Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. mededoet, en Chineesch dokter en de Arabier Boeschman als tolk en als be kend met de hoofden der door te trek ken onafhankelijke landen, verder circa 200 koelies als dragers. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin-Regentes niet vóór 24 Mei, den dag waarop de zware rouw over den Ko ning eindigt, de voorgenomen reis aan vaarden. Als vermoedelijk opvolger van den heer Dyserinck wordt, volgens de Avond post, genoemd de schout-bij-nacht Mac Leod. Ook is er sprake van den vice- admiraal De Josselin de Jong. De regeering heeft bij het overleg met de commissie van voorbereiding voor de legerwet in de bepalingen omtrent de vrijstelling van den dienst hoofdzakelijk de volgende wijzigingen gebracht. Vrijstelling voor een jaar wordt o.a. verleend aan de studenten in de godge leerdheid, die aan ecne in het rijk ge vestigde inrichting van onderwijs tot geestelijke of bedienaar van den gods dienst worden opgeleid (in het oorspron kelijke ontwerp weid gesptoken van eene erkende inrichting en van kerkgenoot schap). Door het uitvoerend gezag wordt be paald wie voor Roomsch-Katholieke orde broeder wordt gehouden. Verlenging van vrijstelling kan slechts worden verleend om dezelfde reden, welke de eerste maal heeft gegolden, behalve in geval van ziekelijke gesteldheid enz., welke op zich zelf als reden van vrijstelling geldt. Vrijstelling van den dienst voor den tijd van vrede wordt verleend, wanneer na tweemaal tijdelijke vrijstelling de ziekelijke gesteldheid voortduurt; aan hem die eenige zoon is en geen halven broeder of halve broeders heeft indien de beide ouders overleden zijn voor zooveel diegene betieft die in het genot is van vrijstelling voor een jaar, mits deze verleend werd aan den kostwinner; aan hem die na tweemaal voor een jaar te zijn vrijgesteld, op het tijdstip waarop voor de derde maal te zijnen aanzien uitspraak rnoet worden gedaan, eenige zoorr is, kostwinner, weduwnaar of ge huwde met drie of meer kinderen te zijnen laste, mits de vrijstelling den vorigen keer om dezelfde reden werd verleend, en aan hem die voor den dienst plicht is ingeschreven voor de zeemacht of voor de koloniën en boven detr leeftijd van 18 jaar 2 jaren vrijwillig heeft ge diend. Voor de groote voorjaarswedrennen op den 2en Paaschdag, te Ureda te hou den, rijn niet minder dan 65 paaiden uil de beste stallen van ons land ingeschre ven, bereden door eigenaars en jockeys van naam, zoodat de strijd om den eere- palm belangrijk belooft te zijn. De strenge vorst van dezen winter heeft aan de landbouwende streken veel schade toegebracht. Te Anna-Paulowna zijn geheele akkers met koolzaad weer omgeploegd. Ook de tarwe heeft zooveel geleden, dat er weinig hoop is om een goeden oogst te verwachten. Blijkens gehouden proefnemingen in de Rotterdamsche Diergaarde is de wreede gewoonte om slangen met levende dieren te voeden, niet noodig gebleken. De ditectie van Artis" heeft nog geen gehoor verleend aan het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot bescherming van dieren, om het in Rotterdam gege ven voorbeeld te volgen. [let hoofdbestuur der Vereeniging tot bescherming van dieren heeft thans de aandacht harer zusterverenigingen te Antwerpen, Keulen, Parijs en Londen op de Rotterdamsche methode gevestigd, met verzoek om te trachten respectieve lijk België, Duitschland, Frankrijk en Engeland aan de voedering van slangen met levende dieren waar dit nog in zwang is, een einde te maken. «Dat weet ik eigenlijk zelve niet," ant woordde Anna. «Mijn vader zou het mis schien niet gaarne zien hij zou wel licht verwonderd zijn ons samen te ont moeten en zich schamen want hij is een trotsch man dat gij er getuige van zijt hoe laag hij, ofschoon een fat soenlijk man, gezonken is. Ik dank u, voor uw vriendelijk geleiden herwaarts, mijnheer voor al de goedheid, die gij de Judges bewezen hebt." «Spreek daarvan niet," zeide Delancy, «toevallig gingt gij denzelfden weg als ik en, zoo als gij weet, houd ik van de gezelligheid. Welaan, ik zal dan hiervan u scheiden. Ongaarne zou ik de gevoe ligheid van een fatsoenlijk man kwetsen, want, al woont hij in Primrose street, toch blijft hij een fatsoenlijk man." «Dank, mijnheer, dank voor deze woor den," riep Anna op dankbaren toon. «Zeg irem, hoe ik u heb achterhaald op weg en dat ik voornemens ben u heden avond ten 8 uren te komen afhalen en zoo hij het mij vergunt naar Ilpham terug te brengen." «Ik meende dezen nacht hier te blijven en morgen naar huis terug te keererr," zeide Anna met zekere aarzeling«maar ik zou natuurlijk gaarne van uw vrien delijk aanbod gebruik maken, als vader mij zijne toestemming geelt en niet van De stoomboot Minister Havelaar was Zareidag op haren tocht van Urk naar Kampen nauwelijks een half uur van genoemd eiland, of door de beman ning werd in de verte een schip ontdekt, dat in nood verkeerde. De kapitein der boot stoomde onmiddellijk derwaarts om hulp te bieden. Het bleek toen dat het vaartuig, zijnde een met mest geladen tjalk van schipper A. Haagsma, door de hevige windvlagen mast en zeilen verlo ren en het schip lekkage had bekomen. Na het toewerpen van een tros, dat eerst met veel moeite gelukte, werd het vaar tuig, nadat de opvarenden op de boot waren overgenomen, op sleeptouw geno men. Vóór men aan den Ketel was trof het ongeluk, dat de bolder van het vaar tuig losraakte, zoodat de boot zich opnieuw keeren moest om het schip op sleeptouw te krijgen, dat weder met groote moeite gepaard ging. In plaats van te half zes kwam de Havelaar eerst te kwart voor acht te Kampen aan. De tjalk kwam van Zaandam en was bestemd voor Gassel- ternijveen. De schipper had niets ver zekerd. Een woord van lof voor deze menscli- lievende daad mag, zegt de Ziv. Ct. voor zeker den kapitein De Groot niet worden onthouden. Gisterenmiddag seinde men aan 't Haridelsblad uit Heerenveen Een algemeene werkstaking is onder de veldarbeiders van St. Jacobiparochie ('t Bildt) uitgebroken. Wij zijn thans in staat gesteld na dere bijzonderheden mede te deelen, be tredende den door den heer C. Admiraal te Rijp uitgevonden thermometer. Geheel zonder kwik, alcohol of andere vloeistof, berust de werking op het feit dat bij verhooging van temperatuur de verschillende metalen zich ongelijk uit zetten. Dit verschil in uitzetting is zeer gering, en het ligt juist aan de con structie, dat toch een flinke beweging wordt teweeggebracht. Er is een solied geheel verkregen dat, ongevoelig voor andere invloeden van buiten, bij slechts gering temperatuurverschil bijzonder spoedig en zoo krachtig werkt, dat zelfs zware wijzers in beweging kunnen wor den gebracht, in tegenstelling met de steeds beslaande toestellen van dien aard. De uitvinder narn dan ook patenten op zijn vinding, en stelde de vervaardiging in handen van den heer Hk. Olland Sr., den bekenden instrumentmaker te Utrecht. Dat dit werk in goede handen is, bewijst reeds het feit, dat op de tentoonstelling te Parijs in 1889 een door den ouden heer Olland zelfvervaardigde balans, hel eere-diploma (de hoogste bekroning) ver wierf. De groote publieke thermometer, thans in het front van het Doopsgez, Weeshuis te Rijp geplaatst, is de eerste van deze constructie. Bij deze plaatsing valt nog het volgende eigenaardige op te merken. Hij die het Doopsgez. Weeshuis in de Rijp heeft ge zien, zag zeker ook den grooten baro meter die den gevel versiert. Deze barometer werd vóór 25 jaar, naar een ontwerp en op voorstel van een der regenten, den heer Jb. Blaauw Az., geplaatst, was toen en is waarschijnlijk nog de grootste die bestaat en is voor velen vooral in den tijd van het hooien een gewaardeerde vraagbank. Thans met het zilverenfeest van den barometer ook met den bouw van het Weeshuis, werd op voorstel van denzelf den heer Blaauw en met goedvinding der mede-regenten de bh. S. Appel en S. de Graaf, besloten, in'het front van hetzelfde gebouw, ook een grooten wij- zerthermometer te doen plaatsen. Thans staat hij daar op een hardstee- nen lijst en de flinke wijzer en duidelijke cijfers vertellen den voorbijgangers de warmte van de lucht in de schalen Cel sius en Fahrenheit. De ornementale om lijsting is door den heer P. v. d. Roest aldaar, volgens teekening uitgevoerd. mij verlangt den macht hierover te blij ven." «Hij zal u niet vragen in deze plaats te blijven," zeide Ned. «In alle gevallen, kom ik heden nog bij u aan." «Gij zijt wel zeer goed," zeide Anna opnieuw. «Ik heb u reeds gezegd dat hier van geen goed zijn sprake is," antwoordde Ned. «Met goedgunstig verlof van uw vader gaan wij beiden denzelfden weg, ook verlang ik uw vader te spreken zeg hem dat ik eens over de Unlimited Cre dit Company heb nagedacht. Welk is het nommer van het huis, Miss Judge?" «Negentien en een half." «Ik zal er aan denken. Nu dan, goeden avond. Komt, jongens," zeide hij tot een groep jongens en meisjes van allerlei leef tijd, de een al morsiger darr de andere, die zich gapende en vol verbazing rond om hem gegroepeerd hadden, «komt jon gens als je nu genoeg gekeken hebt, gaat dan een weinig ter zijde, dat ik in mijne chais kan komen." «Gij zult hier niet kunnen keeren. mijnheer," zeide de man, die het paard vasthield. «Dat denk ik ook," zeide hij. «Breng het paard een weinig achteruit naar het breedere gedeelte der straat. Daar zal het gemakkelijker zjjn." Behalve voor groote publieke thermo meters is het stelsel C. Admiraal voor alle mogelijke toepassingen geschikt. In het front van bad-inrichtingen zal een wijzer u de temperatuur aangeven van het water in het bassin. De inrichting leent zich bijzonder om met behulp van electrische geleidingen den patroon in kan toor of woonkamer te doen welen, of in zijn verwijderde droogkamer, plantenkas, of andere inrichting, de temperatuur hoo- ger is opgevoerd, dan waartoe hij orders gaf, of wel te laag is gedaald. Voor zelfregistreering, d. w. z. voor zelfaanteekernng van de luchtwarmte, is hij sedert weken bij den uitvinder toe gepast en werkt zeer goed. Bij dit instrument, mede bestemd voor melereologische doeleinden, schrijft een met inkt gevulde pen op een door uur werk ronddraaiende, in graden verdeel de papierstrook regelmatig een gegolfde lijn welke, in overeenstemming zijnde met de temperatuur, ons iri slaat stelt jaren later nauwkeurig van elk oogenblik de warmte te kunnen aflezen. Voorts is een vertrouwbare duidelijke wijzerthermometer voor gewoon gebruik zeker veel doelmatiger dan een met kwik, die altijd slecht af te lezen is. Vooral wat deze streek betreft zal de wijzerthermometer zeer practisch blijken te zijn voor het bepalen van de warmte van melk en andere vloeistoffen in kaas- fabrieken en boerderijen. Hiervoor wordt een gewijzigde vorm in den handel ge bracht. Er heeft zich een commissie ge vormd, die in de voornaamste steden van ons land alle vereerders van den toon kunstenaar Verhulst zal oproepen om bij te dragen, ten einde op zijn grat te Eik en Duinen een gedenkteeken te doen verr ijzen. Aan den nestor van onze Nederland- sche toonkunstenaars, den heer J. C. Boers te Delft, is bet eerevoorzitterschap van die commissie opgedragen. Door de verschillende afdeelingen van de vrijzinnige kiesvereeniging «Ve- luwe", hoofdkiesdistrict Apeldoorn, zijn op liet gros van candidaten voor hel lid maatschap van de Tweede Kamer gebr acht ile hoeren Mr. Ph. de Kanter en E. H. Kielstra. De werkstaking der sigarenmakers te Hamburg is afgeloopen, na den sociaal democraten f240000 gekost te hebben, zonder tot het doel te hebben geleid. Zij was aangevangen, omdat de vereeriigde sigarenfabrikanten ver klaard hadden geene werklieden in dienst te willen nemen, die leden waren van sociaal-democratische vereenigingen. Hun verzet tegen dat be sluit hebben de sigarenmakers nu moeten opgeven en men beweert, zelfs, dat de aan voerders der sociaal-democraten verklaard hebben, dat er in langen tijd geen geld beschikbaar zal zijn om werkstakers te steunen, zoodat zij het ondernemen van werkstakingen met name aan de mijn werkers, moesten ontraden. Bij koninklijk besluit is de Heer A. N. J. Vos, Cand.-Notaris te Utrecht, benoemd tot Notaris alhier. Op Dinsdag 24 Maart, aan het einde van den wintercursus, der Burger avondschool, zijn na gehouden examen van de eerste naar de tweede klasse be vorderdG. van der Heijden, A. H. de Kruijff, N. Krijn, J. Krijn, J. M. van Ouwerkerk, C. Ruitenberg, M. J. Snijders, A. H. de Vries, J. v. d. Vijzel, D. G. Wolbers en A. W. Zondervan. Het bewijs van goed afgelegd eind examen kon worden uitgereikt aan de leerlingen der tweede klasse: E. S. Bei telaar, J. Blok, J. Pothoven, D. Prins, Toen dit geschied was stapte Ned in zijne chais en gaf den man zes stuivers voor zijne moeite eene som die den uitgehongerden en met lompen bedekten kerel een «God zegene u, mijnheer," deed uitspreken, dat den gever zelf ver baasde. «Wanneer ik nu eens bedenk dat ik zelf rijk geweest ben," dacht Delancy, terwijl hij voortreed, «en niet wist dat er zulke woningen, zulke menschen, zulk eene armoede bestonden Intusschen slapte Anna Judge langzaam en met een beklemd hart voort, terwijl zij haar kussen aan haar hart drukte en verlangend uitzag naar No. 195. Zij voelde zich al haren moed ontzinken bij het gezicht van zooveel armoede en gebrek rondom zich; de armoede aan het Back water beteekende niets in vergelijking van hetgeen zij hier zagdie onreinheid, die geheele onverschilligheid voor alles wat zich daar vereeriigde om de armoede afzichtelijk te maken, had zij nog nooit te voren gezien; die troniën van kinderen geleken naar die van oude mannen en vrouwen en de trekken dier mannen en vrouwen, die haar aan hunne deur en venster stonden na te kijken, waren ver schrikkelijk door de sporen van het ge brek en nog verschrikkelijker door dien onmiskenbarer. stempel dei misdaad, waar- S. Rempt. E. J. Ruitenberg, E. Scheltus, J. T. Sweijer, A. H. Verbeek. De zomercursus voor het teekenon-ler- wijs zal een aanvang nemen op Dinsdag 7 April des avonds ten 7 ure. In de eerste klasse werd voor gemaakte vorderingen een eerste prijs uitgereikt aan C. Ruitenberg en een tweede aan J. M van Ouwerkerk in de tweede klasse een eerste prijs aan E. J Ruitenbergen een eerste prijs aan J. Pothoven. Naar wij uit goede bron vernemen zal door de firma Houtzager Van Veen in den loop van den a. s. zomer met eene tweede stoomboot een geregelde vaart worden geopend op de Zaanstreek. Maandagmorgen is door B. en W. ten raadhuize aanbesteed: 1. het uitdie pen van de haven en grachten, waarvoor was ingeschreven door S. van Doode- waard te Weesp, voor f888; G. v. de Lagemuat te Scher penzeel, voor f971 T. W. Bonte f945; P. Schimmel f967, beiden alhier; B. v. Kooien te Weesp, f987 en P. v. Dijk te Scherpenzeel f948. 2. de levering van eene eikenhouten mest- praam ten behoeve van de gemeenterei niging. Hievvoor was ingeschreven door F. H. Seelen te Gorinchem, voor f1134; F. Hollander te Alblasseidam, f559.90 en E. J. Overmars te Hasselt, f514. De werken zijn den minsten inschrijvers ge gund. Aan J. A. de Vries is vergunning verleend tot de oprichting van eene berg plaats van lompen en beenderen in het perceeel wijk F no. 154, aan de Pater nosterstraat alhier. Van den heer W. H. Meursing jr. is bij burgemeester en wethouders een verzoek ingekomen om vergunning tot de uitbreiding van de Amersfoortsche broodfabriek. Bameveld. De eigenaresse der gas fabriek alhier, (barones van Nagell, geb. barones van Zuijlen van Nievelt), heeft een schrijven tot den Raad alhier gericht, met de vraag of de gemeente genegen is de gasfabriek te koopen. Het voorstel, waarvoor eene maar d bedenktijd is ge geven, is in handen gesteld van drie raadsleden met de beide wethouders. Een rapport zal in eene volgende verga dering worden uitgebracht. Spakenburg. Hel Rijkstelegraafkan- toor met telephoondienst zal tot nadere mededeeling op werkdagen open zijn van 9 tot 11 uren voor- en van l'/j tot2% en 5'/j tot 9 uren namiddags. De dienst uren op Zon- en feestdagen blijven on veranderd. Te St. Pieler nabij Maastricht heeft eene bergstorting plaatst gehad. Een rots blok van ongeveer 250 kub. meter stortte met donderend geraas naar beneden, ver sperde den weg, en viel voor een groot deel in hei kanaal. Persoonlijke ongeluk ken hebben hierbij niet plaats gehad. Gisterenavond omstreeks elf uur is te Nieuw-Amsterdarn een ongewoon lucht verschijnsel waargenomen. In de rich ting van het Zuid-Westen naar het Noord- Oosten bewoog zich eene lichtgevende bol. Nadat de bol ongeveer tien secon den was waargenomen, spatte hij uiteen. Een gedeelte ervan vervolgde dezelfde richting met voor het oog gelijke licht gevende kracht, terwijl de andere deelen dadelijk na de uiteenspatting niet meer zichtbaar waren. Bij een Kunstschilder van zijn kennis vond de Haagsche kouter van de Pr. Gron. Ct. dezer dagen een welbekenden bedelaar, toe de behoefte en de honger den zwak- slen zoowel als den vermetelsten mensch vervoeren. Nommer negentien en een half werd na lang zoekens gevonden, want die wo ning, of dat gedeelte eener woning be hoorde tot eene soort van verdieping ge lijkvloers een konijnenhok met een glazendeur en eene andere deur ter lin ker zijde, die tot een onbekend en donker hol voerde. Boven deze glazen deur, de ingang tot een kleinen kelderwinkel waar boven zich nog een vertrek met een raam bevond, stond de naam «Abel Sinith, ver ver en vlekkenverdrijver," en deze naam Anna Judge bekend zijnde, begon zij naar het nommer te zoeken, waarvan zij weldra het spoor vond, daar het in vroe- geren tijd op een der deurposten geverfd was, doch door den een of anderen deug niet uit de buurt bijna onkenbaar was gemaakt. Na liet geheel eerst goed opgenomen te hebben bemerkte Anna het hoofd van een oud man aan het bovenraam een hoofd dat weldra van het raam verdween en zich kort daarna aan de voordeur ver toonde een zwart en geel hoofd, veel overeenkomende met het hoofd van een Indiaan op 's lands wijze geschildard. «Hoe sta je mij daar zoo in 't licht," zeide de man, die zich aan den ingang die bij hem poseert. Hij schrijft over deze ontmoeting: «De kerel zag er zoo schil derachtig uit, zei mijn vriend, al ontdekte ook een leekenoog niets dan vuil en smerig heid aan die gluiperige gestalte. «Wel, dat 's beter dan huis aan huis aanbellen, hel" voeg ik hem lachend toe. En wat antwoordt mij de man? «Nou meneer, 't is geen voordeel voor me, hoor!" «Geen voordeel? En wat krijg-je dan hier?" «Ik geef hem een daalder daags," zei mijn vriend, «en daarvoor is hij van 10 3 ure hier." «Dan kan ik toch op straat meer ver dienen!" liet de bedelaar er op volgen. Blijkt hier niet uit, dat een welbeklant en gezien bedelaar in den Haag te zijn een baantje is, winstgevender dan dat van rnenigen knappen werkman en burger De plechtige inkomst van den Groot- Hertog van Luxemburg in de hoofdstad van zijn rijk is definitief vastgesteld op 24 Juli a.s., de geboortedag van den vorst Een mislukte })rijsvraag. Op den negentigste» geboortedag van keizer Wil helm I schreef 't Berliner Tageblalt een prijsvraag nit over: de geschiedkundige ontwikkeling der eenheidsbeweging in het Duitsehe volk. De prijs bedroeg de som von 6000 gulden. Op 22 Maart 1889 maakte de jury bekend, dat geen voldoend antwoord was ingekomen. Weer werd dezelfde prijsvraag uitgeschreven en thans heeft op 22 Maart 1891 dezelfde jury nogmaals bekend gemaakt, dat geen der inzendingen voor bekrooning vatbaar is. De uitgever van het Berliner Tageblatt heeft nu besloten 't uitgeloofde geld ter beschikking te stellen van een gemeen schappelijk doel, door de jury aar, te wij zen. Een tijger in huis! De heer K., die thans in Holland vertoeft, had, aldus ver haalt het Bott. Mbl. in het Blitaasche zijn tabaksonderneming en hield er dus ook zijn verblijf in het landhuis. Op zekeren avond zal hij in zijn kantoor, dat op de voorgalerij uiikwam. Terwijl hij zat te schrijven, voelde hij een dier aan zjjne voelen. Meenende dat het zijn hond was, gaf hij het dier een schop eu bemerkte toen tot zijn schrik, dat er zich een tij ger onder zijn schrijflessenaar bevond. Dit dier, zeker door het helle licht ver blind, had een toevlucht in de kamer gezocht. IJlings sprong de heer K. op en vluchtte naar achteren om zijne bedien den te waarschuwen. De tijger sprong eveneens op en liep de slaapkamer van den heer IC. binnen. Daar zat voor het ledikant op een matje de Inlandsche huis houdster van den heer K., benevens diens hond. Tot den dood toe verschrikt sprong zij in het bed van haar meester en deed de kamboe, een gordijn van zeer dunne stof voor de muskieten, dicht. De huis jongen had de tegenwoordigheid van geest de deur van de kamer eeh oogenblik open te zetten, zoodat het arrne mensch vanuil het bed door de deur kon sprin- gen. Nu werd de deur gesloten en ging men naar de lichte zoldering. Hierdoor zag men, wat er in de kamer gebeurde. De tijger speelde met den hond gelijk de kat met de muis. Eens spiong hij op de tafel en zag zijn eigen beeld in den spiegel. Met een forschen sprong vloog hij tegen den spiegel op, die nu in duizend stuk ken op den grond viel. Dit, vermengd met het janken van den hond en het brullen van den tijger, was vreeselijk om aan te liooren. Hel ondier goed in het vizier hebbende, drukte de Heer K. zijn geweer af, waarna het beest na eenige stuiptrekkingen het leven liet. OeTouden op deu openbaren weg 2 Kippen. Rechthebbende vervoege zich ter te- rughekoming aan het bureau van politie. vertoonde, op norschen toon, «het is evenwel hier al donker genoeg en het groote licht zal spoedig uitgaan." «Woont hier Mr. Smit?" «Ja, ik ben Mr. Smit zelf. Hebje daar een karweitje?" vraagde hij, een begeerig oog op het pak slaande, dat Anna onder den arm droeg. «Neen, dat niet," zeide zij. «Ik ben Anna Judge ik kom mijn vader eens bezoeken." «Wel, verduiveld, misszeide de man. «En waarom dat?" Anna was verwonderd over den zonder lingen toon en de vreemde vraag, doch zeide: «Over eene belangrijke zaak." «Komt ge van Ilpham?" »Ja." «En is hij gisteren dan niet bij u ge weest? «Gisteren morgen is hij van Ilpham vertrokken." «Ja, ja. Kom binnen ik denk dat hij spoedig hier zal zijn. 't Is van daag Dinsdag, niet waar?" «Ja." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2