NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. HET BOOTHUIS. Officiëele Publicatiën. No. 24. Woensdag 25 Maart 1891. Twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. iMEBSFOORTSCHE CDDRINT. VOOR Per 3 Uitlanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan I. A. DE VRIES en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene bergplaats van lompen en beenderen opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Paternosterstraat, wijk F, No. 154, kadastraal bekend on der sectie E, No. 3374. Amersfoort, den 23. Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95). Brengen ter kennis van het publiek, dat een door W. H. MEURSING Jr. in gediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot bet uitbreiden van de stoom- brood en beschuitfabriek in het perceel alhier gelegen aan het Smalle pad, wijk G, Nos. 347/348, bij het kadaster bekend onder sectie D, No. 971, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 6. April aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadbuize wordt gegeven om, ten over staan V3n het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 23. Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOOBT, Gezien het besluit van Heeren Gede puteerde Staten der provincie Utrecht van den 5. December 1890, No. 32bis (Provinciaalblad No. 82), en een brief van den IJKER, chef van dienst, d.d. 16. Maart 1891, No. 15; Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de herijk der Maten en Gewichten voor het dienst jaar 1891, in- het gebouw de Waag aan de Appelmarkt alhier zal geschieden van »«M)EKI)4G den 2. APRIL tot en met DONDERDAG, den 10. APRIL aanslaande, uitgezonderd de ZATERDAG er. ZONDAG dat de letter b in den gewonen schrijf vorm, bestemd is tot goedkeuringsmetk, zoowel var, den ijk als van den herijk, en dat volgens het Koninklijk besluit van den 9. Nov. 1869 (Staatsblad No. 167) het afkeuringsmerk bestaat uit een ge- lijkzijdigen driehoek, met arceeringen loodrecht op eene der zijden dat de belanghebbenden verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk schoon en drooggeiutiakl, bij den IJKER tijdens zijn verblijf in d<-ze ge meente, tot het ondergaan van den het ijk te bezorgen, en dat zij die dit verzuimen of daarin op de hiervoor aangewezen dagen verhinderd worden, de voormelde maten en gewichten aan het ijkkantoor te Utrecht tei herijking kunnen aanbie den. welk kantoor geopend is eiken ZATERDAG, en na den 31 JULI ook iederen VRIJDAG, telkens van 's voormiddags O totl uur des namiddags; dat de Milligruuigewichteu uit sluitend aan de ijkkantoien geverifieerd worden en vrachtviij kunnen worden op gezonden onder het adres „IJkkan- toor Utrecht." dat na het eindigen van den termijn voor den herrijk gesteld, en alzoo van af den 1. October e. k. bet gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge- wicLten, niet voorzien van de vereischte stempelwerken, volgens artikel 29 der wet van den 7 April 1869 (Staatsblad No. 57) verboden en strafbaar is; dat de belanghebbenden gehouden zijn, na de terugontvangst van hunne ter her ijking aangeboden maten en gewichten, zich te overtuigen dat dezen van het vereischte goedkeuringsmerk vooizien zijn, alvorens ze weder in gebruik geno men of in winkels of op plaatsen van bedrijf voorbanden gesteld worden, blij vende de jjkplichtigen steeds daarvoor verantwoordelijk. Teneinde eene meer ordelijke uitvoe ring van den herijk mogelijk te maken en daardoor de belanghebbenden tevens voor tijdverlies te vrijwaren, worden de ijkplicbliger. uitgenoodigd zich zooveel mogelijk te gedragen naar de volgende regeling Voor Wijk A: Donderdag 2 April, van voorm. 9'/, 12, nam. van 12'/2 Voor Wijk B: Maandag 6 April, van voorm. Voor voorm. 9'/, —12 Wijk C 9% —12, nam. van 12'/, Dinsdag 7 April, van nam. van 12'/2 --2'/2. Voor Wijk d: Woensdag 8 April, van voorm. 9'/2 12, nam. van 12'/, 2'/, Voor Wijk E: Donderdag 9 April van, voorm. 9'/2 —12, nam. van 12'/- 2% Voor Wijlt F van No. I 175: Maan dag 13 April, van voorm. 9'/2 —12. nam. van 12'/2 2'/s Van No. 176315Dinsdag 14 April, van voorm.9'/, —12,nam. vanl2'/2 2'/2 Van No. 316572 Woensdag 15 April, van voorm. 9'/2 12, nam van 12'/2 2'/2 Voor de Apothekers, Juweliers, Goud en Zilversmeden, Donderdag 16 April, van 9'/2 —12. Voor de Wijken G H en IVrijdag 3 April, van nam. H%—2% unr. en Viijdag 10 April, van voorm. 9'/212 en nam. van 12'/2 2'L uur. De ingezetenen worden uitgenoodigd, bij de aanbieding tot den herijk, het wijknummer van hun buis optegeven, en nadrukkelijk aangemaand zich getrouwe lijk van hunne verplichtingen ten deze te kwijten, teneinde bewaard te blijven voor de onaangename gevolgen en boete, tegen de nnlatigen vastgesteld. Amersfoort, den 23. Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. In verschillende binnen- en buiten landsche bladen wordt gemeld, dat de keizer van Duitschland aan onze Konin gin-Regentes een bezoek zal brengen, wanneer H. M. zich in Mei gelijk 't voornemen is te Amsterdam zal be vinden. Volgens door het Hbl. ingewonnen in lichtingen is te Amsterdam bij degenen, die er in de eerste plaats van behoorden te weten, niets bekend van zulk een boog bezoek. Naar het D. v. Z-H. verneemt,heeft de minister van marine zijne por tefeuille ter beschikking van de Koningin-Regen tes gesteld. De referendaris der afdeeling kun sten en wetenschappen, de heer de Stuers, heeft, volgens den briefschrijver uit de hofstad van de Midd. Ct., den minister van binnenl. zaken een schriftelijk ant woord gezonden op diens circulaire aan de ambtenaren van het departement, en dat antwoord is niet malsch. Van gebruik van stukken, die den heer de Stuers al leen in zijn betrekking bekend zijn, is geen sprakehij toont dit in dat antwoord aan. En wat betreft de hem betwiste vrijheid om de pen te voeren tot bespre king, des noods tot afkeuring, van daden der regeering, beroept de heer de Stuers zich op niemand minder dan op bet Ka merlid de Savornin Lobman, die inder tijd die vrijheid krachtig heeft verdedigd. De Kamer van koophandel te 's Gra- venhage, die onlangs aan de verschillende Kamers van koophandel, zoomede aan industrieele en landbouwinstellingen in ons land, een adres zond om steun te vragen ten einde met vereende krachten lan de regeering maatregelen tot tariefs herziening te vragen, heeft thans een circulaire van gelijke strekking gericht aan de fabrikanten en landbouwers in ons land. Het plan is, zooals wij reeds mededeel den, op een nader te bepalen tijdstip, op een centraal punt in Nederland (bij voorbeeld Utrecht), een vergadeting te houden van gedelegeerden uit de Kamers van koophandel, die hun instemming met het denkbeeld van de Haagsche Kamer hebben te kennen gegeven, zoomede van afgevaardigden uit landbouw- en nijver heidsinstellingen en van fabrikanten of hun gemachtigden, en aldaar middelen te beramen, om bij de regeering op tariefs herziening aan te dringen. Het bestuur van het 44ste Ned. Landhuishoudkundig congres, dat van 29 Juni tot 2 Juli te Zwolle zal gehouden worden, heeft het plan dan daar ook wedrennen te organiseeren bij de andere feestelijkheden, als landbouwtentoonstel ling, concerten matinées enz. Daarvoor wordt de geldelijke steun van de inge zetenen ingeroepen. Aangaande het maken van een wie lerbaan op het sportterrein aan den Vel- perweg te Arnhem, meldt de Arnh. Ct. mede dat de baan uiterlijk half Mei voor het houden van wedstrijden gereed moet zijn. Zij wordt vervaardigd van asphalt, met eene eenigszins ruwe oppervlakte, waardoor bet zoo gevaarlijke slippen zal vermeden worden. De breedte zal 6 me ter bedragen, doch aan de eindpaal 7 meter, terwijl de omtrek '/4 Engelsche mijl zal bedragen met 2 halve cirkels tot bochten. De tribune komt geheel in de schaduw onder oude boomen, terwijl de kleedkamers van waterleiding met douchebaden worden voorzien. De com missie voor deze baan is samengesteld uit de heeren D. baron van Asbeck, V. G. A. Bosch, G. O. Knoops, A. A. H. Boon Hartsinck en P. J. Stokvis, allen woonachtig te Arnhem. De heer Rudolf Lehman, een be kend groothandelaar in tabak te Amster dam en die zich laatstelijk verdienstelijk maakte door de schenking der Aula aan de Amsterdamsche Universiteit, is Zater dagnacht in den ouderdom van 71 jaar overleden. Onder leiding vau den hoofdinge nieur, de heer IJzerman, wordt thans een tocht gedaan dwars door Sumatra, door de onbekende landen tusschen Padang en Siak, om een tracé te zoeken voor een spoorlijn naar laatstgenoemde plaats. Aan deze in alle opzichten hoogst be langwekkende reis, die 60 a 70 dagen zal duren en half Februari begonnen is, nemen deel behalve de heer IJzerman, de le luit. der inf. L. A. Bakhuis voor ter- rein-opmetingen, dr. Van Bemmelen, ter onderzoek van de tropische flora en fauna, de heer S. H. Koorders. houtvester, ter onderzoek der voorkomende houtsoorten, de heer Van Raalten voor opmetingen, de heer Van Alphen, de bekende tijger jager, de heer Chilton, een gepassioneerd woudlooper, die op eigen kosten den tocht 43) «Van mijne bekenden «Ja Lady Burlinson." Hij bewaarde hierop eenige oogenblik- ken het stilzwijgen. «Dat biedt u ten minste een goed voor uitzicht aan," zeide hij in gedachte. «Ik hoop dat gij in uw nieuwen kring geluk kig zult zijn." nik zal geld besparen mijnheer," zeide zij«dot is een heerlijk vooruitzicht," «Heerlijk voor mij, want mijn vader be spaart ook geloof ik; en zoo wij fondsen genoeg bijeen hebben, dan beginnen wij eene kleine zaak te Wolchester, of mis schien te Ilpham, en besparen geld om op het land te gaan leven, waar wij ons geheele leven aan elkander kunnen wij den." «Of tot voor geen uwer de tijd meer bestaat," zeide Ned, op vriendelijken toon, die duidelijk deed zien hoe hij door de geestdrift van dat meisje getroffen was. «En toch is dit eene gedachte, welke gij in den ouden man niet moet aankwee- ken even verkeerd is het van hem u daar voortdurend bij te bepalen. Er is niets minder waarschijnlijk dan dat en hij schijnt er nog vaster staat op te ma ken dan gij en hem zal daardoor de leur- stelling des te smartelijker zijn." sik leef voor mijn vader," zeide Anna. sJa, voor het tegenwoordige." sVoor altijdhij staat bij mij boven aan, Mr. Delancy. Ik heb liet hem be loofd." „Welk eene belofte!" riep Ned uit, „en gij zijt eerst zestien jaar. Maar de wereld gaat voorbij en voornemens en besluiten veranderen. Zoo wij een paar jaar verder zijn en wij mochten dan bei den het genoegen hebben elkander we der te ontmoeten, dan zullen wij beiden lachen over den droom, dien gij thans droomtmaar hier hebben wij het tolhek van Wolchester en ginds ligt de drukke stad voor u." sDan zal ik hier afstappen," zeide Anna Ned voldeed aan de vraag van den tol gaarder voor hij haar antwoordde. «De stad ligt nog drie kwartier ver en ik ben niet gewoon mijne vrienden onder weg af te zetten. Wij zullen def tig de stad samen binnenrijden, Miss Jud ge. Waar woont uw vader?" sPrimrose Street. Maar sMaar ik zal mijn gedrag van heden aan uw vader zelf ophelderen, ofschoon hij mij altijd met zeker wantrouwen schijnt le beschouwen," zeide hij. sWat zal hij verbaasd staan te kijken, als wij daar te zamen voor zijne deur afstappen." ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Primrose Streel te Wolchester. Edward Delancy bracht Anna Judge met de gig lot aan den hoek der Prim rose Street welken afgelegen hoek hij niet dan na veel moeite en veel vragen vond en voor hij op zijn ondervragen eenig antwoord ontving gaapten de bewoners hem verbaasd aan. «Daar heen, mijnheer," en «Recht uit mijnheer," waren bijna de eenige inlich tingen die hem gegeven werden, toen Delancy begon te bemerken dat hij al de breede straten achter zich en smalle, slecht geplaveide stegen voor zich had, welke allen aan het eene einde der stad schenen neergeworpen en uitliepen op een zeer groot werkhuis, de schuilplaats niet alleen voor de Wolchester armen, maai ook voor al de armen uit de nabu rige dorpen, de kroon van zulk ellendige buurten. Ned Delancy zag met een treurigen blik rondom zich zelfs scheen Anna Judge door de armoede dezer wijken diep getroffen. «Gij woondel niet lang geleden te Wol chester; was het in dezen omtrek vraag de Delancy. «O, neen, zoo ellendig zag het er niet uit," zeide Anna, met moeite eene hui vering bedwingende; «het ziet er hier al heel armzalig uit, zoo iets heb ik zelfs nooit gezien." «Het zou wel iets zindelijker kunnen zijn, dat is alles," zeide Delancy, haar gerust willende stellen. «Ik begrijp het zeer goed, waarom uw vader in deze wij ken zijne woonplaats gekozen heeft. Hij is een echte wijsgeer." «Ja, ja, en ik begrijp het ook," zeide Anna met vuur. «Hij woont hier veel goedkooper en kan daardoor des te meer besparen." «Juist, dat geloof ik ook," antwoordde Ned, die den ouden Judgd uit een ge heel ander oogpunt begon te beschouwen en niet anders dan zijne opofferende lief de kon bewonderen. Voor eiken levens stand, voor elkenpost, dien een fatsoen lijk man bekleedde, scheen deze wijk te gering en te ellendig om er zijne vrije uren door te brengen. Eindelijk hadden zij Primrose Street gevonden, en Ned hielp Anna uit de cliais, terwijl een man, zonder laarzen en kou sen aan de voeten, in het vooiuitzicht van een fooitje, liet paard vast hield. «O, hier hebben wij Primrose Street," zeide Delancy, eene straat instarende van drie tot vier voet breed, niet eene rij huizen aan de eene en een hoogen kalen muur aan de andere zijde. Ik verzeker u dat de naam Primrose (sleutelbloem al zeer weinig voor haar past." «Gij moet niet laag nederzien op hen die genoodzaakt zijn hier te leven, Mr. Delancy," zeide Anna, met vuur.» Men kan riiel weten waar wij binnen weini ge jaren zullen moeten wonen. «Gij hebt gelijk, Anna Judge dat we ten wij niet, en ik zie ook niet metmin- achting op de armoede neder; integen deel heb ik alle reden haar met medelij den te beschouwen." «De eerlijke arme, die hier huisvest, is gewis dankbaar dat hij giridsche wo ning niet behoeft te bewonen," zeide Anna. «O, dat is zeker de muur van het armhuis, of van de binnenplaatst, waar de ongelukkige bewoners een luchtje mo gen scheppen. Een bekoorlijk uitzicht, voorwaar, maar ik zou de voorkeur ge ven aan de gevangenis, die wij bij het tolhek langs reden, daar heeft men ten minste het uitzicht op groene weiden. Zijt gij gereed?" «Ik verzoek u niet verder te gaan." «Waarom niet?''

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1