hierbij verdere on gelukken plaats grepen. Tot kapelmeester der rnuziekver- eerriging «Caecilia" alhier is door het bestuur benoemd de Heer G. A. O. Heio- rich. 336ste STAATSL,OTESÏI.Ï. Eerste klasse. Trekking van 18 en 19 Maart. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 20 858 2166 6816 6879 10601 14899 15266 15330 18659 18680 18684 en 18699. Te zamen 12 prjjzen. Bnuscliotcu. Door visschers uit deze gemeente zijn in de Zuiderzee opgevischt en alhier aangebracht: Een Boskooper boot met losse buik- delling. Een vaatje bier gemerkt 4613 Haan F. J. Amsterdam. BarneveNl. Het voornemen bestaat, alhier in de maand Juni a. s., bij gele genheid eener vergadering der afdeeling Over-Veluwe van de Geld.-Overijselsche M. v. Landbouw eene tentoonstelling van rundvee te houden. Tot dekking van een eventueel tekort wordt een waarborgfonds in aandeelen van f2.50 bijeengebracht. Eene regelings commissie is benoemd, bestaande uil de heeren: A. W. J. J. Baron van Nagell, H. M. Hartog, G. C. van Versendaal, W. Schimmel, E. van Beek, C. J. Schimmel te Voorthuizen en J. van de Steeg. Als een model \ar\ een journalist wordt door de Engelsche bladen W. H. Lucy genoemd, de redacteur van Daily News. Vooral als verslaggever was hij in zijn tijd onovertrefbaar. Zijn uitstekend ge heugen toch stelde hem in slaat, zonder behulp van potlood of papier, het gespro kene weer te geven. Vandaar dat het publiek hem dan ook niet als reporter herkende Eens echter dat hem dit te stade zou komen, maak- te hij van eene slim verzonnen list ge bruik. Hij woonde eene meeting bij ten gunste van Gladstone. De samenkomst scheen geen einde te zullen nemen en de hoorders stonden schouder aan schou der. Eensklaps klonk de vraag; «En wat heeft Gladstone in 1866 gedaan «Stilte, stilte!" riep men van alle kanten. «Er uit met hemToen keerde de rust weder, maar eenige oogenblikken latei klonk weder de vraag: «En wat heeft Gladstone in 1866 gedaan?" Dat was te veel! De man, die deze stoornis teweeg durfde brengen, moest verwijderd woi- den en in eenige oogenblikken was hij, die de vraag gedaan had, Lucv, buiten de deur gewerkt. Toen hij buiten stond en weer adem haalde, voelde hij eene hand op zijn arm en bedeesd vroeg hem een heer, die aan het uiteinde der zaal stond en hem her kend had: «Wat heeft Gladstone dan in 1866 gedaan?" «Weet ik het!" ant woordde Lucy, «ik kon onmogelijk langer blijven als ik rnet mijn verslag voor de courant van van avond gereed wil zijn. Niemand zou mij doorlaten, daarom heb ik er mij maar laten uitzetten." Zooals reeds is gezegd, hij maakte geen gebruik van papier en potlood; zijn ge heugen was hem voldoende. In dit opzicht stond hij echter niet alleen. Wij hebben iemand gekend, zegt de Arnh. Ct. die dezelfde gave bezat: mr. H. H. van Capelle. Eens dat een der ledacleuren van de Arnli Cl. de verga dering der vereeniging tot bevordeiing van lijkverbranding zou bijwonen en, ver trouwende op het prinsenkwartiertje, in de zaal verscheen toen de vooizitter, prof. Tiele, zijn openingsrede reeds had uitgesproken, wendde hij zich tot zijn vriend van Capelle met de vraag, of deze hern ook kon helpen. «Ik heb niet met dat doel geluisterd," was diens antwoord, «maar ik zal 't be proeven." Terstond begon hij uitzijn ge heugen neer te schrijven wat hij gehoord had. Het veislag kwam in de courant en des avonds zeide prof. Tiele tot den 1e- dncteur: «Gij hebt uitnemend mijne rede weeigegeven, 't was bijna woordelijk." De hoogleeraar zal zich waarschijnlijk dit gesprek, des avonds in de sociëteit, wel herinneren. Te Groningen is dezer dagen een dief stal gepleegd onder buitengewone omstan digheden. Een heer in de Heerenstraat was Zondag naar de kerk. Hij had zijn gouden horloge met ketting op de kamer laten liggen. Het was wel bewaard onder de hoede van een dienstbode. Deze echter moest even uit om een courant aan een der buren te brengen en van hare afwezigheid werd dooreen dief gebruik gemaakt, om het hor loge weg te nernen. De bestolene ontving volgens de N. Gr. Ct. kort daarop een briefkaart van den volgenden inhoud WelEHeer! Ik heb de eer, ter uwer geruststelling kond te doen, het door UEd. reeds lang genoeg bezetene horologe in betere han den is overgegaan (artikel één van onze sociale toestandent troost u dan met do herinneringen aan het verleden aangenaam bezit. Een Vriend van algemeen bezit. Het Zwitsersche plan, om ook door den Simplon een spoorwegtunnel te boren tol betere communicatie met Italië, heeft in den laatsten tijd meer kans op uitvoering gekregen. Niet alleen zouden, volgens een nieuw ontwerp, de kosten aanmerkelijk minder bedragen dan vroeger begroot was. maar de noodige toezegging van gelden zou ook verkregen zijn. liet kan ton Bern zou nl. besloten hebben de nog ontbrekende 15 millioen fiancs bij te dragen. Het Eedgenootschap had reeds 4'li millioen toegezegd, het kanton Waadt- land 4, Freiburg 2, Wallis 1 en de steden Lausanne, Vevey en Montreux, rr.et de stoomvaart-ondernemingen op het meer van Genève, gezamenlijk 2 millioen. Londen en Parijs telephonisch verbon den. Woensdag is tusschen Londen en Parijs het eerste telephonische gesprek gevoerd door den Franschen minister van Handel en nijverheid, den directeur-gene raal der posterijen en telegrafie, en Lord Lytton, Er.gelsch gezant aan de eene zijde en de heeren Raikes, directeur-generaal der posterijen en telegrafie in Engeland en eenige Engelsche ingenieurs aan de andere zijde. Stipt op het bepaalde uur, 10 uur in den morgen, zette de lieer Raikes de spreekbuis aan den monden sprak onge veer het volgende tot den Franschen mi nister: «Mijnheer de minister, veroorloof me u mijn groeten en gelukwenechen aan te bieden. De overwinning van het interna tionale telefonisch verkeer is een voldon gen feit. Frankrijk en Engeland, verep- nigd door wederzijdsche vriendschap en wederkeerige belangen, zijn thans nog nauwer aan elkaar verbonden door de menschelijke stem." Vervolgens bedankte de minister den heer Raikes voor zijne waardeerende woorden en uitte voor de Engelsche re geering de beste wenschen van eendracht en welvaart. Het gesprek werd nog eeni gen tijd voortgezet tusschen verschillende autoriteiten en eenige. Fransche en En gelsche journalisten. Uit Cairo wordt gemeld, dat in het arsenaal van Omdurinan, bij Khartoem, eene ontploffing heeft plaats gehad, waarbij 100 derwischen werden gedood. De BURGEMEESTER van Amersfoort. Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October '1820 (Staatsblad No. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienst jaar 1890/91 (van den 1. November 1890 tot en met den 31. Januari 1891) aan gifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehou den op Dinsdag, den 31. Maart aan staande, van 's voormiddags 10 tot '1 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder un 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 20. Maart 1891. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEE. Amersfoort. GEBOREN 12 Maart, Roelof Cornelis, z. vau Arie Fontijn en Cornelia Wilhelmina Mulder. 13 Maart Elsje, d. van Johannes Floor en Heintje van der Kuilen. Chris- tiaan Wilhelmus, z van Jacobus van den Akker en Maria den Enting. Hendrikje, d. vau Cornelis Wouterus van Nieuwcnhui- zen en Wilhelmina Woutera Everarda Jekel. 15 Maart, Geertruida Anna, d. van Klaas Hoefman en Anna Maria Mulder. 17 Maart, Jacobus Hendrik, z. van Hendrik Wels ed Geertje van der Stonden. Johan- ues Joseph, z. van Gerardus Hubertus Flos en Adriana Maria Lablans. Dirk Fok, z. van Dirk Fok van Slooten en Jacoba Ru dol- fina Spruijt. 18 Maart, Willem, z. van Gijsbertus Kreikamp en Cornelia Pothoven. ONDERTROUWD: 12 Maart, Cornelis Wijekerheld Bisdom en Wilhelmina Albarta Maria Bothof. 19 Maait, Leonardus Franciskus Zeiss en Johanna Jonker. OVERLEDEN: 12 Maart, Arnoldus van Nus, 18 m. 13 Maart, Pieter Johan van 't Hof, 9 m. Maria Agneta de Beer, 3 m. 14 Maart, Adriana Pothoven, 42 j., echtg. van Frans de Kruijff 15 Maart, Ja cobus van der Liuden, 74j wedr. van Teu- nisje van der Horst Adrianus Heere, 67 j., wedr. vau Hendrika Roeloffina van der Weijden. Sjoerd Haringa, 13 j. 16 Maart, Petrus Mariuus van Niekerk, 3j. 17 Maart, Jan Hannesse, 53 j., echtg. van Christina Johanna Barbonus. Hendrika van de Klashorst, 63 j.; echtg. van Alex ander Kesler. 18 Maart, Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Aart van Soeren en Aaltje Baatje. Engelina Johanna vau Woudenberg, 19 j. ongeh. 19 Maart, Maria Antonia Frederika Lou, 36 j., echtg. van Theodorus Hendrikus de Greef. Bunschoten. GEBOREN25 Febr., Trijntje, d. van Willem Varenkamp en Aaltje van den Hoo- gen. 26 Febr., Plijmen, z. van Harmen Malestein en Willempje Snapper. 2 Maart, Aguiesje, d. van Arres Huijgeu en Wijmpje van Twillert. 10 Maart, Willempje, d. van Wouter Koelewijn en Runtje Koelewijn. 13 Maart, Nicolaas, z. van Peter Frans Nieuwboer eu Jannetje van Dijkhuizen. 14 Maart, Jannetje, d. van Jacob van Dier- men en Marretje van Hatteren. OVERLEDEN: 27 Febr., Hilletje Hool- werf, echtg. van Tijmen Koelewijn, 62 j. 2 Maart, Tijmen Koolewijn, echtg. van Ei- bertje Hartog, 74 j. 8 Maart, Trijntje Hopman, 57 j., ongeh. 9 Maart, Aalbcrt Kraaij, 18 j. Alberlje Bos, 10 m. Hooglaud. OVERLEDEN16 Maart, Metje van Barne 79 j. ongeh. 18 Maart, Joannes Bokkers, 60 j., echtg. van Wousje Kok. MARKTBERICHT. per i hecto liter. AMERSFOORT, 20 Maart 18S Tarwe f 0.— a f 0.— Rogge 5.75 JJ 6.25 Uien - 0.— JJ 0.— Appelen 3.50 6.— Peren - 0.— 1) 0.— Kleiaardapp. - 0.— tl 0.— Zand - 2.— I) 2.40 Hoenderei eren - 3.25 )l 4.- Boter - 1.20 JJ 1.40 Margarine - 0.— JJ 0.— Zoetem. kaas - 0.— JJ 0.— Kippen - 0.60 JJ 1. - Kuikens - 0.80 JJ 1.30 Piepkuikens - 0. U 0. Ganzeu - 0.— IJ 0.— Eenden - 0.70 0.90 Jonge - 0.— 0.— Hazen - 0.— - 0.— Wilde kou ij non 1). 0.— Tamme - 0.30 JJ t J 1.30 Duiven - 0.30 0.80 Biggen - 4.— - 6.— Schrammen - 12.— »J 18.— Vette koeien - 0.— JJ 0.— Guste - 0. 0.— Kalf - 0.— JJ 0 Kalfvaarzen - 0.— JJ 0.— Pinken - 0.— V 5 J 0.— Pinkstieren - 0.— 0.— Guste vaarzen - 0— JJ 0. p. lOOst. p kilo. p. p.60 per. stuk per stuk. Aangevoerd waren ongeveer heet. L'arwe; heet.. Rogge; heet. Boek weit; 50 heet. Appelen; heet. Peren. heet. Kleiaardappelen140 heet. Zand- aardappelen; 8000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Boter; Vette varkens - 0.- 0.kilo. kilo Margarinekilo Kaas stuks vee; 200 biggen; 25 schrammen. Daar .wegens de zeer talrijke be wijzen van deelneming, ondervonden bij bet overlijden van den Heer HENRI LOUIS ERZEY, Ritmeester-Instructeur ie Regi ment Husjaren, het niet doenlijk is dezen allen persoonlijk te be|ntwoorden betui gen on Jwgeteekendeitf daarvoor langs dezen we<| hun oprectjfen dank. M&rouw de\Véd;A. P. ERZEY— ij'Oldenburg. N.rk, ERZEYvUiJsneester-Instiuc- tjmr sfjdRijschool. L. Jv S. ER4EY%Jrev£. C. Él.ERZÖY. Ginneken,*) Amersfoort*,-*)./ -J- MaarSl891. De Heer en Mqjrrouw WISSELING Benes betuigen lui^'dank vjtör de belang stelling, bij de geboorte» vpn hunnen ZOON ondervonden'}^ Amersfoort, 19 MJBrt '91

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2