Mr. TIMMERMAN Officiëele Publicatiën. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Ingezonden ADVERTEIMTIËN. - W. VAIf ACHTERBERG! if PORTRETTEN in H.H. lil DE KOJÉGIN EN ""MKENTES. G. J. SLOTHOUWER. Normaal-Inkt Normaal-Copieeivlnkt, G. J. SLOTHOUWER. JACOR'S TANDPOEDER J. L. MntihnrlTOto naamste taak zou zijn de midde- delen te vinden, om het finan cieel evenwicht te herstellen. De overeenkomst met Engeland betreffende het gebied aan de Zambesi is onderteekend; zij schijnt voor Portugal vrij voordeelig te zijn, daar deze Mogendheid de schikking erlangt over een grond gebied van vijftigduizend vier kante mijlen benoorden genoemde rivier. Op Korfu, een der Jonische eilanden, ziet het er nog treurig uit met de Jodenvervolging: een fanatieke menigte belegert de Jo denbuurt, en bestormt nu en dan de woningende soldaten met de bewaking belast, zijn ontwapend. Zelfs in het officiéél bericht, de de Grieksche Minister-president Delyannis den gezanten deed toe komen, wordt erkend dat twintig personen zijn overleden, waarvan 6 van honger. De staat van beleg is afgekondigd, en troepen zijn gezonden om de orde te herstel len. De Regeering zal een ver huizing van de Joden naar Turkije niet bemoeielijkennu, die arme menschen zullen wel begrijpen dat zij het bij de Turken beter kun nen hebben dan onder Christenen, die door hun geestelijken tot daden van geweld worden aangemoedigd. Zelfs het begraven van de lijken der slachtoffers wordt door de negentiend' eeuwsche barbaren belet. De aanslag op het leven van den Russischen Kroonprins te Kioto in Japan blijkt gepleegd te zijn door een fanatieken politie dienaar; eer hij den tweeden houw kon toebrengen ontving hij van Prins George van Griekenland een stokslag, die hem neervelde. De wond van den Charewitsch is volstrekt niet gevaarlijk. De Ja- pansche regeering verontschul digde zich bij het gouvernement te Petersburg met de opmerking, dat de Russische kroonprins zich tegen den raad van de autoritei ten gewaagd had in een streek, die wegens den afkeer der be volking van vreemdelingen, nooit wordt bezocht, en waarheen zelfs de mikado zich niet dan onder gewapend geleide begeeft. Een mooi voorwendsel, nu de daad gepleegd is juist door een per soon uit dat geleide! De Czaar zond aan prins George van Grie kenland een hartelijke dankbe tuiging voor de redding van zijn zoon. De Amerikaansche staatssecre taris Blaine heeft zich bereid ver klaard een candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden, doch wegens lichaamszwakte niet in staat te zijn een verkiezings campagne mede te maken. Voor zoo'n onderneming moet men ook in het land der Yankees een ijzeren lichaamsgestel en de huid van een krokodil of stekelvarken hebben. HH. MM. de Koningin-Regentes en Koninging Wilhelmina zijn voornemens eerlang aan het oin zijn verzameling oud heden zoo bekende kasteel Heeswijk (N.B.) een bezoek te brengen. Uit 's-Hage wordt gemeld: Volgens een hier ontvangen telegram uit Paramaribo blijft de gisting aldaar aanhouden. De Staten hebben nog een oorlogsschip aangevraagd; de Engelsche consul heeft zijne Regeering hulp ver zocht en de Gouverneur Lohman beschul digt den Procureur-Generaal Kalfif de aan leiding Van het oproer te zijn. Omtrent de komst des Duitschen keizers wordt bericht, dat zij in elk ge val eerst na 23 Juni zal plaats hebben, met het oog op den dan eerst eindigen den hofrouw. Het verblijf zal twee dagen duren. Op beide dagen gala-diner ten paleize. Óf de Koningin-regentes den kei zer bij aankomst aan het IJ ontvangen zal of Z. M. ten paleize zal afwachten is niet bepaald. Op het programma van af te leggen bezoeken door den keizer komen voor de kweekschool voor de zeevaart, eene diamantslijperij en het Rijksmuseum. Tevens zal een tocht ge organiseerd worden naar de Zuiderzee ter bezichtiging van de sluis- en Keul schevaart-werken. De Deutsche Vereine hopen in de gelegenheid te worden ge steld, te Amsterdam aan den keizer eene ovatie te brengen, onder medewerking van de Wagnervereeniging. Naar het D. v. Z.-H. verneemt is omtrent een maritiem betoon bij het eventueel bezoek van den Keizer van Duiischland aan ons land, nog niets be veel minder bekend. Te Stroe, onder Barneveld. is Zater dagnacht de woning van het hoofd der openbare school geheel door biar.d ver nield. Ongeveer ten 12 uur werden de bewoners gewekt door het hevig schreeu wen eener geit; dientengevolge konden allen die tot het gezin behoorden nog juist bij tijds worden gered. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend Naar aanleiding van de beweging ter verkrijging van den achturigen arbeids dag heeft de directeur der fabriek De Nijverheid, te Stadskanaal een lijst in de fabriek neergelegd, waarop ieder werk man mocht aanteekenen hoe lang hij dagelijks wenschte te werken. Het bleek dat 10 der werklieden per etmaal 10 en 38 van hen 12 en meer uren ver langden te arbeiden. Anna... deze plaats bevalt mij niet; over alles ligt een waas van droefgeestigheid van haar buishoudster af tot haar meester toe. ik wenschte dat wij hier nimmer gekomen wa ren." „Gij zijt afgemat van de reis, Lady Bur- linson." „Eene reis van zeven mijlen ja dat is, zeer waarschijnlijk," zeide zij op schertsenden toon. „Neen, Anna, ik ben neerslachtig, ge jaagd. Die Mrs. Holmes bevalt mij iu het geheel niet wat dunkt u van haar „Eene zonderliuge vrouw, maar ik geloof dat zij mij wel bevallen zou." „Hoe zoo?" „Zij schijut eene vrouw, die alles wil doen om het u en mij naar genoegen te makeu." „Ja, zij is al te voorkomend; en ik heb een afkeer van die slaafsche onderdanig heid. zeide Lady Burlinson, „maar misschien zal het, als wij haar beter leeren kennen, wel veranderen. Wat dunkt u, zoo wij te Londen gingen wonen?" „liet is zeer ver," antwoordde Anna. Het was zeer ver van haren vader en Tante Judge wilde zij zeggen. „Zoo deze plaats mij te neerslachtig maakt, dau moet ik haar ontvluchten, zeide zij op een opgewonden toon, die hare gezelschaps juffrouw ten eenen male vreemd voorkwam. „Ik kan het niet dulden een gevoel met mij om te dragen, als of een verschrikkelijk geheim mij op de ziel woog Ik ben eene zenuwachtige vrouw en bovendien bezit ik geen moed, Anna; spoedig zult gij die beide j Bij de N. hervormde gemeente wordt ds. B. ter Haar Romeny den 24. Mei door zijnen vader bevestigd. Des avonds houdt de beroepen predikant zijne intree rede. Zeer vele ingezetenen hebben ge bruik gemaakt van de gelegenheid die Vrijdag en Zaterdag ten raadhuize werd gegeven om van den burgemeester, jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, be noemd gouverneur van Suriname, afscheid te nemen. Laatstelijk ontving hij de amb tenaren ter secrelaiie en de boden der gemeente. Bij monde van den griffier der secretarie, den heer J. C. Leinweber, werd dank betuigd voor het vele goede, ten opzichte van de ambtenaren door den burgemeester verlicht, en voor de wijze waarop hij steeds den verantwoor delijken ambtenaar zelfstandig werkzaam karaktertrekken in mij leeren opmerken. Zoodra ik hier meesteres zijn zal, zal ik er leven weten te verspreiden, terwijl nu de dood hier schijnt te heersehen, en de echo's zullen niets dan vroolijk gelach doen hooren. Hoort gij die deur slaan?" „Ja." „Nog hoort men den nagalm, het is als of een donderslag door de gaugen en holle kamers rolt. Help mij onthouden, Anna, dat ik mrs. Holmes gelast te zorgen dat die deuren niet zoo slaan; het verveelt mij nu reeds. Ik geloof," zeide zij, terwijl zij met haar gouden halsketting speelde, „dat al de dienstboden hevel hebben ontvangen, al de deuren hard achter zich toe te trekken, of de huishoudster is van daag in een booze luim. Ik houd haar voor een knorrige, booze vrouw. Wat is dat?" „Ik hoor niets," zeide Anna, een weinig verschrikt achter zich om ziende, want de vreesachtigheid barer meesteres begon zich ook reeds bij haar te doen gevoelen, ofschoon zij anders niet vreesachtig was. „Het was als hoorde ik een geritsel ep den trap, die uwe kamer afscheidt van de mijne. Maar foei welk eene dwaasheid," zeide zij opstaande en met haar voet op den grond stampende. „Zoo wij nu reeds angstig worden, terwijl het dag is, wat zal het dau zijn, als het donker zal zijn gewordenKom laat ons naar beneden gaan, Anna." Wordt vervolgd). liet, waardoor de acht jaren, die zij on der hem arbeidden, voor hen de meest genoeglijke waren die zij doorbrachten. Hij vertrouwde daarom, dat hij in zijne nieuwe gewichtige betrekking, aan welke eigenaardige moeielijkheden zullen zijn verbonden, aangenaam werkzaam zal zijn. En terwijl hij hem rJe verze kering gaf van de ware hoogachting en warme genegenheid, die allen hem tee- dragen, wenschte hij hem met zijne hoog geachte levensgezellin een ongestoord ge luk in de verre gewesten, waarheen zij zich begeven, toe, en dat aan de uitoefe ning van zijne eervolle, hoogere betrek king den steun des Allerhoogsten moge worden geschonken. Daarna bood de heer Leinweber, namens de ambtenaren en boden, den burgemeester een album met hunne portretten aan en verzekerde dat de opdracht er in voorkomende, woorden bevatte, die uit het hart tot hem worden gesproken. De buigemeester zeide den ambtenaren en boden hartelijk dank voor de bewijzen van genegenheidverklaarde dat zij steeds tot zijn volkomen genoe gen in het belang der gemeente waren werkzaam geweest, beval zich aan in aller herinnering en bood hun zijne photogra- fische afbeelding aan. De calligraphie, keurig net, sierlijk door eenvoud van bewerking, is vervaardigd door onzen stadgAioot. den heer Hegmans, die, geheel belangloos, zich met dien ar beid belastte. De opdracht luidt als volgt: huldeblijk den hoogwelgeboren heer jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, aftre dend burgemeester, benoemd gouverneur van Suriname, aangeboden uit hoogach ting en toegenegenheid door de hoofden, verdere ambtenaren van de secretarie en de boden der gemeente Amersfoort. In de j.l. Zondagmorgen gehouden godsdienstoefening der Ned. Herv. gem. alhier, werd onzen burgemeester, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck bij diens vertrek naar Suriname, Psalm 121, vers 4, door de talrijk opgekomen ge meente in staande houding, toegezongen. Door de heeren W. A. Croockewit, wethouder en Mr. H. Croockewit Jr., kantonrechter, wordt a.s. Zaterdag ten huize van laatstgenoemde, den Burge meester, een afscheidsdiner aangeboden. In den afgeloopen week heeft alhier een examen plaats gehad van onder officieren, dingende naar den graad van Adjudant-onderofficier, dd. Officier, bij de Bereden Artilleiie. Van de vier aspiranten voor de twee vacatures hebben zich twee tusschentijds teruggetrokken, terwijl de wachtmeester O. E. F. Warnecke van het 2e regiment veld-artillerie en de fourier A. O. Galle van het korps rijdende Artillerie aan het examen hebben voldaan. 336ste STAATSIiOTKKIJ. Vijfde klasse, tweede week. Trekking van 19 Mei (950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van 1 lOO op No. 857 en 14919 Prijzen van f 70 6826 6957 10585 en 14893. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 868 870 906 908 2159 2169 6799 6961 14865 14S72 14894 15291 15298 15303 18658 en 18670. krijgstucht op de verlofgangers van toe passing zijn gedurende het onderzoek en in het algemeen wanneer deze in uni form gekleed zijn. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaat-en aangeplakt te Amersfoort den 19. Mei '1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet vaD den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek dat door hen aan J. Kreeftenberg en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een wind-, koren- en schors molen opteiichten op het perceel, alhier gelegen aan den Lagenweg, kadastraal bekend onder sectie A, no. 222. Amersfoort, den 19. Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek dat een door B. en A. van Gelder, han delende onder de firma Gebrs. van Gel der, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene slachterij in het perceel alhier gelegen aan de Oude Vischmarkt, wijk A. nom mer 372, bij het kadaster bekend onder Sectie E, No. 3055, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maan dag, den 1. Juni aanstaande, des voor middags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebren gen. Amersfoort, den 18. Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provin cie Utrecht van den 1. Mei 1891, no. 1 N. M. S. (provinciaalblad no. 52), Gelet op art. 139 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), betrekkelijk de nationale militie; Doen te weten, dat op het terrein der Infanterie-Kazerne alhier op Maandag, den 8. Juni aanstaande, 's voor middags half tien, door den Kolonel, Militie-Com missaris in de provincie Utrecht zullen wor den onderzocht alle in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie te land, die voor den 1. April 1891 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het eVen of zij in den loop van dit jaar al dan niet tot opkomst onder de wapenen verplicht zijn (met uitzondering alleen van hen die in Juni a. s. in wer- kelijken dienst moeten opkomen) of wel tot vroegere lichtingen belmoren en we gens latere inlijving of om andere rede nen niet met de manschappen van de lichting waarvoor zij bij de militie die nen, ontslagen zijn. Burgemeester en Wethouders herinneren belanghebbenden hunne verplichting om in uniform ge kleed en voorzien van de kleedingstuk- ken, hun bij het vertrek met verlof mede gegeven, van hun zakboekje en verlofpas, op tijd en plaats voormeld te verschijnen en maken hen tevens opmerkzaam op het bij de wet bepaalde, dat het Crimi neel Wetboek en het reglement van Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redacteur Als ooit iemand zich teleurgesteld zag dan is dat zeker de schrijver, die, nu een jaar geleden, op dezelfde wijze nu, den wensch te kennen gaf, dat door of van wege het gemeentebestuur een goede zwemplaats zou worden openge steld, waar de ambachtsman zich zou kunnen reinigen van stof en vuil, dat hij des daags maar al te dikwerf opdoet. Waarom, zoo Vraagt zich schrijver dezes af, waarom wordt hier niet krach tig opgetreden, is het niet noodzakelijk, dat er gelegenheid is om zich te kunnen reinigen De woningen der ambachtslieden zijn niet van dien aard, dat er een badkamer af kan genomen worden. Maar ik begrijp dat het een geldkwestie is, waarom deze zaak geen goed gehoor vindt, en toch kan ik ook dat niet ge- looven, want, dat het gemeentebestuur toch wel erg meegaande is (als het voor ver maak is) bewijst, dat het 't mooiste ge deelte plantsoen, tot een jaarlijksche uitkeering van twee honderdo neen, twee gulden pan het publiek onttrekt, om door de leden van Amicitia te worden ingenomen. Zeker zal nu ook het EdelAchtbaar gemeentebestuur, om een zeer nuttige inrichting te doen in 't leven roepen, een ander gedeelte van ons schoon plantsoen, voor dat doel, op een jaarlijksch canon van twee gulden wel willen afstaan? of zich de moeite getroosten, om met de eigenaar van een hoek land, liggen achter de Luiaard, die evenals een an deren hoek grond, liggende nabij de Meintjesbleek, welke door uitbaggering tot een degelijke badplaats voor het pu bliek kan worden ingericht en waar altijd versch en stroomend water door zou trekken, om de goede ligging der beide perceelen in contact te treden tot aankoop. De kosten die hiermede gepaard gaan, kunnen (mijn inziens) wel gevonden wor den, door de 90 opcenten der belasting voor de gemeente maar weer op 10(1 opcenten te brengen. Het zou voor een nuttige en noodige inrichting zijn en daarvoor is de belasting nimmer te hoog I U, Mijnheer de Redacteur, dankende voor de opname, en zoo het noodig mocht zijn (voor deze zaak) een volgenden keer nogmaals een plaatsje verzoekende. IhvEd. Dienaar, EEN AMBACHTSMAN. HedmT overleed na fcen kort I jen hevig lijden ons innig) geliefd [jongste dichtertje HENDfjl'cA CHRISTINA PUitlPPINA in den jepgdigeji.jgeffljd van 8 jaar. R. L. KERKHOFF. J. KRUINDIJK. AMERSFdtoT, 17 Mei 1891.' V Hartelijk 17 Mei j.l. «ms allen, die op Jardeerde be langstelling/toon^ H. ESiAtf SWEDEN. J. P. VAN SWEDEN— 'ranck. De Ondergeteekende maakt bekend, dat hij zich alhier heeft gevestigd fis belovende/ door eetf vjugg^, en pdbuipte bediening!het Vertrpuwén. qijner Sjadfee- nooten wtlni digj te smaken. Hoek Beekstraat. Ondergeteekende verwacht binnen weinige dagen eene goedkoupe uit gave v'ap Prijs in CAB1 NETjformaai,s l e c li ts 40 cl, hi PANEÉL-formaai 01.25 Bestellingen worden reeds gaarne aangenoff^" Cuuiinissionairs in JEflceteii en Wissels. Muurhuizen A. 289 Amersfoort. Koopen en verkoqpen eClécteln, coupons, vreemde muntspeci?» IJmkpapier, binnen- en buitenlandsohe wis^èls, sluiten beleeningen en prolongatiën, ifisconteeren openen Rekening-Cqifrant met rentever goeding, nemen gelden a deposito, ver- leenen crediet óp nader overeen te ko men voorwaarden. en de besten tot dusver jjy^den Handel. Naar voorschrift van het Koninkl. Staats- Ministerie, gefabriceerd door H. VOIf GOIBORX;ifjinmerich. Voor Amers foort alleen verirrifebaiii btj werkt antiseptisch, tast het gla zuur niet aan. JACOB"& C0., Amst. Verkrijgbaar -te Amersfoort bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2