Gemengd Nieuws. OfMëele Publicatie. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. nebeek zijn stem afhankelijk- van de-toe zegging der Regeering, dat zij niet tot bekrachtiging zal overgaan, tenzij vol komen zekerheid is verkregen dat geen verschil zal worden gemaakt in de heffing van rechten in den Congo-staat. Verder drong spr. aan op een gestreng onderzoek naar de knevelarijen, waaraan de vreemde handelaars in den Congo-staat schijnen bloot te staan, en naar het feit dal de Congo-overheden streven naar het mo nopolie in sommige voorname handels artikelen. Vaststelling van een internatio nale scheepvaartcommissie aan den Congo achtte hij zeer noodig. De Minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde dat door de houding der Ne- derlandsche Regeering concessies zijn verkregen. Artikel 3 der Berlijner acte doet zien, dat de vrees voor differentiëele rechten ongegrond is, zoodat de niet- toetreding van Amerika ons niet schaden kan. De declaratie niet te bekrachtigen zou niet gerechtvaardigd en tegen 's lands belang zijn. Het wetsontwerp werd aangenomen met 82 tegen 3 stemmen. De voordracht tot wijziging der for mulieren en titels in verband met den overgang der kroon op een Koningin vond grondwettelijke bezwaren bij de heeren Van Houten en Smidt; eerstge noemde spreker zou het woord «Koningin" facultatief willen stellen, bij het gewoon gebruik, met welk denkbeeld ook de heer Van der Kaay instemde. De Minister van Koloniën wederlegde de geopperde bezwaren, en achtte de gevaren ten op zichte van de geldigheid van rechtshan delingen «in naam der Koningin" denk beeldig. De geschenken namens het Buiten- Gasthuis aan H. M. de Koningin aange- geboden bij gelegenheid der eerste steen legging, waren de volgenden Vooreerst een kleine verzilverde wieg eeniger mate naar het Gasthuismodel ont worpen en vervaardigd door den heer A. P. J. Haalmeier, alhier. Boven dit fraaie stuk verheft zich een stang als gor dijnhouder, aan het uiteinde gekroond door een schutsengel. In de wieg ligt een pop, voorstellende het kind van het Neder- iandsche volk. De inwendige bekleeding van het wiegje, de kleeding van de pop en alle overige details zijn met de uiter ste zorg bewerkt, ten bewijze ook het fijne wollen dekentje dat door de firma Zuurdeeg te Leiden, vervaardigd en waar in de St. Pieterssleutels, de figuren uit het Gasthuiswapen en het jaartal zijn in gewerkt. Het geheel rust op een grond stuk, dat aan de zijden, keurig uitgevoerde zilveren wapens draagt, nl. het Neder- landsche, het Amsterdamsche en het Gast huiswapen en aari de vierde zijde een gekroonde W. Bij de wieg staat een andere pop, voor stellende een hoofdverpleegster als sym bool der dienende liefde. Dit figuurtje, waarbij tot in bijzonderheden het costuum eener verpleegster is nagevolgd deze is draagster van het Witte Kruis on derscheidt zich bovendien door het fraaie kapsel dat met veel kunstvaardigheid door den kapper Jean Muller werd aangebracht. Het andere geschenk is het model van de kinderziekenzaal, waarbij ongeveer der tig kindei en worden verpleegd. Het zijn prachtige kleine porceleinen poppetjes, die volkomen naar den eisch zijn gekleed. Sommige liggen in bedden ol wiegen andere stellen herstellende kinderen voor die zitten te spelen op ziekenstoelen of op den grond met miniatuur-speelgoed, Enkele dragen verbanden om het hoofd of de ledematen, verbanden, die geheel naar de eischen dei wetenschap zijn aan gelegd. Een der bedlegeiige zieke poppen draagt bijvoorbeeld een zoogenaamd rek- verband, dat als model kan worden aan genomen. De bedjes en waschtafeltjes, de lampen, de tafels, kortom alles is een volkomen zuivere kopie van de werkelijk heid op zeer verkleinde schaal. Zelfs de kasten bevatten verbandlinnen en andere benoodigdheden in lilliputter-formaat, de kapdoozen bevatten schier microscopisch kleine toiletbenoodigdheden, maar sterker nog is, dat boven elk bedje de naam der kleine patiënt met liet ziektegeval op een bordje is aangegeven, terwijl op een dei- tafels een formularium is neergelegd ge heel met kriebelschrift volgeschreve n en een «historieboekje" zooals in zulk een zaal behoort. De emmers, de brandlan- taarns, de bascules voor het wegen der patiënten, de chirurgische instrumenten en alle andere gereedschappen zijn voorts volkomen naar de strikte eischen der hygiëne en der medische wetenschap in het klein nagemaakt, zoodat dit geheele model eener ziekenzaal die onder toe zicht staat van twee verpleegsters waarschijnlijk later van groote historische waaide zal blijken, maar thans nog door de lieftallige koningin waarschijnlijk zal worden beschouwd als een aanwinst voor hare poppenkamer. Uit den Haag wordt officieel ge meld. dat in de tusschen Frankrijk en Nederland hangende Lawa- en Marowij- nequaestie in Suriname, door Z. M. den Keizer van Rusland, daarin tot scheids rechter benoemd, uitspraak is gedaan ten gunste van Nederland. Men seint uit Rotterdam »De dag van heden is hier ter stede een ware feestdag. Alle winkels zijn van elf tot vijf uur zoolang duurt het Ko ninklijk bezoek gesloten. De beurs houdt vacantie. Dientengevolge zijn ook alle kantoren den aeheelen dag gesloten. Ieder beijvert zich om te zorgen, dat hij in de gelegenheid is de Koninginnen te zien en toe te juichen. Zij, die zoo gelukkig met zijn eene woning te hebben waar de stoet paseeren zal, haasten zich om kaarten te koopen, die of recht geven tot een plaats op de stoomboolen, die de salonboot der reedcrij Smit, waarmede H.H. M.M. herwaarts komen, vergezellen, of tot die welke zich in parade zullen opstellen nabij het feest terrein, of gebruik maken van de gele genheid hun geboden door eigenaars van huizen aan straten waar langs de stoet zich begeven zal. Ofschoon het kamers verhuren hier niet bijzonder inheemsch is, schijnt de dag van heden daarop uit zondering te zullen maken. Thans verhuurt eenieder kamers. Aan de Princessekade (het feestterrein, waar de begroeting der Koninginnen zal plaats hebben) is een sierlijk paviljoen voor H.H. M.M. en gevolg opgericht. Tevens zal daar ter plaatse door H. M. de Koningin Wilhelmina een gedenksteen worden geplaatst ter herinnering van haar eerste bezoek aan Rotterdam, waarna een koor van 3000 kinderen der hoogste klassen van de lagere openbare en bijzondere volksscholen liederen zullen zingen. Vervolgens wordt een rijtoer door de stad gemaakt, waarna een bezoek zal worden gebracht aan de 3-jaarlijksche schilderijen-tentoonstelling der Academie voor Beeldende Kunsten. Op de tentoon stelling wordt niemand dan de inzenders toegelaten, de leden der Academie hebben geen toegang. Na dit bezoek wordt weer een rijtoer gemaakt en een bezoek gebracht aan een openbare bewaarschool, om daarna langs een korten omweg naar de Diergaarde te rijden, waar H.H. M.M. ververschingen zullen worden aangeboden. Na het voor naamste gedeelte der diergaarde in oogen- schouw genomen te hebben, zullen de beide vorstinnen zich per rijtuig naar het Maasstation begeven, vanwaar zij te 4.50 per extra-trein naar het Loo zullen terug keeren." De Koningin-Regentes heelt gisteren te Amsterdam o.a. in audiëntie ontvan gen den nieuwbenoemden Gouverneur van Suriname, jhr. van Asch van Wijck. Onder de groote verbeteringen, die met den a. s. zomerdienst in den treinen loop zullen worden aangebracht, behoort o. a., dat er zes keer per dag de gelegen heid zal worden gegeven om van het Noorden des lands per Centraal Spoor weg-Maatschappij naar Holland enterug te kunnen reizen. Te Barneveld zal op 18 Juni a.s namens de afd. Over-Veluwe der Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw eene tentoonstelling van vee worden gehouden (stieren, melkkoeien, vaarsen, hokkelingen, enz.). Een aantal prijzen worden uitgeloofd. In alle liberale kiesvereenigingen was schering en inslag uitbreiding van het kiesrecht. Bijna alle vlugschriften en dagbladartikelen van die richtingen, welke den politieken toestand bespraken, namen ook de uitbreiding van het kiesrecht als een der hoofdvereischten aan voor verbe- ring van den toestand. En terwijl dit beginsel dag aan dag verkondigd werd en men dus zou meenen, dal ieder libe raal het kiesrecht als een der hoogste rechten van den staatsburger beschouwde en alzoo geen gelegenheid voorbij liet gaan om het toe te passen, ziet men te Amsterdam bij de jongste gemeenteraads verkiezing, dat 75 pet. van de kiezers geen deel .aan de stemming namen. Niettegenstaande de wet op het militair onderwijs reeds ruim een maand in werking is, en in verscheidene bladen gemeld werd, dat de onderofficieren van den hoofdcursus boven de sterkte hun ner kompagnieën zouden worden ge voerd, is tot heden daaraan nog geen gevolg gegeven. Waar er zoovele korpo raals zoolang reeds smachtend uitzien naar de sergeantsstrepen, is elke dag onnoodig uitstel, onbillijk en verkeerd. In de voormiddag-godsdienstoefening der Herv. Gemeente zal Ds. H. J. ter Haar Romeny door zijn' vader, Ds. B. ter Haar Romeny, Era. predikant, worden bevestigd, terwijl in de avond-godsdienst oefening de nieuw-bevestigde prediker zijn intreerede zal houden. De anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging alhier, heeft den heer J. E. N. ba- i on Schimmelpenninck van der Oije, af tredend lid der Tweede Kamer, candi- daat gesteld. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer jhr. mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt en voortdurende door het bedanken van den heer M. Lagerwey Wzn. is tot re gent van bet St. Pieters- en Bloklands gasthuis benoemd de heer C. M.M. Ver molen. Aan den heer A. J. Krieger inge nieur alhier, is verlenging verleend van den termijn, genoemd in art. 7 der voor waarden van concessie tot het leggen van spoorstaven op de publieke wegen en voetpaden der gemeente Nijkerk en het daarover rijden van spoorwagens en spoortreinen, met betrekking tot de ont worpen stoomtram op eigen baan, sta tion-haven Nijkerk, tot 1 Mei 1892. Ook de minister van waterstaat heeft aan gemelden heer Krieger den termijn ter aanvaarding der verleende concessie voor den locaal-spoorweg NijkerkEde verlengd tot 1 Mei 1892. Wie woensdagmorgen 1.1. om half twaalf langs de Zuidsingel kwam kon daar 225 verheugde kinderen zien, die ieder met een nieuw Kleedingstuk of een klein boekje en rijk in het bezit van 5 moppen met moeders of zusters huis waarts togen. Dien morgen had namentlijk op de Anna Paulowna Bewaarschool alhier de voor- jaarsuitdeeling van kleedingstukker. plaats en werden er uitgereikt: 69 jurken, 15 boezelaars, 55 kielen, 11 broeken, 8 hemden. Dezer dagen zullen de Dames van Kleeding weder als ieder voorjaar aan de huizen der ingezetenen een bijdrage ko men vragen en wij hopen, dat onze stad- genooten, door ruime gaven blijk zullen geven van hunne ingenomenheid met deze vereeniging die zoo gunstig op de bevor dering van trouw schoolbezoek werkt. Naar beweerd wordt, bestaat in enkele plaatsen van ons land het voor nemen om den eersten dag van den Tiendaagschen veldtocht den 2. Aug. a.s. op feestelijke wijze te herdenken. Zooals men weet, had die veldtocht plaats van 2 tot 12 Augustus 1831. Uit Hilversum maakt men gewag van een plan, om in aansluiting met de Gooische stoomtram, eene lijn te leggen van Laren over Baarn en Soest naar Amersfoort. Hedenavond te 7 uur zal bij gun stig weder eene muziekuitvoering plaats hebben voor de militairen op het terrein der infanterie kazei ne. De directeur v/h. Postkantoor maakt bekend dat van af 1 Juni e. k. de bus lichtingen voor de verzendingen met de verschillende spoortreinen zullen geschie den als volgt: Richting Utrecht. 7.40,10.30, 2.15, 's m. 4.55,8.25, 9 's av. Richting Kampen. 8.25,11.15, 's m„ 1.45,4.25, 7,9 20, 'sav. Richting Amsterdam. 8, 8.15, 11.45, 'sm., 2.5, 2.15, 5.30, 7.35, 8.50, 9, 's av. Richting Winterswijk. 8.20, 11.18, 's m., 3.15, 6,55, 9.10, 's av, Richting Eijmegen. 6.30, 12.35, 'srn., 5.50, 9.5, 'sav. De lichtingen der bijbussen aan de St. Janstraat, Slijkpoort, en 't Zand zullen geschieden ten 6, 9.30 's m., 1.15, 4.15, (alleen op Werkdagen) 8.15 's av. De tijdsbepalingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directeur. C. SMITT. Amersfoort, 30 Mei 1891. 336ste ST ,\?(^LOTERIJ. '"--se, a-de week. .«Vhg van 2? -29 Mei (2925 loti'w). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van fAOO op No. 6844. Prijs van f200 op No. 2154. Prijs van flOO op No. 10552 Prijzen van f 70 879 884 2157 2165 2178 2188 6778 6865 6955 10551 10553 10577 10617 14967 15252 15265 15305 18675 en 18689. Te zamen 22 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 855 875 889 895 896 2160 2168 2176 2195 6785 6805 6845 6846 6849 6856 6861 6864 6875 6952 6965 6966 6988 10562 10564 10597 10603 10615 10618 10626 14873 14876 14882 14903 14908 14910 14912 14917 14924 14925 14932 14947 14958 14966 14968 15253 15255 •15270 15271 15273 15278 15284 15289 15306 15307 15316 15320 15328 15339 18652 18653 18667 18678 18681 18686 en 18690. Volgende trekkingen geschieden van 26 Juni. Behalve prijzen van f400, f200, f 100 en f70 zijn nevens de premiën van f30.000 en f3000 iugcblctcii de hoofdprijzen van f 100.000, f25.000, f 2000, 2 van f1500 en 10 van f1000. Dc Anglicaansche bisschop van Alba ny, in Amerika, die eenigen tijd te Genève doorbrengt, heeft den Oud-Katho lieken bisschop fierzog aldaar eene som van f25,000 ter hand gesteld voor den bouw eener kerk te Luzern, op voor waarde, dat gedurende 20 jaar zijne ge- loofsgenooten uit Amerika het medege bruik der kerk zullen hebben. Die voor waarde is door Herzog aangenomen, en de bouw der kerk, waarvoor men thans f70,000 bijeen heeft, is hierdoor verze kerd. Te Londen staat een man terecht, die zijn brood verdiende met trouwen. Ofschoon hij een vrouw en een groot ge zin heeft, was hij met verscheidene jonge dienstmeisjes gehuwd, wier spaarpennin gen hij onder zijn beheer nam. Te Boston is een onlangs gehuwd aan zienlijk ingezetene met zijn vrouw in hechtenis genomen, omdat zij elkander op straat hadden gekust, in strijd met een oude. nooit afgeschafte puriteinsche wet. De echtgenooten ontmoetten elkander na eenige dagen scheidens en vielen el kaar om den hals. Welke straf hun voor dit wanbedrijf te wachten staat, wordt niet gemeld. De wielerwedren van Bordeaux naar Parijs is gewonnen Joor een Engelschman Mills genaamd, die den weg aflegde in 26 uren, 35 minuten, slechts ongeveer 8 uren meer dan een gewone spoortrein, welke 18 u. 30 min. voorden rit noodig heeft. De op hem volgende rijder Hol bein legde den weg af in 27 uur, 45 mi nuten. Te Ginneken, bij Breda, spookt het sinds eenige dagen Niet alleen dat het verteld wordt, maar er zijn lieden, die beweren het spook gezien te hebben in het nachtelijk uur, terwijl anderen be- weieu van schiik te zijn neergevallen. Het spook komt volgens hen van het R. C. kerkhof door het Dominèslaantje, vervolgt zijn weg door de Schoolstraat, om tegenover de openbare school te ver dwijnen. Men is benieuwd naar de ont knooping der historie. Van eenige gewonden bij het spoor wegongeluk van Carré te Kirchlengern komen gunstige berichten. De dames Adams en Mary Grothe zijn vrij van koorts; Mej. Krüger, de danse res, wie een been afgezet moest worden, is naar omstandigheden zeer wel; de Heer Carpini-heeft reeds als genezen het gasthuis verlaten. Als verzachtende omstandigheden voor den stationschef Lange voert men aan, dat deze op dat niet onbelangrijke sta tion dienst moest doen als beambte voor alles: het toezicht houden als chef, afge ven van kaartjes, telegrafeeren, postex- peditie, enz. Voorts moet het station Kirchlengern ongeschikt zijn voor het rangeeren van lange treinen en men is van oordeel, dat het spoorwegbesluur liever Biinde of Löhne als kruispunt van de treinen had moeten aanwijzen. In de weesinrichling te Neerbosch, op eene bevolking van meer dan duizend personen, waarvan drievierden beneden 12 jaar zijn, is in ruim een half jaar tijds geen enkel sterfgeval voorgekomen. Ook zijn er geen zieken, alleen eenige zwakke kinderen vertoeven op de zieken zalen. Een aardige erfenisgeschiedenis wordt niet uit Amerika maar uit Ham burg gemeld. Eenige jaren geleden stierf te Schleswig de Koninklijke Kriegsrath Nielsen, die algemeen als een vijand van het huwelijk bekend stond. Voor zijn dood vermaakte hij zijn knecht eu zijn keukenmeid ieder 20000 kronen onder voorbehoud dat het erfdeel van dengene, die het snoode stuk beging, in het huwelijksjolletje te stappen, aan den ander zou worden uitgekeerd. Nauwelijks was de verstokte coelibatair echter over leden of knecht en keukenmeid gingen samen naar het huwelijksaltaar, het jonge welgegoede echtpaar vertrok toen naar Hamburg en leefde daar 6 jaar gelukkig. De overige erfgenamen van den over leden vrouwenhater hoorden toen van de inbreuk op de voorwaardenzij eischten gerechtelijk teruggave van de 40.000 kronen, daar toch door het huwelijk der beiden het geld aan de naaste erven kwam; de knecht echter beweerde dat hij zijn deel, toen hij trouwde, zooals bepaald was aan de keukenmeid had ge geven en de laatste had haar geld aan den knecht gegeven. Heel Hamburg ziet, evenals de goedgeloovige lezer, met span ning de uitspraak der rechtbank te ge- moet. Dat de biggen tegenwoordig weinig waarde hebben, bleek dezer dagen in een Friesch dorp, waar een met een bordje om den hals liep, waaraan een papiertje was gehecht met het opschrift«Verzoeke plaatsing." Een boer, die met 11 naar de markt reed. kwam er met 13 terug. Men had er hem in stilte twee bijge daan. Het is geen zeldzaamheid, dat ze te geef, zooals men zegt, worden aangebo den. Onder militair geleide is te Rotterdam aangebracht, om verder per spoor naar de gevangenis te Dordrecht te worden geleid, een deserteur van het Ned. In dische leger. Deze deserteur had een avond verlof, was toen met Engelsche matrozen in aan raking gekomen en rnet hen naar boord gegaan. Toen hij wakker werd, was het schip reeds in zee. Bij aankomst alhier heeft hij zich terstond bij de militaire autoriteiten, aangemeld. De krijgsraad te Hellevoetsluis veroordeelde hem tot twee maanden detentie. De Heerenveensche Justitie schijnt thans zekerheid te hebben, daat haar insuuctie in zake den moord te Nieuwe- sehoot te Amsterdam moet worden voort gezet. In verband daarmede is de inspec teur van politie d. J. uit Heerenveen (vroeger journalist te Amsterdam) aange komen en heeft met de Amsterdamsche politie-autoriteiten over de te nemen maatregelen beraadslaagd. Dik merk mijn kind dat ge dikwijls liegt. Dat is heel erg. Men moet steeds de waarheid zeggen, zelfs als men daar onder lijdt." «Jawel, papa." (Na een poos): «Hoor, daar wordt ge beld Ga open doen en als men naar mij vraagt, zeg dan, dat ik niet thuis ben." BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN 23 Mei, Willemijntje, d. van Peter van Leeuwenkamp en Bartje van Hoeijen. 2+ Mei, Gerritje, d. van Cor nells van Zwol en Antonia Blok. Wou ter, z. van Johannes van Korlaar en Gijs- bertje van Lokhorst. 25 Mei, Alijda Ge- rarda, d. van Hendrik Priem en Geertruida Albarta van 't Hof. Cornelisje, d. van Gerardus Kraak en Aartje van Zoeren. 26 Mei, Clasina, d. van Jan Kroes en Jo hanna Gerarda Schoonderbeek. Hendrik Jan, z. van Johannes Jacobus Plevier eu Enielie Johanna Maria Hes. ONDERTROUWD: 21 Mei, Franciscus Theodorus Leendert Gerrit Meijer en Anna Clara Rosbach. Jordanus Ilendrikus Len sing en Cornelia Johanna Jacobs. 28 Mei, Lambartus Langras en Willemina van den Heuvel. GETROUWD: 27 Mei, Hcrmanus van Butselaar en Dirkje van Dijk. Johannes Aruoldus Jekel en Margaretha Engel. OVERLEDEN23 Mei, Johannes Bos man 62 j. echtg. van Aradina Roodik. Peter Groenestein, 28 j. ongeh. AartBe- rendse, 73 j. echtg. van Adriana Overeem. 24 Mei, Everardus Dulmus, 60 j. echtg. van Hendrika Ruitenberg. 27 MeiNico- laas van Doorn, 56 j. echtg. van Willemtje van Kommer. Bunschoten. GEBOREN: 19 Mei, Hendrik z. van Ste ven Koelenvijn en Maria Oudsten. 26 Mei, Cornelus z. van Gijsbert Koelewijn en Anna Niezen. OVERLEDEN: 23 Mei, Brandde Graaf, geh. met Hendrikje Muijs, oud 58 jaren. Wondeuherg. GEBOREN22 Mei, Willem Jan, z. van Willem van Harten en Hendrika Boshuis. 23 Mei, Maas, z. van Gerrit van de Glind en Jacomijntje Bouman. 26 Mei, Teu- nisje, d. van Cornelis van Aalten en Celia Vlastuin. ONDERTROUWD: 22 Mei, Willem de Bruin, 20 j. en Peetje Floor, 18 j. Eensden. GEBOREN26 Mei, Everdina Willemina, d. van Geurt Johan Sterk en van Christina Cornelia Flink. GEHUWD: 28 Mei, Adriaan de Clercq met Louise 's Jacob. 29 Mei, Hendrik Methorst met Hendrika Johanna Kamerbeek. Stoutenburg, GEBOREN: 25 Mei, Jan, z. van Tijmen Veldhuizen en Kaatje Berg. Gevonden op den openharen weg Een zak maïs. Een stuk vet. 3 linnen banden met knoopen. Rechthebbenden vervoegen zich terte- rugbekoming aan het bureau van politie. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT. Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de patentbladen aan hen die in hetjongst- verloopen kwartaal van het dienstjaar 1890/91 (van den 1. Februari tot en met

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2