AANBESTEDING. II te Gemengd Nieuws. KOST en IN WONING Plaatselijke berichten. ADVERTENTIËN. j. f. of h. Tromp Van holst— hoi EN J. J. WOUDENBERG, T. H. DE JAGER, J. H. MOLL. OPENBAAR AANBESTEDEN: W H. KAM. met algemeene stemmen in tweede le- zing aangenomen, een bewijs dat de volksvertegenwoordiging zich over die zaak niet warm maakt. Nu te Parijs een werkstaking van het personeel van den omnibus- en tram dienst ten gevolge heeft gehad, dat het maximum werkuren op 12 is bepaald eischen ook de Londensche collega's ge lijlte beperking. Indien de directies op dit punt niet toegeven, komt ook daar een algemeene werkstaking, waarbij het publiek zeer zeker op de hand der ge ëmployeerden zal zijn. In het Oostenrijksch Huis van Afge vaardigden heeft Graaf Taaffe aangekon digd, dat van staatswege inrichtinge tot stand gebracht zullen worden tot keu ring van levensmiddelen. De Spaansche Kamer houdt zich bezig met het ontwerp tot verlenging van liet bank-octrooi, tegen uitkeering van een aanzienlijke som aan den Staat. De Re publikeinsche leden bestrijden die voor' dracht met felheid. Te Bilbao hebben bij gelegenheid eener werkstaking ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De chef van politie som meerde een vergadering in de open lucht uiteen te gaan, en toen daaraan niet voldaan werd, bezigde de openbare macht geweld. De chef werd met een steen woip aan het hoofd gewond, de dader door een geweerschot gedood. Bij koninklijk besluit van 1 Juni 1891 no. 18 is met ingang van dien dag aan Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Burgemeester van Amersfoort, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Zaterdag j.l. werd ten stadhuize alhier den nieuwbenoemden gouverneur van Suriname, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, bij zijn aftreden als burge meester dezer gemeente door de leden der gemeenteraad, den gemeente-secre- taris en den gemeente-ontvanger een souvenir aangeboden. Nadat ZEx. door den secretaris was binnengeleid, werd hem door den oudsten wethouder, den heer W. A. Croockewit, namens allen, een zilver tafel-middenstuk aangeboden, waarop behalve de familie wapens van Van Asch van Wijck en van Van Vtedenburch, die er in gegraveerd zijn, ook het wapen der gemeente Amers foort en relief voorkomt. De heer Crooc kewit verklaarde dat dit souvenir te be schouwen was als een bljjk van hoo, achting en waardeering voor al hetgeen de heer van Asch van Wijck in het belang der gemeente had gedaan. Het aanbren gen van een opschrift, zoo vervolgde spreker, was in dit geval zeer zeker over bodig, waar van den heer van Asch van Wijck getuigd kan worden, hetgeen eens op een penning, een aftredenden burge meester van Amsterdam aangeboden, vermeld stond: Gij waart der stede goed en deedt den arme wel. Daarna werd ZEx. door een commissie uit de ingezetenen bij monde van den luit.-kol. A. E. L. Wellan een souvenir aangeboden bestaande uit een fraai, zwaar, geciseleerd zilveren presenteerblad, met de inscriptie: Aandenken door in gezetenen van Amersfoort, hunnen bur gemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijk aangeboden bij zijn vertrek naar Suriname. ZHEGestr. zeide, dnt hoe groot de waardeering bij de ingezetenen ook ge weest was bij de benoeming van hun burgemeester tot gouverneur van Suri name, er geen juichtoon uit al die harten was gestegen, omdat men nu besefte, binnenkort een man te moeten missen die steeds zijne beste krachten had ge wijd aan het belang der gemeente Amers foort. Als blijk van de oprechte erken telijkheid voor de zoovele belangrijke diensten, die den bloei der gemeente tot uitslag heeft gehad, hadden rijk en arm, jong en oud, burgers en militairen bij- om Tante Judge in de arbeidzame handen te komen. Het huis van bet Backwater stond ledig en een papier voor het raam deelde het bericht mede dat de woning te huur Was en informatiën te bekomen waren bij Mr. Gravat in de High Street. „Vertrokken!" riep Anna Judge, in hare verbazing „vertrokken, zonder mij daarvan het minste bericht te geven I" Zij reden naar Mr. Gravat, de agent voor alle panden aan het Backwater, wien de huur penningen zoo geregeld mogelijk betaald wer- don, en die belast was met de alleronaange naamste bezigheid van de weekhuren op te halen. Groot was hare teleurslelling toen zij vernamen dat Mr. Gravat met zijn karretje naar Thirby Gross was vertrokken, doch Mrs. Gravat was in staat alle iulichting te geven, die alleen daarin bestond dat Miss Judge des nachts hare woning verlaten had, na vooraf hare meubelen aan den uitdrager in do stad verkocht te hebben, en met haar kussen naar elders was vertrokken, en wel hare laatste week huur tot Zaterdag had achtergelaten, doch niet het adres harer nieuwe woning. In diepe gedachten reed Anna naar Thirby Cross terug en Lady Burlinson was niet in staat haar uit haar gepeins op te wok- ke:. „Willen wij onmiddelijk naar Wolchester rijden," vraagde Lady Burlinson eiudelijk, „zoo de stap uwer tante u verontrust gedragen tot dit geschenk. Van harte wenschen we U toe, het U in de verre gewesten met Mevrouw uwe echtgenoote wel moge gaan, en mocht U na verloop van jaren weer terug keeren, dan hopen we, dat het dan even krachtig en werk lustig mag zijn als thans, terwijl U er dan verzekerd van kan zijn, dat Amers foortsch ingezetenen U met open armen zullen ontvangen. De heer van Asch van Wijck dankte zeer getroffen voor die hartelijke bewij zen van waardeering, voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan. Hij zou er niet toe in staat zijn geweest indien hij niet allerwege samenwerking had mogen ondervinden, waardoor hij Amers foort heeft lief gekregen, zoodat hij noode er van kan scheiden. zindien ook in mijne nieuwe betrekkin diezelfde samenwerking gevonden moge worden dan zal de kolonie Suriname onder de regeering van onze beminde Koningin Regentes, wellicht tot dien bloei zijn te brengen, waartoe de Engelsche koloniën onder de regeering van eene koningin zijn gekomen. Tracht de belangen der gemeente Amersfoortnaaruwe bestekrach ten te behartigen en gedenkt daarbij steeds aan de Koningin-Regentes en hare zware taak om onze geliefde Koningin voor te be reiden tot den werkkring die haar wacht en mochten we ook een3 van meening verschillen, laten we ons dan altijd blij ven scharen onder den éénen leus Oranje boven Vervolgens bood de heer van Asch van Wijck als aandenken den leden van den raad, den secretaris en den ontvanger zijn portret aan. Het souvenir, aangeboden door de leden der gemeenteraad c. s., is vervaardigd in de bekende fabriek van den heer Begee uit Utrecht, terwijl dat der ingezetenen door tusschenkomst van onzen stadgenoo de heer J. Schulman is geleverd, di tevens de uitvoering der inscriptie op zich nam, en daardoor tevens weer blijk heeft gegeven van zijne fijne smaak Naar wij vernemen bestaat het voornemen Utrecht en Amersfoort door eene stoomtram te verbinden. Moch deze tot stand komen, dan zal dat zeer zeker bijdragen om onze schoone om streken meer en meer bekend te doen worden niet alleen bij vreemdelingen doch ook bij vele stadgenooten. Hoe velen toch zijn nooit verder geweest dan de bekende »Zeven boompjes." Wel is het panorama, dat men van daar geniet schoon en eenig in zijn soort te noemen, en vindt men aan de overzijde van den straatweg bij zGeertje" eene geschikte nette gelegenheid om onder het genot van een frisch glas bier uit te rusten doch ook verderop levert de Utrechtsche straatweg menig vergezicht op, dat de moeite van een langer wandeling dubbel loont. Is het op zich zelf reeds een ge not op den Spitsheuve), het hoogste punt van den weg zich eens te laten door waaien, de met harsgeuren bezwangerde lucht, die van uit de dennenbosschen, welken den weg omzoomen, ons tegen- stroomt, verruimt en zuivert onze lon gen, schenkt ons gezondheid en levens kracht. Bovendien levert den te weinig bekenden Utrechtschen straatweg, niet alleen menige gelegenheid op waar men de vermoeide ledematen, door eene korte rust tot nieuwe krachten kan doen ko men, doch diegene die zijne wandeling tot aan het Hotel ïRots en Dennenlusl' durft uitstrekken, kan zich daar door een heerlijk bad verfrisschen. In dit met Oostersche kleuren smaakvol versierde Café is het waarlijk goed rusten, terwijl, wat men er krijgt, hetzij om den inwen- digen mensch te versterken, hetzij om den stof door den keel te spoelen, alles van even goeden kwaliteit is terwijl ook de kwantiteit niets te wenschen overlaat. Dat deze en verdere uitspanningsplaat sen in het zoo liefelijk en vreedzaam ge legen Soesterberg, bij den nieuwen tram wel zullen varen, staat als een paal bo ven water, doch ook zonder deze zijn ze een druk bezoek meer dan waard. zoo gij niet wachten kunt tot uwe tante of uw vader u schrijft?" „Ik heb mijn vader moeten belooven hem nimmer weder te Wolchester op te zoeken." Dan moet gij hem schrijven." Ja, dat zal ik ook nog heden avond doen." Het was eerst laat in den avond voor de gelegenheid zich daartoe aanbood, toen zij na Lady Burlinson goedeu nacht gewenscht te hebben en na dat alles op Thirby Cross oed gegrendeld en gesloten was, naar hare eigene kamer ging. De nacht was voor Lady Burlinson de angstige tijd, ofschoon zij reeds veel van hare vreesachtigheid had afgelegd, doch voor Anna, die meer moed en geest kracht bezat, was juist de stilte van de nacht bijzonder geschikt om haar voornemen te vol voeren cn haar vader dringend te vragen haar zoo spoedig mogelijk te doen weten, wat er van Tante Judge geworden was. De groote klok op het portaal sloeg reeds twaalf uur, toeu zij haar brief nog niet had voltooid en zij ophield met schrijven, om de slagen te tellen. „Gij moet mij niet foppen," zeide zij, zonder het zelve te weten den tijd toe sprekende, „want ik heb nog zeer veel te doen en moet den ouden man in Primrose Srteet nog zoo veel vertellen." Zij hervatte haren arbeid en zoo als zij daar in een hoek der kamer aan de schrijf- Dezer dagen verscheen het eerste verslag van de Vereeniging tot bevorde ring van het Herstel van Drankzuchti gen. Dit verslag, uitgegeven door het Bestuur, waarvan Prof. D. van der Lith te Utrecht voorzitter en de heer Herman Hoyer te Dordrecht secretaris-penning meester is, bevat het bericht, dat op de grens van Drenthe en Groningen het Herstellingsoord voor mannelijke drank zuchtigen Hoogliullen gesticht is, dat de verpleging aan den uitwonenden genees heer-directeur Dr. Westerhoff en aan de inwonende adjunct-directrice Mej. E. de Vries, die bijzonder voor deze taak blijkt berekend te zijn, is toevertrouwd en dat het getal verpleegden tot 12 ge stegen is, en dat de voorloopige re sultaten van dien aard zijn, dat het Be stuur thaQS met het volste vertrouwen op verderen geldelijken steun durft aan dringen, die dringend noodzakelijk is tot instandhouding en vooral ook tot de zoo gewenschte uitbreiding der zaak. Ook in deze stad heeft zich indertijd eene commissie gevormd tot ondersteu ning dezer onderneming, van welke thans nog leden zijn de heeren Mr. W. H. de Beaufort, M. L. Celosse, Mr. H. Crooc kewit Jr., J. C. Rolandus Hagedoorn en Prof. Dr. J. J. P. Valeton. Door dezen zijn dan ook eenige weinige bijdragen, zoo jaarlijksch als voor eens, bijeenge bracht. Het bedoelde verslag is aan deze leden of begunstigers toegezonden. lntusschen heeft de Commissie gemeend eene nieuwe poging te moeten doen lot verkrijging van krachtiger steun en zal zij te dien einde het Eerste Verslag met inteekenbiljetten zoo veel mogelijk rond zenden, in de hoop dat velen zich zullen genoopt gevoelen om, zij het ook door kleine, vooral jaarlijksche bijdragen het hunne te doen, om hulp aan te brengen in een toestand van ellenden waarvan weinigen zich een recht denkbeeld vor men, en die toch, helaas! maar al te al gemeen is. De heer J. J. H. van Slooten al hier is door den Minister van Water staat benoemd tot buitengewoon opzich ter bij de werkzaamheden tot het opne men der kleine rivieren in de prov. Utrecht. 336ste STAATSLiOXJEHtU. Vijfde klasse, vierde of laatste week. Trekking van 2 Juni (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f70 10591 14915 14936 en 14937. Te zamen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 888 899 2189 2194 6776 6871 6944 6950 6971 10625 10630 14862 14911 14931 14950 14953 14957 15300 15323 18661 en 18688. Volgende trekkingen geschieden: van 36 Juni. Behalve prijzen van f 400, f200, flOOen f 70 zijn nevens de premiën van f30.000 en f3000 ingeblevcn: de hoofdprijzen van f 100.000 f25.00012000,1 van f1500 en 6 van f 1000. De publiciteit-tentoonstelling is Vrijdag a. s. op het Champ de Mars te Parijs ge opend. Niet minder dan 6000 bladen uit alle oorden ter wereld zijn tentoongesteld en liggen er gedurende de tentoonstelling dagelijks ter lezing. Een zonderlinge Hipnotisme-geschiede- nis wordt door de New-Yorksche Sun day Sun verhaald. In het voornaamste hotel der Mexi- caansche stad Mier kwam onlangs een welgekleed man, Francisco Perez genaamd, die daar zijn intrek nam. Den dag na de aankomst van dien man tafel zat, met een ernstig gelaat, dat door het roodachtig licht harer lamp beschenen werd, over het papier heengebogen, zou zij voor den schilder eene schoone studie ge weest zijn. Reeds had zij nog eene blad zijde, vol geschreven, toeu eensklaps een zachte tik van het slot der kamerdeur haar deed opschrikken en te gelijk denkeu aan hetgeen Lady Burlinson zich den eersten nacht op Thirby Cross verbeeld had. Zij zag om naar de deur, en zeide, Wie is daar Toen zij na eenige oogen- blikken echter geen antwoord ontving en zij kalmer was geworden, bogon zij te geloo- ven dat het verbeelding geweest was en glimlachte over hare vreesachtigheid. Zij her innerde zich de deur achter zich mot den sleutel te hebben gesloten en misschien was nu het slot op de eene of andere wijze af gesprongen, zoo zij zich niet misleid en wer kelijk eenig geluid onder haar schrijveu haar oor getroffen had. Deze meening was reeds tot zekerheid bij haar geworden, toen hetzelfde geluid zich op nieuw deed hooren en akeliger dan te voren klonk het haar thans in het oor, te midden der stilte van den nacht, nadat reeds eenmaal hare zenuwen door iets vreemds buiten de deur waren geschokt. Ook nu wilde zij zich opdringen, dat het slechts ver beelding was; en zij richtte haar oogen op de kruik der deur, een grooten ouderwetschen nam, bij het middagmaal, een knecht al de flesschen wijn der andere gasten weg en droeg ze naar de tafel waaraan Perez zat. De gasten werden woedend. Zij liepen den patroon, en toen deze den knecht opheldering vroeg van zijn zonderling gedrag, antwoordde de man dat Perez hem gelast had te doen wat hij bad gedaan. Perez ontkende dit en de knecht werd ontslagen. Maar nog dienzelfden middag gaf een der gasten een prachtig horloge aan Perez ten ge schenke en een bufïetbedieride schonk hem een revolver. Den volgenden dag ontving Perez nog allerlei andere ge schenken o. a. van eene dame een fraaien bloemruiker met haar naamkaartje eraan. Die dame en al de andere gevers van geschenken verklaarden, toen hun ge vraagd werd waarom zij dat alles gaven, dat Perez het hun verzocht had en dat zij zijn verzoek niet konden weerstaan De burgers van Mier vonden zulk een logeergast in hun stad minder gewenscht. Er werd een commissie benoemd, die naar Perez ging en hem beduidde dat men hem dooden zou, als hij niet spoe dig de stad verliet. Perez verklaarde zich bereid,, aan hun verzoek te voldoen. Hij was, zeide hij, een slachtoffer vmt onwillekeurig hypno tisme. Hij had in het buitenland veel gedaan aan hypnotisme en zooveel succes gehad met den hypnotischen invloed wel ken hij kon uitoefenen, dat het een hart stocht hij hem geworden was en hij niet kon nalaten zijn gaaf te beproeven op de menschen in zijne omgeving. De commissie liet den man ongemoeid gaan, en hij vertrok, niemand weet waar heen. Fan zijn vrienden moet men 't hebben. Vrijdag, zoo lezen wij in het Gent- sche dagblad Vaderland, heeft er een hevig tooneel plaats gehad ten huize van den heer Anseele, den bekenden socialis- tischen leider. Een twintigtal dokwerkers, die hunne broodwinning verloren hebben door on langs tot werkstaking over te gaan, kwa men aan den socialistischen hoofdman hunne ellende blootleggen en onderstand vragen. Op het antwoord van M. Anseele, dat Vooruit, (eene socialistische vereeni ging met weerstandskast) geen geld be schikbaar had om hen bij te staan, stel den zij de vraag waarom Vooruit tot de werkstaking had aangespoord. Het schijnt dat de ongelukkige dokwerkers geen vol doend antwoord ontvingen, want, eens klaps in woede ontstekende, begonnen zij alles wat zij onder handen kregen kort en klein te slaan. Anseele had nauwelijks den tijd om weg te sluipen, toen de ver ontwaardigde werklieden op het punt wa ren hem vast te giijpen en hem dreigden in het water te gooien. Men heeft in den laatsten tijd zooveel gezegd, dat alle der gelijke geruchten slechts onder voorbe houd kunnen medegedeeld worden. Noch tans, onze inlichtingen komen van eene vertrouwbare bron. Indien zij onnauw keurig zijn, zullen wij het ons ten plicht rekenen dadelijk eene terechtwijzing te geven. Men zegt ons dat Anseele, ten gevolge van dit tooneel ziek is en voornemens een reisje naar 't Zuiden te doen, ten einde zijne door de laatste gebeurtenis sen geschokte gezondheid te herstellen. Algemeen zal het verwondering baren, dat Vooruit beweert geen geld te hebben. Nochthans, eene hare laatste zesmaande- lijksche balans gaf eene zuivere winst op van veertig duizend franks. Daar zou men toch nog al iemand mee kunnen helpen. Oerouden op «len openbaren weg Een nettenschaar. Een nickel horloge. Een portefeuille. Een bruin lederen brillenhuis. Rechthebbenden vervoegen zich terte- rugbekoming aan het bureau van politie. koperen knop; neen, het was geen verbeelding langzaam bewoog zich de knop. Anna was voor haren leeftijd een moedig meisje. Haar verblijf aan het Backwater had haar mischien die tegenwoordigheid van geest gegeven, welke zij bezat als or eenig gevaar dreigde. Wel was zij ontsteld doch niet uit het veld ge slagen, en ijlings op het schellekoord toetre dende riep zij andermaal Wie is daar? Zoo gij niet antwoordt dan maak ik alarm." „Stil," fluisterde eene stem daar buiten. Doe dat niet maak geen geraas." „Wie zijt gij?" „Uwe vriendiu Mrs Holmes. Ik bid u, doe open." Anna aarzelde een oogenblik; doch de stem herkend hebbende' ontsloot zij de deur, vast besloten de huishoudster over haar zonderling gedrag een ernstig woordje toe te spreken. Zij naderde weder het schellekoord, de vei ligste plaats die zij konden innemen, toeu de deur openging en er eene vrouw waggelende in de kamer trad! haar morgengewaad hing haar achteloos om het lijf, terwijl om haar hoofd en schouders een doek was geslagen, waaruit een doodsbleek gelaat met twee don kere schitterende oogen te voorschijn kwa men. „Wat verlangt gij? Nader mij niet of ik bel." Gij zijt voor mij bevreesd," riep zjj. Overledejr. le Assen onze Broeder en BenuwdWoeder Dr. H. BAKTOGll HEIJS VAN ZOEXE^EEN, in denjouderdom vajn 50 jaren. J <L^^ARTOGH Heijs. a. i\t tromp van alfersfoort, I Ju 891. 'geving. Getrouwd te Utfecht 2 Juni '91 D. C. GRASWINCKEL A. L. VAN BEDINGEN. De Heeten Me^ii^GRASWINCKEL- v. BeuninGèn, zeggen, ook^ffmens we- derzijdschey ouders, harj^tyk dank voor de zeer va|e bewijz^trvan deelneming, bij hun Huw(Htjk-"óride.rvonden. De Heer en Mevrouw GRASÉSax betuigen hunndn hartelijkén dank voor de vele bewijzen Van belangstelling, bij de geboorte van hiki-ZdON ondervonden. Kraamvisites worden bij vgorkeur af gewacht Dinsdtw 9 enjülflaerdag 11. A1 Jen die (ëfs te vorderen hebben van oBverscbnldigd zijn aan den ondergetéekende gelieven hunne rekening (e zenden of betaling te doen voor 6f op <Jen 20sten JUNI a.s. ,Vaikbstraat B. 96. f&jgMPh Ondergeteekende met 1 Juni de zaak van den Heer H. W. VAN ESVELD overgenomen hebbende, bericht dat steedq dezelfde artikelen en kwaliteit voorhanden .zullen zijn en houdt zich beleefdelijk aanbevolen. VajJêefismarkt Zij, die hjlnne zo.ons of pupillen wen schen te d^en deelnemen aan het 1ste Toelatingsexamen, te houden in het be gin van JULI op nader te bepalen datum, worden ui&enoodigd daarvan vóór lo. JULI e. k. toededeeling te, doen aan den Rector. .f-— Wordt gevraagd voor een JONGEN, die de, H. B. S. bezoekt, bij een beschaafde familie,Avaar bet hoofd des gezins genegen'«„..USezlcbt op zijne studies te houden. Brieven letter, H meL,»|Tgave van con dities a,d BoekriatM'èVaar G. J. SLOT HOUWER, Langestraat B. 38. Heeren Regenten van het burgerweeshuis te Amersfoort zullen op Haandag, den 15. Juni 1891, 's namiddags halfdrie in dat gebouw bij enkele inschrijving in het Hej bonweh tan vier woon- buizen aan den Zuidsingel te Amersfoort. Bestek ei^ teekening zijn^bij den bin nenvader van het gesticht verkrijgbaar tegen betaling 'van 5lV cents. Aanwijzing wordt door den onderge- teekenden architect gedaan op dag en uur in het bestek vermeld. i TANDMIDDELEN vyórden voor het geregeld onder houd van den mond ten zeerste aïfltevolen. Verkrijgbaar bij 'alle voorname Coiffeurs en de^Firteh PERRY Co. Te Amersfoort bij J. L. Muijs en J. Weijers. „Gij vertrouwt mij niet. Ook gij hebt een afkeer, van mij, ook gij haat mij gelijk die andere vrouw Ga bedaard op dien stoel zitten en zeg mij, wat gij verlangt, Mrs. Holmes." „Ja, dat zal ik doen." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2