HEERENHDIZINGE I- Uil EI HOUTWAL Gemengd Nieuws. VOORLOOPIG BERICHT. VERKOOPING OPENBAAR VERKOOPEN: De kapitale Plaatselijke berichten. ADVERTENTIES. Belangrijke prachtige Tuin Uitmuntend Uitmuntende Sedert eenigen dagen zijn op 't pa leis te Soestdijk de heercn werkzaam, die belast zijn met het taxeeren der goe deren van wijlen Z. M. den Koning. HetNederlandsch werkliedenverbond heeft gedurende de beide Paaschdagen zijne algemeene vergadering gehouden. De heer B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer, opende haar met eene redevoe ring, waarin hij betoogde, dat geen mid del onbeproefd mag worden gelaten om te trachten, dat het bestel van 's lands zaken gedurende een volgend vierjarig tijdvak in handen des volks komt. Of schoon het algemeen kiesrecht de meest gewenschte oplossing zou geven, kan de heer Heldt zich wel vereenigen met de pogingen om binnen de perken der grond wet, op zeer ruime schaal kiesbevoegd heid toe te kennen, omdat op een nieuwe grondwetsherziening in de eerste jaren toch geen kans is. Plicht en belang ge boden z. i., zich te scharen onder de voor standers van de meest spoedige uitbrei ding van het kiesrecht. Wijzende op de klimmende belangstelling, die de arbei dersbeweging ondervindt, betoogde de heer Heldt, dat de wetgever nog veel zal moeten doen ter bevordering van maat schappelijke hervorming. Doch de regee ring kan niet alles doen. Ook van onde. ren moet de ontwikkeling komen. Eene motie werd aangenomen, om als eenige leuze bij de aanstaande verkiezin gen te stellende onmiddellijke en alge heele hervorming van het kiesrecht. Voorts werd eene motie aangenomen, waarin de noodzakelijkheid van leerplicht tot 14 ja ren wordt erkend, alsmede om de invoe ring door alle middelen, die den bond ten dienste staan, te bevorderen. De uitkomst van een langdurig debat over den wettelijken normalen arbeids dag en over den loonstandaard is geweest de aanneming van eene motie, waarin het centraal bestuur verzocht wordt, de noodige en mogelijke stappen te doen om den arbeidsduur te verkorten, waar zulks kan, alsmede om bij de regeering, de Tweede Kamer, de Prov. Staten en de gemeentebesturen aan te dringen, dat bij uitvoering van werken van hunnent wege een maximumwerktijd en naar plaatselijke omstandigheden te regelen loon worden vastgesteld. Verder is aangenomen eene motie waar in gewezen wordt op de wenschelijkheid. dat de gemeentebesturen door de re geering verplicht worden eene nauwlet tende en deskundige keuring van alle levensmiddelen te doen instellen, en tot oprichting van bureaux, waarin ieder kosteloos voedingsmiddelen kan doen keuren. Het centraal bestuur is gemachtigd voor rekening van bet vei bond samen te stellen en te verspreiden een geschrift, strekkende 1. om de wenschelijkheid der verzekering en het groot maatschappelijk belang daarvan uitvoerig in het licht te stellen2. te doen uitkomen en te be- oordeelen hoe weinig nog op dat gebied wordt gedaan, en 3. denkbeelden te be- oordeelen en te ontwikkelen, die strekken kunnen om de verzekeringen algemeen te doen worden. Blijkens het jaarverslag telt het verbond 34 aangesloten vereenigingen en 20 af- deelir.gen, met ongeveer 2700 leden. Het getal leden van het begrafenis fonds is met 225 vermeerderd en bedraagt thans 7652. De toestand van dit fonds is zeer gunstig. Tot leden van het centraal bestuur werden in de tweede zitting gekozen de aftredende heeren Heldt, Siebenlist, Last- huijzen en Jansma. (Utr. Ct.) H. M. de jonge Koningin had twee den Paaschdag kinderen ten bezoek op een partijtje, waar den jeugdigen gasten het vermaak werd verschaft van het zoeken naar paascheieren, van chocolade en suikerwerk. De schout-bij-nacht Dyserinck heeft gisteren bij zijne aftreding als minister aardig zijn, en mij stof genoeg geven voor een brief, dien de oude vrouw zou doen lachen, dat zij schuddde, te meer daar zij dat volkje kent en ook weet hoe ver baar zoon zijne onbeschaamdheid drijven kan. Ik heb nog onder mijn over jas mijn rok aan, dien ik gisteren avond aan het diner heb aangehad, zoodat zij zullen denken dat ik gekomen ben om bij hen te dineeien. Komaan, op mjjne neven, de Ridkins, los gegaan, ik ben er nu eens recht toe gestemd." Het moet alleen geweest zijn, om aan den toorn toe te geven, die in hem was opgekomen, toen hij aan zijne neven dacht, want hij had een afkeer van hen. evenzeer als zij van hem. Delancy was somtijds zeer licht te vertoornen, een niet zeer voorbeeldige karaktei trek inder daad. Hij wist dat het de broeders Rid kins hinderen zou, als zij hem hun een bezoek zagen brengen, en juist daarom stapte hij den hoogen stoep voor hun huis in de High Street op en de wijze waarop hij van den klopper gebruik maakte, getuigde geheel en al van de stemming, waarin hij verkeerde. Toen men de deur geopend had, ver nam hij dat Mr. James Ridkins te huis was, maar dat Mr. Thomas Ridkins naar Londen was vertrokken, alwaar Delancy wist, dat de broeders ook een kantoor van marine de hoofden der afdeelingen in zijn kabinet ontvangen en van hen afscheid genomen. Aan de hoofd- en verdere ambtenaren bij het departement heeft de afgetreden minister een schrijven gericht, waarin hij hun dank betuigt voor de ondervon den medewerking. Tegen twaalf ure heeft de heer Dyse rinck zijn portefeuille aan zijn opvolger overgedragen. De adjudant van den afgetreden mini ter, de luit. ter zee 1. klasse Hordijk blijft voorloopig ook toegevoegd aan den kapitein ter zee Kruys. In eene Donderdagavond gehouden buitengewone vergadering van leden der buitensocieteit nAmicitia" is met bijna eenparige stemmen aangenomen een door het bestuur gedaan voorstel tot verbou wing van het societeitslokaal en de groote zaal, uitbreiding van het terras, enz., als mede tot het aangaan eener 5 percents geldleening, van hoogstens f 42000, in aandeelen van f500 splitsbaar in f250, en tot verhooging van de contributie met f2 voor gewone en f 1 voor buitenge wone leden, in te gaan op 1 Mei 1892 De 105. algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal 20. Mei te Amsterdam in het gebouw van de Vrije Gemeente gehouden worden onder voorzitterschap van mr. H. J. Kist Het hoofdbestuur vraagt f 1000 aan om daaruit de middelen te vinden om het tot stand komen van plaatselijke volks credietbanken, bij voorkeur op coöpera lieven grondslag, te helpen bevorderen het stelt voor, den volksalmanak niet meer te laten verschijnenhet vraagt een crediet van f 1500 om een onderzoek naar de beslaande ziekenfondsen in te stellen, en machtiging om het volgend jaar weer sprekers uit te zenden. Verder vraagt het nog f2000 voor het school fonds, f552.21 om een tekort te dekken der commissie tot verbetering der ar bei derswoningen, f1500 om een onderzoek in te stellen omtrent armverzorging en f500 als bijdrage voor het museum van voorwerpen tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabiieken en werk plaatsen. Maandagmorgen ontstond op den zolder van een perceel aan de Arnhem- sche straat een ernstige binnenbrand, die aanvankelijk dreigde het geheele huis in lichte laaie te zullen zetten, doch door spoedige hulp der stadswerkers en buren onder leiding van den stadsopzichter en der politie met emmers water is gebluscht. Twee aanwezige brandspuiten behoefden geen water te geven. 336ete HTAAT8LOTEBIJ. Tweede klasse. Trekking van 31 Maart. (750 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nu rners te heurt gevallen Prijzen van f 30 853 874 6866 10567 10575 10592 10628 14864 14867 14929 14943 15261 15308 15349 en 15350. Te zamen 15 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 1, 2, 13—16, 27—30 April, 11—14, 19—22 2629 Mei en 26 Juni. Loten zijn nog verkrijgbaar. Het nut van petroleum voor den tuin bouw. Hoewel petroleum geschat wordt als insectenwerend en verdrijvend middel al de andere middelen te overtreffen, en hadden gevestigd sedert hij hen het laatst had ontmoet. Daar hij Mr. Jannes Ridkins nog minder dulden kon dan Mr. Thomas, gaf hij zijn kaartje af en wachtte in den gang op het antwoord, dat men hem brengen zou. De zaken waren voor dien dag afgeloopen en al de klerken vertrok kendat kon hij bemeiken door eene openstaande deur waarop ïkantoor" stond en daar achter bemerkte hij hooge les senaars en papieren door een gasbek, die op uitdrukkelijken last van Mr. James Ridkins, dit kon hij met zekerheid gis sen, zeer laag was neergedraaid. Een geur van alletlei heerlijke spijzen ver spreidde zich door het huis en getuigde genoeg van de wijze waarop James Rid kins leefde want James Ridkins werkte niet alleen, maar hij wist ook het leven te genieten in het huis dat hij bewoonde, een dier groote gebouwen die men in de voornaamste straten van oude steden vindt, en waar men bijna altijd zeker is op de deur den naam vProcureur" te kunnen lezen. Mr. James Ridkins, een man van eene korte maar zwaarlijvige gestalte, met een woest uiterlijkeen kaal hoofd, kwam uit de eetzaal te voorschijn en groette Ned Delancy, terwijl hij hein flauw de hand drukte. nWel Edmund, ik ben inderdaad ver. ook steeds meer en meer in gebruik komt, is en blijft het toch eene gevaar lijke stof in de handen van een eerstbe ginnende of van hem. rtie er nog weinig ondervinding mede opdeed. Maar door ondervinding wordt men wijs; voorzich tig en volgens de regelen toegepast, is het gebruik van petroleum veilig en heeft eene verrassende uitwerking. Het is daar om, zegt het Rol. Nbldat we meenen, velen onzer lezers geen ondienst te doen hieromtrent een paar uitvoerige mededee- lingen ten beste te geven. Op plaatsen, waar men veel last van vogels of muizen heeft, legt men het zaad, alvorens te zaaien, eerst 1 a 2 mi nuten in de petroleum. Van den reuk schijnen de dieren zulk een afkeer te hebben, dat ze het zaad dan geheel met rust laten. Dit kan toegepast worden op erwten-, radijs-, wortel- en andere groen tezaden. Verder kunnen die planten, welke licht van larven, luis of ander ongedierte lij den, zooals uien, wortels, selderij enz., besproeid of bespoten worden, kort na het opkomen. Evenzoo houdt men de vo gels van pas opgekomen zaad, b. v. erw ten, af. Het mengsel behoort te bestaan uit 1 d. L. petroleum op 18 L. water (of een wijnglas petroleum op circa 14 L. water). Verder wordt petroleum ook wel eens als mest gebruikt. De wortels der planten groeien dan beter, en de ondervinding bevestigde herhaalde malen dat ze veel zuiverder werden. Een groote moeielijkheid voor het ge bruik van 't hierbedoeld mengsel is, dat petroleum en water door hun verschillend soortelijk gewicht, zich slecht laten ver mengen. Toch is dit strikt noodzakelijk, daar zuivere petroleum de bladeren, vooral jonge, licht schendt en bederft. Men moet dus op dit punt in 't bij zonder bedacht zijn. Het meest gebrui kelijke middel bestaat hierin, dat rnen eerst wat groene zeep in hel water goed oplost: daardoor gaat het vermengen veel gemakkelijker. Dikwijls moet men toch nog roeren of de vloeistof met de spuit dooreen mengen onder het gebruik. Ook wordt wel melk gebruikt om de vermenging te bevorderen, maar hiervan kunnen wij de juiste verhouding niet opgeven. Appel- en peieboomen, met schildluis bezet, worden daarvan geieinigd, door ze na het vallen der bladeren meteen 2-maai sterker dan het opgegeven mengsel te bespuiten. Eveneens worden de vogels van de jonge knoppen der aal- en stekelbeziën, welke ze als eene lekkernij schijnen te beschou wen, afgehouden, indien men die tijdig met een zwak mengsel bespuit. Men voegt er ook nog wel eens wat roet en kalk aan toe. Zeker wel de meeste kans om toege past te worden, bestaat bii de kastplan ten. Met deze is natuuilijk nog meer voorzichtigheid aan te raden. Dompel nooit een plant onder, maar bespuit haar met het opgegeven meng sel, goed vermengd dit is sterk genoeg om de zoo lastige witluis te dooden. Alle behaarde en zachtbladige planten, bene vens die, welke jonge teedere scheuten hebben, moeten ten hoogste een half uur later flink met schoon water afgespolen woiden. Hierdoor verdwijnen de doode insecten en het vuile water, en mocht men eens niet goed gemengd hebben, dan bestaat er minder kans de planten te bederven. Wij kunnen hierbij nog melden, dat in de Engelschen tuinen, behalve het branden van tabak en het bij uitzonde ring wasschen met dennenolie, voor zoo ver bekend, niets anders dan petroleum wordt gebruikt. Rozen en perziken, binnens- of buitens huis, worden er ook zeer goed mede van ongedierte gezuiverd vooral bij de laat ste kan het mengsel vrij sterk toegepast worden. wonderd u te Wolchester te ontmoeten. Gij zijt zeker voor zaken hier?" vja en neen James. Hoe maakt het Thomas?" »0, dank u, zeer wel. Kom, ga een oogenblik binnen, dan kunt gij mijne zuster eens zien." nWel zeker, dat wil ik wel doen," zeide Ned Delancy, ontdeed zich van zijn overjas, zette zijr, hoed af en vertoonde zich deftig in 't zwart, met zijn witte das en wit overhemd, ofschoon reeds een weinig vuil en gekreukt. Mr. Ridkins was verbaasd, maar zeide niets, toen Delancy hem naar de eetzaal volgde, waar eene korte, gespierde vrouw die veel op haar broeder geleek, hem koel ontving, en insgelijks meer verwondering dan blijd schap betoonde hem te zien. ïMr. Delancy kan niet nalaten ons even een bezoek te brengen," zeide Mr. Rid kins, om zijne zuster ten minste eenige inlichting te geven; hij is hier voor za ken. Gij zeidet immers dat gij voor zaken hier waart, Edmund »Ja en neen En hierop volgde eene stilte van eenige oogenbhkken, gedurende welke Ned plaats nam en zijne handschoenen uitdeed. Ja ren geleden had er een hevige twist tus- schen deze neven plaats gehad, die op dringend verzoek van Edmunds moeder Pasteurs instelling. Donderdag is te Par ijs de algemeene vergadering gehouden van iiet instituut-Pasteur. De secretaris, professor Granger, gaf mededeeling van den financiëelen toestand en deed lezing van de verslagen over de verschillende takken van dienst. De goede uitslag van 't middel tegen hondsdolheid kan niet meer worden ontkend. Gedurende het jaar 1890 zijn 1546 gebeten personen behandeld; daarvan zijn er slechts 10 overleden, waarvan 6 in de vijftien dagen, die op het enten zijn gevolgd, en 4 na die vijftien dagen. In 't algemeen kan worden aangenomen, dat de sterfte onder de patiënten 0.26 pCt. is geweest. Be halve de hondsdolheid hebben de profes soren aan 't instituut ook andere ziekten gekozen voor hun microbische ondezoe- kingen. De grootste grot. Op Corsica heeft men een grot ontdekt, die alle totnogtoe bekende grotten overtreft. Zij is gelegen op ongeveer twee kiiometer van het sta tion Ponte-Lecciamen komt er slechts met moeite in, want haar opening is klein. Zoodra men echter naar binnen gekropen is, bevindt men zich in een reus achtige zaal van twintig meter hoogte. Door gangen komt men van deze zaal in verscheidene andere zalen in onbeperkt aantal. Men had slechts zeer onvolledige be schrijving omtrent dit wonder, tot men onlangs een mijnwerker de opdracht gat tot het instellen van een onderzoek. Met de noodige levensmidden en toortsen voor zien daalde bij af; vijf dagen bleef bij in de diepte, doorliep in dien tijd een ruimte van veertig kilometer en moest eindelijk blijven staan voor een groote waterplas, zoodat het hem onmogelijk was het einde der grot te bereiken. Men vermoedt dat er een tweede ingang moet bestaan, niet ver van de kaap de la Revellata, dicht bij Calvi. Op deze plaats bestaat een diepte, die evenmin tot nog toe onder zocht is en bekend staat onder den naam de schreeuwende grot. Wanneer de zee kookt en de golven in de grot dringen wordt het geluid versterkt en klinkt ver in de omgeving; dan ook hoort men in de grot bij Ponte-Leccia een dof geluid, als het geklots van golven legen de rot sen. Dit geluid Is bij de herders zeer goed bekend; zij beschouwen het als een tee- ken van naderend onweer. Gevonden op den openbaren weg Een groote huissleutel. Een stalen sleutelring waaraan drie sleuteltjes. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rughekoming aan het bureau van politie. *3* Heden weldons oudèftuirt smartelijk gatToffen door het oveV- lijden vauy'ons bemind eenigyt Dochtm^jf HËNDRIKA CATHARINA' EÜEZABET, in de fbeds aiTrmfttigen leeftijd van 2 jVen. Hoedanig ons deze slag tref\kunnen alleen zij bo selfen wekke onze lieveling mochten gelreiid hebben. J. C^DE JAGER C. H. a DE JAGER-- Kuipers. Amersfoort, 31 fclaart 1891. Algemeene Kennisgeving. was bijgelegd, ten minste eene uiterlijke verzoening had er plaats gehad, zij had den elkander de hand gegeven, niets meer. Daarna waren zij gescheiden zon der dat een van beiden eene hartelijke toenadering had gezocht, tot op het oogen blik dat Ned door een gril werd verleid zich voor den procureur te vertoonen De reden van den twist zullen wij spoe dig vernemen. Miss Ridkins vroeg naar de gezondheid van Edmunds moeder en Ned verzekerde haar dat deze wel was. Mr. Ridkins sloeg zijn oog eerst naar de gedekte tafel, daarna op zijne zuster en eindelijk op Ned. «Gij hebt zeker hier of daar eene be trekking?" vraagde hij. »Ja, te Ilpham." li Wel, wat kunt gij te Ilpham doen?" »Op het orgel spelen, en vrienden zoe ken onder de bewoners. Ik geloof dat zulks daar mijne roeping is." »0 zoo," daarop zag Mr. Ridkins nog maals naar zijne zuster en kreeg toen een geweldige hoestbui. Hierop volgde weder eenige oogenblikken van stilte, waarna Miss Ridkins zeide »En hoe gaat gij dezen avond weder naar Ilpham terug?" vMet de chais die mijn vriend Aynard wel zoo goed is geweest mij te leenen." (Wordt vervolgd). Het HuUeiivcrblijf 99 te Amersfoort^ aan dep ouden Soes- tcrweg, zal vüflgerrfriadere omschrijving, op DINSDAG 5 MEI a. s. publiek wor den verkocht. A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF, Notaris. van "^De Notaris A. II. DRIJFHOUT VAX HOOFF te Amcvsf'oiTrt- -zal op Vrij dag ÏO April 1891, 's voor-m. IO ureu in het gebouw »A m i c i t i a" aldaar, in het In de gemeente AMERSFOORT, jüos. I5. met en dadrbij gelegen staande en gi elegerf op tleri hoek van de Soester- en Utrechtse!/ e straatwegen, op het schoonste gedeelt'etyan db Stad, Kadas ter Sectie D no 1140^1 getl. 1428, groot C» 35 Aren. Het HEERENHUIS wiJtm in 2 per- ceelen geveild (n°s en 2} elk gedeelte bevattende, beneden 4 .ruime Kamers waarvan 2 en Suite, Marmeren gang, Kel der, ruime Keuken en Schuur of Berg plaats; boven: 2 Kamers en grooten Zol der. Voorts bevindt zich in den tuin van perceel 2 een ruimen Stal en Koetshuis. De BOUWTERREINEN aan den Utrech- sche en Soesterstraatwegen, worden iri 3 perceelen geveild (n°s 3 4 en 5) resp. groot Ca 3'/26 en 7 Aren. Na afzonder lijke veiling komen de per ceelen 1 en 2, daarna 1, 2 en 3, ver volgens 4 en 5 en eindelijk 1 toten met 5 in massa. De HEEKEAiUUlZEAi zijn dage lijks, uitgezonderd Zaterdag, te be zichtigen van 's nam. l'/j lot 4 uren. Bewoond geweest door wijlen den Heer Mr. J. DE LOUTER, Advocaat on Notaris. Te aanvaarden 1 Mei e.k. Aio. 6 en 7. a/'d. Hnogenweg. Sectie A. Nos. 757, 75S en 586 groot 4, 10, 90 H.A. In huur geweest bij H. M. v. BEEK; dade lijk te aanvaarden. Aio. S. dde Zes morgen" a/d. Amersfoortschen Berg, nabij den Vlasakkerweg, Sectie C. Nos. 96, 630 en 631 groot. 4, 85, 70 H.A. Verhuurd aan J. H. DE VRIES voor f 125 per jaar. In de gemeènte HOOGLAND. Aios. 9 en IO in den polder dNeêrzelderd" a/d. Loo- dijk. Sectie Ai Nos. 391, 410 en 411 groot 5, 79, SO^jl.A. Verhuurd voor'f-300 par jaar aan de Erven KOK. Aio. 11. in denzelfden polder, nabij Nos. 9 en '10, Sectie A Nos. 377 en 378,gropt4, 24.00 HA. Verhuurd voor f 136.-A 's jaars aan Hk. VAN BEEK. j i Aio. 12, in den polder dde S^aag" Sectie A Nos. 496 en 497, groot 2, 84, 50 HA. Ver huurd voor f 160.'s jaars aan Gt. VOOR BURG.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2